Αποστολέας Θέμα: POΛΟΓΙΑ Ή ΕΤΑΙΡΙΕΣ ''ΤΑΒΟΟ''... ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!  (Αναγνώστηκε 26350 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: POΛΟΓΙΑ Ή ΕΤΑΙΡΙΕΣ ''ΤΑΒΟΟ''... ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 20, 2010, 08:51:06 μμ »
Ο λαος απαιτει Rolex 44mm ατσαλινα  ;D Γιατι το μεγεθος μετραει  ;D
Χαχαχα συμφωνω απολυτα και στα δυο φιλε :D :D

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: POΛΟΓΙΑ Ή ΕΤΑΙΡΙΕΣ ''ΤΑΒΟΟ''... ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 20, 2010, 09:54:35 μμ »
Γιατί το μέγεθος μετράει,
αλλά και ουκ εν τω πολλώ το ευ.

Big is beautiful,
αλλά και less is more.

Γολιάθ,
αλλά και Δαυϊδ.

Κράουτς,
αλλά και Μέσσι.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος Dakis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 247
    • Προφίλ
Απ: POΛΟΓΙΑ Ή ΕΤΑΙΡΙΕΣ ''ΤΑΒΟΟ''... ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 20, 2010, 11:05:28 μμ »
Συμφωνω, αλλα θα ηταν περισσοτερο ευστοχο το σχολιο σου αν ζητουσα για 50μμ rolex....ενω ηταν 36μμ...

   Φιλικα
   Δακης

director

  • Επισκέπτης
Απ: POΛΟΓΙΑ Ή ΕΤΑΙΡΙΕΣ ''ΤΑΒΟΟ''... ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 21, 2010, 01:26:14 πμ »
absolutely taboo αλλα στα ορια του εφικτου,παλια θα ελεγα με το εφ απαξ,αλλα με το ΔΝΤ ισως παραμεινει anefikto  ;D

http://www.gemnation.com/watches/A-Lange-Sohne-Saxonia-Automatik-315.026-3991.html

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: POΛΟΓΙΑ Ή ΕΤΑΙΡΙΕΣ ''ΤΑΒΟΟ''... ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 21, 2010, 02:46:25 πμ »
absolutely taboo αλλα στα ορια του εφικτου,παλια θα ελεγα με το εφ απαξ,αλλα με το ΔΝΤ ισως παραμεινει anefikto  ;D

http://www.gemnation.com/watches/A-Lange-Sohne-Saxonia-Automatik-315.026-3991.html


Να το θέσω κι εγώ λίγο πιό γήινα?

1) Ρολόι με τιμή ΤΑΔΕ...



Uploaded with ImageShack.us

2) Ρολόι με τιμή ΤΑΔΕ Χ 7 ΦΟΡΕΣ!


Uploaded with ImageShack.us


Μέταλλα ίδια, υλικά και λειτουργίες πάνω -κάτω τα ίδια...
Δώστε μου έναν καλό λόγο να τα σκάσω επτά φορές πάνω για το δεύτερο...
Αισθητική, λειτουργικότητα, "μούρη", τι?
Μην τρελλαθώ, ένας κοινός θνητός είμαι!
Ρολόγια είναι και τα δύο!
Ποπό είχε ο Λουδοβίκος XVI, ποπό έχω κι εγώ!
Τι παραπάνω δηλαδή να δώσω για το δικό του εσώρρουχο?

ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: POΛΟΓΙΑ Ή ΕΤΑΙΡΙΕΣ ''ΤΑΒΟΟ''... ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 21, 2010, 09:53:48 πμ »
Μέταλλα ίδια, υλικά και λειτουργίες πάνω -κάτω τα ίδια...
Πλήρες ημερολόγιο, χρονογράφος, δεύτερη ώρα, φάσεις σελήνης για το Λονζίν.
Διηνεκές ημερολόγιο, φάσεις σελήνης, ένδειξη φόρτισης για το ΙΒεΤσέ.

