Αποστολέας Θέμα: Miyota  (Αναγνώστηκε 73283 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος macattack

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Miyota
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 07, 2017, 08:03:20 μμ »
Ωραια σε ευχαριστω πολυ.θα ενημερωσω

Αποσυνδεδεμένος Ozymandias

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 127
    • Προφίλ
Απ: Miyota
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 30, 2018, 04:20:34 μμ »
Ξερει καποιος αν οι ροτορες της Miyota ειναι...θορυβωδεις;

Εχω ενα καινουργιο Ticino που φοραει Miyota και ειναι πολυ πιο θορυβωδες απο τα υπολοιπα αυτοματα που εχω

Αποσυνδεδεμένος tyropitaseiko

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Miyota
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 13, 2019, 07:52:48 μμ »
Λεγεται πως ειναι πιο θορυβωδεις. Καποια ρολογια με 9015 δεν με ενοχλουν, αλλα ειναι υποκειμενικο ποια ενταση θεωρειται θορυβωδης.

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Miyota
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 28, 2019, 08:17:27 πμ »
Η 9015 είναι πιο ήσυχη (δυστυχώς) από τις ΕΤΑ 2824 που έχω. Ο ρότορας όμως είναι η χαρά μου. Ακούγεται και γίνεται αισθητός στο χέρι όταν το κουνάς. Όταν όμως το φοράς ... τίποτα. Ούτε το ακούς, ούτε το αισθάνεσαι να κινείται

Αποσυνδεδεμένος ROUAMAT8

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Miyota
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 08, 2021, 09:09:25 μμ »
Καλησπέρα ομάδα!
Να κάνω μία ερώτηση?Έχω ένα παλιό παιδικό μου ρολόι, που φοράει μηχανισμό miyota 1m02. Θέλω να κρατήσω μόνο το μηχανισμό και να αλλάξω κάσα. δείκτες. καντράν. Έχω κάνει μία 'ερευνα στο internet για όλα αυτά ώστε να κουμπώνουν στο συγκεκριμένο μηχανισμό, χωρίς αποτέλεσμα.Μπορεί κανείς να με διαφωτίσει? Να προτείνει κανά εξάρτημα?

Ευχαριστώ πολυ!

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Miyota
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 09, 2021, 02:07:14 πμ »
Καλησπέρα ομάδα!
Να κάνω μία ερώτηση?Έχω ένα παλιό παιδικό μου ρολόι, που φοράει μηχανισμό miyota 1m02. Θέλω να κρατήσω μόνο το μηχανισμό και να αλλάξω κάσα. δείκτες. καντράν. Έχω κάνει μία 'ερευνα στο internet για όλα αυτά ώστε να κουμπώνουν στο συγκεκριμένο μηχανισμό, χωρίς αποτέλεσμα.Μπορεί κανείς να με διαφωτίσει? Να προτείνει κανά εξάρτημα?

Ευχαριστώ πολυ!
Γιατι να μπεις σε διαδικασία να κάνεις ολο αυτό πανω σε μια παλιά μηχανή που καινούρια κοστίζει μόλις 8 ευρώ;;;; Με τα λεφτά που θα σου κοστίσει μια νεα κάσα,  καντράν και δείκτες αγοράζεις νεο ρολόι αυτής της κατηγορίας.... Να πω οτι το ρολόι είχε κάποια συναισθηματική αξία και να ήθελες να κάνεις το ανάποδο... Δηλαδή να του βάλεις επάνω νέα μηχανή για να το χαρείς θα ειχε κάποια λογική.

Εναλλακτικά πάντως και εφοσον επιμείνεις κοιτάς για pulsar, citizen divers και casio duro δεκαετιας 90 που φοραγανε ακριβώς την ίδια μηχανή...
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος JOP

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Miyota
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 02, 2022, 09:34:53 πμ »
Kαλημέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα!

Έχω ένα Techne Airhawck II με Miyota os20.
Aπολαυστικό όσον αφορά τις επιλογές του, την ποιότητα κατασκευής του κ.λπ.
Μη σας πρήζω, είμαι ερωτευμένος με το συγκεκριμένο, έχει κερδίσει άλλα ρολόγια μου αντίστοιχης
ή μεγαλύτερης κατασκευάστικής ποιότητας και σχεδιασμού.

