Αποστολέας Θέμα: Ποιο είναι το πρώτο ρολόϊ που αγοράσατε με δικά σας χρήματα???  (Αναγνώστηκε 30212 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Ποιο είναι το πρώτο ρολόϊ που αγοράσατε με δικά σας χρήματα???
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουάριος 28, 2011, 10:16:10 μμ »
Ομορφιες ολα τους να τα χαιρεστε παιδια ;)

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: Ποιο είναι το πρώτο ρολόϊ που αγοράσατε με δικά σας χρήματα???
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 05, 2011, 01:33:05 μμ »
Το πρώτο μου ρολόι το έκανε δώρο ο πατέρας μου και ήταν ένα Venus, όταν μπήκα στο Βαρβάκειο (πολλές δεκαετίες πίσω), και το φορούσα καμαρωτός γιατί την εποχή εκείνη όχι μόνο ήταν ΤΟ ρολόι αλλά αγοράστηκε με πολλές στερήσεις των γονιών μου.

Πολλά χρόνια αργότερα, και συγκεκριμένα το 1971, αγόρασα το πρώτο ρολόι μου, ένα Movado Kingmatic HS 360 χρυσό (που εξακολουθώ να το φοράω σε εξαιρετικές περιπτώσεις) από την Κωνσταντινούπολη, βασικά όχι σαν αγορά ενός ρολογιού που έψαχνα αλλά ως αγορά ενός ρολογιού αξίας από ένα κατάστημα γνωστού ο οποίος την εποχή εκείνη, λόγω των γεγονότων στην Τουρκία, ήθελε να μεταφέρει χρήματα από την Τουρκία στην Ελλάδα και, φυσικά, δεν πλήρωσα εκεί αλλά έδωσα τα χρήματα σε συγγενή του στην Αθήνα όταν επέστρεψα !!!

Αυτές οι μνήμες μένουν και θα μένουν ανεξίτηλα γραμμένες στο μυαλό μου για όσο διάστημα θέλει ο Θεός, ακόμη, να ζω.
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: Ποιο είναι το πρώτο ρολόϊ που αγοράσατε με δικά σας χρήματα???
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 05, 2011, 11:48:57 μμ »
αναμνησεις, απο δυσκολους καιρους για την πατριδα μας!!
το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: Ποιο είναι το πρώτο ρολόϊ που αγοράσατε με δικά σας χρήματα???
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 06, 2011, 01:13:14 πμ »
Exεις στοιχεια για το ρολοι?Χρονολογια κατασκευης?Εχω ακριβως το ιδιο,ξερω μονο οτι εχει manufacture μηχανισμο.

Παύλο,
είναι παλιά DEFY μηχανή -μου είπε ο ρολογάς μου- ναι inhouse. Μάλλον βγήκε σε κυκλοφορία τέλη 10ετίας '60...
Εγώ το πήρα τότε που γράφω από τοπικό κατ/μα. Άλλο τίποτα δεν ξέρω...
Το έχεις φροντίσει το δικό σου? Γιατί 2-3 γνώστες μου είπαν ότιη μηχανή είναι πολύ καλή! Σήμερα, αντίστοιχα μοντέλα όπως από την σειρά Elite, τα πληρώνεις άνετα 3 χιλιαρικάκια! ;)
Στείλε καμμιά φωτό αν ποτέ ευκαιρήσεις...
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος reid

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Ποιο είναι το πρώτο ρολόϊ που αγοράσατε με δικά σας χρήματα???
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 06, 2011, 02:06:59 πμ »
Τα πρωτα μου ρολογια ηταν ολα δωρα απο γονεις και θειους και το 90% αποτελουνταν απο μοντελα της Casio. Eτσι συνηθισα στην απλοτητα και το "always works" mentality των κατασκευων αυτων.

