Αποστολέας Θέμα: αγορα απο 1000 εως 3000+  (Αναγνώστηκε 289906 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #300 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 10:56:24 μμ »
Και πως εξηγεις τοτε την επιτυχια της σειρας velatura,sportura κτλ.Ρολογια που ουτε ιδιαιτερα φθηνα ειναι σε σχεση με τον ανταγωνισμο,αλλα ουτε απευθυνονται στον γνησιο ορολογοφιλο.Νομιζω οτι το target group τους ειναι ο μεσος αγοραστης.
επιτυχια ? που αμερικη?ευρωπη ?ασια?αριθμοι?πουλανε περισσοτερο απο τα αυτοματα και πιο φτηνα ρολογια της σεικο?

Seiko 5?Samurai?Δεν ειναι για τον καθενα,δυστυχως η ευτυχως.

γιατι οχι?εχουν τρομερη επιτυχια και πωλησεις,οσο γνωριζω  και λογικο το βρισκω.ολα τα monster πουλανε τρελλα!μαυρα,πορτοκαλι,κιτρινα,PVD ,σαμουραι επισης,σεικο 5 κτλ


εγω εξω που διαβαζω πεφτω παντου πανω σε monster,samurai και ειναι μυθος!αφου τα βλεπεις και συ ,σεικακιας εισαι! ;D

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #301 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 11:02:18 μμ »
Δεν αρκεί μόνο η διαφήμιση nin, και άλλοι κάνανε καλή πορεία στην αγορά(ρολογιών) λόγω της διαφήμισης και σήμερα δεν υπάρχουν πουθενά. Βέβαια και κάτι vogue και dior -που κανείς μας εδώ μέσα δεν τους θεωρεί σοβαρούς ωρολογοποιούς- χρόνια τώρα πιάνουν χώρο στα ωρολογάδικα.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #302 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 11:07:03 μμ »
Πετυχημένη και ισχυρή διαφημιστική καμπάνια;

Φυσικα,αλλα αποσκοπει στο μεσο αγοραστη αυτο λεω.

επιτυχια ? που αμερικη?ευρωπη ?ασια?αριθμοι?πουλανε περισσοτερο απο τα αυτοματα και πιο φτηνα ρολογια της σεικο?

Ειναι επιτυχημενες σειρες ολες οι σε ...ura.Τι να τους κανεις τους αριθμους,κοιταξε τα χερια γυρω σου.


Παράθεση
Seiko 5?Samurai?Δεν ειναι για τον καθενα,δυστυχως η ευτυχως.

γιατι οχι?εχουν τρομερη επιτυχια και πωλησεις,οσο γνωριζω  και λογικο το βρισκω.ολα τα monster πουλανε τρελλα!μαυρα,πορτοκαλι,κιτρινα,PVD ,σαμουραι επισης,σεικο 5 κτλ

Φυσικα κι αυτα πουλανε αλλα σε πιο ψαγμενους,αυτο λεω.Γνωριζεις πολλους στην Ελλαδα που οταν θελουν ν αγορασουν ενα ρολοι παραγγελνουν απ του Higuchi το samurai?Ακομη και να το ξερανε,οταν ο αλλος θελει να κανει με το ρολοι τη δουλεια του θα μπει στη διαδικασια;

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #303 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 11:07:33 μμ »
Σαφώς και δεν αρκεί.
Ωστόσο εδώ μιλάμε για μια μάρκα που την ξέρουν κι οι πέτρες. Οπότε με το σωστό promotion, προωθεί ό,τι μοντέλο θέλει στο βαθμό που θέλει έχοντας το αβαντάζ της αναγνωρισιμότητας.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #304 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 11:13:17 μμ »
Φυσικα κι αυτα πουλανε αλλα σε πιο ψαγμενους,αυτο λεω.Γνωριζεις πολλους στην Ελλαδα που οταν θελουν ν αγορασουν ενα ρολοι παραγγελνουν απ του Higuchi το samurai?Ακομη και να το ξερανε,οταν ο αλλος θελει να κανει με το ρολοι τη δουλεια του θα μπει στη διαδικασια;


