Ψηφοφορία

ποια ειναι η επιλογη σας?

μηχανικα
138 (49.1%)
quartz
35 (12.5%)
και τα δυο
108 (38.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 274

Αποστολέας Θέμα: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;  (Αναγνώστηκε 394671 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #400 στις: Μάιος 15, 2010, 12:59:29 πμ »
μόνο που είναι άλλο τα μέταλλα και οι πολύτιμοι λίθοι και τέχνη και άλλο τα εργαλεία καθημερινής χρήσης. Πάντως για μένα προσωπικά τίποτα από τα αναφερθέντα δεν έχει τόση αξία γιατί ο χρυσός και τα διαμάντια έχουν εξορυχθεί μέσω σκλαβιάς και τυραννίας και η τέχνη είναι απλά ανεκτίμητη αλλά τόσο ανούσια όταν κάποιοι ακόμα πεθαίνουν από υποσιτισμό...
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #401 στις: Μάιος 15, 2010, 01:03:21 πμ »
επίσης έχουμε ξεχάσει να αντιπαραθέσουμε τη χρηστικότητα όπου τα ψηφιακά έχουν χρονογράφο, αντίστροφη μέτρηση, 5 ξυπνητήρια, παγκόσμια ώρα, διάφορες ενδείξεις σελήνης, θερμόμετρο, υψόμετρο κτλ κτλ ενώ τα μηχανικά έχουν ίσως ένα από αυτά και σε τιμή διαστημική...
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #402 στις: Μάιος 15, 2010, 01:14:30 πμ »
Κι όμως, τη δεκαετία του 70, τα πετούσαν , αν και πρωτοποριακά για εκείνη την εποχή... Όπως τώρα με τα κινητά... Μετά από κάποια χρόνια, σχεδόν τα πετάς, όσο ακριβά και αν τα αγόρασες. (Τα κρατάς, μόνο αν έχουν για σένα συναισθματική αξία..)
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

director

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #403 στις: Μάιος 15, 2010, 01:22:50 πμ »
επίσης έχουμε ξεχάσει να αντιπαραθέσουμε τη χρηστικότητα όπου τα ψηφιακά έχουν χρονογράφο, αντίστροφη μέτρηση, 5 ξυπνητήρια, παγκόσμια ώρα, διάφορες ενδείξεις σελήνης, θερμόμετρο, υψόμετρο κτλ κτλ ενώ τα μηχανικά έχουν ίσως ένα από αυτά και σε τιμή διαστημική...

δεν νομιζω οτι θα βρεις λογικο ανθρωπο που να μην συμφωνει μ αυτα που λες,ομως πως μας κοβεις εδω μεσα;να εχουμε μεγαλη σχεση με την κοινη λογικη;

Κι όμως, τη δεκαετία του 70, τα πετούσαν , αν και πρωτοποριακά για εκείνη την εποχή... Όπως τώρα με τα κινητά... Μετά από κάποια χρόνια, σχεδόν τα πετάς, όσο ακριβά και αν τα αγόρασες. (Τα κρατάς, μόνο αν έχουν για σένα συναισθματική αξία..)

ακριβως οπως τα λες,βλεπεις εχουμε ακομη την κριτικη ικανοτητα να αξιολογουμε την τεχνικη ικανοτητα του ανθρωπου πιο ψηλα απο εκεινη του ρομποτ.

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #404 στις: Μάιος 15, 2010, 01:26:55 πμ »
 Ευτυχώς... 'Οπως το λές είναι..
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #405 στις: Μάιος 15, 2010, 01:52:28 πμ »
     Όπα παιδιά γιατί λίγο το παρακάναμε.....είπαμε ότι τα ρολόγια quartz έχουν μια χρηστικότητα στην καθημερινότητά μας. Ή μάλλον καλύτερα στην καθημερινότητα κάποιων ανθρώπων. Τέλος, μέχρι εκεί και τίποτα παραπάνω. Καμμία δυσκολία στην επινόηση-υλοποίηση, καμμία μαγεία στον τρόπο λειτουργίας, καμμία ή σχεδόν καμμία συλλεκτική αξία, ελάχιστο συναισθηματισμό και γι'αυτό και καμμία ιδιαίτερη θέση στην ωρολογοποιία. Τελεία και παύλα._ Για να μην μπερδευόμαστε δηλαδή.....γιατί μου φαίνεται μπερδευτήκαμε.....συγκρίνουμε τα μηχανικά ρολόγια με τα κάρα.....το μηχανικό ρολόι είναι από τις πλέον σύνθετες επινοήσεις-κατασκευές του ανθρώπου.....ωρολογόφιλος νοείται αυτός που εκτιμά και θαυμάζει αυτές τις εκπληκτικές κατασκευές.....ωρολογόφιλος και quartz(εκτος ελαχίστων περιπτώσεων που απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα) είναι έννοιες ασύμβατες.....


