Αποστολέας Θέμα: SEIKO RULES  (Αναγνώστηκε 491998 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1000 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 09:04:37 πμ »
Τελικα μονο θεωριες ειμστε στα φορουμ, οτι και καλα η gs δεν θα πετυχει στην ευρωπη με τετοιες υψηλες τιμες και τον εν γενει ελβετικο ανταγωνισμο και αλλες π@π@ριες...Βρε μια καλη καμπανια να κανει και να πεισει το κοινο της για το σιγουρο και αξιοπιστο after sales της και μετα θα μοιραζει μαντηλακια παρηγοριας σε αρκετες ελβετικες... ;D
Χαρη οταν θα τα κανει αυτα (ζησε Μαι μου να φας τρυφυλλι) τοτε το ξαναλεμε.
Εδω στην Ελλαδα υπολειτουργει η εταιρεια για να μην μιλησω για το σερβις.
Μετρα χρονια.

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1001 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 09:17:24 πμ »
Δεν διαφωνω σε κατι, θεωρητικα μιλησα...
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1002 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 09:18:49 πμ »
Δεν διαφωνω σε κατι, θεωρητικα μιλησα...
Αααααααααα ενταξει τοτε.
Και μενα θεωρητικα αν ειχε ροδες ο παππους μου θα ηταν φορτηγο ;D

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1003 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 11:16:43 πμ »
Η GRAND SEIKO έφτιαξε θυγατρική στις ΗΠΑ για να γλιτώσει τους φόρους εισαγωγής και στήνει σέρβις ανά την Ευρώπη. Κερδίζει συνεχώς καινούργιους πελάτες χωρίς να χάνει τους ήδη υπάρχοντες και προσαρμόζει τις τιμές της ώστε να χτυπήσει τις τεχνικές μόχλευσης του Ελβετικού μάρκετινγκ!
Το παράδειγμα της "αντιπροσωπείας" εδώ στην Ελλάδα δεν ευσταθεί μιας και αποτελεί παρελθόν της κατάστασης που οδήγησε την χώρα στην κρίση. Το μέγεθος της Ελληνικής αγοράς είναι τόσο αμελητέο που δεν ενδιαφέρει στην παρούσα χρονική φάση την SEIKO στους στρατηγικούς της σχεδιασμούς.
Μην εκπλαγείτε στο κοντινό μέλλον αν δείτε μπουτίκ και service center που θα ελέγχονται κατευθείαν από την SEIKO και όχι από "επιχειρηματία".
Όσο για τα 5αρια που ανέφερε ο Άρης αποτελούν άλλο κεφάλαιο σε εντελώς διαφορετικό αγοραστικό κοινό. Ήταν τα φθηνά και αξιόπιστα ρολόγια της πρώτης  πετρελαϊκής κρίσης που στήριξαν την εταιρία όταν Ελβετικές με πολλά α@@@@@@α έκλειναν σωρηδόν μένοντας στα ακριβά (για την εποχή και κατάσταση) ρολόγια.


Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1004 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 11:29:40 πμ »
Ναι αλλα τα 5αρια Χαριλαε, η ευκολια αποκτησης τους και η σκληρη χρηση τους απο οικοδομους (στα δικα μου μερη εκει χρησιμοποιουνταν περισσοτερο) ειναι αυτη που εκανε γνωστη τη Σεικο.
Τιποτα αλλο.

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1005 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 11:35:39 πμ »
Μια ερώτηση θέλω να κάνω..
Το SLA017 κοστίζει περίπου 4000€ με μια μηχανή την 8L35 η οποία έχει επίσημη χρονομετρία -10 + 15 secs p/d και undecorated
όταν άλλες μάρκες όπως Tudor Breitling ακόμα και Omega (και άλλες στα χρήματα αυτά + -) προσφέρουν cosc και καλύτερη αναγνωρισιμότητα ποιότητα και μεταπωλητική αξία;

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1006 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 11:53:17 πμ »
Βρε Δημητρη βαλτος εισαι και εσυ παλληκαρι μου να του χαλασης το αφηγημα Σαββατιατικα.
Αστον με τις ερωτησεις σου μην εχουμε αλλα ;D

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1007 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 12:02:47 μμ »
To sla δεν ειναι l.e.;;; Γι αυτο τον λογο δεν ειναι αυτη η τιμη;;
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1008 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 12:23:28 μμ »
Είναι Limited Edition και αυτό τα λέει όλα!
Τώρα για την επίσημη χρομομετρία που λες είναι πάγια τακτική της SEIKO να βάζει αυτά τα όρια σε όλες τις μηχανές εκτός από τις VFA!
Εδώ με το SBDC055 με την 6R15 έχω +0,5 σταθερά και από όσο γνωρίζω στα διεθνή φόρουμ παρόμοια αποτελέσματα έχουν και οι άλλοι κάτοχοι 6R15.
Να μην πω για το snowflake που σαν specs δίνουν +-5” το 24ωρο και μου δίνει +0,1” το 15μερο!!!!!!!!



Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1009 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 12:25:12 μμ »
Βρε Δημητρη βαλτος εισαι και εσυ παλληκαρι μου να του χαλασης το αφηγημα Σαββατιατικα.
Αστον με τις ερωτησεις σου μην εχουμε αλλα ;D
Άρη άσε τον κόσμο που δεν ξέρει να έχει απορίες!
Μπορεί και να μάθουν κάτι!!!!!
Εκτός και αν αυτό φοβάσαι!!!!

Τώρα θα ταξιδέψω με το αεροπλάνο οπότε το βράδυ πάλι!


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1010 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 12:31:11 μμ »
Άρη άσε τον κόσμο που δεν ξέρει να έχει απορίες!
Μπορεί και να μάθουν κάτι!!!!!
Εκτός και αν αυτό φοβάσαι!!!!

Τώρα θα ταξιδέψω με το αεροπλάνο οπότε το βράδυ πάλι!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Χαριλαε καλη πτηση να εχεις.
Ευχωμαι το πνευμα του ιδρυτη της Σεικο να σε προσεχει απο καθε κακο και πονηρο μυαλο σαν μερικων μερικων ::)

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1011 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 12:34:26 μμ »
Είναι Limited Edition και αυτό τα λέει όλα!
Τώρα για την επίσημη χρομομετρία που λες είναι πάγια τακτική της SEIKO να βάζει αυτά τα όρια σε όλες τις μηχανές εκτός από τις VFA!
Εδώ με το SBDC055 με την 6R15 έχω +0,5 σταθερά και από όσο γνωρίζω στα διεθνή φόρουμ παρόμοια αποτελέσματα έχουν και οι άλλοι κάτοχοι 6R15.
Να μην πω για το snowflake που σαν specs δίνουν +-5” το 24ωρο και μου δίνει +0,1” το 15μερο!!!!!!!!



Sent from my iPhone using Tapatalk
Δηλαδή ένα le δικαιολογεί την τιμή  :o
τελικά με τέτοιες μηχανές που έχει αυτή η σέικο μας κάνει να ζηλεύουμε  :D

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1012 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 12:39:42 μμ »

Παρτε και ενα ωραιο ρολοι το οποιο ειναι LE.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1013 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 12:40:00 μμ »
Το SLA017 είναι κορυφαίας ποιότητας, δε νομίζω ότι υστερεί στο παραμικρό σε σύγκριση με Tudor κλπ, τουλάχιστον σε ποιότητα. Όσον αφορά στην αναγνωρισιμότητα, οκέϋ, στην Ελλάδα ζούμε, εδώ όλοι κοιτούν να πάρουν είτε το πιο τζαμπέ είτε το πιο flashy, οπότε το SLA δεν παίζει. Για τη δε μεταπωλητική αξία, δεδομένου ότι το SLA είναι εξ ορισμού συλλεκτικό δεν πιστεύω ότι στερείται μεταπωλητικής αξίας (εγώ τουλάχιστον  το ψάχνω καιρό και δεν το βρίσκω σε τιμή ευκαιρίας). Αντίθετα, ο κόσμος βρίθει από ΒΒ κάτω του διχίλιαρου, ενώ και τα Omega, γενικά,  δεν είναι ακριβώς αυτό που λέμε ασφαλής τοποθέτηση.

Σχeτικά με το μηχανισμό, επειδή συχνά γράφονται διάφορα για τη χρονομετρία της 8L35 στα MM,μπορώ να πω ότι το SBDX017 μου έπειτα από ένα χρόνο σχεδόν διαρκούς  λειτουργίας γράφει υφ’ οιεσδήποτε συνθήκες  -1 sec/day, ούτως ώστε να μην έχω μέχρι στιγμής βάλει τα κλάματα που δεν διαθέτει πιστοποίηση COSC.   Πιστεύω ότι οι Ιάπωνες αδικούν τον εαυτό τους με αυτό το -10 +15 sec/day.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1014 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 12:43:30 μμ »
Το SLA017 είναι κορυφαίας ποιότητας, δε νομίζω ότι υστερεί στο παραμικρό σε σύγκριση με Tudor κλπ, τουλάχιστον σε ποιότητα. Όσον αφορά στην αναγνωρισιμότητα, οκέϋ, στην Ελλάδα ζούμε, εδώ όλοι κοιτούν να πάρουν είτε το πιο τζαμπέ είτε το πιο flashy, οπότε το SLA δεν παίζει. Για τη δε μεταπωλητική αξία, δεδομένου ότι το SLA είναι εξ ορισμού συλλεκτικό δεν πιστεύω ότι στερείται μεταπωλητικής αξίας (εγώ τουλάχιστον  το ψάχνω καιρό και δεν το βρίσκω σε τιμή ευκαιρίας). Αντίθετα, ο κόσμος βρίθει από ΒΒ κάτω του διχίλιαρου, ενώ και τα Omega, γενικά,  δεν είναι ακριβώς αυτό που λέμε ασφαλής τοποθέτηση.

Σχeτικά με το μηχανισμό, επειδή συχνά γράφονται διάφορα για τη χρονομετρία της 8L35 στα MM,μπορώ να πω ότι το SBDX017 μου έπειτα από ένα χρόνο σχεδόν διαρκούς  λειτουργίας γράφει υφ’ οιεσδήποτε συνθήκες  -1 sec/day, ούτως ώστε να μην έχω μέχρι στιγμής βάλει τα κλάματα που δεν διαθέτει πιστοποίηση COSC.   Πιστεύω ότι οι Ιάπωνες αδικούν τον εαυτό τους με αυτό το -10 +15 sec/day.
ΑΚΡΙΒΩΣ!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1015 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 12:46:26 μμ »
Το SLA017 είναι κορυφαίας ποιότητας, δε νομίζω ότι υστερεί στο παραμικρό σε σύγκριση με Tudor κλπ, τουλάχιστον σε ποιότητα. Όσον αφορά στην αναγνωρισιμότητα, οκέϋ, στην Ελλάδα ζούμε, εδώ όλοι κοιτούν να πάρουν είτε το πιο τζαμπέ είτε το πιο flashy, οπότε το SLA δεν παίζει. Για τη δε μεταπωλητική αξία, δεδομένου ότι το SLA είναι εξ ορισμού συλλεκτικό δεν πιστεύω ότι στερείται μεταπωλητικής αξίας (εγώ τουλάχιστον  το ψάχνω καιρό και δεν το βρίσκω σε τιμή ευκαιρίας). Αντίθετα, ο κόσμος βρίθει από ΒΒ κάτω του διχίλιαρου, ενώ και τα Omega, γενικά,  δεν είναι ακριβώς αυτό που λέμε ασφαλής τοποθέτηση.

Σχeτικά με το μηχανισμό, επειδή συχνά γράφονται διάφορα για τη χρονομετρία της 8L35 στα MM,μπορώ να πω ότι το SBDX017 μου έπειτα από ένα χρόνο σχεδόν διαρκούς  λειτουργίας γράφει υφ’ οιεσδήποτε συνθήκες  -1 sec/day, ούτως ώστε να μην έχω μέχρι στιγμής βάλει τα κλάματα που δεν διαθέτει πιστοποίηση COSC.   Πιστεύω ότι οι Ιάπωνες αδικούν τον εαυτό τους με αυτό το -10 +15 sec/day.
Ενώ στο εξωτερικό βρίθει από αναγνωρισιμότητα
όπως το είπες σε τιμή ευκαιρίας , απάντησες  :D

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1016 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 12:48:03 μμ »
Δηλαδή ένα le δικαιολογεί την τιμή  :o
τελικά με τέτοιες μηχανές που έχει αυτή η σέικο μας κάνει να ζηλεύουμε  :D
Δεν είναι μόνο οι μηχανές........


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1017 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 12:49:37 μμ »
Ενώ στο εξωτερικό βρίθει από αναγνωρισιμότητα
όπως το είπες σε τιμή ευκαιρίας , απάντησες  :D
Δες απλά τις τιμές για τα SLA017 και την τάση τους το τελευταίο εξάμηνο και μετά ας μιλήσουμε για «τιμές ευκαιρίας»!!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1018 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 12:53:34 μμ »
Δες απλά τις τιμές για τα SLA017 και την τάση τους το τελευταίο εξάμηνο και μετά ας μιλήσουμε για «τιμές ευκαιρίας»!!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Χαρίλαε το τιμή ευκαιρίας το είπε άλλος ...
ναι το ξέρω είναι επένδυση

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1019 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 12:57:48 μμ »
Τιμή ευκαιρίας για το SLA017 σήμερα είναι τα 3250€ καθαρά χωρίς τελωνεία και μεταφορικά! Συνεχώς θα ανεβάζει


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης