Αποστολέας Θέμα: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος  (Αναγνώστηκε 499663 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #160 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 12:36:42 πμ »
μονο στην ελλαδα εχει τοση καθηστερηση??


Όχι και έξω έχει μεγάλες καθυστερήσεις .

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #161 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 12:40:17 πμ »
ακομα δεν καταλαβα εαν εισια ανεξαρτητος !οι τιμες εχουν να κανουν και νε τον ανταγωνισμο παντα ετσι!εδω μπορεις να βρεις πολυ καλο ρολογα να σου κανει την δουλεια της επισημης σε καλυτερα λεφτα

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #162 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 12:41:22 πμ »
δεν μπορω ακομα να το μεταφερω ,απαντηστε στο θεμα σχετικα με τα σερβις!

Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #163 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 12:43:16 πμ »
ακομα δεν καταλαβα εαν εισια ανεξαρτητος !οι τιμες εχουν να κανουν και νε τον ανταγωνισμο παντα ετσι!εδω μπορεις να βρεις πολυ καλο ρολογα να σου κανει την δουλεια της επισημης σε καλυτερα λεφτα


Σου είπα κάτι που μάλλον προσπαθείς να το παραβλέψεις .

Ο κυρ μήτσος της γειτονιάς θα σου πλύνει το ρολόι στη βενζίνη θα σου αφήσει μερικά αποτυπώματα και τρίχες για ενθύμιο και το ρολόι θα σου δουλέψει .

Αυτό είναι καλή δουλειά ?

Και για να σε ρωτήσω τι θεωρείς σωστή επισκευή ?

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #164 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 12:51:59 πμ »
Ο κυρ μήτσος της γειτονιάς θα σου πλύνει το ρολόι στη βενζίνη θα σου αφήσει μερικά αποτυπώματα και τρίχες για ενθύμιο και το ρολόι θα σου δουλέψει .

Αυτό είναι καλή δουλειά ?


στην ελλαδα?ειναι ολοι αυτοι για πεταμα?

εδω να σου πω αμεσως οχι!σορυ αλλα αυτο ειναι η κλασσικη δικαιολογια ενος επισημου και μια και το φερε η κουβεντα μας  να σου πω για ανεξαρτητο που ελυσε τεχνικο προβλημα σε vacheron ενω οι επισημοι ελεγαν πως το ρολοι δεν εχει τιποτα

μην "δαιμονοποιουμε" τους ανεξαρτητους!θα πρεπει να ξερεις καλυτερα πως καποιοι ειναι τρομεροι !ασε δε το αλλο, πολλοι που εργαζονται σε μια επισημη δεν ειναι στο επιπεδο τετοιων τεχνιτων και δευτερον ποσοι επισημοι συνεργαζονται με "εξωτερικους"?εδω πολλοι

τελικα νικο εισαι σε επισημο σερβις η ανεξαρτητος?δεν μου εχεις πει ακομα!

Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #165 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 01:01:35 πμ »
στην ελλαδα?δεν ξερω?

εδω να σου πω αμεσως οχι!σορυ αλλα αυτο ειναι η κλασσικη δικαιολογια ενος επισημου και μια και το φερε η κουβεντα μας  να σου πω για ανεξαρτητο που ελυσε τεχνικο προβλημα σε vacheron ενω οι επισημοι ελεγαν πως το ρολοι δεν εχει τιποτα

μην "δαιμονοποιουμε" τους ανεξαρτητους!θα πρεπει να ξερεις καλυτερα πως καποιοι ειναι τρομεροι !ασε δε το αλλο, πολλοι που εργαζονται σε μια επισημη δεν ειναι στο επιπεδο τετοιων τεχνιτων και δευτερον ποσοι επισημοι συνεργαζονται με "εξωτερικους"?εδω πολλοι

τελικα νικο εισαι σε επισημο σερβις η ανεξαρτητος?δεν μου εχεις πει ακομα!

Καταρχήν ισοπεδώνεις τις εταιρίες .

Να ου πω απλά ότι ο τεχνικός ο οποίος έχει εκπαιδευτεί απο την ίδια την εταιρία έχει μεγαλύτερη γνώση απο τον ανεξάρτητο που του έπεσε μια μηχανή περιστασιακά στα χέρια και απο τότε θεώρησε αυτονόητο ότι έγινε ειδκός .

Και πάρτο ανάποδα .

