Αποστολέας Θέμα: SEIKO RULES  (Αναγνώστηκε 492102 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2020 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 05:20:43 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα, κάποια είναι πιο ρολογάρες από άλλα και σύμφωνα με τα κριτήρια του καθενός πάντα.. καλά να είμαστε να τα χαιρόμαστε


Σ' ευχαριστώ Ευθύμη, αυτό κυρίως, να είμαστε καλά, να τα χαιρόμαστε κι ας διαφωνούμε, μέρος του χόμπυ είναι και η διαφωνία ! Εγώ τις ομοφωνίες φοβάμαι, όχι τις διαφωνίες.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2021 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 05:24:25 μμ »
Φίλτατοι ROLEXάκηδες!
Αφού δεν σας παίρνει τι το συνεχίζετε??!!
Ή μάλλον σας παίρνει πλέον η «κάτω βόλτα»!
Και για να εξηγούμαι: Το hype με τα επικοινωνιακά κόλπα και η μόχλευση έφτασαν στο λιμιτ απ και πλέον αρχίζουν να φαίνονται τα σημάδια. Βάλτε λοιπόν στο CHRONO24 προς παρακολούθηση ένα ROLEX και δείτε πότε θα πουληθεί!!!!!!!
Και για όσους βαριούνται ή δεν θέλουν να το κάνουν θα σας πω τι γίνεται: Μόνο αυτά που είναι σε φυσιολογικές τιμές φεύγουν (χωρίς να ξέρουμε όντως την πραγματική τιμή πώλησης τους, σίγουρα παζάρι και έκπτωση θα παίξανε,).
Όσα έχουν από τραγιάσκα έως ημίψηλο καπέλο στην τιμή τους απλά κάθονται στο «ράφι» και περιμένουν είτε να βρεθεί το επόμενο θύμα που νομίζει πως θα κάνει επένδυση αλλά κυρίως κάθονται για να συντηρούν την τιμή σε τέτοιο μέσο όρο που να δίνει υπερκέρδος στον ενδιάμεσο.
Περί ποιότητας κτλπ δεν ασχολούμαι καν να γράψω μιας και τα έγραψε ήδη ο Ντένης και οτιδήποτε άλλο μόνο θα επιδεινώσει την δεινή θέση που βρίσκεστε.
Το να σας αρέσουν τα ρολόγια σας είναι θεμιτό αλλά μην ξεχνάτε πως έχετε νήμα για αυτό. Το να τα βάζετε φωτογραφίες δίπλα σε GS και SEIKO εσείς χάνετε και οι υπόλοιποι καταλαβαίνουν........


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2022 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 06:32:20 μμ »
Καταπληκτικό ποστ Ντενη! Και πάλι καλορίζικη η ρολογαρα!

Είπες πριν κάποια ποστ μια εκπληκτική ατάκα......για αποελβετοποιηση της συλλογής. Αυτό όποτε βρεις χρόνο αξίζει ενα ωραιο αναλυτικό ποστ!!!


Σόρρυ Νίκο, τώρα το είδα, χαχαχα, σ΄ευχαριστώ, όχι τόσο απο-ελβετοποίηση, όσο ιαπωνοποίηση, αυτό θα ήταν πιο σωστό. Αλλά στο βαθμό που τηρώ τον κανόνα «για να μπει ένα, φεύγει ένα», λογικό ήταν να την πληρώσουν οι Ελβετοί.  Και πήρε καιρό και ήταν δύσκολο. Μακάρι να μπορούσα να κρατούσα τα πάντα, δεν είναι οικονομικά εφικτό. Ανάμεσα σ’αυτά που έφυγαν ήταν και ένα δυο ρολόγια που θα ήθελα να είχα κρατήσει, αλλά είπαμε, δεν γίνεται να τα έχει κανείς όλα, πάντως όχι εγώ. Τέλος πάντων, η απόφαση ήταν να συμμαζέψω έναν αχταρμά από διάφορα ρολόγια που είχα και να επικεντρωθώ σ’ εκείνο που αρέσει περισσότερο σε μένα, αφού λοιπόν ήταν τα Seiko, τότε τα Seiko, δεν έχω ούτε το χρήμα ούτε το χρόνο  για να παλεύω με δέκα μπράντες. Tώρα μπορώ να πω ότι έχω κάτι που αρχίζει να μοιάζει με συλλογή, διότι πριν δεν ήταν συλλογή, ήταν πλίνθοι και κέραμοι ατάκτως ερριμμένοι.  Το να συγκεντρωθείς στα ρολόγια μιας και μόνο εταιρείας έχει τα καλά του και τα κακά του, ένα καλό είναι ότι εμβαθύνεις  σε κάτι συγκεκριμένο, χωρίς περισπασμούς. Το κακό είναι ότι αναγκαστικά αποστρέφεις το βλέμμα από άλλα, επίσης αξιόλογα ρολόγια, άλλων εταιρειών, γίνεσαι κάπως μονόπλευρος.  Όπως και να έχει, ο δικός μου κύκλος άνοιξε με Seiko και κλείνει με αυτά, ο,τιδήποτε άλλο -όσο κι αν μ΄αρέσει- δεν με αφορά πραγματικά.

Τώρα, γιατί  ήταν η Seiko η εκλεκτή μου και όχι κάποια άλλη,είναι μεγάλη συζήτηση, χώρια δηλαδή από το να εκτιμάς την ποιότητα και τα χαρακτηριστικά κάποιων ρολογιών, παίζει μεγάλο ρόλο και η ψυχοσύνθεση του καθενός μας, όπως και οι κοινωνικές αντιλήψεις μας.  Άπαξ και αρνούμαι κατηγορηματικά να δεχτώ το ρόλο ενός οποιουδήποτε ρολογιού ως status symbol –(εξοργίζομαι όταν τα πράγματα λειτουργούν έτσι και δυστυχώς συνήθως έτσι λειτουργούν) τότε η Seiko είναι μια προφανής επιλογή από πλευράς μου.  Αν τα πολυτελή ελβετικά είναι σύμβολα κοινωνικής καταξίωσης, τα Seiko είναι σύμβολα πολύ σημαντικότερων πραγμάτων, επικράτησης της ανθρώπινης θέλησης, του πείσματος, της υπομονής, της επιμονής και της σκληρής συστηματικής δουλειάς (και μόνο αν αναλογιστούμε από ποιά βάση ξεκίνησε η Seiko ελάχιστες δεκαετίες πριν, με το εργοστάσιο ισοπεδωμένο, και τι έφτασε να κάνει μέσα σε είκοσι μόλις χρόνια και τι συνεχίζει να κάνει σήμερα, αυτό φτάνει).

Το ρολόϊ είναι απλά ρολόϊ, έτσι το βλέπω, δεν είναι διακριτικός τίτλος ούτε παράσημο ούτε σύμβολο κοινωνικής καταξίωσης και μέσο επίδειξης πλούτου, είναι ένα πράγμα με μηχανή που δείχνει την ώρα κι όταν χαζολογάω μπορεί και να κάτσω κάνα πεντάλεπτο να το χαζεύω, αυτό είναι όλο, στην ιεραρχία μου παίζει στις θέσεις μεταξύ είκοσι και εικοσιπέντε, δεν είναι η ζωή μου, δεν με χαρακτηρίζει κι αν χαλάσει ακόμη δε μου καίγεται καρφί. Κατά καιρούς δεν ασχολούμαι καθόλου με ρολόγια, είναι πως θα μου τη δώσει και για πόσο. Όταν θα μου την ξαναδώσει θα βρω τα Seiko μου στην θέση τους, χωρίς ενδιάμεσο άγχος για το πως διακυμάνθηκε η τιμή τους, μακριά από μένα αυτά.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2023 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 06:47:56 μμ »
Εγώ λέω αντί να γράφεις 10.000 λέξεις, να ποστάρεις καμία δεκαριά φωτογραφίες.
Με το τσιγκέλι στις βγάζουμε :p


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος nicolasg

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2024 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 07:13:45 μμ »
Απολαυστικός Ντένη

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2025 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 07:47:15 μμ »
Τι σας κάνει να πιστεύετε monsieur Denissof ότι έχω άγχος για την τιμή του Cameron??? Ειδικά το deep-sea, το explorer 2 και το pam 372 ειναι τα μόνα που ήξερα ότι λογικά θα χάσω λεφτά. Τα πήρα γιατί ταιριάζουν στην αισθητική μου και στον σωματοτυπο μου. Τα πήρα γιατί στα μάτια μου είναι χορταστικά ρολόγια.

