Αποστολέας Θέμα: TUDOR  (Αναγνώστηκε 383117 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1580 στις: Αύγουστος 30, 2022, 09:44:59 μμ »
Ανεβαίνει σε άλλα χωράφια τιμολογιακά
Μάλλον κατεβαίνει θα ελεγα.

Sent from my Pixel 6 Pro


Αποσυνδεδεμένος marios_ch

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 197
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1581 στις: Αύγουστος 30, 2022, 09:48:28 μμ »
Πιο φθηνό δεν ήταν αυτό;

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1582 στις: Αύγουστος 30, 2022, 10:00:07 μμ »
Ναι, για αυτό είπα ότι μάλλον κατεβαίνει.
Το 42αρι pelagos κοστίζει €4.590 ενώ το 39αρι, στο οποίο έριξαν την υδατοστεγανότητα κι αφαίρεσαν τη βαλβίδα, €4.280. Κράτησαν όμως την ιν χαουζ καλιμπρα.
Η Τ κατ' εμέ είναι η πιο τίμια εταιρεία αυτή τη στιγμή.
Πάρε για παράδειγμα την Β και το νέο superocean.
Έριξαν την υδατοστεγανότητα, πέταξαν και μια σελιτα και στο κοτσαρουν €650 ακριβότερα από το προηγούμενο. Κάπου ωπα δηλαδή.

Sent from my Pixel 6 Pro


Αποσυνδεδεμένος marios_ch

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 197
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1583 στις: Αύγουστος 30, 2022, 10:18:09 μμ »
Μάλλον είχα μείνει σε παλαιότερες τιμές είχα την εντύπωση ότι ήταν κάτω από 4 το πέλαγος

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1584 στις: Αύγουστος 30, 2022, 11:15:33 μμ »
Ναι, για αυτό είπα ότι μάλλον κατεβαίνει.
Το 42αρι pelagos κοστίζει €4.590 ενώ το 39αρι, στο οποίο έριξαν την υδατοστεγανότητα κι αφαίρεσαν τη βαλβίδα, €4.280. Κράτησαν όμως την ιν χαουζ καλιμπρα.
Η Τ κατ' εμέ είναι η πιο τίμια εταιρεία αυτή τη στιγμή.
Πάρε για παράδειγμα την Β και το νέο superocean.
Έριξαν την υδατοστεγανότητα, πέταξαν και μια σελιτα και στο κοτσαρουν €650 ακριβότερα από το προηγούμενο. Κάπου ωπα δηλαδή.

Sent from my Pixel 6 Pro
Συν 1000.

Στάλθηκε από το SM-A536B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1585 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 08:50:39 πμ »
Η Τ κατ' εμέ είναι η πιο τίμια εταιρεία αυτή τη στιγμή.

Ε ναι, είναι η μόνη εταιρία που ξέρεις εξαρχής ότι στη διετία πας για αλλαγή μηχανής

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1586 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 10:01:46 πμ »
Ε ναι, είναι η μόνη εταιρία που ξέρεις εξαρχής ότι στη διετία πας για αλλαγή μηχανής

Στην εβδομάδα, στο 8μηνο και στο 2χρονο. 

Δεν παλιώνει ποτέ, τι σκ@τα άλλο θέλεις :butthead:

  ;D

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1587 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 10:59:49 πμ »
Στην εβδομάδα, στο 8μηνο και στο 2χρονο. 

Δεν παλιώνει ποτέ, τι σκ@τα άλλο θέλεις :butthead:

  ;D

Έτσι είναι. Δυστυχώς τα Τούντορ είναι πλέον για τα πανηγύρια

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1588 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 11:13:09 πμ »
Έτσι είναι. Δυστυχώς τα Τούντορ είναι πλέον για τα πανηγύρια

Θα διαφωνήσω σε αυτό. Τα προβλήματα υπήρξαν στη ΜΤ5652. Προβλήματα έχει και η Rolex με τις 32ΧΧ αν και εκεί περνάνε ζούλα από τα φόρα. Αν τα Rolex που φοράνε αυτές τις καλίμπρες κόστιζαν όσο και τα Tudor, θα είχε γίνει χαμός. Αλλά βλέπεις το μάρκετινγκ και η μεταπώληση κρατούν τα στοματα κλειστά...
Αν πάλι εννοείς για την αντικατάσταση κατά το σέρβις, ναι, ισχύει και είναι στην 5ετία. Προσωπικά με αφήνει παγερα αδιάφορο το αν την αλλάζουν ή επισκευάζουν την ίδια. Για να μην πω καλύτερα να τις αλλάζουν. Πιο γρήγορη και ευέλικτη πρακτική σε ένα μαζικής παραγωγής ρολόι που ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ για να αποτελεί οικονομικότερη εναλλακτική του Rolex.


Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
TUDOR
« Απάντηση #1589 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 11:22:25 πμ »
Θα διαφωνήσω σε αυτό. Τα προβλήματα υπήρξαν στη ΜΤ5652. Προβλήματα έχει και η Rolex με τις 32ΧΧ αν και εκεί περνάνε ζούλα από τα φόρα. Αν τα Rolex που φοράνε αυτές τις καλίμπρες κόστιζαν όσο και τα Tudor, θα είχε γίνει χαμός. Αλλά βλέπεις το μάρκετινγκ και η μεταπώληση κρατούν τα στοματα κλειστά...
Αν πάλι εννοείς για την αντικατάσταση κατά το σέρβις, ναι, ισχύει και είναι στην 5ετία. Προσωπικά με αφήνει παγερα αδιάφορο το αν την αλλάζουν ή επισκευάζουν την ίδια. Για να μην πω καλύτερα να τις αλλάζουν. Πιο γρήγορη και ευέλικτη πρακτική σε ένα μαζικής παραγωγής ρολόι που ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ για να αποτελεί οικονομικότερη εναλλακτική του Rolex.

Μια εταιρεία που τα ρολόγια της κοστίζουν περί τις 4-5 χιλιάδες και έχω τρεις γνωστούς των οποίων τα ρολόγια πέθαναν στο έτος, είναι ξεκάθαρα για τα πανηγύρια και είμαι και αρκετά επιεικής με την έκφραση.

Αντίθετα, ούτε έναν δεν ξέρω με πρόβλημα σε μηχανή ρολεξ τα 22 χρόνια που ασχολούμαι.

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1590 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 01:55:39 μμ »
Μια εταιρεία που τα ρολόγια της κοστίζουν περί τις 4-5 χιλιάδες και έχω τρεις γνωστούς των οποίων τα ρολόγια πέθαναν στο έτος, είναι ξεκάθαρα για τα πανηγύρια και είμαι και αρκετά επιεικής με την έκφραση.

Αντίθετα, ούτε έναν δεν ξέρω με πρόβλημα σε μηχανή ρολεξ τα 22 χρόνια που ασχολούμαι.

Συμφωνώ 100% στην προσδοκία ότι ένα ρολόι πολυτελείας δεν θα παρουσιάσει προβλήματα κατά τα πρώτα χρόνια χρήσης του. Και δεν κάνω διαχωρισμό μεταξύ σοβαρών ή μη. Προσδοκώ να μην αντιμετωπίσω κανένα.
Όσο περίπλοκο και να είναι στη κατασκευή του, δεν είναι σε μηχανικό επίπεδο αυτοκινήτου λχ.
Ωστόσο, δεν μπορεί κανείς να είναι απόλυτος χωρίς να αξιολογήσει τα δεδομένα που έχει στη διάθεσή του. Χωρίς να υπεισέρχεται η υποκειμενικότητα, ούτε οι προτιμήσεις.
Έχουν περάσει από τα χέρια μου / οικογένειά μου τις τελευταίες δεκαετίες 4 ρόλεξ και 3  Tudor. Το μόνο από τα τελευταία που έβγαλε θέματα ήταν το GMT. Και μάλιστα 3 φορές. Από τα ρόλεξ πάλι, τα μισά παρουσίασαν προβλημα (σκοπίμως χρησιμοποιώ τον όρο "τα μισά"). Το 116710 κόλλαγε στην αλλαγή ημερομηνίας και είχε ένα περιφερόμενο γρέζι στο καντράν και το παράθυρο της ημερομηνίας. Γρέζι + ελατήριο ημερομηνίας
Ένα Lady DJ 26 ξαφνικά απέκτησε δόνηση και όταν το κούρδιζες ήθελε να πηδήξει από το χέρι. Ρουλεμάν ρότορα.
Αμφότερα επισκευάστηκαν εντός εγγύησης.
Βλέπεις λοιπόν πώς δύο εμπειρίες μπορούν να είναι εντελώς διαφορετικές. Και εδώ θα αναφέρω ξανά ορισμένα προβλήματα της Rolex όπως
32XX προβλήματα εύρους/χάνει δευτερόλεπτα
3186 πρόβλημα με το σύστημα κίνησης του ωροδεικτη
DAY DATE δεν θυμάμαι καλιμπρα, νομίζω στο 40αρι, πρόβλημα αλλαγής ημερομηνίας/ημέρας
Κοκ, μπορεί να ξεχνώ ή να αγνοώ κι άλλα

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1591 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 03:06:31 μμ »
Τα περισσότερα προβλήματα εμφανίστηκαν στο gmt και αφορούσαν την αλλαγή της ημερομηνίας και κάποια λιγότερα στο Ρ01 και αφορούσαν την αυτονομία του.
Η Τ ευθύς εξαρχής αναγνώρισε τις όποιες αστοχίες και προέβη μονομιάς στην αντικατάσταση της καλιμπρας και όχι στην επισκευή της.
Και τα rolex έχουν τις αστοχιες τους αλλά υπάρχουν κάποια ζουδια που τρέχουν να τα βαφτίσουν συλλεκτικά, φωνάζοντας "δώσε κι εμένα μπάρμπα".


Sent from my Pixel 6 Pro


Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1592 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 03:42:47 μμ »
Παιδιά εντάξει. Να βγάλουμε το καπέλο στη φοβερή Tudor λοιπόν. Το ρολόι σας θα χαλάει αλλά εμείς θα σας αλλάζουμε μηχανή μέχρι να τελειώσει η εγγύηση.

Τώρα, πως κολλάει η λέξη ρολεξ στην ίδια παράγραφο με τη λέξη Τούντορ παραμένει γρίφος για μένα!

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1593 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 03:54:33 μμ »
Οχι και γριφος... εδω κολλαει με ολα η ρολεξ με την Τ που εχουν και σχεση;;

Στάλθηκε από το SM-A536B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1594 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 04:09:17 μμ »
Οχι και γριφος... εδω κολλαει με ολα η ρολεξ με την Τ που εχουν και σχεση;;

Στάλθηκε από το SM-A536B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όσο η swatch με την Ω και λίγο λιγότερο

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1595 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 04:48:29 μμ »
16 μήνες μετά No issues!!! Αντιθέτως το Cameron το έστειλα για ρύθμιση γιατί τεμπελιαζε περί τα 50 sec ημερησίως και το sd43 μια από τα ίδια ( σταθερά -8 sec ) .Το 124060 ειναι εντάξει .

Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1596 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 05:11:37 μμ »
16 μήνες μετά No issues!!! Αντιθέτως το Cameron το έστειλα για ρύθμιση γιατί τεμπελιαζε περί τα 50 sec ημερησίως και το sd43 μια από τα ίδια ( σταθερά -8 sec ) .Το 124060 ειναι εντάξει .

Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στα 3 χρόνια που κράτησα το μπλε πέλαγος δεν έχασε δευτερόλεπτο. Ίσως το μοναδικό ρολόι για το οποίο μετάνιωσα όταν το πούλησα.

Αποσυνδεδεμένος ELBETAKIAS

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 868
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1597 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 05:46:22 μμ »
Απο προσωπική εμπειρία ποτέ δεν είχα πρόβλημα με μηχανη τούντορ.

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1598 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 05:57:36 μμ »
16 μήνες μετά No issues!!! Αντιθέτως το Cameron το έστειλα για ρύθμιση γιατί τεμπελιαζε περί τα 50 sec ημερησίως και το sd43 μια από τα ίδια ( σταθερά -8 sec ) .Το 124060 ειναι εντάξει .

Στα 3 χρόνια που κράτησα το μπλε πέλαγος δεν έχασε δευτερόλεπτο. Ίσως το μοναδικό ρολόι για το οποίο μετάνιωσα όταν το πούλησα.

Απο προσωπική εμπειρία ποτέ δεν είχα πρόβλημα με μηχανη τούντορ.
Ε, τώρα μη μας το χαλατε ρε παιδιά.
Είπαμε, τα Tudor χαλάνε, τα Rolex ποτέ.
Μίλησαν οι επαΐοντες ντε.

Sent from my Pixel 6 Pro


Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
TUDOR
« Απάντηση #1599 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 06:14:00 μμ »
Ε, τώρα μη μας το χαλατε ρε παιδιά.
Είπαμε, τα Tudor χαλάνε, τα Rolex ποτέ.
Μίλησαν οι επαΐοντες ντε.

Sent from my Pixel 6 Pro

Έλα μωρέ σαχλαμάρα αμέσως να τσακωθείς. Αυτός που ξεκίνησε τη συζήτηση του χάλασε το Tudor στο δίμηνο και μετά άλλες δύο φορές. Ο άλλος πήρε ένα κομάντο και χαλασε στον μήνα και ο τρίτος Pepsi GMT κ χάλασε στον χρόνο. Όλοι μέλη του φόρουμ. Ποιοι επαΐοντες και πράσινα άλογα. Χαλάνε λέμε τα καινούρια Tudor είναι ελαττωματικά, η εταιρεία το παραδέχεται αλλάζοντας μηχανή σε όλους και θα ειρωνευτείς εσύ; Κι εγώ απλά είπα ότι δε δίνω 5000 για κάτι που έχει 50% πιθανότητες να χαλάσει απλά πράγματα. Πάρε ένα σέικο καλύτερα, μπορεί να σου έρχεται εμετός όταν το βλέπεις αλλά τουλάχιστον θα δείχνει την ώρα.