Αποστολέας Θέμα: Miyota  (Αναγνώστηκε 73274 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Miyota
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 02:20:56 μμ »
http://forums.watchuseek.com/f2/chronograph-hand-slop-456069.html


Sent from my iPhone using Tapatalk


Μπούρδες καραμπινάτες λένε στο συγκεκριμένο thread εκεί φίλτατε....δεν υπάρχει πουθενά τεχνικό εγχειρίδιο ούτε από eta g10 ούτε από miyota os20 που να αναφέρει τέτοιο πράγμα σαν νορμάλ λειτουργία και δεν είναι και φυσικό κιόλας.....πολλά πράγματα μπορεί να συμβαίνουν ανα περίπτωση και να παρουσιαστεί το εν λόγω φαινόμενο του τζόγου, χτύπημα (που ήδη ανέφερα), κακή τοποθέτηση δείκτη η διάκενο του άξονα του χρονογράφου και του δείκτη και ούτω καθεξής.....όταν μιλάμε για μηχανές που έχουν από 10 εώς 20 ευρώ κόστος (ψάξε και στο ebay για να δεις) και βγαίνουν σε μαζική παραγωγή κατά χιλιάδες κάπου θα κάτσει και ένα τέτοιο φαινόμενο, όχι όμως ότι είναι το φυσιολογικό η ότι προβλέπεται, από εκεί και πέρα εφόσον το ρολόι δεν έχει κάποιο άλλο πρόβλημα, κρατάει καλούς χρόνους και δεν σε χαλάει το να βλέπεις τον δείκτη να κάνει μικρές βόλτες το αφήνεις ως έχει αλλιώς εντός εγγύησης αλλάζεις μηχανή αλλά και εκτός εγγύησης κάνεις πάλι το ίδιο με το ανάλογο κόστος που όπως προείπα είναι γελοίο......αυταααααααα.
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος PiNiOn

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Miyota
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 12:46:02 μμ »
Πάντως σε ξένα forum έχει συζητηθεί πολλάκις το θέμα γιατί πολλοί το έχουν παρατηρήσει, και όλοι λένε ότι είνai καθαρά θέμα design του μηχανισμού (μιλάω για Miyota πάντα) και δεν είναι κάτι που διορθώνεται ή βλάβη. Σε 1-2 ρολογάδικα που ρώτησα μου είπαν το ίδιο. Οπότε τι να πω.. ??? Αν έχει κάποιος ρολόι με Miyota OS20 ή OS21, ας μας λύσει την απορία. Με τον χρονογράφο off ας παρατηρήσει τον δείκτη δευτερολέπτων κουνώντας ελαφρά το ρολόι δεξιά-αριστερά.

Time is ticking
......................
Sector ADV3000 :: Sector ADV3500 :: Sector SGE200 :: Invicta 8926OB :: Philip Watch AQ2000 :: Bulova Accutron Diver

Αποσυνδεδεμένος Dinamik42

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 409
    • Προφίλ
Απ: Miyota
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 06, 2015, 11:24:16 μμ »
Για κάποιο αδιευκρίνιστο λογο,και χωρίς να έχω τεχνικές γνώσεις έβλεπα απαξιωτικά του μηχανισμούς Miyota...ολα γύρισαν ομως τούμπα όταν απεκτισα το πρώτο μου μηχανικό ρολοι Citizen με μηχανισμο ασφαλώς Miyota...
Τελικα καλο δεν ειναι μόνο το Ελβετικο προϊόν που η αξία του της περισσότερες φορές ειναι πολλαπλάσια των Ιαπονικον...
Ψήφο εμπιστοσύνης απο εμένα πλέον με κλειστά μάτια στους μηχανισμούς Miyota!!!
Οταν η συνέχεια είναι ζόρικη...Οι ζόρικοι συνεχίζουν!
      John Kennedy

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Miyota
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 08, 2015, 01:21:00 μμ »
Πάντως σε ξένα forum έχει συζητηθεί πολλάκις το θέμα γιατί πολλοί το έχουν παρατηρήσει, και όλοι λένε ότι είνai καθαρά θέμα design του μηχανισμού (μιλάω για Miyota πάντα) και δεν είναι κάτι που διορθώνεται ή βλάβη. Σε 1-2 ρολογάδικα που ρώτησα μου είπαν το ίδιο. Οπότε τι να πω.. ??? Αν έχει κάποιος ρολόι με Miyota OS20 ή OS21, ας μας λύσει την απορία. Με τον χρονογράφο off ας παρατηρήσει τον δείκτη δευτερολέπτων κουνώντας ελαφρά το ρολόι δεξιά-αριστερά.
δεν το νομιζω ουτε εγω αυτο... χωρις να ξερω βεβαια!  :)
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος macattack

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Miyota
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 13, 2016, 12:00:56 πμ »
Καλησπερα στην παρεα.μπορει καποιος να με βοηθησει???εχω αυτο το casio MTF-E001-1AVEF.γνωρίζει κανείς ποιον miyota φοράει ώστε να τον αγοράσω εγώ???

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Miyota
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 13, 2016, 02:29:03 πμ »
Καλησπερα στην παρεα.μπορει καποιος να με βοηθησει???εχω αυτο το casio MTF-E001-1AVEF.γνωρίζει κανείς ποιον miyota φοράει ώστε να τον αγοράσω εγώ???
Δεν θα το βρεις γραμμένο κάπου, ξεβιδωσε πίσω καπάκι και με μια λουπα η μεγεθυντικό φακό θα διαβάσεις επάνω στη μηχανή τον κωδικό της.
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος Eddiedimitris

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Miyota
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 20, 2016, 02:16:22 μμ »
Παντως νομιζω ο μηχανισμος eco drive δεν εχει σχεση με Μιyota

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Miyota
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 20, 2016, 08:27:40 μμ »
Παντως νομιζω ο μηχανισμος eco drive δεν εχει σχεση με Μιyota

Καλώς μας ήρθες, για πες μας γιατί δεν νομίζεις πως έχει σχέση;;; (και μετά θα σου βάλω ένα βίντεο που θα δείχνει το αντίθετο...  :D )
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος Eddiedimitris

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Miyota
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 21, 2016, 12:56:52 μμ »
Καλώς μας ήρθες, για πες μας γιατί δεν νομίζεις πως έχει σχέση;;; (και μετά θα σου βάλω ένα βίντεο που θα δείχνει το αντίθετο...  :D )
Αντε να το περασω το τεστ!Ειπα νομιζω μονο και μονο επειδη στο δικο μου αναφερει ως μηχανη την f900.Οχι οτι ξερω ομως...

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Miyota
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 21, 2016, 03:26:43 μμ »
Αντε να το περασω το τεστ!Ειπα νομιζω μονο και μονο επειδη στο δικο μου αναφερει ως μηχανη την f900.Οχι οτι ξερω ομως...


Στο ίδιο εργοστάσιο γίνονται Δημήτρη, citizen-miyota είναι το ολοκληρωμένο όνομα των μηχανών....(αν διάβαζες και τα πιο παλιά ποστ του παρόντος θέματος θα σου λυνότανε η απορία)

http://miyotamovement.com/contents/?p=169
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος Eddiedimitris

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Miyota
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 21, 2016, 09:41:48 μμ »
Στο ίδιο εργοστάσιο γίνονται Δημήτρη, citizen-miyota είναι το ολοκληρωμένο όνομα των μηχανών....(αν διάβαζες και τα πιο παλιά ποστ του παρόντος θέματος θα σου λυνότανε η απορία)

http://miyotamovement.com/contents/?p=169
Το οτι η miyota ειναι κατασκευης citizen ειναι γνωστο.Αυτο που δεν ξερω ειναι κατα ποσο οι μηχανισμοι eco drive ανηκουν στις miyota η οχι...
Παρατηρησα οτι το μηχανισμο στο δικο μου τον ονομαζει f900 και δεν αναφερει πουθενα miyota...

Αρα μαλλον η απορια μενει  :P

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Miyota
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 21, 2016, 10:13:21 μμ »
δεν αναφερει πουθενα miyota...
Παρα πολλα Citizen δεν αναγραφουν Miyota.
Είναι γνωστο όμως ότι αυτό ισχυει και ποιος ανηκει σε ποιον.
Το f900 είναι απλα μια κωδικοποιηση και τιποτα άλλο.

Αποσυνδεδεμένος Eddiedimitris

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Miyota
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 21, 2016, 10:32:11 μμ »
Παρα πολλα Citizen δεν αναγραφουν Miyota.
Είναι γνωστο όμως ότι αυτό ισχυει και ποιος ανηκει σε ποιον.
Το f900 είναι απλα μια κωδικοποιηση και τιποτα άλλο.
Αρα τελικα και οι μηχανισμοι eco drive στην κατηγορια miyota ανηκουν;

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Miyota
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 21, 2016, 10:35:45 μμ »
Αρα τελικα και οι μηχανισμοι eco drive στην κατηγορια miyota ανηκουν;

Νομιζω ότι απλα και κατανοητα τα γραφω.

Αποσυνδεδεμένος Eddiedimitris

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Miyota
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 21, 2016, 11:02:48 μμ »
Νομιζω ότι απλα και κατανοητα τα γραφω.
Συγνωμη απλα ειμαι βλακας και δεν καταλαβα.Μαλλον πιο πανω καπου γινεται απολυτα κατανοητο οτι ολα τα Citizen φορουν ντε και καλα Miyota και οτι οι μηχανιςμοι Eco drive ειναι επιςης Miyota.Συγνωμη αφεντικο δεν το καταλαβα απευθειας.Θα αυτομαστιγωθω 35 φορες φωναζοντας το ονομα σου.
Να σαι καλα!

