Αποστολέας Θέμα: SEIKO RULES  (Αναγνώστηκε 492078 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
SEIKO RULES
« Απάντηση #1900 στις: Νοέμβριος 03, 2019, 05:47:22 μμ »

Κατά τα λοιπά, αναχαιτίστηκαν και χθες οι ύπουλες, συντονισμένες επιθέσεις της decima flottigla, που σε ανίερη συμμαχία με τους τυροκόμους φρουρούς του Βατικανού επιχείρησαν εκ νέου να πλήξουν το ιστορικό  thread.  Σκασμένοι πλέον από τη ζήλια τους για την ραγδαία ανάπτυξη και ευημερία του “Seiko Rules”, τη στιγμή που τα δικά τους threads είναι καταδικασμένα στην απαξίωση, την εγκατάλειψη και το μαρασμό.  Θα επιτεθούν ξανά.....


Χα!!χα!!χα!!!
Ειχαμε τον κατα φαντασια ασθενη του Μολιερου, τωρα εχουμε τον κατα φαντασια κυνηγημενο του Ντενη!!!

Του υπενθυμιζω οτι τα αντρικα - πραγματικα- ρολογια της decima flottigla δεν ασχολουνται με threads κλπ, εχουν το δικο τους forum!!
αφηνουν τους αλλους να ασχολουνται με  threads και τα σχετικα!!



Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2019, 07:06:05 μμ από gerogian »
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1901 στις: Νοέμβριος 03, 2019, 06:59:41 μμ »
Ένα ακόμη ρολόϊ-γροθιά στο ελβετικό κατεστημένο, ένα ρολόϊ ονειρεμένο που όμοιό του δεν έχει ούτε πρόκειται να κατασκευαστεί.

Κατά τα λοιπά, αναχαιτίστηκαν και χθες οι ύπουλες, συντονισμένες επιθέσεις της decima flottigla, που σε ανίερη συμμαχία με τους τυροκόμους φρουρούς του Βατικανού επιχείρησαν εκ νέου να πλήξουν το ιστορικό  thread.  Σκασμένοι πλέον από τη ζήλια τους για την ραγδαία ανάπτυξη και ευημερία του “Seiko Rules”, τη στιγμή που τα δικά τους threads είναι καταδικασμένα στην απαξίωση, την εγκατάλειψη και το μαρασμό.  Θα επιτεθούν ξανά, είναι βέβαιο. Μόνο που εμείς θα είμαστε και πάλι εδώ, για να τους υπενθυμίσουμε τι σημαίνει  SEIKO RULES : Υψηλή Ωρολογοποιία, ιστορία, φιλοσοφία, τέχνες (συμπεριλαμβανομένων των πολεμικών), πολιτισμός, ήθος, ευπρέπεια –τι άλλο ξεχνάω, δεν θυμάμαι. 


Χαχαχα, έλα, υπερβολές !


Σ΄’ ευχαριστώ κάπτεν, αλλά μην παραπονιέσαι, εσύ έχεις όλα τα iconic ελβετικά !  Η καρδιά σου λοιπόν ανήκει στην Ελβετία, όσο κι αν λοξοκοιτάς προς Άπω Ανατολή.  Για την ώρα !

Εκ δεξιών ο Ντένης. 100% Samurai.
Εξ´ αριστερών ο Κάπταιν Χάρης-Βούρτση. 50% Samurai (ο Ντένης το είπε) λοξοκοιτάει όμως προς Άπω Ανατολή & προσεχώς θα γίνει 100% Samurai:



Σας αγαπώ :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1902 στις: Νοέμβριος 03, 2019, 08:44:18 μμ »
Θάλασσα τα έκανες Άγγελε, μπέρδεψες τους καπεταναίους. Αυτός με το υπαρξιακό είναι ο Κάπτεν Μήτσος.




Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1903 στις: Νοέμβριος 03, 2019, 09:25:10 μμ »
Εκ δεξιών ο Ντένης. 100% Samurai.
Εξ´ αριστερών ο Κάπταιν Χάρης-Βούρτση. 50% Samurai (ο Ντένης το είπε) λοξοκοιτάει όμως προς Άπω Ανατολή & προσεχώς θα γίνει 100% Samurai:



Σας αγαπώ :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αν και είσαι μοδεράτορας Άγγελε οφείλω να σε επαναφέρω στην τάξη!!!!
Διάβασε προσεκτικά την παράθεση του Ντένη!!!!! Στον άλλον καπετάνιο αναφέρεται!!!!
Ο διαλογισμός και η δυνατότητα πρόβλεψης των κινήσεων του αντιπάλου αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της Ιαπωνικής κουλτούρας!!!



Sent from my iPad using Tapatalk Pro
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1904 στις: Νοέμβριος 03, 2019, 11:32:21 μμ »
Εμ έτσι που τα έχετε κάνει, με μπερδέψατε.
Πάρτε μία και με τους τρεις σας να ησυχάσουμε:



:p


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1905 στις: Νοέμβριος 03, 2019, 11:33:58 μμ »
Εμ έτσι που τα έχετε κάνει, με μπερδέψατε.
Πάρτε μία και με τους τρεις σας να ησυχάσουμε:



:p


Sent from my iPhone using Tapatalk



Sent from my iPad using Tapatalk Pro
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1906 στις: Νοέμβριος 03, 2019, 11:36:48 μμ »



Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Είστε και “outlaw” τρομάρα μου :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1907 στις: Νοέμβριος 04, 2019, 10:08:18 μμ »
Δυο χρονογράφοι, για τους οποίους άνετα θα εκτελούσα συμβόλαιο θανάτου (όποιος ενδιαφέρεται για τις υπηρεσίες μου ας στείλει pm, καθαρές δουλειές χωρίς ίχνη, η χρήση σιγαστήρα εξυπακούεται, η ανωνυμία τηρείται ...)

Ο Phoenix :



Και ο άλλος, ναι, ο Γκραντ. Το τέλειο, από πάσης απόψεως, μηχάνημα :









Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1908 στις: Νοέμβριος 04, 2019, 10:20:04 μμ »
Ο Γκραντ είναι απίστευτος...

Sent from Huawei P8 using Tapatalk Pro

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1909 στις: Νοέμβριος 04, 2019, 10:43:59 μμ »
Ο Γκραντ είναι απίστευτος...

'Ετσι λέω κι εγώ.
Το θέμα μας τώρα είναι : α) πού στην οργή τον βρίσκουμε β) πότε επιτέλους η CIA θα εξαγγείλει προσλήψεις εποχιακών για covert ops στη Λατινική Αμερική.

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1910 στις: Νοέμβριος 04, 2019, 11:04:33 μμ »
'Ετσι λέω κι εγώ.
Το θέμα μας τώρα είναι : α) πού στην οργή τον βρίσκουμε β) πότε επιτέλους η CIA θα εξαγγείλει προσλήψεις εποχιακών για covert ops στη Λατινική Αμερική.

Nicaragua kid...


Sent from my iPad using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1911 στις: Νοέμβριος 05, 2019, 07:34:35 πμ »
Αυτόν τον χρονογραφο δεν τον έχω δει ποτέ και πουθενά .... φορεμένο !!!

Μιλάω σε όλα τα φόρουμ του εξωτερικού που παρακολουθώ ...

Ούτε τον έχω δει να πωλείται στις μπουτίκ  GS που υπάρχουν .... ούτε σε αγγελίες στα μεταχειρισμένα !!!
Μ μιλάμε για ρολόι φαντομάς.

Το έχω μεγάλη απορία !!!

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1912 στις: Νοέμβριος 05, 2019, 07:51:47 πμ »
Αυτόν τον χρονογραφο δεν τον έχω δει ποτέ και πουθενά .... φορεμένο !!!

Μιλάω σε όλα τα φόρουμ του εξωτερικού που παρακολουθώ ...

Ούτε τον έχω δει να πωλείται στις μπουτίκ  GS που υπάρχουν .... ούτε σε αγγελίες στα μεταχειρισμένα !!!
Μ μιλάμε για ρολόι φαντομάς.

Το έχω μεγάλη απορία !!!

Παρ'ότι, όντως,  η πρώτη αντίδραση στη θέα του ρολογιού είναι "δεν υπάρχει !", στην πραγματικότητα υπάρχει. Είναι το SBGB001 του 2013. Έβγαινε και με μαύρο dial σαν SBGB003, αμφότερα ως JDM. Δύσκολο να βρεθεί σήμερα εκτός Ιαπωνίας. Τιμή στα μεταχειρισμένα περί το τάλληρο. Μωρέ κάπου θα το ξετρυπώσω εγώ, που θα πάει.

Το κακό είναι ότι η CIA απέρριψε την αίτησή μου να απασχοληθώ με σύμβαση ορισμένου χρόνου ως sniper στη Νικαράγουα, όπως σωστά επεσήμανε ο Άρης. Το πολύ που μπορούν είναι να με στείλουν στον Παναμά, να κάνω παρακολουθήσεις μέσα από αμάξι, με κυάλια, καφέ και ντόνατς. Ξεφτίλα πόστο δηλαδή.  - Με Λεγεώνα των Ξένων ξέρει κανείς τι παίζει ;

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1913 στις: Νοέμβριος 05, 2019, 07:56:31 πμ »
Παρ'ότι, όντως,  η πρώτη αντίδραση στη θέα του ρολογιού είναι "δεν υπάρχει !", στην πραγματικότητα υπάρχει. Είναι το SBGB001 του 2013. Έβγαινε και με μαύρο dial σαν SBGB003, αμφότερα ως JDM. Δύσκολο να βρεθεί σήμερα εκτός Ιαπωνίας. Τιμή στα μεταχειρισμένα περί το τάλληρο. Μωρέ κάπου θα το ξετρυπώσω εγώ, που θα πάει.

Το κακό είναι ότι η CIA απέρριψε την αίτησή μου να απασχοληθώ με σύμβαση ορισμένου χρόνου ως sniper στη Νικαράγουα, όπως σωστά επεσήμανε ο Άρης. Το πολύ που μπορούν είναι να με στείλουν στον Παναμά, να κάνω παρακολουθήσεις μέσα από αμάξι, με κυάλια, καφέ και ντόνατς. Ξεφτίλα πόστο δηλαδή.

