Αποστολέας Θέμα: SEIKO RULES  (Αναγνώστηκε 491994 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1480 στις: Μάιος 13, 2019, 07:21:39 μμ »
Αφαιρείται η λέξη 'ξένα', που μπήκε σκόπιμα και για ξεκάρφωμα, και τα'πα όλα.
15 ποστ πριν
.. :smoker:
Επαναλαμβάνω, για 2η-3η φορά: αφορμή, έμπνευση, αλλά και εγγύηση, για τη διατύπωση μιας συγκεκριμένης απορίας σχετικά με τα GS quartz αποτέλεσε η παρουσία των Χαρίλαου και Ντένη.
Είμαι αρκετά 'παλιός' για να μην κάνω πια γκάφες και ν'ανοίγω κουβέντες, έτσι, στο βρόντο..

Και ναι μεν ο Χαρίλαος είναι δογματικός -σε βαθμό που του δείχνεις ένα στραβό dial και απλά γυρνάει τη φωτό και σου λέει, "ορίστε, τώρα, είναι ίσιο", παρόλα αυτά, τον αγαπάμε έτσι - ο Ντένης όμως έχει δείξει ότι είναι συμφορουμίτης με υψηλή κατανόηση, εκφραστικότητα και ευγένεια και είμαι σίγουρος, κατάλαβε τι έχω ρωτήσει.

Ως προς ο,τιδήποτε άλλο, πλέον, η κουβέντα από μένα θεωρείται λήξασα.

ευτυχως που ξεκινησες πρωτος και τα λες τα πραγματα οπως ειναι, να τα πω και εγω!

παμε παλι απο τα πολυ βασικα γιατι η ημιμαθεια σου εχω πει με χαλαει!

καταρχην να ξεχωρισουμε τι σημαινει φορουμ

το φορουμ ειναι μια μορφη επικοινωνιας, αλλα αν εσυ θες να μιλας με συγκεκριμενα ατομα επελεξε το τσατ (δηλαδη viber, sms, messenger) που ειναι και αυτο μορφη επικοινωνιας, αλλα ειναι εργαλειο ανταλλαγης αμεσων μηνυματων για συγχρονη επικοινωνια

το φορουμ ειναι ασυγχρονη επικοινωνια τον ορισμο και τις διαφορες ισως σου τα πει ο Μαξγουελ...  :D :D :D

και στα λεω ομορφα γιατι θα μπορουσα να μιλησω χειροτερα για τα ατομα που προσβαλεις! συν αν ημουν mod θα ησουν ban... απλα εχεις πεσει σε καλα παιδια!!


Έχεις ρόλεξ, αγαπάς τη ρόλεξ, πας να πεις κάτι που συνιστά κριτική για την εταιρεία, σου την πέφτουν.
Έχεις πανεράι, αγαπάς την πανεράι, τα ίδια.
Έχεις σέικο, αγαπάς τη σέικο, σου την πέφτουν μέχρι κι αυτοί που είχαν σέικο και τα πούλησαν!!... :lol:


Βασικά την κουβέντα την άνοιξα λόγω παρουσίας Χαρίλαου & Ντένη που σαφώς αγαπούν την εταιρεία και μπορούν να θεωρηθούν ως πιο ειδήμονες.

Βαζεις πρωτα το "εχεις" δηλαδη αν δεν εχεις; τι; δε μπορεις να μιλησεις; εισαι χαζος; δεν ξερεις; δε σε παιζουμε; τι;; για εξηγησε; γιατι στη σημερινη εποχη του ιντερνετ ακομα και αν δεν εχεις κατι... μπορει να ξερεις πολλα... και ο κατοχος να ξερει, ισως με ποιο φουλαρι θα ταιριαζε καλυτερα το ρολοι...



λες παραπανω και πολυ σωστα για τον Ντενη είναι συμφορουμίτης με υψηλή κατανόηση, εκφραστικότητα και ευγένεια

Ε, μα, ναι, αυτές είναι πανερο-φωτό!!! :supz:
Εσένα, Ντένη, έπρεπε να είχε προσεγγίσει ο Τζαμαρίας (Giammaria Varriale, Sales Manager της Panerai) και να σε έχει στα ώπα-ώπα. :lol:
Σ'ευχαριστώ!

Πωωω, θα γινόταν ταινιάρα, λέμε: "Τα Ρολόγια της Οργής - Μ'αίμα, φραπόγαλο & αντιηλιακό"!  :lol: :2thumbs:
...σου την πέφτουν μέχρι κι αυτοί που είχαν σέικο και τα πούλησαν!!

Δε βαζω αλλα μην φανω και stoker.... χαχαχαχα

εσυ τον εαυτο σου πως τον χαρακτηριζεις;; (μην πεις ακομα εχει συνεχεια) που πετας σε ασχετο χρονο, ας το πω ευγενικα... κακιες και οχι μονο...

Έχεις ρόλεξ, αγαπάς τη ρόλεξ, πας να πεις κάτι που συνιστά κριτική για την εταιρεία, σου την πέφτουν.
Έχεις πανεράι, αγαπάς την πανεράι, τα ίδια.
Έχεις σέικο, αγαπάς τη σέικο, σου την πέφτουν μέχρι κι αυτοί που είχαν σέικο και τα πούλησαν!!... :lol:


αυτα ισως πρεπει να τα σκεφτεις εσυ γιατι κανενας δεν ειναι προκατειλημμενος για κανεναν... (μονο εσυ νομιζω με αρκετους)  :snakeman:

Για το νημα Rolex δε θα μιλησω ειναι στο φορουμ αν θυμαμαι καλα!
Για το νημα Panerai, εγινε σε αλλο φορουμ βεβαια, που πλεον δεν γραφεις! τι να πρωτοθυμηθω; τις ανακριβειες; την χολη (σε ατομο καλεσμενο απο την ιδια εταιρια απειρες φορες και πολυδιαβασμενο οσο λιγοι για την εταιρια!!!), για το Paneristi Hellas; που ενω υπηρχαν Ελληνες σε εκθεσεις ανεβαζες φωτο και πεταγες τις γνωστες κακιες;;

ενα δειγμα



τα υπολοιπα τα εσβησαν... δυστυχως!

Για το νημα Seiko δε λεω τιποτα... φαινονται ολα μεχρι στιγμης... δεν εχει σβηστει τιποτα!

Να συμπληρωσω και σε αλλο φορουμ σε παλικαρι που ξερει την Β οσο την παλαμη του (και μαλιστα δυο φορες καλεσμενος του Κερν, παρακαλω!!!), οτι παλι ελεγες τις σχετικες ανακριβειες σου...

Λες...

Είμαι αρκετά 'παλιός' για να μην κάνω πια γκάφες και ν'ανοίγω κουβέντες, έτσι, στο βρόντο..

Συμφωνω δεν τις ανοιγεις ετσι στον βροντο, τις ανοιγεις για να πετας μπηχτες, χολη κτλ!

:smoker::smoker:
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2019, 07:30:22 μμ από batman1345 »
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1481 στις: Μάιος 13, 2019, 09:55:57 μμ »
Έλα τώρα..
Μόνο εσύ και άλλος ένας δεν καταλάβατε.  ::)
Ως μοδεράτορας που είσαι σου δίνω το ελεύθερο να δεις τα πμ μου.
Μαζί με τα viber που πήρα είναι 6 και σε όλα μου λένε ότι τα αναπτύσσω καλά.
Ως μοδεράτορας, επιπλέον, γιατί πρέπει να απαξιώνεις μια κουβέντα- από τις σπάνιες πλέον- λέγοντας ότι δεν 'καταλαβαίνεις';
Αν μη τι άλλο, όχι και πολύ ευγενικό.

Ως προς τα υπόλοιπα, αγαπητοί φίλοι, αναμένω και επιφυλάσσομαι.  :)

Αν θεωρείς Σπύρο την προηγούμενη τοποθέτηση  μου όχι πολύ ευγενική, θα σου πω τι θεωρώ εγώ την τελευταία τοποθέτηση σου:

Αφαιρείται η λέξη 'ξένα', που μπήκε σκόπιμα και για ξεκάρφωμα, και τα'πα όλα.
15 ποστ πριν.. :smoker:

Επαναλαμβάνω, για 2η-3η φορά: αφορμή, έμπνευση, αλλά και εγγύηση, για τη διατύπωση μιας συγκεκριμένης απορίας σχετικά με τα GS quartz αποτέλεσε η παρουσία των Χαρίλαου και Ντένη.
Είμαι αρκετά 'παλιός' για να μην κάνω πια γκάφες και ν'ανοίγω κουβέντες, έτσι, στο βρόντο..

Και ναι μεν ο Χαρίλαος είναι δογματικός -σε βαθμό που του δείχνεις ένα στραβό dial και απλά γυρνάει τη φωτό και σου λέει, "ορίστε, τώρα, είναι ίσιο", παρόλα αυτά, τον αγαπάμε έτσι - ο Ντένης όμως έχει δείξει ότι είναι συμφορουμίτης με υψηλή κατανόηση, εκφραστικότητα και ευγένεια και είμαι σίγουρος, κατάλαβε τι έχω ρωτήσει.

Ως προς ο,τιδήποτε άλλο, πλέον, η κουβέντα από μένα θεωρείται λήξασα.


Τη θεωρώ ως την επιτομή της αγένειας για όλους όσοι συμμετείχαν στη συζήτηση.

Αν δεν ήμουν moderator, δε θα έμπαινα καν στον κόπο να σου γράψω κάτι. Σου γράφω εκφράζοντας τα παράπονα που έχω δεχτεί μετά από την ανάρτηση της τελευταίας σου απάντησης, από αρκετούς φίλους συνφορουμίτες.

Το καλό είναι ότι αφού θεωρείς την κουβέντα λήξασα -ελπίζω ότι- δε θα έχει συνέχεια από κανένα μέρος.


Θα πρότεινα να συνεχίσουν οι SEIKO-fans να εκφράζουν τον απεριόριστο θαυμασμό για την εταιρειάρα τους ανενόχλητοι, χωρίς παρεμβάσεις.
To αυτό και για το αντίστοιχο thread της ROLEX.

Όποιος θέλει να εκφράσει τον απεριόριστο θαυμασμό του στην εταιρεία της προτίμησης του, μπορεί να το κάνει ανετότατα σε κάποιο αντίστοιχο, καινούργιο thread.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1482 στις: Μάιος 13, 2019, 11:46:42 μμ »
Ντένη, σε περίπτωση που η παρούσα κουβέντα γινόταν σε φόρουμ με οποιοδήποτε άλλο κύριο αντικείμενο ή ενώπιον άλλου ανοιχτού κοινού, θα προσυπέγραφα το τελευταίο ποστ σου, λέξη προς λέξη.
Σε διαβεβαιώνω δε, δεν υπήρχε περίπτωση να είχα ανοίξει ποτέ παρόμοιο θέμα με απορίες περί μηχανισμών.
Οι 'κανονικοί' ή 'φυσιολογικοί' άνθρωποι - νομίζω, θα συμφωνήσουμε - δεν ασχολούνται ούτε και παθιάζονται, με κάσες, μηχανές, ιστορικότητες εταιρειών και τέτοια.
Επίσης, οι κανονικοί & φυσιολογικοί άνθρωποι και μόνο στη θέα των τιμοκαταλόγων των αγαπημένων εδώ εταιρειών θα έβαζαν τα γέλια.
Όχι μόνο στις σημερινές εποχές, αλλά πάντα.
Αν λοιπόν θεωρηθεί ότι μιλάμε κάτω από τις παραπάνω συνθήκες, προφανώς, ό,τι έχει ειπωθεί μέχρι τώρα χωρίς αμφιβολία είναι παντελώς ανούσιο & άκαιρο.

Απευθυνόμενος όμως, σαφώς & αποκλειστικά, στο κάπως πιο ειδικό κοινό των 'ωρολογόφιλων', πιάνω το νήμα από εκεί που εσύ το άφησες χθες: από τα γυναικεία πατέκ.
Θα ήθελα να επισημάνω ότι ουδέποτε μίλησα περί "αντριλικίου" που τάχα απαιτείται "για να ξεβιδώσεις την κορώνα και να βάλεις τη σωστή ώρα".
Ούτε είπα, ούτε υπονόησα ποτέ κάτι τέτοιο.
Θεώρησα μάλιστα ότι δεν χρειαζόταν να προσθέσω κάτι και να εξηγήσω τους λόγους που οι quartz που τοποθετούνται στα γυναικεία, είτε μιλάμε για πατέκ είτε για φολί-φολί, δεν έχουν να εισφέρουν κάτι στη συζήτηση.
Το γυναικείο κοινό, απλά, θα το κατέτασσα στους κανονικούς και φυσιολογικούς ανθρώπους που στη συντριπτική τους πλειοψηφία δεν ενδιαφέρονται για τους μηχανισμούς.
Βέβαια, στο σημείο αυτό, ίσως θα άξιζε να θυμηθούμε ότι τα πρώτα ρολόγια χειρός που εμφανίσθηκαν, σε εποχές που τα ρολόγια ήταν μόνο μηχανικά, απευθύνονταν αποκλειστικά σε γυναίκες καθόσον οι άνδρες της εποχής έφεραν το ρολόι με αλυσίδα στην τσέπη.
Όμως τα πράγματα και οι μόδες άλλαξαν, συν τω χρόνω προέκυψαν οι τεχνολογικές 'εξελίξεις' των quartz και οι εταιρείες πολύ επιτυχημένα διέγνωσαν ότι το γυναικείο κοινό μπορεί μια χαρά να καλυφθεί με τους απλούστερους και από πλευράς κόστους κατασκευής, συγκριτικά, φθηνότερους μηχανισμούς quartz.
Γιαυτό και συνεχίζουν μέχρι σήμερα να το κάνουν.
Μέχρι εδώ, κάνω κάπου λάθος;

Συνεχίζοντας, νομίζω, όσο σκληρός seikoholic και να είναι κανείς, δεν μπορεί να παραβλέψει ότι η Σέικο και συγκεκριμένα τα Grand Seiko αποτελούν παραφωνία, ιδίως στο μέτρο που προσπαθούν να καταλάβουν θέση στον χώρο των εταιρειών κύρους.
Κανείς δεν είπε ότι ο seikoholic πρέπει να απολογηθεί (άλλωστε, γιατί; εκπρόσωποι εταιρειών είμαστε εδώ;), ωστόσο ας μην υποβαθμίζουμε το γεγονός ότι όλες οι άλλες μεγάλες εταιρείες εδώ και χρόνια έχουν αποκλείσει τους quartz μηχανισμούς από την γκάμα των ανδρικών ρολογιών, τα οποία, καλώς ή κακώς, είναι και αυτά που δείχνουν την τάση.

Έχω την εντύπωση ότι σε περίπτωση που ακόμα και εμείς εδώ, δηλαδή το περιορισμένο κοινό των ωρολογόφιλων, συνεχίσουμε απερίσκεπτα να θεωρούμε ρολόι καθετί που δείχνει την ώρα και όχι αποκλειστικά το μηχανικό, τότε φοβάμαι ότι αυτό που αγαπάμε (όσοι το αγαπάμε) μάλλον θα αναγκασθούμε να το ξεχάσουμε πολύ πιο γρήγορα από ό,τι θα περίμενε κανείς.   
Αυτός αποκλειστικά είναι και ο προβληματισμός για τον οποίο άνοιξα την κουβέντα και αν ανατρέξει κανείς στην αρχή μπορεί να διαπιστώσει στα ποστ μου την προσπάθεια επικέντρωσης σε αυτό.
Τα smartwatches δεν κόβουν τις πωλήσεις από τις ελβετικές σοκολάτες όπως εύστοχα παρατήρησες και έχω τη γνώμη ότι η ασυλλόγιστη αποδοχή κάθε γιαπωνέζικης 'πατέντας' κίνησης των δεικτών σε ένα καντράν αποτελεί την καλύτερη κερκόπορτα.

Αν κάτι από όσα έχω πει είναι οφτόπικ, για να μην το κρίνω μόνο εγώ, θα πρότεινα και πάλι την αναδρομή στην αφετηρία της κουβέντας.

Τελειώνοντας, ας εξηγήσω γιατί 'κόλλησα' να απευθύνομαι στον Χαρίλαο και σ'εσένα.
Ο λόγος είναι απλός: γιατί εσείς έχετε στη συλλογή σας GS.
Όλοι οι υπόλοιποι, θεωρητικολογούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 14, 2019, 02:20:50 πμ από svl »

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
SEIKO RULES
« Απάντηση #1483 στις: Μάιος 14, 2019, 07:58:49 πμ »
Οπως ειπε πολυ σωστα ο Αγγελος, ειναι γεγονος οτι εχει δημιουργηθει ενα ασχημο κλιμα και πολλοι συμφορουμιτες μας εχουν ενοχληθει απο την εριστικη συμπεριφορα του χρηστη svl.
Το τελευταιο διαστημα εχουμε αρκετα παραδειγματα.
Κατ αρχας τα σχολια του περι ''παντελως ηλιθιων'' που δινουν καπελο για να αγορασουν rolex, τη στιγμη που γνωριζει οτι πολλοι φιλοι το εχουν πληρωσει, επισης τα περιπαικτικα σχολια για την εργασια και το χρονο απασχολησης αλλου συμφορουμιτη,οπως και η απαξιωτικη συμπεριφορα για τους πολλους στο συγκεκριμενο νημα, ειναι μερικα που θυμαμαι προχειρα.

Καθηκον των moderators ειναι η διατηρηση καλου κλιματος, η ευρυθμη λειτουργια και η τηρηση των κανονων του φορουμ.

Παρακαλουμε λοιπον τον Σπυρο να προσεξει τη συμπεριφορα του, να απολαυσει τη φιλοξενια του στο mywatch και να συμβαλει με τα γραφομενα του στον εμπλουτισμο του.
Ελπιζουμε οτι θα το πραξει και δεν θα χρειαστει να ασχοληθουμε παλι με το συγκεκριμενο θεμα!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 14, 2019, 12:17:21 μμ από gerogian »
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Συνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1484 στις: Μάιος 14, 2019, 11:34:07 πμ »
Κανείς δεν είπε ότι ο seikoholic πρέπει να απολογηθεί (άλλωστε, γιατί; εκπρόσωποι εταιρειών είμαστε εδώ;), ωστόσο ας μην υποβαθμίζουμε το γεγονός ότι όλες οι άλλες μεγάλες εταιρείες εδώ και χρόνια έχουν αποκλείσει τους quartz μηχανισμούς από την γκάμα των ανδρικών ρολογιών, τα οποία, καλώς ή κακώς, είναι και αυτά που δείχνουν την τάση.

Μερικές Ελβετικές εταιρείες που έχουν κανονική γκάμα ανδρικών quartz: Longines, Omega, Breitling, Hamilton (βασικά όλο το Swatch Group), Tag κ.α. Σε ποιες mainstream εταιρείες αναφέρεσαι όταν λες ότι έχουν αποκλείσει τους quartz μηχανισμούς σε ανδρικά ρολόγια?

Έχω την εντύπωση ότι σε περίπτωση που ακόμα και εμείς εδώ, δηλαδή το περιορισμένο κοινό των ωρολογόφιλων, συνεχίσουμε απερίσκεπτα να θεωρούμε ρολόι καθετί που δείχνει την ώρα και όχι αποκλειστικά το μηχανικό, τότε φοβάμαι ότι αυτό που αγαπάμε (όσοι το αγαπάμε) μάλλον θα αναγκασθούμε να το ξεχάσουμε πολύ πιο γρήγορα από ό,τι θα περίμενε κανείς.   

Ας θεωρήσουμε ότι το WIS κοινό είναι 1% (ίσως λέω και πολλά) της διεθνής αγοράς...και εάν θεωρήσουμε πάλι το υποσύνολο μέσα στο κοινό αυτό -- που θεωρεί τα quartz κατώτερα και δε θα αγόραζε ποτέ -- να είναι γύρω στο 50% του 1% αρά για να σωθεί η "παραδοσιακή Ελβετική ορολογοποιία" (εννοώντας κυρίως τα Κινέζικα funds) πρέπει να αγοράζει το κάθε άτομο 100 μηχανικά ρολόγια το μηνα αξίας πάνω από 10,000 το καθένα.

Εναλλακτικά μπορούμε να αφήσουμε την αγορά να δει εάν χρειάζεται 200 εταιρείες με μηχανικά ρολόγια ή εάν χρειάζεται 50. Αυτή τη στιγμή υπάρχει υπερπληθώρα εταιρειών επειδή τα μηχανικά είναι μόδα...μόλις περάσει θα επιβιώσουν οι καλύτερες και αυτές που θέλει η αγορά.


Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1485 στις: Μάιος 14, 2019, 11:37:04 πμ »
Τελειώνοντας, ας εξηγήσω γιατί 'κόλλησα' να απευθύνομαι στον Χαρίλαο και σ'εσένα.
Ο λόγος είναι απλός: γιατί εσείς έχετε στη συλλογή σας GS.
Όλοι οι υπόλοιποι, θεωρητικολογούμε.

Mε το κλίμα να έχει, πλέον,  στραβώσει πιο πολύ κι από bezel της Seiko στην πολύ κακή της μέρα,  η  υποενότητα «Grand Seiko και τεχνολογία quartz» σ’ αυτό το σημείο φαίνεται να κλείνει τον κύκλο της.

Διάλογος, Σπύρο, με το σύνολο σχεδόν του φόρουμ αποκλεισμένο δεν έχει  νόημα. Πάντως, εάν θες τη γνώμη μου, το κριτήριο για διεξαγωγή διαλόγου από μέρους σου μόνο με κατόχους GS δεν είναι ορθό.  Στο βαθμό που με αφορά, ούτε ειδήμων έγινα τη στιγμή που απέκτησα GS oύτε περισσότερα εκφραστικά δικαιώματα κέρδισα έναντι άλλων μελών. Αντίθετα, oι δικές μου γνώσεις μου είναι εντελώς στοιχειώδεις, υπάρχει εδώ αριθμός μελών με πολλαπλάσιες γνώσεις που θα εισέφεραν σε αυτή και σε οποιαδήποτε άλλη συζήτηση.  Να μαζευτούμε τώρα τρεις άνθρωποι στη γωνία και να τους γυρίσουμε επιδεικτικά την πλάτη, είναι κάπως ή μάλλον πολύ χειρότερο από κάπως. Σίγουρα δεν είναι αυτό το πνεύμα του topic, δεν είναι γενικά το πνεύμα του φόρουμ.

Το χειρότερο είναι πως οι αποκλεισμοί  οδηγούν με τη σειρά τους σε νέους αποκλεισμούς, ακόμη χειρότερους όπως ας πούμε τώρα

Θα πρότεινα να συνεχίσουν οι SEIKO-fans να εκφράζουν τον απεριόριστο θαυμασμό για την εταιρειάρα τους ανενόχλητοι, χωρίς παρεμβάσεις. To αυτό και για το αντίστοιχο thread της ROLEX.

διαχειριστική οδηγία, που εγώ τουλάχιστον την εκλαμβάνω σαν "ο καθένας το κουβαδάκι του και στη δική του παραλία", εκτός κι αν κάνω λάθος, ας διευκρινίσει ο Άγγελος τι εννοεί.  Eγώ ψυλλιάζομαι μάντρωμα και γκετοποίηση. Και εναντιώνομαι σ' αυτό. Διότι, πιστεύω πως όλοι εδώ τον θέλουμε πχ τον Άρη, να έρχεται να μας τσιγκλάει.  Μπορεί να απειλούμε ότι θα τον πετσοκόψουμε, μπορεί να αρπαζόμαστε όλη την ώρα, αλλά εγώ πιστεύω ότι στο βάθος υπάρχει καλή προαίρεση απ' όλες τις πλευρές. Πόσο άνοστο θα ήταν το "Seiko Rules" δίχως τον Άρη ακόμη κι όταν τρολάρει, ας το σκεφτούν οι διαχειριστές. Σ' αυτό το σημείο,  βρίσκομαι στην ευχάριστη θέση ν' ανακοινώσω ότι ο Master & Commander, εξαντλώντας τη μεγαλοψυχία του, αποφάσισε τελικά να δώσει χάρη στον δύστυχο Άρη και μάλιστα να του αναθέσει και καθήκοντα αρμενιστή στο ιστορικό topic "Seiko Rules". 'Αντε βρε μπαγασάκο, τη σκαπούλαρες και πάλι !   