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Miyota
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 22, 2016, 12:22:26 πμ »
Συγνωμη απλα ειμαι βλακας και δεν καταλαβα.Μαλλον πιο πανω καπου γινεται απολυτα κατανοητο οτι ολα τα Citizen φορουν ντε και καλα Miyota και οτι οι μηχανιςμοι Eco drive ειναι επιςης Miyota.Συγνωμη αφεντικο δεν το καταλαβα απευθειας.Θα αυτομαστιγωθω 35 φορες φωναζοντας το ονομα σου.
Να σαι καλα!
Ίδιο εργοστάσιο, ίδια γραμμή παραγωγής, διαφορετικοί κωδικοί (η ονομασία αν θες) ανάλογα που θα τοποθετηθεί η κάθε μηχανή Δημήτρη. Η miyota ξεκίνησε αυτόνομη (σε άλλες εγκαταστασεις ), αγοράστηκε από την citizen προ δεκαετίας περίπου και σταδιακά ενσωματώθηκε σε μια γραμμή παραγωγής  (εντός των τειχών της όπως φαίνεται και στο βίντεο που έβαλα ) και πλέον είναι ένα και το αυτό, απλά στα ρολόγια citizen δεν χρειάζεται να το γράφει  (ο κωδικός φτάνει για να ορίσει τις πολυπλοκοτητες του ) ενώ στις άλλες μάρκες  (festina πχ ) πρέπει να γράφεται σαν μάρκα  (miyota ) μαζί με τον κωδικό (η miyota-citizen) ανάλογα την συμφωνία που έχει γίνει με την κάθε εταιρία, ελπίζω να έγινα κατανοητός.
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος Eddiedimitris

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Miyota
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 22, 2016, 12:10:38 μμ »
Ίδιο εργοστάσιο, ίδια γραμμή παραγωγής, διαφορετικοί κωδικοί (η ονομασία αν θες) ανάλογα που θα τοποθετηθεί η κάθε μηχανή Δημήτρη. Η miyota ξεκίνησε αυτόνομη (σε άλλες εγκαταστασεις ), αγοράστηκε από την citizen προ δεκαετίας περίπου και σταδιακά ενσωματώθηκε σε μια γραμμή παραγωγής  (εντός των τειχών της όπως φαίνεται και στο βίντεο που έβαλα ) και πλέον είναι ένα και το αυτό, απλά στα ρολόγια citizen δεν χρειάζεται να το γράφει  (ο κωδικός φτάνει για να ορίσει τις πολυπλοκοτητες του ) ενώ στις άλλες μάρκες  (festina πχ ) πρέπει να γράφεται σαν μάρκα  (miyota ) μαζί με τον κωδικό (η miyota-citizen) ανάλογα την συμφωνία που έχει γίνει με την κάθε εταιρία, ελπίζω να έγινα κατανοητός.
Να σαι καλα Γιωργο ευχαριστω.Η αληθεια ειναι δε τα γνωριζα τα παραπανω.

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Miyota
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 24, 2016, 10:45:25 μμ »
Συγνωμη απλα ειμαι βλακας και δεν καταλαβα.Μαλλον πιο πανω καπου γινεται απολυτα κατανοητο οτι ολα τα Citizen φορουν ντε και καλα Miyota και οτι οι μηχανιςμοι Eco drive ειναι επιςης Miyota.Συγνωμη αφεντικο δεν το καταλαβα απευθειας.Θα αυτομαστιγωθω 35 φορες φωναζοντας το ονομα σου.
Να σαι καλα!
Επισης θα γραψεις 1000 φορες: Τα Citizen φορανε Miyota.
Μονο ετσι θα γινεις κανονικο μελος του mywatch.gr
Καλοσωρισες.
 :)
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος macattack

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Miyota
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 07, 2017, 06:20:45 μμ »
Καλησπερα στην παρεα.μπορει καποιος να με βοηθησει???εχω αυτο το casio MTF-E001-1AVEF.γνωρίζει κανείς ποιον miyota φοράει ώστε να τον αγοράσω εγώ???
Tελικα την 2105 with date φοραω....ξερετε απο δω αθηνα υπαρχει κανενας για αγορα της μηχανης???

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Miyota
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 07, 2017, 06:29:03 μμ »
Tελικα την 2105 with date φοραω....ξερετε απο δω αθηνα υπαρχει κανενας για αγορα της μηχανης???
Σταμος Γιαννης
Πραξιτέλους 26 1ος οροφος
Αθήνα
2103220608