Αποστολέας Θέμα: Reuters: Έτοιμη να προτείνει κατάργηση δασμών για 96% εισαγωγών από ΗΠΑ η Ε.Ε.  (Αναγνώστηκε 936 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Έτοιμη να προτείνει την κατάργηση των δασμών για σχεδόν όλα τα προϊόντα που εισάγονται από τις Ηνωμένες Πολιτείες είναι η Ευρωπαϊκή Ένωση, σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες που μεταδίδει το πρακτορείο Reuters, καθώς ΗΠΑ και Ε.Ε. ετοιμάζονται να συνεχίσουν τις διμερείς διαπραγματεύσεις για τη μεταξύ τους συνθήκη ελεύθερου εμπορίου.

Οι ΗΠΑ αναμένεται να προβούν σε παραπλήσια πρόταση.

Σύμφωνα με το Reuters, η Ευρωπαϊκή Ένωση αρχικά θα προτείνει την ταχεία άρση των δασμών για το 96% των εισαγόμενων αγαθών, με προστασίες να παραμένουν για ορισμένα «ευαίσθητα» προϊόντα όπως βόειο κρέας, κοτόπουλο και χοιρινό.

Η Ε.Ε. θα προτείνει την κατάργηση των δασμών για ακόμα 3% των εισαγόμενων προϊόντων, αλλά η αλλαγή θα γίνει σε βάθος τριών έως επτά ετών, προκειμένου να επιτραπεί στις ευρωπαϊκές επιχειρήσεις να προσαρμοστούν.

Όσον αφορά τα σταθερά προστατευόμενα αγαθά, βόειο κρέας, κοτόπουλο και χοιρινό, ακόμα και σε αυτές τις περιπτώσεις οι ΗΠΑ αναμένεται να αποκτήσουν το δικαίωμα εξαγωγής μεγαλύτερων ποσοτήτων.

ΗΠΑ και Ε.Ε. είναι οι δύο μεγαλύτερες οικονομίες στον κόσμο, με αθροιστικό πληθυσμό 815 εκατομμύρια κατοίκους.

http://www.skai.gr/news/finance/article/251454/reuters-etoimi-na-proteinei-katargisi-dasmon-gia-96-eisagogon-apo-ipa-i-ee/


Τι λέτε; Θα γίνει της παραγγελίας το κάγκελο;;; :cooler: :cooler: :cooler:
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Καλή είδηση, αλλά ρε γμτ τώρα που δεν έχουμε ούτε για casio τα συμφώνησαν....?? :datz: :wallbash:

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Σε πρώτη ανάγνωση φαίνεται εντυπωσιακό. Γίνεται πλέον προσιτή η Αμερικάνικη αγορά που κανείς δεν τολμούσε ευθέως να παραγγείλει, λόγω φόρων, δασμών και εξόδων τελωνείου.
Όποιος όμως συχνάζει στα διεθνή ρολογοφόρα, ξέρει από πρώτο χέρι ότι οι Αμερικάνοι, τουλάχιστον στις ιδιωτικές πωλήσεις μεταχειρισμένων, στην συντριπτική τους πλειοψηφία επιμένουν σε CONUS only  :(

Αποσυνδεδεμένος philosopher

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 370
    • Προφίλ
Επίσης δεν είναι βέβαια ότι θα εναρμονιστούμε άμεσα με την απόφαση, αν με το καλό προχωρήσει.
Αρκεί κάποιος να δει το θέμα με τους δασμούς στα αυτοκίνητα.