Αποστολέας Θέμα: Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ................  (Αναγνώστηκε 75093 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ................
« Απάντηση #120 στις: Μάιος 13, 2010, 01:45:07 μμ »
Oι συζητηση για αναδιaπραγματευση δλδ καταρρευση της Ελλαδας γινεται περα απο τον ατλαντικο of the record

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ................
« Απάντηση #121 στις: Μάιος 13, 2010, 02:05:14 μμ »
Αυτό είναι ον δι ρέκορντ εδώ και πολυ καιρό. Οι κατέχοντες δολλάρια Αμερικάνοι τώρα κερδίζουν εις βάρος του ευρώ που πέφτει. Έτσι στου κασίδη το κεφάλι χρηματοδοτούνε το χρέος του Αμερικανικου δημοσίου που χρηματοδότησε με 700+ δις $ την κρίση που ακολούθησε την πτώση της Λέμαν. Τα κεφάλαια άρχισαν πάλι να συσσωρεύονται στην Αμερική μιας και το ευρώ δείχνει αδύναμο πια. Και οι Ευρωπαίοι, βλέπε Γερμανοί δε τους χαλάει το φθηνό ευρώ γιατί αυξάνονται οι εξαγωγές τους. Και άσε τον κασίδη να ξύνεται. Έτσι κι αλλιώς κάποτε θα πλήρωνε.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ................
« Απάντηση #122 στις: Μάιος 18, 2010, 11:59:19 μμ »
Σωστος ο παιχτης :2thumbs:

Αποσυνδεδεμένος dimis

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1048
    • Προφίλ
Απ: Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ................
« Απάντηση #123 στις: Ιούνιος 09, 2010, 01:43:34 μμ »
Νομιζω αξιζει να το δουμε!!!

sorry παιδια που δεν ειδα την προηγουμενη σελιδα,
το εχει ανεβασει ο νιν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2010, 12:46:10 μμ από dimis »

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ................
« Απάντηση #124 στις: Ιούνιος 27, 2010, 09:12:59 πμ »
Επειδή οι συζητήσεις πολιτικού περιεχομένου καταλήγουν με μαθηματική ακρίβεια σε φλέγουσα ένταση, καλό θα είναι η συγκεκριμένη συζήτηση να διεξαχθεί με ψυχραιμία και αν είναι δυνατόν με χιούμορ. Βοηθά να κατέβει ο κόμπος που υπάρχει στο λαιμό.

Εμένα έχει μαυρίσει η ψυχή μου πάντως. Προσπαθώ να μεγαλώσω τα παιδιά μου όσο καλύτερα μπορώ, και με όσο το δυνατόν περισσότερα εφόδια, είτε ψυχικά είτε πνευματικά είτε άλλως. Κι είναι σαν να χρωστάνε από τώρα της Μιχαλούς, εξαιτίας όλων αυτών των καθαρμάτων.  >:(

Διάβασα προσεκτικά τα πάντα. Και 3 πτυχία έχω, και οικονομικά, και ότι θέτε... Αγκαλιάζω τον φίλο nin για την παραπάνω δήλωση. Εκεί είναι η αρχή για την κόλαση ή για τον παράδεισο. Εστέ ειλικρινείς... Μας εφαρμόζουν το "Διαίρει και βασίλευε" κι εμείς αφελέστατα το τρώμε...
Κύριοι, υπάρχει πρόβλημα ΗΘΟΥΣ στον τόπο. Αυτό είναι όλο. Ο καθένας για την πάρτη του, και όλοι μαζί μόνο στο γήπεδο και στα μπουζούκια. Πλην ομάδων που δημιουργούνται για περιστάσεις, πάντως όχι για το "όμαιμον, ομόψυχον και ομόγλωσσον".
Θα κλείσω μόνο με μιά ερώτηση, τιθέμενη όμως με θλίψη και αγάπη προς όλους ανεξαιρέτως: " Πώς ανατρέφετε και τι ΑΞΙΕΣ διδάσκετε στις επόμενες γενιές?"...
Από εκεί μόνον εξαρτάται η επιβίωση και η προκοπή της υπεραγαπημένης μας πατρίδας.
Δυστυχώς, θα αργήσει, εαν επιτευχθεί εν τέλει...
Εγώ πάντως τότε θα είμαι κόκκαλα για τσατσάρες...
ΜΑΘΕΤΕ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΔΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΙΔΑΝΙΚΑ ΚΙ ΑΞΙΕΣ! ΚΑΛΛΙΕΡΓΗΣΤΕ ΤΑ! ΜΠΟΡΟΥΜΕ!
Με πολλή Ελληνική Αγάπη,
Θάνος
ΥΓ. Συγχωρέστε με για το δεύτερο πληθυντικό πρόσωπο στην παραίνεσή μου, δυστυχώς δεν έχω παιδάκια, μακάρι να είχα... Δίνω ότι φτωχό μπορώ στα παιδιά των συνανθρώπων μου, με έρεισμα τα παραπάνω...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2010, 09:18:01 πμ από THANOS58 »
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ................
« Απάντηση #125 στις: Ιούνιος 27, 2010, 09:40:41 πμ »
Σωστός ο παραπάνω φίλος! Το πρόβλημα είναι πρόβλημα αξιών και ήθους. Κυρίως το πρόβλημα έχει δημιουργηθεί όχι από τους πολιτικούς αλλά από όλους εσάς που---

ψηφιζετε έναν από τους δυο μεγάλους πάντα! δεν αναρωτιεσθαι αν το κάθε συγκεκριμένο κόμμα με ικανοποιεί; Αν ήταν σωστό; Ότι και να γίνει ψήφος παραδοσιακά σε πράσινο η μπλε.... ΈΛΕΟΣ!

Έχετε χρησιμοποιήσει βυσμα για να βολεψετε την κορούλα σας η τον γιοκα σας! Που έχετε πατήσει επί πτωματων για να βρείτε θεσούλα στο Δημόσιο, στην αστυνομία, στην πυροσβεστική, στο δήμο.

Έχετε δωροδοκησει σε εφορία, μπατσο, δικαστικό υπάλληλο, κτλ για να κάνετε την Δουλεια σας!

Ποιος φταίει; Η καταραμένη γενιά του Πολυτεχνείου που τα ξεφτιλισει και τα γαμησε όλα!

 
Ο Έλληνας που έπεσε με τα μούτρα μέσα στα patek, iwc, Ferrari, κτλ με κοστος τις διαπροσωπικές σχέσεις, με κόστος τα μπέσα, με κόστος την αξιοπρέπεια. Και γιατί; Για να γαμησει το τοπ μοντέλο, να
την πει στον φίλο του, να κάνει μπάνιο στην ψαρρου.

Όλοι εσείς που δέχεστε αδιαμαρτύρητα την πολιτική εξουσία και τώρα μου μάθατε τον Μαρξ. Και τώρα που χάνετε χρήμα σας έπιασε το επαναστατικό σας! Ρε ουστ!

Όλοι εσείς που λέτε, λέτε, λέτε και δεν κάνετε τίποτα γιατί μαζεύεται να πάρετε το x5 full extra.

Όλοι εσείς οι διαπλεκομενοι....

Μπορώ να γράφω πολλυ περισσότερα όμως ας αφήσω κανέναν άλλο να συμπληρώσει τίποτα.
Δεν αναφέρομαι σε μέλη του φόρουμ φυσικά. Προσωπικά ξέρω 4-5 άτομα και δεν εκπίπτουν σε κα
μια από αυτές τις κατηγορίες.

Φιλικά
ελιο 
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ................
« Απάντηση #126 στις: Ιούνιος 27, 2010, 10:23:06 πμ »
Και πΆλι ξεκαθαρίσω πως δεν αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικά εδώ μέσα. Σχολιάζω την ελληνική νοοτροπία.

Τα τραύματα του εμφυλίου που υπάρχουν ακόμα, την καταραμένη γενιά του πολυτεχνείου, την επιθυμία για άκρατο πλουτισμό, την πίστη πως είμαστε οι καλύτεροι και όλοι οι άλλοι είναι μαμακες.

Τα στεροτυπικα ιδεώδη που καλιεργησαμε όλοι μας. Την προσπάθεια να επιβληθουμε μέσω των υλικών αγαθών και όχι μέσω της αξίας μας. Την πίστη να διατηρήσουμε ένα σάπιο πολιτικό σύστημα προς όφελος πάντα προσωπικό.

Τώρα μας πείραξε η κρίση; Τώρα διαβάζουμε; Οι Γερμανοί και οι Εβραίοι φταίνε οι εμείς οι ίδιοι;

Οι αλλαγές γίνονται πρώτα εκ των έσω.

Φιλικά
ελιο
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος jtheogr

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 269
    • Προφίλ
Απ: Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ................
« Απάντηση #127 στις: Ιούνιος 27, 2010, 10:55:09 πμ »
Μην το παιδεύουμε άλλο όλοι γνωρίζουμε ποιοί έφαγαν ποιοί βολεύτηκαν και τι γινόταν τόσα χρόνια το θέμα είναι τι κάνουμε τώρα και στο μέλλον.

Το πάρτυ για αυτούς συνεχίζεται και το πρόβλημα μου είναι ότι το πληρώνω "ΕΓΩ".

Αποσυνδεδεμένος philosopher

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 370
    • Προφίλ
Απ: Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ................
« Απάντηση #128 στις: Ιούνιος 27, 2010, 11:08:53 πμ »
Δε διαφωνίσω με τα παραπάνω αλλά εμένα μου κάνει τραγικά μεγάλη εντύπωση που δεν αντιδρά πλέον κανείς.
Τι στο καλό τόσο πολύ έχει απογοητευτεί ο κόσμος και πιστεύει οτι πλέον δε μπορεί να υπάρξει αλλαγή! Η τόσο πολύ έχει βολευτεί?
Λέμε για αδικίες κτλπ εδώ τολμάνε να μειώσουν στο μισό σχεδόν συντάξεις (τις περισσότερες φορές) των 500-600Ε ανθρώπων που έχουν λιώσει κυριολεκτικά στη δουλειά και παρ/λα δεν αγγίζει κανείς βουλευτές και βουλή. ΕΛΕΟΣ!!! Ο πρόεδρος της Εθνικής με τα 4-5 εκ το χρόνο κοκ.
Και σα να μη φτάνουν όλα αυτά έβλεπα μια πρωινή ανημερωτική εκπομπή τη Πέμπτη ή τη Παρασκυή και άκουσα το Κο Λοβέρδο να σχολιάζει για τα παράπονα του κόσμου, που μετέφεραν οι δημοσιογράφοι, να λέει οτι δεν έχουμε διαβάσει καλά το μνημόνιο και οτι όλα αυτά αναφέρονται ξεκάθαρα και ρητά. Λυπάμαι κύριοι αν έχετε φτάσει σε τέτοιο σημείο εξευτελισμού παραιτηθείτε μήπως και γλυτώσετε ελάχιστη απο την υπόληψη και την αξιοπρέπεια που σας έχει απομείνει.

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ................
« Απάντηση #129 στις: Ιούνιος 27, 2010, 11:13:17 πμ »
Φίλε μου jthegor έχεις δίκιο. Μήπως όμως θα έπρεπε να έχεις-εχετε-έχουμε αντιδράσει πριν η οποία κρίση χτυπήσει τα συμφέροντα μας, την τσέπη μας, την δουλειά μας;;;;

Δεν το κάναμε όμως.... Προτιμήθηκε να κάνουν όλοι τα στραβά ματιά. Έλα μωρε! Ο κολος μας να είναι καλά....

Τώρα;;;;; Ανομια, χάος. Αδικία. Δημόσιο πέθαμενο, ασφαλιστικό εκρηκτικό. Κανείς δεν πταίει. Οι πολιτικοί αδεκαστοι, οι πολίτες αντιδρούν λες και δεν ήξεραν τι συμβαίνει...

Άντε γεια τώρα φίλε μου.

Φίλε φιλοσοφε πιστεύω πως το παράδειγμα της σπηλιας του Πλάτωνα είναι ενδεικτικό. Όχι, πως να αντιδράσει κανένας όταν κυβερνασαι και όλοι μας από την δικτακτορια των ΜΜΕ. Προβοκάτσια φουλ! Πως να αντιδράσεις όταν χρωστας παντού;

Χρειάζεται ένας ήρωας.... (και φυσικά δεν αναφέρομαι στο ηλίθιο επειχηρημα της χούντας που αναδύεται συχνά πυκνά)

Φιλικά
ελιο

Άντε γεια!  
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

director

  • Επισκέπτης
Απ: Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ................
« Απάντηση #130 στις: Ιούνιος 27, 2010, 12:53:17 μμ »
Παρατηρω τελευταια μια προσπαθεια ενοχοποιησης του λαουτζικου για τις ταχα επιλογες του,δεν αναφερομαι στα μελη και συνομιλητες του φορουμ,αλλα στην εντεταλμενη ηλεκτρονικη κι εντυπη δημοσιογραφια (τροπος του λεγειν).
ΟΧΙ παιδια δεν φταιμε,αλλοι συστηματικα μας εκμαυλιζουν και μας αφαιρουν την παιδεια και την κριτικη ικανοτητα κι αυτο γιατι ετσι τους βολευει,η δυναμη της προπαγανδας ειναι τεραστια και διαπιστωμενη μεσω της ιστοριας,ας μην ενοχοποιουμε τους εαυτους μας και αποφορτιζουμε των ευθυνων τους πραγματικους υπαιτιους και τα εμμισθα καρακωλια τους.
Σε λιγο οπως παει το πραγμα,θα ριχνουμε στην πυρα τον καθε φτωχοδιαβολο δημοσιο υπαλληλο των 800 ευρω και θα εκκλιπαρουμε παλι το μεγαλολαμογιο να μας <ξανασωσει>.
Ας μην τους αφησουμε να μας ξανακοροιδεψουν παλι,ΡΗΜΑΧΤΕ τους.

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ................
« Απάντηση #131 στις: Ιούνιος 27, 2010, 01:30:44 μμ »
Παρατηρω τελευταια μια προσπαθεια ενοχοποιησης του λαουτζικου για τις ταχα επιλογες του,δεν αναφερομαι στα μελη και συνομιλητες του φορουμ,αλλα στην εντεταλμενη ηλεκτρονικη κι εντυπη δημοσιογραφια (τροπος του λεγειν).
ΟΧΙ παιδια δεν φταιμε,αλλοι συστηματικα μας εκμαυλιζουν και μας αφαιρουν την παιδεια και την κριτικη ικανοτητα κι αυτο γιατι ετσι τους βολευει,η δυναμη της προπαγανδας ειναι τεραστια και διαπιστωμενη μεσω της ιστοριας,ας μην ενοχοποιουμε τους εαυτους μας και αποφορτιζουμε των ευθυνων τους πραγματικους υπαιτιους και τα εμμισθα καρακωλια τους.
Σε λιγο οπως παει το πραγμα,θα ριχνουμε στην πυρα τον καθε φτωχοδιαβολο δημοσιο υπαλληλο των 800 ευρω και θα εκκλιπαρουμε παλι το μεγαλολαμογιο να μας <ξανασωσει>.
Ας μην τους αφησουμε να μας ξανακοροιδεψουν παλι,ΡΗΜΑΧΤΕ τους.

Δεν έχετε άδικο βρε παιδιά, και όλες οι απόψεις μαζί συνθέτουν μιά σωστή αντίδραση μα και κραυγή συνάμα. Director, άσε το ποιός φταίει... Στην αρχή ο αμαθής πολίτης, μετά ο επιτήδειος προύχων, που ευνουχίζει τον πληθυσμό επί δεκαετίες, κ.ο.κ. Διαντίδραση είναι. Ηθος όμως γιοκ... και στους ενόχους, και στους εξαπατημένους...
Το πρόβλημά μου λοιπόν δεν είναι να επικρίνω και να δικάσω... Είναι να εξυψώσουμε, να ενώσουμε και να "οπλίσουμε" έναν υγιή λαό...
Και ναι, εδώ είναι το κουμπί της Αλέξαινας, εδώ είναι η μόνη αντιμετώπιση, και εδώ λες την μεγάλη κουβέντα και λύση... ΡΗΜΑΧΤΕ ΤΟΥΣ! ναι! ΚΑΙ ΞΑΝΑΡΗΜΑΧΤΕ ΤΟΥΣ!
Χωρίς όμως κάποιος, ή κάποιοι να ξαναπάρουν τις θέσεις τους πάλι στο μέλλον...
Εδώ σε θέλω φίλε!
Θάνος
ΥΓ. Μιά λέξη, μιά στάση ζωής ρε παιδιά, που την έχω ποθήσει πιότερο και από τα χαμένα μου νιάτα... Α Ν Ι Δ Ι Ο Τ Ε Λ Ε Ι Α !!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2010, 01:40:54 μμ από THANOS58 »
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

director

  • Επισκέπτης
Απ: Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ................
« Απάντηση #132 στις: Ιούνιος 27, 2010, 01:46:02 μμ »
Παράθεση
Στην αρχή ο αμαθής πολίτης
,

εδω καλε μου φιλε θα διαφωνησω,ο αμαθης αγεται λογω αγνοιας,συνεπως αναζητησατε το αιτιον της αμαθειας,ο αμαθης δεν μπορει λογω καταστασης να διαμορφωσει τιποτα.

Παράθεση
ο επιτήδειος προύχων, που ευνουχίζει τον πληθυσμό επί δεκαετίες,

ν αγιασει το στομα σου φιλαρακι.

Παράθεση
Το πρόβλημά μου λοιπόν δεν είναι να επικρίνω και να δικάσω

γιατι οχι φιλε μου;πως θ αποκατασταθουν οι ηθικες αξιες αν μενουν παντα ατιμωρητες και υλικα αμοιβομενες οι παγαποντιες;

Παράθεση
Είναι να εξυψώσουμε, να ενώσουμε και να "οπλίσουμε" έναν υγιή λαό

ακριβως,κι εδω κατα την γνωμη μου ενεχεται και η ατομικη ευθυνη καθενος απο εμας να συμπραξει.

Αποσυνδεδεμένος vord

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 542
    • Προφίλ
Απ: Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ................
« Απάντηση #133 στις: Ιούνιος 27, 2010, 01:47:48 μμ »
Θα συμφωνήσω με τις απόψεις των παραπάνω μηνυμάτων.
Πάρα πολύ σωστές απόψεις.
Να συμπληρώσω:
α) το χρέος αν αναλογιστούμε το μέγεθος του δεν είναι κάτι το οποίο εύκολα αποπληρώνεται. Αυτό για μένα είναι φταίξιμο ΟΛΗΣ της πολιτικής σκηνήςαπό το Πολυτεχνείο και μετά
β) το ισχυρό όπλο τηε Ελλάδας σε όλη της την ιστορία ήταν η ΠΑΙΔΕΙΑ της. Σήμερα θεωρώ ότι είναι από τα μεγάλα αδύναμα σημεία. Για μένα από εκεί ξεκινούν όλα.
γ) η δύναμη μας πλέον δεν είναι ούτε η ψήφος. Θεωρώ αυτή η πιπίλα έχει χαθεί εδώ και καιρό. Περισσότερη σημασία έχει τι βλέπουμε στην τηλεόραση ή τι θα δηλώσουμε στα γκάλοπ παρά η ίδια η ψήφος. Εμπορευματοποίηση στο χείριστο σημείο. Από ΟΛΗ την πολιτική σκηνή

 
 
i hear the roar of a big machine

director

  • Επισκέπτης
Απ: Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ................
« Απάντηση #134 στις: Ιούνιος 27, 2010, 02:09:12 μμ »
επειδη ανηκω στην γενια του Πολυτεχνειου και ειχα ενωσει κι εγω την φωνη μου τοτε μαζι με δεκαδες αλλα παιδια,προσπαθω να καταλαβω που εκανα λαθος,τι φταιω εγω και τα μηνυματα αυτης της διαμαρτυριας στην σημερινη κατασταση,μην ξεχναμε τα κυρια μηνυματα εκεινης της ομαδικης αντιδρασης,ηταν ψωμι,παιδεια,ελευθερια κι οχι παντεσπανι,ανοησια και καλοπεραση,καποιοι λιγοι πρωτεργατες εκεινης της εποχης,δελεασθηκαν απο θωκους κι ευκολο πλουτισμο,φταιει η γενια του Πολυτεχνειου γι αυτο;ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ,ομως πρεπει ν απαξιωθει απο το συστημα καθε αναφορα σε αντιδρασεις του προσφατου παρελθοντος,το ποπολο δεν πρεπει να <ξελογιαζεται> με τετοιες ανυπακοες,στο αναθεμα λοιπον και οι φυλακισεις και το αιμα των παιδιων,διοτι καποιοι απο αυτους γινανε εκ των υστερων εξουσιαστες και οικονομισαριοι.

Αποσυνδεδεμένος jtheogr

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 269
    • Προφίλ
Απ: Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ................
« Απάντηση #135 στις: Ιούνιος 27, 2010, 09:05:15 μμ »
Το χρέος που έχουμε απλά δεν αποπληρώνεται ή πάμε για αναδιάρθρωση ή για μπάμ............ δεν σας υποψιάζει λίγο αυτό το ότι όλοι (δημοσιγράφοι-πολιτικοί) κάνουν τις πάπιες και δεν αναφέρει κανείς τίποτα.
Μήπως παίζονται άλλα συμφέροντα πίσω απο όλα αυτά ......


Αυτά τελείωσε δεν περιγράφω άλλο..........................



Αποσυνδεδεμένος kostas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 359
  • Παρανέστι
    • Προφίλ
    • IMAGESHACK
Απ: Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ................
« Απάντηση #136 στις: Ιούνιος 27, 2010, 11:36:35 μμ »
Ηδη έχουν περάσει 6 μήνες από την ημέρα που νέοι όροι όπως spreads, IMF, τρόικες κλπ άρχισαν να μπαίνουν στη ζωή μας.
Το μονοπάτι που επιλέχθηκε για να πορευτεί το έθνος είναι ήδη σε όλους μας γνωστό και οι νέοι κυβερνώντες δεν είχαν όπως όλοι είδαμε και ιδιαίτερη φαντασία. Ακολουθούμε την περπατημένη οδό, διαλέγοντας το μονοπάτι από το οποίο πέρασαν οι Τούρκοι, οι Ρουμάνοι, οι Ούγγροι αλλά και οι Αργεντινοί.

Επειδή όμως όλα δεν μπορούμε να τα καταπίνουμε και επειδή σε όλους τους υγιής οργανισμούς υπάρχει η έννοια που λέγεται διοικητική ανασκόπηση πρέπει να δούμε τί έφταιξε. Ολοι ξέραμε πως ζούσαμε με δανεικά αλλά από το 3-4% έλλειμα δεν μπορεί να πας στο 12% έτσι με ένα τσαφ.
Δεν θα παρελθοντολογήσουμε. Δεν θα μιλήσουμε για τον Λαμπράκη και τον Μπελογιάννη. Ούτε για αποστασίες και συνταγματάρχες.
Θα δούμε τί έγινε πρίν από μόλις 24 μήνες. Δηλαδή χτες...

Πιστεύω πως άμεσα πρέπει:

1. Να μας μιλήσει ο πρώην Πρωθυπουργός ο οποίος είναι άγνωστο που βρίσκεται (άλλο ένα μέγα λάθος για την υστεροφημία του) και ο οποίος δεν χτύπησε το κουδούνι όταν έπρεπε. Τί έγινε και από ποίους θέλω να μάθω. Δεν μπορεί να λέμε γενικά φταίει το σύστημα. Ποιοί βουλευτές του σημερινού πολιτικού κόσμου όλων των χρωμάτων έπραξαν με μη ορθόδοξες μεθόδους προκαλώντας αυτό το χάος. Μιλάμε για χάος. Οι ξένοι έχουν χάσει τα μαλλία τους. Παντού υπάρχει σαπίλα και αυτό δεν είναι μηδενιστική άποψη αλλά πραγματικότητα.

2. Τα ομορφόπαιδα όπως ο κος Λοβέρδος ο οποίος έχει γίνει η μενεγάκη του πρώην ΠΑΣΟΚ πρέπει να μας πεί γιατί με τη σειρά τους δεν χτύπησαν το κουδούνι. Δεν μπορεί να μην ξέραν. Αν δεν ξέραν δεν ήταν αντιπολίτευση αλλά τουρίστες. Ο Προβόπουλος είπε στους φακέλους του Παπαχελά πως η ΤτΕ είχε ήδη υποβάλλει αναφορές για το ύψος του ελλείματος το Σεπτέμβριο του 2009 δείχνοντας 8%!! Ο κος Λοβέρδος ως ένας από τους 300 είδαν ποτέ αυτή την αναφορά; Είδαν καμία αναφορά για την μείωση εσόδων; Για την αύξηση του κόστους μισθοδοσίας; Και αυτά παραποιημένα ήταν; Ολοι στις υπηρεσίες του δημοσίου ήταν δεξιοί; Αν ναι γιατί το άφησαν αυτό;
Ποιές ήταν οι ενέργειες τους; Το αυτό και οι πρώην αριστεριστές που φωνάζουν για πάλες και τρίχες. Τότε για ποιά πάλη μας έλεγαν; Από το 3 στο 8 κύριοι. Ποιές αλλοιώσεις στατιστικών και τρίχες. Δημόσια τοποθέτηση για 8% είχε γίνει τον 11 του 2009. Ακόμη και εκεί να μέναμε, είναι δυνατόν να αφήσω το 8% έτσι δίχως να πιάσω τον ταύρο από τα κέρατα;
(καταλαβαίνετε πως δεν μπορώ να πιστέψω κανέναν ο οποίος εκλέχθηκε ως εξουσία ή ως αντιπολίτευση και πετούσε χαρταετό όσο αφορά τις αναφορές του για αναγκαία μέτρα κλπ. Δεν είμαι φυτό διάολε!).

3. Οι πολυαγαπημένοι μου συνδικαλιστές όλων των χρωμάτων πρέπει να μας πούνε ποιές ενέργειες έκαναν όταν γέμιζαν τα payroll των υπηρεσιών τους με παραπανίσιους εργαζομένους.
ΟΚ απεργούμε και φωνάζουμε όταν μας κόβουν τις αποδοχές μας, αλλά έμμεσα όταν μου γεμίζεις του γραφείο με "αχρείαστους" εργαζομένους πάλι μεσομακροπρόθεσμα τον μισθό μειώνεις (ποιός θα πληρώσει στο τέλος του μήνα τους μισθούς; ). Το πολυζωγοπουλέικο, οι μανώληδες κλπ πρέπει να μας εξηγήσουν γιατί εν έτη 2009 ακόμη τραγουδούσαν "είμαστε 2, είμαστε 3 κλπ". Φυσικά περιμένω να ακούσω την αυτοκριτική τους και μια απόρριψη της ιδεολογίας "όσο πιο πολλοί τόσο καλύτερα, λιγότερη δουλειά, πιο δυνατή φωνή...". Αυτός ήταν ο συνδικαλισμός φίλοι μου στην Ελλάδα. Ενας θεσμός απαρχαιωμένος, χτικιό, αδύναμο να σφυγμομετρήσει τις εξελίξεις στο εσωτερικό και στο εξωτερικό της χώρας. Μηδενικό όραμα, δημοσιοϋπαλληλική κουλτούρα. Ποιον να δώσω δίκαιο τώρα που παν να ξεπουλήσουν τον ΟΣΕ. Τους εργαζόμενους του; Γιατί αυτοί τι έκαναν για να προστατέψουν τη δουλίτσα τους; Εργάζονταν σκληρά; Ακόμη και αλήθεια να είναι που παπάρια είναι, στην Ευρώπη των 27 δεν αρκεί. ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΕΡΓΑΖΕΣΑΙ ΣΚΛΗΡΑ. Πρέπει να εργάζεσαι και έξυπνα! 
Από έξω δεν θα πρέπει να μείνουν οι ιατρικοί σύλλογοι που έπρεπε να μας μιλάνε για τα αίσχη στο  ΕΣΥ (τα μέλη τους τα κάνανε, αλλά και οι μασόνοι του ΤΕΕ για τα χάλια στις κατασκευές (μεγάλο φαγοπότι, 2004 τί να λέμε....).

Με αυτούς στο τιμόνι κύριοι είναι δυνατόν το σκάφος να μην χτυπήσει σε ξέρα;
Όλοι είχαν χάρτη, κανένας δεν χτύπησε τη σειρήνα και το σκάφος διαλύθηκε.
Πάλι μόνοι μας βγάλαμε τα μάτια μας και αυτοί που πρέπει δεν λένε τίποτα.......
Δεν μπορώ να δεχτώ πως πάσης φύσεων Βαυαροπρώσοι και Φράγκοι προσπαθούν τώρα να με βοηθήσουν.

Δεν με νοιάζει που δεν θα περάσω καλά για κάποια χρόνια. Ολοι στην Ευρώπη στα ίδια χάλια είναι.
Αυτό που μου τη σπάει είναι που με έφεραν μπρος από ένα τετελεσμένο γεγονός ενώ είχα τη δυνατότητα να αντιδράσω. Έστω και μερικά. Τώρα προσπαθούν να μου κάνουν το άσπρο μαύρο.
Θέλω την αλήθεια για να μπορέσω έστω και σε χρόνο μηδέν να πετάξω έξω από την πολιτική ζωή του τόπου τα καρκινικά κύτταρα του.

Ε δεν είναι και καμία επιστήμη στην τελική....


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2010, 11:46:14 μμ από kostas »
Δύσκολο χόμπι τα ρολόγια.....

director

  • Επισκέπτης
Απ: Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ................
« Απάντηση #137 στις: Ιούνιος 27, 2010, 11:42:06 μμ »
http://www.kepik.gr/?p=805

για ριχτε μια ματια,αξιζει τον κοπο

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ................
« Απάντηση #138 στις: Ιούνιος 27, 2010, 11:49:19 μμ »
Φίλε Director!
Δεν είμαι εδώ για διαφωνίες. Για πρόσθεση ήρθα, όχι για αφαίρεση. Πρόσεξε όμως γιατί πάνω στον ιδεαλισμό και το ισχυρό και δημοκρατικό σου αίσθημα δικαίου παρέκαμψες ένα σοβαρό -και τοις πάσι δεκτό- πρόβλημα... Ο πολύς λαός, έστω αμαθής, αδαής, εξαπατημένος, ανύποπτος -όπως θες πες το- δεν είναι αμέτοχος ευθυνών, ούτε "αθώος"... Και βέβαια διαμορφώνει! Δεν καταστρέφουν μόνον οι πράξεις, αλλά και οι παραλείψεις, υπάρχει και νομοθεσία και φιλοσοφία του Δικαίου με εκτενείς αναφορές σε αυτό...Είναι κατά το μάλλον ή ήττον ηθικός συναυτουργός. Γιατί τους επέλεξε με δημοκρατικές εκλόγές, κι αυτό είναι γεγονός, όχι άποψη. Και αν πιάσουμε να τιμωρούμε όλους τους κλέφτες, ρουσφετατζήδες και ξεπουλητάδες, από ψιλικατζήδες έως και πρωθυπουργούς, τότε θέλουμε περισσότερες φυλακές απ' ότι σχολεία... Καλή, αναγκαία και παραδειγματική η τιμωρία όπως λες, αλλά αυτός ο καρκίνος δεν θεραπεύεται με καταστολή. Μόνο με καλή πρόληψη. Κι εγώ της ίδιας γενιάς είμαι. Αλλά δεν με απασχολεί η γενιά. Δεν μου φαίνεται θέμα γενιάς η σημερινή κατάντια... Μάλλον θέμα ολόκληρων γενεών μου φαίνεται, αλληλουχιακά δε....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2010, 11:54:44 μμ από THANOS58 »
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος joanna

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 68
  • I have crossed oceans of time to find you…
    • Προφίλ
Απ: Απ: Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ................
« Απάντηση #139 στις: Ιούνιος 28, 2010, 12:47:59 μμ »
Γιατί τους επέλεξε με δημοκρατικές εκλόγές,

Απο τα διαθέσιμα "σκατά" απλα ψηφίσαμε αυτό που κατά την γνωμη μας μυρίζει λιγότερο...
Skeleton Fun