Αποστολέας Θέμα: MUNDIAL ΒΡΑΖΙΛΙΑΣ  (Αναγνώστηκε 101982 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kalogeros

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1558
    • Προφίλ
Απ: MUNDIAL ΒΡΑΖΙΛΙΑΣ
« Απάντηση #520 στις: Ιούνιος 30, 2014, 10:18:48 μμ »
Η Αλγερία την εχει πατήσει τη Γερμανία ..
XΡΗΣΤΟΣ

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: MUNDIAL ΒΡΑΖΙΛΙΑΣ
« Απάντηση #521 στις: Ιούνιος 30, 2014, 10:19:03 μμ »
Τι έγινε ρε παιδιά? Αφεντικά οι Αλγερινοί στο παιχνίδι? Θα κουφαθούμε?


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: MUNDIAL ΒΡΑΖΙΛΙΑΣ
« Απάντηση #522 στις: Ιούνιος 30, 2014, 10:22:40 μμ »
Πολύ γουστάρω να την πετάξει έξω,αν και δεν το πιστεύω.
Θα κερδίσει και εύκολα η Γερμανία,δυςτυχως.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Coral

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1427
    • Προφίλ
Απ: MUNDIAL ΒΡΑΖΙΛΙΑΣ
« Απάντηση #523 στις: Ιούνιος 30, 2014, 10:25:05 μμ »
Είναι λογικο στην πολυκατετμημενη και φτωχομπινεδιαρια τεως ανατολικη ευρωπη,να θεωρείσαι πλεον δυναμη,δεν λεγαμε μεγαλες κουβέντες  ουτε είχαμε διακρισεις παλαιοτερα όταν παιζαμε σε ομιλο πχ με ΕΣΣΔ,Γιουγκοσλαβια,Τσεχοσλοβακια κλπ.τωρα και με δεδομενο το ανελπιστο 2004 μπαινουμε σε σχετικα ευκολους ομιλους και μια προκριση την παιρνουμε,να πω και την αληθεια ότι παλαιοτερα είχαμε και την πολυτελεια λογω πολλων φυτωριων να βγαζουμε και παικταράδες,ομως ακομη κι αυτοι ησαν λιγοι μπροστα στα παικτρονια που εβγαζε η Γιουγκοσλαβια,ΕΣΣΔ,αλλα και οι υπολοιπες χωρες του ανατολικου μπλοκ όταν η τοτε δομη τους επετρεπε να επενδυουν σε αθλητισμο.ποιος θα ξεχασει την Πολωνια,την Ουγγαρια την Ρουμανια ακομη και την Βουλγαρια.
Ας μην γελιομαστε παιδες,δεν ανεβήκαμε εμεις επιπεδο,οι υπολοιποι κατεβηκαν πολύ και φαινομαστε ψηλότεροι.
WIP ολου του κοσμου ενωθειτε.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: MUNDIAL ΒΡΑΖΙΛΙΑΣ
« Απάντηση #524 στις: Ιούνιος 30, 2014, 10:33:15 μμ »
Μια χαρά μας πήγαν, περάσαμε στους 16 και από ατυχία δεν πήγαμε στους 8. Σπύρο ok έχεις δίκιο, με άλλο πνεύμα το έγραψες.
Τώρα για το αν το ποδόσφαιρο είναι μέσο χειραγώγησης των μαζών, θεωρώ πως έχει πλέον ξεπεραστεί ως άποψη. Λες κι αν δεν υπήρχε το ποδόσφαιρο θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα.

Γιάννη μέγα σφάλμα!!!!!!!!
Δεν έχει ξεπεραστεί καθόλου σαν άποψη!!!!!!!
Μόνο αυτοί που έχουν συμφέρον να περάσουν μια τέτοια ιδεολογία ισοπέδωσης και μηδενισμού.
Δεν είπε κανένας να μην υπήρχε ποδόσφαιρο και αν διαβάσεις προσεκτικά τα γραφόμενά μου θα δεις ότι ζητάω από τους ποδοσφαιρόφιλους να δείξουν τον ίδιο ζήλο και διάθεση ελέγχου και κριτικής και στα "κοινά".
Να ψάχνονται αλλά και να ψάχνουν όχι μόνο "γιατί και πως" στα ποδοσφαιρικά αλλά και στα "κοινά" ειδικά τον τελευταίο καιρό που οι κυβερνώντες ξεπέρασαν κάθε όριο αναλγησίας και αντισυνταγματικότητας!!!!!!!!!!!
Και αν δεν χτυπήσουν αύριο το πρωί τα καμπανάκια για εμάς αλλά για κάποιους άλλους να είμαστε σίγουροι πως η σειρά μας έπεται!!!!!
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: MUNDIAL ΒΡΑΖΙΛΙΑΣ
« Απάντηση #525 στις: Ιούνιος 30, 2014, 11:09:07 μμ »
Δημήτρη γίναμε ομάδα από τον Ρεχάγκελ και μετά, αυτή είναι η διαφορά. Πριν οι μεγάλοι παιχταράδες παγκοσμίου κλάσης που είχαμε, δεν μπόρεσαν να παίξουν σαν ομάδα ποτέ. Σκέψου Δεληκάρη, Παπαιωάννου, Κούδα, Δομάζο να έχουν ομαδική λειτουργία όπως η τωρινή εθνική...

Χαρίλαε sry δεν συμφωνούμε, δεν μιλάμε για τους κολλημένους των φανατικών θυρών, άλλο η μπάλα άλλο η πολιτική για τους πολλούς.  ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: MUNDIAL ΒΡΑΖΙΛΙΑΣ
« Απάντηση #526 στις: Ιούλιος 01, 2014, 12:39:48 πμ »
Τους καρδιοχτύπησαν τους Γερμανούς στην παράταση οι Αλγερινοί. 2-1 τελικό.


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: MUNDIAL ΒΡΑΖΙΛΙΑΣ
« Απάντηση #527 στις: Ιούλιος 01, 2014, 12:35:12 μμ »
Γκολ Παπασταθόπουλου, από το 00:30 και μετά

<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/KK4Mb5jZFro" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/KK4Mb5jZFro" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: MUNDIAL ΒΡΑΖΙΛΙΑΣ
« Απάντηση #528 στις: Ιούλιος 01, 2014, 08:34:49 μμ »
Γκολ στο 118 ο Ντι Μαρία από ασίστ του Μέσι, συνεχίζει η Αργεντινή και αποκλείονται οι ΒοσνιοΚοσοβαροΤουρκοΠορτογαλοΒραζιλιανοΕλβετοί


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Re: MUNDIAL ΒΡΑΖΙΛΙΑΣ
« Απάντηση #529 στις: Ιούλιος 01, 2014, 10:20:34 μμ »
Και δοκαρι στο 121 οι Ελβετοι. Μεγαλη πικρα, αλλα το αξιζε η Αργεντινη.
Δεν επαιξαν καλα, αλλα καλυτερα απο τους αλλους...

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: MUNDIAL ΒΡΑΖΙΛΙΑΣ
« Απάντηση #530 στις: Ιούλιος 02, 2014, 01:48:23 πμ »
Οι Βέλγοι έπρεπε να νικάνε 5-0 κι όμως παραλίγο να χάσουν το παιχνίδι στο 90' σε ένα ανεπανάληπτο τετατετ. Η παράταση συγκλονιστική, ευκαιρίες το Βέλγιο και 2-0. Στο καπάκι μειώνουν οι Αμερικανοί σε 2-1 και αρχίζουν να χάνουν τη μια ευκαιρία μετά την άλλη για την ισοφάριση που όμως δεν ήρθε ποτέ. Ματσάρα, το καλύτερο της φάσης των 16.


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος hellogr

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: MUNDIAL ΒΡΑΖΙΛΙΑΣ
« Απάντηση #531 στις: Ιούλιος 02, 2014, 03:28:04 πμ »
Οι Βέλγοι έπρεπε να νικάνε 5-0 κι όμως παραλίγο να χάσουν το παιχνίδι στο 90' σε ένα ανεπανάληπτο τετατετ. Η παράταση συγκλονιστική, ευκαιρίες το Βέλγιο και 2-0. Στο καπάκι μειώνουν οι Αμερικανοί σε 2-1 και αρχίζουν να χάνουν τη μια ευκαιρία μετά την άλλη για την ισοφάριση που όμως δεν ήρθε ποτέ. Ματσάρα, το καλύτερο της φάσης των 16.

Το καλύτερο της φάσης των 16, κατά την άποψη μου, ήταν το Βραζιλία-Χιλή. Κρίμα για τη Χιλή, που έπαιξε πολύ καλά σε όλη τη διοργάνωση και στο 90' είχε και σουτ στο δοκάρι . :-)
Κωνσταντίνος

Αποσυνδεδεμένος hellogr

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: MUNDIAL ΒΡΑΖΙΛΙΑΣ
« Απάντηση #532 στις: Ιούλιος 02, 2014, 03:30:27 πμ »
Βασικά, αν εξαιρέσεις το Κολομβία-Ουρουγουάη (που είχε τη γκολάρα του Ροντρίγκεζ) και το Γαλλία-Νιγηρία, τα υπόλοιπα 6 ματς είχαν τρομερό ενδιαφέρον στην εξέλιξη τους.
Κωνσταντίνος

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: MUNDIAL ΒΡΑΖΙΛΙΑΣ
« Απάντηση #533 στις: Ιούλιος 02, 2014, 09:58:38 πμ »
Η ιστορία επαναλαμβάνεται ;


<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/STqc3mZ5DzQ" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/STqc3mZ5DzQ" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>


Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: MUNDIAL ΒΡΑΖΙΛΙΑΣ
« Απάντηση #534 στις: Ιούλιος 02, 2014, 11:12:12 πμ »
Το καλύτερο της φάσης των 16, κατά την άποψη μου, ήταν το Βραζιλία-Χιλή. Κρίμα για τη Χιλή, που έπαιξε πολύ καλά σε όλη τη διοργάνωση και στο 90' είχε και σουτ στο δοκάρι . :-)

Σωστός κι αυτό πολύ καλό ματς ;)

Για ρίξτε κανένα προγνωστικό παιδιά να σας δω


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: MUNDIAL ΒΡΑΖΙΛΙΑΣ
« Απάντηση #535 στις: Ιούλιος 02, 2014, 12:03:04 μμ »
Πωπώ τι με θύμησες;

Μαραντόνα, Πασαρέλα, Ολαρτικοετσέα, Μπουρουσάγκα, Βαλντάνο

απέναντι σε

Πφαφ, Γκέρετς, Σίφο, Κέλεμανς, Ντεμόλ.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: MUNDIAL ΒΡΑΖΙΛΙΑΣ
« Απάντηση #536 στις: Ιούλιος 02, 2014, 11:32:27 μμ »
 "Η Ελλάδα ή αλλιώς η αίσθηση του τραγικού"

(άρθρο του Γάλλου αθλητικογράφου Thibaud Leplat για την Εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου και την παρουσία της στο MUNDIAL)


