Αποστολέας Θέμα: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος  (Αναγνώστηκε 499583 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος CHRIS

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 243
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #200 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 03:37:31 μμ »
Εγω να κανω μια αλλη ερωτηση που με απασχολει.
Εαν π.χ αγορασω ενα ρολοι απο το εξωτερικο π.χ Γερμανια η Ελβετια που δεν υπαρχει επισημος αντιπροσωπος στην Ελλαδα οπως archimede, guinand, mido, steinhart τα οποια χρησιμοποιουν μηχανες που φορανε πολλα ρολογια οπως ΕΤΑ 2824 ή 7750 κ.ο.κ είμαι 'αναγκασμένος "να το στέλνω για sεrvice στο εξωτερικό ή να βρω έναν τεχνίτη εδώ στην Ελλάδα ωστε να αποφύγω διαδικασίες όπως ταχυδρομεία κάτι το οποίο με αγχώνει εμένα προσωπικά να ταχυδρομήσω το αγαπημένο μου ρολόι..πέρα ίσως από το κόστος που θα είναι μάλλον παραπάνω εάν το αποστείλω....???
Θα με ενδιεφερε η γνωμη σας κυριως αυτη των κατοχων τετοιων ρολογιων.

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3919
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #201 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 03:48:33 μμ »
Εγω να κανω μια αλλη ερωτηση που με απασχολει.
Εαν π.χ αγορασω ενα ρολοι απο το εξωτερικο π.χ Γερμανια η Ελβετια που δεν υπαρχει επισημος αντιπροσωπος στην Ελλαδα οπως archimede, guinand, mido, steinhart τα οποια χρησιμοποιουν μηχανες που φορανε πολλα ρολογια οπως ΕΤΑ 2824 ή 7750 κ.ο.κ είμαι 'αναγκασμένος "να το στέλνω για sεrvice στο εξωτερικό ή να βρω έναν τεχνίτη εδώ στην Ελλάδα ωστε να αποφύγω διαδικασίες όπως ταχυδρομεία κάτι το οποίο με αγχώνει εμένα προσωπικά να ταχυδρομήσω το αγαπημένο μου ρολόι..πέρα ίσως από το κόστος που θα είναι μάλλον παραπάνω εάν το αποστείλω....???
Θα με ενδιεφερε η γνωμη σας κυριως αυτη των κατοχων τετοιων ρολογιων.

++1

Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #202 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 03:56:14 μμ »
Εγω να κανω μια αλλη ερωτηση που με απασχολει.
Εαν π.χ αγορασω ενα ρολοι απο το εξωτερικο π.χ Γερμανια η Ελβετια που δεν υπαρχει επισημος αντιπροσωπος στην Ελλαδα οπως archimede, guinand, mido, steinhart τα οποια χρησιμοποιουν μηχανες που φορανε πολλα ρολογια οπως ΕΤΑ 2824 ή 7750 κ.ο.κ είμαι 'αναγκασμένος "να το στέλνω για sεrvice στο εξωτερικό ή να βρω έναν τεχνίτη εδώ στην Ελλάδα ωστε να αποφύγω διαδικασίες όπως ταχυδρομεία κάτι το οποίο με αγχώνει εμένα προσωπικά να ταχυδρομήσω το αγαπημένο μου ρολόι..πέρα ίσως από το κόστος που θα είναι μάλλον παραπάνω εάν το αποστείλω....???
Θα με ενδιεφερε η γνωμη σας κυριως αυτη των κατοχων τετοιων ρολογιων.

Είναι μεγάλη κουβέντα αυτή ...

1)Υπάρχουν μηχανές που είναι διακοσμημένες απο την εταιρία και ανταλλακτικά τους δεν θα βρεις στο εμπόριο .

2)Η ολοκληρωμένη επισκευή επιβάλλει την αλλαγή τουλάχιστον των φλαντζών για να μην πω για κορώνες , μπουτόν , λαιμούς .

3)Όταν θα σπάσεις την κορώνα σου , θα βάλεις μια του εμπορίου απο τη στιγμή που δεν υπάρχει αντιπροσωπεία εδώ να σε καλύψει σε επίπεδο after sales service?

4)Και ποιον θα κατηγορήσεις όταν θα σου επισκευάσει το ρολόι και μην έχοντας την δυνατότητα να σου αλλάξει τα προβλεπόμενα ανταλλακτικά σου περάσει νερό στο ρολόι σου ? (ένα απλό παράδειγμα φέρνω ) . Και τι θα κάνεις μετά όταν θα αναγκαστείς να το στείλεις εξωτερικό για αποκατάσταση της βλάβης ενώ θα μπορούσες απο την αρχή να είχες αποφύγει όλη τη φασαρία ?

Εγώ έθεσα τους τεχνικούς μου προβληματισμούς ...


Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #203 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 04:04:45 μμ »
Ε, καλά τώρα. "Νιάου νιάου στα κεραμύδια, ... βάτραχας;"
Το φόρουμ μετράει πάνω από 1000 μέλη. Δεν χρεάζεται να είμαι γω.

Διαφήμισή σου δεν επρόκειτο να δω ούτως ή άλλως, γιατί οι άμεσες διαφημίσεις στο forum απαγορεύονται. Οπότε και να την έκανες τη διαφήμιση, θα έτρωγε Χ.



Εγώ βλέπω το αντίθετο άλλα ας το αφήσουμε .

Αν με γνώριζες ειλικρινά θα καταλάβαινες , αλλά αν συνεχίσεις να πιστεύεις ότι είμαι εδώ για διαφήμιση του εαυτού μου φοβάμαι ότι θα πρέπει να αποχωρήσω πριν με παρεξηγήσουν όσοι διαβάζουν τα γραφόμενα σου .
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 03, 2008, 04:35:09 μμ από Wostep »

Αποσυνδεδεμένος CHRIS

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 243
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #204 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 04:22:13 μμ »
Ενδιαφεροντες οι αποψεις του Νικου και εμπεριστατωμενες.
Οι κατοχοι των ρολογιων αυτων τι επιλεγουν ? θα ηταν εεξαιρετικα ενδιαφερον πιστευω για καποιον παλαιο κατοχο να μας ενημερωσει τι εγινε οταν το ρολοι επρεπε να κανει service. Ιδιαιτερα αν υπαρχει εμπειρια με αποστολη του ρολογιου στο εξωτερικο τι συννενοησεις χρειαζονται με τον οικο, εαν προεκυψε προβλημα, τι πρεπει να προσεχθει κατα την διαδικασια και πως ηταν το αποτελεσμα των ενεργειων. Μπορει να κουραζω αλλα δεν νομιζω οτι βρηκα κατι στα οσα εχουν συζητηθει εδω μεσα και τις 65 περιπου ωρες που εχω διαβασει μεσα στο φορουμ  ::)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #205 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 04:36:48 μμ »
δεν υπαρχει προβλημα να το στειλεις πισω στην εταιρεια,αλλα εαν βρεις ενα μετριο και πανω ρολογα εδω το πιο απλο πραγμα ειναι το σερβις σε μια ετα 2824 ,χωρις κατι να εχι ζημια και με 80 -100 ευρω εισαι οκ!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #206 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 04:44:54 μμ »
2)Η ολοκληρωμένη επισκευή επιβάλλει την αλλαγή τουλάχιστον των φλαντζών για να μην πω για κορώνες , μπουτόν , λαιμούς .
 
περα αποτις φλαντζες οτι αλλο παραπανω αλλαξει καποιος χωρις λογο το κανει για να αυξησει το κοστος του σερβις!
3)Όταν θα σπάσεις την κορώνα σου , θα βάλεις μια του εμπορίου απο τη στιγμή που δεν υπάρχει αντιπροσωπεία εδώ να σε καλύψει σε επίπεδο after sales service?

γιατι πρεπει να σπασω την κορωνα?και εαν δεν την σπασω εγω στο ομεγα του 70 εβρισκα κορωνα κουμπια χρονογραφου,στο σινν επσιης εβρισκα κομματια για την 5100 και για τι ρολοι

4)Και ποιον θα κατηγορήσεις όταν θα σου επισκευάσει το ρολόι και μην έχοντας την δυνατότητα να σου αλλάξει τα προβλεπόμενα ανταλλακτικά σου περάσει νερό στο ρολόι σου ? (ένα απλό παράδειγμα φέρνω ) . Και τι θα κάνεις μετά όταν θα αναγκαστείς να το στείλεις εξωτερικό για αποκατάσταση της βλάβης ενώ θα μπορούσες απο την αρχή να είχες αποφύγει όλη τη φασαρία ?


απο προσωπικη εμπειρια,πριν παω το ρολοι μιλαω με τον τεχνικο εαν ξερει την μηχανη και μπορει να βρει ανταλλακτικα σε περιπτωση που χρειαστουν,ετσι γινεται πιο ξεκαθαρο,επισης μου κανει εκτιμηση και δινει μια τιμη

...

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #207 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 04:54:07 μμ »
Ενδιαφεροντες οι αποψεις του Νικου και εμπεριστατωμενες.
Οι κατοχοι των ρολογιων αυτων τι επιλεγουν ? θα ηταν εεξαιρετικα ενδιαφερον πιστευω για καποιον παλαιο κατοχο να μας ενημερωσει τι εγινε οταν το ρολοι επρεπε να κανει service. Ιδιαιτερα αν υπαρχει εμπειρια με αποστολη του ρολογιου στο εξωτερικο τι συννενοησεις χρειαζονται με τον οικο, εαν προεκυψε προβλημα, τι πρεπει να προσεχθει κατα την διαδικασια και πως ηταν το αποτελεσμα των ενεργειων. Μπορει να κουραζω αλλα δεν νομιζω οτι βρηκα κατι στα οσα εχουν συζητηθει εδω μεσα και τις 65 περιπου ωρες που εχω διαβασει μεσα στο φορουμ  ::)


To στέλνεις έξω συστημένο. Εγώ αυτό θα κάνω όταν έρθει η ώρα για τα DOXA, Sinn, κ.α.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #208 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 04:55:39 μμ »
Στο επάγγελμα σου έχεις μια καλύτερη άποψη απο εμένα όσο γνώστης και να είμαι , όσο και να διαβάζω , όσο και να το ψάχνω .

Στο δικό μου γήπεδο παίζω εγώ μπάλα .

Και δεν σου είπα ποτέ να μην πεις την άποψη σου .

Είπα να μην απορίπτεις τις απόψεις των τεχνικών απο τη στιγμή που δεν είναι το επάγγελμα σου και μιλάμε για τεχνικό τομέα.

Τα ακούς τα φιλτράρεις , ρωτάς  αφού έτσι κρίνεις σωστά και αν δεν σου αρέσουν τα γραφόμενα μου απο το ένα αυτί μπαίνουν και απο το άλλο βγαίνουν .

Εγώ πάλι μπορώ τεχνικά να λέω την άποψη μου λόγω του ότι κατέχω κάποιαο πράγματα περισσότερα απο εσένα είτε σου αρέσει είτε όχι .



νικο να μιλαγες ετσι σε μενα μπορω να πω οκ αλλα ο ΝΙΝ ειναι ενας πολυ σκεπτομενος ανθρωπος που σαν μελος εθεσε προβληματισμους του και μπορει να το κανει γιατι ας μην γελιομαστε ολοι εδω ειναι εν δυναμει πελατες σου και μπορουν να λενε και να θετουν ερωτησεις

εγω του δικου μου του εχω αλλαξει τα φωτα με ερωτησεις του στυλ"γιατι αυτο το εκανες ετσι και οχι αλλιως"και καθε φορα που περνω μια απαντηση με κατακτα και δεν με απωθει γιατι ξερει οτι υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #209 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 05:01:57 μμ »
Εδώ αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι οποιοσδήποτε έχει την τρέλα με τα ρολόγια (καλά κάνει και την έχει) και επειδή "άκουσε" και το "διάβασε" έγινε ξαφνικά ειδικός .

Τότε εμείς που σπουδάσαμε κακώς σπουδάσαμε και κακώς πληρώσαμε τα ωραία μας λεφτά για να το κάνουμε σαν επάγγελμα αφού μπορούσαμε πολύ εύκολα να μπούμε σε ένα φόρουμ και να "μάθουμε" .