Πρόσφατα ο μηχανικός το καθάρισε, αντικατέστησε το ελατηριακι στο κουμπί χρονογράφου στις 4
και έβαλε νέα μπαταρία.
Χρειάστηκε για δεύτερη φορά στα 7? χρόνια που το έχω να καλιμπράρω τους δείκτες του χρονογράφου
και παρατήρησα πως πλέον ο δείκτης δευτερολέπτων πηδάει δευτερόλεπτα στην κίνηση με το (χαλαρό, προσέχω)
πάτημα του κουμπιού στις 2 ενώ σταματά και δεν προχωρά μετά τις 7.
Σε χρήση χρονογράφου η επιστροφή του είναι τυχαία με αποτέλεσμα να σκέφτομαι πως πολύ φυσιολογικά
έχουν φθαρεί τα γρανάζια μετά από τόσα χρόνια.

Το σκέφτομαι σωστά; ρισκάρω κάτι αλλάζοντας τον μηχανισμό με έναν καινούριο; (ο μηχανικός, όχι εγώ :) )

Επίσης αν υπάρχει πληροφορία όσον αφορά τους άξονες που διαθέτει, αν υπάρχει οποιαδήποτε άλλη μηχανή quartz, απλή μηχανική ή αυτόματη
με τα ίδια μεγέθη σε αυτά (δεν με απασχολεί η διάμετρος ή το ύψος) θα ήταν μεγάλο δώρο για εμένα.
Προσπάθησα να ανακαλύψω κάποια και νομίζω ότι υπάρχει κάποια SELLITA αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Didorsi

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 809
  • Love for Dive Watches
    • Προφίλ
Απ: Miyota
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 08, 2022, 10:01:35 πμ »
Kαλημέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα!

Έχω ένα Techne Airhawck II με Miyota os20.
Aπολαυστικό όσον αφορά τις επιλογές του, την ποιότητα κατασκευής του κ.λπ.
Μη σας πρήζω, είμαι ερωτευμένος με το συγκεκριμένο, έχει κερδίσει άλλα ρολόγια μου αντίστοιχης
ή μεγαλύτερης κατασκευάστικής ποιότητας και σχεδιασμού.

Πρόσφατα ο μηχανικός το καθάρισε, αντικατέστησε το ελατηριακι στο κουμπί χρονογράφου στις 4
και έβαλε νέα μπαταρία.
Χρειάστηκε για δεύτερη φορά στα 7? χρόνια που το έχω να καλιμπράρω τους δείκτες του χρονογράφου
και παρατήρησα πως πλέον ο δείκτης δευτερολέπτων πηδάει δευτερόλεπτα στην κίνηση με το (χαλαρό, προσέχω)
πάτημα του κουμπιού στις 2 ενώ σταματά και δεν προχωρά μετά τις 7.
Σε χρήση χρονογράφου η επιστροφή του είναι τυχαία με αποτέλεσμα να σκέφτομαι πως πολύ φυσιολογικά
έχουν φθαρεί τα γρανάζια μετά από τόσα χρόνια.

Το σκέφτομαι σωστά; ρισκάρω κάτι αλλάζοντας τον μηχανισμό με έναν καινούριο; (ο μηχανικός, όχι εγώ :) )

Επίσης αν υπάρχει πληροφορία όσον αφορά τους άξονες που διαθέτει, αν υπάρχει οποιαδήποτε άλλη μηχανή quartz, απλή μηχανική ή αυτόματη
με τα ίδια μεγέθη σε αυτά (δεν με απασχολεί η διάμετρος ή το ύψος) θα ήταν μεγάλο δώρο για εμένα.
Προσπάθησα να ανακαλύψω κάποια και νομίζω ότι υπάρχει κάποια SELLITA αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Ευχαριστώ!


Η λυση στο προβλημά σου είναι απλή,το πετάς και παίρνεις άλλο.