Ξέρεις πόσοι ανεξάρτητοι σου πλένουν το ρολόι με βενζίνη ?

Ξέρεις πόσοι ανεξάρτητοι λιμάρουν το καπάκι σου για να κλείσει το ρολόι επειδή έχει χαλάσει η φλάντζα και δυστυχώς δεν μπορούν να προμηθευτούν μια καινούργια απο την εταιρία?

Ξέρεις πόσοι ανεξάρτητοι αφήνουν τα σημάδια τους στο ωραίο σου Vacheron και ενώ το ρολογάκι έχει το hallmark της Γενεύης ντρέπεσαι να το κοιτάξεις με φακό ?

Ξέρεις πόσοι τεχνικοί επειδή σπάνε τα πόδια του καντράν το κολλάνε με κόλλα?

Λοιπόν μην μου λες αν οι τεχνικοί μέσα στις εταιρίες είναι καλύτεροι ή χειρότεροι .

Και όπως είπα , σε καμμία περίπτωση δεν έχεις την παραμικρή ιδέα για το τι είναι αυτό το επάγγελμα και ποιος είναι ο επαγγελματίας και ποιος όχι .

Ξέρεις πόσοι τεχνικοί ανεξάρτητοι αναλαμβάνουν το ρολόι σου και αντί να κάνουν σέρβις βάζουν λάδι σε 3 τροχούς και σε χρεώνουν για σέρβις ?

Ε , αυτά δεν θα τα δεις ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ σε εταιρία επίσημη .

Σε παρακαλώ , θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω ...

Περιμένω ακόμα να μου απαριθμήσεις βήμα προς βήμα ποια είναι η σωστή επισκευή για εσένα , ποια τα στάδια της και μετά θα σου αποδείξω αμέσως πόσο λάθος είσαι .

Θα δεις που θα αλλάξει αμέσως η οπτική σου γωνία για το τι εστί επαγγελματίας και σεβασμός ...

Μόνο που θα το κάνω πριβέ γιατί έχει να γίνει μεγάλος χαμός με αυτά που θα σου γράψω .

Για την ώρα καληνύχτα ...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 03, 2008, 01:09:46 πμ από Wostep »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #166 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 01:14:57 πμ »
Ξέρεις πόσοι ανεξάρτητοι σου πλένουν το ρολόι με βενζίνη ?

Ξέρεις πόσοι ανεξάρτητοι λιμάρουν το καπάκι σου για να κλείσει το ρολόι επειδή έχει χαλάσει η φλάντζα και δυστυχώς δεν μπορούν να προμηθευτούν μια καινούργια απο την εταιρία?

Ξέρεις πόσοι ανεξάρτητοι αφήνουν τα σημάδια τους στο ωραίο σου Vacheron και ενώ το ρολογάκι έχει το hallmark της Γενεύης ντρέπεσαι να το κοιτάξεις με φακό ?

Ξέρεις πόσοι τεχνικοί επειδή σπάνε τα πόδια του καντράν το κολλάνε με κόλλα?



δεν ξερω που εχουν γινει ολα αυτα !απο τα λεγομενα σου μου απαντας εμμεσα οτι μαλλον δουλευεις για εταιρεια!εσυ πριν μου ειπες οτι η δουλεια στο δικο μου ρολοι απο τον  ανεξαρτητο ειναι παρα πολυ καλη!τωρα μου λες αλλα?!!!!ποιο να κρατησω?
το οτι οι οι ανεξαρτητοι ειναι χαλια?εγω εξωτερικο που μπορω να σου πω αλλα ξερω,να αναφερω επισης για την συνεργασια των ενωσεων των ανεξαρτητων ρολογαδων οπως αυτην της αγγλιας με εταιρειες σαν την ρολεξ για πιστοποιηση και επισημη παροχη ανταλλακτικων με μετεκπαιδευση στην ρολεξ  αλλα και αλλες συμβεβλημενες ωρολογοποιιες!!!


Καταρχήν ισοπεδώνεις τις εταιρίες


οχι,η εταιρεια ειναι για καποιες εργασιες μονοδρομος,αλλα και συ μην ισοπεδώνεις  τους ρολογαδες που εργαζονται εξω απο τις εταιρειες!

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #167 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 01:58:35 πμ »
Ε , αυτά δεν θα τα δεις ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ σε εταιρία επίσημη .

Απόλυτο σε βρίσκω. Και η απολυτοσύνη δεν είναι προσόν αγαπητέ.

Θες να παραθέσω σχόλια από μέλη ξένων forum που είχαν στείλει το ρολόι τους σε επίσημο 2 διαφορετικών εταιρειών για ρύθμιση ή σέρβις, και τα ρολόγια τούς επεστρέφηκαν
- με μεγαλύτερη απόκλιση
- με γρατζουνιές (τριχοειδείς μεν, γρατζουνιές δε).
- με κόκκους σκόνης φάτσα κάρτα στο καντράν ή στην εσωτερική πλευρά από το κρύσταλλο;
Με ένα απλό ψάξιμο στο Google, θα τα βρεις πολύ εύκολα.
Σε μια περίπτωση ένας το έστειλε 3 φορές πίσω και κάθε φορά το του γύριζαν με ένα καινούργιο "παράσημο" για να 'χει να τους θυμάται.
Σπάνιο; Ναι.
Συμβαίνει όμως.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #168 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 02:00:24 πμ »
να μια δουλεια απο ανεξαρτητο ,κατασκευη τμηματος για vintage ρολοι ,περα απο λυσιμο,καθαρισμα και ολα τα σχετικα.

απο αυτο το κομματι μετταλο φτανουμε σε ενα λειτουργικο τμημα ρολογιου :D εχω και πολλα αλλα απο ανεξαρτητους που απλα  :respect:

























« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 03, 2008, 02:07:32 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #169 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 02:07:49 πμ »
αφου και ο Chuck  αυτο λεει με λιγα λογια


Ε, εντάξει, συγχωρέθηκε ο άνθρωπος, ξεπεράστηκαν οι απόψεις του, πάει.  

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #170 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 03:31:06 πμ »

παντα απο ανεξαρτητο ρολογα
πριν






μετα







Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #171 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 08:48:24 πμ »
Αυτό με συγχωρείς αλλά δεν είναι respect ...

Το ρολόι εξακολουθεί να έχει χαλασμένες γέφυρες και μάλλον πρέπει να σου ψάξω φωτο απο restoration  εργοστασίου για να δεις τι σημαίνει ολίκη αποκατάσταση βλάβης .

Όπως και να έχει ο ανεξάρτητος ωρολογοποιός δεν έχει την ίδια δυνατότητα που έχει η μαμά εταιρία .

Είτε αυτό λέγεται ανταλλακτικά είτε λέγεται τεχνογνωσία .

Μην μου κάνεις τέτοια ποστ λοιπόν γιατί θα σου βάλω φώτο που κατασευάζουν tourbillon και όχι μια γέφυρα την οποία την αφήνουν χωρίς γυαλίσματα και δεν ξέρεις κατά ΄πόσο εξυπηρετεί τον αρχικό της σκοπό .

Ούτε είναι κάτι τρομερό να κατασευάσεις άξονα κινήσεως .

Υπάρχουν καλοί τεχνικοί και δίνουν πατέντες σε ζημιές που η εταιρία δεν ασπάζεται γιατί είναι μακριά απο τη φιλοσοφία της και της αρχές της ωρολογοποιίας .

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αποδεκτό σαν πατέντα να βάζεις κόλλα στη γέφυρα της άγκυρας διότι οι αρχικές βόλτες για τις βίδες στην κεντρική πλατίνα είναι χαλασμένες !!! Το ίδιο το εργοστάσιο θα τράβαγε τα μαλλιά του ...

Ακόμα περιμένω να μου πεις τι θεωρείς σωστή επισκευή και εσυ συνεχίζεις και υποστηρίζεις την άποψη σου δημοσιεύοντας τέτοιες φώτο που στα μάτια ενός τεχνικού που θέλει να λέει ότι κατέχει το άθλημα "restoration" μόνο αστείες φαίνονται .




Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #172 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 09:05:19 πμ »
Απόλυτο σε βρίσκω. Και η απολυτοσύνη δεν είναι προσόν αγαπητέ.

Θες να παραθέσω σχόλια από μέλη ξένων forum που είχαν στείλει το ρολόι τους σε επίσημο 2 διαφορετικών εταιρειών για ρύθμιση ή σέρβις, και τα ρολόγια τούς επεστρέφηκαν
- με μεγαλύτερη απόκλιση
- με γρατζουνιές (τριχοειδείς μεν, γρατζουνιές δε).
- με κόκκους σκόνης φάτσα κάρτα στο καντράν ή στην εσωτερική πλευρά από το κρύσταλλο;
Με ένα απλό ψάξιμο στο Google, θα τα βρεις πολύ εύκολα.
Σε μια περίπτωση ένας το έστειλε 3 φορές πίσω και κάθε φορά το του γύριζαν με ένα καινούργιο "παράσημο" για να 'χει να τους θυμάται.
Σπάνιο; Ναι.
Συμβαίνει όμως.


Ποτέ δεν είπα ότι δεν υπάρχουν άσχετοι σε κάθε τομέα , πόσο μάλλον στο δικό μας επάγγελμα .

Ίσως ήμουν απόλυτος αλλά ρε παιδιά είναι πράγματα που τα βλέπω live καθημερινά ενώ εσείς διαβάζετε φόρουμ που 1)δεν ξέρεις ποιος γράφει το άρθρο 2)δεν ξέρεις αν έχει κάποιο συμφέρον 3)δεν ξέρεις αν προσπαθεί να δυσφήμισει μια εταιρία 4) δεν ξέρεις αν θέλει να την διαφημίσει ...

Έχω δει δουλειά της Patek σε ανακατασκευές και έχω δει και ανεξάρτητων , έχω δει δουλειά του Swatch group και έχω δει και ανεξάρτητου .

Και αφού δεν πρέπει να είμαι απόλυτος μήπως πρέπει να ρωτήσω γιατί η κόντρα με τις επίσημες εταιρίες και η αγάπη μας στους ανεξάρτητους ?

Μήπως οι εταιρίες είναι ακριβούτσικες και κοιτάζουμε να εξυψώσουμε τον ωρολογοποιό της γειτονιάς γιατί δεν μας πήρε 400 ευρό αλλά 100?




Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #173 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 09:24:37 πμ »
Ξέρεις πόσοι ανεξάρτητοι σου πλένουν το ρολόι με βενζίνη ?

Ξέρεις πόσοι ανεξάρτητοι λιμάρουν το καπάκι σου για να κλείσει το ρολόι επειδή έχει χαλάσει η φλάντζα και δυστυχώς δεν μπορούν να προμηθευτούν μια καινούργια απο την εταιρία?

Ξέρεις πόσοι ανεξάρτητοι αφήνουν τα σημάδια τους στο ωραίο σου Vacheron και ενώ το ρολογάκι έχει το hallmark της Γενεύης ντρέπεσαι να το κοιτάξεις με φακό ?

Ξέρεις πόσοι τεχνικοί επειδή σπάνε τα πόδια του καντράν το κολλάνε με κόλλα?



δεν ξερω που εχουν γινει ολα αυτα !απο τα λεγομενα σου μου απαντας εμμεσα οτι μαλλον δουλευεις για εταιρεια!εσυ πριν μου ειπες οτι η δουλεια στο δικο μου ρολοι απο τον  ανεξαρτητο ειναι παρα πολυ καλη!τωρα μου λες αλλα?!!!!ποιο να κρατησω?
το οτι οι οι ανεξαρτητοι ειναι χαλια?εγω εξωτερικο που μπορω να σου πω αλλα ξερω,να αναφερω επισης για την συνεργασια των ενωσεων των ανεξαρτητων ρολογαδων οπως αυτην της αγγλιας με εταιρειες σαν την ρολεξ για πιστοποιηση και επισημη παροχη ανταλλακτικων με μετεκπαιδευση στην ρολεξ  αλλα και αλλες συμβεβλημενες ωρολογοποιιες!!!


Καταρχήν ισοπεδώνεις τις εταιρίες


οχι,η εταιρεια ειναι για καποιες εργασιες μονοδρομος,αλλα και συ μην ισοπεδώνεις  τους ρολογαδες που εργαζονται εξω απο τις εταιρειες!

Τι σημασία έχει αν δουλεύω για εταιρία ή όχι ?

Σημασία είναι ότι αυτό που λέω είναι γεγονός και γίνονται είτε τα ακούς είτε όχι .

Η δουλειά είναι πολύ καλή τουλάχιστον απο ότι μπορώ να δω στο ρολόι σου .

Μια ματία απο κοντά θα με έκανε να σου πω πολλά περισσότερα μιας και η καθαριότητα είναι ένας τομέας της σωστής επισκευής  ;)

Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν καλοί τεχνικοί ανεξάρτητοι .

Λέω ότι όσο καλός και να είναι ο ανεξάρτητος δεν μπορεί να φτάσει ποτέ τον τεχνικό της εταιρίας διότι ο δεύτερος έχει την απαραίτητη εκπαίδευση έχει τα απαραίτητα ανταλλακτικά και το ρολόι σου ΔΕΝ το αντιμετωπίζει πρώτη φορά , άρα ξέρει κατευθείαν απο που προέρχεται το πρόβλημα σου .

Ο ανεξάρτητος πάλι (και στο είπα σε προηγούμενο ποστ) δεν μπορεί να έχει την απαραίτητη τεχνογνωσία , δεν μπορεί να έχει ανταλλακτικά (τουλάχιστον στις περισσότερες των περιπτώσεων) και αναγκάζεται να λειτουργήσει βάση πατεντών για να μπορεί να ζήσει ...

Ρώτησες αν αυτές οι πατέντες θεωρούνται  φυσιολογικές απο τη μαμά εταιρία ?

Ποιός είπε ότι επειδή έκανα μια πατέντα για να δουλέψει το ρολόι σου θεωρούμαι και σωστός?

Στην εταιρία λοιπόν υπάρχει μηδενικό ποσοστό σε κάτι τέτοιο γιατί η εταιρία ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ και περνάει ποιότικο έλεγχο , κάτι που ο ανεξάρτητος δεν το έχει δει ούτε στον ύπνο του .

Μην φωνάζουμε λοιπόν όταν πηγαίνουμε στην εταιρία και ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ εδώ και τώρα μια ρύθμιση στο ρολόι μας γιατί "μένουμε μακριά και δεν μπορούμε να ξαναέρθουμε" γιατί "φεύγουμε ταξίδι στο εξωτερικό και το θέλουμε(άσχετα που το θυμηθήκαμε τελευταία στιγμή)" γιατί "δεν έχω εμπιστοσύνη γιατί θα μου κλέψετε τα ρουμπίνια" και ΜΕΤΑ αφού η εταιρία μας εξυπηρετήσει ΧΩΡΙΣ να κάνει αυτό που επιβάλλεται μόνο και μόνο να μας εξυπηρετήσει ΜΕΤΑ να θυμόμαστε ότι το επίσημο σέρβις της τάδε εταιρίας μου έκανε ρύθμιση και η απόκλιση είναι μεγαλύτερη , μου άλλαξε το καντράν και τώρα έχει σκόνη ....

Λέω απλά πράγματα που τα βλέπω καθημερινά live ,ούτε τα διάβασα απο κάποιο άγνωστο ούτε τα άκουσα ... Τα είδα !


Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #174 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 09:28:34 πμ »
Το ρολόι εξακολουθεί να έχει χαλασμένες γέφυρες
Τι εννοείς;

και μάλλον πρέπει να σου ψάξω φωτο απο restoration  εργοστασίου για να δεις τι σημαίνει ολίκη αποκατάσταση βλάβης .

Άντε κάν' το!

Όπως και να έχει ο ανεξάρτητος ωρολογοποιός δεν έχει την ίδια δυνατότητα που έχει η μαμά εταιρία .

Είτε αυτό λέγεται ανταλλακτικά είτε λέγεται τεχνογνωσία .

Και αυτός που ήταν για χρόνια σε μεγάλες εταιρείες και κατόπιν "ανεξαρτητοποιήθηκε";

Μην μου κάνεις τέτοια ποστ λοιπόν γιατί θα σου βάλω φώτο που κατασευάζουν tourbillon
Είπαμε κάν' το, όχι μόνο λόγια.

και όχι μια γέφυρα την οποία την αφήνουν χωρίς γυαλίσματα και δεν ξέρεις κατά ΄πόσο εξυπηρετεί τον αρχικό της σκοπό .
Τι εννοείς; Η ίδια η γέφυρα ή η απουσία γυαλίσματος;

Υπάρχουν καλοί τεχνικοί και δίνουν πατέντες σε ζημιές που η εταιρία δεν ασπάζεται γιατί είναι μακριά απο τη φιλοσοφία της και της αρχές της ωρολογοποιίας .

Αντιφατικό!

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αποδεκτό σαν πατέντα να βάζεις κόλλα στη γέφυρα της άγκυρας διότι οι αρχικές βόλτες για τις βίδες στην κεντρική πλατίνα είναι χαλασμένες !!! Το ίδιο το εργοστάσιο θα τράβαγε τα μαλλιά του ...
Και τι θα έκανε το εργοστάσιο; Αλλαγή πλατίνας;

Ακόμα περιμένω να μου πεις τι θεωρείς σωστή επισκευή και εσυ συνεχίζεις και υποστηρίζεις την άποψη σου δημοσιεύοντας τέτοιες φώτο που στα μάτια ενός τεχνικού που θέλει να λέει ότι κατέχει το άθλημα "restoration" μόνο αστείες φαίνονται
Στην κυριολεξία είμαι άσχετος και πολύ πιθανόν οι περισσότεροι εδώ μέσα. Αλλά έχουμε το πάθος, την όρεξη και το μεράκι να μάθουμε, ασχέτως αν δεν ανοίξουμε ποτέ ένα καπάκι. Εσύ όμως που προφανώς γνωρίζεις, αν θέλεις, μπορείς να βοηθήσεις.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #175 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 10:06:55 πμ »
Ίσως ήμουν απόλυτος αλλά ρε παιδιά είναι πράγματα που τα βλέπω live καθημερινά ενώ εσείς διαβάζετε φόρουμ που 1)δεν ξέρεις ποιος γράφει το άρθρο 2)δεν ξέρεις αν έχει κάποιο συμφέρον 3)δεν ξέρεις αν προσπαθεί να δυσφήμισει μια εταιρία 4) δεν ξέρεις αν θέλει να την διαφημίσει ...


Ε τότε τα φόρουμ, ένα από τα πιο ζωντανά μέσα ενημέρωσης και διαδικτυακής δραστηριότητας, να μην τα διαβάζει κανείς ή να μη βασίζεται καθόλου σε αυτά και να καταργηθούν, αφού σχόλια περί "ατυχούς" -για να μην πω τίποτα χειρότερο- σέρβις, είναι μόνο προσπάθεια δυσφήμισης.
Χιλιάδες είναι οι περιπτώσεις που, μόνο και μόνο χάρη σε φόρουμ, έχουν δημοσιοποιηθεί ή/και λυθεί προβλήματα ανεπαρκέστατης εξυπηρέτησης, υποδεέστερης ποιότητας και απαράδεκτης συμπεριφοράς από τον "επίσημο". Είτε πρόκειται για ρολόγια, είτε πρόκειται για κινητή τηλεφωνία, είτε πρόκειται για ISP, είτε πρόκειται για σώβρακα.

Και αφού δεν πρέπει να είμαι απόλυτος μήπως πρέπει να ρωτήσω γιατί η κόντρα με τις επίσημες εταιρίες και η αγάπη μας στους ανεξάρτητους ?


Απόλυτος δεν πρέπει να είσαι, γιατί όποιος είναι απόλυτος είναι βλαξ.
Κόντρα; Καμία κόντρα. Έτσι την αντιλαμβάνεσαι εσύ προσωπικά, εκ θέσεως προφανώς.
Εσύ μπορεί να κάνεις καλή δουλειά και να τηρείς απαρέγκλητα όλα τα υψηλά στάνταρ που έχει θέσει η εταιρεία. Θαυμάσια. Αυτό σε τιμά.
Μη μας λες όμως ότι ΟΛΟΙ οι συνάδελφοί σου σε ΟΛΟΥΣ του επίσημους ΟΛΩΝ των εταιρειών κάνουν άψογη δουλειά.
Γιατί αυτό είναι ανέκδοτο.
Κι αν Ένας ή Δύο σε Ένα φόρουμ είπαν ψέμματα για τυχόν προβλήματα που είχαν με τον επίσημο, οι άλλοι π.χ. 49 λένε αλήθεια.
Ή θα το πω αλλιώς. Από τους 50, και οι 50 ψεύδονται;

Μήπως οι εταιρίες είναι ακριβούτσικες και κοιτάζουμε να εξυψώσουμε τον ωρολογοποιό της γειτονιάς γιατί δεν μας πήρε 400 ευρό αλλά 100?


Μερικοί μπορεί όντως να λειτουργούν έτσι. Αυτό δεν σημαίνει ότι ΟΛΟΙ που έχουν εκφράσει παράπονο για κάποιον x επίσημο είναι είτε γύφτοι είτε τσιγγούνηδες είτε απαιτητικοί ελληναράδες. Τα πράγματα δεν είναι μόνο άσπρο ή μαύρο.
Και τέλος πάντων, λίγη ευρύτητα πνεύματος δεν βλάπτει. Το αντίθετο.

warover

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #176 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 10:15:02 πμ »
σεβομαι την γνωμη σου μιας και οπως λες ειναι η δουλεια σου οποτε θεωρω οτι ξερεις καλυτερα καποια πραγματα αλλα δεν μπορεις να ξερεις ουτε τι σπουδες εχει κανει ενας ωρολογοποιος ουτε τη εργαλεια χρισιμοποιει .ετσι πιστεψε με οτι θα δεις και ανεξαρτητους  που κανουν φανταστικη δουλεια πολες φορες καλυτερη απο την αντιπροσωπια και αλλες οπως λες και εσυ που δεν ξερουν τπτ και μπορει να σου καταστρεψουν το ρολοι(και ναι εχεις δικιο αυτοι ειναι πολυ περισσοτεροι).
τελικα πιστευω πως  ειναι θεμα ποσο μερακι το εχει ο  αλλος και ποσο αγαπαει την δουλεια του

Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #177 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 10:39:47 πμ »
σεβομαι την γνωμη σου μιας και οπως λες ειναι η δουλεια σου οποτε θεωρω οτι ξερεις καλυτερα καποια πραγματα αλλα δεν μπορεις να ξερεις ουτε τι σπουδες εχει κανει ενας ωρολογοποιος ουτε τη εργαλεια χρισιμοποιει .ετσι πιστεψε με οτι θα δεις και ανεξαρτητους  που κανουν φανταστικη δουλεια πολες φορες καλυτερη απο την αντιπροσωπια και αλλες οπως λες και εσυ που δεν ξερουν τπτ και μπορει να σου καταστρεψουν το ρολοι(και ναι εχεις δικιο αυτοι ειναι πολυ περισσοτεροι).
τελικα πιστευω πως  ειναι θεμα ποσο μερακι το εχει ο  αλλος και ποσο αγαπαει την δουλεια του


Φυσικά και υπάρχουν καλοί , φυσικά και δεν μπορώ να ξέρω τι χρησιμοποιεί ο καθένας (εργαλεία) έχοντας όμως μπει στο συγκεκριμένο χώρο εργασίας και επειδή το επάγγελμα μας δεν είναι όπως οι δικηγόροι που είναι ένα εκατομ στην Ελλάδα , πιστεύω ότι έχω μια καλύτερη εικόνα εκ των έσω .

Και αφού τα φόρουμ θεωρείς ότι είναι τόσο σημαντικά , μπορείς πολύ εύκολα να διαβάσεις τις οδηγίες στο ρολόι σου και τόσα άλλα που γράφονται και να προχωρήσεις σε σέρβις μόνος σου ... χωρίς να ακούς εμένα ή τον οποιοδήποτε άλλο που έχει σκοπό να σε παραπληροφορήσει !?

Τραβηγμένο ?

Προσωπικά στην Ελλάδα φίλε μου είναι 3 άνθρωποι που έχουν σπουδάσει στο εξωτερικό και σου έχω και ονόματα αν ενδιαφέρεσαι .

Οι υπόλοιποι ακολούθησαν είτε την Ελληνική σχολή είτε την πείρα κάποιου μεγαλύτερου (κοινώς χωρίς σπουδές)

Είπαμε ο κύκλος είναι μικρός , δεν είμαστε και παααααρα πολλοί !

Και λέγοντας για μεράκι ο καθένας το εκλαμβάνει διαφορετικά .

Άλλο θεωρώ εγώ μεράκι και άλλο ένας συνάδελφος .

Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #178 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 10:59:55 πμ »
Το ρολόι εξακολουθεί να έχει χαλασμένες γέφυρες
Τι εννοείς;

και μάλλον πρέπει να σου ψάξω φωτο απο restoration  εργοστασίου για να δεις τι σημαίνει ολίκη αποκατάσταση βλάβης .

Άντε κάν' το!

Όπως και να έχει ο ανεξάρτητος ωρολογοποιός δεν έχει την ίδια δυνατότητα που έχει η μαμά εταιρία .

Είτε αυτό λέγεται ανταλλακτικά είτε λέγεται τεχνογνωσία .

Και αυτός που ήταν για χρόνια σε μεγάλες εταιρείες και κατόπιν "ανεξαρτητοποιήθηκε";

Μην μου κάνεις τέτοια ποστ λοιπόν γιατί θα σου βάλω φώτο που κατασευάζουν tourbillon
Είπαμε κάν' το, όχι μόνο λόγια.

και όχι μια γέφυρα την οποία την αφήνουν χωρίς γυαλίσματα και δεν ξέρεις κατά ΄πόσο εξυπηρετεί τον αρχικό της σκοπό .
Τι εννοείς; Η ίδια η γέφυρα ή η απουσία γυαλίσματος;

Υπάρχουν καλοί τεχνικοί και δίνουν πατέντες σε ζημιές που η εταιρία δεν ασπάζεται γιατί είναι μακριά απο τη φιλοσοφία της και της αρχές της ωρολογοποιίας .

Αντιφατικό!

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αποδεκτό σαν πατέντα να βάζεις κόλλα στη γέφυρα της άγκυρας διότι οι αρχικές βόλτες για τις βίδες στην κεντρική πλατίνα είναι χαλασμένες !!! Το ίδιο το εργοστάσιο θα τράβαγε τα μαλλιά του ...
Και τι θα έκανε το εργοστάσιο; Αλλαγή πλατίνας;

Ακόμα περιμένω να μου πεις τι θεωρείς σωστή επισκευή και εσυ συνεχίζεις και υποστηρίζεις την άποψη σου δημοσιεύοντας τέτοιες φώτο που στα μάτια ενός τεχνικού που θέλει να λέει ότι κατέχει το άθλημα "restoration" μόνο αστείες φαίνονται
Στην κυριολεξία είμαι άσχετος και πολύ πιθανόν οι περισσότεροι εδώ μέσα. Αλλά έχουμε το πάθος, την όρεξη και το μεράκι να μάθουμε, ασχέτως αν δεν ανοίξουμε ποτέ ένα καπάκι. Εσύ όμως που προφανώς γνωρίζεις, αν θέλεις, μπορείς να βοηθήσεις.

Φιλικά
Δημήτρης

Θα ψάξω να σου βρώ φώτο για να καταλάβεις τι εννοώ .

Αυτός που ανεξαρτητοποιήθηκε μπορεί να απολύθηκε κιόλας ... όπως επίσης δεν σημαίνει ότι θα συνεχίσει να παίρνει ανταλλακτικά απο την εταιρία .

Συνάδελφος μου έφυγε απο μεγάλη εταιρία και ανταλλακτικά δεν πήρε ΠΟΤΕ ξάνα απο την εταιρία .

Όσο για την γέφυρα οι φώτο που θα σου βρώ θα σου λύσουν την απορία .

Ο τεχνικός που μπορεί να κατασκευάσει κάτι στο χέρι (τόρνος) σίγουρα είναι καλός .
Πατέντες γίνονται , αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και αποδεκτές και απο το εργοστάσιο , τίποτα αντιφατικό .

Το εργοστάσιο θα έκανε σίγουρα αλλαγή πλατίνας και τους βγάζω το καπέλο αφού η πατέντα της κόλλας μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα που δεν πηγαίνουν στο μυαλό σου . Μεγαλύτερο κόστος ? Ναι , αλλά έτσι είναι το σωστό !

Έχεις την όρεξη το πάθος και την τρέλα και χαίρομαι για αυτό .

Το να δημοσιεύσεις φώτο όμως θέλει λίγο ψάξιμο και ήδη πρέπει να συνεχίσω την δουλίτσα μου .
Κάνε λίγο υπομονή και θα επανέλθω στο θέμα αυτό ...




Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #179 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 11:40:35 πμ »
Και αφού τα φόρουμ θεωρείς ότι είναι τόσο σημαντικά , μπορείς πολύ εύκολα να διαβάσεις τις οδηγίες στο ρολόι σου και τόσα άλλα που γράφονται και να προχωρήσεις σε σέρβις μόνος σου.

Αυτή τώρα είναι σοβαρή απάντηση;
Τα φόρουμ τα διαβάζουμε για ανταλλαγή απόψεων και ενημέρωση, όχι για να μάθουμε πώς θα κάνουμε οι ίδιοι σέρβις στο ρολόι μας.
Θα τρίζουν τα κόκκαλα του Maddox.