Αποστολέας Θέμα: Prometheus new diver  (Αναγνώστηκε 34873 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Prometheus new diver
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 08:04:05 πμ »
Θελουμε 25+ ρολογια για να μπορουμε να διαπραγματευτουμε και να κανουμε την παραγγελια. ;)
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος sol invictus

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 309
    • Προφίλ
Απ: Prometheus new diver
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 14, 2010, 07:21:33 μμ »
Καλησπερίζω,

Επειδή το θέμα με ενδιέφερε πολύ και από ότι βλέπω έχει βαλτώσει, θέλω να καταθέσω τις ιδέες μου σχετικά με τα projects του φόρουμ. Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι το πρόβλημα που κολλάει κάθε φορά το εγχείρημα οφείλεται στο ότι γίνεται με λάθος τρόπο. Παίρνοντας παράδειγμα άλλα φόρουμ όπως το PMWF ακολουθούμε λάθος τακτική.

Καταρχάς πιστεύω πως αν προταθεί μια ολοκληρωμένη λύση (τύπος ρολογιού, μηχανή, κατασκευαστής, custom σχέδιο, τιμή (λογική)) θα υπάρξει μεγαλύτερη ανταπόκριση από το να ξεκινάμε από το μηδέν και να αρχίσουμε να πετάμε ιδέες. Είμαστε Έλληνες και αν μας έχει διδάξει κάτι η ιστορία μας ανά τους αιώνες είναι πως αν έχεις 100 Έλληνες θα πάρεις 120 γνώμες για το ίδιο θέμα. Δεν γίνεται ο καθένας (και βάζω και τον εαυτό μου πρώτο) να έχει γνώμη για το θέμα του ρολογιού του φόρουμ. Η πορεία που πρέπει να ακολουθηθεί είναι κατά τη ταπεινή μου γνώμη η εξής.
5-6 ηγετικά στελέχη του φόρουμ που έχουν διάθεση, χρόνο και φυσικά γνώση του αντικειμένου (που έχουν) αποφασίζουν ότι το φόρουμ θα βγάλει νέο ρολογάκι.
Επειδή τους πιάνουν οι καλοσύνες κάνουν ένα poll για μια εβδομάδα όπου οι μάζες ψηφίζουν αν θέλουν aviator ή diver για παράδειγμα (χωρίς να μπορούν να κάνουν post μόνο poll).
Ο λαός αποφάσισε diver. Οι 6 τύραννοι  :D έρχονται σε επαφή με 2-3 εταιρίες που θεωρούν αξιόλογες και παίρνουν τιμές και ποσότητες. Διαλέγουν και ένα σχέδιο από κάθε εταιρία.
Τα 3 σχέδια μπαίνουν πάλι σε poll χωρίς δυνατότητα σχολίων του στυλ (μα αυτό είναι καλύτερο, για δείτε και αυτό... κλπ) Αυτά τα 3 είναι κύριοι διαλέξτε.
Αφού διαλέξουμε και το σχέδιο οι 6 ίδιοι άνθρωποι αποφασίζουν τι custom σχέδια θα έχει το ρολόι και μας το παρουσιάζουν με τιμή και απαιτούμενες ποσότητες. Αν μαζευτούμε αρκετοί προχωράμε σε αγορά (που νομίζω ότι αν μας παρουσιαστεί ένα τελειωμένο σχέδιο θα υπάρξει ενδιαφέρον) -If you build it they will come που λένε και στο Αμέρικα.
Αυτά... περιμένω απόψεις.
Time, the opponent that has beaten them all...

Αποσυνδεδεμένος chrisrazor

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 287
  • Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία
    • Προφίλ
    • www.softone.gr
Απ: Prometheus new diver
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 14, 2010, 07:48:30 μμ »
Καλησπερίζω κι εγώ με την σειρά μου .
     Η αλήθεια είναι κάπου ενδιάμεσα . Χωρίς κεντρική "διοικηση" δουλειά δεν γίνεται αυτό είναι δεδομένο . Εάν το αφήσουμε θα μας αφήσει . Και είναι κρίμα γιατί μιλάμε μια δράση των ανθρώπων του forum που πραγματικά απεικονίζει την αγάπη μας για το ρολόι (την πεμπτουσία ύπαρξης του forum) σε ένα ρολόι . Φυσικά και θα πρέπει να υπάρχει μια τάξη και μια ελευθερία συνάμα στα κριτήρια της επιλογής του ρολογιού που προτείνεται . Όπως επίσης για μένα θα έπρεπε να ορίζονται και καταληκτικές ημερομηνίες από την μεριά των συντονιστών όπου μετα την πάροδο τους η απόφαση θα πέρνεται αυτόματα από την ομάδα αυτών .  Τα οφέλη τέτοιων δράσεων είναι πολλά . Σκεφτείται ότι βλέπεται ένα ρολόι στην βιτρίνα έτοιμο και σκέφτεσται ότι "τι ωραία θα ήταν να είχε κίτρινη πλάκα" και τελικά να το αγοράζεις με κίτρινη γιατί ο κατασκευαστής σας άκουσε ! Ελπίζω να αναθερμανθεί το ζήτημα με από την μικρή μας παρέναιση .
Τώρα που θα έχουμε wi-fi παντού τι τα θέλουμε τα ρολόγια !

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Prometheus new diver
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 14, 2010, 07:52:41 μμ »
συμφωνώ σόλ,
απλά θεωρώ ποιό πρακτικό να γίνει η επιλογή με στυλ πυραμίδας ξεκινώντας δημοσκόπιση από από πολλές επιλογές, (ντάιβερ ή πάιλοτ, μετά τιμές κλπ) κ στο τέλος να καταλάγουμε σε 1, την οποία κ θα διαπραγματευτούμε....αν βαλτώσει πάμε σε άλλη πυραμίδα..

πχ
νταιβερ-πάιλοτ-ντρες-σπορ-ψηφιακό=>επιλογή σπορ
50-200ευρώ, 200-500ευρώ, 500-1000ευρώ=>επιλογή 50-200 ευρώ
οριεντ-σεικο-σιτιζεν-βοστοκ κλπ=>σεικο
ολη σειρα 5=>άτλας
μαύρο καντραν-ασπρο=>μαύρο
αριθμός μελών που τελικά επιθυμούν αυτή τη συναλλαγή
επικοινωνία με την εταιρεία


Αποσυνδεδεμένος sol invictus

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 309
    • Προφίλ
Απ: Prometheus new diver
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 14, 2010, 07:57:32 μμ »
Καλησπερίζω κι εγώ με την σειρά μου .
     Η αλήθεια είναι κάπου ενδιάμεσα . Χωρίς κεντρική "διοικηση" δουλειά δεν γίνεται αυτό είναι δεδομένο . Εάν το αφήσουμε θα μας αφήσει . Και είναι κρίμα γιατί μιλάμε μια δράση των ανθρώπων του forum που πραγματικά απεικονίζει την αγάπη μας για το ρολόι (την πεμπτουσία ύπαρξης του forum) σε ένα ρολόι . Φυσικά και θα πρέπει να υπάρχει μια τάξη και μια ελευθερία συνάμα στα κριτήρια της επιλογής του ρολογιού που προτείνεται . Όπως επίσης για μένα θα έπρεπε να ορίζονται και καταληκτικές ημερομηνίες από την μεριά των συντονιστών όπου μετα την πάροδο τους η απόφαση θα πέρνεται αυτόματα από την ομάδα αυτών .  Τα οφέλη τέτοιων δράσεων είναι πολλά . Σκεφτείται ότι βλέπεται ένα ρολόι στην βιτρίνα έτοιμο και σκέφτεσται ότι "τι ωραία θα ήταν να είχε κίτρινη πλάκα" και τελικά να το αγοράζεις με κίτρινη γιατί ο κατασκευαστής σας άκουσε ! Ελπίζω να αναθερμανθεί το ζήτημα με από την μικρή μας παρέναιση .

Φίλε chrisrazor αν ζούσαμε σε άλλη χώρα οι σκέψεις σου θα μπορούσαν να γίνουν πράξη. Πρακτικά όμως, επειδή έχουν γίνει πολλές προσπάθειες να βγάλει το φόρουμ ρολόι (1-2 προσπάθειες κάθε χρόνο) και δυστυχώς μόνο μία ολοκληρώθηκε, δεν νομίζω ότι γίνεται το θέμα να είναι πολύ φιλελεύθερο. Άντε να μας δοθούν και 2-3 επιλογές για το χρώμα του καντράν και 1-2 επιλογές για το θυρεό ας πούμε. Δεν γίνεται να μπορεί ο καθένας να λέει τι γνώμη του. Αν καθίσεις να δεις παλιότερες προσπάθειες,  θα διαβάσεις άπειρες απόψεις για τα πάντα, που τελικά δεν οδήγησαν πουθενά. Αντίθετα το PMWF ετοιμάζεται να βγάλει το δεύτερο ρολόι του με ελάχιστη συμμετοχή από τους χρήστες και όμως υπάρχει πολύ αγωνία και ενδιαφέρον από όλους.
Time, the opponent that has beaten them all...

Αποσυνδεδεμένος sol invictus

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 309
    • Προφίλ
Απ: Prometheus new diver
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 14, 2010, 07:59:11 μμ »
συμφωνώ σόλ,
απλά θεωρώ ποιό πρακτικό να γίνει η επιλογή με στυλ πυραμίδας ξεκινώντας δημοσκόπιση από από πολλές επιλογές, (ντάιβερ ή πάιλοτ, μετά τιμές κλπ) κ στο τέλος να καταλάγουμε σε 1, την οποία κ θα διαπραγματευτούμε....αν βαλτώσει πάμε σε άλλη πυραμίδα..

πχ
νταιβερ-πάιλοτ-ντρες-σπορ-ψηφιακό=>επιλογή σπορ
50-200ευρώ, 200-500ευρώ, 500-1000ευρώ=>επιλογή 50-200 ευρώ
οριεντ-σεικο-σιτιζεν-βοστοκ κλπ=>σεικο
ολη σειρα 5=>άτλας
μαύρο καντραν-ασπρο=>μαύρο
αριθμός μελών που τελικά επιθυμούν αυτή τη συναλλαγή
επικοινωνία με την εταιρεία



Ωραία πρόταση αν και οι εταιρίες που ανέφερες δεν νομίζω να κάνουν custom σχέδια  ;)
Time, the opponent that has beaten them all...

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Prometheus new diver
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 14, 2010, 08:02:29 μμ »
ήταν πχ

Αποσυνδεδεμένος sol invictus

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 309
    • Προφίλ
Απ: Prometheus new diver
« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 14, 2010, 08:07:15 μμ »
ήταν πχ

Το κατάλαβα για αυτό και το ( ;)) Πάντως πιστεύω ότι και στη δική σου πρόταση θα πρέπει να δοθούν πεπερασμένες επιλογές με μορφή poll. Τα post να απαγορεύονται δια ροπάλου.
Time, the opponent that has beaten them all...

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Prometheus new diver
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 14, 2010, 08:13:38 μμ »
Το κατάλαβα για αυτό και το ( ;)) Πάντως πιστεύω ότι και στη δική σου πρόταση θα πρέπει να δοθούν πεπερασμένες επιλογές με μορφή poll. Τα post να απαγορεύονται δια ροπάλου.

συμφωνώ απόλυτα

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Prometheus new diver
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 09:27:00 πμ »
Παράθεση
Καταρχάς πιστεύω πως αν προταθεί μια ολοκληρωμένη λύση (τύπος ρολογιού, μηχανή, κατασκευαστής, custom σχέδιο, τιμή (λογική)) θα υπάρξει μεγαλύτερη ανταπόκριση από το να ξεκινάμε από το μηδέν και να αρχίσουμε να πετάμε ιδέες.

Παιδια, χωρις καμμια διαθεση ειρωνιας, επειδη εχετε χασει καποια τευχη στο ολο θεμα το project δε νομιζω οτι τα οσα αναφερετε στεκουν πλεον. Ο george_ μιλησε με απειρες εταιριες και οσο και να τον κατεκρινα για το boschett, εκανε μια πολυ φιλοτιμη προσπαθεια. Η πρωτοβουλια για ενα τετοιο project ειναι πολυ σοβαρη και θελει πολυ κοπο για να ολοκληρωθει.

H τελευταια προταση που εγινε για τον Προμηθεα ειχε τα παντα για να γινει πραγματικοτητα και ειδατε οτι βουλιαζει σιγα σιγα. Το ρολοι ειχε οσα θελαμε και το κυριοτερο ειναι οτι ηταν διατεθειμενοι για παραπερα τροποποιησεις - κιτρινα καντραν κλπ.

Αυτο που μου ειπαν ομως ειναι οτι πρεπει προφανως να καταληξουμε οτι το θελουμε και μετα να τους πουμε το τι ακριβως θελουμε να εχει. Αν θελαμε κιτρινο καντραν για παραδειγμα θα το εκαναν.

Αντ' αυτου αρχισαμε παλι τους γνωστους νεολληνισμους...και γιατι να μην εχει ετα και γιατι ειναι κινεζια ο μηχανισμος και και και και ....
Ετσι δε γινεται project :-[  κεντρική "διοικηση" να υπαρξει για κατι που εχει μελλον...Για ρολοι που δεν προκειται να γινει τι διοικηση να υπαρξει?

Αν δεν υπαρχει ενας μοχλος πιεσης να μιλησουμε με την εταιρια , τι να τους πουμε? Ειμαστε 15 αντι για 25 και σας ζηταμε να μας κανετε και αλλες αλλαγες στην ιδια τιμη? Ειναι κωμικο μετα...θα μας παρουν με τις πετρες.... :P

Aν ποτε μαζευτουν τα ατομα .. μπορω να προωθησω τις συνομιλιες μου σε οποιον ειναι διατεθειμενος να παρει πανω του το προτζεκτ ;) Αλλα το να ριχνουμε ευθυνες σε διαφορους παραγοντες ειναι αδικο..πιστεψτε με...και ημουν ο πρωτος που εριχνα ευθυνες... :)
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Prometheus new diver
« Απάντηση #70 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 09:55:50 πμ »
Το πρόβλημα ξεκινά από το ότι ο καθένας (εμού συμπεριλαμβανομένου) θέλει να πάρει το ρολόι που του αρέσει και όχι το ρολόι του φόρουμ.
Δηλαδή, καταλήγουμε σε καταδυτικό μέσω ψηφοφορίας και εγώ λέω αμέσως "εγώ δεν θα συμμετάσχω γιατί έχω πολλά καταδυτικά, από τη συλλογή μου λείπει ένας πιλότος". Δηλαδή ψάχνω να αγοράσω ρολόι και όχι ρολόι του φόρουμ.
Αν είχαμε 2000 ενεργά μέλη, αυτό δεν θα ήταν πρόβλημα γιατί θα βρισκόντουσαν 500 που θα θέλανε καταδυτικό και θα το φτιάχναμε.
Με 30 ενεργά μέλη όμως, αν οι 10 δεν αγοράζουν καταδυτικό, οι 7 δεν αγοράζουν πιλότο, οι 9 δεν αγοράζουν dress και οι 3 δεν αγοράζουν τίποτα γιατί δεν έχουν λεφτά να διαθέσουν, άντε βγάλε άκρη.
Με αυτό θέλω να πω ότι το πρόβλημα βρίσκεται στα μικρά νούμερα, και όχι στο ρολόι αυτό καθεαυτό.

ΥΓ. Τα νούμερα είναι ενδεικτικά.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Prometheus new diver
« Απάντηση #71 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 10:15:59 πμ »
Παράθεση
Το πρόβλημα ξεκινά από το ότι ο καθένας (εμού συμπεριλαμβανομένου) θέλει να πάρει το ρολόι που του αρέσει και όχι το ρολόι του φόρουμ.
Δηλαδή, καταλήγουμε σε καταδυτικό μέσω ψηφοφορίας και εγώ λέω αμέσως "εγώ δεν θα συμμετάσχω γιατί έχω πολλά καταδυτικά, από τη συλλογή μου λείπει ένας πιλότος". Δηλαδή ψάχνω να αγοράσω ρολόι και όχι ρολόι του φόρουμ.
=D> =D> =D> =D> =D>

Aν δεν εχεις μια σταθερη παραμετρο δε κανεις τιποτα...
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος sol invictus

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 309
    • Προφίλ
Απ: Prometheus new diver
« Απάντηση #72 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 12:44:40 μμ »
Παιδια, χωρις καμμια διαθεση ειρωνιας, επειδη εχετε χασει καποια τευχη στο ολο θεμα το project δε νομιζω οτι τα οσα αναφερετε στεκουν πλεον. Ο george_ μιλησε με απειρες εταιριες και οσο και να τον κατεκρινα για το boschett, εκανε μια πολυ φιλοτιμη προσπαθεια. Η πρωτοβουλια για ενα τετοιο project ειναι πολυ σοβαρη και θελει πολυ κοπο για να ολοκληρωθει.

H τελευταια προταση που εγινε για τον Προμηθεα ειχε τα παντα για να γινει πραγματικοτητα και ειδατε οτι βουλιαζει σιγα σιγα. Το ρολοι ειχε οσα θελαμε και το κυριοτερο ειναι οτι ηταν διατεθειμενοι για παραπερα τροποποιησεις - κιτρινα καντραν κλπ.

Αυτο που μου ειπαν ομως ειναι οτι πρεπει προφανως να καταληξουμε οτι το θελουμε και μετα να τους πουμε το τι ακριβως θελουμε να εχει. Αν θελαμε κιτρινο καντραν για παραδειγμα θα το εκαναν.

Αντ' αυτου αρχισαμε παλι τους γνωστους νεολληνισμους...και γιατι να μην εχει ετα και γιατι ειναι κινεζια ο μηχανισμος και και και και ....
Ετσι δε γινεται project :-[  κεντρική "διοικηση" να υπαρξει για κατι που εχει μελλον...Για ρολοι που δεν προκειται να γινει τι διοικηση να υπαρξει?

Αν δεν υπαρχει ενας μοχλος πιεσης να μιλησουμε με την εταιρια , τι να τους πουμε? Ειμαστε 15 αντι για 25 και σας ζηταμε να μας κανετε και αλλες αλλαγες στην ιδια τιμη? Ειναι κωμικο μετα...θα μας παρουν με τις πετρες.... :P

Aν ποτε μαζευτουν τα ατομα .. μπορω να προωθησω τις συνομιλιες μου σε οποιον ειναι διατεθειμενος να παρει πανω του το προτζεκτ ;) Αλλα το να ριχνουμε ευθυνες σε διαφορους παραγοντες ειναι αδικο..πιστεψτε με...και ημουν ο πρωτος που εριχνα ευθυνες... :)

Φίλε mitsman ζητώ συγνώμη αν ένοιωσες ότι μείωσα την προσπάθεια σου. Κάθε άλλο ήταν η πρόθεση μου. Αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι ενώ κάποιος (στην προκειμένη περίπτωση εσύ) άρχισε μια προσπάθεια, αναλωθήκαμε όπως πολύ σωστά το έθεσες σε σχόλια του τύπου "εγώ θέλω αυτό, εγώ εκείνο". Ίσως δηλαδή θα έπρεπε να υπάρχει ένας συντονισμός με τη διοίκηση πριν ανακοινωθεί η ιδέα στο φόρουμ. Από την άλλη δεν μπορώ παρά να σκεφτώ ότι ίσως και να έχεις απόλυτο δίκιο :'(. Μήπως όμως πληρώνοντας για παράδειγμα 300 -350 ευρώ να μπορούμε να το προχωρήσουμε με λιγότερα άτομα, αφού στην τελική ο προμηθευτής θα βγάλει πάλι τα ίδια?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2010, 12:52:30 μμ από sol invictus »
Time, the opponent that has beaten them all...

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Prometheus new diver
« Απάντηση #73 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 01:03:54 μμ »
Παράθεση
Φίλε mitsman ζητώ συγνώμη αν ένοιωσες ότι μείωσα την προσπάθεια σου. Κάθε άλλο ήταν η πρόθεση μου. Αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι ενώ κάποιος (στην προκειμένη περίπτωση εσύ) άρχισε μια προσπάθεια, αναλωθήκαμε όπως πολύ σωστά το έθεσες σε σχόλια του τύπου "εγώ θέλω αυτό, εγώ εκείνο". Ίσως δηλαδή θα έπρεπε να υπάρχει ένας συντονισμός με τη διοίκηση πριν ανακοινωθεί η ιδέα στο φόρουμ. Από την άλλη δεν μπορώ παρά να σκεφτώ ότι ίσως και να έχεις απόλυτο δίκιο . Μήπως όμως πληρώνοντας για παράδειγμα 300 -350 ευρώ να μπορούμε να το προχωρήσουμε με λιγότερα άτομα, αφού στην τελική ο προμηθευτής θα βγάλει πάλι τα ίδια?

Mη ζητας συγνωμη γιατι νιωθω τυψεις ;D Δεν εκανα καποια ιδιαιτερη προσπαθεια.

Η προσπαθεια εγινε με τον τροπο που αναφερεις. Εγινε μια επικοινωνια πρωτα για να εχουμε μια ολοκληρωμενη προσφορα. Επειτα μας ζητησε η εταιρια να της κανουμε μια ολοκληρωμενη προταση και να συζητησουμε για τυχον αλλαγες.

Οταν ομως καθενας λεει τη γνωμη του- και καλα κανει -δεν προχωραει το θεμα...Ειναι σαν να πας σε ενα μαγαζι να παρεις ενα Πανερι και να λες αλλαξτε μου το λουρακι γιατι δε μου αρεσει και βαλτε σαντουιτς καντραν στο 005 και καντε μου και καλη τιμη...Δεν παει ετσι... ;)

Η προταση που αναφερεις δεν ειναι βιωσιμη..Το πληθος των ατομων πρεπει να ειναι σταθερο και το λιγοτερο 25 για 2 λογους. Πρωτον, δεν ειναι διατεθειμενη η εταιρια να κανει 10 ρολογια και να μπει στον κοπο, γιατι μιλαμε και σε ενα βαθμο για οικονομιες κλιμακας...Και μπορει να πολλαπλασιαζεται το κοστος των υλικων για τα δεκα ρολογια...
Δευτερον, ενα τετοιο ρολοι πρεπει να εχει κοινη αποδοχη απο το φορουμ και ενα μαζικο χαρακτηρα γιατι αλλιως δεν ειναι ρολοι του φορουμ αλλα ενα ρολοι ομαδικης αγορας που πηρα εγω - εσυ και 5 φιλοι μου...
Αν αναλογιστεις οτι καμποσοι εχουμε ενα Fortis μαρινμαστερ - τοτε θα ηταν και αυτο ρολοι του φορουμ.... :hello:
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος sol invictus

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 309
    • Προφίλ
Απ: Απ: Prometheus new diver
« Απάντηση #74 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 01:08:46 μμ »
Mη ζητας συγνωμη γιατι νιωθω τυψεις ;D Δεν εκανα καποια ιδιαιτερη προσπαθεια.

Η προσπαθεια εγινε με τον τροπο που αναφερεις. Εγινε μια επικοινωνια πρωτα για να εχουμε μια ολοκληρωμενη προσφορα. Επειτα μας ζητησε η εταιρια να της κανουμε μια ολοκληρωμενη προταση και να συζητησουμε για τυχον αλλαγες.

Οταν ομως καθενας λεει τη γνωμη του- και καλα κανει -δεν προχωραει το θεμα...Ειναι σαν να πας σε ενα μαγαζι να παρεις ενα Πανερι και να λες αλλαξτε μου το λουρακι γιατι δε μου αρεσει και βαλτε σαντουιτς καντραν στο 005 και καντε μου και καλη τιμη...Δεν παει ετσι... ;)

Η προταση που αναφερεις δεν ειναι βιωσιμη..Το πληθος των ατομων πρεπει να ειναι σταθερο και το λιγοτερο 25 για 2 λογους. Πρωτον, δεν ειναι διατεθειμενη η εταιρια να κανει 10 ρολογια και να μπει στον κοπο, γιατι μιλαμε και σε ενα βαθμο για οικονομιες κλιμακας...Και μπορει να πολλαπλασιαζεται το κοστος των υλικων για τα δεκα ρολογια...
Δευτερον, ενα τετοιο ρολοι πρεπει να εχει κοινη αποδοχη απο το φορουμ και ενα μαζικο χαρακτηρα γιατι αλλιως δεν ειναι ρολοι του φορουμ αλλα ενα ρολοι ομαδικης αγορας που πηρα εγω - εσυ και 5 φιλοι μου...
Αν αναλογιστεις οτι καμποσοι εχουμε ενα Fortis μαρινμαστερ - τοτε θα ηταν και αυτο ρολοι του φορουμ.... :hello:

Κρίμα και το περίμενα πως και πως  :smt022 :smt022 :smt022 :smt022 :smt022 :smt022 :smt022 :smt022 :smt022 :smt022 :smt022
Time, the opponent that has beaten them all...

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: Prometheus new diver
« Απάντηση #75 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 09:03:22 μμ »
συμφωνώ σόλ,
απλά θεωρώ ποιό πρακτικό να γίνει η επιλογή με στυλ πυραμίδας ξεκινώντας δημοσκόπιση από από πολλές επιλογές, (ντάιβερ ή πάιλοτ, μετά τιμές κλπ) κ στο τέλος να καταλάγουμε σε 1, την οποία κ θα διαπραγματευτούμε....αν βαλτώσει πάμε σε άλλη πυραμίδα..

πχ
νταιβερ-πάιλοτ-ντρες-σπορ-ψηφιακό=>επιλογή σπορ
50-200ευρώ, 200-500ευρώ, 500-1000ευρώ=>επιλογή 50-200 ευρώ
οριεντ-σεικο-σιτιζεν-βοστοκ κλπ=>σεικο
ολη σειρα 5=>άτλας
μαύρο καντραν-ασπρο=>μαύρο
αριθμός μελών που τελικά επιθυμούν αυτή τη συναλλαγή
επικοινωνία με την εταιρεία



Παιδιά νομίζω ότι η άποψη του DragonAce είναι σωστή. Μάλλον έτσι θα έπρεπε να ξεκινά ένα τέτοιο πρότζεκτ. Ψηφοφορία για την επιλογή του τύπου του ρολογιού, του εύρους των χρημάτων, των χαρακτηριστικών του, των υποψήφιων αγοραστών για ρολόι με αυτά τα χαρακτηριστικά και αφού υπάρχει ένας απαιτούμενος αριθμός μελών, να γίνεται η επαφή με εταιρίες.

Από όσα έχω διαβάσει για τα πρότζεκτ που ναυάγησαν, γινόταν επιλογή τύπου ρολογιού (π.χ. diver) και μετά επικοινωνία με εταιρίες για λήψη προτάσεων και όταν τελικά έφταναν αυτές, γινόταν η συζήτηση (όπου άρχιζαν και οι προτιμήσεις με αποτέλεσμα το ρολόι όπως είχε προταθεί να μην το θέλει κανένας -ή ελάχιστος αριθμός μελών- και οι υπόλοιποι να θέλουν τροποποιημένο μοντέλο.

Γιαυτό η άποψή μου (που συγκλίνει με του DragonAce, είναι να γίνεται η διαδικασία με τον τρόπο αυτό.
Όλα αυτά χωρίς διάθεση να υποτιμήσω ή να μειώσω την μέχρι τώρα προσπάθεια κανενός από εδώ μέσα.

Παναγιώτης
 

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Prometheus new diver
« Απάντηση #76 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 12:14:44 πμ »
Παιδιά νομίζω ότι η άποψη του DragonAce είναι σωστή. Μάλλον έτσι θα έπρεπε να ξεκινά ένα τέτοιο πρότζεκτ. Ψηφοφορία για την επιλογή του τύπου του ρολογιού, του εύρους των χρημάτων, των χαρακτηριστικών του, των υποψήφιων αγοραστών για ρολόι με αυτά τα χαρακτηριστικά και αφού υπάρχει ένας απαιτούμενος αριθμός μελών, να γίνεται η επαφή με εταιρίες.

Από όσα έχω διαβάσει για τα πρότζεκτ που ναυάγησαν, γινόταν επιλογή τύπου ρολογιού (π.χ. diver) και μετά επικοινωνία με εταιρίες για λήψη προτάσεων και όταν τελικά έφταναν αυτές, γινόταν η συζήτηση (όπου άρχιζαν και οι προτιμήσεις με αποτέλεσμα το ρολόι όπως είχε προταθεί να μην το θέλει κανένας -ή ελάχιστος αριθμός μελών- και οι υπόλοιποι να θέλουν τροποποιημένο μοντέλο.

Γιαυτό η άποψή μου (που συγκλίνει με του DragonAce, είναι να γίνεται η διαδικασία με τον τρόπο αυτό.
Όλα αυτά χωρίς διάθεση να υποτιμήσω ή να μειώσω την μέχρι τώρα προσπάθεια κανενός από εδώ μέσα.

Παναγιώτης
 

Νομιζω οτι αναλωνόμαστε σε ματαιες συζητησεις...
Το να διαλεξουμε ενα ιδεατο ρολοι και να το πλασουμε στη φαντασια μας και μετα να το προτεινουμε σε εταιριες μαλλον ειναι ανεφικτο...Τουλαχιστον ουτοπικο...
Προταθηκε ενα ρολοι που ειχε τα παντα...η εταιρια θα εκανε και αλλες αλλαγες αν θελαμε...η τιμη ηταν απιστευτα καλη...και στο τελος παλι δεν μαζευτηκαν ατομα..

Αρα η πηγη του κακου ειναι αλλου...