Καλύτερα παρακολουθήσεις στον Παναμά, παρά να ξεροσταλιάζεις σε κανένα δέντρο στη ζούγκλα, μέχρι να περάσει ο στόχος.
Στην τελική, δες το σαν ένα βήμα προς το επόμενο σκαλί της καριέρας σου ως deadly hitman.

Γνώμη μου...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1914 στις: Νοέμβριος 05, 2019, 08:27:02 πμ »
Καλύτερα παρακολουθήσεις στον Παναμά, παρά να ξεροσταλιάζεις σε κανένα δέντρο στη ζούγκλα, μέχρι να περάσει ο στόχος.
Στην τελική, δες το σαν ένα βήμα προς το επόμενο σκαλί της καριέρας σου ως deadly hitman.

Γνώμη μου...

Φοβάμαι ότι απλά θα βαλτώσω, χωρίς καμία προοπτική εξέλιξης, χώρια που θα πάρω και είκοσι κιλά από το καθισιό και τα ντόνατς. Στο τέλος θα χρειάζομαι έξτρα λινκς για το μπρασελέ του SBGB001 και άντε βρες τα.
Διαβάζω τώρα πάλι την προκήρυξη του διαγωνισμού και έχουν, λέει και "μια θέση καθαριστή σε Λάνγκλευ, Βιρτζνίνια".  Αλλά αυτό ηχεί κάπως διφορούμενο : -"Καθαριστή" όπως λέμε σπεύδω στον τόπο του -χμ!- περιστατικού και εξαφανίζω τα αποδεικτικά στοιχεία ή απλά θέλουν ένα τύπο να τους καθαρίζει τις τουαλέτες ;

Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1915 στις: Νοέμβριος 05, 2019, 10:20:42 πμ »
Καλημέρα.....




Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1916 στις: Νοέμβριος 05, 2019, 02:44:46 μμ »
Tην ίδια στιγμή, κύριοι Πλοίαρχοι και λοιπά μέλη του πληρώματος, που στην ελβετική πλευρά ψάχνουν να βρουν τι στην ευχή να φταίει άραγε και τρώνε τέτοια πτώση εξαγωγών στην κεφάλα (έλα ντε, τι να φταίει, μήπως να φταίει που βαρέθηκαν ακόμη κι οι Κινέζοι να φοράνε όλοι μεταξύ τους τα ίδια και τα ίδια ; -για ψάξτε το λίγο !) εμείς από δω με τα αμυγδαλωτά σχιστά μάτια απολαμβάνουμε τους καρπούς της σκληρής δουλειάς, ήτοι ανάπτυξη, ευημερία, εξωστρέφεια, εξάπλωση (-μα ποιός είμαι ρε, ο Αντωνάκης ο Σαμαράς είμαι ; )

Και βέβαια υμνητικά άρθρα όπως αυτό :
"How Grand Seiko became the watch worn by serious collectors"

http://www.executivestyle.com.au/how-grand-seiko-became-the-watch-worn-by-serious-collectors-h1hrbb

Ναι, ναι, ναι, οι σοβαροί -λέμε- συλλέκτες το έχουν ρίξει στην Grand Seiko, όλοι μιλούν πλέον για την Grand Seiko, εδώ πια δεν τολμάει ν' ανεβεί review για ελβετικό ρολόϊ πολυτελείας και τα μισά σχόλια από κάτω αφορούν σε συγκρίσεις με τη GS και με εύλογη και μοιραία, φυσικά,  κατάληξη.

Eδώ πάλι, τι γράφει ο Μονόχρωμος ;
https://monochrome-watches.com/grand-seiko-sbgw231-review-the-battle-of-elegant-time-only-watches-part-2-price/
"The meteoric rise of Grand Seiko outside Japan"

"With its mix of cutting-edge technology and time-honoured Japanese craftsmanship, Grand Seiko is conquering the Western watchmaking scene and gaining adepts by the second. From relative obscurity in the West, since 2010 Grand Seiko has been available internationally and is fast becoming a presence for the Swiss to contend with. One of the main hurdles for Grand Seiko was to differentiate itself from the general image many had of Seiko as a purveyor of cheap quartz watches.

The goal for Grand Seiko in the US and Europe is to become one of the top five luxury watch brands with products positioned in the USD 5,000 – 10,000 price segment. And judging from the positive reactions around the watch community, it’s going to happen very fast."


Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1917 στις: Νοέμβριος 05, 2019, 07:28:13 μμ »
Για τους φίλους μου τους grandσεικολάγνους! Αφιερωμένο

https://www.thenakedwatchmaker.com/decon-seiko-hi-beat-gmt


Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1918 στις: Νοέμβριος 05, 2019, 07:43:47 μμ »

SEIKO RULES λέμε!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1919 στις: Νοέμβριος 05, 2019, 11:03:46 μμ »

SEIKO RULES λέμε!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Σφίξε λίγο ακόμα το λουρί λέμε !!!
Πολύ χαλαρό το βλέπω :p


Sent from my iPhone using Tapatalk