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1486 στις: Μάιος 14, 2019, 11:45:33 πμ »
Σου γράφω εκφράζοντας τα παράπονα που έχω δεχτεί μετά από την ανάρτηση της τελευταίας σου απάντησης, από αρκετούς φίλους συνφορουμίτες.
Με ολο το σεβασμο προς τον φιλο και moderator Αγγελο και παντα καλοπροαιρετα διαφωνω σε αυτο το σημειο του μηνυματος και διευκρινιζω οτι δεν αφορα εμενα.
Για να μην μας παιρνει η μπαλα ολους και δημιουργητε λαθος εντυπωση προς το προσωπο μου.
Πιστευω το καλυτερο ειναι η ευθεια. Αλλα παλι αυτη ειναι η δικη μου αποψη μου που δεν ειναι απαραιτητο να συμβαδιζει με ολους.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1487 στις: Μάιος 14, 2019, 11:54:15 πμ »
Διότι, πιστεύω πως όλοι εδώ τον θέλουμε πχ τον Άρη, να έρχεται να μας τσιγκλάει.  Μπορεί να απειλούμε ότι θα τον πετσοκόψουμε, μπορεί να αρπαζόμαστε όλη την ώρα, αλλά εγώ πιστεύω ότι στο βάθος υπάρχει καλή προαίρεση απ' όλες τις πλευρές. Πόσο άνοστο θα ήταν το "Seiko Rules" δίχως τον Άρη ακόμη κι όταν τρολάρει, ας το σκεφτούν οι διαχειριστές. Σ' αυτό το σημείο,  βρίσκομαι στην ευχάριστη θέση ν' ανακοινώσω ότι ο Master & Commander, εξαντλώντας τη μεγαλοψυχία του, αποφάσισε τελικά να δώσει χάρη στον δύστυχο Άρη και μάλιστα να του αναθέσει και καθήκοντα αρμενιστή στο ιστορικό topic "Seiko Rules". 'Αντε βρε μπαγασάκο, τη σκαπούλαρες και πάλι !
Οσο αναφορα σε μενα και ευχαριστω για την πασα θα πω οτι ξεκινησαμε (2 ατομα) ως πειραγμα με γνωστες αποψεις και απο τις 2 πλευρες και ξαφνικα απροειδοποιητα η μια πλευρα το σοβαρεψε.
Επειδη τα προβληματα της φιρμας καποια ειναι γνωστα και καποια οχι απο εκεινο το σημειο και μετα αποφασησα να μην το αφησω ετσι.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1488 στις: Μάιος 14, 2019, 12:33:18 μμ »
Με ολο το σεβασμο προς τον φιλο και moderator Αγγελο και παντα καλοπροαιρετα διαφωνω σε αυτο το σημειο του μηνυματος και διευκρινιζω οτι δεν αφορα εμενα.
Για να μην μας παιρνει η μπαλα ολους και δημιουργητε λαθος εντυπωση προς το προσωπο μου.
Πιστευω το καλυτερο ειναι η ευθεια. Αλλα παλι αυτη ειναι η δικη μου αποψη μου που δεν ειναι απαραιτητο να συμβαδιζει με ολους.

Συγνώμη ρε Άρη, αλλα με τι διαφωνείς;
Ειλικρινά δεν κατάλαβα.
Είπε ο Αγγελος οτι έκανες εσυ παραπονα;
Ποια μπάλα σε πήρε (και που σε πήγε  ;D ) και δημιουργήθηκε λάθος εντύπωση για το πρόσωπο σου;
Που εμφανίστηκες στα λεγόμενα του Αγγελου, ώστε να χρειάζεται διευκρινιση εκ μέρους σου;
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1489 στις: Μάιος 14, 2019, 12:50:33 μμ »
Συγνώμη ρε Άρη, αλλα με τι διαφωνείς;
Ειλικρινά δεν κατάλαβα.
Σπυρο το εγραψα.
Διαφωνω με το να παιρνουμε τηλεφωνω τον καθε moderator και να λεμε το προβλημα μας με καποιο μελος και οχι να το γραφουμε στο φορουμ.

Είπε ο Αγγελος οτι έκανες εσυ παραπονα;
Ποια μπάλα σε πήρε (και που σε πήγε  ;D ) και δημιουργήθηκε λάθος εντύπωση για το πρόσωπο σου;
Που εμφανίστηκες στα λεγόμενα του Αγγελου, ώστε να χρειάζεται διευκρινιση εκ μέρους σου;
Δεν ανεφερε ο Αγγελος το ονομα μου αλλα ανεφερε οτι δεχτηκε παραπονα απο καποιους.
Με αυτο που ανεφερε θα μπορουσα να ημουν ενας απο αυτους.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
SEIKO RULES
« Απάντηση #1490 στις: Μάιος 14, 2019, 01:20:12 μμ »
Σπυρο το εγραψα.
Διαφωνω με το να παιρνουμε τηλεφωνω τον καθε moderator και να λεμε το προβλημα μας με καποιο μελος και οχι να το γραφουμε στο φορουμ.

Πολυ καλα κανεις και γι αυτο δεν πηρες εσυ τηλεφωνο, ο καθενας εχει τον δικο του τροπο αντιδρασης.


Δεν ανεφερε ο Αγγελος το ονομα μου[/b] αλλα ανεφερε οτι δεχτηκε παραπονα απο καποιους.
Με αυτο που ανεφερε θα μπορουσα να ημουν ενας απο αυτους.

Μα τι λες ρε Αρη;
Τι ανεφερε που αφορουσε εσενα περισσοτερο απο ολους τους υπολοιπους;
Γιατι να εισαι εσυ ο ενας απο τους καποιους;
Δηλαδη πρεπει οσα μελη  δεν εστειλαν πμ να το γραψουν επειδη θα μπορουσαν να ειναι μεσα σε αυτους που εστειλαν;

Καμμια σχεση!!
Τεσπα, δεν ειναι αυτο θεμα προς συζητηση τη συγκεκριμενη στιγμη.

Κραταμε οτι δεν εισαι ενας απο τους παραπονουμενους!!
( κατι που γνωριζαμε ηδη οι μοδερατορες!)

Sent from my iPhone using Tapatalk


Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1491 στις: Μάιος 14, 2019, 01:39:35 μμ »
Λοιπόν για να διευκρινίζουμε τα πράγματα:


ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΚΟΤΕΡΟ!
Επππππ άλλο ήθελα να πω!
Δεν ήμουν εγώ ένας απο τους παραπονούμενους ΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ!
Έχω μάθει με την χρόνια ενασχόλησή μου με αρχαίες Ιαπωνικές τεχνικές να παίρνω βαθιές εισπνοές και να γελάω με αυτά που γράφονται ευθέως ή πλαγίως εναντιον μου. Αν κάποιος δεν δεχτεί ένα πακέτο που του στάλθηκε τότε το πακέτο επιστρέφεται στον αποστολέα.