Καλο βραδυ...
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Prometheus new diver
« Απάντηση #77 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 10:56:39 πμ »
Νομιζω οτι αναλωνόμαστε σε ματαιες συζητησεις...
Το να διαλεξουμε ενα ιδεατο ρολοι και να το πλασουμε στη φαντασια μας και μετα να το προτεινουμε σε εταιριες μαλλον ειναι ανεφικτο...Τουλαχιστον ουτοπικο...
Προταθηκε ενα ρολοι που ειχε τα παντα...η εταιρια θα εκανε και αλλες αλλαγες αν θελαμε...η τιμη ηταν απιστευτα καλη...και στο τελος παλι δεν μαζευτηκαν ατομα..

Αρα η πηγη του κακου ειναι αλλου...

Καλο βραδυ...

γιατί είναι μάταιο? υπάρχει ένας προβληματισμός για το πώς θα μπορούσαμε να κάνουμε ποιό έυστοχες κινήσεις κ προτάσεις, αυτό δημήτρη δείχνει ότι υπάρχει κίνηση, ενδιαφέρον κ πρέπει να το εκτιμήσουμε, όχι να το απορίψουμε.
η πηγή του κακού ποιά είναι? βλέπεις κάποιοι είμαστε μακριά, δεν έχουμε προσωπικές επαφές κ δεν μπορούμε να αντιληφθούμε εύκολα κ άμεσα κάποια πράγματα...
γίνεται μια κουβέντα κ ελπίζουμε να βγουν θετικά συμπεράσματα..

το να πλάσουμε το ιδεατό ρολόι με τη φαντασία μας από τη μία κ το να κάνει αλλαγές η εταιρεία από την άλλη σε τί εκ βάθους διαφέρουν?
ή δέχεται αλλαγές ή όχι...εφόσον είναι 25 άνθρωποι που πληρώνουν λοιπόν λογικό είναι ο καθένας να θέλει άσπρο, μάυρο, μπλέ...

γιαυτό έκανα την παραπάνω πρόταση με πυραμοειδή μορφή ώστε να συγκλίνουμε στο τέλος με βάση ψηφοφορίας κ συμμετοχών στο κάθε στάδιο χωρίς να φτάσουμε στο τελικό στάδιο κ ο καθένας να λέει το δικό του...αντίθετα με τις βηματικές επιλογές στη κορυφή θα καταλήξουν ευελπιστώ 20-30 πχ υποψήφιοι αγοραστές που θα έχουν περάσει όλα τα στάδια...και μάλιστα στο τέλος κάποιος που είχε αρχικά πχ διαφωνία στο στυλ ρολογιού βλέποντας την τελική ολική πρόταση να μην πει κ να συμφωνήσει κ αυτός.

φυσικά οι προτάσεις που θα γίνουν θα είναι εταιρείες με δυνατότητα μοντιφικέσιον τις οποίες γνωρίζουν κάποιοι....

ένα τέτοιο πρότζεκτ προδιαθέτει δουλειά, υπομονή, προσπάθεια κ μεράκι....

καλημέρα, χρόνια πολλά κ πάντα ελεύθεροι

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Prometheus new diver
« Απάντηση #78 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 11:06:07 πμ »
η ερώτηση για τη πηγή του κακού είναι φιλοσοφική ερώτηση...
όπως λέει ο λαός ή ο γυαλός είναι στραβός ή εμείς στραβά αρμενίζουμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2010, 11:48:59 πμ από DragonAce »

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Prometheus new diver
« Απάντηση #79 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 11:14:16 πμ »
Σπυρο ειναι ματαιο γιατι αν ειχες παρακολουθησει τους επικους 'τσακωμους' ενα χρονο πριν θα καταλαβαινες οτι δεν ειναι ευκολο αυτο που προτεινεις...Πιστεψε με η λυση του προμηθεα ηταν απο τις πιο βιωσιμες και παλι απετυχε..Δεν ειναι λοιπον τοσο εφικτο να γινει κατι με τη μορφη που λες. Ειναι η γνωμη μου αυτη και μονο! Μπορει να κανω λαθος...αλλα η ιστορια αυτο εδειξε...

Η τελευταια προταση ειχε οσα ζητουσαμε και παραπερα περιθωρια αλλαγων και απετυχε. Ο λογος ειναι οτι ενα μεγαλο ποσοστο ατομων εδω μεσα δεν παρεκλινει απο το στανταρ που εχει στο μυαλο του για το προτζεκτ.

Καθενας θελει να παρει ενα ρολοι για τον εαυτο του και παραλληλα να το κανει και ρολοι του φορουμ...Ε αυτο απλα δε γινεται.

Χρονια πολλα και καλη σας μερα! :-*
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...