Αποστολέας Θέμα: VFM Watch Brands  (Αναγνώστηκε 28303 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Greywolf

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
VFM Watch Brands
« στις: Μάρτιος 07, 2017, 10:38:15 μμ »
Καλησπέρα παιδιά,

Πείτε ο καθένας ποιά η ποιές θεωρεί τις πιο value for money εταιρείες?
Mην επιλέξετε εταιρείες βάσει μεταπωλητικής αξίας. Αφήστε έξω εταιρείες, που μεγάλο ποσοστό της τιμής του ρολογιού πηγαίνει στο Μάρκετινγκ.

Ξεκάθαρα απο ποία/ες εταιρείες με τα λεφτά που πληρώνεις, πέρνεις τα περισσότερα αποκλειστικά και μόνο σε ποιότητα ωρολογοποιίας.

Αποσυνδεδεμένος Wolf-

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 266
    • Προφίλ
Απ: VFM Watch Brands
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 07, 2017, 10:51:34 μμ »
Tudor....
 ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Petros1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 438
    • Προφίλ
Απ: VFM Watch Brands
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 07, 2017, 10:55:56 μμ »
Seiko

Αποσυνδεδεμένος Wolf-

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 266
    • Προφίλ
Απ: VFM Watch Brands
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 07, 2017, 11:17:35 μμ »
Αν με ρώταγες παλιότερα θα έλεγα Fortis...!
Η oris και η hamilton σίγουρα αν και τα μπρασελάτα μοντέλα της δεύτερης δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα στο θέμα ποιότητα...!
Ίσως ακουστεί κάπως περίεργο αλλά και η Tag για την ποιότητα που προσφέρει στα φτηνά μοντέλα της...  είναι πολύ καλό value for money...!
Τέλος....  tudor...  παίρνεις ποιότητα ρολεξ σε χαμηλή(για την ποιότητα τους)τιμή...!

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: VFM Watch Brands
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 07, 2017, 11:43:39 μμ »
SEIKO
TUDOR
VOSTOK


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: VFM Watch Brands
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 07, 2017, 11:53:16 μμ »
orient και από τα ελβετικά oris. κάπου στο ενδιάμεσο αυτών των δύο η σέικο
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος diomidis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: VFM Watch Brands
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 08, 2017, 12:00:38 πμ »
Oris

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Wolf-

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 266
    • Προφίλ
Απ: VFM Watch Brands
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 08, 2017, 12:14:01 πμ »
Εντάξει..  η seiko έχει άπειρα πολύ φτηνά μοντέλα σε καλή ποιότητα για τα λεφτά που δίνεις(γιαπωνέζικη συνταγή επιτυχίας). Και εδώ όμως στην πραγματικότητα για να πάρεις ποιοτικό κομμάτι πρέπει να τα σκάσεις.... δηλαδή grand seiko...!

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: VFM Watch Brands
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 08, 2017, 12:56:18 πμ »
Εντάξει..  η seiko έχει άπειρα πολύ φτηνά μοντέλα σε καλή ποιότητα για τα λεφτά που δίνεις(γιαπωνέζικη συνταγή επιτυχίας). Και εδώ όμως στην πραγματικότητα για να πάρεις ποιοτικό κομμάτι πρέπει να τα σκάσεις.... δηλαδή grand seiko...!
Όντας κάτοχος Grand Seiko, αλλά και απλών Seiko και ποιοτικών Ελβετικών, μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως η ποιότητα της SEIKO σε σχέση με τα Ελβετικά είναι τέτοια που σαν VFM εταιρία απλά δεν "παίζεται"!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Το "απλό" 007/009 στην τιμή που δίνεται είναι εφάμιλο Ελβετικών με διπλάσια+ τιμή.
Το GS παίζει σε επίπεδο ανώτερο από τα περισσότερα Ελβετικά και σε τιμή σχεδον μισή!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Το VFM της SEIKO απλά διαλύει τον οποιον ανταγωνισμό
.-


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Wolf-

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 266
    • Προφίλ
Απ: VFM Watch Brands
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 08, 2017, 03:16:57 πμ »
Τα gs είναι ρολογάρες...! Έχουν ένα μεγάλο μειονέκτημα όμως...   γράφουν seiko πάνω στο dial...! Φοράς ένα Seiko των 6.000 ευρώ και δίπλα σου ο πιτσιρικάς φοράει seiko των 70...!Το swatch group και η richemont είναι χαζές που έχουν 15 μάρκες..? Καλώς ή κακώς όλα έχουν να κάνουν με το prestige της κάθε εταιρείας στα αγαθά πολυτελείας..! Οι Ιάπωνες μάλλον δεν θέλανε να μπούνε στην διαδικασία να χτίσουν κάποιο brand από την αρχή...  δεν θα υπήρχε και κάνα Micro brand να επενδυσουν πάνω του...  οπότε..  grand seiko...!

Αποσυνδεδεμένος giannis3011

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 386
    • Προφίλ
Απ: VFM Watch Brands
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 08, 2017, 09:19:24 πμ »
Mονο σεικο....

Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Απ: VFM Watch Brands
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 08, 2017, 09:26:21 πμ »
Seiko.......&




G...⌚️

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: VFM Watch Brands
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 08, 2017, 09:39:38 πμ »
Η Steinhart ειναι μια απο αυτες που ψαχνεις.
Αν εκανες αυτη την ερωτηση πριν καποια χρονια θα σου ελεγα Σεικο. Τωρα θα σου πω μακρυα απο αυτη.

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Απ: VFM Watch Brands
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 08, 2017, 10:08:07 πμ »
Το "απλό" 007/009 στην τιμή που δίνεται είναι εφάμιλο Ελβετικών με διπλάσια+ τιμή.
Το VFM της SEIKO απλά διαλύει τον οποιον ανταγωνισμό
Χαρίλαε επειδή τα έχω και τα 2, σαν εμφάνιση είναι όντως πολύ όμορφα ρολόγια. Σαν ποιότητα και αξιοπιστία όμως είναι λίγο πιο κάτω απ'τα σκουπίδια. Οσο δουλεύουν όλα καλά, στο πρώτο πρόβλημα όμως είσαι μόνος σου, ούτε η εταιρεία σε υποστηρίζει ούτε μπορείς να φτιάξεις ένα ρολόι χωρίς ανταλλακτικά. VFM απ'τα lidl δηλαδη.

Σε κάποιον που ψάχνει το πρώτο του VFM αυτόματο θα του λεγα μακριά απο entry level seiko, όσο κι αν η τιμη και η ομορφιά του γαργαλάνε την τσέπη.

Προσωπικά VFM θεωρώ την Tudor. Νομίζω και την Breitling.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: VFM Watch Brands
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 08, 2017, 10:22:14 πμ »
Χαρίλαε επειδή τα έχω και τα 2, σαν εμφάνιση είναι όντως πολύ όμορφα ρολόγια. Σαν ποιότητα και αξιοπιστία όμως είναι λίγο πιο κάτω απ'τα σκουπίδια. Οσο δουλεύουν όλα καλά, στο πρώτο πρόβλημα όμως είσαι μόνος σου, ούτε η εταιρεία σε υποστηρίζει ούτε μπορείς να φτιάξεις ένα ρολόι χωρίς ανταλλακτικά. VFM απ'τα lidl δηλαδη.

Σε κάποιον που ψάχνει το πρώτο του VFM αυτόματο θα του λεγα μακριά απο entry level seiko, όσο κι αν η τιμη και η ομορφιά του γαργαλάνε την τσέπη.

Προσωπικά VFM θεωρώ την Tudor. Νομίζω και την Breitling.


Κωστή, καλημέρα.  ;)


Έχεις ξαναπεί αυτή την άποψη (http://www.mywatch.gr/index.php/topic,2171.msg408490.html#msg408490) με την οποία, θα ήθελα να πω, δεν συμφωνώ καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Απ: VFM Watch Brands
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 08, 2017, 10:33:08 πμ »
Κωστή, καλημέρα.  ;)


Έχεις ξαναπεί αυτή την άποψη (http://www.mywatch.gr/index.php/topic,2171.msg408490.html#msg408490) με την οποία, θα ήθελα να πω, δεν συμφωνώ καθόλου.

Καλημέρα Σπυρο!

Κι εγώ την ίδια άποψη είχα γι'αυτό και έχω και δύο. Μέχρι που αρχισαν τα προβλήματα και μου γύρισαν τα μυαλά. Ελπίζω σύντομα να ξεχάσω το τι έγινε και να μείνω στην ομορφιά τους. Μου θύμησε έντονα μια ανάλογη περίπτωση με την forthnet, μέχρι που έμεινα χωρίς ιντερνετ για 1 μήνα. Τι να του πω του άλλου μετά, βάλε forthnet;

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: VFM Watch Brands
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 08, 2017, 10:34:50 πμ »
Χαρίλαε επειδή τα έχω και τα 2, σαν εμφάνιση είναι όντως πολύ όμορφα ρολόγια. Σαν ποιότητα και αξιοπιστία όμως είναι λίγο πιο κάτω απ'τα σκουπίδια. Οσο δουλεύουν όλα καλά, στο πρώτο πρόβλημα όμως είσαι μόνος σου, ούτε η εταιρεία σε υποστηρίζει ούτε μπορείς να φτιάξεις ένα ρολόι χωρίς ανταλλακτικά. VFM απ'τα lidl δηλαδη.

Σε κάποιον που ψάχνει το πρώτο του VFM αυτόματο θα του λεγα μακριά απο entry level seiko, όσο κι αν η τιμη και η ομορφιά του γαργαλάνε την τσέπη.

Προσωπικά VFM θεωρώ την Tudor. Νομίζω και την Breitling.
Νομίζω Κώστα πως έχεις μπλέξει λίγο το VFM με ποιότητα και after sales !!!!!
Στα λεφτά των entry level SEIKO παίρνεις μόνο quartz fashion brand ή αντίστοιχης ποιότητας Ιαπωνικά ή Vostok.
Το VFM είναι αναλογικά με την αξία χρημάτων που δίνεις.
Όντως τα TUDOR είναι VFM, αλλά σε άλλη κατηγορία τιμής και ποιότητας.
Γιαυτό και ψήφισα τις τρεις αυτές εταιρίες που ψήφισα!
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: VFM Watch Brands
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 08, 2017, 10:42:07 πμ »
Ειθισται, και οχι αδικα, οταν μιλαμε για vfm ρολογια, το μυαλο μας να πηγαινει στα πιο οικονομικα.
Οταν δινεις, για παραδειγμα, 3 και 4 χιλιαρικα για ενα tudor, αυτο ελειπε να μην ειναι και value.
Βεβαια κι εδω κολλαει το vfm υπο την εννοια οτι και καλα παιρνεις αρκετη ποιοτητα για τα λεφτα που δινεις. Δε συμφωνω αλλα αυτο δεν εχει καμια σημασια.

Αυτη τη στιγμη κι εχοντας περασει αρκετα ρολογια, επωνυμα κι ανωνυμα, απο τα χερια μου, θα ελεγα πως απο τις πιο vfm εταιρειες εκει εξω, ειναι μακραν η steinhart.
Ακομα μια καταπληκτικη εταιρεια, της οποιας τα ρολογια θα μπορουσαν να κοστολογηθουν πολυ παραπανω, ειναι η magrette.
Στην περιπτωση της steinhart,για παραδειγμα, παιρνεις ελβετικο ρολοι, καταδυτικο 300m, ελβετικο μηχανισμο, κρυσταλλο σαπφειρου, ποιοτικοτατο μπρασελε και ολα αυτα με 380€.
Αν δε θεωρειται αυτο vfm, τοτε ειλικρινα δεν ξερω τι θα μπορουσε να θεωρηθει.

Σε οτι αφορα τη σεικο, θα συμφωνησω με τον Κωστα.
Πριν απο μερικα χρονια, ταυτιζομουν κι εγω με αυτους που ελεγαν οτι παιρνοντας ενα skx007/009, ειναι σα να κλεβεις τη σεικο.
Τωρα πια, εχοντας περασει πολλα σεικο απο τα χερια μου, πιστευω οτι μαλλον η σεικο μας κλεβει.


Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Απ: VFM Watch Brands
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 08, 2017, 10:53:55 πμ »
Νομίζω Κώστα πως έχεις μπλέξει λίγο το VFM με ποιότητα και after sales !!!!!
Στα λεφτά των entry level SEIKO παίρνεις μόνο quartz fashion brand ή αντίστοιχης ποιότητας Ιαπωνικά ή Vostok.
Το VFM είναι αναλογικά με την αξία χρημάτων που δίνεις.
...
Οχι Χαρίλαε δεν το εχω μπλέξει, απλά δεν έχουμε ορίσει το τι σημαίνει Value :)

Για μένα λοιπόν:
Value = ποιότητα υλικών + ποιότητα συναρμογής + ποιότητα μηχανής + μεταπωλητική αξία + support εταιρείας

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: VFM Watch Brands
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 08, 2017, 11:05:08 πμ »
7s26 και ποιοτητα=συντομο ανεκδοτο.
Κεντραρισμενη στεφανη σε σχεση με το καντραν αλλο ενα συντομο ανεκδοτο.
Τεχνικη υποστηριξη σε σχεση με παροχη ανταλλακτικων ακομα ενα συντομο ανεκδοτο.
Γενικος ενα συντομο ανεκδοτο :jg: