Αποστολέας Θέμα: SEIKO RULES  (Αναγνώστηκε 491841 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #400 στις: Μάιος 04, 2017, 12:22:28 μμ »
σε όλα τα ρολόγια που έχω φορέσει εγώ (ασχέτως μάρκας) όλα είχαν θέμα κεντραρίσματος.

αυτό που με χαλάει στα bezel είναι το μπρος-πίσω μετά το κλικ -- αλλά αυτό το έχουν και τα Grank Seiko οπότε είναι συνειδητή απόφαση τους
Παραδειγμα σε Ρολεξ δεν εχω δει. Και υπαρχουν και αλλα.
Και μιας και αναφερεις τα Grank Seiko που καποια εχουν και παραπανω τιμη απο τα Ρολεξ πιστευεις οτι αξιζει ο συμβιβασμος;
Εμενα δεν με πειραζει αν φευγει απο τα κεντρα αλλα κατα την γνωμη μου δεν πρεπει να δικαιολογειτε αυτο.
ΥΓ. με μπρασελα μπαχατελα ειχαν προβλημα και καποια παλια μοντελα της Ρολεξ για να λεμε αληθειες.

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #401 στις: Μάιος 04, 2017, 12:36:34 μμ »
Παραδειγμα σε Ρολεξ δεν εχω δει. Και υπαρχουν και αλλα.
Και μιας και αναφερεις τα Grank Seiko που καποια εχουν και παραπανω τιμη απο τα Ρολεξ πιστευεις οτι αξιζει ο συμβιβασμος;
Εμενα δεν με πειραζει αν φευγει απο τα κεντρα αλλα κατα την γνωμη μου δεν πρεπει να δικαιολογειτε αυτο.
ΥΓ. με μπρασελα μπαχατελα ειχαν προβλημα και καποια παλια μοντελα της Ρολεξ για να λεμε αληθειες.

εγώ έχω δει σε 4 breitling, σε pam, omega, oris, glycine κ.α.

μιλάμε για μη ευθυγραμισμένα στοιχεία γενικά (bezel, markings κ.ο.κ)

σε grand seiko δεν έχει δει θέμα ευθυγράμμισης, απλά το χαλαρό bezel που όμως το έχω δει και σε pam και σε omega.

μέχρι τώρα τα καλύτερα σαν αίσθηση bezel (πλην rolex) τα έχω δει σε breitling και oris.

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #402 στις: Μάιος 04, 2017, 12:53:57 μμ »
μαλιστα ενδιαφεροντα τα οσα λετε, σχεδιαστηκα λαθη παντως εχουν ολα τα ρολογια... ενδεικτικα να πω το moonwatch που σε αρκετα δεν ειναι κεντραρισμενα τα subdial τεσπα για πειτε μου οι ειδικοι που το κατεχετε γιατι εγω ακομα το ψαχνω...

8L35 τι σημαινει; ολοι βαζουν στα θετικα οτι ειναι μηχανη GS και; πολλοι γραφουν οτι ειναι μια βελτιωμενη 7S και οτι "τρεχει" πολυ... και αλλοι γραφουν οτι ειναι αρκετα καλυτερη μηχανη απο τις 2892 και 2824

και απλα μερικοι λενε οτι ειναι απο τις καλυτερες μηχανες που εχουν κυκλοφορησει... και παραθετουν αυτους τους παλμογραφους που δεν εχω ιδεα αν λενε την αληθεια...













λοιπον; τι λετε;;
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #403 στις: Μάιος 04, 2017, 01:06:20 μμ »
Εγώ λέω πως είναι θέμα ρύθμισης. Αν μία 28ΧΧ ή μια οποιαδήποτε σύγχρονη ποιοτική μηχανή τη ρυθμίσεις σωστά τότε θα πηγαίνει καρφί.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #404 στις: Μάιος 04, 2017, 01:09:54 μμ »
μαλιστα ενδιαφεροντα τα οσα λετε, σχεδιαστηκα λαθη παντως εχουν ολα τα ρολογια... ενδεικτικα να πω το moonwatch που σε αρκετα δεν ειναι κεντραρισμενα τα subdial τεσπα για πειτε μου οι ειδικοι που το κατεχετε γιατι εγω ακομα το ψαχνω...

8L35 τι σημαινει; ολοι βαζουν στα θετικα οτι ειναι μηχανη GS και; πολλοι γραφουν οτι ειναι μια βελτιωμενη 7S και οτι "τρεχει" πολυ... και αλλοι γραφουν οτι ειναι αρκετα καλυτερη μηχανη απο τις 2892 και 2824

και απλα μερικοι λενε οτι ειναι απο τις καλυτερες μηχανες που εχουν κυκλοφορησει... και παραθετουν αυτους τους παλμογραφους που δεν εχω ιδεα αν λενε την αληθεια...













λοιπον; τι λετε;;

Με τετοιο παλμογραφο Δημητρη δεν μπορει να βγαλεις τα σωστα συμπερασματα οταν ψαχνεις για ακριβη αποτελεσματα.

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #405 στις: Μάιος 04, 2017, 01:15:51 μμ »
δεν εχω ιδεα πως ακριβως λειτουργει δε το εχω ψαξει ακομα για τον παλμογραφο μιλαω... βεβαια παλομογραφο ειχαμε στην σχολη και καναμε μελετες δεν ξερω αμα ειναι ιδιος...

εγω παιδια μιλαω για την 8L35 γιατι ολη την εχουν στα πλεονεκτηματα του ρολογιου τι σημαινει αυτο;

ειμαι ασχετος γιαυτο ρωταω
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #406 στις: Μάιος 04, 2017, 01:28:55 μμ »
Δημητρη παλμογραφο για παλμογραφο εχει διαφορα.
Υπαρχουν οι κινεζικοι με 200 ευρω υπαρχουν και οι ελβετικοι με 12.000 ευρω και πανω.
Αρα αυτο που βλεπεις εκει με τον παλμογραφο των 200 ευρω δεν ισχυει.
Τωρα για την 8L35 καμια σχεση με την 7S ακομα και ως βαση. Αλλη κατασκευη η μια και αλλη η αλλη.
Ομως η 8L35 δειχνη προσεγμενη με αρκετα καλα υλικα επανω της.
Η 2892 ειναι φοβερη μηχανη αρκετα λεπτη για αυτοματη μηχανη μαζικης παραγωγης χρονια δοκιμασμενη με τα καλυτερα αποτελεσματα.

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #407 στις: Μάιος 04, 2017, 01:33:50 μμ »
Το να συγκρίνουμε ένα ρολόι 8000€ με ένα ρολόι των 2000€ είναι λιγάκι άκυρο πάντως, με την ίδια λογική η seiko credor που έχει βγάλει ρολόι 400.000€ είναι καλύτερο απο όλα τα rolex,δεν έχουν λογική ρε παιδιά τέτοιες συγκρίσεις που κάνετε...η rolex είναι μία κορυφαία μάρκα είχα sub και το ξέρω,αλλά το vfm της seiko λίγες μάρκες το έχουν...Υπάρχουν άτομα που υποστηρίζουν πάντως οτι το mm είναι ισάξιο του sub και το sub είναι ένα υπερτιμημένο απλά ρολόι...σεβαστή η γνώμη του καθενός απλά αν συγκρίνουμε ρολόγια ίδιας τιμής θα είχε περισσότερο βάση
myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #408 στις: Μάιος 04, 2017, 01:59:31 μμ »
δε συγκρινουμε οπως ειδες Γιωργο ρολογια αλλα μιλαμε για τις μηχανες!

δηλαδη Αρη ολοι εχουν ψηλα την 8L35 λογω υλικων που εχει; γιατι δεν ειναι cosc σωστα;

τι κανει μια μηχανη ρολογιου "καλη"; αν βγαλουμε εξω τα προφανη ακριβεια σε λογικα πλαισια, αξιοπιστια και αντοχη στο χρονο; η μονο για αυτα μιλαμε ολοι μας;  ??? ???
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #409 στις: Μάιος 04, 2017, 02:00:04 μμ »
...,αλλά το vfm της seiko λίγες μάρκες το έχουν...
Εγώ πάντως μάρκα με το VFM της Seiko μόνο μία ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #410 στις: Μάιος 04, 2017, 02:00:49 μμ »
Εγώ πάντως μάρκα με το VFM της Seiko μόνο μία ξέρω.
Την SEIKO φυσικά!!!!!!


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #411 στις: Μάιος 04, 2017, 02:04:53 μμ »
Αυτό τώρα γιατί το έκανες;

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #412 στις: Μάιος 04, 2017, 02:20:11 μμ »
δε συγκρινουμε οπως ειδες Γιωργο ρολογια αλλα μιλαμε για τις μηχανες!

δηλαδη Αρη ολοι εχουν ψηλα την 8L35 λογω υλικων που εχει; γιατι δεν ειναι cosc σωστα;

τι κανει μια μηχανη ρολογιου "καλη"; αν βγαλουμε εξω τα προφανη ακριβεια σε λογικα πλαισια, αξιοπιστια και αντοχη στο χρονο; η μονο για αυτα μιλαμε ολοι μας;  ??? ???
Οι Ιάπωνες από τα 70s διέλυσαν τους διαγωνισμούς χρονομετρίας που γινόταν σε αστεροσκοπεία (από τα 130 κομμάτια που έστειλε η SEIKO κέρδισαν/πιστοποιήθηκαν σαν όργανα ακρίβειας χρονομέτρου τα 119, όταν τα Ελβετικά πάσχιζαν για το 30% των δικών τους κομματιών!!!!).
Έκτοτε οι διαγωνισμοί αυτοί καταργήθηκαν με πρωτοβουλία των Ελβετών.
Η SEIKO δεν χρειάζεται πιστοποίηση cosc μιας και έχει πιο ψηλά standard!
Οι αριθμοί που έβαλες με τους παλμογράφους είναι ενδεικτικοί και τόσο πολλοί που αθροιστικά αποταλούν απόδειξη!


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #413 στις: Μάιος 04, 2017, 03:12:29 μμ »
δε συγκρινουμε οπως ειδες Γιωργο ρολογια αλλα μιλαμε για τις μηχανες!

δηλαδη Αρη ολοι εχουν ψηλα την 8L35 λογω υλικων που εχει; γιατι δεν ειναι cosc σωστα;

τι κανει μια μηχανη ρολογιου "καλη"; αν βγαλουμε εξω τα προφανη ακριβεια σε λογικα πλαισια, αξιοπιστια και αντοχη στο χρονο; η μονο για αυτα μιλαμε ολοι μας;  ??? ???


απλά πράγματα ρε Μήτσο ....

αν εχουν την Αγία τριάδα .... ΤΕΛΟΣ δεν πάει να γράφει κου-κου-ρου-κου επάνω το καντράν ....

Ακρίβεια ... αξιοπιστία .... εύκολο και Φτηνό σέρβις ....

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #414 στις: Μάιος 04, 2017, 03:25:19 μμ »
Θα ήταν ενδιαφέρον αν κάποιος έχει το sub και αυτό να μας έλεγε εντυπώσεις...

Στάλθηκε από το 8079 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #415 στις: Μάιος 04, 2017, 03:41:35 μμ »
Οι Ιάπωνες από τα 70s διέλυσαν τους διαγωνισμούς χρονομετρίας που γινόταν σε αστεροσκοπεία (από τα 130 κομμάτια που έστειλε η SEIKO κέρδισαν/πιστοποιήθηκαν σαν όργανα ακρίβειας χρονομέτρου τα 119, όταν τα Ελβετικά πάσχιζαν για το 30% των δικών τους κομματιών!!!!).
Έκτοτε οι διαγωνισμοί αυτοί καταργήθηκαν με πρωτοβουλία των Ελβετών.
Η SEIKO δεν χρειάζεται πιστοποίηση cosc μιας και έχει πιο ψηλά standard!
Οι αριθμοί που έβαλες με τους παλμογράφους είναι ενδεικτικοί και τόσο πολλοί που αθροιστικά αποταλούν απόδειξη!


Sent from my iPad using Tapatalk
Πραγματικά δε τα ήξερα αυτά που γράφεις!! Πολύ ενδιαφέρον!!


απλά πράγματα ρε Μήτσο ....

αν εχουν την Αγία τριάδα .... ΤΕΛΟΣ δεν πάει να γράφει κου-κου-ρου-κου επάνω το καντράν ....

Ακρίβεια ... αξιοπιστία .... εύκολο και Φτηνό σέρβις ....

Καλά ναι απλά θέλω να μάθω λεπτομέρειες για την 8L35 γιατί μέσα πράγματα δεν ακούς μόνο πάρα πολύ καλά ή πολύ καλά σκέψου ότι μερικοί λένε ότι είναι η 7S σε αναβάθμιση και γι'αυτό ρωτάω να δω την άποψη των δικών μας γκουρου!



Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #416 στις: Μάιος 04, 2017, 04:06:40 μμ »
σκέψου ότι μερικοί λένε ότι είναι η 7S σε αναβάθμιση και γι'αυτό ρωτάω να δω την άποψη των δικών μας γκουρου!
Δημητρη να πεις αυτους που λενε αυτα να πανε στην γωνια να δουνε αν ερχωμαι :D
Ενα μονο θα πω σε αυτα τα γατακια.
στην 7S το συστημα κουρδισματος ειναι απο την πλευρα των ροδων.
Απο την 8L35 το συστημα κουρδισματος ειναι απο την πλευρα του καντραν.
Πως ειναι μετα η ιδια αλλα αναβαθμισμενη. Αλλου η μια αλλου για αλλου η αλλη. Διαφορετικη σχεδιαση.

Και δεν με παρατατε με τις Σεικο-μπαχατελες σας :P. Οταν οι Ελβετοι εφτιαχναν ρολογια οι σχιστοματηδες εφτιαχναν γιαταγανια και τηγανια.
Αμα πια με πρηξατε ;D

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #417 στις: Μάιος 04, 2017, 04:28:16 μμ »
Δημητρη να πεις αυτους που λενε αυτα να πανε στην γωνια να δουνε αν ερχωμαι :D
Ενα μονο θα πω σε αυτα τα γατακια.
στην 7S το συστημα κουρδισματος ειναι απο την πλευρα των ροδων.
Απο την 8L35 το συστημα κουρδισματος ειναι απο την πλευρα του καντραν.
Πως ειναι μετα η ιδια αλλα αναβαθμισμενη. Αλλου η μια αλλου για αλλου η αλλη. Διαφορετικη σχεδιαση.

Και δεν με παρατατε με τις Σεικο-μπαχατελες σας :P. Οταν οι Ελβετοι εφτιαχναν ρολογια οι σχιστοματηδες εφτιαχναν γιαταγανια και τηγανια.
Αμα πια με πρηξατε ;D




μετά απο λίγο καιρό θα δεις μεγάλη βελτιώσει .... θα σε βοηθήσουν στο πρήξιμο που έχεις ....  :goodman:




Αποσυνδεδεμένος pugman

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #418 στις: Μάιος 04, 2017, 04:31:18 μμ »


☆ROLEX, THE ONLY CHOICE!☆ [sent using tapatalk]

"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #419 στις: Μάιος 04, 2017, 04:38:20 μμ »


μετά απο λίγο καιρό θα δεις μεγάλη βελτιώσει .... θα σε βοηθήσουν στο πρήξιμο που έχεις ....  :goodman:





Εξυπναδες.
Μμμμμμμ. Καλα για ελα για καφε και θα σου πω απο κοντα.