Αργοτερα οταν αγορασα το πρωτο μου ρολοϊ και θελοντας να στραφω σε αλλη κατηγορια για να εχω και ενα πιο "καλο", για την κακη μου τυχη βρισκοταν το Camel Trophy στα φορτε του, και ετσι κατεληξα σε ενα μοντελο σε brushed metal χρωμα με περιστρεφομενη κορωνα και με λουρακι απο δερμα καρχαρια (ετσι το διαφημιζαν) με το τσιγκινο κουτι, τα βιβλιαρακια και τις εικονες απο τα Land Rover. Να μην τα πολυλογω, δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος απο την αγορα αυτη, μιας και το λουρακι ηταν το πρωτο εξαρτημα που μας αφησε χρονους, αφου αρχιζε να σπαζει και να κοβεται σε διαφορα σημεια διχως λογο, απλα απο φορεμα. Η κορωνα μετα απο απλο καθημερινο χτυπημα (βρηκε το χερι μου στο κασωμα της πορτας) τζαμαρισε και κολησε στο ιδιο σημειο απαγορευοντας την περιστροφη. Το πηγα για φτιαξιμο και ευτυχως το καλυπτε η εγγυηση (η πρωτη φορα κιολας που χρησιμοποιησα εγγυηση για ρολοϊ) αλλα μετα ειχα αλλες ιστοριες. Ξεχαστηκα και βουτηξα στην θαλασσα και εγινε λιμνουλα μεσα του, οποτε και σταματησε να δουλευει. Το ξαναπηγα για φτιαξιμο και εκει δεν αναγνωρισαν την εγγυηση και ειπαν οτι εκει εγινε ισως στραβοτιμονια απο τον μαστορα που το ανοιξε η ισως απο δικια μου προσπαθεια να το ανοιξω! Ετσι εληξε αδοξα η μεταβαση μου στην Α1 κατηγορια! :)

Δεν εχω ιδεα για την αξιοπιστια των Camel (που λογικα τα κατασκευαζε αλλη εταιρια για λογαριασμο της) και ισως απλα μου ετυχε στραβη. Οπως και να εχει με απογοητευσε και ξαναγυρισα στις σιγουρες δοκιμασμενες λυσεις, δηλαδη Casio-ειδη και στα G-shock, και οι αποκλισεις μου σε λιγο πιο casual μοντελα επικεντρωθηκε στα Victorinox (Cavalry και Field μοντελα) και στα Bulova (εκδοσεις ολα των Harley Davidson).
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2011, 02:14:44 πμ από reid »

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Ποιο είναι το πρώτο ρολόϊ που αγοράσατε με δικά σας χρήματα???
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 24, 2011, 10:15:32 μμ »
Το πρώτο μου ρολόι δικά μου χρήματα, ήταν ένα Ellesse των 72000 περ, το 1996.
Ήθελα Tag, αλλά δίσταζα να δώσω τα 120 χιλιάρικα που κόστιζε.
Όμορφο ρολόι, αλλά μου φαίνονταν μικρό (και ήταν μικρό), αν και ήταν κανονικό στον τότε λεπτότερο καρπό μου. Ούτως η άλλως, δεν ήταν της ''μόδας'' οι μεγάλες κάσες, αλλά και πάλι μου φαίνονταν μικρό.
Το ρολόι το έχω ακόμα, αν και δεν το βάζω πλέον. Απλά αλλάζω την μπαταρία του όποτε χρειαστεί. Δεν θέλω να το ''παρατήσω'' χωρίς μπαταρία.
Έγραφε swiss movt, αν και δεν ξέρω τι μηχανή φορούσε. Πιθανόν ΕΤΑ. Αν ξέρει κάποιος από Ellesse, ας μου πει.
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Ποιο είναι το πρώτο ρολόϊ που αγοράσατε με δικά σας χρήματα???
« Απάντηση #66 στις: Δεκέμβριος 26, 2012, 11:13:16 μμ »
Καλησπέρα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε όλους.!!!

Φανταστικό θέμα, δεν κρατήθηκα λοιπόν να βγάλω μερικές φώτο από τα πρωτοαποχτηθέντα.

Το πρώτο μου ήταν ψηφιακό (δώρο του συγχωρεμένου πατέρα μου) πριν 32 χρόνια και κάτι...πήγαινα δημοτικό....του εβαλα μπαταρία σήμερα για να το φωτογραφίσω και δουλεύει ακόμη μια χαρά.

Το δεύτερο (το orient) το αγόρασα λίγα χρόνια πιο μετά, κάμποσες χιλιάδες δραχμές τότε (δεν θυμάμαι πόσο) μαζεύοντας με κόπο από τα χαρτζιλίκια μου  (δουλεύοντας τα καλοκαίρια από γκαρσόνι σε ταβέρνα, μέχρι οικοδομή...), είναι μαγνητισμένο αρκετά χρόνια, και μιας και δεν το φοράω πλέον (λόγω μικρού μεγέθους) δεν ασχολήθηκα να το φέρω στα ίσια του.







''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: Ποιο είναι το πρώτο ρολόϊ που αγοράσατε με δικά σας χρήματα???
« Απάντηση #67 στις: Δεκέμβριος 26, 2012, 11:35:45 μμ »
Το πρώτο μου ρολόι το έκανε δώρο ο πατέρας μου και ήταν ένα Venus, όταν μπήκα στο Βαρβάκειο (πολλές δεκαετίες πίσω), και το φορούσα καμαρωτός γιατί την εποχή εκείνη όχι μόνο ήταν ΤΟ ρολόι αλλά αγοράστηκε με πολλές στερήσεις των γονιών μου.

Πολλά χρόνια αργότερα, και συγκεκριμένα το 1971, αγόρασα το πρώτο ρολόι μου, ένα Movado Kingmatic HS 360 χρυσό (που εξακολουθώ να το φοράω σε εξαιρετικές περιπτώσεις) από την Κωνσταντινούπολη, βασικά όχι σαν αγορά ενός ρολογιού που έψαχνα αλλά ως αγορά ενός ρολογιού αξίας από ένα κατάστημα γνωστού ο οποίος την εποχή εκείνη, λόγω των γεγονότων στην Τουρκία, ήθελε να μεταφέρει χρήματα από την Τουρκία στην Ελλάδα και, φυσικά, δεν πλήρωσα εκεί αλλά έδωσα τα χρήματα σε συγγενή του στην Αθήνα όταν επέστρεψα !!!

Αυτές οι μνήμες μένουν και θα μένουν ανεξίτηλα γραμμένες στο μυαλό μου για όσο διάστημα θέλει ο Θεός, ακόμη, να ζω.



Όταν ανάρτησα αυτό το post, δεν είχα προσθέσει φωτο από τα ρολόγια

Ένα σχεδόν όμοιο Venus που αγόρασα από συμφορουμίτη για να θυμάμαι αυτό που μου αγόρασαν οι γονείς μου




και το υπέροχο χρυσό Movado

Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος pugman

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Ποιο είναι το πρώτο ρολόϊ που αγοράσατε με δικά σας χρήματα???
« Απάντηση #68 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 08:05:47 μμ »
Το πρώτο μου ρολόι που φορούσα στο δημοτικό. Δουλεύει ακόμη, μετα απο 30+ χρόνια!

Το πρώτο ρολόι που αγόρασα με δικά μου χρήματα. Οχι ακριβώς δικά μου αλλά της θητείας μου.Απολυόμουν κ είχαν να με πληρώσουν αρκετό καιρό κ έτσι μου τα έδωσαν μαζεμένα. 900 δραχμες το μήνα έδιναν τότε, αν θυμάμαι καλά.

"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"

Αποσυνδεδεμένος Stamos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: Ποιο είναι το πρώτο ρολόϊ που αγοράσατε με δικά σας χρήματα???
« Απάντηση #69 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 11:35:40 μμ »
Με λεφτά της δουλειάς μου (όχι από χαρτζηλίκια) το πρώτο που αγόρασα ήταν το t-touch...