Αποστολέας Θέμα: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος  (Αναγνώστηκε 499585 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alexander_T

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #720 στις: Απρίλιος 21, 2015, 07:59:36 μμ »
Για δες εδώ [url]http://www.mywatch.gr/index.php/topic,19243.msg292044.html#msg292044[/url]
Ίσως μπορεί να σε βοηθήσει...


Ευχαριστώ πολύ.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος vsklav

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #721 στις: Απρίλιος 22, 2015, 05:32:30 μμ »
παιδιά ψάχνω κάποιον τεχνίτη στο κέντρο Αθήνα ή και ευρύτερα στην Αθήνα, δε χάλασε και ο κόσμος, για service σε ένα seiko μπαταρίας που έχω.

Μπορεί να βοηθήσει κανείς σας; Δε γνωρίζω κανέναν.

http://www.chronora.gr/service.html Αξίζει ή να απευθυνθώ κάπου αλλού;

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Ozymandias

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 127
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #722 στις: Μάιος 09, 2015, 02:16:21 μμ »
Τα ρολογια μπαταριας καθε ποτε θελουν service?

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #723 στις: Μάιος 09, 2015, 02:31:37 μμ »
Τα ρολογια μπαταριας καθε ποτε θελουν service?
Τα περισσότερα δεν παίρνουν (κλειστές φιξ μηχανές) η δεν χρειάζονται σέρβις.....ακριβότερες μηχανές με αρκετά κινούμενα μέρη και ρουμπίνια  (βλέπε ronda και κάποιες ΕΤΑ) θέλουν ανά 10 χρόνια εκτός κι αν το ρολόι είναι καταδυτικό οπότε ελέγχεται ανά 2 χρόνια  (τσιμουχες κλπ) αλλά και η μηχανή του εφόσον παρουσιάζει μεγάλες αποκλίσεις χρονομετρίας. Οι high accuracy των breitling ελέγχονται ανά 2 χρόνια με τις αλλαγές μπαταρίας τους και εφόσον απαιτείται συντήρηση θα γίνει κιόλας.  Όπως και να έχει τα  quartz που απαιτούν συντήρηση το γράφουν στο manual τους όποτε ο εκάστοτε κάτοχος εφόσον το έχει διαβάσει θα γνωρίζει και τις λεπτομέρειες.
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος argiris_k1978

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #724 στις: Μάιος 15, 2015, 07:50:26 μμ »
Καλησπέρα. Έχω  ένα omega seamaster αυτόματο με τον μηχανισμό eta και χάλασε η κορώνα και πάει λίγο μπροστά. Το έστειλα στο  omega service στην Αθήνα και μου είπαν 440€ για επισκευή που μου φάνηκαν πολλά. Γνωρίζεται κάποιο service στην Θεσσαλονίκη που να επισκευάζει omega? Να δοκιμάσω να το επισκευάσω εκτός αντιπροσωπίας ή η αντιπροσωπία είναι μονόδρομος.;
Να σας πω ότι  το ρολόι το έχω εφτά χρόνια περίπου και το έχω στείλει στο service της omega άλλες τρις φορές για αλλαγή στις τσιμουχες.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #725 στις: Μάιος 17, 2015, 09:41:46 πμ »
Καλησπέρα. Έχω  ένα omega seamaster αυτόματο με τον μηχανισμό eta και χάλασε η κορώνα και πάει λίγο μπροστά. Το έστειλα στο  omega service στην Αθήνα και μου είπαν 440€ για επισκευή που μου φάνηκαν πολλά. Γνωρίζεται κάποιο service στην Θεσσαλονίκη που να επισκευάζει omega? Να δοκιμάσω να το επισκευάσω εκτός αντιπροσωπίας ή η αντιπροσωπία είναι μονόδρομος.;
Να σας πω ότι  το ρολόι το έχω εφτά χρόνια περίπου και το έχω στείλει στο service της omega άλλες τρις φορές για αλλαγή στις τσιμουχες.
Τα 440€ αντιστοιχούν προφανώς σε εργασίες σέρβις+αποκατάσταση της κορώνας, οπότε είναι "λογικό" ποσό.
Για το σέρβις της αντιπροσωπείας υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις. Μπορεί να τις διαβάσει κανείς στο φόρουμ, να κρίνει και να αποφασίσει.
Αν το ρολόι φοράει ετα με coaxial, προσωπικά θα τους το άφηνα.


Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #726 στις: Μάιος 17, 2015, 11:21:12 πμ »
Καλησπέρα. Έχω  ένα omega seamaster αυτόματο με τον μηχανισμό eta και χάλασε η κορώνα και πάει λίγο μπροστά. Το έστειλα στο  omega service στην Αθήνα και μου είπαν 440€ για επισκευή που μου φάνηκαν πολλά. Γνωρίζεται κάποιο service στην Θεσσαλονίκη που να επισκευάζει omega? Να δοκιμάσω να το επισκευάσω εκτός αντιπροσωπίας ή η αντιπροσωπία είναι μονόδρομος.;
Να σας πω ότι  το ρολόι το έχω εφτά χρόνια περίπου και το έχω στείλει στο service της omega άλλες τρις φορές για αλλαγή στις τσιμουχες.

Συμφωνω με τον πραλαλησαντα οτι το ποσο για σερβις και αλλαγη κορωνας δεν ειναι παραλογο.
Βεβαια,στην Αθηνα σιγουρα αλλα πιστευω και στη Θεσσαλονικη,υπαρχουν ανεξαρτητοι τεχνιτες που θα κανουν εξ ισου καλη δουλεια με αρκετα μικροτερο κοστος και-κατι σημαντικο-πολυ πιο γρηγορα.
Επισης ενα θεμα ειναι το coaxial,αλλα πλεον αντιμετωπιζεται καλα και απο εξωτερικους τεχνιτες.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #727 στις: Μάιος 17, 2015, 12:12:07 μμ »
Κοιτάξτε φίλοι μου! Το επίσημο service της οποιασδήποτε σοβαρής/ακριβής μάρκας είναι ακριβό και αργό και ενδεχομένως κατώτερης ποιότητας από αυτό στο "έμπιστο" και "δικό" μας ρολογά.
Αν ανήκουμε στην κατηγορία που θέλουμε να δώσουμε το ρολόι μας για πούλημα ή ανταλλαγή τότε μάλλον προς αντιπροσωπεία πρέπει να κοιτάμε.
Αν θέλουμε το ρολόι μας για " μια ζωή" και να το "γλεντάμε" τότε ο ρολογάς μας είναι προτιμότερος.
Αυτά σαν γενικό κανόνα! Επειδή όμως οι κανόνες γίνονται επειδή κάποιοι δεν τους ακολουθούν τότε πάμε στον "τρίτο" δρόμο:
Δεν του κάνουμε service και το πουλάμε σε υποψήφιο θύμα που θα τραβιέται αυτός μετά!!!!!!!!!!!!!


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #728 στις: Μάιος 17, 2015, 12:25:49 μμ »

Αυτά σαν γενικό κανόνα! Επειδή όμως οι κανόνες γίνονται επειδή κάποιοι δεν τους ακολουθούν τότε πάμε στον "τρίτο" δρόμο:
Δεν του κάνουμε service και το πουλάμε σε υποψήφιο θύμα που θα τραβιέται αυτός μετά!!!!!!!!!!!!!
Sent from my iPad using Tapatalk
Καλησπέρα. Έχω  ένα omega seamaster αυτόματο με τον μηχανισμό eta και χάλασε η κορώνα και πάει λίγο μπροστά.

Kαι ειμαστε και παντα νωριτερα στα ρεντεβου μας!!!!! ;) ;D
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #729 στις: Μάιος 17, 2015, 08:44:53 μμ »
Σερβις και αλλαγη κορωνας στη ρολεξ ειναι γυρω στα 350€ στις απλες μηχανες, οποτε της Ω δεν τα λες και λιγα.
Συμφωνω ομως οτι αν καποιος ενδιαφερεται για μεταπωληση, τα επιπλεον χρηματα του επισημου σερβις μαλλον θα αποσβεστουν στην τιμη..

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #730 στις: Μάιος 17, 2015, 10:19:13 μμ »
Έχει κάνει κανείς σέρβις στις αντιπροσωπείες ρόλεξ, ωμέγα κλπ, μέσα στο 2015;
Οι τιμοκατάλογοι των εργασιών δεν ανατιμήθηκαν;

Αποσυνδεδεμένος argiris_k1978

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #731 στις: Μάιος 19, 2015, 02:16:56 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Το ρολόι είναι  με τον απλό μηχανισμο μοντέλο 2254.50 νομίζω.
Το οικονομικό δεν είναι  το μόνο θέμα , αλλά  δεν έχω και  τις καλύτερες εντυπώσεις από το service της omega. Για παράδειγμα θα σας πω ότι το πρόβλημα με την κορώνα υπάρχει από όταν το ρολόι  είχαι ακόμη εγγύηση. Το πηγαίνω στο μαγαζί που το αγόρασα (50χλμ απόσταση από το σπίτι μου) και τους λέω να το στείλουν για ένα τυπικο service μιας και μόλις είχε  περάσει ένας χρόνος και να δουν και την κορώνα. Μετά από έναν μήνα περίπου το πήρα πίσω (άλλα 100 χλμ πήγαινε - έλα) και με έκπληξη παρατηρώ ότι η κορώνα πάλι δεν δουλεύει. Πέρνω τηλέφωνο στο μαγαζί που το αγόρασα και μου λένε ότι είναι αδύνατο να  μην  δουλεύει. Το άφηνω μια μέρα και ξαναπηγαίνω στο μαγαζί και λέω στον υπάλληλο " κούρδισέτο σε παρακαλώ από την κορώνα" . Φυσικά δεν μπόρεσε   μου ζήτησε συγνώμη και μου πρότεινε να το ξαναστείλουμε για γενικό έλεγχο. Αρνήθικα γιατι με κούρασε όλη αυτή η ιστορία και το ότι θα έπρεπε να περιμένω άλλο ένα μήνα, πήρα το ρολόι και έφυγα. Ξέχασα να σας πω ότι το είχα στείλει ξανά για επισκευή μέσα στην εγγύηση γιατί έχανε κάποια λεπτά την ημέρα. 
 Όπως θα καταλάβατε δεν έχω τις καλύτερες εμπειρίες από το service της omega και δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να τους δώσω τα λεφτά  που ζητάνε αν ήξερα ότι θα κάνουν σωστά την δουλειά τους όμως αμφιβάλλω. Το ρολόι φυσικά και δεν θα το πουλίσω ,  θα το κρατήσω να κάνει παρέα στο 18 ετών άριστο και  απροβλημάτιστο tag heuer μου. Ευχαριστώ  για  τις  απαντήσεις σας και συγγνώμη αν σας κούρασα.

Αποσυνδεδεμένος neRvi

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 64
  • τα νεα σας!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #732 στις: Μάιος 20, 2015, 01:47:12 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.
Έχω ένα παλιό BREITLING το οποίο χρήζει επισκευής.Όπως φαίνεται στις φωτογραφίες ο δείκτης των δευτερολέπτων έχει φύγει από τη θέση του, η κορώνα του έχει ξεκολλήσει από τον άξονα και ο άξονας,που ρυθμίζει ώρα και ημερομηνία,δε λειτουργεί σωστά.Αυτά είναι που φαίνονται.Μέσα τι γίνεται...άγνωστο.Σίγουρα του χρειάζεται ένα ΚΑΛΟ service για να επαναλειτουργήσει και να επανέλθει (όσο γίνεται) στην αρχική του κατάσταση.Θα ήθελα,αν γνωρίζεται,να μου συστήσετε κάποιον καλό τεχνίτη στην περιοχή των Αθηνών για να πάρω μια γεύση σχετικά με το κόστος επισκευής και άν αξίζει να γίνει.Οποιαδήποτε γνώμη,συμβουλή και πρόταση,σχετικά με την επισκευή του συγκεκριμένου ρολογιού,είναι καλοδεχούμενες.

Υ.Γ.Έχω ακούσει για κάποιον τεχνίτη στην περιοχή του Χαλανδρίου που ασχολείται με BREITLING.Γνωρίζει κανείς κάτι?

Φωτογραφίες...
[url]http://s280.photobucket.com/user/NERVOLOS/media/P1080617.jpg.html[/url]
[url]http://s280.photobucket.com/user/NERVOLOS/media/P1080635.jpg.html[/url]

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φιλικά Μιχάλης


Επανέρχομαι με το θέμα...
Επειδή ήταν αμαρτία το ρολογάκι να μένει μέσα σε ένα συρτάρι παραπεταμένο, αποφάσισα να το πάω για service.Το ρολόι πήγε σε γνωστό-άγνωστο ωρολογοποιό στην περιοχή του Χαλανδρίου  ;) .Εκεί ένα πολύ συμπαθητικό και χαμογελαστό τυπάκι (Στέφανε συγνώμη για τον χαρακτηρισμό :hello:) πήρε το ρολόι το άνοιξε το εξέτασε και μου είπε "όταν το πάρεις δε θα το γνωρίζεις".Ανοίχτηκε λοιπόν κι έγινε service στη μηχανή.Καθαρίστηκε,λιπάνθηκε,μπήκε καινούρια κορώνα,γυαλίστηκε ρυθμίστηκε κι έγινε σαν καινούριο τόσο εμφανισιακά όσο και μηχανικά.Όταν το πήρα ήταν πραγματικά αγνώριστο.Καμία σχέση με την προγενέστερη κατάστασή του.
...VOILA λοιπόν...





Κατά τη γνώμη μου άψογη δουλειά από έναν τεχνίτη με γνώση,πολύ αγάπη και μεράκι γι αυτό που κάνει...
Υ.Γ Δυστυχώς δεν έχω φωτο από την μηχανή για να ανεβάσω...
Αυτά τα ολίγα κι από μένα...

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #733 στις: Μάιος 20, 2015, 02:37:07 μμ »
 και το πριν για άμεση αναφορά





καλά χιλιόμετρα :cheers:

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #734 στις: Μάιος 20, 2015, 02:55:38 μμ »
εξαιρετικη δουλεια!! μπραβο!!
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #735 στις: Μάιος 20, 2015, 03:30:28 μμ »
Κούκλα έγινε. Αυτό όχι απλώς είναι κρίμα να κάθεται, αλλά είναι και 100%..... φορέσιμο.

Μεγειά λοιπόν.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #736 στις: Μάιος 20, 2015, 06:05:45 μμ »
Πραγματικα πολυ ομορφο ρολοι,απολυτα φορεσιμο,οπως σωστα επεσημανε ο Θοδωρης και πολυ καλη δουλεια του Στεφανου!!

Καλοφορετο ;)
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #737 στις: Μάιος 20, 2015, 08:11:23 μμ »
1000 μπράβο στο στέφανο...κουκλάκι το ξανακανε..
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος neRvi

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 64
  • τα νεα σας!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #738 στις: Μάιος 21, 2015, 06:32:31 πμ »
 :cheers:
Ευχαριστώ σας...

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #739 στις: Μάιος 21, 2015, 07:01:49 πμ »
Άψογο...Καλοφόρετο το νέο σου ρολόϊ :)



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών