Αποστολέας Θέμα: Σπάνιο - Συλλεκτικό  (Αναγνώστηκε 2079 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

leon

  • Επισκέπτης
Σπάνιο - Συλλεκτικό
« στις: Οκτώβριος 13, 2011, 07:29:27 μμ »
Καλησπέρα σας,

αν και το "κόλλημα" με τα ρολόγια το έχω πολλά χρόνια, τώρα τελευταία ασχολούμαι πιο πολύ.

Ήθελα να ρωτήσω (πιστεύω είμαι στην σωστή ενότητα) ,ποιά η διαφορά μεταξύ σπανίου και συλλεκτικού ρολογιού.

Συλλεκτικό , κατά την άποψή μου , είναι αυτό που παράγεται σε περιορισμένα κομμάτια.

Σπάνιο;Αυτό που δύσκολα μπορεί να το βρει κάποιος; Και πώς -πότε μπορεί να χαρακτηριστεί ένα ρολόι σπάνιο;
Τα υλικά κατασκευής παίζουν ρόλο ή επηρεάζεται μόνο η τιμή;
Επίσης, ο μηχανισμός που φοράει ένα ρολόι επηρεάζει τον χαρακτηρισμό ενός ρολογιού ως σπανίου;
Εάν η εταιρεία που έχει κατασκευάσει ένα ρολόι έχει κλείσει ή αλλάξει ονομασία, τότε ο κάτοχος ενός τέτοιου ρολογιού, το χαρακτηρίζει ως συλλεκτικό ή σπάνιο;

Το συλλεκτικό πιστεύω ότι δεν χάνει την αξία του. Το σπάνιο;

Ίσως οι απορίες φανούν γελοίες σε πολλούς από σας, αλλά για μένα είναι απορίες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Σπάνιο - Συλλεκτικό
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 08:34:24 μμ »
Τη συλλεκτικότητα την συνδέεις με οικονομική επένδυση ή όχι? Δηλαδή με τη λέξη συλλεκτικό φαντάζεσαι ένα ρολόι που θα κρατήσει-ανεβάσει την αξία του στη συνέχεια ή ένα ρολόι άξιο να είναι μέρος μιας συλλογής?


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

leon

  • Επισκέπτης
Απ: Σπάνιο - Συλλεκτικό
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 09:11:19 μμ »
Συνήθως, όταν ένα αντικείμενο θεωρείται συλλεκτικό, μεταφράζεται σε επένδυση - απόδοση - πολλαπλασιαστική αύξηση της αρχικής του χρηματικής αξίας.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το αν η "μετοχή" ενός ρολογιού ανεβεί.Δεν θα  προσπαθήσω να αποκτήσω ένα ρολόι με το σκεπτικό να το πουλήσω μετέπειτα μόνο και μόνο για κερδίσω κάποια χρήματα.
Ένα ρολόι το αγοράζω γιατί μου αρέσει τόσο από εμφάνιση όσο και από τρόπο λειτουργίας.
Και θα λυπόμουν πολύ αν τα παιδιά μου αύριο μεθαύριο πουλήσουν τα ρολόγια που θα τους αφήσω.Είτε αυτά κοστίζουν 30 είτε 30.000.

Άλλο κάποιος να είναι έμπορος και άλλο να το κάνει από μεράκι.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Σπάνιο - Συλλεκτικό
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 10:47:03 μμ »
   Rolex-Panerai-Cartier-χρυσό...αν θέλεις επένδυση...το είχε πει ένας φίλος πρόσφατα και έχει δίκιο...

   Για μένα η έννοια της συλλεκτικότητας έχει σχέση με το τι αξίζει να συλλέγω υπό το πρίσμα του χομπίστα. Άρα δεν κοιτάω την επένδυση, κοιτάω την ωρολογιακή αξία που έχει ένα μοντέλο. Πχ Breitling Navitimer...ρολόι σταθμός...εφόσον μου αρέσει και μπορώ, το παίρνω. Rolex Submariner, Omega Moonwatch, Heuer Monaco κλπ κλπ για να αναφερθώ σε μοντέλα που τα ξέρουν όλοι.
   Είναι δυνατόν όμως μια συλλογή να περιοριστεί  σε τέτοια μόνο μοντέλα? Για κάποιους ναι, για άλλους όχι. Το σίγουρο πάντως είναι πως εξακολουθούν να συγκινούν και γι'αυτό οι εταιρειες, όχι απλά συνεχίζουν να τα παράγουν, αλλά στηρίζονται πάνω σε τέτοια μοντέλα.
   Υπό αυτή την έννοια, τα ιστορικά μοντέλα και οι επανεκδόσεις τους είναι σαφώς συλλεκτικά. Ακόμη κι αν χρειαστεί να πουληθεί κάποιο, θα βρει ευκολότερα αγορατή από κάποιο άλλο μοντέλο της ίδιας εταιρείας...

   Ένα άλλο θέμα είναι οι ειδικές εκδόσεις. Είναι συλλεκτικές? Πάλι εξαρτάται από την εταιρεία και την απήχησή της. Βλέπε πχ Panerai 390...εξαφανίστηκε πριν καν κυκλοφορήσει, ενώ άλλες special editions άλλων εταιρειών αραχνιάζουν στα ράφια. Δεν είναι μόνο η εταιρεια, είναι και το μοντέλο...άλλη περίπτωση το Cosmonaute limited κι άλλη τo Avenger code yellow...Κι εδώ λοιπόν δεν υπάρχει κανόνας, όταν όμως κάποιος ασχολείται με το αντικείμενο, λίγο πολύ μπορεί να καταλάβει τι θα άξιζε να αποκτήσει...

   Η σπανιότητα έχει να κάνει με την παλαιότητα, με την ποσότητα της έκδοσης και με την προσφορά. Ένα ρολόι μπορεί να είναι σπάνιο χωρίς να είναι συλλεκτικό και το αντίστροφο.

   Το θέμα είναι τεράστιο και παίζει ρόλο με ποιά γωνία το προσεγγίζει ο καθένας. Θα ήταν ενδιαφέρον να γράψουν τα μέλη τις απόψεις τους. Όχι γενικά, όχι δηλαδή για το πως φαντάζονται ότι πρέπει να είναι, αλλά περισσότερο για το πως λειτουργούν οι ίδιοι για τη δική τους μικρή ή μεγάλη συλλογή. Τεράστιο ρόλο παίζει και το μέγεθος της συλλογής, αλλο μια συλλογή οκτώ ρολογιών κι άλλο μία πενήντα ή διακοσίων...

   Προσωπικά μπορεί να θαυμάζω πολλά ρολόγια, όμως κατά συντριπτική πλειοψηφία κοιτάω και γοητεύομαι από επανεκδόσεις ιστορικών μοντέλων ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: Σπάνιο - Συλλεκτικό
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 11:20:46 πμ »
...
Συλλεκτικό , κατά την άποψή μου , είναι αυτό που παράγεται σε περιορισμένα κομμάτια.

Σπάνιο;Αυτό που δύσκολα μπορεί να το βρει κάποιος; Και πώς -πότε μπορεί να χαρακτηριστεί ένα ρολόι σπάνιο;

...
Το συλλεκτικό πιστεύω ότι δεν χάνει την αξία του. Το σπάνιο;


Καλημέρα leon!

Νομίζω ότι οι ορισμοί που έδωσες πρέπει να εναλλαγούν> κατ΄εμένα το συλλεκτικό είναι το ρολόι που για κάποιο ή κάποιους λόγους έχει μια ιδιαιτερότητα που αξίζει να το προσθέσεις σε (συγκεκριμένη) συλλογή οπότε και αυτόματα το αναζητάς ή το κρατάς αν το έχεις ήδη. Αναφέρω τον όρο συγκεκριμένη συλλογή γιατί μπορεί να είναι συλλεκτικό για ένα πολύ συγκεκριμένο λόγο, π.χ. μηχανισμό ξυπνητηριού, όπότε σε αυτή τη περίπτωση κάποιο θα είναι άχρηστο σαν συλλεκτικότητα σε αυτόν που συλλέγει Rolex...


O όρος "σπάνιο" αφορά πρωτευόντος σε μικρή παραγωγή (για εμένα κάτω των 10.000 τεμαχίων) και εξαιρετικά σπάνιο κάτω των 50 τεμαχίων. Σαφώς υπάρχει και η "δευτερεύουσα" σπανιότητα που αφορά στην δυνατότητα εύρεσης κάποιου μοντέλου στην αγορά σε συγκεκριμένο χρονικ'ο διάστημα. Αυτό αντιπροσωπεύει τη δυνατότητα απόκτησης ενός μοντέλου μέσα σε κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα κοντά στη τιμή αγοράς, δηλαδή για παράδειγμα: μπορώ να βρώ ένα (συλλεκτικό) Omega Marine f2.4MHz σε φυσιολογική τιμή (περ. 2.000 Euro) μέσα σε ένα εξάμηνο από σήμερα; Αν βρίσκω 1 τεμάχιο σε μία εβδομάδα και 5 τεμάχια σε ένα εξάμηνο τότε είναι "μετρίως" σπάνια αυτό το καιρό.
Σήμερα, κάποια ρολόγια είναι αντικειμενικώς "σπάνια"  γιατί μπορεί να είναι και περιορισμένης παραγωγής και  "προ-"πωληθέντα (βλέπε και αναφορά Panerai 390 από Γιάννη)! Αυτό είναι άλλο πάλι φαινόμενο.

Είναι κάτι σαν τη διαφορά δυναμικού-ένταση (μέσω αντίστασης) και την πυκνότητα στην ηλεκτρολογία (χωρίς την υποκειμενικότητα).

Σε ότι αφορά τη "συλλεκτικότητα" αυτό είναι συνήθως υποκειμενικό και αφορά στη θεματική της συλλογής. Η σπανιότητα παίζει ευθύ ανάλογο ρόλο στη συλλεκτικότητα χωρίς να είναι όμως και  απόλυτο.

Η συλλεκτικότητα όμως έχει συνήθως "ιστορικό" - τα submariner δεκαετίας 50 έγιναν συλλεκτικά μέσα στα τελευταία 15 χρόνια,  δηλαδή πολύ δύσκολα ένα ρολόι που παράγεται τώρα μπορεί να "προ-"εξοφλήσει συλλεκτικότητα. Η μόνη ένδειξη είναι η σπανιότητα (μικρός αριθμός) σε συνδυασμό με "φήμη" εταιρείας (σε ιστορικά τεμάχια!) και σε συνδυασμό με την διαφήμιση που γίνεται (άμεση+έμμεση). Το μέλλον δεν το ξέρουμε αλλά προβλέψεις κάνει ο καθένας μας!

Τέλος υπάρχει το θέμα των εμπόρων που έχει κάποιες επιπλέον παραμέτρους (περιθώριο κέρδους, δυναμική ζήτησης από πελάτες και δυνατότητα χρονικού όριου αποθήκευσης-επένδυσης).

Είμαι αυστηρός αλλά αξία χάνουν το 99% των συλλεκτικών ρολογιών.

Οπότε για μένα συλλεκτικό είναι το ρολόι που το θέλω, μπορώ να το πληρώσω και μπορώ να το βρώ μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα και σε φυσιολογική τιμή με σκοπό να το κρατήσω. Σπάνιο είναι το ρολόι που θέλω και δεν βρίσκω έυκολα για οποιοδήποτε λόγο.