ο τεχνικος που ειδες την δουλεια του και την θαυμασες και μου πες οτι μαλλον κατ'εσε εχει βγαλει την ταδε καλη σχολη θα σου πω οτι

δεν εχει βγαλει καμια σχολη οπως και πολυ αλλοι που κανουν "παπαδες" ;)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #210 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 05:06:54 μμ »
Αυτό με συγχωρείς αλλά δεν είναι respect ...

Το ρολόι εξακολουθεί να έχει χαλασμένες γέφυρες και μάλλον πρέπει να σου ψάξω φωτο απο restoration  εργοστασίου για να δεις τι σημαίνει ολίκη αποκατάσταση βλάβης .

Όπως και να έχει ο ανεξάρτητος ωρολογοποιός δεν έχει την ίδια δυνατότητα που έχει η μαμά εταιρία .

Είτε αυτό λέγεται ανταλλακτικά είτε λέγεται τεχνογνωσία .

Μην μου κάνεις τέτοια ποστ λοιπόν γιατί θα σου βάλω φώτο που κατασευάζουν tourbillon και όχι μια γέφυρα την οποία την αφήνουν χωρίς γυαλίσματα και δεν ξέρεις κατά ΄πόσο εξυπηρετεί τον αρχικό της σκοπό .

Ούτε είναι κάτι τρομερό να κατασευάσεις άξονα κινήσεως .

Υπάρχουν καλοί τεχνικοί και δίνουν πατέντες σε ζημιές που η εταιρία δεν ασπάζεται γιατί είναι μακριά απο τη φιλοσοφία της και της αρχές της ωρολογοποιίας .

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αποδεκτό σαν πατέντα να βάζεις κόλλα στη γέφυρα της άγκυρας διότι οι αρχικές βόλτες για τις βίδες στην κεντρική πλατίνα είναι χαλασμένες !!! Το ίδιο το εργοστάσιο θα τράβαγε τα μαλλιά του ...

Ακόμα περιμένω να μου πεις τι θεωρείς σωστή επισκευή και εσυ συνεχίζεις και υποστηρίζεις την άποψη σου δημοσιεύοντας τέτοιες φώτο που στα μάτια ενός τεχνικού που θέλει να λέει ότι κατέχει το άθλημα "restoration" μόνο αστείες φαίνονται .






χαλασμενες γεφυρες?εξηγησου!

το ρολοι λειτουργει

το κομματι στον τορνο σου λεει κατι?


Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #211 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 05:07:48 μμ »
Εδώ αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι οποιοσδήποτε έχει την τρέλα με τα ρολόγια (καλά κάνει και την έχει) και επειδή "άκουσε" και το "διάβασε" έγινε ξαφνικά ειδικός .

Τότε εμείς που σπουδάσαμε κακώς σπουδάσαμε και κακώς πληρώσαμε τα ωραία μας λεφτά για να το κάνουμε σαν επάγγελμα αφού μπορούσαμε πολύ εύκολα να μπούμε σε ένα φόρουμ και να "μάθουμε" .


ο τεχνικος που ειδες την δουλεια του και την θαυμασες και μου πες οτι μαλλον κατ'εσε εχει βγαλει την ταδε καλη σχολη θα σου πω οτι

δεν εχει βγαλει καμια σχολη οπως και πολυ αλλοι που κανουν "παπαδες" ;)

Τιμή του ειλικρινά και όπως βλέπεις δεν έχω κολλήματα να παραδεχτώ το "καλό" , αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν θα παραδεχτώ και το λάθος . ;)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #212 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 05:14:59 μμ »
αυτο εδω δηλαδη τι να πει κανεις?

http://kawai3.hp.infoseek.co.jp/eng-speedmaster.html

στον τορνο που απο το κομματι μετταλο εκανε ο αλλο το κομματι τι ναπω?

ξερεις ποσα τετοια θα βρεις ?ασε ασε

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #213 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 05:23:22 μμ »
μολις ειδα αυτο και το θεωρω προσβλητικο για τον ρολογα που εκανε την δουλεια που παρεθεσα

Ακόμα περιμένω να μου πεις τι θεωρείς σωστή επισκευή και εσυ συνεχίζεις και υποστηρίζεις την άποψη σου δημοσιεύοντας τέτοιες φώτο που στα μάτια ενός τεχνικού που θέλει να λέει ότι κατέχει το άθλημα "restoration" μόνο αστείες φαίνονται


εαν μπορεις να το κανεις και μαλιστα καλυτερα οκ,αλλιως τετοιες εκφρασεις για συναδελφους σου που εχουν αποδειξει τι μπορουν να κανουν φερνει αυτοματα στο μυαλο μου την κουβεντα περι αντιπαλοτητας επισημου με ανεξαρτητου για να μην χαθει η πιτα της εταιρειας

Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #214 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 05:25:27 μμ »
αυτο εδω δηλαδη τι να πει κανεις?

http://kawai3.hp.infoseek.co.jp/eng-speedmaster.html

στον τορνο που απο το κομματι μετταλο εκανε ο αλλο το κομματι τι ναπω?

ξερεις ποσα τετοια θα βρεις ?ασε ασε


Στο συγκεκριμένο λίνκ βλέπω ένα Omega το οποίο περνάει τη διαδικασία του σέρβις , και αλλάζονται τα ανταλλακτικά τα οποία είναι ολοκαίνουργια ...

Κοιτάζω κάτι λάθος? Διότι αυτό δεν λέγεται restoration ούτε κατασκευή εξαρτήματος .

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #215 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 05:30:04 μμ »
το κομματι στον τορνο αφορα το λινκ που εβαλα χθες!τοι εχεις να πεις γι αυτο?

η δουλεια απο τον γιαπωνεζο απλα ειναι καταπληκτκη

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #216 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 05:31:03 μμ »

Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #217 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 05:33:16 μμ »
μολις ειδα αυτο και το θεωρω προσβλητικο για τον ρολογα που εκανε την δουλεια που παρεθεσα

Ακόμα περιμένω να μου πεις τι θεωρείς σωστή επισκευή και εσυ συνεχίζεις και υποστηρίζεις την άποψη σου δημοσιεύοντας τέτοιες φώτο που στα μάτια ενός τεχνικού που θέλει να λέει ότι κατέχει το άθλημα "restoration" μόνο αστείες φαίνονται


εαν μπορεις να το κανεις και μαλιστα καλυτερα οκ,αλλιως τετοιες εκφρασεις για συναδελφους σου που εχουν αποδειξει τι μπορουν να κανουν φερνει αυτοματα στο μυαλο μου την κουβεντα περι αντιπαλοτητας επισημου με ανεξαρτητου για να μην χαθει η πιτα της εταιρειας

Η πίτα της εταιρίας δεν χάνεται , γιαυτό να είσαι σίγουρος .

Restoration ξέρεις τι σημαίνει ?

Είναι η πλήρης ανακατασκευή ανταλλακτικών μέχρι ολόκληρης μηχανής με σκοπό να φέρουμε το ρολόι όσο το δυνατόν πιο κοντά στην αρχική του κατάσταση (παραγωγή)

Εδώ μας δείχνεις ένα κομμάτι που έχει κατασκευαστεί μια ΄γέφυρα η οποία δεν έχει κανένα απολύτως γυάλισμα (κάτι που διακρίνεις σε όλο το άλλο ρολόι) και το υπόλοιπο ρολόι γεμάτο με γρατζουνιές .

Αυτό δεν είναι restoration και δεν προσέβαλα κανέναν .




Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #218 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 05:40:36 μμ »
το κομματι στον τορνο αφορα το λινκ που εβαλα χθες!τοι εχεις να πεις γι αυτο?

η δουλεια απο τον γιαπωνεζο απλα ειναι καταπληκτκη

Χμ πρέπει να σου βρώ λίνκ απο restoration γιατί μόνο έτσι θα με καταλάβεις ....

Επανέρχομαι ...

Αποσυνδεδεμένος tolis7

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #219 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 05:43:30 μμ »
διαγωνισμο γνωσεων κανετε?