Αποστολέας Θέμα: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος  (Αναγνώστηκε 499663 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος physioman

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 988
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #840 στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 10:24:58 πμ »
Αναστάση ρίξε μια μάτια στη δουλειά που εκανε σε ενα δικο μου ρολοι τσέπης και θα καταλάβεις γιατι στον συστήνει ο Σπύρος

[url]http://www.mywatch.gr/index.php/topic,19435.0.html[/url]


Άρη δεν δουλεύει ο σύνδεσμος μέσω Tapatalk. Με πάει στην αρχική σελίδα. Μπορεις να μου πεις για ποιο ρολόι μιλάς;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #841 στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 10:46:16 πμ »

Σπύρο, Άρη και Χαρίλαε σας ευχαριστώ για την πληροφόρηση. Το ρολόι Χαρίλαε δεν βλέπω να έχει power reserve αλλά έχει μπροστά μια οριζόντια ροδέλα απο όπου ρυθμίζεις την χρονομετρία. Ο πατέρας μου μου είπε ότι όταν ήταν μικρός το πείραζε αυτό και χάλασε την χρονομετρία. Έκτοτε το πήγε σε κάποιον τεχνίτη για σέρβις και χρονομετρία αλλά χωρίς ουσιαστικά αποτελέσματα.

Θα μπορούσατε να μου στείλετε στοιχεία επικοινωνίας του Μόνο;
Ευχαριστώ και πάλι!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Καλημερα! Ψαξε στο γκουγκλ Ιωαννης Μονος horlogerie. Εχει δικο του σαιτ..

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Συνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #842 στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 11:37:48 πμ »
Άρη δεν δουλεύει ο σύνδεσμος μέσω Tapatalk. Με πάει στην αρχική σελίδα. Μπορεις να μου πεις για ποιο ρολόι μιλάς;

Sent from my iPhone using Tapatalk


καλημέρα Αναστάση

πηγαινε στο:
    Vintage ρολόγια χειρός και τσέπης »
μετα
    Restoration Projects / Αναπαλαιώσεις »
και τελος
    Ralph gout τσέπης circa 1800+


οσο για την επικοινωνια με τον κ. Μόνο χρησιμοποιησε τη φορμα:
http://iomonoshorology.gr/Greek/contact.html

Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος physioman

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 988
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #843 στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 04:01:05 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ!!! Θέλω πολύ να φτιαχτεί. Έχει μεγάλη συναισθηματική αξία για μένα!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #844 στις: Δεκέμβριος 24, 2016, 12:55:54 μμ »
Καλημερα παιδια! Μια μικρη βοηθεια θα θελα για ενα citizen bj2040-04e που εχω απ το 2007...Τον Ιουλιο του 2015 το εστειλα, που να μην εστελνα :( , στο επισημο σερβις της σιτιζεν για αλλαγη πυκνωτη καθως υπολειτουργουσε..Μου το εστειλαν πισω μετα απο 5 μηνες  ::) αφου τους ειχα ζαλισει στα τηλεφωνα...Το ρολοι φυσικα και δουλευε αλλα η διαρκεια του πυκνωτη ηταν για τα κλαμματα...Απο πληρη φορτιση επεφτε στο μισο μεσα σε 3 ωρες αφου και εμπαινε σε φως δωματιου..Ό,τι να ναι, 60€ η επισκευη  ::)..Πιθανολογω κανεναν μεταχειρισμενο θα μου εβαλαν αφου ολο τον καιρο μου ελεγαν οτι εχουν ελλειψη και περιμεναν ολους αυτους τους μηνες (ελεω καπιταλ κοντρολ) το καραβι απ την Γερμανια.. ;D Ουτε εκανα τον κοπο να τους πω κατι, μετα βιας εβγαλα ακρη στην αρχη..
Η ενος ετους εγγυηση εληξε πριν ενα μηνα περιπου και η πλεον η λειτουργικοτητα του ειναι για τα αναθεμα αφου στο σκοταδι ενδεχεται να σταματησει να δουλευει οπως και χει συμβει δυο φορες..
Το λοιπον, γνωριζει καποιος καποιον τεχνιτη στην Θεσσαλονικη για αλλαγη πυκνωτη, μεσω πμ ?? Το ρολοι αυτο ειναι αθραυστο, εχει περασει τα πανδεινα και ειναι το καθημερινο μου beater..
Ευχαριστω εκ των προτερων και ευχομαι καλες γιορτες και του χρονου με υγεια!! :)
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #845 στις: Δεκέμβριος 24, 2016, 02:08:05 μμ »

Ψαξου στο ιντερνετ βαση της καλιμπρας σου για αγορα νεου capacitor (χωρίς να είμαι 100% σίγουρος πρεπει να φοράει panasonik mt 621) και μετα εφόσον δεν ξερεις την διαδικασία υπαρχουν βίντεο στο youtube για το πως θα τον αλλάξεις (δεν ειναι δύσκολο), άλλαξε και την φλατζα στεγανοποιησης απο το πισω καπακι για να εισαι κομπλε και μετά μενει να το πας σε ενα μηχάνημα (σε ανεξάρτητο τεχνίτη) για έλεγχο στεγανότητας.

Καλές γιορτές και σε σένα.!!!
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #846 στις: Δεκέμβριος 24, 2016, 02:11:52 μμ »
Ψαξου στο ιντερνετ βαση της καλιμπρας σου για αγορα νεου capacitor (χωρίς να είμαι 100% σίγουρος πρεπει να φοράει panasonik mt 621) και μετα εφόσον δεν ξερεις την διαδικασία υπαρχουν βίντεο στο youtube για το πως θα τον αλλάξεις (δεν ειναι δύσκολο), άλλαξε και την φλατζα στεγανοποιησης απο το πισω καπακι για να εισαι κομπλε και μετά μενει να το πας σε ενα μηχάνημα (σε ανεξάρτητο τεχνίτη) για έλεγχο στεγανότητας.

Καλές γιορτές και σε σένα.!!!
Πάντα φοβερές απαντήσεις και γνώσεις!!  :respect:

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #847 στις: Δεκέμβριος 24, 2016, 02:20:17 μμ »
Πάντα φοβερές απαντήσεις και γνώσεις!!  :respect:
Ερασιτέχνης βαρεμενος κατσαβιδακιας Σπυρο μου με αρκετή αγάπη για το ρολόι και τίποτε παραπάνω, αν ειχα και περισσότερο χρόνο λογο δουλειάς θα το ειχα ψαξει κι αλλο το θέμα....νασαι καλα.!!!
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #848 στις: Δεκέμβριος 24, 2016, 02:35:07 μμ »
Ψαξου στο ιντερνετ βαση της καλιμπρας σου για αγορα νεου capacitor (χωρίς να είμαι 100% σίγουρος πρεπει να φοράει panasonik mt 621) και μετα εφόσον δεν ξερεις την διαδικασία υπαρχουν βίντεο στο youtube για το πως θα τον αλλάξεις (δεν ειναι δύσκολο), άλλαξε και την φλατζα στεγανοποιησης απο το πισω καπακι για να εισαι κομπλε και μετά μενει να το πας σε ενα μηχάνημα (σε ανεξάρτητο τεχνίτη) για έλεγχο στεγανότητας.

Καλές γιορτές και σε σένα.!!!

  :lol: Ωραια απαντηση! Την ειχα κανει και γω αυτη την σκεψη και ειχα ψαχτει για πυκνωτη απλα ειπα να μην κανω μισες δουλειες..Να σαι καλα!  ;D
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #849 στις: Δεκέμβριος 24, 2016, 02:47:49 μμ »
  :lol: Ωραια απαντηση! Την ειχα κανει και γω αυτη την σκεψη και ειχα ψαχτει για πυκνωτη απλα ειπα να μην κανω μισες δουλειες..Να σαι καλα!  ;D

Καθόλου μισές δουλειές φίλτατε, έχουν δει κι εμένα πολλά τα μάτια μου από διάφορα σερβις και την έχω πατήσει προσωπικά (από γρατσουνισμένα πίσω καπάκια επειδή τους εφυγε το τσοκ, από σκόνες εσωτερικά σε κατράν μέχρι και πιο σοβαρές ατασθαλίες) και πλέον ότι μπορώ και έχω πρόσβαση και σε ανταλλακτικά το φτιάχνω μόνος μου....αν πιάνουν τα χέρια σου σε μικροεπισκευές (έχεις σταθερό χέρι-\ τα κατάλληλα εργαλεία κλπ) θα τα καταφέρεις και μάλιστα με περισσότερη προσοχή μιας και είναι η περιουσία σου, απλά θα κάνεις πιο πολύ ώρα. Τέλος στα θετικά υπολόγισε και το κόστος που θα είναι ελάχιστο...από την άλλη αν δεν το έχεις καθόλου και υπάρχει κίνδυνος να βγάλεις την καλίμπρα όλη οφ τότε ο τεχνίτης είναι μονόδρομος.
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #850 στις: Δεκέμβριος 24, 2016, 03:02:18 μμ »
Ο λογος ειναι οτι ψιλοφοβαμαι να το πειραξω, δεν εχω εμπειρια και δεν θα θελα να πειραματιστω πανω του. ;) Θενξ παντως  :smt023
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #851 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 10:25:44 πμ »
Σε καινούριο αυτόματο δικαιολογείται σχεδόν 2 λεπτά την ημέρα πίσω?  ::)

Στρώνει αργοτερα ή θέλει από τώρα ψάξιμο?
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #852 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 10:28:42 πμ »
Το λιγότερο που θέλει είναι ρύθμιση.
Ή/και απομαγνητισμό...

Συνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #853 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 10:34:52 πμ »
Σε καινούριο αυτόματο δικαιολογείται σχεδόν 2 λεπτά την ημέρα πίσω?  ::)

Στρώνει αργοτερα ή θέλει από τώρα ψάξιμο?

-120 δευτερόλεπτα/μέρα ειναι παρα πολλα φιλε Παναγιώτη και αφού ειναι καινουργιο και μεσα στην εγγύηση πήγαινε το και δώστο τους να το φάνε!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #854 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 10:57:52 πμ »
Μάλιστα....
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος watchmaster

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #855 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 05:04:42 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

εργάζομαι σε μία Γερμανική εταιρεία με έδρα στο Βερολίνο, η οποία ψάχνει για τεχνίτες ορολογοποιίας για ρολόγια πολυτελείας.

Υπάρχουν 2 θέσεις, η μία αφορά εξωτερικές κυρίως επεμβάσεις και η άλλη επεμβάσεις στο μηχανισμό. Αν γνωρίζετε κάποιον που να ενδιαφέρεται παρακαλώ ΡΜ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.



Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #856 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 07:42:46 μμ »
Σε καινούριο αυτόματο δικαιολογείται σχεδόν 2 λεπτά την ημέρα πίσω?  ::)

Στρώνει αργοτερα ή θέλει από τώρα ψάξιμο?

Λοιπν παιδιά το ρολόι τελικά μετρηθηκε με παλμογραφο και ηταν στο +13.5 και κατόπιν ρυθμιστηκε στο +3.4.

Εγώ τρελάθηκα γιατί δεν είναι το πρώτο μου ρολόι και τελικά με πολύ ψάξιμο δικό μου γιατί οι εξουσιοδοτημένοι μόνο να πουλάνε ειρωνεία ξερουν ότι δεν ξέρεις να ρυθμίσεις την ωρα, κατάλαβα ότι το πρόβλημα είναι άλλο.

Ο λεπτοδεικτης μετά από κάποιες ώρες σιγά σιγά αργεί να αλλάξει λεπτό. Δεν ακολουθεί ακριβώς τον δευτερολεπτοδεικτη. Ετσι αντιλαμβανομουν εγώ τα περίπου 2 λεπτά διαφορά.

Ενώ δηλαδή ο δευτερολοεπτοδεικτης είναι όσο ακριβής πρέπει να ειναι, ο λεπτοδεικτης δεν τον ακολουθεί αλλά σιγά σιγά χάνει σε σχέση με αυτόν.

Διάβασα στο ίντερνετ ότι είναι κάτι που απαντάται συχνα και προτείνουν διάφορους τρόπους ρύθμισης της ωρας όπως να πηγαίνεις πάντα λίγο μπροστά και σιγά σιγα με βήμα πίσω να τον αφήνεις εκεί που θέλεις.

Το ιδανικότερο είναι οταν τα δευτερόλεπτα είναι στο 12 Ο λεπτοδεικτης να μην είναι ακριβώς στο λεπτό που θες αλλά λίγο μπροστα του προς το επόμενο λεπτό. Και πάλι όμως την επόμενη μέρα ο λεπτοδεικτης είναι πίσω.

Έχει κάποιος άλλος κάποια εμπειρία η γνώση να μοιραστεί ή κάποια πρόταση?
Ο μηχανισμός μου είναι ο 7750 εντός εγγυησης.

 Όχι τίποτα αλλο αλλά βαριέμαι να ξαναπηγαινω στο service και να αντιμετωπίζω ειρωνεία οπότε θέλω να εξαντλησω κάθε πιθανότητα.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός και συγνωμη για το σεντόνι.
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #857 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 08:46:32 μμ »
Πάντα το κάνεις αυτό με το λεπτοδεικτη αλλοιώς δεν ειναι ακριβώς στο λεπτό  του όταν χτυπάνε τα δευτερόλεπτα το 12.
Δυο τρόποι : ή περνάς 10 λεπτά απο το λεπτό που θέλεις να δειχνει και το γυρνάς σιγά προς τα πίσω στο λεπτό του ή το βάζεις στο λεπτό του κι ελάχιστα πιο μπροστά σαν να ειναι +10 δευτερόλεπτα απο το λεπτό που θες.


Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #858 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 11:52:10 μμ »
Πάντα το κάνεις αυτό με το λεπτοδεικτη αλλοιώς δεν ειναι ακριβώς στο λεπτό  του όταν χτυπάνε τα δευτερόλεπτα το 12.
Δυο τρόποι : ή περνάς 10 λεπτά απο το λεπτό που θέλεις να δειχνει και το γυρνάς σιγά προς τα πίσω στο λεπτό του ή το βάζεις στο λεπτό του κι ελάχιστα πιο μπροστά σαν να ειναι +10 δευτερόλεπτα απο το λεπτό που θες.

Και μετά δηλαδή ο λεπτοδείκτης σταματάει να "μένει πίσω";
Περίεργο μου ακούγεται. Αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα, ο λεπτοδείκτης δεν "ακολουθεί" τον δευτερ/κτη ακριβώς. Δηλαδή όταν ο δευτερ/κτης έχει κάνει μία πλήρη περιστροφή, ο λεπτοδείκτης δε "σκάει ακριβώς" στο επόμενο λεπτό. Αυτό κατάλαβα εγώ τουλάχιστον (και το είπα με δικά μου λόγια)...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #859 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 11:59:41 μμ »
Και μετά δηλαδή ο λεπτοδείκτης σταματάει να "μένει πίσω";
Περίεργο μου ακούγεται. Αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα, ο λεπτοδείκτης δεν "ακολουθεί" τον δευτερ/κτη ακριβώς. Δηλαδή όταν ο δευτερ/κτης έχει κάνει μία πλήρη περιστροφή, ο λεπτοδείκτης δε "σκάει ακριβώς" στο επόμενο λεπτό. Αυτό κατάλαβα εγώ τουλάχιστον (και το είπα με δικά μου λόγια)...


Sent from my iPhone using Tapatalk

για να συμπίπτει να χτυπάνε ακριβώς τα δευτερόλεπτα στο 12 και ο λεπτοδείκτης ακριβώς στο λεπτό του, πρέπει να βάζεις τον λεπτοδείκτη περίπου ~10 δευτερόλεπτα μπροστά στην ρύθμιση.... στην ουσία παίρνεις τα μπόσικα του λεπτοδείκτη.....