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2026 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 07:58:21 μμ »
Τι σας κάνει να πιστεύετε monsieur Denissof ότι έχω άγχος για την τιμή του Cameron??? Ειδικά το deep-sea, το explorer 2 και το pam 372 ειναι τα μόνα που ήξερα ότι λογικά θα χάσω λεφτά. Τα πήρα γιατί ταιριάζουν στην αισθητική μου και στον σωματοτυπο μου. Τα πήρα γιατί στα μάτια μου είναι χορταστικά ρολόγια.

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τώρα μάλιστα!
Τώρα μιλάς σωστά και λογικά!!!
Τα πήρες επειδή σου αρέσουν και γουστάρεις!!!!
Και πολύ καλά κάνεις (όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα!!!!).
Τα χόμπυ και τα καπρίτσια κοστίζουν και αξίζουν.
Εδώ λοιπόν βάζουμε τις SEIKAρες μας!
Στο νήμα με τα ROLEX να βάζεις τις ρολογάρες σου!
Να τα βάζουμε από κοινού στο τι φοράμε σήμερα και να γουστάρουμε.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2027 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 08:18:24 μμ »
Συνεχίζω να επαναλαμβάνω πως το επίπεδο των συνφορουμιτών που επιχειρούν να υποβαθμίσουν το νήμα (που σημειωτέον είναι μακράν το καλύτερο και δημοφιλέστερο!) φαίνεται ξεκάθαρα!
Κάθε δε προσπάθεια τους να προκαλέσουν εμάς να παρεκτραπούμε πέφτει στο κενό και αποδομούνται με κάθε τους ανάρτηση, έχοντας χάσει πλέον κάθε μέτρο και ίχνος αξιοπρέπειας!
Επειδή τα γραπτά μένουν (και οι φωτογραφίες μαζί!) θα κάνω έκκληση για έναν οφθαλμίατρο που να εξετάσει δωρεάν τον Άγγελο εκ συμπρωτευούσης. Έτσι θα μπορέσει να δει τα γρέζια και τις ελλείψεις φινιρίσματος στο DS που ανέβασε.
Ειδικά δε αυτό το μπέζελ του και η πριονοκορδέλα γύρω από αυτό προσβάλουν την αισθητική ακόμα και των homage που το μιμούνται.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Χαριλακο να μην ξεχνάς αγορινα μου να παίρνεις τα καρβουνάκια σου...να σταματήσουν τα ζουμιά ...και να πίνεις πολλά νερά μην αφυδατωθείς...

Το STP θα δουλέψει υπερωρία στο βαπόρι...



Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2028 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 08:19:40 μμ »

Σ' ευχαριστώ Ευθύμη, αυτό κυρίως, να είμαστε καλά, να τα χαιρόμαστε κι ας διαφωνούμε, μέρος του χόμπυ είναι και η διαφωνία ! Εγώ τις ομοφωνίες φοβάμαι, όχι τις διαφωνίες.
Συμφωνώ απόλυτα Dennis, εγώ σε διαβάζω με προσοχή πάντα, είτε συμφωνώ είτε διαφωνώ αφού πάντα κάτι μαθαίνω από τα γραφόμενα σου.. καλή συνέχεια!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2029 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 08:34:03 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα Dennis, εγώ σε διαβάζω με προσοχή πάντα, είτε συμφωνώ είτε διαφωνώ αφού πάντα κάτι μαθαίνω από τα γραφόμενα σου.. καλή συνέχεια!


Ευχαριστώ φίλε μου, επίσης !


Στο νήμα με τα ROLEX να βάζεις τις ρολογάρες σου!


Το πανέρι πρέπει να το βάλει με τα πανέρια, όχι με τα Rolex, μην τον αποπροσανατολίζεις !

Kαι περιμένουμε και το μεγάλο review του Fifty Fathoms, να πούμε καλοφόρετο ;    :P



Αγία Τριάδα ή gang of killers ?



Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2030 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 08:37:20 μμ »

Ευχαριστώ φίλε μου, επίσης !

Το πανέρι πρέπει να το βάλει με τα πανέρια, όχι με τα Rolex, μην τον αποπροσανατολίζεις !

Kαι περιμένουμε και το μεγάλο review του Fifty Fathoms, να πούμε καλοφόρετο ;    :P



Αγία Τριάδα ή gang of killers ?



Ρε φίλε ..... Μα τι μας κάνεις Κυριακάτικα βράδυ !!!!!


« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2019, 08:46:19 μμ από capt-dim »

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2031 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 08:38:29 μμ »
Έχω κι άλλα 3 συν ένα sumo που πιθανότατα θα πάρω σε κάποια φάση 8 seiko λοιπόν!!! Α ξέχασα!! Και το sarg009 που το εδωσα στον πατέρα μου. Με 9 seiko δικαιούμαι να ποσταρω εδώ??

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2032 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 08:40:32 μμ »
Κατ' αρχάς να ξεκινήσω λέγοντας καλορίζικο και πάντα καλές ώρες, ως είθισται σε αυτές τις περιπτώσεις.
Αν και για να είμαι ειλικρινής, το καλορίζικο φαντάζει πολύ "φτωχό" για ένα τέτοιο ρολόι.

Κατά δεύτερον να πω ότι μετά από σχεδόν δυο χρόνια αποχής από το φόρουμ, ξεκίνησα να το επισκέπτομαι σε καθημερινή βάση, αποκλειστικά και μόνο χάρη σε 'σένα και στα ρολόγια σου.
Χάρη σε 'σένα γιατί ο τρόπος γραφής σου σε συνδυασμό με τις γνώσεις σου είναι χαρισματικός και καθηλωτικός και χάρη στα ρολόγια σου γιατί είναι αυτά που είναι.

Δηλώνω αθεράπευτα denniτσα (όπως οι Ρουβίτσες) και δεν το κρύβω. Κάθε φορά που επισκέπτομαι το φόρουμ, εύχομαι είτε να έχεις αποκτήσει κάποιο καινούριο έργο τέχνης, είτε κάποιος να σε έχει "τσιγκλίσει" ώστε να γράψεις άλλο ένα υπέροχο κείμενο.

Αφενός λατρεύω τη Seiko και ταυτίζομαι απόλυτα με τα όσα κατά καιρούς έχεις γράψει, αφετέρου και να μην ταυτιζόμουν, μετά τα γραφόμενά σου θα άρχιζα να τα βλέπω με άλλο μάτι και αφετρίτου (βαρβαρισμός της γλώσσας, το ξέρω) είσαι μερακλής και το αποδεικνύεις εμπράκτως.
Οι περισσότεροι εδώ μέσα (της αφεντιάς μου συμπεριλαμβανομένης) συνηθίζουμε να εκθειάζουμε τη Seiko με ατάκες του στυλ "τα επιτεύγματα της Seiko είναι ανεπανάληπτα", "οι καινοτομίες της απαράμιλλες" κ.ο.κ. αλλά αν μας βρεθεί κάνα τάληρο στην τσέπη, το ακουμπάμε σε rolex, omega και panerai. Είπαμε, το marketing δύσκολα το κερδίζεις.
Εσύ όμως μένεις πιστός και σταθερός στα γραφόμενά σου, στα πιστεύω σου και σε αυτό που λέει η ψυχούλα σου. Μπράβο σου!!!

Όταν αποστασιοποιείσαι από κάτι, είτε αυτό λέγεται σχέση, είτε εργασία, είτε χόμπι, βλέπεις τα πράγματα με πιο καθαρή ματιά.
Άργησα να το καταλάβω αλλά εν τέλει τα κατάφερα.
Μέσα στα φόρουμ ενημερώνεσαι με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για οτιδήποτε έχει να κάνει με τον κόσμο της ωρολογοποιίας. Όταν όμως έρθει η ώρα να επιλέξεις ρολόι, κάντο έξω από αυτά.

Συνέχισε να μας εκπλήσσεις με τη φοβερή συλλογή σου, μύησέ μας στα ενδότερα της Seiko, αποκάλυψέ μας το τελετουργικό και βαθύτερο νόημά της, δώσε μας χορταστικές φωτογραφίες και είμαι σίγουρος ότι σε βάθος χρόνου τα ρολόγια που θα φιγουράρουν στο "τι φοράμε σήμερα", θα είναι στην πλειοψηφία τους Seiko.

Αν δεν απατώμαι τον Άγγελο τον έχεις ήδη κερδίσει.
Πρώτη φορά βλέπω τόσες απανωτές φωτογραφίες από rolex και panerai στο νήμα "Seiko Rules".
Σαν κάτι να μου λέει ότι έχει χάσει τη γη κάτω από τα πόδια του, έχει κλονιστεί όλο του το είναι και η σκέψη "ρε, μπας και με πιάσανε κότσο;", συνεχώς τον ταλανίζει.

Καλή συνέχεια σε όλους....




Αποσυνδεδεμένος nicolasg

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2033 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 08:42:38 μμ »
Αρα ψηλε τι θα ψωνίσεις τωρα?

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2034 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 08:52:41 μμ »
Κατ' αρχάς να ξεκινήσω λέγοντας καλορίζικο και πάντα καλές ώρες, ως είθισται σε αυτές τις περιπτώσεις.
Αν και για να είμαι ειλικρινής, το καλορίζικο φαντάζει πολύ "φτωχό" για ένα τέτοιο ρολόι.

Κατά δεύτερον να πω ότι μετά από σχεδόν δυο χρόνια αποχής από το φόρουμ, ξεκίνησα να το επισκέπτομαι σε καθημερινή βάση, αποκλειστικά και μόνο χάρη σε 'σένα και στα ρολόγια σου.
Χάρη σε 'σένα γιατί ο τρόπος γραφής σου σε συνδυασμό με τις γνώσεις σου είναι χαρισματικός και καθηλωτικός και χάρη στα ρολόγια σου γιατί είναι αυτά που είναι.

Δηλώνω αθεράπευτα denniτσα (όπως οι Ρουβίτσες) και δεν το κρύβω. Κάθε φορά που επισκέπτομαι το φόρουμ, εύχομαι είτε να έχεις αποκτήσει κάποιο καινούριο έργο τέχνης, είτε κάποιος να σε έχει "τσιγκλίσει" ώστε να γράψεις άλλο ένα υπέροχο κείμενο.

Αφενός λατρεύω τη Seiko και ταυτίζομαι απόλυτα με τα όσα κατά καιρούς έχεις γράψει, αφετέρου και να μην ταυτιζόμουν, μετά τα γραφόμενά σου θα άρχιζα να τα βλέπω με άλλο μάτι και αφετρίτου (βαρβαρισμός της γλώσσας, το ξέρω) είσαι μερακλής και το αποδεικνύεις εμπράκτως.
Οι περισσότεροι εδώ μέσα (της αφεντιάς μου συμπεριλαμβανομένης) συνηθίζουμε να εκθειάζουμε τη Seiko με ατάκες του στυλ "τα επιτεύγματα της Seiko είναι ανεπανάληπτα", "οι καινοτομίες της απαράμιλλες" κ.ο.κ. αλλά αν μας βρεθεί κάνα τάληρο στην τσέπη, το ακουμπάμε σε rolex, omega και panerai. Είπαμε, το marketing δύσκολα το κερδίζεις.
Εσύ όμως μένεις πιστός και σταθερός στα γραφόμενά σου, στα πιστεύω σου και σε αυτό που λέει η ψυχούλα σου. Μπράβο σου!!!

Όταν αποστασιοποιείσαι από κάτι, είτε αυτό λέγεται σχέση, είτε εργασία, είτε χόμπι, βλέπεις τα πράγματα με πιο καθαρή ματιά.
Άργησα να το καταλάβω αλλά εν τέλει τα κατάφερα.
Μέσα στα φόρουμ ενημερώνεσαι με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για οτιδήποτε έχει να κάνει με τον κόσμο της ωρολογοποιίας. Όταν όμως έρθει η ώρα να επιλέξεις ρολόι, κάντο έξω από αυτά.

Συνέχισε να μας εκπλήσσεις με τη φοβερή συλλογή σου, μύησέ μας στα ενδότερα της Seiko, αποκάλυψέ μας το τελετουργικό και βαθύτερο νόημά της, δώσε μας χορταστικές φωτογραφίες και είμαι σίγουρος ότι σε βάθος χρόνου τα ρολόγια που θα φιγουράρουν στο "τι φοράμε σήμερα", θα είναι στην πλειοψηφία τους Seiko.

Αν δεν απατώμαι τον Άγγελο τον έχεις ήδη κερδίσει.
Πρώτη φορά βλέπω τόσες απανωτές φωτογραφίες από rolex και panerai στο νήμα "Seiko Rules".
Σαν κάτι να μου λέει ότι έχει χάσει τη γη κάτω από τα πόδια του, έχει κλονιστεί όλο του το είναι και η σκέψη "ρε, μπας και με πιάσανε κότσο;", συνεχώς τον ταλανίζει.

Καλή συνέχεια σε όλους....

Μητσο πρέπει να είναι το μακροσκελέστερο ποστ σου...τουλάχιστον όσο θυμάμαι!

Και συμφωνώ με τα χίλια


Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2035 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 08:54:35 μμ »
Ένα μεγάλο τίποτα Νικόλα.
Οι προτεραιότητες άλλαξαν, τα θέλω άλλαξαν κι έτσι συμβιβάζομαι με μια απλή ανάγνωση του φόρουμ και με ένα ταπεινό seiko flightmaster που μου κάνει συντροφιά.
Όταν με το καλό έρθει η ώρα να ξαναβάλω το χέρι στην τσέπη, θα δούμε.....


Στάλθηκε από το Redmi Note 7


Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2036 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 09:06:09 μμ »
Ένα μεγάλο τίποτα Νικόλα.
Οι προτεραιότητες άλλαξαν, τα θέλω άλλαξαν κι έτσι συμβιβάζομαι με μια απλή ανάγνωση του φόρουμ και με ένα ταπεινό seiko flightmaster που μου κάνει συντροφιά.
Όταν με το καλό έρθει η ώρα να ξαναβάλω το χέρι στην τσέπη, θα δούμε.....


Στάλθηκε από το Redmi Note 7
Γειά σου φίλε μου. Και τόσο καιρό έλεγα που χάθηκε το παιδι αυτό. Έχω όντως χάσει τη γη κάτω από τα πόδια μου. Είμαι έτοιμος να αγοράσω grand seiko για να ρεφάρω

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2037 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 09:08:08 μμ »
 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2038 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 09:13:41 μμ »

Ευχαριστώ φίλε μου, επίσης !

Το πανέρι πρέπει να το βάλει με τα πανέρια, όχι με τα Rolex, μην τον αποπροσανατολίζεις !

Kαι περιμένουμε και το μεγάλο review του Fifty Fathoms, να πούμε καλοφόρετο ;    :P



Αγία Τριάδα ή gang of killers ?

Παιδες το κάτω αριστερά ποιο μοντέλο ειναι?

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2039 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 09:17:55 μμ »
Έλα ρε συ φίλε Δημήτρη, δεν έχω λόγια, δεν είμαι και καθόλου καλός στις ευχαριστίες, τι να πω τώρα ; Θα πω ότι με τιμάς όσο δεν πάει, αυτό. Και ότι εύχομαι να τα λέμε  συχνά !

Ο Άγγελος όντως, είναι προφανές ότι αυτή τη στιγμή μέσα του γίνεται μια φοβερή πάλη, πιστεύω ότι  πολύ γρήγορα θα έχει μεταμορφωθεί σ' ένα λυσσασμένο Seiko fanboy και μάλιστα θα βάζει και άγριο χέρι σε όποιον σπαμάρει εδώ, με Rolex.  Δίνω στο DSSD δύο μήνες ζωής στα χέρια του 'Αγγελου,  το πανέρι έχει μεγαλύτερο προσδόκιμο, ίσαμε τέσσερις μήνες.

Άγγελε ρολογάρες, δώσε πόνο στον Καπετάνιο που σε αμφισβήτησε, εγώ πάντα ήξερα τι σεϊκόμουτρο είσαι του λόγου σου ! 

Παιδες το κάτω αριστερά ποιο μοντέλο ειναι?

SLA025 limited edition. To επόμενο του Άγγελου !