Αποστολέας Θέμα: A.LANGE&SOHNE  (Αναγνώστηκε 172739 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #300 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 06:32:35 μμ »


Uploaded with ImageShack.us
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #301 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 06:36:20 μμ »
A. LANGE & SÖHNE DOUBLE SPLIT CHRONOGRAPH



Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #302 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 06:42:59 μμ »



Uploaded with ImageShack.us



Μας πέταξες τα μάτια έξω :o  (με την καλή την έννοια)



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #303 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 12:31:52 μμ »
Το μοναδικό γνωστό A. Lange & Söhne Double-Split σε ατσάλι θα δημοπρατηθεί από τον οίκο Christie's της Γενεύης.
Οσοι ενδιαφέρεστε μην ολιγωρήσετε..


Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #304 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 11:00:20 μμ »
Richard Lange Perpetual Calendar Terraluna



Με διαστασεις 45,5 mm και 16,5 mm δεν το λες και μικρο, εχει ομως πολλη τεχνολογια μεσα του: regulator ενδειξη της ωρας, 14 μερες αυτοδυναμια, διηνεκες ημερολογιο, constant force escapement, φασεις της σεληνης στη γεφυρα της μηχανης...





Τιμη γυρω στα 170.000€.


Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #305 στις: Ιανουάριος 31, 2014, 09:57:02 πμ »
Αν το είχα, ανάποδα θα το φόραγα.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #306 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 08:14:42 μμ »
Τα καινούργια novelties (2014) είναι ήδη εδώ [Σιγκαπούρη]. Μου έστειλαν πρόσκληση για την παρουσίαση και λοιπά που έχουν στις 1& 2 Μαρτίου. Αν περάσω θα βγάλω μερικές φωτό, έχω πάρει τώρα και τον 100-άρη macro της Canon που σκοτώνει, οπότε θα βγει καλό θέμα αν αξιωθούμε να πάμε από 'κει μία βόλτα.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #307 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 09:15:51 μμ »
Αμήν. Χρυσό θα σε κάνουμε να φωτογραφήσεις με κάποια dslr κι όχι το κινητό σου.




Sent from my bed wearing fluffy bunny slippers

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #308 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 09:17:52 μμ »

Το μοναδικό γνωστό A. Lange & Söhne Double-Split σε ατσάλι θα δημοπρατηθεί από τον οίκο Christie's της Γενεύης.
Οσοι ενδιαφέρεστε μην ολιγωρήσετε..




Έβγαλε σε χάλυβα; Έπεσαν όλοι οι φούρνοι της Γκλασχιούτε και της ευρύτερης Σαξονίας.


Sent from my bed wearing fluffy bunny slippers

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #309 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 09:39:07 μμ »
Έβγαλε σε χάλυβα; Έπεσαν όλοι οι φούρνοι της Γκλασχιούτε και της ευρύτερης Σαξονίας.


Sent from my bed wearing fluffy bunny slippers


http://www.hodinkee.com/blog/found-the-only-known-a-lange-sohne-double-split-in-stainless-steel

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #310 στις: Απρίλιος 04, 2014, 03:47:12 μμ »
Άκουσα ότι αύριο στις 11 το πρωί, κάποιος έχει ραντεβού στη μπουτίκ της ALS εδώ στο Orchard ION shopping center... Θα σερβιριστεί και καλός εσπρέσσο (έτσι είπαν τα κορίτσια της μπουτίκ)...

Άκουσα επίσης πως η μπουτίκ μόλις έφερε τρία από τα 2014 novelties, από ένα κομμάτι στο καθένα φυσικά: tourbillon, 1815 Rattrapante Perpetual in Platinum και ένα LE 200pcs fusee & chain transmission pure white enamel dial... (οι φωτό στο WhatsApp ήταν αρετές ώστε να μην μπορέσει κανείς να αρνηθεί ακόμη μία δοκιμή εκεί).

Οι φήμες μιλούν για εκτεταμένες δοκιμές υπό την επήρεια καφέ και μπισκότων, αλλά και υπό την επίβλεψη είτε του Canon EF 100/2.8L IS USM Macro (5D III), είτε του Sony Zeiss 55/1.8 E-mount (A7).

Περισσότερα σύντομα...


Αποσυνδεδεμένος nicolasg

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #311 στις: Απρίλιος 04, 2014, 03:51:31 μμ »
Περιμένουμε ανταπόκριση!!!

Στάλθηκε από το Xperia T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #312 στις: Απρίλιος 04, 2014, 04:19:56 μμ »
Ελπίζουμε να επιβεβαιωθούν οι φήμες! Αναμένουμε με αγωνία!
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #313 στις: Απρίλιος 05, 2014, 01:14:21 μμ »
Σάββατο, 5 Απριλίου

Η μέρα ξεκίνησε κατά τις 11:25 το πρωί με καφέ στη μπουτίκ της A. Lange Soehne, ION Orchard shopping center. Έξω έβρεχε καταρρακτωδώς, με τη θερμοκρασία να είναι στους 31 βαθμούς Κελσίου και την υγρασία στο 95%...

8 ώρες αργότερα, και γεμάτοι πάλι με εμπειρίες (ανάμεσα στις οποίες βλέποντας έναν 60-άρη χρυσο-τουρμπιγιον-φορώντα Κινεζο-Σιγκαπουριάνο να μπουμπουνίζει σε λιγότερο από 5 λεπτά αυτό το pre-owned Patek, στο Passions), γυρίζουμε σπίτι για να μεταφέρουμε αυτά που ζήσαμε. Τί μέρα ήταν κι αυτή...



Περισσότερα σύντομα...

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #314 στις: Απρίλιος 05, 2014, 01:24:31 μμ »
Κόλαση....ίσα που νοιωθεις και την φωτιά από τα καζάνια όπου βράζουν !!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #315 στις: Απρίλιος 05, 2014, 01:29:31 μμ »
Σκέψου εγώ πώς ένιωσα που το έπιασα, το φωτογράφισα, το ζύγισα...

Πήγα για φαγητό μετά και δεν μπορούσα να το βγάλω από το μυαλό μου, τί σοκ ήταν αυτό...

S$307,000 λιανική - η αίσθηση στο χέρι? Τί να πώ? Απλά απερίγραπτη...




Αποσυνδεδεμένος Sag997

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1883
  • History is a set of lies agreed upon. -Napoleon-
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #316 στις: Απρίλιος 05, 2014, 01:57:05 μμ »
Για εμενα το πιο ομορφο ρολοί που έχω δει ποτε! ειναι απλα απίστευτο!!!

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #317 στις: Απρίλιος 05, 2014, 02:53:57 μμ »
Ξυπνάω το πρωί... Μιά από τα ίδια, κούραση, κακός ύπνος, άλλη μία εβομάδα γεμάτη άγχος (το οποίο εγώ θα έπρεπε να ελέγχω πολύ καλύτερα). Η δίαιτα χάλια, γυμναστική στο 'αύριο', πώς να τα βγάλεις πέρα?

Εδώ το μόνο που κοιτάνε είναι να σε ξεζουμίσουν και μετά να σε πετάξουν. Η ώρα τους έρχεται - εγώ ποτέ δεν ξεχνώ, και πάντα χτυπάω απροειδοποίητα. Την πήραν τη γεύση τον περασμένο Οκτώβριο, και γι'αυτό τώρα μου κάνουν καψώνια, όμως υπάρχει κάτι που λέγεται αξιοπρέπεια. Όταν αυτό καταπατηθεί, η τιμωρία είναι θέμα χρόνου.

Τον περασμένο μήνα η Mi La, πωλήτρια στη μπουτίκ ALS εδώ, με είχε φάει. "Θα σε δούμε πριν την 1η Απριλίου?" Τα ρολόγια πήραν την ετήσια αύξηση, και με κυνήγαγε για να κλείσω ένα. Με προκαταβολή έκλεινα στην παλιά τιμή. Δεν βιάστηκα, από τη στιγμή που έβλεπα JLC, κι όλους τους γνωστούς πλέον ρολογάδες με pre-owned. Πολύ ρολόι εδώ, βρίσκεις ό,τι θες.

Ας καθαρίσω με αυτούς τους ψεύτες που έχω μπλέξει και μετά κατευθείαν, την πρώτη μέρα, τό'χω κλείσει το επόμενο ρολόι. Έτοιμος είμαι, το AP τό'δωσα, το Exc.+ vintage Rolex GMT II του '95 το έχω για πούλημα, και εύκολα θα φύγει και το 116000.

Άρχισε πάλι η βροχή. Είναι περίοδος μίνι μουσώνων, από Ινδονησία μεριά. Μέχρι το τέλος του μήνα. Μετά λίγο ηρεμία σε βροχή και θερμοκρασία ως τον Ιούλιο/Αύγουστο που θα ξαναζεστάνει. Από Νοέμβριο οι άλλοι μίνι μουσώνες, από Μαλαισία μεριά.



Το ραντεβού ήταν κανονισμένο από χθες. Τα ρολόγια που κοιτώ τέσσερα:

1. ALS Saxonia Dual Time, WG
2. ALS Lange 1 Timezone WG
3. ALS Langematic Perpetual RG
4. ALS Saxonia Annual WG

Και φυσικά 2-3 τύπου novelty/LE που μου είχε υποσχεθεί η Μι να δώ όταν πάω. Εντυπωσιακά κομμάτια, τα οποία δεν είδα όλα, μόνο που έπιασα στα χέρια μου το πρώτο, έμεινα εκεί. Ο χρόνος σταμάτησε, πραγματικά και σχεδόν κυριολεκτικά.

Πήγα με τον Μάρκο, Ιταλός που έχω στο γραφείο. Δεν έχει σχέση με το άθλημα, αλλά τρεις μήνες τώρα με τις γύρες που κάνω έξω εδώ, έχει μείνει με το στόμα ανοιχτό. Τί να πει το παλικάρι. Είμασταν στο Passions σήμερα κατά τις 6 το απόγευμα και μπήκε ο άλλος, σε 4 λεπτά (κυριολεκτώ) χτύπησε το Patek στα 43 χιλιάρικα (τοπικά) και μείναμε κόκκαλο.

Ο καφές που ετοίμασε η Μι Λα πολύ μέτριος, για να μην πω κακός. Το μπισκότο έλειπε, δύο κύβοι μαύρης ζάχαρης όμως έσωσαν λίγο την κατάσταση. Γι'αυτούς που δεν ξέρουν, στην Ασία το στυλ είναι να πηγαίνεις εντελώς casual στο κοσμηματοπωλείο και να δοκιμάζεις ό,τι μα ό,τι θες. Εμείς εδώ σαν expats ειδικά απολαμβάνουμε ένα status σχετικά διαφορετικό, που μας επιτρέπει να μπαίνουμε όπου σχεδόν θέλουμε και να ζητάμε ό,τι θέλουμε (πάλι σχεδόν, γενικά μιλώ, και πάντα με την καλή έννοια των προτάσεων).



Μέσα στην (ως συνήθως) αργοπορία μου, έτρεχα πάλι το πρωί να προλάβω το ταξί που με περίμενε από κάτω. Έπιασα ό,τι πρόλαβα, όπερ σημαίνει Nikon 1 V2 με τον equivalent 50-άρη prime, αντί του σούπερ στα μάκρο 100/2.8L... H 1 V2 όμως έχει πάρα πολύ καλό μάκρο για το μέγεθός της, οπότε εντάξει για σήμερα.

Ξεκινάμε με το Saxonia Dual Time. Μ'αρέσει πολύ ο διπλός δείκτης της ώρας, και το λιτό dial. To ρολόι όμως δεν έχει ημερομηνία, την οποία πάντα αναζητώ στο κομμάτι που φοράω. Το διπλό timezone είναι κι αυτό πάρα πολύ χρήσιμο, να βλέπω κατ'ευθείαν Ελλάδα ή Ιταλία. Τις ξέρω τις διαφορές παντού, αλλά από ένα σημείο και μετά κουράζεσαι. Χτυπάνε τα τηλέφωνα όλη τη μέρα, και θες να δεις τί γίνεται πίσω χωρίς να βάλεις το μυαλό σου να επεξεργάζεται τα ίδια και τα ίδια.



Λεπτό, στα 9.1 χιλιοστά και με 40-άρα κάσα, λευκός χρυσός φυσικά. Όλα έρχονται με pin buckle, και το deployant buckle είναι κάπου στα S$5,700 (ανάλογα με το μοντέλο φυσικά). Τα δύο κουμπιά αριστερά είναι για να ανεβάζεις και κατεβάζεις τη δεύτερη ώρα, ανά μία ώρα με κάθε πάτημα. Πολύ εύκολο. Εβδομήντα δύο (72) ώρες power reserve, χωρίς indication. Automatic, 268 parts, 31 jewels, S$65,200 (WG) & S$63,400 (RG) με το νέο τιμολόγιο, τιμές φουλ λιανική.

Κάνουν, λέει, το πολύ 9.x% off διότι δεν τους αφήνουν (άκουσον άκουσον) να κάνουν διψήφια έκπτωση. Προσπαθούν να δώσουν και ένα deployant buckle upgrade ή ένα strap δώρο. Δεν τραβάει το πράγμα, αν δείτε τις τιμές στο Gemnation.com θα παρατηρήσετε πως είναι 25% πιό φτηνές από τις τιμές λιανικής της μπουτίκ εδώ. Πώς να πας να ψωνίσεις από την καλή και άγια Μι Λα?



Ωραίο και λιτό, αλλά άμα βάλεις πάνω σου Lange Annual ή Perpetual, άστα να πάνε, δε γυρνάς πίσω.

(συνεχίζεται...)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 05, 2014, 03:00:59 μμ από NavalArchitect »

Αποσυνδεδεμένος nomikosas1

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #318 στις: Απρίλιος 05, 2014, 03:04:26 μμ »
Μην παρεις a.lange&sohne  , παρε κατι απο patek , jlc , ap , vc.

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #319 στις: Απρίλιος 05, 2014, 03:41:59 μμ »
Παρέλειψα το open back του Saxonia Dual Time. Απορροφημένος από τη συζήτηση και τις δοκιμές μάλλον...

To αφήνω και πάω στο Lange 1 Timezone, το πιό δημοφιλές τους κομμάτι. Λευκός χρυσός πάλι. Η πλατίνα είναι βαριά, πιό ακριβή, και νομίζω αχρείαστη. Το RG είναι πολύ τραβηγμένο, πάει σε πολύ συγκεκριμένα ρολόγια της ALS.

H συζήτηση συνεχίζεται όσο δοκιμάζω. Της είπα για το ΑΡ και μου θύμισε πως την πρώτη φορά που είχα πάει από 'κει, πριν το πάρω, της είχα πει πως βασικά θα ήθελα ρολόι με strap. Σωστό, έπρεπε να είχα πάρει ένα ALS ή ένα Nautilus από τότε. Ας είναι - το consolidation θα γίνει, έστω και λίγους μήνες αργότερα. Θα φύγουν όλα και θα κρατηθούν 1-2 κομμάτια, καλά, πολύ καλά. Δεν έχει κανένα νόημα να κρατήσω Ρόλεξ από τη στιγμή που πάω σε τέτοιες καταστάσεις. Έτσι πιστεύω.



Το Lange 1 Timezone είναι πολύ χρήσιμο αν κανείς όντως δουλεύει αυτά τα functions. Στα 41.9 χιλιοστά διάμετρο και 11.0 πάχος είναι πιό μεγάλο σε μέγεθος. Τα μεγάλα ρολόγια πρέπει να αντιμετωπίζονται με σκεπτικισμό, η Ρόλεξ, Πιαζέ και η Πατέκ κάτι ξέρουν που 50 χρόνια τώρα βγάζουν 36-άρια.

Στις 72 ώρες το power reserve, με indicator παρακαλώ, επίσης ημερομηνία και βέβαια manual wind ρολόι. Ωραία τα functions, κομπλέ, και οι δύο ώρες έχουν ημέρα/νύκτα ένδειξη, το εσωτερικό στεφάνι με τις χώρες έχει κλίση 10 μοίρες (για να μη γυαλίζει) και περιστρέφεται όταν αλλάζεις το δεύτερο timezone (με τα κουμπιά αριστερά).

Όμως ο δείκτης των δεπτερολέπτων είναι μικρός, τα dials είναι μικρά κι αυτά, θα μπορούσαν να διαβάζονται πιό εύκολα, αναγνωρίζει κανείς πάντως πως ό,τι κι αν μπορούσε να γίνει για να χωρέσουν όλα, η Lange το έκανε.



To ρολόι κοστίζει S$66,100 (RG) & S$69,700 (WG) με τις νέες τιμές, φουλ λιανική πάντα.

Πάμε και μία το open back:



Συνεχίζοντας:

Το Langematic Perpetual, σε Rose Gold, αλλά και το Saxonia Annual σε White Gold...