Το μόνο που θα ζητούσα ΔΗΜΟΣΙΩΣ τους μοδεράτορες είναι να καθαρίσουμε το νήμα από ανούσιες προσωπικές ή γενικές αντεγκλήσεις.
ΝΑ ΜΗΝ ΣΒΗΣΤΟΥΝ ΟΜΩΣ!!!!!!
Να φτιάξετε ένα νήμα που να τα κρατάτε για μελλοντική χρήση!


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1492 στις: Μάιος 14, 2019, 02:20:29 μμ »
@Αris911, φίλε Άρη, ευχαριστώ για τη διπλή & τριπλή υποστήριξη που μου παρείχες πιο πάνω.
@φίλε Χαρίλαε, επίσης! Ήμουν απολύτως σίγουρος για τους δυό σας όπως και για όλους ότι δεν θα κάνατε οποιοδήποτε παράπονο σε βάρος μου.






Οπως ειπε πολυ σωστα ο Αγγελος, ειναι γεγονος οτι εχει δημιουργηθει ενα ασχημο κλιμα και πολλοι συμφορουμιτες μας εχουν ενοχληθει απο την εριστικη συμπεριφορα του χρηστη svl.
Το τελευταιο διαστημα εχουμε αρκετα παραδειγματα.
Κατ αρχας τα σχολια του περι ''παντελως ηλιθιων'' που δινουν καπελο για να αγορασουν rolex, τη στιγμη που γνωριζει οτι πολλοι φιλοι το εχουν πληρωσει, επισης τα περιπαικτικα σχολια για την εργασια και το χρονο απασχολησης αλλου συμφορουμιτη,οπως και η απαξιωτικη συμπεριφορα για τους πολλους στο συγκεκριμενο νημα, ειναι μερικα που θυμαμαι προχειρα.

Καθηκον των moderators ειναι η διατηρηση καλου κλιματος, η ευρυθμη λειτουργια και η τηρηση των κανονων του φορουμ.

Παρακαλουμε λοιπον τον Σπυρο να προσεξει τη συμπεριφορα του, να απολαυσει τη φιλοξενια του στο mywatch και να συμβαλει με τα γραφομενα του στον εμπλουτισμο του.
Ελπιζουμε οτι θα το πραξει και δεν θα χρειαστει να ασχοληθουμε παλι με το συγκεκριμενο θεμα!!!!


Σύμφωνα με τους κανόνες λειτουργίας και τα ειθισμένα σε κάθε φόρουμ, όταν ένας χρήστης υποπέσει σε παράπτωμα δέχεται συστάσεις από διαχειριστή μέσω προσωπικού μηνύματος.
Όχι δημόσια. Η δημόσια επίπληξη είναι πάντοτε ένα δεύτερο μέτρο που επιβάλλεται σε βάρος του χρήστη που συνεχίζει να παραβιάζει κανόνες και, πάντοτε, αφού προηγουμένως έχει ειδοποιηθεί με πμ.

Η συγκεκριμένη διάταξη στους κανόνες λειτουργίας του παρόντος φόρουμ έχει επί λέξει ως εξής:

"Στους χρήστες/μέλη που παραβιάζουν τους κανόνες κατά περίπτωση θα δίνεται γραπτή προειδοποίηση με ΠΜ (Προσωπικό Μήνυμα) και όχι δημόσια".


Ας δούμε όμως τι είδους είναι τα "κακουργήματα" που διέπραξα, για τα οποία η "ποινή" μου, δηλαδή η δημόσια επίπληξη σε βάρος μου κρίθηκε ότι έπρεπε να εκτελεσθεί άμεσα και χωρίς την προβλεπόμενη προηγούμενη ειδοποίηση.
Ας δούμε ενδεικτικά το πρώτο.
Η διατύπωση επί λέξει και ο τονισμός με bold είναι του διαχειριστή:

- "Κατ αρχας τα σχολια του περι ''παντελως ηλιθιων'' που δινουν καπελο για να αγορασουν rolex, τη στιγμη που γνωριζει οτι πολλοι φιλοι το εχουν πληρωσει"

Απαντώντας στα παραπάνω, ισχυρίζομαι ότι ποτέ δεν σχολίασα έτσι. Ποτέ δεν έκρινα κάποιους γνωρίζοντας ότι έδωσαν καπέλο, διότι δεν γνωρίζω κανέναν που να έχει δώσει.
Ίσα-ίσα, ακριβώς το αντίθετο! Κατά τον χρόνο που έκανα το επίμαχο σχόλιο είχα υπόψη ότι ο συμφορουμίτης Νίκος (nikosl) είχε αγοράσει ακριβώς στη retail (και μπράβο του), καθώς επίσης είχα διαβάσει ότι και ο συμφορουμίτης Γιώργος (gmaras) όσα ρόλεξ είχε αποκτήσει τα αγόρασε κι αυτός χωρίς καμία επιβάρυνση.
Πρέπει να σημειωθεί ότι μέχρι τις αρχές Ιανουαρίου 2019 όχι μόνο δεν συνδεόμουν με το φόρουμ αλλά δεν έμπαινα καθόλου καν ως επισκέπτης. Αν τηρούνται αρχεία, μπορεί να διαπιστωθεί ότι επί 2 1/2 περίπου χρόνια καμία από τις IP's μου δεν συγκαταλέγεται στους επισκέπτες του mywatch.
Εκ των πραγμάτων, δεν είχα ιδέα τι γίνεται εδώ, ούτε τι ρολόγια κυκλοφορούν από μέλη που δεν έμπαιναν να τα ποστάρουν και αλλού.
Κατά συνέπεια, αντικειμενικά, δεν μπορεί να σχολίασα όπως αναφέρει παραπάνω ο διαχειριστής.

Η ακριβής διατύπωση που περιέχεται στο επίμαχο σχόλιό μου - με το οποίο δεν βλέπω και πως θα μπορούσε να διαφωνεί κανείς - είχε επί λέξει ως εξής:
"Όχι, ότι λείπουν οι παντελώς ανόητοι που θα σκάσουν καπέλο για να μη 'μείνουν εκτός νυμφώνος' όπως εύστοχα παρομοίασε παραπάνω ο Ντένης.
Λίγη αυτοσυγκράτηση αρκεί και τα πράγματα -αναπόφευκτα- θα βρουν μια λογική ισορροπία
".

Πρόκειται ασφαλώς για αόριστη και όχι προσωπική αναφορά. Μάλιστα δε, αφορούσε αορίστως κάποιους μελλοντικούς πιθανούς αγοραστές!
Επαναλαμβάνω, απορώ ποιός θα μπορούσε και να διαφωνήσει με το σχόλιο αυτό.
Εκτός βέβαια αν, όπως έχω κάθε δικαίωμα πλέον να υποθέτω, κάποιοι τα πάνε μια χαρά με διάφορα καταστήματα που επιβάλλουν καπέλο.

Δεν πρόκειται να αναλώσω περαιτέρω τον χώρο και τον χρόνο σας, ούτε βέβαια τον δικό μου, με την ανασκευή αυθαίρετων κατηγοριών που μου καταλογίζει προσχηματικά ο διαχειριστής.
 

@Ντένη, κανέναν δεν απέκλεισα από καμία συζήτηση. Τρεις & ο κούκος είμαστε που γράφουμε, όλοι κι όλοι, εξάλλου, δεν το έχεις δει;


@Οφ-τόπικ του οφ-τόπικ: Σήμερα που μπήκα για να δω τους κανόνες του φόρουμ, στο νήμα με τις Ανακοινώσεις, έπεσα πάνω σε κάτι που με συγκλόνισε!
Φίλε Άρη (Johny), δυστυχώς, τόσο πολύ καθυστέρησα εγώ να πάρω χαμπάρι τι πέρασες..
Έστω και μετά από τόσον πολύ καιρό, δέξου την ολόψυχη ευχή: Να είσαι πάντα καλά και γερός!! Εσύ και η οικογένειά σου!!


@Καλή και δίκαιη μεταχείριση δεν ζητώ από κανέναν. Το μόνο που ζητώ είναι σχόλια των mods που με αφορούν, να μη γίνονται πρωϊνές ώρες γιατί έχουμε και δουλειές. Δηλαδή, και το απόγευμα έχουμε, γιαυτό και κλείνω βιαστικά εδώ.




 

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1493 στις: Μάιος 14, 2019, 04:01:51 μμ »

Σύμφωνα με τους κανόνες λειτουργίας και τα ειθισμένα σε κάθε φόρουμ, όταν ένας χρήστης υποπέσει σε παράπτωμα δέχεται συστάσεις από διαχειριστή μέσω προσωπικού μηνύματος.
Όχι δημόσια. Η δημόσια επίπληξη είναι πάντοτε ένα δεύτερο μέτρο που επιβάλλεται σε βάρος του χρήστη που συνεχίζει να παραβιάζει κανόνες και, πάντοτε, αφού προηγουμένως έχει ειδοποιηθεί με πμ.

Η συγκεκριμένη διάταξη στους κανόνες λειτουργίας του παρόντος φόρουμ έχει επί λέξει ως εξής:

"Στους χρήστες/μέλη που παραβιάζουν τους κανόνες κατά περίπτωση θα δίνεται γραπτή προειδοποίηση με ΠΜ (Προσωπικό Μήνυμα) και όχι δημόσια".

<< 2. Εάν το παράπτωμα με βάση τους κανόνες κρίνεται σοβαρό ο χρήστης/μέλος δεν θα λαμβάνει προειδοποίηση με ΠΜ. >>

Ο τρόπος προειδοποίησης εναπόκειται στην κρίση της διαχείρησης του φόρουμ και μόνο!!!
Και στη συγκεκριμένη περίπτωση έκρινε να γίνει δημόσια η ειδοποίηση, αναλογιζόμενη και την συμπεριφορά κατα την προηγούμενη θητεία σου στο φόρουμ.

Ας δούμε όμως τι είδους είναι τα "κακουργήματα" που διέπραξα, για τα οποία η "ποινή" μου, δηλαδή η δημόσια επίπληξη σε βάρος μου κρίθηκε ότι έπρεπε να εκτελεσθεί άμεσα και χωρίς την προβλεπόμενη προηγούμενη ειδοποίηση.
Ας δούμε ενδεικτικά το πρώτο.
Η διατύπωση επί λέξει και ο τονισμός με bold είναι του διαχειριστή:

- "Κατ αρχας τα σχολια του περι ''παντελως ηλιθιων'' που δινουν καπελο για να αγορασουν rolex, τη στιγμη που γνωριζει οτι πολλοι φιλοι το εχουν πληρωσει"

Απαντώντας στα παραπάνω, ισχυρίζομαι ότι ποτέ δεν σχολίασα έτσι. Ποτέ δεν έκρινα κάποιους γνωρίζοντας ότι έδωσαν καπέλο, διότι δεν γνωρίζω κανέναν που να έχει δώσει.
Ίσα-ίσα, ακριβώς το αντίθετο! Κατά τον χρόνο που έκανα το επίμαχο σχόλιο είχα υπόψη ότι ο συμφορουμίτης Νίκος (nikosl) είχε αγοράσει ακριβώς στη retail (και μπράβο του), καθώς επίσης είχα διαβάσει ότι και ο συμφορουμίτης Γιώργος (gmaras) όσα ρόλεξ είχε αποκτήσει τα αγόρασε κι αυτός χωρίς καμία επιβάρυνση.

Κακώς είχες ακούσει, διότι ο Γιωργος ειναι ένας απο αυτούς -τους κατα την άποψη σου- ηλίθιους που αγόρασαν ρόλεξ με καπέλο, έστω καπελάκι!!!
Άσχετα αν συνολικά δεν ειναι χαμένος.


Η ακριβής διατύπωση που περιέχεται στο επίμαχο σχόλιό μου - με το οποίο δεν βλέπω και πως θα μπορούσε να διαφωνεί κανείς - είχε επί λέξει ως εξής:
"Όχι, ότι λείπουν οι παντελώς ανόητοι που θα σκάσουν καπέλο για να μη 'μείνουν εκτός νυμφώνος' όπως εύστοχα παρομοίασε παραπάνω ο Ντένης.
Λίγη αυτοσυγκράτηση αρκεί και τα πράγματα -αναπόφευκτα- θα βρουν μια λογική ισορροπία
".

Πρόκειται ασφαλώς για αόριστη και όχι προσωπική αναφορά. Μάλιστα δε, αφορούσε αορίστως κάποιους μελλοντικούς πιθανούς αγοραστές!

Θα έπρεπε λοιπον να μαντέψουμε-αορίστως- ποιους αφορούσε.
Κάποιους που θα αγόραζαν και όχι αυτούς που εχουν ήδη αγοράσει!!


Δεν πρόκειται να αναλώσω περαιτέρω τον χώρο και τον χρόνο σας, ούτε βέβαια τον δικό μου, με την ανασκευή αυθαίρετων κατηγοριών που μου καταλογίζει προσχηματικά ο διαχειριστής.
 
@Καλή και δίκαιη μεταχείριση δεν ζητώ από κανέναν. Το μόνο που ζητώ είναι σχόλια των mods που με αφορούν, να μη γίνονται πρωϊνές ώρες γιατί έχουμε και δουλειές. Δηλαδή, και το απόγευμα έχουμε, γιαυτό και κλείνω βιαστικά εδώ.

Η μεταχείριση σου θεωρούμε οτι ειναι πολυ καλή, σε σημείο να δεχόμαστε κριτική οτι μεροληπτούμε υπέρ σου τόσο καιρό και δεν έχουμε πάρει μέτρα.
Ως προς το ωράριο, θα ορίσουμε moderator υπηρεσίας για να μας πεις τις ώρες που σε βολεύουν να γράφουμε τα σχόλια μας.

Τελος, απέφυγες τεχνηέντως να σχολιάσεις την προσβλητική σου συμπεριφορά σχετικά με την εργασία συμφορουμιτη μας οπως και τα απαξιωτικά σου σχόλια για ολους όσους συμμετείχαν στη συζήτηση στο παρόν νήμα.
Προφανώς δεν έχεις κατι παραπάνω να πεις γι αυτα, μόνο για το καπέλο στα ρόλεξ σε πείραξε.

Επειδή ομως το παρόν φόρουμ δουλεύει με τους κανόνες που θέτει η διαχείρηση, θα σε παρακαλούσαμε να συμμορφωθείς με αυτούς, εαν θέλεις να αποτελείς μέλος του mywatch.

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση θα αποκλειστεις.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1494 στις: Μάιος 14, 2019, 05:14:33 μμ »
@Καλή και δίκαιη μεταχείριση δεν ζητώ από κανέναν. Το μόνο που ζητώ είναι σχόλια των mods που με αφορούν, να μη γίνονται πρωϊνές ώρες γιατί έχουμε και δουλειές. Δηλαδή, και το απόγευμα έχουμε, γιαυτό και κλείνω βιαστικά εδώ.

θα απαντησω παροτι δεν ειμαι δικηγορος ουτε και θελω να γινω... ενας βαρεμενος μηχανικος ειμαι, απλα επειδη αυτο ηταν μπηχτη για τον Σπυρο, και εχω μαθει στη ζωη μου καταρχην να μη λεω ψεμματα και δευτερον ασχετως την ηλικια μου, να ειμαι μαλακας εκει που θελω να ειμαι! Και ισως κουραστηκα λιγο μιας και 30αρισα...

και παροτι εγινε αναφορα σε IP... θα κατσω στα αυγα μου!

αλλα επειδη ως απλος χρηστης αυτο ειναι ευκολο να το δει καποιος (το ψεμα εννοω) θα το δειξω!



 :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help:
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1495 στις: Μάιος 14, 2019, 05:53:16 μμ »
batman σε προκαλώ να αποκαλύψεις το "ψέμα": πόσες φορές μπήκαν οι ΙΡ's μου ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΣΑ του 2017 και κατά τη διάρκεια ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ του 2018;

Κάντο και μην κάτσεις στ'αυγά σου!  :P

Είναι προφανές ότι μίλησα ειδικά για σήμερα ότι δεν μπορούσα!
Και η εμπάθεια είναι προφανής - προφανέστατη!!

Το μόνο, ακόμα, για τον gmaras, ΠΟΤΕ, μα ΠΟΤΕ δεν θα έλεγα ο,τιδήποτε αρνητικό!!
Πιστεύω ότι ο ίδιος το ξέρει.

Και, να ομολογήσω, ούτε για τον batman θα έλεγα.
Μέχρι τώρα δεν είχα πάρει χαμπάρι τι δηλητήριο κρύβει το άτομο για μένα.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1496 στις: Μάιος 14, 2019, 05:59:50 μμ »
Χωρις να θελω να παρω το μερος κανενος και επειδη βλεπω τα συννεφα να ερχωνται μηπως να αφησουμε τα ασχημα πισω μας;
Πριν ξεσπαση η μπορα.

Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1497 στις: Μάιος 14, 2019, 06:01:44 μμ »
Ρε παιδιά ηρεμήστε επιτέλους
Τα πραγματικά προβλήματα είναι αλλού νομιζω.
Σκεφτείτε ότι υπάρχουν άνθρωποι όπως και εγώ σε αυτή τη φάση που είμαστε άνεργοι έχοντας 3 παιδιά και διαβάζουμε λογομαχίες που έχουν να κάνουν με τις επιλογές η όχι ρολογιών μερικών χιλιάδων ευρω.Ειναι λίγο προκλητικό νομίζω έστω και αν είναι δικαίωμα του καθενός να ξοδεύει τα χρήματα του όπου θέλει.
Ας ξοδεύουμε λίγο από το χρόνο μας για μεταφορά πληροφοριών και όμορφων φωτογραφιών των αγαπημένων μας ρολογιών και ας αφήσουμε τους τσακωμούς απ' έξω.
Υ.γ
Πολλές φορές ο γραπτός λόγος είναι παρεξηγισιμος

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Tetia

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1498 στις: Μάιος 14, 2019, 06:06:27 μμ »
Γιωργο μπορουμε να βοηθησουμε σε κατι?

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1499 στις: Μάιος 14, 2019, 06:07:15 μμ »
Ετσι μου ερχεται να αρχιζω να κραζω τα Ρολεξ και να επαινω τα Σεικο :D