Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση για Ingersoll  (Αναγνώστηκε 1308 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος betonven

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Ερώτηση για Ingersoll
« στις: Μάρτιος 08, 2012, 02:07:46 πμ »
Παίδες καλησπέρα και καλώς σας βρήκα...!

Πριν λίγους μήνες, σε άσχετη βόλτα μου στο κέντρο, ερωτεύτηκα κεραυνοβόλα ένα Ingersoll Skeleton

Πριν κάποιες μέρες κατάφερα και μου το έκανα δώρο. Το θέμα είναι, ότι ενώ λειτουργούσε άψογα για λίγες μέρες, ξαφνικά άρχισε να σταματάει με το παραμικρό, όταν καθόμουν πχ στο γραφείο. Το γύρισα πίσω και μου το επισκέυασαν λέγοντάς μου ότι κάποια βίδα δεν ήταν σωστά βιδωμένη μέσα και δε φόρτιζε.

Έκτοτε, έχω μια περίεργη αίσθηση, ότι ακούγεται περισσότερο από ότι θα'πρεπε όταν κουνάω το χέρι μου. Ο θόρυβος προέρχεται από τον ρότορα (ναι, εδώ μέσα έμαθα πως λέγεται  ;D), αλλά είναι αρκετά υψίσυχνος, με αποτέλεσμα να ακούγεται κάθε φορά που κουνάω το χέρι μου, ακόμα και έχοντας το ρολόι μακριά απ'το αυτί μου, πχ στο ύψος της μέσης μου.

Ήθελα απλά να ρωτήσω, κάτι τέτοιο είναι φυσιολογικό; (Δεν είχα ως τώρα μηχανικό ρολόι και δεν έχω ιδέα αν πρεπει να ακούγεται και πόσο). Φοβάμαι απλά μήπως ο μάστορας κατά την επισκευή δεν έσφιξε κάτι σωστά και γι'αυτό να ακούγεται...

Κάθε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη. Ευχαριστώ προκαταβολικά
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2012, 02:16:45 πμ από betonven »

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για Ingersoll
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 08, 2012, 09:28:25 μμ »
Είναι δύσκολο να σου απαντήσουμε χωρίς να έχουμε τη δυνατότητα να ακούσουμε τον ήχο που περιγράφεις. Πριν το δώσεις για επισκευή δεν έκανε τον ίδιο θόρυβο?


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης