Αποστολέας Θέμα: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος  (Αναγνώστηκε 499632 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος carreras

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #640 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 08:13:29 μμ »
Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα Tag heuer carrera chronograph εδώ και 4 χρόνια περίπου το οποίο ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί, είχα να το χρησιμοποιήσω 10 μέρες περίπου. Κάποια στιγμή είχε πέσει η θήκη που το είχα από ένα ράφι περίπου 70cm. Λέτε η πτώση να δημιούργησε πρόβλημα στο μηχανισμό??? Παρατήρησα ότι όταν το ρολόι είναι γυρισμένο ανάποδα, με την στεφάνη κάσας να κοιτά προς το πάτωμα, τότε λειτουργεί κανονικά. Όταν όμως το γυρίσω σταματάει να λειτουργεί..

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #641 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 08:19:29 μμ »
Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα Tag heuer carrera chronograph εδώ και 4 χρόνια περίπου το οποίο ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί, είχα να το χρησιμοποιήσω 10 μέρες περίπου. Κάποια στιγμή είχε πέσει η θήκη που το είχα από ένα ράφι περίπου 70cm. Λέτε η πτώση να δημιούργησε πρόβλημα στο μηχανισμό??? Παρατήρησα ότι όταν το ρολόι είναι γυρισμένο ανάποδα, με την στεφάνη κάσας να κοιτά προς το πάτωμα, τότε λειτουργεί κανονικά. Όταν όμως το γυρίσω σταματάει να λειτουργεί..

Κατευθειαν στο service
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος carreras

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #642 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 08:24:39 μμ »
Κατευθειαν στο service

Αυτό θα κάνω απλά το πρόβλημα είναι ότι τώρα είμαι κύπρο για κάποιο καιρό και δεν γνωρίζω αν υπάρχει εδώ επίσημο service εμπιστοσύνης, μόνο μια φορά το είχα πάει στην tag στην ερμού για να κάνουν ένα γυάλισμα και στεγανοποίηση και είχε κοστίσει αρκετά λεφτά... Μπορεί να έχει δημιουργηθεί πολύ σοβαρή βλάβη?? Μήπως να το πάω σε κανένα ειδικό τεχνικό στην αθήνα όταν επιστρέψω???

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #643 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 08:36:35 μμ »
Σιγουρα υπαρχουν τεχνιτες που μπορουν να σου δωσουν λυση,εκτος του επισημου service(αν δεν σε ικανοποιησε η σου φανηκε ακριβο).
Ενα χτυπημα μπορει να προκαλεσει σημαντικη βλαβη,πρεπει να το κοιταξεις.
Οταν ερθεις Αθηνα,αρκετοι φιλοι θα εχουν να σου προτεινουν τεχνιτες :smt023
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος rolexmat

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #644 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 11:39:24 πμ »
2 heuer αντρικο <& γυναικείο χρηζουν αλλαγης μπαταρίας.....
παρακαλω με Π.Μ. αν γνωριζετε τεχνιτη (εκτος αντιπροσωπειας που εχουν ξεφυγει) με λογικές τιμές και να κανει καλή δουλειά χωρίς τσαπατσουλιές,δακτυλιές,γρατζουνιές κλπ...στο κεντρο της Αθηνας καταπροτιμηση.......
ROLEX DATEJUST 16220-1998
http://steelspoke.blogspot.gr/

Αποσυνδεδεμένος tagT

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #645 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 10:45:05 πμ »
Καλησπέρα!

Έχω ένα Tag Heuer Carrera Calibre 16 από το 2008 και δεν του έχω κάνει ποτέ κάποιο service, ούτε αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα. Θα ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής:

1. Θα ήταν καλό να του κάνω ένα service συντήρησης προληπτικά;
2. Αν ναι, πρέπει να ζητήσω να μου αλλάξουν συγκεκριμένα πράγματα, ή αυτό θα το κρίνει ο τεχνίτης;
3. Συνήθως για πόσο διάστημα κρατάνε το ρολόι;
4. Οι τιμές σε τί επίπεδα βρίσκονται; Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον συγκεκριμένο τεχνίτη (Αθήνα ή κατά προτίμηση ΒΑ προάστια);

Σας ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #646 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 07:36:48 μμ »
Σέρβις χοντρικά ανά 5ετία στα αυτόματα. Το πιο πιθανό να μην χρειαστεί αντικατάσταση κάποιο ανταλλακτικό πέρα από τη φλάντζα στεγανοποίησης. Λογικά θα πρέπει να το κρατήσουν καμιά βδομάδα με 10 μέρες. Για τεχνικό θα σου προτείνουν τα μέλη με πμ.


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος tagT

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #647 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 10:56:49 μμ »
Οπότε θα πρέπει να το δρομολογήσω για service.
Το πρόβλημα είναι το διάστημα. Μένω μόνιμα Ρωσία και θα είμαι Ελλάδα για περίπου 2,5 εβδομάδες στην διάρκεια των γιορτών, οπότε ελπίζω να προλάβω να το κάνω...
Όποιος γνωρίζει κάποιον καλό τεχνικό, ας μου στείλει πμ.

Γιάννη σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις :)

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #648 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 11:58:34 πμ »
Αυτό που στην ουσία απαιτεί τον περισσότερο χρόνο είναι η παρακολούθηση της χρονομετρίας στο winder, οπότε λογικά δεν θα έχεις θέμα χρόνου αν το συνεννοηθείς εξαρχής.


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1611
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #649 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 03:00:41 μμ »
θελω να αλλαξω μπαταρια σε Breitling,υπαρχει στην περιοχη κεντρου σερβις της?Και εαν οχι τοτε που?
thanx
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #650 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 03:03:45 μμ »
θελω να αλλαξω μπαταρια σε Breitling,υπαρχει στην περιοχη κεντρου σερβις της?Και εαν οχι τοτε που?
thanx

Βουκουρεστίου χαμηλά (λίγο πριν τη Σταδίου). Μετακόμισε η Β εκεί.. αλλά δεν ξέρω εάν αλλάζουν απλά έτσι μπαταρία...νομίζω στο κρατάνε για στεγανοποίηση κ.ο.κ.

Αποσυνδεδεμένος cool

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #651 στις: Δεκέμβριος 13, 2013, 12:26:37 πμ »
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν τεχνίτες για σέρβις/επισκευή μηχανών κουρδίσματος αυτόματων ρολογιών;  ???

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #652 στις: Δεκέμβριος 13, 2013, 07:13:47 πμ »
Γμτ έκανα βλακεία... Πήγα να κουρδίσω αργά το βράδυ ένα 2824 και κατα λάθος του άλλαξα την ημ/νια στις 22:30.

Τώρα τρέχει μεν αλλά δε μπορώ να αλλάξω ούτε ημ/νια ούτε ώρα. Σα να μην πιάνει όταν τρβάω την κορώνα. Γυρνάει δηλαδή ελεύθερα...διάβασα ότι λύνεται εάν κάνει ένα κύκλο 24 ώρες ότι απλά κόλησε λιγάκι.

Ιδεες??

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #653 στις: Δεκέμβριος 13, 2013, 09:51:21 πμ »
Άστο σε ένα συρτάρι να ξεφορτίσει και μετά θα δεις τι παίζει.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος cool

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #654 στις: Δεκέμβριος 13, 2013, 10:45:52 πμ »
Δικίμασε να αλλάξεις την ώρα χειροκίνητα (δεξιόστροφα) ώστε να αλλάξει και η ημερομηνία με αυτό τον τρόπο. Αν χρειαστεί, κάνε λίγο υπομονή και άλλαξε την ημερομηνία με αυτό τον τρόπο για όσο χρειαστεί. Δηλαδή, αν σήμερα δείχνει 13/12, γύρνα (με το μαλακό) τους δείκτες ώστε να περάσουν όλες οι υπόλοιπες μέρες τους μήνα και να ξανάρθει η 13η μέρα. Μετά άστο να λειτουργήσει για μερικές μέρες, κούρδιζέ το κανονικά και παρατήρησε αν η ημερομηνία αλλάζει κανονικά ή όχι. Συνήθως ξεκολλάει. σε φίλο μου λειτούργησε το σύστημα 2 φορές. Ελπίζω να είσαι τυχερός.

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #655 στις: Δεκέμβριος 13, 2013, 11:15:20 πμ »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος nextp

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #656 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 04:50:34 μμ »
Καλησπέρα και απο μένα και καλή χρονιά σε όλους.

Είθε να μας περισεύουν περισσότερα για να προβούμε σε αγορές των αγαπημένων μας κομματιών και το 2014.

Την άποψή σας παρακαλώ.

Πήρα πρίν 3 μήνες ένα Tag Heuer Grande Date και πρίν 2 εβδομάδες το κουρντιστίρι βγήκε.Δεν έσπασε ο άξονας αλλά απο όσο μπορώ να καταλάβω ο κοχλιάς; πού έχει εσωτερικά το κουρντιστίρι χάθηκε.(Το ρολόι λειτουργεί κανονικά)
Τα κουρντιστίρια απο το συγκεκριμένο μοντέλο είναι απο κάτι σαν πλαστικό or something.

Αποψεις για επισκευή ή σύσταση απο άλλον παθώντα;

Ευχαριστώ.
Στέλιος

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #657 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 05:52:19 μμ »
Καλησπέρα και απο μένα και καλή χρονιά σε όλους.

Είθε να μας περισεύουν περισσότερα για να προβούμε σε αγορές των αγαπημένων μας κομματιών και το 2014.

Την άποψή σας παρακαλώ.

Πήρα πρίν 3 μήνες ένα Tag Heuer Grande Date και πρίν 2 εβδομάδες το κουρντιστίρι βγήκε.Δεν έσπασε ο άξονας αλλά απο όσο μπορώ να καταλάβω ο κοχλιάς; πού έχει εσωτερικά το κουρντιστίρι χάθηκε.(Το ρολόι λειτουργεί κανονικά)
Τα κουρντιστίρια απο το συγκεκριμένο μοντέλο είναι απο κάτι σαν πλαστικό or something.

Αποψεις για επισκευή ή σύσταση απο άλλον παθώντα;

Ευχαριστώ.
Στέλιος

Εαν το ρολοι το πηρες καινουριο η ειναι ακομη στην εγγυηση,Στελιο,το επισημο service ειναι μονοδρομος.
Εαν ειναι εκτος εγγυησης,ειναι επιλογη σου αν θα πας στο επισημο service η σε ανεξαρτητο μαστορα.
Πολλοι φιλοι μπορουν,αν ζητησεις,να σου συστησουν τεχνιτη. ;)
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος kobulis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #658 στις: Ιανουάριος 22, 2014, 01:10:26 μμ »
Καλή σας μέρα, με μία σύντομη ερώτηση προς τους γνώστες:

Πριν 10 ημέρες, βρέθηκα με ένα καινούργιο Heuer Carrera 1964 re-edition, είναι το παρακάτω:
http://www.calibre11.com/heuer-carrera-1964-re-edition/2/

Από ότι είδα στο internet, χρησιμοποιεί για μηχανισμό το Lemania 1783.

Με δεδομένο οτι το συγκεκριμένο μοντέλο παρουσιάστηκε το 1997 και βρέθηκε στο χέρι μου το 2014, μήπως -λέω μήπως- πρέπει να γίνει κάποιο service, ακόμα και αν έχει 10 ημέρες λειτουργίας;

Φυσικά λειτουργεί κανονικότατα, αλλά μήπως μία βόλτα για κάποιον προληπτικό έλεγχο ή λάδωμα θα με προφύλασσε από μελοντικές περιπέτειες ή το θεωρείτε πλεονασμό και υπερβάλλοντα ζήλο;

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #659 στις: Ιανουάριος 22, 2014, 01:46:21 μμ »
Καλωσήρθες στο φόρουμ. Κατά τη γνώμη μου, 17 χρόνια ακινησίας για ένα ρολόι, είναι μπόλικα. Εγώ θα το πήγαινα για έναν προληπτικό έλεγχο σε έναν ρολογά, πριν ξεκινήσω να το λειτουργώ.

ΥΓ. Το ρολόι είναι κούκλα και είσαι πολύ τυχερός που περιήλθε στην κατοχή σου. Να το χαρείς με υγεία.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.