Αποστολέας Θέμα: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω  (Αναγνώστηκε 60312 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vsklav

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #180 στις: Φεβρουάριος 22, 2017, 04:27:58 μμ »
Movement Internal Reference : 120
Movement-Number of Jewels : 21.0
Movement Power Source : Automatic mechanical
Movement Size : 99.0
Movement Type : Swiss automatic movement

Κάνοντας register το ρολόι στο site της Μovado μου βγαλε κάποιες πληροφορίες για το ρολόι που παραθέτω πιο πάνω.
Αρα είχες δίκιο Aris911 για το caliber 120. Δεν διευκρινίζει αν είναι ετα 2892 ή κάτι άλλο, ούτε λέει power reserve, απλά αναφέρει οτι έχει 21 πετράδια και λέγεται 120.


Αποσυνδεδεμένος vsklav

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #181 στις: Φεβρουάριος 22, 2017, 04:31:10 μμ »
Παραθέτω το site που έκανα το registration

https://www.mgiservice.com/

Αποσυνδεδεμένος vsklav

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #182 στις: Φεβρουάριος 25, 2017, 10:11:38 πμ »
Ψαχνοντας το site εδω ειδα οτι το πιο σιγουρο εργαλειο για χρονομετρησεις ειναι το site time.is.

Αποφασισα προχτες το βραδυ να το μετρησω και το ρολογακι τρεχει με +4 δευτερολεπτα αυτες τις δυο μερες. + 4 καθημερινα εννοω. Θα το παρατηρησω και τις επομενες για να δω. Φανταζομαι ειναι λογικο μεχρι να "στρωσει" η μηχανη του; Η ειναι απολυτα λογικο και για μετεπειτα; Δε με ενοχλει και το κατανοω οτι ειναι λογικο απλα ρωταω απο περιεργεια.

Το φοραω καθημερινα απο το πρωι που σηκωνομαι κατα τις 8 και το βγαζω το βραδυ κατα τις 10 11 που παω για ντουζακι. Στον υπνο δε το φοραω και το χω κουρδισει μονο μια φορα το προηγουμενο Σαββατο που το πηρα.

Καλημερα!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 25, 2017, 10:18:18 πμ από vsklav »

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #183 στις: Φεβρουάριος 25, 2017, 12:16:52 μμ »
Μεχρι να στρωσει; Μια χαρα ειναι..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #184 στις: Φεβρουάριος 25, 2017, 12:54:34 μμ »
Μια χαρα ειναι φιλε... πληροφοριακα το λλδ ειχε στις αρχες 7 δευτερα μπροστα μετα επεσε στα 3 με 4 και τωρα εχει πεσει ακομα πιο κατω κοντα στο εναμισι..

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος vsklav

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #185 στις: Μάιος 19, 2017, 10:13:31 πμ »
Καλημέρα σε όλους!

Μια ερώτησις!

Από τις 18 Φλεβάρη που το πήρα το φοράω καθημερινά πλην ελαχίστων εξαιρέσεων και μόνο μια φορά μου χει σταματήσει που δε το φόρεσα για ενα σαββατοκύριακο ολόκληρο.
Από τότε με το που το φόρεσα όμως αντί να ναι στα 4 δευτερόλεπτα μπροστά όπως ήταν από την πρώτη μέρα πάει και 6 και 7. Να ανησυχώ ή είναι τυχαίο επειδή κάνω και δουλειά γραφείου και δεν "φορτίζει" ας πούμε πλήρως όλη μέρα; Το φοράω καθημερινά από το πρωί κατά τις 8 με 9 έως και 6 7 το απόγευμα και μετά το αφήνω και πάμε πάλι από την αρχή το επόμενο πρωί.




Αποσυνδεδεμένος vsklav

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #186 στις: Μάιος 31, 2017, 11:13:03 πμ »
Καλημέρα σε όλους!

Μια ερώτησις!

Από τις 18 Φλεβάρη που το πήρα το φοράω καθημερινά πλην ελαχίστων εξαιρέσεων και μόνο μια φορά μου χει σταματήσει που δε το φόρεσα για ενα σαββατοκύριακο ολόκληρο.
Από τότε με το που το φόρεσα όμως αντί να ναι στα 4 δευτερόλεπτα μπροστά όπως ήταν από την πρώτη μέρα πάει και 6 και 7. Να ανησυχώ ή είναι τυχαίο επειδή κάνω και δουλειά γραφείου και δεν "φορτίζει" ας πούμε πλήρως όλη μέρα; Το φοράω καθημερινά από το πρωί κατά τις 8 με 9 έως και 6 7 το απόγευμα και μετά το αφήνω και πάμε πάλι από την αρχή το επόμενο πρωί.

Απλά ενημερώνω οτι το ρολόι είχε μαγνητιστεί! Πως το κατάφερα αυτό...δε ξέρω... το πήγα στον Κ. Κιάμο συστημμένος από πολλά μέλη εδώ στο φόρουμ και του είπα το στορυ, το έβαλε σε ένα μαραφέτι κάθετα και οριζόντια και μου πε οτι όντως πάει 8 δευτερόλεπτα μπροστά και το απομαγνήτισε και τώρα το ρολογάκι επανήλθε στα 3,4 δευτερόλεπτα που έπαιζε από την πρώτη μέρα :)

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #187 στις: Μάιος 31, 2017, 10:43:35 μμ »
Απλά ενημερώνω οτι το ρολόι είχε μαγνητιστεί! Πως το κατάφερα αυτό...δε ξέρω... το πήγα στον Κ. Κιάμο συστημμένος από πολλά μέλη εδώ στο φόρουμ και του είπα το στορυ, το έβαλε σε ένα μαραφέτι κάθετα και οριζόντια και μου πε οτι όντως πάει 8 δευτερόλεπτα μπροστά και το απομαγνήτισε και τώρα το ρολογάκι επανήλθε στα 3,4 δευτερόλεπτα που έπαιζε από την πρώτη μέρα :)

Oλα καλα λοιπον, μπραβο!!! :smt023
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Kritikos

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #188 στις: Ιούνιος 03, 2017, 03:31:19 πμ »
Με λιγο μεγαλύτερο μπατζετ πας σε ομεγα...γνώμη μου...

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #189 στις: Ιούνιος 03, 2017, 08:09:27 πμ »
Με λιγο μεγαλύτερο μπατζετ πας σε ομεγα...γνώμη μου...

Τωρα πια ... πηγε, ηρθε


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #190 στις: Ιούνιος 04, 2017, 02:10:53 πμ »
Με λιγο μεγαλύτερο μπατζετ πας σε ομεγα...γνώμη μου...
3 πλασιο δηλαδη


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος vsklav

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #191 στις: Ιούνιος 09, 2017, 09:59:50 πμ »
Για ομέγκα, τουλάχιστον τα μοντέλα που μου αρέσανε μιλάμε για 3πλάσιο μπάτζετ...

Επανέρχομαι στο θέμα που είχα ποστάρει μερικό καιρό πριν. Το ρολόι από την Παρασκευή που μας πέρασε έμεινε αφόρετο για όλο το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος και την Δευτέρα βράδυ του γυρνάω την κορώνα καμιά 15αρια φορές και το φοράω και λίγο για να ναι ετοιμοπόλεμο την Τρίτη πρωί. Τρίτη και Τετάρτη πρωί δυστυχώς δε το μέτρησα και πολύ ευλαβικά αλλά πιστεύω οτι πήγαινε μπροστά κοντά στο 6,7...
 
Πέμπτη και σήμερα Παρασκευή το ρολογάκι πάει πάλι μετρημένα +7! Γιατί γίνεται αυτό; Μάλλον δεν είναι τυχαίο...όταν το κουρδίζω χειροκίνητα ενώ έχει σταματήσει αυτό ξεκινάει και τρέχει πιο μπροστά από το κανονικό. Επίσης είναι δυνατόν να μαγνητίζεται με το κούρδισμα; Γιατί και την πρώτη φορά που το παρατήρησα και το πήγα για ένα τσεκ μου πανε οτι μαγνητίστηκε και όντως μετά από τον απομαγνητισμό έπεσε σταθερά στα +4.

Τώρα πάλι τα ίδια. Σας φαίνεται λογικό;

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #192 στις: Ιούνιος 17, 2017, 01:24:14 πμ »
δινεις περισοτερο κουρδισμα απ οτι πρεπει μαλλον ή κατι φορας επιπλεον στο χερι που το μαγνητιζει . 7 sec ανα μερα ειναι 2 λεπτα τον μηνα σιγα τα αυγα . Αστο οσο παει θα στρωσει καποια στιγμη κι εμενα στο + 7 ειναι η valgranges


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος vsklav

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #193 στις: Μάρτιος 12, 2018, 04:44:38 μμ »
Επαναφέρω το θέμα αυτό στο προσκήνιο. Μια σούμα για να μη διαβάζετε πιο πίσω.

Το ρολόι (ebel 1911 cal 120) με το που βγήκα από το κατάστημα "έτρεχε" 4 δευτερόλεπτα μπροστά. Λογικό και μέσα στο όρια cosc και δε παραπονιόμουνα. Μετά κάποια στιγμή μόνο του πήγε στο +6,7 και αφού το απομαγνήτισα επανήλθε στα 4. Το άφησα αφόρετο για μερικές μέρες και όταν το ξαναφόρεσα του ρίξα μερικές "κορωνιές" για να φορτίσει και πάλι πήγε στα 7+ μπροστά.

Το πήγα πίσω στο κατάστημα (εξυπηρετικότατος ο κύριος δε μπορώ να πω) ο οποίος αφού του εξήγησα τι παίζει και εφόσον είμαι μέσα στην εγγύηση αποφασίσαμε να το στείλει αντιπροσωπεία.

Αυτά γίνανε περίπου στα μέσα Γενάρη. Φτάνουμε τώρα στην Παρασκευή που μας πέρασε (2 μήνες μετά!!) και το ρολογάκι επανέρχεται στον καρπό μου. Το Σάββατο πρωί διαπιστώνω οτι τώρα πάει πίσω καμιά δεκαριά δευτερόλεπτα! Λέω ισως δεν είχε φορτίσει καλά....Δίνω πάλι μερικές "κορωνιές" και το φοράω σχεδόν όλη μέρα. Κυριακή πρωί πάλι πάμε πίσω 10+ δευτερόλεπτα.

Δευτέρα πρωί σήμερα πάλι τα ίδια...

Αρα τι κάνω κύριοι; Φυσικά το εύλογο είναι να το ξαναπάω πίσω, αλλά σκέφτομαι λίγο φωναχτά και λέω να το πάω πάλι κάπου όπου πήρανε ένα ρολόι με +7 και μου το γυρίζουν με -10+???

Στην ερώτηση μου γιατί καθυστέρησε τόσο πολύ πήρα απάντηση πως η αντιπροσωπεία ελέγχει το ρολόι να δει οτι όλα πάνε καλά και αργεί γιατί σε καμία περίπτωση δε θέλουν να μου γυρίσουν πίσω ένα ρολόι που δε δουλεύει βάσει προδιαγραφών! Μου χα χα χα.....

Αρχίζω και εκνευρίζομαι...τι προτείνετε; Ανεξάρτητο τεχνίτη ή ξανά πίσω αντιπροσωπεία;

υ.γ. η δικαιολογία της αντιπροσωπείας στο γιατί εξαρχής έτρεχε μπροστά το ρολόι ήταν οτι κατόπιν χτυπήματος μάλλον (ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΧΤΥΠΗΜΑ ΑΠΟ ΜΕΡΟΥΣ ΜΟΥ) ξερυθμίστηκε ο μηχανισμός. Θεωρητικά το ρυθμίσανε και ορίστε τα αποτελέσματα.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #194 στις: Μάρτιος 12, 2018, 04:59:10 μμ »
Η το πας παλι πισω και τους λες να κανουν πληρες εργασια (σερβις, αλλαγη ελλατηριου, ρυθμιση)
η το πας σε ανεξαρτητο να τα κανει όλα αυτά.
Στην δευτερη περιπτωση θα πληρωσεις.

Αποσυνδεδεμένος vsklav

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #195 στις: Μάρτιος 15, 2018, 11:07:47 πμ »
Η το πας παλι πισω και τους λες να κανουν πληρες εργασια (σερβις, αλλαγη ελλατηριου, ρυθμιση)
η το πας σε ανεξαρτητο να τα κανει όλα αυτά.
Στην δευτερη περιπτωση θα πληρωσεις.

Μίλησα με το service το οποίο εκτελείται από την ελωμτις. Το ρολόι από την Παρασκευή που παραλήφθηκε πάει 10 ίσως και παραπάνω δευτερόλεπτα πίσω... Ο τεχνικός μου ανέφερε οτι έκανε κάτι τύπου σερβις και ρύθμιση. Επίσης μου ανέφερε οτι τα αυτόματα πάντα χάνουν ή κερδίζουν και δε γίνεται να μην έχω απόκλιση.
Του λέω χαίρω πολύ, αλλά υποτίθεται από την στιγμή που το ρολόι λέει "chronometer" σημαίνει οτι είναι cosc, σωστα; Δεν ήξερε να μου απαντήσει....και επέμενε οτι δε γίνεται να πετύχω σωστή χρονομετρία.

Παρακαλώ διορθώστε αν κάνω λάθος στο cosc,chronometer το οποίο απ οτι διαβάζω οι αποδεκτές αποκλίσεις είναι -4 έως και +6. Το ρολόι πριν σταλεί στην αντιπροσωπεία έτρεχε με +10 και μετά την παραλαβή είμαστε στο -10.

Μου πε τέλος πάντων να το ξαναπάω να το κρατήσει μερικές μέρες και να δει τι γίνεται αλλά από τα λεγομενά του δεν του έχω και πολύ εμπιστοσύνη.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #196 στις: Μάρτιος 15, 2018, 11:26:56 πμ »
Το ρολοι πρωτα απο ολα θα γινει σερβις.
Στο εγραψα και πριν.
Ουτε περιπου, ουτε σαν σερβις.
Νομιζω οτι το γραφω σε απλα Ελληνικα ωστε να ειναι κατανοητο.

Αποσυνδεδεμένος vsklav

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #197 στις: Μάρτιος 15, 2018, 02:19:16 μμ »
Το ρολοι πρωτα απο ολα θα γινει σερβις.
Στο εγραψα και πριν.
Ουτε περιπου, ουτε σαν σερβις.
Νομιζω οτι το γραφω σε απλα Ελληνικα ωστε να ειναι κατανοητο.

Αδερφέ πίστεψε με, είσαι απόλυτα κατανοητός! Το σερβις το χα απαιτήσει σχεδόν με την αγορά του ρολογιού πριν ένα χρόνο λόγω του οτι ήταν αρκετών χρόνων αχρησιμοποιήτο και δεν το είχανε δεχτεί λέγοντας πως δεν χρειάζεται τίποτε εφόσον δε δούλευε.
Με το πρώτο παρατράγουδο πριν δυο μήνες το πήγα και τους είπα οτι θέλει σέρβις και πάλι καταλήξανε να μου λένε αυτά....

Δηλαδή τι πρέπει να κάνω, να μπουκάρω στην ελωμτις και να αρχίσω τις φάπες; Επίσης λόγω ωραρίου της δουλειάς μου μόνο με άδεια μπορώ να πάω αυτοπροσώπως στην ελωμτις, είναι ανοιχτά δευ-πα 09:30 με 15:30! Οπότε και το δίνω στο κοσμαματοπωλείο όπου το πήρα και κάνει την διαμεσολάβηση...

Σήμερα που μίλησα τηλεφωνικά με τον τεχνικό ύστερα από δική μου πρωτοβουλία μου είπε τις πιο πάνω μπούρδες.

Οπότε εγώ θα απαιτήσω σερβις επειδή το ξαναπάω δεύτερη φορά αλλά αμφιβάλλω αν θα κάνουν όπως και αμφιβάλλω αν τελικά κάνουν οτι θα το κάνουν και σωστά.

Εμπλεξα...

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #198 στις: Μάρτιος 15, 2018, 02:38:03 μμ »
Αδερφέ πίστεψε με, είσαι απόλυτα κατανοητός!
Ωραια γιατι ειχα την εντυπωση οτι δεν ειχα γινει εγω κατανοητος.

Δηλαδή τι πρέπει να κάνω, να μπουκάρω στην ελωμτις και να αρχίσω τις φάπες;
Οχι φυσικα.
Το ξυλο δεν ειναι ποτε λυση.

Αποσυνδεδεμένος vsklav

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #199 στις: Απρίλιος 16, 2018, 01:22:16 μμ »
Χρόνια πολλά σε όλους.

Ετσι για ευθυμήσουμε λίγο το ρολόι εδώ και 4 μήνες περίπου πηγαινοέρχεται στην αντιπροσωπεία....

Πρώτη φορά το πάω για σερβις μιας και έχανε δευτερόλεπτα, δε του κάνουν, λένε οτι κάτι λαδώσανε και ρυθμίσανε και το στέλνουν πίσω. Αποτέλεσμα να το ξαναπάω πίσω δεύτερη φορά εφόσον το πρόβλημα συνεχίστηκε και να απαιτήσω φουλ σέρβις το οποίο και μάλλον έγινε αλλά όταν το ρολόι επεστράφη διαπιστώνω οτι είχε εσωτερικά του κρύσταλλου δαχτυλιές αλλά και εμφανή σκουπιδάκια!!

Τρίτη φορά πίσω λοιπόν για καθαρισμό όπου το ξαναματαπαραλαμβάνω και αυτή την φορά έχει εμφανή σκουπιδάκια ο ωροδείκτης και ο λεπτοδείκτης... Τέταρτη φορά πίσω και συνεχίζουμε δυναμικά!

Ου μπλέξεις με αντιπροσωπείες πάντως, είτε αυτοκινήτων είτε ρολογιών, όλοι τα ίδια είναι...