Αποστολέας Θέμα: Αναζήτηση μεταπτυχιακού.......τη γνώμη σας παρακαλώ.  (Αναγνώστηκε 2505 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kritikaros

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 190
    • Προφίλ
Έχοντας τελειώσει από σχολές και στρατούς είναι η ώρα να προχωρήσω στο επόμενο βήμα που έχω στο μυαλό μου εδώ και αρκετά χρόνια.

Είμαι απόφοιτος οικονομικού πανεπιστημίου και σκέφτομαι ότι αυτό που θα μου ταίριαζε περισσότερο είναι κάποιο κομμάτι διοίκησης σε εξειδικευμένο κομμάτι της επιχείρησης πχ. HR Management ή κάποιου τύπου "εξειδικευμένου" mba
πχ.Οικονομικά της Υγείας,
Οικονομικά της εκπαίδευσης,
Βιομηχανική Οργάνωση,
Διαχείρηση Ενέργειας και περιβάλλοντος,
Logistics,
Αναπτυξη-Διαχείρηση Αγροτικού χώρου.

Υπάρχει πάντα και η σκέψη διεθνών σπουδών,κοινωνιολογίας και εργατικού δικαίου αλλά επειδή δεν έχω την οικονομική άνεση για να κυνηγήσω ακαδημαική καριέρα δυστυχώς αυτοαποκλείονται από την διαδικασία.

Ο λόγος που ανοίγω ένα τέτοιο θέμα εδώ μέσα είναι ότι  έχω διακρίνει ότι υπάρχουν αξιόλογα άτομα που εκτός από ρολόγια έχουν και προβληματισμούς και μια σφαιρικότητα στο πως βλέπουν τα πράγματα(βλ. θέμα  ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ).

Τα χαρτιά έχουν ήδη αποσταλεί ή ετοιμάζονται για τις επόμενες 1-2 μέρες,αλλά πιστεύω ότι η συζήτηση που θα επακολουθήσει θα με χαλαρώσει λίγο και ίσως με οδηγήσει στην τελική μου επιλογή.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Αναζήτηση μεταπτυχιακού.......τη γνώμη σας παρακαλώ.
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 26, 2014, 04:14:50 μμ »
Φίλε kritikare, διάβαζα σήμερα ένα άρθρο και μου ήρθε στο νου το post σου που είδα πριν λίγες μέρες.


Από το άρθρο, η παρακάτω φωτό - αποκαλυπτική της κατάστασης:








Με τέτοια δεδομένα, τι να απαντήσει κανείς στο ερώτημά σου;..

Δυστυχώς, η δική σου γενιά, που ΔΕΝ ευθύνεται για τίποτα, πληρώνει τις συνέπειες ολέθριων επιλογών των προηγούμενων.

Πάντως, οι τομείς που επέλεξες είναι όλοι ενδιαφέροντες και ίσως με προοπτική (προφανώς, σήμερα θα έχεις ήδη καταλήξει).

Το μόνο που μένει είναι να βρεις και μια χώρα για να σταδιοδρομήσεις..

Στο εύχομαι!

















Συνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: Αναζήτηση μεταπτυχιακού.......τη γνώμη σας παρακαλώ.
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 26, 2014, 04:32:18 μμ »
τουριστικά καταλύματα ή ναυτιλία!

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Αναζήτηση μεταπτυχιακού.......τη γνώμη σας παρακαλώ.
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 26, 2014, 05:57:41 μμ »
Το είπε ο Σπύρος πριν:
Σε κάποια ΑΛΛΗ χώρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Προσωπική μου γνώμη Human Resources και Ναυτιλία.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Αναζήτηση μεταπτυχιακού.......τη γνώμη σας παρακαλώ.
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 26, 2014, 06:13:01 μμ »
Το είπε ο Σπύρος πριν:
Σε κάποια ΑΛΛΗ χώρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Προσωπική μου γνώμη Human Resources και Ναυτιλία.


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Το κακό, Χαρίλαε, είναι ότι ο φίλος που ρώτησε έχει ήδη τελειώσει τις σπουδές και το στρατιωτικό του, ο άνθρωπος..

Θα πρέπει να ξαναπάει σχολείο, από την αρχή.

Μάλιστα, κανείς δεν αποκλείει ότι στο μέλλον μπορεί να του συσταθεί κάποια άλλη 'καλή' ευκαιρία επαγγελματικής αποκατάστασης.

Θα βρίσκεται έτσι σε μια μόνιμη κατάσταση 'μάθησης'..

Θυμίζει κάτι αυτό;

Ασφαλώς!
Πρόκειται για τη "Δια Βίου Μάθηση", έννοια και οργανωτική δομή 'παιδείας' που έχει θεσμοθετηθεί πολύ πολύ πριν την επιβολή όσων ζούμε σήμερα..

(έτσι, για να βλέπουμε τα πράγματα και κάπως πιο σφαιρικά..)





Αποσυνδεδεμένος kritikaros

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 190
    • Προφίλ
Απ: Αναζήτηση μεταπτυχιακού.......τη γνώμη σας παρακαλώ.
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 26, 2014, 07:37:47 μμ »
Πρώτα από όλα να σας ευχαριστήσψ για τις απαντήσεις σας.
Επί του προκειμένου να πω ότι ο τουρισμός και το εμπόριο (στην μεγαλη του κλίμακα) κατα τη γνώμη μου έχουν ψωμί άμεσα αλλά δυστυχώς δεν έχω τελειωσει τουριστικά ούτε ζω σε τουριστική περιοχή ώστε να μπω από σπόντα στον κλάδο.

Το δεύτερο είναι στα υπόψιν μέσω του logistics που έχω βρει.
Η δεύτερη καταληκτική επιλογή είναι το "οικονομικά της υγείας/διοίκηση μονάδων υγείας" που θεωρώ ότι θα υπάρξει ένα μεγάλο άνοιγμα λόγω ανακατατάξεων στο σύστημα υγείας σε οργανικές θέσεις οργανισμών-ιδιωτών,το εμποριο φαρμακων και σε παρασκευαστήρια.

Ο απώτερος σκοπός είναι άλλος βέβαια αλλά αργεί ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Αναζήτηση μεταπτυχιακού.......τη γνώμη σας παρακαλώ.
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 26, 2014, 08:49:24 μμ »
Πρώτα από όλα να σας ευχαριστήσψ για τις απαντήσεις σας.
Επί του προκειμένου να πω ότι ο τουρισμός και το εμπόριο (στην μεγαλη του κλίμακα) κατα τη γνώμη μου έχουν ψωμί άμεσα αλλά δυστυχώς δεν έχω τελειωσει τουριστικά ούτε ζω σε τουριστική περιοχή ώστε να μπω από σπόντα στον κλάδο.

Το δεύτερο είναι στα υπόψιν μέσω του logistics που έχω βρει.
Η δεύτερη καταληκτική επιλογή είναι το "οικονομικά της υγείας/διοίκηση μονάδων υγείας" που θεωρώ ότι θα υπάρξει ένα μεγάλο άνοιγμα λόγω ανακατατάξεων στο σύστημα υγείας σε οργανικές θέσεις οργανισμών-ιδιωτών,το εμποριο φαρμακων και σε παρασκευαστήρια.

Ο απώτερος σκοπός είναι άλλος βέβαια αλλά αργεί ακόμα.



Κατ' αρχήν, kritikare, είναι ενθαρρυντικό ότι, παρά την αντίξοη συγκυρία, καταφέρνεις να έχεις στρατηγική.

Η επιλογή σου για τα οικονομικά της Υγείας είναι πράγματι ενδιαφέρουσα και θα μπορούσε κάτω από άλλες προϋποθέσεις να ανοίγει ορίζοντες σε ένα νέο άνθρωπο/επιστήμονα, όπως εσύ.

Ωστόσο, νομίζω ότι ο σχεδιασμός που έχει γίνει για την Ελλάδα στον τομέα της "Υγείας", ναι μεν, περιλαμβάνει κοσμογονικές αλλαγές, δεν προβλέπει όμως τη χρησιμοποίηση Ελλήνων παρά μόνο σε επίπεδο ιδιαίτερα χαμηλόμισθου προσωπικού.
Γνωρίζεις, πόσα παίρνει σήμερα ένας νέος γιατρός στα ΙΔΙΩΤΙΚΑ νοσοκομεία της Αθήνας; (ο οποίος ΣΤΟΧΕΥΜΕΝΑ εξαναγκάζεται έτσι σε κατευθυνόμενη προς συγκεκριμένους προορισμούς μετανάστευση;..).
Αυτό να ψάξεις να βρεις (αν δεν το γνωρίζεις) και θα καταλάβεις πόσα μπορεί να πάρει ένας νέος 'μάνατζερ' υγείας στο μέλλον.
Ακόμα χειρότερα, αν η ιδιοκτησία έχει περάσει σε ξένα χέρια.

Το ίδιο, αντίστοιχα, θα συμβεί και στον τομέα του Τουρισμού (ο Έλληνας πτυχιούχος του χώρου θα παίρνει μισθούς σερβιτόρου παλιάς ελληνικής ταινίας του '50, αν έχει τύχει να δεις..).

Αυτά, δυστυχώς, προμηνύονται με βεβαιότητα και από τη διεθνή παρατήρηση παρόμοιων περιπτώσεων.

Ένα θα σου συνιστούσα: διεύρυνε, όσο μπορείς, τους ορίζοντές σου!








Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Αναζήτηση μεταπτυχιακού.......τη γνώμη σας παρακαλώ.
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 26, 2014, 10:06:14 μμ »


Κατ' αρχήν, kritikare, είναι ενθαρρυντικό ότι, παρά την αντίξοη συγκυρία, καταφέρνεις να έχεις στρατηγική.

Η επιλογή σου για τα οικονομικά της Υγείας είναι πράγματι ενδιαφέρουσα και θα μπορούσε κάτω από άλλες προϋποθέσεις να ανοίγει ορίζοντες σε ένα νέο άνθρωπο/επιστήμονα, όπως εσύ.

Ωστόσο, νομίζω ότι ο σχεδιασμός που έχει γίνει για την Ελλάδα στον τομέα της "Υγείας", ναι μεν, περιλαμβάνει κοσμογονικές αλλαγές, δεν προβλέπει όμως τη χρησιμοποίηση Ελλήνων παρά μόνο σε επίπεδο ιδιαίτερα χαμηλόμισθου προσωπικού.
Γνωρίζεις, πόσα παίρνει σήμερα ένας νέος γιατρός στα ΙΔΙΩΤΙΚΑ νοσοκομεία της Αθήνας; (ο οποίος ΣΤΟΧΕΥΜΕΝΑ εξαναγκάζεται έτσι σε κατευθυνόμενη προς συγκεκριμένους προορισμούς μετανάστευση;..).
Αυτό να ψάξεις να βρεις (αν δεν το γνωρίζεις) και θα καταλάβεις πόσα μπορεί να πάρει ένας νέος 'μάνατζερ' υγείας στο μέλλον.
Ακόμα χειρότερα, αν η ιδιοκτησία έχει περάσει σε ξένα χέρια.

Το ίδιο, αντίστοιχα, θα συμβεί και στον τομέα του Τουρισμού (ο Έλληνας πτυχιούχος του χώρου θα παίρνει μισθούς σερβιτόρου παλιάς ελληνικής ταινίας του '50, αν έχει τύχει να δεις..).

Αυτά, δυστυχώς, προμηνύονται με βεβαιότητα και από τη διεθνή παρατήρηση παρόμοιων περιπτώσεων.

Ένα θα σου συνιστούσα: διεύρυνε, όσο μπορείς, τους ορίζοντές σου!

Σωστά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Και μάλιστα μακρυά από κεντρική και νότια Ευρώπη!!!!!!!
Καλύτερα θα έλεγα εκτός ΕΕ τουλάχιστον για τα επόμενα 20 χρόνια.
Τόσο χρόνο χρειάζονται οι λαοί να "ξεχάσουν" τι τράβηξαν από τις τράπεζες και να ξαναμπούν στο παιχνίδι:
" Παίρνω δάνειο για να επενδύσω (χωρίς να είμαι επενδυτής!!!!). Αγοράζω αγαθά που δεν μου είναι απαραίτητα γιατί πήρε και ο γείτονας και γιατί μου δίνουν πίστωση. Βάζω τα λεφτά στην τράπεζα και την επόμενη μέρα θα είναι σίγουρα εκεί!!!! κτλπ"
Δες στον υπόλοιπο κόσμο τι γίνεται και ψάξε να βρεις που θα μετακυλιστεί η "κρίση"!!
Η ιστορία δείχνει πως όταν σε Ευρώπη και Αμερική περνούσαν δύσκολα στην κρίση του 1920-1930 οι μεσαίοι και μικροί πολίτες (οικονομικά!!) ήταν σε άνθηση οι οικονομίες σε Λατινική Αμερική και Άπω Ανατολή. Οι ρόλοι αυτοί αντιστρέφονται και επαναλαμβάνονται.
Αυτό βέβαια είναι ένα παράδειγμα και δεν θα συνιστούσα με τίποτα Λατινική Αμερική τώρα.
Εξάλλου αν ήξερα και εγώ σίγουρα θα είχα ήδη μετακομίσει!!!!!!!
 ;D
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος kritikaros

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 190
    • Προφίλ
Απ: Αναζήτηση μεταπτυχιακού.......τη γνώμη σας παρακαλώ.
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 26, 2014, 10:09:23 μμ »
Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι το οποίο με τά βεβαιότητας να μπορεί να προσφέρει εξασφαλισμένες μετριες/υψηλές αποδοχές.για αυτό παραμετροποιείς λίγο τις καταστάσεις.
Προσβλέπω στο γεγονός ότι αν κάποιος σε δοκιμάσει και δει ότι του κάνεις θα προσπαθήσει και να σε κρατήσει κάπως ευχαριστημένο.

Από άποψη απολαβών θα ήταν καλύτερα να συνεχισω να δουλεύω βραδυ + τα εξτραδακια των κατασκευών αλλά δεν μπορώ να πω ότι με καλύπτει ως άνθρωπο ή ότι το βλέπω σε βάθος χρόνου,ο οποίος δυστυχώς δεν μπορεί να περιμένει.

Η διεύρυνση οριζόντων είναι ο προσωπικός στόχος,στην εποχή της άκρατης εξειδίκευσης(επίσης δυστυχώς)

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: Αναζήτηση μεταπτυχιακού.......τη γνώμη σας παρακαλώ.
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 01, 2014, 03:57:10 μμ »
φίλε μου δες σε παρακαλώ πμ
Strifteros
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Αναζήτηση μεταπτυχιακού.......τη γνώμη σας παρακαλώ.
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 15, 2014, 09:26:42 μμ »
Φίλε μου και ο χαριλαος και ο svl σε συμβούλεψαν σωστά. Οι βαριά βιομηχανία στην Ελλάδα, εάν μπορώ να το θέσω έτσι, είναι η ναυτιλία και ο τουρισμός.

Για την ναυτιλία μπορώ να σου πω μερικά πραγματάκια αφού εργάζομαι κανά δεκάρι χρόνια. Ο ελληνοκτητος στόλος έχει τα πρωτία στις παγκόσμιες μεταφορές και η αλήθεια είναι ότι ο πιο οικονομικός δρόμος είναι η θάλασσα. Ένα κράχ στην ναυτιλία θα σήμανε την παύση της μεταφοράς:
-Έτοιμων προϊόντων μέσω των container vessels
-πετρελαίου και products αυτού μέσω των tankers
-χυδην φορτίου μέσω των bulk carriers
-LPG /LNG κλπ.....

Η κρίση βέβαια είναι παγκόσμιο φαινόμενο και έχει επηρεάσει και την ναυτιλία φυσικά..

Τώρα αφού το πτυχίο σου είναι στα οικονομικά θα σου πρότεινα να σκεφτείς ένα μεταπτυχιακό στο shipping.

Ένα φημισμένο αλλά πανάκριβο είναι του Γραμένου στο city στο Λονδίνο...μια πιο οικονομική λύση είναι το πανεπιστήμιο Πειραιά, σίγουρα υπάρχουν πολύ περισσότερες επιλογές εάν το ψάξεις.

Ελπίζω να βοήθησα και σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι και εάν διαλέξεις.
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...