για ελλαδα μιλας τοση ωρα? μα βρε θοδωρε θεωρεις την ελληνικη αγορα σαν σημειο αναφορας σε πωλησεις! νομισα οτι μιλαγα για την διεθνη πραγματικοτητα!οπου γινεται ο χαμος με τα μονστερ και σαμουραι!απο κει δεν κολλησαμε και μεις αλλωστε?! εκει αυτα πουλανε !

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #305 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 11:20:14 μμ »
Γιωργο δεν εχει να κανει.Για να καταλαβεις τι εννοω,το τιτανιο samurai ειναι αποκλειστικα ιαπωνικο.Το ατσαλινο κυριως ασιατικο οπως και το monster,κτλ.
Οι universal σειρες ειναι αυτες που ειπαμε,premier velatura sportura κα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #306 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 11:25:58 μμ »
Γιωργο δεν εχει να κανει.Για να καταλαβεις τι εννοω,το τιτανιο samurai ειναι αποκλειστικα ιαπωνικο.Το ατσαλινο κυριως ασιατικο οπως και το monster,κτλ.
Οι universal σειρες ειναι αυτες που ειπαμε,premier velatura sportura κα.


μα γιατι? στις μεγαλες αγορες της αμερικης και της ευρωπης οι αγορες απο νετ εχουν δεσποζουσα θεση,η παγκοσμιοποιηση εχει δωσει την χαρα σε παρα πολλους εξω απο την ασιατικη αγορα να χαρουν αυτα τα μοντελλα!

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #307 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 11:35:56 μμ »
Αν μιλάμε για νετ, ένα ΜΜ300 θα έπεφτε άσχημο σ'αυτήν την κατηγορία τιμής; ???

Και για την τοπική (ευρωπαϊκή) αγορά ένα Premier με τον 6r20 ή τον 6r15 δεν σας κάνει; ???
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #308 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 11:38:51 μμ »
μα γιατι? στις μεγαλες αγορες της αμερικης και της ευρωπης οι αγορες απο νετ εχουν δεσποζουσα θεση,η παγκοσμιοποιηση εχει δωσει την χαρα σε παρα πολλους εξω απο την ασιατικη αγορα να χαρουν αυτα τα μοντελλα!

Πολυ σωστη επισημανση.Ομως ο μεγαλος τζιρος για τη seiko δεν ειναι παραδειγμα η σειρα prospex(sumo,samurai κτλ που ειναι για την ιαπωνια και μερικες χιλιαδες εκτος),αλλα οι διεθνεις σειρες τις που θα τις βρεις και στην πιο απομακρυσμενη γωνια του πλανητη.

ΥΓ.Ξεφυγε λιγο η κουβεντα εεε!!! :D

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #309 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 11:40:10 μμ »
Αν μιλάμε για νετ, ένα ΜΜ300 θα έπεφτε άσχημο σ'αυτήν την κατηγορία τιμής; ???

Και για την τοπική (ευρωπαϊκή) αγορά ένα Premier με τον 6r20 ή τον 6r15 δεν σας κάνει; ???

Φυσικα,και με το παραπανω.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #310 στις: Οκτώβριος 29, 2008, 12:24:18 πμ »
αρα στα 1000 ευρω ενα αυτοματο ειναι η καλυτερη προταση ειτε σεικο ειτε κατι αλλο.

warover

  • Επισκέπτης
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #311 στις: Οκτώβριος 29, 2008, 12:29:09 πμ »
αρα στα 1000 ευρω ενα αυτοματο ειναι η καλυτερη προταση ειτε σεικο ειτε κατι αλλο.
για εμας που "ασχολουμαστε" με μηχανικα ρολογια ναι για τον μεσο χρηστη οχι μπορει για καποιον πχ ενα quartz omega η  Tag να ειναι η καλυτερη επιλογη κυριως λογο brand name και σχεδιασης ολλα ειναι σχετικα και εχουν να κανουν με την σκοπια απο την οποια κοιτας τα πραγματα
ΥΓ
με ποναει αυτο το post αλλα επρεπε να το κανω

Αποσυνδεδεμένος UNEXPECTEDGR

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #312 στις: Οκτώβριος 29, 2008, 01:05:34 πμ »
Thanks όλους για τις χρήσιμες πληροφορίες... :D Με κατατοπίσατε πλήρως και μου λύσατε αρκετές απορίες!Θα περιμένω πάντως και την έκθεση που θα γίνει το σαβ/κο να πάρω και εκεί καμία ιδέα...Στο εκθεσιακό κέντρο HELEXPO στη Ανθούσα θα είναι ή κάνω λάθος;Γνωρίζετε από τι ώρες θα είναι ανοιχτή;
Υ.Γ. 1 Τελικά το SEIKO των 750€ γιατί μου το δίνει ένας πωλητής 200-250€ φθηνότερα όταν σε άλλους το βρίσκω 900-950-1000€;;;Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω;;; ???Μήπως πάει να μου το δώσει μεταχειρισμένο;;; ::)
Υ.Γ. 2 nin αν ήμουν μία φορά "σχολαστικός"...μετά από αυτα που μου είπες όταν θα πάω να το αγοράσω θα είμαι δέκα και θα προσέξω πολύ...! ;)
Υ.Γ.3 Κατά 90% και εκτός συνταρακτηκού απροόπτου θα πάρω το SEIKO VELATURA KINETIC DIRECT DRIVE SRH001P1Ελπίζω να τα αξίζει τα λεφτά του και να είναι πάντα στην ώρα του... ;)

Αποσυνδεδεμένος neo12

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1033
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #313 στις: Οκτώβριος 29, 2008, 01:21:20 πμ »
κηφισιας ειναι η εκθεση διπλα απτο Avenue αγαπητε .δες λινκ http://www.mywatch.gr/index.php/board,33.0.html
“Simplicity is the ultimate sophistication”
                 Leonardo Da Vinci

Αποσυνδεδεμένος koskord

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #314 στις: Οκτώβριος 29, 2008, 10:12:52 μμ »
Γνωρίζει κανείς αν θα υπάρχει δυνατότητα αγοράς άμεσα
στην έκθεση?
΄Η μόνο μέσω παραγγελίας???

Αποσυνδεδεμένος kavas

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #315 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 11:49:37 μμ »
Διαθετω 1500-1700 ευρω και ψαχνω κατι αναμεσα κυριως σε Ω η tag.Τι προτεινετε απο τις 2 εταιρειες η καποια αλλη αξιολογη;

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #316 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 11:59:13 μμ »
Και οι έσχατοι έσονται πρώτοι. (Αλφαβητικά εννοώ)
Ω

Αποσυνδεδεμένος CHRIS

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 243
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #317 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 12:57:46 μμ »
Το ρολοι εχει απο πισω τεραστιο ψαξιμο και ιστορια. Οι διαφορετικες γνωμες και οι εμπεριστατωμενες αποψεις μας κανουν πανω απ ολα καλυτερους στο χομπυ.
Οι γνωσεις που μπορει να εχει καποιος στην ωρολογοποιια μπορει να ειναι λιγες. Δεν ειναι καλο εφοσον το αγαπαει να μαθει οσο περισοτερα μπορει και να παρει το καλυτερο που αυτος θεωρει την δεδομενη στιγμη?
Ετσι εγω θα πω οτι χαιρομαι να διαβαζω το "εχω τοσα τι να παρω".
Εμενα προσωπικα που οι γνωσεις μου ειναι τοσο λιγες και καν δεν συγκρινονται με την πλειονοτητα των ανθρωπων μεσα στο φορουμ, με εχουν βοηθησει απιστευτα και διαβαζω με μεγαλη μου χαρα. Ανακαλυψα μεσα απο ολο αυτο  ρολογια και εταιριες που ουτε καν ειχα ακουσει και επισης βοηθιεμαι για τις επομενες μου αγορες καθως το Budget μου ειναι περιορισμενο.

Φιλικα,
Χρηστος.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2008, 02:58:48 μμ από Marketer »

Αποσυνδεδεμένος alexisvas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 620
  • τα δευτερόλεπτα βαριά στους λεπτοδείκτες
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #318 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 01:08:18 μμ »
Το ρολοι εχει απο πισω τεραστιο ψαξιμο και ιστορια.

Αυτο λεω και ΄γω. Ψαξτε και μη ρωτατε τι να παρω. Δειτε τι σας αρεσει και αν φτανουν τα χρηματα για να το παρετε. Αν εχετε αμφιβολια γι αυτο που σας αρεσει, τοτε ρωτηστε.
Ειναι τρομερα χαζο να ρωτας "εχω 1000 ευρω τι να παρω?".
Πω πω αδερφακι μου,εισαι φουλ αντι-Ω εεε?  :o
 
Παράθεση από: Jeremy Clarkson
Το μονο πραγμα που ειναι χειροτερο απο ενα ψευτικο Rolex ειναι ενα αληθινο!

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #319 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 02:56:25 μμ »
Αυτο λεω και ΄γω. Ψαξτε και μη ρωτατε τι να παρω. Δειτε τι σας αρεσει και αν φτανουν τα χρηματα για να το παρετε. Αν εχετε αμφιβολια γι αυτο που σας αρεσει, τοτε ρωτηστε.
Ειναι τρομερα χαζο να ρωτας "εχω 1000 ευρω τι να παρω?".

Καμία ερώτηση δεν είναι χαζή! ( θα διαφωνήσω alexisvas με τα λεγόμενα σου)

Το φόρουμ μας δεν έχει κριτήρια γνώσεων, όρεξης ή ικανοτήτων ψαξίματος για τα μέλη του, άρα στην ερώτηση "έχω 1000€ τι να πάρω?" μιας και οι απαντήσεις είναι τόσες πολλές η καλύτερη απάντηση είναι να γίνει πρώτα μία αναφορά από τον ενδιαφερόμενο για π.χ:

1. Tι του αρέσει (εμφανισιακά)
2. Ποιες μάρκες (εάν έχει προτίμηση)
3. Καινούργιο ή μεταχειρισμένο?
4. Η μεταπωλητική αξία είναι σημαντικό για αυτόν/αυτήν?
5. Τι χρήση θα έχει το ρολόι? (dress watch, sport, diver, daily)
6. Μηχανικό ή quartz
7. Με μπρασελέ, δέρμα ή καουτσούκ?

Νομίζω ότι εάν το παραπάνω απαντηθούν από το ενδιαφερόμενο άτομο τότε είναι μία βάση για ΒΟΗΘΕΙΑ στην επιλογή.

Είναι πολύ λογικό κάποιος που δεν γνωρίζει από ρολόγια και δεν έχει την όρεξη να ασχοληθεί να ρωτάει.

ΣΕ ΚΑΜΊΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΑΖΗ ΕΡΩΤΗΣΗ !

Εάν δεν έχεις όρεξη να βοηθήσεις ΑΠΛΑ μην βοηθάς, αλλά μην κάνεις πικρόχολα σχόλια με κάνεις να στεναχωρούμε, όταν διαβάζω τέτοια ποστ!

Τα άσχετα ποστ θα διαγραφούν όταν λήξη το παρών θέμα.


« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2008, 03:04:37 μμ από Marketer »
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.