Δώστε μου έναν καλό λόγο να τα σκάσω επτά φορές πάνω για το δεύτερο...
Διηνεκές ημερολόγιο.

Αισθητική, λειτουργικότητα, "μούρη", τι?
Όλα.

Μην τρελλαθώ, ένας κοινός θνητός είμαι!
Έχουμε κανένα βασιλιά και δεν το ξέρουμε;

Ρολόγια είναι και τα δύο!
Πασιφανώς.

Ποπό είχε ο Λουδοβίκος XVI, α! να κι ο βασιλιάς ποπό έχω κι εγώ!
Είναι σαν την άποψη. Όλοι τον έχουν.

Τι παραπάνω δηλαδή να δώσω για το δικό του εσώρρουχο?
Εγώ πάντως για το εσώρουχό του δε θα έδινα μία.
Πιθανόν να μη φορούσε. Αν φορούσε θα ήταν μπίχλα (παπαπά! Γάλλος). Άσε που δεν είναι το νούμερό μου.

Φιλικά
ΚΘ

Αποσυνδεδεμένος trikat

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 796
    • Προφίλ
Απ: POΛΟΓΙΑ Ή ΕΤΑΙΡΙΕΣ ''ΤΑΒΟΟ''... ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 21, 2010, 10:13:24 πμ »
χεχεχε ωραιος ο blackbird. Πρέπει να πούμε  οτι στην αγορά τιποτα δεν χαρίζεται. Ουτε ο αγοραστης ουτε ο πωλητής χαρίζει. Συγκεκριμένα μπορώ να γινω ο καλύτερος γνώστης του θέματος κοιτάζοντας μόνο την τιμή. ;). Μην νομιζετε  οτι εχετε τον ελεγχο της αγοράς (ωραια ψευδαίσθηση αυτη) ή οτι ειστε πιο εξυπνοι απο τους αλλους που τα σκάνε ;)
Κοιμιζει τους παντες...

seamasterchrono

  • Επισκέπτης
Απ: POΛΟΓΙΑ Ή ΕΤΑΙΡΙΕΣ ''ΤΑΒΟΟ''... ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 21, 2010, 11:34:39 πμ »
TABBO for me are all yellow or red  gold watches

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: POΛΟΓΙΑ Ή ΕΤΑΙΡΙΕΣ ''ΤΑΒΟΟ''... ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 21, 2010, 03:12:40 μμ »
Μέταλλα ίδια, υλικά και λειτουργίες πάνω -κάτω τα ίδια...
Πλήρες ημερολόγιο, χρονογράφος, δεύτερη ώρα, φάσεις σελήνης για το Λονζίν.
Διηνεκές ημερολόγιο, φάσεις σελήνης, ένδειξη φόρτισης για το ΙΒεΤσέ.

Δώστε μου έναν καλό λόγο να τα σκάσω επτά φορές πάνω για το δεύτερο...
Διηνεκές ημερολόγιο.

Αισθητική, λειτουργικότητα, "μούρη", τι?
Όλα.

Μην τρελλαθώ, ένας κοινός θνητός είμαι!
Έχουμε κανένα βασιλιά και δεν το ξέρουμε;

Ρολόγια είναι και τα δύο!
Πασιφανώς.

Ποπό είχε ο Λουδοβίκος XVI, α! να κι ο βασιλιάς ποπό έχω κι εγώ!
Είναι σαν την άποψη. Όλοι τον έχουν.

Τι παραπάνω δηλαδή να δώσω για το δικό του εσώρρουχο?
Εγώ πάντως για το εσώρουχό του δε θα έδινα μία.
Πιθανόν να μη φορούσε. Αν φορούσε θα ήταν μπίχλα (παπαπά! Γάλλος). Άσε που δεν είναι το νούμερό μου.

Φιλικά
ΚΘ

Κάτι ξέχασες όμως...
Πέρα από τις ενότητες-απόψεις σου και απόψεις μου, που είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ, ΤΟ ΠΕΡΊΦΗΜΟ ΔΙΗΝΕΚΕΣ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ υπάρχει και σε ρολόγια των 500€, και των 200€...
Τα υπόλοιπα είκοσι χιλιάρικα, παρά την γλαφυρή σου κριτική (ελπίζω καθαρά χιουμοριστική), σου περισσεύουν για ένα καλό perpetual?
Κι αν σου περίσσευαν θα τά έδινες?
Εγώ πάντως όχι...
Φυσικά υποκειμενική άποψη.
Φιλικά
Θάνος
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος nyo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 442
    • Προφίλ
Απ: POΛΟΓΙΑ Ή ΕΤΑΙΡΙΕΣ ''ΤΑΒΟΟ''... ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 21, 2010, 03:22:43 μμ »
Κάτι ξέχασες όμως...
Πέρα από τις ενότητες-απόψεις σου και απόψεις μου, που είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ, ΤΟ ΠΕΡΊΦΗΜΟ ΔΙΗΝΕΚΕΣ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ υπάρχει και σε ρολόγια των 500€, και των 200€...

Ομως αυτα δεν ειναι μηχανικα αλλα quartz (δεν γνωριζω μηχανικο perpetual σε αυτο το ευρος τιμων).
Δεν το λεω για να δικαιολογησω την διαφορα απλα για να επισημανω πως η συγκριση δεν ειναι δικαιη.
Παντως η συγκεκριμενη πολυπλοκοτητα ολες οι εταιριες την κοστολογουν πολυ ακριβα! (ισως θα μπορουσε να εχει γινει πιο φθηνη με τα χρονια...  ;) )

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: POΛΟΓΙΑ Ή ΕΤΑΙΡΙΕΣ ''ΤΑΒΟΟ''... ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 21, 2010, 04:35:04 μμ »
Ομως αυτα δεν ειναι μηχανικα αλλα quartz (δεν γνωριζω μηχανικο perpetual σε αυτο το ευρος τιμων).
Δεν το λεω για να δικαιολογησω την διαφορα απλα για να επισημανω πως η συγκριση δεν ειναι δικαιη.
Παντως η συγκεκριμενη πολυπλοκοτητα ολες οι εταιριες την κοστολογουν πολυ ακριβα! (ισως θα μπορουσε να εχει γινει πιο φθηνη με τα χρονια...  ;) )

Αγαπητέ nyo,
εκ πρώτης όψεως έχεις δίκιο. Λέω λοιπόν... το quartz και το μηχανικό είναι τρόποι παραγωγής ενέργειας. Τα γρανάζια (ή το σύστημα γραναζιών και δίσκων) moonphase και perpetual είναι σχεδόν ίδια, είτε μιλάμε για Casio, είτε για υβριδικό (kinetic) Seiko, είτε για IWC. Να με διορθώσει κάποιος ειδήμων αν κάνω λάθος σε αυτά τα βασικά.
Και ξέρουμε όλοι πολύ καλά ότι τα λεφτά πάνε στο prestige και στο brand name. Η διαφορά κόστους παραγωγής στα παραπάνω ρολόγια δεν μπορεί να απέχει έξη και επτά φορές από το Longines στο IWC (τα αναφέρω σαν γενικά παραδείγματα μόνον), το θεωρώ αδύνατον... Άντε να είναι ένα χιλιάρικο...
Εκεί βέβαια σταματάω, γιατί η επιλογή είναι υποκειμενικό πράγμα. Απλά έδωσα την προσωπική μου θέση σαν κριτήριο επιλογής ή απόρριψης. Του καθενός δε συμφορουμίτη η θέση είναι εξίσου σεβαστή και -κατ'εμέ- μη επιδεχόμενη κριτικής! Μόνον χιουμοριστικού σχολιασμού, ή εποικοδομητικής ευγενικής διαφωνίας με επιχειρήματα.
Γι αυτό και οι παραπάνω "ατάκες" μου δεν απευθύνονται σε κανέναν! Είναι, αν θες, μόνο φωναχτές αυθόρμητες σκέψεις. Υποκειμενικές φυσικά...
Ευχαριστώ για την εποικοδομητική διευκρίνηση, ;)
Θάνος

ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος nyo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 442
    • Προφίλ
Απ: POΛΟΓΙΑ Ή ΕΤΑΙΡΙΕΣ ''ΤΑΒΟΟ''... ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 21, 2010, 04:48:58 μμ »
Αγαπητέ nyo,
εκ πρώτης όψεως έχεις δίκιο. Λέω λοιπόν... το quartz και το μηχανικό είναι τρόποι παραγωγής ενέργειας. Τα γρανάζια (ή το σύστημα γραναζιών και δίσκων) moonphase και perpetual είναι σχεδόν ίδια, είτε μιλάμε για Casio, είτε για υβριδικό (kinetic) Seiko, είτε για IWC. Να με διορθώσει κάποιος ειδήμων αν κάνω λάθος σε αυτά τα βασικά.
Και ξέρουμε όλοι πολύ καλά ότι τα λεφτά πάνε στο prestige και στο brand name. Η διαφορά κόστους παραγωγής στα παραπάνω ρολόγια δεν μπορεί να απέχει έξη και επτά φορές από το Longines στο IWC (τα αναφέρω σαν γενικά παραδείγματα μόνον), το θεωρώ αδύνατον... Άντε να είναι ένα χιλιάρικο...
Εκεί βέβαια σταματάω, γιατί η επιλογή είναι υποκειμενικό πράγμα. Απλά έδωσα την προσωπική μου θέση σαν κριτήριο επιλογής ή απόρριψης. Του καθενός δε συμφορουμίτη η θέση είναι εξίσου σεβαστή και -κατ'εμέ- μη επιδεχόμενη κριτικής! Μόνον χιουμοριστικού σχολιασμού, ή εποικοδομητικής ευγενικής διαφωνίας με επιχειρήματα.
Γι αυτό και οι παραπάνω "ατάκες" μου δεν απευθύνονται σε κανέναν! Είναι, αν θες, μόνο φωναχτές αυθόρμητες σκέψεις. Υποκειμενικές φυσικά...
Ευχαριστώ για την εποικοδομητική διευκρίνηση, ;)
Θάνος


Βασικα η ενεργεια παραγεται απο την μπαταρια στα quartz (στα Kinetic απο την κινηση αλλα και παλι σε συσσωρευτη αποθηκευεται). Ο κρυσταλλος (quartz) ειναι υπευθυνος για τον ισσοχρονισμο.
Ειναι πιο απλο το να υλοποιησεις ενα διηνεκες ημερολογιο ηλεκτρονικα (εχεις και την δυνατοτητα της μνημης) παρα αμιγως μηχανικα (οι αλγοριθμοι μεταφραζονται σε συστοιχιες γραναζιων τα οποια εμπλεκονται και απεμπλεκονται κατα περισταση).
Ειναι σαν να προσπαθουμε στην πρωτη περιπτωση να λυσουμε περιπλοκη εξισωση με τον αβακα και στην δευτερη με κομπιουτερακι.

Και για εμενα εννοειται πως η συζητηση αυτη μονο επικοδομητικο χαρακτηρα εχει και σαφως και δεν μεταφερεται σε προσωπικο επιπεδο. Αλλωστε στο γενικο πλαισιο της τοποθετησης σου (χαοτικες διαφορες τιμων μεταξυ εταιριων) θα με βρεις απολυτα συμφωνο!

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: POΛΟΓΙΑ Ή ΕΤΑΙΡΙΕΣ ''ΤΑΒΟΟ''... ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 21, 2010, 05:10:11 μμ »
Αυτές τις μικρές σημαντικές τεχνικές λεπτομέρειες δεν τις ήξερα!
Γηράσκω αεί διδασκόμενος!  :weedman:Δύο φορές ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον φίλο nyo!!
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

director

  • Επισκέπτης
Απ: POΛΟΓΙΑ Ή ΕΤΑΙΡΙΕΣ ''ΤΑΒΟΟ''... ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 21, 2010, 05:46:59 μμ »
Παράθεση
Μέταλλα ίδια, υλικά και λειτουργίες πάνω -κάτω τα ίδια...
Δώστε μου έναν καλό λόγο να τα σκάσω επτά φορές πάνω για το δεύτερο...
κλπ,κλπ
 

μα μιλαμε για ταμπου,κι ως γνωστον αυτα ειναι <ατιμα>.
παντως εχεις δικιο,ολοι εχουμε ποπους,ομως καποιους θα διναμε πολλα για να τους χουφτωσουμε,ενω τον δικο μας με τιποτα ...........................................  ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: POΛΟΓΙΑ Ή ΕΤΑΙΡΙΕΣ ''ΤΑΒΟΟ''... ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 22, 2010, 07:42:44 μμ »
Κάτι ξέχασες όμως...
Το Αλτσχάιμερ θα είναι.

Πέρα από τις ενότητες-απόψεις σου και απόψεις μου, που είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ, ΤΟ ΠΕΡΊΦΗΜΟ ΔΙΗΝΕΚΕΣ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ υπάρχει και σε ρολόγια των 500€, και των 200€...
Άρα και το Λονζίν, που έχει μόνο ημερολόγιο -όχι διηνεκές- και κοστίζει 10 φορές πάνω από των 200 ευρώ, είναι σώβρακο; (έστω βασιλικό). Και να πάω παραπέρα. Έχω ένα μπρελόκ με διηνεκές ημερολόγιο ως το 2039 και κάνει 1 ευρώ. Μήπως μας πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες οι προηγούμενοι;
Δεν είναι έτσι απλά τα πράματα. Το Λονζίν έχει ένα πλήρες αλλά απλό ημερολόγιο. Δηλ. κάθε μεσάνυχτα στις 28 ή 29 Φεβρουαρίου και κάθε 30 Απριλίου, Ιουνίου, Σεπτεμβρίου και Νοεμβρίου πρέπει να ρυθμίζεται για να δείξει πρώτη του μηνός. Το ΙΒεΤσέ που κοστίζει 7 φορές παραπάνω αυτά θα τα κάνει μόνο του. Το ξαναλέω. Μόνο του. Μηχανικά, με γραναζάκια. Όχι τσιπ κσι τρανζίστορ, όχι μνήμη και μπαταρία. Και θα το κάνει για τα επόμενα 400 χρόνια!!! Δυστυχώς το 2400 θα θέλει ένα ρυθμισματάκι.
Το Λονζίν έχει και φάσεις Σελήνης που θα θέλουν διόρθωση μίας ημέρας κάθε 33 μήνες. Το ΙΒεΤσέ χρειάζεται να ρυθμιστεί αντιστοίχως μετά από 577 χρόνια!!!
Και όλα αυτά ρυθμίζονται μόνο από την κορώνα. Όχι έξτρα κουμπάκια.
Γρανάζια το ένα, γρανάζια και τ' άλλο. Στην ωρολογοποιεία δεν πληρώνεις τα γρανάζια με το κιλό, αλλά τη σκέψη κάποιων ανθρώπων.

παρά την γλαφυρή σου κριτική
Που και να 'γραφα κανένα κείμενο της προκοπής. Να σε κεράσω όταν βρεθούμε.

(ελπίζω καθαρά χιουμοριστική)
Αν δεν πειράξουμε το συμφορουμίτη μας, ποιον θα πειράξουμε; τον ξένο; Άπαπα.


Τα υπόλοιπα είκοσι χιλιάρικα σου περισσεύουν για ένα καλό perpetual?
Δυστυχώς όχι.

Κι αν σου περίσσευαν θα τά έδινες?
Γι' αυτό, ναι.

Εγώ πάντως όχι...
Και καλά κάνεις.

Φυσικά υποκειμενική άποψη.
Γιατί εγώ είμαι αντικειμενικός; Υποκείμενο των παθών μου.


Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: POΛΟΓΙΑ Ή ΕΤΑΙΡΙΕΣ ''ΤΑΒΟΟ''... ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 22, 2010, 08:30:28 μμ »
Ένας άνθρωπος με αναμφισβήτητη γνώση του χώρου του ρολογιού μου είχε πει το εξής σοφό:
Τι νόημα έχει ένα perpetual calendar που δεν χρειάζεται ρύθμιση για 400 χρόνια, αφού κάθε 3, θες 5; θες 7; χρόνια που θα πάει στην εταιρεία για το service του, ούτως ή άλλως θα ρυθμιστεί από την αρχή;

Off topic αλλά τροφή για σκέψη. ???

Εν μέρη θα συμφωνήσω με τον Θάνο λοιπόν, καμιά φορά η προσπάθεια των εταιρειών για εντυπωσιασμό παρασύρει και εμάς τους φτωχούς πλην τίμιους "άρρωστους" και πληρώνουμε χοντρά για πολυπλοκότητες που, σε κάποιο βαθμό, είναι ψιλοάχρηστες. Vanity moves the world... 

ΥΓ :supz:.O Κωστής ο Στήκας ήταν και την ώρα που μου το έλεγε αυτό φόραγε στο χέρι του το εν λόγω IWC perpetual calendar.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: POΛΟΓΙΑ Ή ΕΤΑΙΡΙΕΣ ''ΤΑΒΟΟ''... ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 22, 2010, 09:17:07 μμ »
Γιατί ονειρεύεσαι μια Ferrari που ξεπερνάει τα 300χιλ/ώρα όταν οδηγείς μέχρι τα 180;

ΥΓ Την ώρα που το γράφω είμαι κάτοχος μια Lancia Δέλτα, ευτυχώς, αλλά ονειρεύομαι την Ferrari που δεν θα αποκτησω ποτέ, δυστυχώς.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: POΛΟΓΙΑ Ή ΕΤΑΙΡΙΕΣ ''ΤΑΒΟΟ''... ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 22, 2010, 09:24:42 μμ »
Σκεπτόμενος την τροφή και τρεφόμενος τη σκέψη (κι αργεί αυτό το ντελίβερι) τι τα χρειαζόμαστε τα ρολόγια αφού έχουμε τα κινητά μας;

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: POΛΟΓΙΑ Ή ΕΤΑΙΡΙΕΣ ''ΤΑΒΟΟ''... ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 22, 2010, 11:32:33 μμ »
Κι ομως τα χρειαζομαστε..τα κινητα εχουνε ακτινοβολια

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: POΛΟΓΙΑ Ή ΕΤΑΙΡΙΕΣ ''ΤΑΒΟΟ''... ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 23, 2010, 09:00:31 πμ »
Σκεπτόμενος την τροφή και τρεφόμενος τη σκέψη (κι αργεί αυτό το ντελίβερι) τι τα χρειαζόμαστε τα ρολόγια αφού έχουμε τα κινητά μας;

Φιλικά
Δημήτρης


Καμία σχέση το ένα με το άλλο.

Τα ρολόγια ξέρω τι τα χρειαζόμαστε. Στην άχρηστη πολυπλοκότητα αναφέρθηκα.

Και για να το απλοποιήσω κι άλλο , και εγώ επιθυμώ να έχω ένα perpetual. Ας είναι όμως για 20 χρόνια για να είμαι καλυμένος ανάμεσα στα service. Είναι ανάγκη να πληρώσω τον (άχρηστο) ανταγωνισμό των εταιρειών για το αν το ρολόι δεν θα χρειάζεται ρύθμιση για 300 χρόνια ή 600 ή 1000 τη στιγμή που έτσι κι αλλιώς θα ρυθμιστεί στο μεσοδιάστημα, θέλεις δεν θέλεις;


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2010, 09:14:34 πμ από koubilaihan »
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.