Αποστολέας Θέμα: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος  (Αναγνώστηκε 499551 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #740 στις: Ιούνιος 22, 2015, 12:12:20 μμ »
Μία ερώτηση στα γρήγορα, παδιά.

Αλλαγή μπαταρίας Suunto, που έχει ένας φίλος στα βόρεια προάστια, πού μπορεί να κάνει στο Λεκανοπέδιο?
Επίσης έχει κι ένα Casio από αυτά του 'στίβου', τα μεγάλα χρονόμετρα digital, κι αυτό μου λέει θέλει μπαταρία.

Ευχαριστώ.


Αποσυνδεδεμένος loukats

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #741 στις: Ιούλιος 06, 2015, 07:48:15 πμ »
Καλημέρα, μπορεί να μου προτείνει κάποιος έναν καλό και οικονομικό τεχνίτη για αλλαγή κρυστάλλου σε αυτόματο Hamilton; Γενικά πόσο είναι συνήθως το κόστος σε τέτοιες επισκευές;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος vsklav

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #742 στις: Ιούλιος 11, 2015, 01:40:34 μμ »
καλησπέρα παιδιά,

ήθελα να ρωτήσω εαν 30 ευρώ θεωρείτε λογικό ποσό για σερβις. ρολόι ένας χρονογράφος quartz απλός της seiko.
Εγίνε σερβις με λύσιμο μηχανισμού, καθάρισμα και λάδωμα, αλλάχτηκε μπαταρία, αλλάχτηκε φλάτζα κορώνας και έγινε στεγανοποίηση. Εγγύηση ενός χρόνου για όλα.
Το μαγαζί είναι Πειραιά στην περιοχή της Πηγάδας, αλλά δε λέω όνομα για ευνόητους λόγους.
Για πείτε, είναι οκ το ποσόν, λογικό;

ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #743 στις: Ιούλιος 11, 2015, 01:42:03 μμ »
καλησπέρα παιδιά,

ήθελα να ρωτήσω εαν 30 ευρώ θεωρείτε λογικό ποσό για σερβις. ρολόι ένας χρονογράφος quartz απλός της seiko.
Εγίνε σερβις με λύσιμο μηχανισμού, καθάρισμα και λάδωμα, αλλάχτηκε μπαταρία, αλλάχτηκε φλάτζα κορώνας και έγινε στεγανοποίηση. Εγγύηση ενός χρόνου για όλα.
Το μαγαζί είναι Πειραιά στην περιοχή της Πηγάδας, αλλά δε λέω όνομα για ευνόητους λόγους.
Για πείτε, είναι οκ το ποσόν, λογικό;

ευχαριστώ.


Τζάμπα είναι...




Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος Γιαννης

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #744 στις: Ιούλιος 13, 2015, 10:42:04 πμ »
Καλημερα. Ειμαι νεος στο φορουμ. Εχω ενα Citizen BJ2120-07E και εχω το εξης προβλημα : δεν μπαινει σε Dive Mode οταν βρεχεται το ρολοι ουτε μου δειχνει μεγιστη βουτια. Υπαρχει περιπτωση να εχω κανει εγω καποια ρυθμιση, δεν το αρνουμαι, αλλα διαβαζοντας καποια πραματα στο νετ ακομα δεν εχω καταφερει να βρω λυση. Εχεις κανεις καμια ιδεα?

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #745 στις: Ιούλιος 13, 2015, 11:26:03 πμ »
Καλημερα. Ειμαι νεος στο φορουμ. Εχω ενα Citizen BJ2120-07E και εχω το εξης προβλημα : δεν μπαινει σε Dive Mode οταν βρεχεται το ρολοι ουτε μου δειχνει μεγιστη βουτια. Υπαρχει περιπτωση να εχω κανει εγω καποια ρυθμιση, δεν το αρνουμαι, αλλα διαβαζοντας καποια πραματα στο νετ ακομα δεν εχω καταφερει να βρω λυση. Εχεις κανεις καμια ιδεα?
Αν το επίπεδο φόρτισης του ρολογιού είναι στα προβλεπόμενα  (level 1 η level 2) και δεν μπαίνει αυτόματα σε diving mode τότε πιθανότατα έχει πρόβλημα στον αισθητήρα και είσαι για επίσκεψη στο service  (δεν υπάρχει καμία σχετική ρύθμιση ) .
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος loukats

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #746 στις: Ιούλιος 14, 2015, 07:16:57 μμ »
Καλημέρα, μπορεί να μου προτείνει κάποιος έναν καλό και οικονομικό τεχνίτη για αλλαγή κρυστάλλου σε αυτόματο Hamilton; Γενικά πόσο είναι συνήθως το κόστος σε τέτοιες επισκευές;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Τελικά το πήγα σε μαγαζί που το προτείνουν εδώ μέσα και αυτός το πήγε στην αντιπροσωπία η οποία έβαλε ένα κοστούμι €450 (κρύσταλλο, σέρβις και αλλαγή κάσας επειδή είχε γρατζουνιές/χτύπημα ) ! Έχει κάποιος να προτείνει τίποτε άλλο; Η αλλαγή με απλό κρύσταλλο και όχι ζαφείρι (€50) αξίζει ή θα γρατζουνιστεί αμέσως;

Αποσυνδεδεμένος trenakias

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
    • http://www.eurotreno.gr
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #747 στις: Ιούλιος 16, 2015, 07:18:48 μμ »
Καλησπερα σε ολους,

Εχω ενα UBOAT 5323 που τρεχει λιγο μπροστα.  Θα ηθελα να μου προτεινετε καποια μαγαζια για service (και περιπου ποσο κοστιζει) και επισης αν γνωριζετε ποσο κοστιζει το γνησιο λουρακι. Το αγορασα απο καποιον γνωστο μου προσφατα. Τα κουμπωματα υπαρχουν.

Ευχαριστω προκαταβολικα,

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #748 στις: Ιούλιος 16, 2015, 07:51:00 μμ »
Καλησπερα σε ολους,

Εχω ενα UBOAT 5323 που τρεχει λιγο μπροστα.  Θα ηθελα να μου προτεινετε καποια μαγαζια για service (και περιπου ποσο κοστιζει) και επισης αν γνωριζετε ποσο κοστιζει το γνησιο λουρακι. Το αγορασα απο καποιον γνωστο μου προσφατα. Τα κουμπωματα υπαρχουν.

Ευχαριστω προκαταβολικα,
Καλώς ήρθες! :up:

Μήπως δεν χρειάζεται να κάνει σέρβις, αλλά ίσως αρκεί απλά μια ρύθμιση;
Εξαρτάται πόσα χρόνια λειτουργίας έχει.
Βέβαια και πόση απόκλιση έχει.
Για δώσε πληροφορίες, γιατί χωρίς τα παραπάνω στοιχεία δεν γίνεται να πει κανείς κάτι.

Αποσυνδεδεμένος Omega.S

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #749 στις: Ιούλιος 20, 2015, 07:46:04 μμ »
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που δεν έχω ρωτήσει ποτέ μέχρι τώρα.
Οι αυτόματοι μηχανισμοί πόσο ευαίσθητοι μπορεί να είναι σε συχνούς κραδασμούς;
Μπορούν για παράδειγμα να αντέχουν στον καρπό καθημερινά, από μία απλή καθημερινή μετακίνηση με μοτοσικλέτα ή και κάποια απλή αλλά συχνή χειρωνακτική εργασία;

Αποσυνδεδεμένος pugman

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #750 στις: Ιούλιος 20, 2015, 10:06:49 μμ »
Αντέχουν αλλά εγω θα έκανα νωρίτερα απο πενταετία service. Ρολογάς μου είπε οτι καταπόνηση δέχεται το ρουλεμάν του ρότορα. Αυτός είναι κ ο λόγος που στην δουλειά φορώ g-shock. Καθημερινή μετακίνηση 50 χιλιομέτρων με μηχανή κ εργασία με κραδασμούς, χτυπηματα κ λίγο σύρσιμο αντικειμένων που ακουμπούν στον καρπό κ κατά συνέπεια στο λουράκι.

Φιλικά,
Αντώνης
"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"

Αποσυνδεδεμένος Omega.S

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #751 στις: Ιούλιος 21, 2015, 09:40:36 πμ »
Καλημέρα φίλε pugman.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν το είχα σκεφτεί καθόλου έτσι, νόμιζα πως ο ρότορας θα ήταν το τελευταίο και το πιο απροβλημάτιστο σε σχέση με τις τριχούλες, γραναζάκια και τ' άλλα μικροσκοπικά. Με προβλημάτιζε η ζέστη, ο ιδρώτας εξωτερικά, αλλά το εσωτερικό ήταν η μεγάλη μου φοβία.

Ευχαριστώ και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος argiris_k1978

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #752 στις: Ιούλιος 29, 2015, 01:08:55 μμ »
Καλησπέρα. Έχω  ένα omega seamaster αυτόματο με τον μηχανισμό eta και χάλασε η κορώνα και πάει λίγο μπροστά. Το έστειλα στο  omega service στην Αθήνα και μου είπαν 440€ για επισκευή που μου φάνηκαν πολλά. Γνωρίζεται κάποιο service στην Θεσσαλονίκη που να επισκευάζει omega? Να δοκιμάσω να το επισκευάσω εκτός αντιπροσωπίας ή η αντιπροσωπία είναι μονόδρομος.;
Να σας πω ότι  το ρολόι το έχω εφτά χρόνια περίπου και το έχω στείλει στο service της omega άλλες τρις φορές για αλλαγή στις τσιμουχες.
Τελικά  το ρολόι το έστειλα στην αντιπροσωπία για service
 Και 6α είναι έτοιμο αρχές  Αυγούστου. Θα σας ενημερώσω  για το αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #753 στις: Ιούλιος 29, 2015, 01:41:50 μμ »
Τελικά  το ρολόι το έστειλα στην αντιπροσωπία για service
 Και 6α είναι έτοιμο αρχές  Αυγούστου. Θα σας ενημερώσω  για το αποτέλεσμα.
Καλού-κακού, τηλεφώνησέ τους για να μιλήσεις προσωπικά με κάποιον υπεύθυνο τεχνικό, στον οποίο να εκθέσεις/υπενθυμίσεις την (κακή) ιστορία του ρολογιού σου.
Επίσης, θα έλεγα να τους ζητήσεις τα ανταλλακτικά που θα αφαιρέσουν, σε σακκουλάκι.
Καλή τύχη!

Αποσυνδεδεμένος spyros78

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #754 στις: Αύγουστος 16, 2015, 05:36:52 πμ »
  Kαλησπέρα έχω ένα Ω seamaster2007 από το οποίο ξεκόλλησε ένα δείκτης.

1. Να το στείλω στην αντιπροσωπεία ; ή

2. Να βρω κάποιον τεχνίτη ; Yπάρχει κάποιος να μου συστήσετε ; Θα βόλευε να είναι από τη Λάρισα.

Service χρειάζεται στην 5ετία , να το κάνω στην επίσημη αντιπροσωπεία ή άλλού ;

Αποσυνδεδεμένος spyros78

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #755 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 12:04:01 πμ »
  Kαμία απάντηση , κανένας ; :(

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #756 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 12:58:22 πμ »
  Kαμία απάντηση , κανένας ; :(
Στην Λάρισα δεν ξέρω κάποιον στην Αθήνα ξέρω, αν δεν βρεις κάποιον για μένα καλύτερα στείλε το στην αντιπροσωπεία να στο κάνει καινούργιο θα πληρώσεις βέβαια κάτι παραπάνω αλλά θα γλυτώσεις μεγάλη ταλαιπωρία!!

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος pomolo

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #757 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 08:15:09 μμ »
γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποιο service στην Ελλάδα για H. Stern ρολόγια;

χρειάζεται αλλαγή μπαταρίας το H. Stern sapphire της συζύγου, το οποίο τελευταία φορά (πριν μερικά χρόνια) εστάλη στη Φρανκφούρτη για τον παραπάνω σκοπό.

Αποσυνδεδεμένος Caponegr

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #758 στις: Σεπτέμβριος 18, 2015, 06:35:59 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα. Ένας φίλος μου μίλησε για το forum και πραγματικά ενθουσιάστηκα. Σύντομα λοιπόν στο ζουμί.
Έχω ένα Tag Carrera chronograph μπρασελέ αγορασμένο ενώ και 6+ χρόνια. Δεν έχω κάνει τίποτα ποτέ και μετα απο μεγάλη μου λύπη ανακάλυψα ότι έπρεπε να έχει ήδη πάει.
Γυάλισμα δεν νομίζω ότι χρειάζομαι αλλά:
-καθάρισμα 100% καθως τα κουμπιά έχουν αργή επαναφορά
-ρυθμιση μιας και πάω πίσω σχεδόν 60+sec/24h
-πάνω απο 15000χλμ το χρόνο με μηχανή
Όποτε ερωτώ τι χρειάζομαι???
Βασικά είχα προτιμήσει τότε να αγοράσω αυτόματο για να μην ανοιχτεί ποτέ αλλά μεγάλος μύθος!

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #759 στις: Σεπτέμβριος 18, 2015, 08:40:08 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα. Ένας φίλος μου μίλησε για το forum και πραγματικά ενθουσιάστηκα. Σύντομα λοιπόν στο ζουμί.
Έχω ένα Tag Carrera chronograph μπρασελέ αγορασμένο ενώ και 6+ χρόνια. Δεν έχω κάνει τίποτα ποτέ και μετα απο μεγάλη μου λύπη ανακάλυψα ότι έπρεπε να έχει ήδη πάει.
Γυάλισμα δεν νομίζω ότι χρειάζομαι αλλά:
-καθάρισμα 100% καθως τα κουμπιά έχουν αργή επαναφορά
-ρυθμιση μιας και πάω πίσω σχεδόν 60+sec/24h
-πάνω απο 15000χλμ το χρόνο με μηχανή
Όποτε ερωτώ τι χρειάζομαι???
Βασικά είχα προτιμήσει τότε να αγοράσω αυτόματο για να μην ανοιχτεί ποτέ αλλά μεγάλος μύθος!


Από τα γραφόμενά σου με ένα απλό σέρβις (και στεγανοποίηση για να είσαι κομπλέ) το ρολόι σου θα επανέρθει στο 100% όσον αφορά την λειτουργία του, το ότι χάνει τόσα δεύτερα την ημέρα προφανώς και έχει να κάνει με το ότι τα λάδια της μηχανής του έχουν παλιώσει (ξεραθεί)...με το που λυθεί το ρολόι πλήρως, καθαριστούν όλα τα επιμέρους κομμάτια του, λαδωθούν και συναρμολογηθούν το ρολόι σου (τουλάχιστον μηχανικά) θα επανέρθει στην αρχική του κατάσταση.

Στο πιο κάτω link τα στοιχεία του επίσημου service εδώ στην Ελλάδα.....εκτός κι αν έχεις γνωστό σου τεχνίτη εμπιστοσύνης (που θα σου έρθει και πιο φτηνά).

http://customer-service.tagheuer.com/en-gr/home

Υ.Γ. Δεν υπάρχει κανένας μύθος ότι τα αυτόματα ρολόγια δεν ανοίγονται ποτέ......μπορεί να μην ανοίγονται κάθε 2 με 3 χρόνια για αλλαγή μπαταρίας όπως τα quartz αλλά ανοίγονται σε μεγαλύτερο διάστημα και σίγουρα παίζει ρόλο η χρήση για το διάστημα αυτό (πάνω από 5 χρόνια πάντως). ;)
''Γιώργος''