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #406 στις: Μάιος 15, 2010, 02:17:31 πμ »
  Προσωπικά, σαν ωρολογόφιλος, ομολογώ ότι θαυμάζω και τα δύο.. Μάλιστα λόγω και της δουλειάς μου, έχω εμπιστευθεί τα G Shock και έχω δει την αξία τους. Περισσότερο φυσικά θαυμάζω τα μηχανικά, όπως μπορείς να διαβάσεις και την άποψή μου - ''φιλοσοφία'' μου, για τα μηχανικά ρολόγια.. Αν και ακόμα δε διαθέτω μηχανικό ρολόι, δεδομένου ότι έχω προς το παρόν άλλους προσανατολισμούς, αν και κάποια στιγμή θέλω να αποκτήσω ένα καλό μηχανικό ρολόι. (Το ποιας κατηγορίας δηλ. military, pilot , ή κάποιου άλλου είδους, δεν έχω ακόμα αποφασίσει, όπως και δεν έχω μέχρι στιγμής την.. ''πολυτέλεια'', για απόκτηση ρολογιών, από όλες τις προαναφερθείσες  κατηγορίες, κάτι που περιορίζει την επιλογή μου και που δεν ξέρω ακόμα ποιάς κατηγορίας  ρολόι θέλω..)
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #407 στις: Μάιος 15, 2010, 02:21:31 πμ »
καθε κοινωνια θεσπιζει τις συμβατικες της αξιες,πχ χρυσος,πολυτιμοι λιθοι,εργα τεχνης κλπ,αναλογα με τις ιδιοτητες τους,σπανιοτητα τους,χρηστικοτητα τους,συνδεση με ιστορικα γεγονοτα κ.ο.κ.
υπερβαινοντας τον μυθο,ας μου επιτραπει να πω οτι βελη εχουν βρεθει δεκαδες χιλιαδες,αμφιβαλλει ομως καποιος απο εμας οτι αν ειχε κατα καποιο τροπο βρεθει,το βελος που προκαλεσε τον θανατο του Αχιλλεα,θα ειχε τεραστια χρηματικη και οχι μονον αξια;


Η το ξίφος του Μ. Αλεξάνδρου ας πούμε..
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #408 στις: Μάιος 15, 2010, 02:25:08 πμ »
dimRHO και mitsman, εδώ σας έχω και τους δύο.....πιό αξιόπιστο δεν γίνεται, απλά δεν χαλάει, μαγνητικά πεδία κλπ τα τρώει για πρωινό, για σέρβις λίγο ξεσκόνισμα μόνο που και που και για καταδύσεις άπαιχτο-το φοράς στον ωμο και πας στον πάτο σφεντόνα..... ;D
Toolwatch 100%





 Πως και δεν σκεύτηκαν οι Αρχάιοι, να φτιάξουν μικρότερα.. , να τους προσαρμόσουν κι ένα λουράκι.. και να φτιαχθούν τα πρώτα..ηλιακά ρολόγια χειρός... Εκτός και αν..η σκαπάνη ανακαλύψει κάποια στιγμή και τέτοια..
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #409 στις: Μάιος 15, 2010, 03:36:00 πμ »
Και τα φιλισοφικά ερωτήματα πέφτουνε βροχή.

- Είναι ανούσια η τέχνη για τους υποσιτισμένους;
- Ωρολογοκουαρτζόφιλος υπάρχει ή είναι μύθος;
- Οι αρχαίοι Έλληνες τραβούσαν τον ίδιο νταλκά μ' εμάς για το χρόνο;
- Θα κατασκευαστεί 911 που να κουβαλά και σανίδα;
- Υπάρχουν άραγες χρυσός και διαμάντια ως προϊόντα ελευθερίας και δημοκρατίας;
- Στο "τελεία και παύλα" η παύλα είναι άνω (-) ή κάτω (_);
- Τελικά τα μηχανικά ρολόγια παίρνουν κίνηση από άλογα;
  Φημολογείται πως ο Μιγιότα-Μένιος είναι γάιδαρος και ο Πατέκης-Ντορής καθαρόαιμο αραβικό.
- Αν δεν πετάς τα παλιά κινητά αποτελεί επένδυση για το μέλλον;

Επίσης θα παρακαλούσα όσους γνωρίζουν το μέλλον (βλέπω πως είναι κάμποσοι εδώ μέσα) να με πούνε κάτι νουμεράκια στο τζόκερ, γιατί έχω κάτι υποχρεώσεις να βουλώσω και τρεις κόρες να προικίσω.
Ευχαριστώ.

Φιλικά
Ερασιτέχνης Καμύ

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #410 στις: Μάιος 15, 2010, 08:31:24 πμ »
Σέ σένα ποντάραμε για τις απαντήσεις αγαπητέ bb, αλλά απ'ότι βλέπω κι εσύ αναρωτιέσαι.....προφανώς τα βαθυστόχαστα ερωτήματα που παρέθεσες θα μείνουν αναπάντητα.....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2010, 08:36:25 πμ από GiannisH »


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #411 στις: Μάιος 15, 2010, 08:47:07 πμ »



                                                     VS


και ειναι και ρολεξια...


Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #412 στις: Μάιος 15, 2010, 08:56:11 πμ »
δεν νομιζω οτι θα βρεις λογικο ανθρωπο που να μην συμφωνει μ αυτα που λες,ομως πως μας κοβεις εδω μεσα;να εχουμε μεγαλη σχεση με την κοινη λογικη;

ακριβως οπως τα λες,βλεπεις εχουμε ακομη την κριτικη ικανοτητα να αξιολογουμε την τεχνικη ικανοτητα του ανθρωπου πιο ψηλα απο εκεινη του ρομποτ.

δυστυχώς αυτός ο καταναλωτισμός μας οδήγησε στο να μην σκεπτόμαστε οικολογικά και να πετάμε κάθε τι παρ'ότι ακόμα δουλεύει μια χαρά και έτσι έχουμε πνιγεί στα σκουπίδια...
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

director

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #413 στις: Μάιος 15, 2010, 08:57:22 πμ »
Παράθεση
- Στο "τελεία και παύλα" η παύλα είναι άνω (-) ή κάτω (_);

γιατι,εχει οριστικα λυθει το θεμα της τελειας;τελικα ειναι ανω η κατω;

ανω-κατω μας εκανες ρε bb με τους προβληματισμους σου.

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #414 στις: Μάιος 15, 2010, 09:04:21 πμ »
Μηχανικα τελεία και ....αύλα.
Και άνω, πάντα άνω...

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #415 στις: Μάιος 15, 2010, 09:32:46 πμ »
     Όπα παιδιά γιατί λίγο το παρακάναμε.....είπαμε ότι τα ρολόγια quartz έχουν μια χρηστικότητα στην καθημερινότητά μας. Ή μάλλον καλύτερα στην καθημερινότητα κάποιων ανθρώπων. Τέλος, μέχρι εκεί και τίποτα παραπάνω. Καμμία δυσκολία στην επινόηση-υλοποίηση, καμμία μαγεία στον τρόπο λειτουργίας, καμμία ή σχεδόν καμμία συλλεκτική αξία, ελάχιστο συναισθηματισμό και γι'αυτό και καμμία ιδιαίτερη θέση στην ωρολογοποιία. Τελεία και παύλα._ Για να μην μπερδευόμαστε δηλαδή.....γιατί μου φαίνεται μπερδευτήκαμε.....συγκρίνουμε τα μηχανικά ρολόγια με τα κάρα.....το μηχανικό ρολόι είναι από τις πλέον σύνθετες επινοήσεις-κατασκευές του ανθρώπου.....ωρολογόφιλος νοείται αυτός που εκτιμά και θαυμάζει αυτές τις εκπληκτικές κατασκευές.....ωρολογόφιλος και quartz(εκτος ελαχίστων περιπτώσεων που απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα) είναι έννοιες ασύμβατες.....

Να διαφωνήσω πάλι?   :)

Καμία δυσκολία στην επινόηση-υλοποίηση, καμία μαγεία στο τρόπο λειτουργίας, καμία συλλεκτική αξία, καμία συναισθηματική αξία...

Ας ξεκινήσω από το τέλος...
Συναισθηματική αξία, αν κάποιο αγαπητό πρόσωπο μου χάριζε ένα G θα είχε πιστεύω την ίδια συναισθηματική αξία με ένα μηχανικό... όχι?
Καμία συλλεκτική αξία, το oysterquartz ας πούμε έχει, αλλά το τι γίνεται συλλεκτικό πολλές φορές δεν έχει σχέση με τη πραγματική αξία κάποιου αντικειμένου, κάποια αυτοκίνητα ας πούμε ήταν μηχανολογικές-τεχνολογικές αλλά και εμπορικές αποτυχίες πουλώντας μόνο λίγες δεκάδες κομμάτια τα οποία μάλιστα είχαν ένα σορό προβλήματα, όσοι όμως σήμερα κατέχουν ένα τέτοιο λόγω των λίγων κομματιών που πούλησε έχουν μια περιουσία σε ρόδες!

Καμία δυσκολία στην επινόηση-υλοποίηση, καμία μαγεία στον τρόπο λειτουργίας...
Χμ, μεγάλο θέμα θα έλεγα, θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος.
Πριν 200 χρόνια τα τεράστια μηχανικά ρολόγια που είχανε κάποιοι πλούσιοι στο σαλόνι τους ή και τα ρολόγια εκκλησιών χτυπούσαν τις ώρες, δείχνανε φάσεις σελήνης, πλανήτες, perpetual calendar και διάφορα άλλα πράγματα. Πριν 100 χρόνια τα μεγάλα τσέπης είχανε και αυτά τις ίδιες λειτουργίες καθώς και χρονογράφους. Προχωρώντας η τεχνολογία και η ρομποτική κατάφερε να τα φτιάξει όλο και πιο μικρά και να τα βάλει σε ρολόι χειρός. Οπότε ποια επινόηση? αυτή του daVinci και του Galileo? Μη ξεχνάμε ότι μηχανικά ρολόγια είχαν εφεύρει και οι κινέζοι πριν 1000 χρόνια... O τρόπος λοιπόν και όλες οι λειτουργίες είναι οι ίδιες, απλά μίκρυνε σε μέγεθος και βελτιώθηκε λίγο η ακρίβεια και η αντοχή λόγω ρομποτικής και άλλων τεχνολογιών όπως της μεταλλουργείας. Πολύ σπουδαία όλα αυτά αλλά δεν ανακάλυψαν και τον τροχό από την αρχή. Απλά κατάφεραν να βελτιώσουν λίγο την αντοχή και την ακρίβεια.
Τώρα στα quartz αναλογικά και ψηφιακά. Κατάφεραν να εισάγουν νέες τεχνολογίες όπως αυτή της μικροηλεκτρονικής, κάτι που βέβαια ήταν αδύνατο πριν το '70. Ένα τόσο δα τσιπάκι να μπορεί να μετράει τον χρόνο με τέτοια ακρίβεια! Αιώνες εξέλιξης όλων των ανθρωπίνων τεχνολογιών! Ένα display με ψηφιακή ένδειξη υγρών κρυστάλλων, πάλι νέες τεχνολογίες που εισάγονται. Εξέλιξη στους ηλιακούς συλλέκτες ώστε να γίνουν τόσο μικροί και να χωράνε στο ρολόι! Μεγάλο θέμα! Μια μικροσκοπική κεραία που πιάνει ραδιοκύματα από 1500χλμ μακρυά και συγχρονίζει το ρολόι! Απίστευτο τεχνολογικό επίτευγμα! Ρολόγια με δείχτες τα οποία σε περίπτωση που χάσουν κάποια λεπτά λόγω χτυπήματος ή μαγνητισμού ο εγκέφαλος ξανατοποθετεί τους δείχτες στη σωστή θέση, ουάου! Βέβαια σε όλα αυτά και οι δεκάδες λειτουργίες που ενσωματώθηκαν οι περισσότερες αδύνατες για ένα μηχανικό καθώς και περισσότερη αξιοπιστία, ακρίβεια και πολύ λιγότερο βάρος και χαμηλότερο κόστος κατασκευής! Όλα αυτά χάρις στη συνεχή τεχνολογική εξέλιξη. Όλη αυτή η μικρομηχανική δεν είναι κάτι το καινούριο, απλά μίκρυνε και βελτιώθηκε. Το ρολόι δημιουργήθηκε για να μετρά το χρόνο, και αυτό το κάνει καλύτερα ένα ψηφιακό των 8 ευρώ από ένα grand complication gyrotourbillon... Η πικρή αλήθεια είναι ότι και τα μεν και τα δε υπολογιστές, ρομπότς και λέιζερ τα φτιάχνουν!
Κάτι αντίστοιχο είναι και οι υπολογιστές, παλαιότερα υπήρχαν και κάτι μηχανικές ταμιακές μηχανές ή και υπολογιστικές μηχανές που λειτουργούσαν μηχανικά, αλλά πλέον έχουμε HTC και iPhone (ή NOKIA N series   ;D)
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #416 στις: Μάιος 15, 2010, 09:49:45 πμ »
Μηχανικα τελεία και ....αύλα.
Και άνω, πάντα άνω...

μόνο αυτό είναι τα μηχανικά, π-αύλα αλλά με κ...   ;D
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #417 στις: Μάιος 15, 2010, 10:03:58 πμ »
Πως και δεν σκεύτηκαν οι Αρχάιοι, να φτιάξουν μικρότερα.. , να τους προσαρμόσουν κι ένα λουράκι.. και να φτιαχθούν τα πρώτα..ηλιακά ρολόγια χειρός... Εκτός και αν..η σκαπάνη ανακαλύψει κάποια στιγμή και τέτοια..

δεν είχανε πυξίδες τότε και έπρεπε να ήταν στραμμένα σε συγκεκριμένη κατεύθυνση για να δείξουν τη σωστή ώρα, οπότε καλύτερα σταθερά σε κάποιο σημείο, έτσι και αλλιώς η πλατεία με το ρολόι ήταν εκεί κοντά...
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #418 στις: Μάιος 15, 2010, 10:15:59 πμ »
Αν είναι ρομαντισμός να θεωρεί κανείς καλύτερο τον καμβά από την αφίσα στο αφισόραμα, ε, δεν πειράζει, έχω κι εγώ ένα ελάττωμα.

Η αγνότητα ή μη των προθέσεων των κατασκευαστών δεν έχει καμία σχέση με το γεγονός ότι ένα μηχανικό ρολόι έχει "ψυχή".
Ένα quartz έχει, εεεμ... μπαταρία.

Άντε, και μ' ένα ατομικό ρολόι πίδακα καισίου. Και γ@μώ τα ρολόγια.  ;D

Ρομαντικός είναι ο τρόπος που αντιμετωπίζεις το μηχανικό ρολόι συνδέοντάς το, έμμεσα, με τον ψυχισμό των κατασκευαστών, την κουλτούρα των καταναλωτών και άλλα τέτοια "εκλεπτυσμένα" χαρακτηριστικά. Αυτό πάλι με την ψυχή, που αρκετές φορές έχω διαβάσει, μου φαίνεται τουλάχιστον αστείο. Το ένα έχει ένα μηχανισμό, ο οποίος λειτουργεί βάση κάποιας αρχής, ενώ το άλλο μπαταρία. Στοιχηματίζω ότι υπάρχουν quartz που ενσωματώτουν ένα σωρό ενδιαφέρουσες και δύσκολες στην υλόποίησή τους τεχνολογίες. Μην ανάγουμε λοιπόν την τεχνολογία του καθενός σε φιλοσοφική θεώρηση....

Αν για κάποιους η επιλογή ενός φθηνού quartz φαίνεται "ρηχή", αναλογιστείτε πόσο ματαιόδοξη και αντικειμενικά ανούσια είναι αυτή ενός πανάκριβου, πλατινένιου, super-duper complicated μηχανικού ρολογιού. Τα περί ψυχής, tool-watch και ιστορία της τέχνης αποτελούν απλά αυτοθεραπεία.

Και τέλος, φαντάζομαι ότι αυτό το ρολόι που ανέφερες nin, αυτό με τον πίδακα καισίου, είναι γαμώ τα ρολόγια! Διαφωνείς? Εγώ όχι, παρότι δε θα το αγόραζα..... ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2010, 10:35:04 πμ από houston »

director

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #419 στις: Μάιος 15, 2010, 01:21:19 μμ »
Παράθεση
Τώρα στα quartz αναλογικά και ψηφιακά. Κατάφεραν να εισάγουν νέες τεχνολογίες όπως αυτή της μικροηλεκτρονικής

αυτο λεμε 2 μερες τωρα παλληκαρι μου,οτι γουσταρουμε πιο πολυ την τεχνη,παρα την τεχνολογια,εσυ θαυμαζεις πιο πολυ την μικροηλεκτρονικη εφαρμογη,δεν καταλαβαινω τι λαθος υπαρχει κι απο τις 2 πλευρες;