"Σε κάθε μεγάλη διοργάνωση παίζεται το ίδιο έργο, οι Έλληνες δεν είναι ποτέ ανάμεσα στα φαβορί.
Ωστόσο είναι από τους λίγους Ευρωπαίους που κατάφεραν να φτάσουν στις τελικές δύο οχτάδες.
Τότε λοιπόν γιατί; Γιατί κανείς δεν αγαπά την Ελλάδα;
Τώρα πρέπει να ζητήσουμε από τον αναγνώστη να περιπλανηθεί στη χώρα των ονείρων. Φανταστείτε ότι γνωρίζετε το αλφάβητό τους και τη γλώσσα τους που είναι οικείο το άκουσμά της —έχει τους συριγμούς των πορτογαλικών, τις αιχμηρότητες των γαλλικών, την ακρίβεια των γερμανικών. Κοιτάξτε τώρα τον κόσμο σαν να είχατε γεννηθεί σ’ ένα νησάκι της Μεσογείου. Ζείτε απέναντι στη Λιβύη και στην Τουρκία αλλά είσαστε η καρδιά της Ευρώπης, το συγκινησιακό της κέντρο.
Έχετε επινοήσει όλα εκείνα τα πράγματα που αφήνουν αδιάφορους τους εμπόρους της παγκοσμιοποίησης αλλά αποτελούν τα θεμέλια της ανθρώπινης κοινότητας: το θέατρο, τη δημοκρατία, τη φιλοσοφία, τους αγώνες. Κάποιοι τα βλέπουν αυτά αφ’ υψηλού όπως βλέπουν αφ’ υψηλού και τη μικρή, φτωχή ομαδούλα σας. Λένε και ξαναλένε ότι το μεγαλύτερο κατόρθωμα του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου τα τελευταία είκοσι χρόνια, το δικό σας κατόρθωμα στο Euro του 2004, ήταν ένα από τα περίεργα θλιβερά φαινόμενα της ιστορίας κι ότι το κοντέρ πρέπει να ξεκινήσει απ’ το μηδέν...
"


Η συνέχεια: http://www.istorikathemata.com/2014/07/thibaud-leplat-mundial.html

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: MUNDIAL ΒΡΑΖΙΛΙΑΣ
« Απάντηση #537 στις: Ιούλιος 03, 2014, 01:08:01 πμ »
Βασίλης Τοροσίδης

   "Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους που σταθήκατε δίπλα μας σε αυτό το όμορφο ταξίδι του Μουντιάλ στην Βραζιλία.
   Μπορεί να έμεινε μια μικρή δόση πικρίας στο τέλος για τον αποκλεισμό μας στα πέναλτι, αλλά πετύχαμε τον αρχικό μας στόχο, την πρόκριση από τον όμιλο για πρώτη φορά στην ιστορία της Εθνικής μας ομάδας.
   Είμαι περήφανος για όλους τους συμπαίχτες μου, γιατί έδωσαν ΟΛΑ όσα είχαν, σωματικά και πνευματικά!
   Νιώθουμε χαρά, όχι τόσο για την επιτυχία μας, αλλά γιατί καταφέραμε με την πρόκριση μας να δώσουμε χαμόγελα ΣΕ ΕΣΑΣ και να σας κάνουμε για κάποιες νύχτες να σκεφτείτε ότι όλα είναι δυνατά, αν δεν τα παρατάς και αν δεν δέχεσαι την μοίρα που σου επιβάλλουν οι πιθανότητες.
   Θέλω να ευχαριστήσω τον κόουτς μας, τον Κύριο Φερνάντο Σάντος, για την δουλειά του και την πίστη του σε εμάς τα τέσσερα τελευταία χρόνια. Του εύχομαι καλή τύχη σε ότι και αν κάνει από εδώ και πέρα, την επιτυχία του την θεωρώ δεδομένη, γιατί όποιος δουλεύει είναι "καταδικασμένος" να επιτυγχάνει. Obrigado coach!
   Τέλος, με μεγάλη λύπη θέλω να αποχαιρετήσω από την Εθνική Ομάδα τον Αρχηγό μας, την ψυχή μας και έναν από τους σπουδαιότερους Έλληνες παίχτες όλων των εποχών, τον Γιώργο Καραγκούνη! Η Εθνική Ελλάδας πλέον είναι συνώνυμο του ονόματος του και τον ευχαριστώ για όλες τις επιτυχίες που μας πρόσφερε! Καλή τύχη Τυπάρα!!!".


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: MUNDIAL ΒΡΑΖΙΛΙΑΣ
« Απάντηση #538 στις: Ιούλιος 03, 2014, 08:37:43 πμ »

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: MUNDIAL ΒΡΑΖΙΛΙΑΣ
« Απάντηση #539 στις: Ιούλιος 03, 2014, 08:42:24 πμ »