Αποστολέας Θέμα: Αγορά ρολογιού από Αμερική  (Αναγνώστηκε 10368 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Di@bolic

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 618
  • Ανταλλάζω κρασί 35 ετών με αντίστοιχης αξίας ρολόι
    • Προφίλ
Αγορά ρολογιού από Αμερική
« στις: Απρίλιος 21, 2011, 09:03:22 πμ »
Καλημέρα σας ;D

Θα ήθελα να μου απαντήσετε σε μία απορία που έχω.
Πρόσφατα διάβασα στο γνωστό topic για το τελωνείο ότι πλέον δεν επιβάλλεται δασμός σε δέματα με αξία εως 150 μαζί με τα ε.α.
Και θα ήθελα να μου πείτε αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο.
Δηλαδή αν η αξία του δέματος είναι γύρω στα 50 ευρώ (για ρολόι φυσικά) δεν θα μου βάλλουν δασμό ακόμα και αν έρθει χωρίς την ένδειξη επισκευασμένο ή δώρο?

BTW ενδιαφέρομαι για ένα Invicta. :D
Hitech Πόντιος!

Newsposter and Moderator @ www.myplaisio.gr

Αποσυνδεδεμένος rugged

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 315
    • Προφίλ
    • Rugged
Απ: Αγορά ρολογιού από Αμερική
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 21, 2011, 09:10:55 πμ »
Τίποτα δεν είναι σίγουρο, αλλά είναι πολύ πιθανό να μην έχεις θέμα.
Με ταχυδρομίο (USPS) οι πιθανότητες αυξάνονται σημαντικά να μην σκοντάψει στους φαρισαίους.

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού από Αμερική
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 21, 2011, 09:32:56 πμ »
Καλημέρα σας ;D

Θα ήθελα να μου απαντήσετε σε μία απορία που έχω.
Πρόσφατα διάβασα στο γνωστό topic για το τελωνείο ότι πλέον δεν επιβάλλεται δασμός σε δέματα με αξία εως 150 μαζί με τα ε.α.
Και θα ήθελα να μου πείτε αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο.
Δηλαδή αν η αξία του δέματος είναι γύρω στα 50 ευρώ (για ρολόι φυσικά) δεν θα μου βάλλουν δασμό ακόμα και αν έρθει χωρίς την ένδειξη επισκευασμένο ή δώρο?

BTW ενδιαφέρομαι για ένα Invicta. :D

Επειδή το θέμα του τελωνείου απασχολεί πολύ κόσμο και όχι μόνο τους ρολογόφιλους, είχα ασχοληθεί στο παρελθόν για την αγορά αντικειμένων από τρίτες χώρες. Από την έρευνα αυτή προέκυψε η συγκεκριμένη τροποποίηση που ανέφερα στο αντίστοιχο θέμα. Έχουν, βέβαια, αναφερθεί και περιπτώσεις εισαγωγής, στις οποίες κλήθηκαν κάποιοι να πληρώσουν δασμούς και ΦΠΑ, χωρίς να έχει διευκρινιστεί εάν οι περιπτώσεις αυτές συνέβησαν πριν από την τροποποίηση του Κανονισμού ή έστω και λίγους μήνες μετά, οπότε δεν είχαν ενημερωθεί όλοι οι τελωνειακοί υπάλληλοι, ή συνέβη κάτι άλλο.

Έστω και εάν ζούμε στο Ελλαδιστάν, δεν μπορώ να φανταστώ ότι, δύο χρόνια μετά την τροποποίηση του Κανονισμού, μπορεί ένας τελωνειακός να αυθαιρετήσει και να επιβάλει δασμούς σε αντικείμενα, στα οποία η αναγραφόμενη αξία είναι μικρότερη των 150 ευρώ. Εάν, βέβαια, ανοίξει (τυχαία) ένα δέμα και το αντικείμενο, που αναγράφεται ως αξίας 100 ευρώ, έχει πραγματική αξία 1000 ευρώ, είναι προφανές ότι θα επιβάλει δασμούς.
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος ggeo7

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 227
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού από Αμερική
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 21, 2011, 12:34:13 μμ »
Τίποτα δεν είναι σίγουρο, αλλά είναι πολύ πιθανό να μην έχεις θέμα.
Με ταχυδρομίο (USPS) οι πιθανότητες αυξάνονται σημαντικά να μην σκοντάψει στους φαρισαίους.

+1

επειδη χρησιμοποιω το ebay για πολλες μου αγορες σου λεω απο προσωπικη πειρα οτι οτιδηποτε ερχεται με κουριερ(fed ex,Ups κλπ) ελεγχεται εξωνυχιστικα ,ενω αντιθετα οτι ερχεται με ταχυδρομιο σπανια ελεγχεται. Αυτο σημαινει ομως μεγαλυτερο χρονο αναμονης.
Φιλος μου ειχε φορολογηθει 100% για ακουστηκα αξιας 105usd λογω κουριερ...

Ζητησε αν μπορεις ''marked as gift'' δεμα...

Αποσυνδεδεμένος Di@bolic

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 618
  • Ανταλλάζω κρασί 35 ετών με αντίστοιχης αξίας ρολόι
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού από Αμερική
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 21, 2011, 12:51:42 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Η πραγματική του αξία είναι 50 ευρώ ούτως ή άλλως αλλά θα ρωτήσω και για δώρο όπως λέτε και εσείς.
Hitech Πόντιος!

Newsposter and Moderator @ www.myplaisio.gr

Αποσυνδεδεμένος Di@bolic

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 618
  • Ανταλλάζω κρασί 35 ετών με αντίστοιχης αξίας ρολόι
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού από Αμερική
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 22, 2011, 12:14:57 μμ »
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα:
Αν παρόλα αυτά γίνει λαθος και μου επιβάλλον δασμό σε ένα προιόν των 50 ευρώ πόσα θα πληρώσω τελικά?
Πάει με ποσοστό ή ότι πει ο τελωνειακός?
Ευχαριστώ.
Hitech Πόντιος!

Newsposter and Moderator @ www.myplaisio.gr

Αποσυνδεδεμένος rugged

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 315
    • Προφίλ
    • Rugged
Απ: Αγορά ρολογιού από Αμερική
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 23, 2011, 11:28:41 πμ »
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα:
Αν παρόλα αυτά γίνει λαθος και μου επιβάλλον δασμό σε ένα προιόν των 50 ευρώ πόσα θα πληρώσω τελικά?
Πάει με ποσοστό ή ότι πει ο τελωνειακός?
Ευχαριστώ.

(1) ΦΠΑ 23% (αξία + μεταφορικά) = 12€ + το ΦΠΑ των μεταφορικών
(2) Την ελάχιστη αμοιβή εκτελωνιστή = ~30€
(3) Handling αεροδρομίου (GoldAir) = ~10€
(4) ΔΕΤΕ, αποθήκευτρα, άλλα @@@σιάτικα = ~15€

To (2) μπορείς να το αποφύγεις αν κάνεις μόνος σου τον εκτελωνισμό, αλλά να ξέρεις ότι θα φας σίγουρα μια ολόκληρη μέρα στο αερόδρομιο.

Αποσυνδεδεμένος Di@bolic

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 618
  • Ανταλλάζω κρασί 35 ετών με αντίστοιχης αξίας ρολόι
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού από Αμερική
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 23, 2011, 11:32:08 πμ »
Δηλαδή κοντά στα 70 ευρά έτσι?

Αν φυσικά το ποσό είναι κάτω των 150 ευρώ δεν τίθεται θέμα επιβολής δασμών και λοιπών χρεώσεων ετσι?
Hitech Πόντιος!

Newsposter and Moderator @ www.myplaisio.gr

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού από Αμερική
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 23, 2011, 12:28:37 μμ »
Στις περιπτώσεις που το δέμα έρχεται με courier, θα περάσει, μάλλον σίγουρα, από τελωνείο, οπότε θα το ανοίξουν, κατά μεγάλη πιθανότητα.

Εάν διαπιστώσουν ότι η δηλωθείσα αξία δεν είναι πραγματική, τότε το κρατάνε και αρχίζει η διαδικασία του εκτελωνισμού.
Με βάση πρόσφατο περιστατικό, σε αξία 300 ευρώ, χρεώθηκαν δασμοί 300 Χ 26% = 78, τέλη εκτελωνισμού 8 (πάντα σταθερό) και διαχείριση δασμών 4 (πάντα σταθερό), σύνολο 90 ευρώ.
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος Di@bolic

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 618
  • Ανταλλάζω κρασί 35 ετών με αντίστοιχης αξίας ρολόι
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού από Αμερική
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 23, 2011, 12:42:54 μμ »
Ναι αλλά αν η πραγματική αξία είναι 50 ευρώ τότε και με κούριερ να έρθει πάλι δεν θα υπάρχει πρόβλημα έτσι?

Απ ότι είδα στο ebay, μερικοί πωλητές δεν δηλώνουν πλέον μικρότερη αξία γιατί υπάρχει περίπτωση να τους επιβάλλουν πολύ μεγάλα πρόστιμα.
Hitech Πόντιος!

Newsposter and Moderator @ www.myplaisio.gr

Αποσυνδεδεμένος ggeo7

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 227
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού από Αμερική
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 23, 2011, 07:50:59 μμ »
Ναι αλλά αν η πραγματική αξία είναι 50 ευρώ τότε και με κούριερ να έρθει πάλι δεν θα υπάρχει πρόβλημα έτσι?

Απ ότι είδα στο ebay, μερικοί πωλητές δεν δηλώνουν πλέον μικρότερη αξία γιατί υπάρχει περίπτωση να τους επιβάλλουν πολύ μεγάλα πρόστιμα.

Αυτο ισχυει που λες. Για αυτο ζητησε απο τον πωλητη να το κανει ''mark as gift'' οποτε τοτε αποφευγεις καθε πιθανο προβλημα

Αποσυνδεδεμένος Di@bolic

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 618
  • Ανταλλάζω κρασί 35 ετών με αντίστοιχης αξίας ρολόι
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού από Αμερική
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 29, 2011, 09:47:06 πμ »
Έχω βρει 2-3 invicta που με ενδιαφέρουν και 1-2 Tissot (Από κίνα βέβαια).
Όλα είναι σε δημοπρασίες από 1 cent.
Με βάση τα παραπάνω που μου είπατε, αν χτυπήσω ας πούμε ένα Tissot t-touch στα 70 ευρώ (αν κλείσει τόσο βέβαια) και το ανοίξουν στο τελωνείο, πως θα ξέρουν ότι δεν κοστίζει 600-700 ευρώ?
Αυτό που ρωτάω δηλαδή είναι πως καταλαβαίνουν την πραγματική αξία (στην περίπτωση μου όμως μιλάμε για δηλωμένη αξία 70 ευρώ ή μικρότερη των 150).
Ευχαριστώ.  :)
Hitech Πόντιος!

Newsposter and Moderator @ www.myplaisio.gr

Αποσυνδεδεμένος karavas

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού από Αμερική
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 11:50:20 πμ »
Το τελωνείο κατά πάσα πιθανότητα δεν μπορείς να το αποφύγεις εκτός και αν σταθείς τυχερός και δεν το πιάσουν. Συμβαίνει και αυτό καμία φορά. To ρολόι είναι κάτι μικρό. Συνήθως κοιτάνε για ηλεκτρονικά.
Ωστόσο, είναι τόσο πιο οικονομικά τα προϊόντα στην Αμερική που ακόμη και τελωνείο να πληρώσεις πάλι σε συμφέρει.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετωπίζω εγώ είναι ότι τα sites εκεί δεν στέλνουν το προϊόν σε international users.
Αν βρείτε κάποιο προϊόν από Αμερική όπου δε σας το στέλνουν στην Ελλάδα ΥΠΑΡΧΕΙ λύση!! http://www.viaddress.com/. Μία πολύ οικονομική λύση με μηδενική συνδρομή. Αποκτάτε μία  εικονική διεύθυνση στην Αμερική για να αγοράσετε προϊόντα από sites όπως το amazon, ebay ή οποιοδήποτε άλλο.Τα προϊόντα αποστέλλονται στο viaddress και στη συνέχεια τα στέλνουν στη διεύθυνση σας στην Ελλάδα.
Πολύ έξυπνο και απίστευτα εύκολο.

