Αποστολέας Θέμα: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος  (Αναγνώστηκε 499583 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #680 στις: Μάρτιος 06, 2014, 08:39:17 μμ »
Τι λενε ρε; σου παει μια ωρα μπροστα και θα το πας σε ρολογα η θα πληρωσεις μεταφορικα; ο πωλητης εχει υποχρεωση να διορθωσει το προβλημα, μην κανεις πισω.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #681 στις: Μάρτιος 06, 2014, 09:00:44 μμ »
Γεια σας, μετά απο 1,5 χρόνο λειτουργίας το seiko (αυτόματο 5αρι) εντελώς ξαφνικά άρχισε να πηγαίνει πάνω απο 1 ωρα μπροστά την ημέρα. Επικοινώνησα με τον πωλητή (Μέρτζιος), η απάντηση ήταν οτι δεν έχει τίποτα το ρολόι και να πάω σε έναν ρολογά να μου ρυθμίσει τον αυτόματο. Εφόσον η εγγύηση είναι 2 χρόνια θα πρέπει να πληρώσω για την επισκευή;

Μήπως απλά έχει μαγνητισθεί;

Πάρε μια πυξίδα και ακούμπησέ την σε μια επίπεδη επιφάνεια.
Μετακίνησε το ρολόϊ λίγο επάνω της και αν δεις την βελόνα να κινείται τρελά, τότε το μόνο που χρειάζεται το ρολόϊ, είναι να απομαγνητισθεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2014, 09:26:06 μμ από svl »

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #682 στις: Μάρτιος 06, 2014, 09:28:46 μμ »
Πάρε μια πυξίδα και ακούμπησέ την σε μια επίπεδη επιφάνεια.
Μετακίνησε το ρολόϊ λίγο επάνω της και αν δεις την βελόνα να κινείται τρελά, τότε το μόνο που χρειάζεται το ρολόϊ, είναι να απομαγνητισθεί.
Άμα είναι ρε Σπύρο να δώσει λεφτά για να πάρει πυξίδα, πληρώνει τα μεταφορικά και τελειώνει......... :D

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #683 στις: Μάρτιος 07, 2014, 11:31:25 πμ »
Μαγνητισμός, ή έχει καβαλήσει η τρίχα (η μια σπείρα την άλλη). Ένας σοβαρός ρολογάς θα στο φτιάξει σε 5 λεπτά.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος vaggosk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1037
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #684 στις: Μάρτιος 07, 2014, 12:30:42 μμ »
Γεια σας, μετά απο 1,5 χρόνο λειτουργίας το seiko (αυτόματο 5αρι) εντελώς ξαφνικά άρχισε να πηγαίνει πάνω απο 1 ωρα μπροστά την ημέρα. Επικοινώνησα με τον πωλητή (Μέρτζιος), η απάντηση ήταν οτι δεν έχει τίποτα το ρολόι και να πάω σε έναν ρολογά να μου ρυθμίσει τον αυτόματο. Εφόσον η εγγύηση είναι 2 χρόνια θα πρέπει να πληρώσω για την επισκευή;


Χαίρετε,
θα έλεγα να δοκιμάσεις αυτό:
http://forums.watchuseek.com/f21/new-seiko-5-running-way-too-fast-584928.html#post4278719
http://forums.watchuseek.com/f21/tip-thread-386596.html#post3292776

είχα κάποτε κι εγώ τέτοιο θέμα και δούλεψε. Αν είναι open back (ανοικτό πίσω και φαίνεται ο μηχανισμός) και μπορείς να δεις το balance spring (το σπιράλ ελατηριάκι, παρατήρησε αν "αναπνέει" άνετα ή είναι "σφικτό". Μπορείς να συγκρίνεις με κάποιο άλλο open back αν έχεις.

φιλικά,
Βαγγέλης

Αποσυνδεδεμένος stergios

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #685 στις: Μάρτιος 07, 2014, 03:44:10 μμ »
Τελικά μάλλον δεν θα χρειαστώ ρολογά, ακολουθώντας τις οδηγίες από το λινκ του φίλου vaggosk ως εκ θαύματος το ρολόι επανήλθε! Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. 

Αποσυνδεδεμένος vaggosk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1037
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #686 στις: Μάρτιος 07, 2014, 08:23:56 μμ »
Χαίρομαι ιδιαιτέρως.
Από ότι έψαξα και διάβασα είναι ένα γνωστό πρόβλημα που έχουν κάποιες μηχανές seiko. Θεωρώ ότι προκαλείται από κάποια απότομη ίσως κίνηση ή "μικροχτύπημα" του ρολογιού (ακόμα και πάνω στο χέρι μας ας πούμε, όχι απαραίτητα βίαιο χτύπημα)...

φιλικά
Βαγγέλης

Αποσυνδεδεμένος stergios

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #687 στις: Μάρτιος 08, 2014, 04:19:44 μμ »
Λόγω της δουλειάς μου μικροκτυπήματα και δονήσεις είναι συχνό φαινόμενο. Μου κάνει εντύπωση πάντως η ασχετοσύνη του πωλητή, αν είναι δυνατόν να πηγαίνει 1 ώρα μπροστά και να είναι θέμα ρύθμισης!

Αποσυνδεδεμένος ww

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #688 στις: Απρίλιος 08, 2014, 11:55:13 πμ »
Καλημέρα,

Υπάρχει ένα παροπλισμένο Citizen Aqualand φίλου με βυθόμετρο το οποίο είναι 20 ετών περίπου και χρήζει άμεσης συντήρησης/επισκευής με πιο εμφανή την αλλαγή μπαταρίας αλλά και τον έλεγχο και επισκευή του βυθομέτρου.
Οποιαδήποτε πρόταση για κάποιο καλό τεχνίτη που να έχει εμπειρία από παρόμοια ρολόγια είναι ευπρόσδεκτη (μέσω πμ).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος stergios

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #689 στις: Απρίλιος 18, 2014, 02:16:13 μμ »
Σε Citizen eco drive σειρα E812, 2 βίδες που βρίσκονται αριστερά και δεξιά απο την κορώνα ξέρει κανείς σε τι χρησιμεύουν;

Αποσυνδεδεμένος dinos75

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #690 στις: Απρίλιος 23, 2014, 04:45:22 μμ »
Καλησπέρα,

μπορεί κάποιος να μου συστήσει τεχνίτες για service σε Tag Heuer αυτόματο (όχι χρονογράφο) στο Βόλο ή τουλάχιστον στην Αθήνα;

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος stergios

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #691 στις: Απρίλιος 28, 2014, 05:54:18 μμ »
Όταν ενα αυτόματο κερδίζει περίπου 2 λεπτά την εβδομάδα, απο εμπειρία ξέρει κανείς πόσο πρέπει να μετακινήσει το στέλεχος του ελατηρίου προς το μείον;

Αποσυνδεδεμένος Nick1150

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Service Citizen Aqualand Classic (JP2000)
« Απάντηση #692 στις: Ιούνιος 16, 2014, 07:04:47 πμ »
Καλημέρα σε όλους,

Έχω ένα Citizen Aqualand Classic (JP2000) από το 1990, όταν ακόμα πήγαινα σχολείο και τότε το είχα αγοράσει με δόσεις με το χαρτζιλίκι μου ως μαθητής. Όπως καταλαβαίνετε είμαι συναισθηματικά δεμένος με το ρολόι. Το χρησιμοποιώ μόνο στην θάλασσα για ψαροντούφεκο κλπ δραστηριότητες...

Το τελευταίο καιρό ξαφνικά μου μηδενίζει την ώρα στις 12:00 αφού πρώτα μου κάνει έναν παρατεταμένο ήχο. Πρόσφατα μου έσβησε εντελώς κιόλας  λόγω μπαταρίας προφανώς.

Το officia citizen site δίνει ως αντιπρόσωπο για service την ακόλουθη εταιρεία :

MICHAELIS ANAGNOSTOPOULOS & Co.
ATHENS
8 Hermou St., GR-10563, Athens
TEL: (210) 3245 931, 3245 941 / FAX: (210) 322 0956

Έχετε κάποια εμπειρία με το συγκεκριμένο μαγαζί ;

Έχετε κάποια άλλη επιλογή να μου προτείνετε ;

Ευχαριστώ
Νίκος

ROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEX

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #693 στις: Ιούνιος 16, 2014, 08:11:25 πμ »
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3919
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #694 στις: Ιούνιος 16, 2014, 09:02:59 πμ »
Ο Πάνος έχει ένα ιδιο
Ισως μπορεί να σε βοηθήσει.
Αν θυμάμαι καλά είναι δυσεύρετα τα ανταλλακτικά
Ακόμη και caseback gasket

Αποσυνδεδεμένος Nick1150

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #695 στις: Ιούνιος 16, 2014, 09:06:21 πμ »
Θα κάνω ένα τηλέφωνο στον αντιπρόσωπο, αν δω κάτι που δεν μου αρέσει, θα σας ενημερώσω...
Νίκος

ROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEX

Αποσυνδεδεμένος Nick1150

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #696 στις: Ιούνιος 16, 2014, 09:37:11 πμ »
Θα κάνω ένα τηλέφωνο στον αντιπρόσωπο, αν δω κάτι που δεν μου αρέσει, θα σας ενημερώσω...
Μαγκιά, Κλ@@@@νια και Κ@λος φιλιστρίνι....

Με ένα τηλέφωνο έγιναν όλα κατανοητά.... Ότι μου είπατε, και μου δώσατε ως link παραπάνω, έρχονται και κουμπώνουν ΠΛΗΡΩΣ με την επικοινωνία που είχα πριν από λίγα λεπτά. Αυτά για τον τρόπο που μου μίλησε ο εν λόγω κύριος.

Στην ουσία τώρα, το εν λόγω μοντέλο δεν έχει ανταλλακτικά και οποιαδήποτε επισκευή θα κοστίσει σαν καινούριο, και δεν θα έχει εγγύηση. Είναι λέει "ένας ετοιμοθάνατος" που αν του βάλω μπαταρία μπορεί να πάθει ΣΟΚ και να πεθάνει! Τι μαθαίνει κανείς Δευτεριάτικα! Πολύ ωραία...

Κανέναν λιγότερο "επιστήμονα" να μου αναλάβει το φθηνό και ταπεινό πλην όμως τίμιο ρολογάκι μου έχετε να μου προτείνετε ;

Ευχαριστώ

Νίκος
Νίκος

ROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEX

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Service Citizen Aqualand Classic (JP2000)
« Απάντηση #697 στις: Ιούνιος 16, 2014, 11:58:40 πμ »
Καλημέρα σε όλους,

Έχω ένα Citizen Aqualand Classic (JP2000) από το 1990, όταν ακόμα πήγαινα σχολείο και τότε το είχα αγοράσει με δόσεις με το χαρτζιλίκι μου ως μαθητής. Όπως καταλαβαίνετε είμαι συναισθηματικά δεμένος με το ρολόι. Το χρησιμοποιώ μόνο στην θάλασσα για ψαροντούφεκο κλπ δραστηριότητες...

Το τελευταίο καιρό ξαφνικά μου μηδενίζει την ώρα στις 12:00 αφού πρώτα μου κάνει έναν παρατεταμένο ήχο. Πρόσφατα μου έσβησε εντελώς κιόλας  λόγω μπαταρίας προφανώς.

Το officia citizen site δίνει ως αντιπρόσωπο για service την ακόλουθη εταιρεία :

MICHAELIS ANAGNOSTOPOULOS & Co.
ATHENS
8 Hermou St., GR-10563, Athens
TEL: (210) 3245 931, 3245 941 / FAX: (210) 322 0956

Έχετε κάποια εμπειρία με το συγκεκριμένο μαγαζί ;

Έχετε κάποια άλλη επιλογή να μου προτείνετε ;

Ευχαριστώ





Μου κάνει εντύπωση γιατί τα JP2000 έχουν βιδωτά καπάκια σε αντίθεση με το δικό μου που είναι από το 1983 κι έχει τις 6 βιδες που σφίγγουν το καπάκι.

Δυστυχώς η μαμά όχι απλά δεν τα υποστηρίζει, αλλά δεν έχει και καθόλου ανταλλακτικά, τουλάχιστον για το δικό μου.

Μέσα από τα φόρα, μου συστήσανε ένα παληκάρι που εκτός από εκπαιδευτής καταδύσεων είναι και ρολογάς και σερβίρει τέτοιου είδους ρολόγια που δεν τ' ακουμπάει κανείς.

Το δικό μου δεν είχε μείνει απλά από μπαταρία, αλλά είχε κολλήσει ο αναλογικός μηχανισμός γιατί  τα λάδια είχαν πάει περίπατο, κάτι που διαπιστώσαμε όταν αλλάξαμε μπαταρίες.

Το έδωσα πάλι πίσω και το έκανε ένα γενικό σέρβις, λύσιμο, πλύσιμο, λάδωμα και είναι το ρολογάκι ζωντανό και δουλεύει τιμής ένεκεν για τα 23 χρόνια που ήταν καθημερινά στον καρπό μου.


νεκρό





ζωντανό







Σε εγγύηση όμως για τα νερά δεν έχει, γιατί  όπως μου είπε "τα καταδυτικά πνίγονται στην επιφάνεια".  Ίσως το δικό σου με βιδωτό καπάκι να είναι διαφορετικά

Αν θέλεις τα στοιχεία του στείλε ΠΜ να στα στείλω

Αποσυνδεδεμένος Nick1150

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #698 στις: Ιούνιος 16, 2014, 02:15:24 μμ »
Ωπα και εμένα 6 βίδες έχει στο καπάκι... άρα για το ίδιο μιλάμε
Νίκος

ROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEX

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3919
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #699 στις: Ιούνιος 16, 2014, 02:20:52 μμ »
Ωπα και εμένα 6 βίδες έχει στο καπάκι... άρα για το ίδιο μιλάμε

με προλαβες,
Πανο σαν το δικο σου ειναι,CO22
το 1990 αυτο εβγαινε  αν θυμαμαι καλα

το πρωτο που βγηκε στην παραγωγη πρεπει να ηταν Δεκεμβριος του 1985
και μεσα 90's βγηκε το jp20**
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2014, 02:29:10 μμ από giorgos mg »