Αποστολέας Θέμα: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος  (Αναγνώστηκε 499663 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kritikaros

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 190
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #880 στις: Μάιος 27, 2017, 04:23:25 μμ »
@kritikaros μην τον παρεξηγείς φιλε...ειναι περασμένης ηλικίας και δεν βλέπει καλα με αποτέλεσμα να πατά οτι κουμπιά βρει στο πληκτρολόγιο....

Sent from my iPhone using Tapatalk

Χαχαχαχαχα!
Αυτό έλειπε να παρεξηγιόμαστε έτσι για ψύλλου πήδημα. Αλίμονο!!!

Ο λογος ειναι για να τονισω καποια πραγματα που ειναι σημαντικα και κανεναν αλλο λογο.

Απλά επειδή ότι ο καθένας όταν μιλάει, λέει πράγματα που τα εννοεί όπως επίσης θεωρώ αυταπόδικτο ότι κάποιος θα δουλέψει για να γίνει η δουλειά και ότι αυτό ο κάποιος θα πρέπει να συντηρήσει και το μαγαζί του το βλέπω λίγο υπερβολικό να γίνεται αυτή η επισήμναση.

Από την άλλη αν απλά είναι αυτό ο τρόπος που γράφεις όπως λέει ο φίλος Aris2176, τότε no hard feelings που λένε και στο χωριό μου.

Αποσυνδεδεμένος vsklav

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #881 στις: Μάιος 29, 2017, 11:51:12 μμ »
Καλησπερα σε ολους.

Φιλος εχει το κατωθι σεικο 5 χιλιοταλαιπωρημενο που παραδοξως δουλευε εως και προσφατα. Δυστυχως πλεον δουλευει μονο οταν θυμαται και γενικα ειναι θαυμα μαλλον το οτι συνεχιζε να δουλευει τοσο καιρο! Μου ανεθεσε να το παω καπου για ενα ρεκτιφιε!

Εχω κανα δυο τεχνιτες Πειραια και Αγια Παρασκευη στο νου μου που δε τους εχω τσεκαρει σε κατι vintage για να ξερω αν το χουν... Γνωριζετε κανεναν που να αναλαμβανει παλια σεικο πενταρια με καλα αποτελεσματα?

2 πολυ προχειρες φωτο
https://www.dropbox.com/sh/73xtda3tncxx1n8/AADgqdCuEpL3i6yePB1N3gJoa?dl=0

Επισης να τονισω οτι το ρολοι εχει συναισθηματικη αξια καθοτι ηταν του παππου του και πρωτιστως εχει σημασια μα ξαναδουλεψει και μετα να δουμε αν μπορει να αλλαξει κανα τζαμακι κανα γυαλισμα κτλ...

Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #882 στις: Ιούνιος 26, 2017, 10:30:45 πμ »
Καλημερα. Το seamaster αυτο ειρθε στη συλλογη μου απο φλιπερια της φλιπεριας. Ειναι του 2008 σε ΑΡΙΣΤΗ πραγματικα κατασταση.Χρονομετρια πολυ καλη ( -4 sec/day) και υδατοστεγανοτητα ως εκει που την θελω ( πλυσιμο χεριων , πλυσιμου ρολογιου με οδοντοβουρτσα) . Θα το κανατε προληπτικα service?? Θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας και εμπειριες?

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3065
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #883 στις: Ιούνιος 26, 2017, 10:49:32 πμ »
Άγγελε με δεδομένο ότι είναι του 2008 , κακό δεν θα του κάνει .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #884 στις: Ιούνιος 26, 2017, 02:04:27 μμ »
Θεωρώ μόνο με ότι έχω διαβάσει και ότι έχω ακούσει πως πρέπει.
Ο καταστηματάρχης από όπου πήρα το δικό μου πριν κανά 2μηνο μου είπε πως καλό είναι στην 7ετία... Εκεί σε κάποιες ερωτήσεις μου απάντησε καλό είναι να πλυθεί-λιπανθεί πριν την 10ετία και από την άλλη τα 4-5 χρόνια που λένε μερικοί πως είναι σχετικά νωρίς.
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #885 στις: Ιούνιος 26, 2017, 03:14:24 μμ »
Ευχαριστω

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #886 στις: Ιούνιος 26, 2017, 03:31:16 μμ »
Το ρολόι πάει για δεκαετία. Ακόμη και μόνο για τα λάδια του, θέλει σέρβις. Πέρα από αυτό, θέλουν και αλλαγή οι τσιμούχες για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #887 στις: Ιούνιος 26, 2017, 05:27:21 μμ »
Οι σκέψεις για σέρβις προς τα πού γέρνουν; Αντιπροσωπεία ή ανεξάρτητος τεχνίτης; Ρωτάω γιατί ως κάτοχος κι εγώ δε γνωρίζω κόστος σερβις για το 2500 co-acial και στις 2 περιπτώσεις αντίστοιχα...
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος drifter

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 390
  • seamaster
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #888 στις: Ιούνιος 26, 2017, 10:40:52 μμ »
Καλημερα. Το seamaster αυτο ειρθε στη συλλογη μου απο φλιπερια της φλιπεριας. Ειναι του 2008 σε ΑΡΙΣΤΗ πραγματικα κατασταση.Χρονομετρια πολυ καλη ( -4 sec/day) και υδατοστεγανοτητα ως εκει που την θελω ( πλυσιμο χεριων , πλυσιμου ρολογιου με οδοντοβουρτσα) . Θα το κανατε προληπτικα service?? Θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας και εμπειριες?

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
τι σημαινει  φλιπερια της φλιπεριας;

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #889 στις: Ιούνιος 27, 2017, 08:19:42 πμ »
Οι σκέψεις για σέρβις προς τα πού γέρνουν; Αντιπροσωπεία ή ανεξάρτητος τεχνίτης; Ρωτάω γιατί ως κάτοχος κι εγώ δε γνωρίζω κόστος σερβις για το 2500 co-acial και στις 2 περιπτώσεις αντίστοιχα...
Κοντα στα 500 ευρω ισω και κατι παραπανω.

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #890 στις: Ιούνιος 27, 2017, 09:11:50 πμ »
Κοντα στα 500 ευρω ισω και κατι παραπανω.
Αντιπροσωπεία φαντάζομαι το κόστος αυτό.
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #891 στις: Ιούνιος 27, 2017, 09:14:31 πμ »
Αντιπροσωπεία φαντάζομαι το κόστος αυτό.
Ναι.
Αν εισαι απο τους τυχερους και ξερεις τεχνιτη να σου κανει αυτος το σερβις μιας και η 2500 εχει ιδιαιτεροτητες τοτε γλυτωνεις χρηματα αρκετα.
Αλλιως το ποσο που εγραψα δεν το γλυτωνεις.

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #892 στις: Ιούνιος 27, 2017, 09:33:48 πμ »
Ευχαριστώ.

Κάνοντας login στο επίσημο site της Ω στην Ελβετία και φτιάχνοντας και το προφίλ σου, σου δίνεται η δυνατότητα να αποστείλεις το ρολόι σου εκεί για σέρβις κλπ.

Οι τιμές είναι παραπλήσιες από ότι εδώ? έχει ρωτήσει κανείς?
Το αναφέρω γιατί τα reviews πελατών δεν είναι και τα καλύτερα για τη δική μας επίσημη αντιπροσωπεία.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2017, 09:51:49 πμ από patsouris »
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #893 στις: Ιούνιος 27, 2017, 10:39:10 πμ »
Οι σκέψεις για σέρβις προς τα πού γέρνουν; Αντιπροσωπεία ή ανεξάρτητος τεχνίτης; Ρωτάω γιατί ως κάτοχος κι εγώ δε γνωρίζω κόστος σερβις για το 2500 co-acial και στις 2 περιπτώσεις αντίστοιχα...
φιλαρακι το ρολοι ειναι μηχανικο, το αυτοκινητο ειναι και μηχανικο και ηλεκτρολογικο, οποτε για τα δυο αντικειμενα εχουμε και επισημο και ανεξαρτητο! το καθενα εχει τα ρισκα του, δεν εχει σημασια αν ειναι αυτοκινητο ρολοι κτλ στην αντιπροσωπεια το μοτιβο τους ειναι οτι ξερουν μονο το προιον που παραγουν απο εξω και ανακατοτα και ειναι σιγουροι για την εργασια τους και το αποτελεσμα που θα εχουν, γιαυτο και το κοστος ειναι πιο υψηλο! συν οτι ολα τα ανταλακτικα που θα χρησιμοποιησουν ειναι ελεγμενα και πιστοποιημενα απο τους μεγαλους μηχανικους που διαθετει η εκαστοτε εταιρια!

ο ανεξαρτητος δεν εχει ολη αυτη τη γνωση για καποιο συγκεκριμενο προιον εχει μια γενικη γνωση του αντικειμενου, σεβεσαι την κριση του και τον επαγγελματισμο του! τα ανταλλακτικα που χρησιμοποιει ειναι και αυτα γενικα και ειναι επιλεγμενα η απο σχολια της αγορας η απο την γνωση που εχει!

οποτε εγω θα πηγαινα στον καθρεφτη και θα ελεγα τι θελω να κανω στο ρολοι μου; σερβις, θα ρωταγα μια κοινοτητα οπως εδω τι σημαινει σερβις για ενα ρολοι! χονδρικα σημαινει καινουργια λιπανση, αλλαγη τσιμουχες κτλ κτλ κτλ

ωραια μεχρι εδω, τωρα σε ενδιαφερουν αν τα λαδια ειναι για 10 χρονια; σε ενδιαφερει η τσιμουχα να ειναι σουπερ ντουπερ ουαου γιατι εκει που βουτας εχει τοσο μεγαλη πιεση; θεωρεις οτι ενα σερβις απλο που ειναι βασικη και στοιχειωδη γνωση μπορει να κοστιζει 100000€; αν εισαι οκ πας αντιπροσωπεια! και αν το αποτελεσμα δεν ειναι αυτο που πιστευεις γυρνας αναποδα το γραφειο!

θεωρεις οτι ενα απλο σερβις μπορει να το κανει καποιος ανεξαρτητος; παιρνεις το ρολοι στην τσεπη πας σε δυο τρεις, τους ρωτας καταρχην αν ξερουν την μηχανη σου η οποια ειναι η 2500 και αν την ξερουν κοβεις φατσα, κοβεις συμπεριφορα, θες να ειναι ο αλλος ωραιος; θες να φοραει ρολογαρα; κατι τελως παντων που θα σε κανει να νιωσεις οτι θα κανει την δουλεια που θες τοτε του το αφηνεις και πας την επομενη πληρωνεις φευγεις! αν θεωρησεις οτι εκανε κανει δουλεια ξαναπας!

ποσο πιο απλα μπορει να ειναι τα πραγματα;
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #894 στις: Ιούνιος 27, 2017, 11:06:03 πμ »
Τα πράγματα είναι πολύ απλά και όπως τα λες.
Οι σκέψεις δεν είναι γενικές αν πρέπει να πας σε αντιπροσωπεία ή σε τεχνίτη ανεξάρτητο, όπως πχ το αμάξι σου.

Όταν πληρώνεις  για σέρβις της Ω και ξαναναφέρομαι στην Ελλάδα και παίρνεις το ρολοι βλέποντας μια ζωή το δαχτυλικό αποτύπωμα του μηχανικού που το άνοιξε ενώ πλήρωσες 500ευρώ για εξουσιοδοτημένο σέρβις - δεν αναφέρομαι σε κάτι που έτυχε σε εμένα ως εμπειρία, τυχαίνει να το έχω διαβάσει, εκεί προβληματίζεσαι για το αν αξίζει το εξουσιοδοτημένο/συγκεκριμένη αντιπροσωπεία ή ο ανεξάρτητος, (όχι η Ω ως εταιρεία). 
Γι αυτό και αναφέρομαι παρακάτω αν αξίζει κι έχει ρωτήσει κάποιος να το στείλει κατ'ευθείαν έξω Ελβετία και αν οικονομικώς είναι κοντά στα ίδια χρήματα.

*Το γραφείο το γύρισα ανάποδα όταν κατά την αγορά του πήρα ελλαττωματικό και τους επέπληξα κλπ αν δεν γινόταν αντικατάσταση. Η αντικατάσταση τελικά έγινε με νέο, οπότε σκέφτομαι πολύ σοβαρά τον τρόπο που θα αποφύγω αν χρειαστεί εκ νέου να ξαναγυρίσει το γραφείο...  :)
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #895 στις: Ιούνιος 27, 2017, 11:29:23 πμ »
το να στειλεις με δικα σου εξοδα καποιο αντικειμενο αξιας και να ταξιδεψει μονο του σε μια εταιρια με μεταφορες που απλα πετανε τα αντικειμενα απο φορτηγο σε φορτηγο, σε αεροπλανο κτλ και καλα κανουν βεβαια! εγω δε θα το εκανα! εγω θα πηγαινα στην Ω και θα τους ελεγα σαν αφηνω το ρολοι μου για σερβις! ζηταω τα αυτονοητα, τους εξηγεις ποια ειναι, και τους λες οτι δεν σε πειραζει να φυγει εξω αν δε μπορουν εδω να στα ικανοποιησουν! ομορφα και ωραια!

αυτα που λες δε τα ξερω, νομιζω οτι αμα πας απο την μπουτικ και μιλησεις ακριβως οπως τα λες εδω δε νομιζω θα εχεις καποιο θεμα! εγω αυτο θα εκανα!
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #896 στις: Ιούνιος 27, 2017, 11:53:58 πμ »
Ειτε το στειλη η εταιρεια με κουριερ ειτε ο ιδιωτης την ιδια χρηση θα εχει το πακετο.
Εξαρταται το προβλημα που θα εχει ο μεταφορεας εκεινη την ημερα. Του εκατσε η γυναικα το βραδυ η οχι.
Του ηρθε η εφορια η οχι.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #897 στις: Ιούνιος 27, 2017, 02:20:31 μμ »
Eαν το ρολοι το στειλει εξω (εκτος EU) ιδιωτης, υπολογιστε και τη διαδικασια τελωνειου κλπ.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #898 στις: Ιούλιος 29, 2017, 02:46:03 μμ »
ΦΡΕΣΚΟΣΕΡΒΙΡΙΣΜΕΝΟ ρολεξάκι σε ανεξάρτητο, με κόστος 700 δολάρια.

Αφού το πήγε στον ίδιο, δύο φορές,  ο τυχερός ιδιοκτήτης χωρις να δει φως, αποφάσισε να το παει στην Βανέσα.

Η συνεχεια εδώ...:


https://instagram.com/p/BXGp6n-A5A2/


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #899 στις: Ιούλιος 29, 2017, 04:23:23 μμ »
ΦΡΕΣΚΟΣΕΡΒΙΡΙΣΜΕΝΟ ρολεξάκι σε ανεξάρτητο, με κόστος 700 δολάρια.

Αφού το πήγε στον ίδιο, δύο φορές,  ο τυχερός ιδιοκτήτης χωρις να δει φως, αποφάσισε να το παει στην Βανέσα.

Η συνεχεια εδώ...:


https://instagram.com/p/BXGp6n-A5A2/


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ανατριχίλα.....
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI