Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4199660 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12240 στις: Δεκέμβριος 01, 2018, 07:53:06 μμ »
Άσε τον τρελό στο ρόλεξ του
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12241 στις: Δεκέμβριος 01, 2018, 08:50:27 μμ »
Το Ρόλεξ είναι μισή αρχοντιά
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12242 στις: Δεκέμβριος 01, 2018, 09:33:56 μμ »
Duracel o Φλίπερ λέμε :lol: :lol: :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12243 στις: Δεκέμβριος 04, 2018, 06:27:30 μμ »

Αποσυνδεδεμένος BsAs

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12244 στις: Δεκέμβριος 04, 2018, 07:30:43 μμ »
Αυτό που συμβαίνει σε αυτό το φόρουμ με τη Ρολεξ είναι πραγματικά αξιοθαύμαστο.

Γιατί τέτοιο debate για το εάν οι κάτοχοι R είναι ψώνια ή όχι; Η απάντηση είναι απλή: ΝΑΙ. (και εξηγούμαι).
Σε τι χρειάζεται σήμερα ένα ρολόι στο 99% από εμάς; Να λέει την ώρα. Σε τι χρησιμεύει ένα καταδυτικό ρολόι με περιστρεφόμενο bezel και 300m  υδατοστεγανότητα ή/και βαλβίδα ηλίου σε κάποιον που δεν είναι δύτης; Σε τι χρησιμεύει ένας χρονογράφος σε κάποιον που δεν είναι οδηγός αγώνων π.χ; Σε τι χρησιμεύει ένα GMT σε κάποιον που δεν ταξιδεύει συχνά; Σε τι χρειάζεται η φάση της σελήνης; Σε τίποτα. Ένα απλό ρολογάκι, άντε, το πολύ με ημερομηνία θα έκανε τη δουλειά. Το ρολόι σήμερα για το 99% των ανθρώπων δεν είναι εργαλείο όπως κάποτε.

Γιατί λοιπόν αγοράζουμε δύτες, πιλότους, χρονομέτρες κ.λ.π; Μα φυσικά για να καλύψουμε κάποιου είδους ματαιοδοξία. Μα, θα μου πείτε, η Ρόλεξ (μιας και γι' αυτήν γίνεται λόγος) έχει και μοντέλα που δεν υποπίπτουν στις παραπάνω κατηγορίες. Έχει και απλά μοντέλα που απλά λένε την ώρα, πχ Explorer. Ναι, αλλά το "θέμα" δεν γίνεται για αυτά τα μοντέλα αλλά για τα "σήματα κατατεθέν",  τα sub. Δεν νομίζω να χαρακτηρίζει κανείς κάποιον ως "ψώνιο" επειδή φορά ένα διακριτικό Explorer, όπως δεν τον χαρακτηρίζει ως "ψώνιο" όταν φορά ένα, αναλόγως διακριτικό Oris π.χ.

Στον καθένα μας αρέσει να αισθάνεται όμορφα, και η διαδικασία για να αισθανθείς όμορφα περνά και μέσα από το πως σε βλέπουν και αποδέχονται οι άλλοι, οπότε ως έναν βαθμό όλοι κάνουμε λίγο "επίδειξη", ο καθένας με ό,τι θεωρεί ως "όπλο" του. Κάποιοι ψάχνουν την αναγνωρισιμότητα, κάποιο πάλι την αντισυμβατικότητα. Θεμιτά και τα δύο.

Φυσικά και υπάρχουν πολλοί άσχετοι με τον κόσμο του ρολογιού που απλά αγοράζουν R ως μέσο επίδειξης. Δεν νομίζω όμως κανένας από αυτό το φόρουμ να ανήκει σε αυτήν την κατηγορία, ακριβώς επειδή εδώ είναι ένας τόπος λατρείας του ρολογιού, του οποιοδήποτε ρολογιού. Φυσικά αυτό μας κάνει ΟΛΟΥΣ "ψώνια" με το ρολόι, ο καθένας με τη μάρκα του, τον τύπο ρολογιού του κ.λ.π. Αυτό είναι θεμιτό και υγιές.
Γιαυτό λοιπόν αφήστε τα μίση και πιάστε το "Γυναίκες Δηλητήριο"....

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12245 στις: Δεκέμβριος 04, 2018, 09:58:54 μμ »
Συμφωνώ. Τουλάχιστον για εμένα αναγνωρίζω έναν κάποιο βαθμό ματαιοδοξίας (που κρύβει ίσως και κάποιο σύμπλεγμα ή αίσθημα κατωτερότητας).
Και το ζήτημα δεν έχει να κάνει μόνο με το ρολόι αλλά και με το ντύσιμο, αυτοκίνητο κτλ.
Ωστόσο, μην αποκλείεις ότι υπάρχουν και άνθρωποι που πραγματικά δε δίνουν δεκάρα για το πως νοιώθουν οι άλλοι για αυτούς.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12246 στις: Δεκέμβριος 04, 2018, 11:52:17 μμ »
Εντάξει, υπό μία ευρεία λογική, η κατοχή οποιουδήποτε ακριβού μηχανικού ρολογιού, εμπεριέχει μία δόση "ψώνιου".
Γιατί, κακά τα ψέματα, την ώρα μπορούμε να τη δούμε και ακριβέστερα με πολύ φθηνότερους τρόπους (από το τηλ. μέχρι ένα πολύ καλό quartz υποπολλαπλάσιας τιμής απ΄ότι αυτής ενός μηχανικού ρολογιού).

Όμως εγώ θα δώσω και μία άλλη "διάσταση" στο θέμα. Στη δική μου αντίληψη, ένα καλό ρολόϊ είναι ουσιαστικά το  μόνο "κόσμημα" που φοράω. Δε φοράω άλλα κοσμήματα (δαχτυλίδια, αλυσίδες κλπ.).
Οπότε δίνω στον εαυτό μου τη "χαρά" του να φοράω συνέχεια ένα ακριβό ρολόϊ, το οποίο μου αρέσει και (παρεπιπτόντως) μου λέει και τι ώρα είναι.

Βέβαια για να είμαι ειλικρινής, με το τελευταίο συμβάν, έχω ξενερώσει απίστευτα όσον αφορά στην "αναγκαιότητα" κτήσης περισσότερων του ενός καλών ρολογιών. Αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

Επίσης έχουμε δώσει στη Rolex το "αποκλειστικό προνόμιο" του να "χαρακτηρίζεται" ο ιδιοκτήτης του "ψώνιο", όταν κυκλοφορούν ρολόγια πολλαπλάσιας αξίας. Τα οποία ένα μάτι "ένα κλικ" πιο εκπαιδευμένο, τα αναγνωρίζει ευκολότατα...

Αποσυνδεδεμένος BsAs

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12247 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 01:26:49 πμ »
Συμφωνώ. Τουλάχιστον για εμένα αναγνωρίζω έναν κάποιο βαθμό ματαιοδοξίας (που κρύβει ίσως και κάποιο σύμπλεγμα ή αίσθημα κατωτερότητας).
Και το ζήτημα δεν έχει να κάνει μόνο με το ρολόι αλλά και με το ντύσιμο, αυτοκίνητο κτλ.
Ωστόσο, μην αποκλείεις ότι υπάρχουν και άνθρωποι που πραγματικά δε δίνουν δεκάρα για το πως νοιώθουν οι άλλοι για αυτούς.

Να σας πω όσον αφορά το "σύμπλεγμα ή αίσθημα κατωτερότητας". Ο άνθρωπος άρχισε να "στολίζεται" με σκοπό να διαφέρει από τους υπόλοιπους ανθρώπους από την απαυγή της ανθρωπότητας. Δεν ξέρω εάν είναι αίσθημα κατωτερότητας ή ανωτερότητας, πάντως ξέρω ότι ανθρωπολογικά είναι φυσιολογικό. Για κάποιο λόγο έχουμε την ανάγκη να διαφέρουμε από τους υπόλοιπους, και απαντώντας στο δεύτερο σκέλος της παρατήρησής σας, τουλάχιστον η συντριπτική πλειοψηφία. "After all we are not communists",  όπως έχει πει και ο μεγάλος Vito Andolini.

Το αυτοκίνητο, μιας και το αναφέρατε, είναι λιγάκι διαφορετικό από το ρολόι, μιας και για πάρα πολλούς είναι "εργαλείο", και όχι μόνον για τους επαγγελματίες. Κάποιος που κάνει πολλά χιλιόμετρα π.χ. την ημέρα ίσως διαλέξει ένα "ήσυχο", "ποιοτικό" αυτοκίνητο και αυτά τείνουν να είναι π.χ. τα γερμανικά. Ενδεχομένως δεν το κάνει για επίδειξη. Φυσικά υπάρχει και αυτός που κάνει 2.000 τον χρόνο και το παίρνει μόνον για επίδειξη. Τέλος πάντων, το θέμα "αυτοκίνητο" είναι μεγάλη κουβέντα και όχι του παρόντος.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 05, 2018, 01:41:28 πμ από BsAs »

Αποσυνδεδεμένος BsAs

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12248 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 01:37:53 πμ »
Εντάξει, υπό μία ευρεία λογική, η κατοχή οποιουδήποτε ακριβού μηχανικού ρολογιού, εμπεριέχει μία δόση "ψώνιου".
Γιατί, κακά τα ψέματα, την ώρα μπορούμε να τη δούμε και ακριβέστερα με πολύ φθηνότερους τρόπους (από το τηλ. μέχρι ένα πολύ καλό quartz υποπολλαπλάσιας τιμής απ΄ότι αυτής ενός μηχανικού ρολογιού).

Όμως εγώ θα δώσω και μία άλλη "διάσταση" στο θέμα. Στη δική μου αντίληψη, ένα καλό ρολόϊ είναι ουσιαστικά το  μόνο "κόσμημα" που φοράω. Δε φοράω άλλα κοσμήματα (δαχτυλίδια, αλυσίδες κλπ.).
Οπότε δίνω στον εαυτό μου τη "χαρά" του να φοράω συνέχεια ένα ακριβό ρολόϊ, το οποίο μου αρέσει και (παρεπιπτόντως) μου λέει και τι ώρα είναι.

Βέβαια για να είμαι ειλικρινής, με το τελευταίο συμβάν, έχω ξενερώσει απίστευτα όσον αφορά στην "αναγκαιότητα" κτήσης περισσότερων του ενός καλών ρολογιών. Αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

Επίσης έχουμε δώσει στη Rolex το "αποκλειστικό προνόμιο" του να "χαρακτηρίζεται" ο ιδιοκτήτης του "ψώνιο", όταν κυκλοφορούν ρολόγια πολλαπλάσιας αξίας. Τα οποία ένα μάτι "ένα κλικ" πιο εκπαιδευμένο, τα αναγνωρίζει ευκολότατα...

Και όμως, ακόμα και ένα "φθηνό" ηλεκτρονικό γιαπωνέζικο quartz με 30 λειτουργίες είναι "αχρείαστο" και ως έναν βαθμό ο κάτοχός το αγοράζει επίσης για να κάνει το "ψώνιο" του και να λέει ότι έχει ρολόι με GPS, π.χ.
Και σωστά, δεν είναι μόνον οι ρολεξάκηδες "ψώνια", είναι και οι RM, και κάτι τερατώδη AP και οι Hublot και πολλοί άλλοι.

Άλλωστε, όπως έχουν πει πολλοί, δεν είναι τι φοράει ποιός, αλλά ποιός φοράει τι...

Υ.Γ. Το εάν τα R είναι υπερτιμημένα θα το κρίνει η ιστορία, και η διόρθωση θα έρθει μόνη της (αργά ή γρήγορα) όχι εμείς εδώ...

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12249 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 01:39:12 πμ »
Δυσκολευομαι να κατηγοριοποιησω τα πραγματα σε περισσοτερο ή λιγοτερο, ας πουμε, προσφορα για επιδειξη. Μου λειπουν τα εμπειρικα δεδομενα για να τα αναγω σε γενικη παρατηρηση. Γι αυτο προτιμω να μιλαω κυριως για μενα.
Ωστοσο, για την πλειοψηφια νομιζω και το ρολοι ειναι καθαρα εργαλειο: υπαρχουν πολλοι πλουσιοι ή ευκαταστατοι που φορανε ενα φθηνο quartz ή εστω ενα μετριας τιμης αυτοματο.
Απο την αλλη, προσπαθεια επιδειξης, αλλα οχι με την ιδια εννοια, ειναι ισως το να κυκλοφορει κανεις με ενα καλοδιατηρημενο 2 chevaux ή να φορα ενα φθηνο ρολοι μικι μαους.
Δυσκολο να γενικευσει κανεις.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12250 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 07:55:30 πμ »
Αυτό που αναφέρεις περί 2CV & φτηνού ρολογιού Mickey Mouse, θα έλεγα ότι είναι ανάγκη διαφοροποίησης βασικά.
Δλδ θα μπορούσε να οριστεί ως «επίδειξη» αφαιρώντας όμως τον οικονομικό παράγοντα.
Και όπως έγραψε και ο άλλος φίλος, όντως η διαφοροποίηση, σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό, είναι μία ανθρώπινη ανάγκη. Στο βαθμό φυσικά που κάποιος έχει καλύψει τις υπόλοιπες -βασικές- ανάγκες του.
Και φυσικά αυτή η ανάγκη διαφέρει από κοινωνία σε κοινωνία. Και μπορεί να εκδηλώνεται με διαφορετικούς τρόπους. Όμως πάντα υπάρχει σε κάποιο βαθμό.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12251 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 08:08:57 πμ »
Για όλα αυτά....


ΜΟΝΟ ΣΕΙΚΟ!!!!
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12252 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 08:10:23 πμ »
άλλωστε είναι γνωστό τοις πάσι οτι

Ρολεξάκιας Ρολεξάκια μάτι δεν βγάζει.
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12253 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 08:16:32 πμ »
Για όλα αυτά....


ΜΟΝΟ ΣΕΙΚΟ!!!!
Σε νήμα της μεγάλης R
Bέβηλε ιερόσυλε  :p  :smt071 :smt067 :smt066

Έχουν Ρόλεξ οι φύλακες

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12254 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 08:56:43 πμ »
Για όλα αυτά....


ΜΟΝΟ ΣΕΙΚΟ!!!!
Βρε Γιωργο δεν πας να παιξεις μπαλα στο αλλο νημα.
Δεν εχει αναγκη το θεμα αυτο για να κινηθη.
Το αλλο θεμα εχει ψωφηση :D
Προσπαθη ο Χαριλαος αλλα τι να σου κανει ενας.
Και οπως λενε ενας κουκος δεν φαιρνει την ανοιξη :D

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #12255 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 09:21:29 πμ »
Αυτό που αναφέρεις περί 2CV & φτηνού ρολογιού Mickey Mouse, θα έλεγα ότι είναι ανάγκη διαφοροποίησης βασικά.
Δλδ θα μπορούσε να οριστεί ως «επίδειξη» αφαιρώντας όμως τον οικονομικό παράγοντα.
Και όπως έγραψε και ο άλλος φίλος, όντως η διαφοροποίηση, σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό, είναι μία ανθρώπινη ανάγκη. Στο βαθμό φυσικά που κάποιος έχει καλύψει τις υπόλοιπες -βασικές- ανάγκες του.
Και φυσικά αυτή η ανάγκη διαφέρει από κοινωνία σε κοινωνία. Και μπορεί να εκδηλώνεται με διαφορετικούς τρόπους. Όμως πάντα υπάρχει σε κάποιο βαθμό.

Εγω θα ελεγα οτι ουτε αυτο ειναι απολυτο. Μπορει καποιος να φοραει ενα seiko ή ενα ρολοι μικι μαους για να δειξει ποσο κουλτουριαρης και ψαγμενος ειναι, ποσο δεν τον ενδιαφερει κτλ, για να περασει δηλαδη ενα μηνυμα που συνδεεται με πιο ταπεινα κινητρα. Γιατι τελικα αυτο που τον ενδιαφερει ειναι τι θα σκεφτουν οι αλλοι. Κι αυτο γινετει επειδη ο ιδιος εχει κενα να καλυψει. Ετσι, ομως, καταληγει να ειναι η αλλη οψη του αλλου νομισματος.
Δεν ειναι κακο να παραδεχομαστε οτι υπαρχουν και τετοια κινητρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 05, 2018, 09:28:55 πμ από andrey_ »

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12256 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 09:25:48 πμ »
Εγω θα ελεγα οτι ουτε αυτο ειναι απολυτο. Μπορει καποιος να φοραει ενα seiko ή ενα ρολοι μικι μαους για να δειξει ποσο κουλτουριαρης και ψαγμενος ειναι, ποσο δεν τον ενδιαφερει κτλ, για να περασει δηλαδη ενα μηνυμα που συνδεεται με πιο ταπεινα κινητρα. Γιατι τελικα αυτο που τον ενδιαφερει ειναι τι θα σκεφτουν οι αλλοι. Κι αυτο γινετει επειδη ο ιδιος εχει ενα κενα να καλυψει. Ετσι, ομως, καταληγει να ειναι η αλλη οψη του αλλου νομισματος.
Δεν ειναι κακο να παραδεχομαστε οτι υπαρχουν και τετοια κινητρα.
Τιιιιιιιιιι;;;;;;;!!!!!!!!
Υπάρχουν δηλαδή και «ποταπά» κίνητρα!!!!!!!!!!!



Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12257 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 09:56:26 πμ »
Εγω θα ελεγα οτι ουτε αυτο ειναι απολυτο. Μπορει καποιος να φοραει ενα seiko ή ενα ρολοι μικι μαους για να δειξει ποσο κουλτουριαρης και ψαγμενος ειναι, ποσο δεν τον ενδιαφερει κτλ, για να περασει δηλαδη ενα μηνυμα που συνδεεται με πιο ταπεινα κινητρα. Γιατι τελικα αυτο που τον ενδιαφερει ειναι τι θα σκεφτουν οι αλλοι. Κι αυτο γινετει επειδη ο ιδιος εχει κενα να καλυψει. Ετσι, ομως, καταληγει να ειναι η αλλη οψη του αλλου νομισματος.
Δεν ειναι κακο να παραδεχομαστε οτι υπαρχουν και τετοια κινητρα.

Ναι κάτι τέτοιο εννοούσα & εγώ Βίκτωρα.
Δε διαφωνώ σε κάτι ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12258 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 10:08:12 πμ »
Σε νήμα της μεγάλης R
Bέβηλε ιερόσυλε  :p  :smt071 :smt067 :smt066

Έχουν Ρόλεξ οι φύλακες


Για την ακρίβεια, οι 2 από τους 3 φύλακες έχουν rolex.

Ο τρίτος πρόλαβε & τα πούλησε, πριν του τα κλέψουν & αυτά μαζί με τα άλλα :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12259 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 10:55:19 πμ »
Εγω θα ελεγα οτι ουτε αυτο ειναι απολυτο. Μπορει καποιος να φοραει ενα seiko ή ενα ρολοι μικι μαους για να δειξει ποσο κουλτουριαρης και ψαγμενος ειναι, ποσο δεν τον ενδιαφερει κτλ, για να περασει δηλαδη ενα μηνυμα που συνδεεται με πιο ταπεινα κινητρα. Γιατι τελικα αυτο που τον ενδιαφερει ειναι τι θα σκεφτουν οι αλλοι. Κι αυτο γινετει επειδη ο ιδιος εχει κενα να καλυψει. Ετσι, ομως, καταληγει να ειναι η αλλη οψη του αλλου νομισματος.
Δεν ειναι κακο να παραδεχομαστε οτι υπαρχουν και τετοια κινητρα.

Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό, γενικά. "Να δείξει πόσο ψαγμένος και κουλτουριάρης είναι" σε ποιούς, πότε, υπό ποιές συνθήκες ; Μήπως σ' ένα μικρό, κλειστό κύκλο ωρολογόφιλων ; Αμφιβάλλω, διότι υπ' αυτή την εκδοχή θα ανιχνεύουμε κάθε φορά "επιτήδευση" σε όποιον δεν ακολουθεί την επικρατούσα ρολεξική  τάση.  "Να δείξει πόσο ψαγμένος και κουλτουριάρης είναι" έξω, στον κόσμο, και πάλι αδύνατον εκ των πραγμάτων, αφού η μεγάλη πλειοψηφία, που αποτελείται από ωρολογιακά αδαείς, δεν είναι καν σε θέση να διακρίνει τον εναλλακτικό "συμβολισμό"  που υπαινίσσεσαι -κατ' αντιδιαστολήν δε, η ίδια αυτή πλειοψηφία είναι σε θέση να διακρίνει και το R και τον όποιο συμβολισμό του. Επομένως, το Seiko ή εν πάση περιπτώσει το Mικυ Μάους, ως μη αναγνωρίσιμο ή απλά ως αδιάφορο γενικά,  είναι σαν μέσο απρόσφορο προκειμένου να υποδηλώσει κάποιου τύπου διαφορετικότητα έναντι ενός ευρύτερου "κοινού".

Για μένα, ο κανόνας (με τις όποιες εξαιρέσεις του ασφαλώς) διατυπώνεται ως εξής : To Seiko το επιλέγεις, στο Rolex άγεσαι. Επαναλαμβάνω, για τους εύθικτους, κανόνας με εξαιρέσεις και σπεύδω να προεξοφλήσω την κατάταξη των εύθικτων στις εξαιρέσεις, ναι ;

Εάν λοιπόν η απορολεξοποίηση, ως πνευματική διεργασία (και κατ'εμέ ένδειξη ωρολογιακής ωρίμανσης), υποδηλώνει σώνει και καλά κάτι, αυτό το κάτι δεν είναι σίγουρα η επίδειξη σ' έναν ευρύτερο κοινωνικό κύκλο κάποιας ψευδοκουλτούρας. Δεν αρνούμαι ότι μπορεί να υποδηλώνει την  αποστασιοποίηση του φορέα ενός πχ Seiko από ένα συγκεκριμένο trend, όπως και δεν αρνούμαι ότι μπορεί να συμβολίζει το φτύσιμο κατάμουτρα κάλπικων υλικών συμβόλων δήθεν κοινωνικής καταξίωσης, την απόρριψη κατασκευασμένων "μύθων" και τη ρητή άρνηση αποδοχής συγκεκριμένων life style προτύπων. Όμως, αυτοί οι συμβολισμοί δεν έχουν βεληνεκές, κανείς τρίτος δεν μπορεί να τους συλλάβει, εκτός ενδεχομένως από πέντε νοματαίους με τους οποίους συζητάμε σ' ένα φόρουμ.

Υποκρύπτεται ελιτισμός σε μια τέτοια στάση ; Μα και βέβαια. Ελιτισμός και σνομπισμός και über alles. Δεν είναι κακό !
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 05, 2018, 12:40:59 μμ από dennis66 »