Αποσυνδεδεμένος indy

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού από Αμερική
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 01:20:46 μμ »
πες να στο στειλουν με usps και δεν θα εχεις κανενα προβλημα!η με ems!ακουσε και δεν θα χασεις!

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού από Αμερική
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 01:31:29 μμ »
πες να στο στειλουν με usps και δεν θα εχεις κανενα προβλημα!η με ems!ακουσε και δεν θα χασεις!

Πολύ σωστό !!!
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος diligre

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού από Αμερική
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 12:57:56 μμ »
Το τελωνείο κατά πάσα πιθανότητα δεν μπορείς να το αποφύγεις εκτός και αν σταθείς τυχερός και δεν το πιάσουν. Συμβαίνει και αυτό καμία φορά. To ρολόι είναι κάτι μικρό. Συνήθως κοιτάνε για ηλεκτρονικά.
Ωστόσο, είναι τόσο πιο οικονομικά τα προϊόντα στην Αμερική που ακόμη και τελωνείο να πληρώσεις πάλι σε συμφέρει.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετωπίζω εγώ είναι ότι τα sites εκεί δεν στέλνουν το προϊόν σε international users.
Αν βρείτε κάποιο προϊόν από Αμερική όπου δε σας το στέλνουν στην Ελλάδα ΥΠΑΡΧΕΙ λύση!! [url]http://www.viaddress.com/.[/url] Μία πολύ οικονομική λύση με μηδενική συνδρομή. Αποκτάτε μία  εικονική διεύθυνση στην Αμερική για να αγοράσετε προϊόντα από sites όπως το amazon, ebay ή οποιοδήποτε άλλο.Τα προϊόντα αποστέλλονται στο viaddress και στη συνέχεια τα στέλνουν στη διεύθυνση σας στην Ελλάδα.
Πολύ έξυπνο και απίστευτα εύκολο.


Σώζεις κόσμο έτσι! +1 από μένα και sticky.....

Αποσυνδεδεμένος kritikaros

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 190
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού από Αμερική
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 05:40:50 μμ »
είναι δοκιμασμένο αυτό?

γιατί πρέπει να ξέρουμε κατα πόσο είναι ασφαλές,παραείναι καλό πρακτικό για να το αφήσουμε έτσι.
το έχει χρησημοποιήδει κάποιος?

Αποσυνδεδεμένος pancho

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 605
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού από Αμερική
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 07:50:43 μμ »
Αφήνει να εννοηθεί πως ξεγελά τα συστήματα διαχείρισης παραγγελιών, δημιουργώντας σου μια εικονική διεύθυνση.
Δεν είναι ξεκάθαρο (και προσωπικά πιστεύω απίθανο) εάν έτσι παρακάμπτεται το τελωνείο και όλα όσα έπονται....
....and after the first GP win over Alfa Romeos Alfettas, Enzo Ferrari cried out: " I’ve killed my mother"....


Αποσυνδεδεμένος Di@bolic

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 618
  • Ανταλλάζω κρασί 35 ετών με αντίστοιχης αξίας ρολόι
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού από Αμερική
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 08:21:58 μμ »
Νομίζω ότι γίνεται να παρακαμθεί το τελωνείο (ή εν πάσει περιπτώσει μειώνονται οι πιθανότητες να σε τσακώσουν) διότι μπορείς πολυ απλά να το δηλώσεις ως δώρο αφού το δέμα θα το στείλουν άλλοι και όχι ο πωλητής. ;)
Hitech Πόντιος!

Newsposter and Moderator @ www.myplaisio.gr

Αποσυνδεδεμένος kritikaros

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 190
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού από Αμερική
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 09:05:51 μμ »
εγώ το κατάλβα διαφορετικά και όχι τόσο για την αποφυγή δασμών στο τελωνείο.

ότι πχ.ένας πωλητής στο ebay στέλνει μόνο στην αμερική τα προιόντα του και όχι στην ευρώπη άρα και στην ελλάδα,αναλαμβάνουν αυτοί να μπουν ως ενδιάμεσοι για να παρεις αυτό που θες και κατόπιν να το στείλουν όπου και αν είσαι.