Αποστολέας Θέμα: Ρολόι dress με αρχική τιμή μέχρι 2000 ευρώ  (Αναγνώστηκε 18335 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tzimis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι dress με αρχική τιμή μέχρι 2000 ευρώ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 05:20:44 μμ »
Μιας και δεν απαντήσατε το έψαξα λίγο μόνος μου! Το ρολόι έχει αρχική 2490ευρώ και τα φέρνει ο Βιλδιριδης (Τσιμισκή με Καρόλου Ντηλ). Πήγα και ρώτησα και μου είπε ότι θα μου απαντήσει αύριο για το αν είναι ετοιμοπαραδοτο και ποια θα είναι η τελική του τιμή. Φαντάζομαι ότι ο γενικός κανόνας του 25-30% ισχύει και εδώ! Ωστόσο, ψάχνοντας λίγο στο ίντερνετ το βρήκα σε διάφορα γερμανικά σάιτ πολύ πιο κάτω...σχεδόν 45% κάτω από την αρχική τιμή. Γιατί συμβαίνει αυτό; Είναι ύποπτο;;
 http://www.watch.de/english/louis-erard-1931-chronograph-automatic.html?___from_store=germany

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι dress με αρχική τιμή μέχρι 2000 ευρώ
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 20, 2012, 12:31:31 πμ »
Φίλε μου δεν ξέρω για την διαφορά της τιμής που αναφέρεις, καλύτερα να συγκρίνεις βέβαια δύο ακριβώς ίδια μοντέλα (το λινκ βγάζει ένα άλλο μοντέλο από αυτά που πόσταρα), σίγουρα αν κάποιος το έχει στοκ αρκετό καιρό να κάνει κάποια προσφορά προκειμένου να το "σπρώξει", δεν ξέρω τι άλλο, χίλια δυο θα μπορούσε να είναι...

Όσο για κατάστημα ή αρχική τιμή δεν ήξερα κάτι (δεν είμαι καν από Θεσ/νικη) γιαυτό είπα αν μπορεί να βρεθεί στην τοπική σου αγορά.

Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος poseidon88

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1120
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι dress με αρχική τιμή μέχρι 2000 ευρώ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 20, 2012, 01:27:18 πμ »
Η δικη μου προταση ειναι αυτη εδω, με 3000 αρχικη τιμη και με την εκπτωση περιπου στα 2000-2200



Uploaded with ImageShack.us


 :respect:

Φιλικά, Μάνος.

Αποσυνδεδεμένος tzimis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι dress με αρχική τιμή μέχρι 2000 ευρώ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 08, 2013, 05:55:49 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!!
Η αγορά πραγματοποιήθηκε! Σας ευχαριστώ όλους πολύ για τη βοήθεια σας και ειδικά τον Παναγιώτη (aboulafia) καθώς η τελική επιλογή ήταν δική του πρόταση. Το ρολόι που επιλέχθηκε ήταν αυτό:
 http://montres-louiserard.ch/show_watch.php?id_montre=165

Πανέμορφο από κοντά, κάθησε πολύ καλά στο χέρι του και το σημαντικότερο όλων...τρελάθηκε από τη χαρά του ο ενδιαφερόμενος!! Και να φανταστείτε ότι μέχρι τώρα δεν φορούσε καν ρολόι!!

Πέρα από αυτά, θα ήθελα να επισημάνω κάποια γεγονότα για τον καταστηματάρχη προς γνώση όλων των φίλων που μου εκαναν τρομερά άσχημη εντύπωση, αλλά δεν γνωρίζω τι μπορώ να αναφέρω εδώ δημοσίως για να μη θεωρηθεί ότι καταχραζομαι το χώρο. Οπότε, θα περιμένω το πράσινο φως από κάποιον από τους διαχειριστές!!

Αποσυνδεδεμένος jimko7

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 638
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι dress με αρχική τιμή μέχρι 2000 ευρώ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 08, 2013, 06:01:21 μμ »
Eγω παντως θα ήθελα να μάθω, καθώς είμαι απο Β.Ελλάδα και μπορεί να επισκεφτώ κάποιο απο τα μαγαζια της Θεσ/νίκης..
Αν δεν ποστάρεις εδω, στείλε μου αν θες Pm
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
      

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι dress με αρχική τιμή μέχρι 2000 ευρώ
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 08, 2013, 10:29:51 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!!
Η αγορά πραγματοποιήθηκε! Σας ευχαριστώ όλους πολύ για τη βοήθεια σας και ειδικά τον Παναγιώτη (aboulafia) καθώς η τελική επιλογή ήταν δική του πρόταση. Το ρολόι που επιλέχθηκε ήταν αυτό:
 http://montres-louiserard.ch/show_watch.php?id_montre=165

Πανέμορφο από κοντά, κάθησε πολύ καλά στο χέρι του και το σημαντικότερο όλων...τρελάθηκε από τη χαρά του ο ενδιαφερόμενος!! Και να φανταστείτε ότι μέχρι τώρα δεν φορούσε καν ρολόι!!

Πέρα από αυτά, θα ήθελα να επισημάνω κάποια γεγονότα για τον καταστηματάρχη προς γνώση όλων των φίλων που μου εκαναν τρομερά άσχημη εντύπωση, αλλά δεν γνωρίζω τι μπορώ να αναφέρω εδώ δημοσίως για να μη θεωρηθεί ότι καταχραζομαι το χώρο. Οπότε, θα περιμένω το πράσινο φως από κάποιον από τους διαχειριστές!!


Καλησπέρα και από εμένα φίλε μου και καλοφόρετο να είναι το ρολογάκι του φίλου,  να το χαρεί με υγεία.
Αν μπορείς δώσε καμιά επιπλέον πληροφορία, π.χ. αρχική και τελική τιμή, (έστω και με π.μ. αν υπάρχει πρόβλημα για αυτό) και θα χαρούμε να δούμε και καμιά "ζωντανή" φωτογραφία από το ρολόι και στον καρπό αν είναι δυνατόν.

Παναγιώτης
 

Αποσυνδεδεμένος tzimis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι dress με αρχική τιμή μέχρι 2000 ευρώ
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 08, 2013, 11:12:40 μμ »
Παναγιώτη,
Θα δώσω όλες τις απαραίτητες πληροφορίες, απλά περιμένω το Οκ για να γράψω κάποια πράγματα δημοσίως! Σε διαφορετική περίπτωση θα σου στείλω π.μ.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι dress με αρχική τιμή μέχρι 2000 ευρώ
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 10:06:48 πμ »
Καλημέρα φίλε μου. Αν είχες δυσάρεστη εμπειρία από έμπορο, βεβαίως μπορείς να την περιγράψεις, αλλά χωρίς να αναφέρεις δημόσια το όνομά του. Αν κάποιο μέλος θέλει να μάθει περισσότερες πληροφορίες, μπορεί να σε ρωτήσει με πμ.

Εκ των συντονιστών,

Θοδωρής.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2013, 09:56:49 πμ από koubilaihan »
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος tzimis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι dress με αρχική τιμή μέχρι 2000 ευρώ
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 12:48:24 μμ »
Έχουμε και λέμε:
Ο φίλος μου, μου ανέθεσε να του βρω ένα ρολόι με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά καθώς αυτός δεν έχει ιδέα! Ψάχνοντας και ρωτώντας εσάς κατέληξα μεταξύ άλλων στο συγκεκριμένο. Του το έδειξα και του άρεσε πάρα πολύ. Έψαξα λοιπόν και βρήκα ποιος είναι ο επίσημος εισαγωγέας στην Ελλάδα και πήρα τηλέφωνο. Τον ρώτησα αν είναι ετοιμοπαραδοτο και ποια είναι η αρχική του τιμή. Μου απάντησε πως όντως υπάρχει και κοστίζει 2490 ευρώ. Στη συνέχεια μου έδωσε τη διεύθυνση του αντιπροσώπου στη Θεσσαλονίκη. Πήγα λοιπόν στο κατάστημα και του ζήτησα αν μπορεί να το φέρει εγκαίρως για να το δούμε και πιθανότατα να το αγοράσουμε χωρίς να του πω ότι έχω ήδη επικοινωνήσει με τον εισαγωγέα. Με ειδοποίησε 2 ημέρες μετά πως το ρολόι είχε έρθει. Πήγαμε γεμάτοι χαρά και προς μεγάλη μου έκπληξη παρατήρησα πως είχε σβησμένη την τιμή στο καρτελάκι και από πάνω γραμμένη χειρόγραφα είχε την τιμή 2790 ευρώ!!! 300 ευρώ νταβατζιλικι!! Αφού λοιπόν του εξήγησα πως γνωρίζω ποια είναι η πραγματική αρχική τιμή και τι έκπτωση γίνεται συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις, έγινε πολύ εριστικός και άρχισε τις εκφράσεις τύπου: "Εγώ έχω 114 χρόνια μαγαζί και δεν θα μου πεις εσύ ποια είναι η τιμή του ρολογιού και τι έκπτωση θα σου κάνω" και άλλα τέτοια παρόμοια. Αν επρόκειτο για μένα θα έφευγα άμεσα, αλλά έκανα υπομονή επειδή ήταν το μόνο ρολόι που τον είχε ενθουσιάσει και επειδή αυτά γινόταν Παρασκευή απόγευμα και ο αρραβώνας ήταν το Σάββατο. Τελικά, παρότι εγώ ήμουν κάθετος για το 25% το άφηνε 1920 ευρώ (περίπου 23% αν δεν κάνω λάθος) και τα παιδιά αποφάσισαν να το πάρουν. Ο ανεκδιήγητος μόνο που δεν έβαλε τα κλάματα όταν του ζήτησα να το αφήσει τουλάχιστον 1900 ευρώ! Το αποκορύφωμα είναι πως την επόμενη μέρα που πήγε μόνη της η κοπέλα να το αγοράσει άρχισε να με κατηγορεί και να με προσβάλει με εκφράσεις: "Ε, εντάξει εμείς είμαστε συνηθισμένοι σε τέτοιους περίεργους πελάτες" και διάφορα άλλα.
Ο βλάκας, που αν δεν ήμουν εγώ πιθανότατα θα αγόραζαν κανένα Gucci ή D&G και δεν θα έμπαιναν καν στο μαγαζί του!!
Οι εντυπώσεις που μου άφησε είναι οι χειρότερες και σίγουρα με έχει χάσει από μελλοντικό πελάτη!!
Συγγνώμη που σας κούρασα!! Πραγματικά με ενδιαφέρει η άποψη σας για το θέμα!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι dress με αρχική τιμή μέχρι 2000 ευρώ
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 07:51:52 μμ »
Γνωστό το κολπάκι με τις ανεβασμένες τιμές λιανικής...κανονικά αυτοί θέλουν καταγγελία, γιατί έκπτωση μπορεί να κάνει όση θέλει το κατάστημα, αλλά να παραποιεί την προτεινόμενη τιμή λιανικής είναι αισχροκέρδια...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι dress με αρχική τιμή μέχρι 2000 ευρώ
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 08:03:25 μμ »
Αυτό κατ' εμέ είναι και το χειρότερο φίλε Tzimis.
Στην αρχή σε αντιμετωπίζουν σαν το κουτορνίθι που θα χάψει ότι του πουν και αφού τους εξηγείς πως ακόμα και στο μαγαζί τους δεν πήγες τυχαία, τότε αρχίζει η αντιμετώπιση του τύπου "ξέρεις ποιός είμαι εγώ που θά 'ρθεις εσύ να μου κάνεις μαθήματα...".
Εκείνη την ώρα σε τσαντίζει αφάνταστα, αλλά μετά καθώς και εσύ με τη σειρά σου το διηγείσαι όπου σταθείς και όπου βρεθείς, σου φένρει ωραία γέλια.

Παναγιώτης
 

Αποσυνδεδεμένος jimko7

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 638
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι dress με αρχική τιμή μέχρι 2000 ευρώ
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 08:09:59 μμ »
Μάλλον εκεί στη Θεσ/νίκη κάποια καρντάσια, την εχουν δει καπως..Μου έχει τύχει και μένα σε επώνυμο μαγαζι..μπορεί να είναι και το ίδιο..(δεν έψαξα ποιος ο αντιπροσωπος της L.Erard).
Απαράδεκτη συμπεριφορά απο αγράμματους, αμόρφωτους και άσχετους με το ρολόι εμπόρους που επειδή κάποτε -στις χρυσες εποχές των παχιών αγελάδων- έβγαλαν φράγκα, το παίζουν μούρες..
Το γαιδούρι όσα λεφτά και να έχει, πάλι γαιδούρι παραμένει..
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
      

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι dress με αρχική τιμή μέχρι 2000 ευρώ
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 09:12:00 μμ »
Καλοφορετο να του ειναι και με υγεια!

Τελικα την τελικη τιμη τη διορθωσε; Απο την εκπτωση αυτο προκυπτει..

Αποσυνδεδεμένος tzimis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι dress με αρχική τιμή μέχρι 2000 ευρώ
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 10:51:07 μμ »
Προφανώς εγώ μετράω την έκπτωση 23% με βάση την αρχική τιμή του εισαγωγέα. Τυπικά δε διόρθωσε τίποτα, απλά εγώ μετρούσα την έκπτωση με βάση το 2490 ενώ αυτός με βάση το 2790. Απλά κατάλαβε ότι αν μου έκανε κανένα 20% στο 2790 θα φεύγαμε τρέχοντας και έτσι άτυπα αποδέχθηκε την πραγματική αρχική τιμή!

Όσο κακό και να ακουστεί, σκέφτομαι να του κάνω όντως καταγγελία στον εισαγωγέα. Τουλάχιστον να γλιτώσει κανείς μελλοντικός άτυχος πελάτης του!!

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: Ρολόι dress με αρχική τιμή μέχρι 2000 ευρώ
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 10, 2013, 12:10:22 πμ »
Όσο κακό και να ακουστεί, σκέφτομαι να του κάνω όντως καταγγελία στον εισαγωγέα. Τουλάχιστον να γλιτώσει κανείς μελλοντικός άτυχος πελάτης του!!
Καθόλου κακό δεν ακούγεται.Απορώ γιατί δεν το έχεις κάνει ακόμα.
Αν ήμουν στη θέση σου θα τον σβέρκωνα και θα τον έβαζα να πάρει τηλεφωνό στην αντιπροσωπεία εκείνη τη στιγμή.
Έτσι για να τον ξεφτιλίσω μέσα στο ίδιο του το μαγαζί.
Όχι και να σε πιάσει κότσο ο εμποράκος.

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι dress με αρχική τιμή μέχρι 2000 ευρώ
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 10, 2013, 09:01:32 πμ »
Κατα τη γνώμη μου πρέπει να σταματήσουμε να ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ! Όχι άλλη ΑΝΟΧΗ ρε παιδιά! Έλεος! Ποιο είναι το σωστό? Καταγγελία? Τότε αυτό να κάνουμε, το σωστό!
Φτάσαμε εδώ που είμαστε σήμερα γιατί ΟΛΟΙ ΜΑΣ ανεχόμαστε πράγματα, καταστάσεις, συμπεριφορές και έτσι τις ... νομιμοποιούμε κατά κάποιο τρόπο!

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι dress με αρχική τιμή μέχρι 2000 ευρώ
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 10, 2013, 09:59:14 πμ »
Εννοείται ότι θα ενημέρωνα τον εισαγωγέα ότι πήγε να μου φουσκώσει την αρχική τιμή. Να ξέρει και αυτός με τι κουμάσι συνεργάζεται.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι dress με αρχική τιμή μέχρι 2000 ευρώ
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 10, 2013, 10:19:42 πμ »
Κατα τη γνώμη μου πρέπει να σταματήσουμε να ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ! Όχι άλλη ΑΝΟΧΗ ρε παιδιά! Έλεος! Ποιο είναι το σωστό? Καταγγελία? Τότε αυτό να κάνουμε, το σωστό!
Φτάσαμε εδώ που είμαστε σήμερα γιατί ΟΛΟΙ ΜΑΣ ανεχόμαστε πράγματα, καταστάσεις, συμπεριφορές και έτσι τις ... νομιμοποιούμε κατά κάποιο τρόπο!

Φιλικά
Νίκος

+1.000.000.000.....
Δεν μπορω να συμφωνησω περισσοτερο,Νικο!!!!!!!
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι dress με αρχική τιμή μέχρι 2000 ευρώ
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 10, 2013, 12:35:31 μμ »
Η λύση της καταγγελίας στην εταιρία και τον αντιπρόσωπο είναι η καλύτερη δυνατή. Επίσης, θα έστελνα και το link από τη συζήτηση αυτή για να δουν ότι τέτοια θέματα δεν περνούν απαρατήρητα από φόρουμ που ασχολούνται με το αντικείμενο.
Νομικά δε νομίζω ότι ο φίλος μπορεί να κάνει κάτι, δεδομένου ότι στην πράξη δε ζημιώθηκε οικονομικά, εκτός βέβαια αν αποδεικνύεται ότι συνεχίζει να πουλάει με φουσκωμένες τις τιμές καταλόγου, οπότε μπορούν να γίνουν πολλά...

Αποσυνδεδεμένος tzimis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
Απ: Ρολόι dress με αρχική τιμή μέχρι 2000 ευρώ
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 10, 2013, 02:02:36 μμ »
Καλησπέρα,
Μόλις πήρα τηλέφωνο στον αντιπρόσωπο και έκανα την καταγγελία! Ο άνθρωπος (πάρα πολύ ευγενικός να σημειώσω) ένιωσε μεγάλη έκπληξη και μου έδωσε να καταλάβω ότι στεναχωρήθηκε! Μάλιστα απόρησε καθώς όπως και ο ίδιος είπε είναι πολύ εύκολο για κάποιον να βρει ποια είναι η πραγματική τιμή! Του άφησα όνομα και τηλέφωνο και του διευκρίνισα πως είμαι στη διάθεση του. Βέβαια, μεταξύ μας δεν πιστεύω πως θα γίνει κάτι. Η μεγαλύτερη τιμωρία του εν λόγω απατεωνίσκου είναι πως έχασε για πάντα από πελάτη εμένα και οποιονδήποτε ρωτήσει τη γνώμη μου!!!