Αποστολέας Θέμα: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος  (Αναγνώστηκε 499584 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #480 στις: Ιούλιος 14, 2011, 11:49:45 πμ »
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση Γιάννη! Έτσι από περιέργεια, τα ORIS/IWC με 2000m πχ, και Sea Dweller 3900m κτλ. τα στέλνουν έξω για pressure testing? Όπως και να έχει δεν είμαι παρανοϊκός ούτε έχω υποβρύχιο για να πάω στα 1000m any time soon :) απλά είναι καλό να ξέρω ότι έχει ελεγχθεί η στεγανότητα λίγο παραπάνω. Όχι ότι είμαι διατεθειμένος να τα στέλνω έξω κάθε φορά.

Πάντως 11 χρόνια πριν είχα πάρει ένα Vivienne Westwood MAN ρολόι (ξέρω ότι δεν είναι υψηλή ωρολογοποιία αλλά είναι ωραίο dress watch!) το οποίο δεν ήταν ούτε σε 30 μέτρα water resistant και το πήρα μέσα σε σάουνα, θερμές πηγές/παγωμένο χιόνι (με αυτή τη σειρά) στα βουνά της Ουγγαρίας αρκετές φορές και δεν έχει πάθει τίποτα! Τώρα που υποτίθεται ότι ξέρω και λίγο περισσότερα άμα το ρολόι δεν έχει HRV και1000m φοβάμαι να πλύνω και τα χέρια μου!  ;D νομίζω μας έχουν κάνει λίγο παρανοϊκούς με τα WR.
 
Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #481 στις: Ιούλιος 14, 2011, 12:02:27 μμ »
Δεν τα στέλνουν έξω, τους κάνουν έλεγχο εδώ. Θεωρητικά εφόσον ένα ρολόι έχει κατασκευαστεί για να αντέχει σε βάθος 2000 μέτρων και είναι στεγανό στο τεστ των 100 μέτρων θα είναι στεγανό και στα 2000 μέτρα μιας και η επιπλέον πίεση το "σφραγίζει". Θα πρέπει να συντρέχουν άλλοι παράγοντες πχ να έχει παραμορφωθεί η κάσα ή να έχει υποστεί διάβρωση, για να έχει πρόβλημα στη μεγαλύτερη πίεση...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #482 στις: Ιούλιος 14, 2011, 12:05:59 μμ »
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση Γιάννη! Έτσι από περιέργεια, τα ORIS/IWC με 2000m πχ, και Sea Dweller 3900m κτλ. τα στέλνουν έξω για pressure testing? Όπως και να έχει δεν είμαι παρανοϊκός ούτε έχω υποβρύχιο για να πάω στα 1000m any time soon :) απλά είναι καλό να ξέρω ότι έχει ελεγχθεί η στεγανότητα λίγο παραπάνω. Όχι ότι είμαι διατεθειμένος να τα στέλνω έξω κάθε φορά.

Πάντως 11 χρόνια πριν είχα πάρει ένα Vivienne Westwood MAN ρολόι (ξέρω ότι δεν είναι υψηλή ωρολογοποιία αλλά είναι ωραίο dress watch!) το οποίο δεν ήταν ούτε σε 30 μέτρα water resistant και το πήρα μέσα σε σάουνα, θερμές πηγές/παγωμένο χιόνι (με αυτή τη σειρά) στα βουνά της Ουγγαρίας αρκετές φορές και δεν έχει πάθει τίποτα! Τώρα που υποτίθεται ότι ξέρω και λίγο περισσότερα άμα το ρολόι δεν έχει HRV και1000m φοβάμαι να πλύνω και τα χέρια μου!  ;D νομίζω μας έχουν κάνει λίγο παρανοϊκούς με τα WR.
 
Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση!


Εδώ στο δεύτερο βίντεο, στο 04:20, μπορείς να δεις πως γίνεται ο "υγρός" έλεγχος για τα μεγάλα βάθη, συγκεκριμένα στις 410 γιάρδες ή 374,9 μέτρα, δηλαδή παραπάνω από τα όρια που λέει ο κατασκευαστής, τα 300 μέτρα.

http://www.mywatch.gr/index.php/topic,850.msg135106.html#msg135106

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #483 στις: Ιούλιος 14, 2011, 01:06:56 μμ »
μαααλιστα! πολύ ενδιαφέρον και αρκετά ενθαρρυντικό καθότι ένας λόγος που δεν έπαιρνα ρολόγια χωρίς αντιπροσωπείες εδώ ήταν λόγω service και στεγανότητας. Το δεύτερο το λύσαμε λοιπόν!

Και μια τελευταία ερώτηση επί τούτου, έχω ένα campagnola minute repeater που από πίσω είναι όλο τρύπες, προφανώς για να κάνει amplify τον ήχο. Του έκανα ένα test και παραδόξως ήταν WR σε 50 μέτρα. Το θέμα είναι ότι θέλω να του κάνω ένα καθάρισμα με οδοντόβουρτσα για να γυαλίσει, αλλά φοβάμαι ότι θα μπει νερό από τις τρύπες και να πειράξει το ρολόι. Εσείς τι θα κάνατε?

Αφού θεωρητικά είναι WR σε 50m και να μπει λίγο νερό από τις τρύπες, δε θα είναι ΟΚ? Αφού θεωρητικά θα έχει διπλό caseback που θα προστατεύει το μηχανισμό?

Καμία ιδέα για το θέμα αυτό?

Αποσυνδεδεμένος sol invictus

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 309
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #484 στις: Ιούλιος 14, 2011, 01:44:03 μμ »
μαααλιστα! πολύ ενδιαφέρον και αρκετά ενθαρρυντικό καθότι ένας λόγος που δεν έπαιρνα ρολόγια χωρίς αντιπροσωπείες εδώ ήταν λόγω service και στεγανότητας. Το δεύτερο το λύσαμε λοιπόν!

Και μια τελευταία ερώτηση επί τούτου, έχω ένα campagnola minute repeater που από πίσω είναι όλο τρύπες, προφανώς για να κάνει amplify τον ήχο. Του έκανα ένα test και παραδόξως ήταν WR σε 50 μέτρα. Το θέμα είναι ότι θέλω να του κάνω ένα καθάρισμα με οδοντόβουρτσα για να γυαλίσει, αλλά φοβάμαι ότι θα μπει νερό από τις τρύπες και να πειράξει το ρολόι. Εσείς τι θα κάνατε?

Αφού θεωρητικά είναι WR σε 50m και να μπει λίγο νερό από τις τρύπες, δε θα είναι ΟΚ? Αφού θεωρητικά θα έχει διπλό caseback που θα προστατεύει το μηχανισμό?

Καμία ιδέα για το θέμα αυτό?

Καλησπέρα,  Από όσο ξέρω υπάρχει και εσωτερικό καπάκι πίσω από αυτό με τις τρύπες. Δεν θα άφηναν εκτεθειμένο το μηχανισμό. Το καπάκι με τις τρύπες υπάρχει για να ακούγεται καλύτερα ο ήχος. Πάντως αν περάσει νερό από τις τρύπες και μείνει από την πίσω μεριά του καπακιού, δεν μπορεί να σου δημιουργήσει διάβρωση με τον καιρό?
Time, the opponent that has beaten them all...

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #485 στις: Ιούλιος 14, 2011, 02:11:18 μμ »
Καλησπέρα,  Από όσο ξέρω υπάρχει και εσωτερικό καπάκι πίσω από αυτό με τις τρύπες. Δεν θα άφηναν εκτεθειμένο το μηχανισμό. Το καπάκι με τις τρύπες υπάρχει για να ακούγεται καλύτερα ο ήχος. Πάντως αν περάσει νερό από τις τρύπες και μείνει από την πίσω μεριά του καπακιού, δεν μπορεί να σου δημιουργήσει διάβρωση με τον καιρό?

Το πιο πιθανό είναι ότι έχεις δίκιο, και δεν υπάρχει λόγος να το ρισκάρω, απλά μου φαίνεται λίγο περίεργο να θέλουν τόσο πολύ baby sitting κάποια ρολόγια. Να ήταν ένα vintage 60+ χρόνων όπου το WR δεν ήταν τόσο διαδεδομένο το καταλαβαίνω, αλλά σε σύγχρονο ρολόι και ειδικά από τη citizen που γενικά έχει standard 100-200m WR στα πιο πολλά ρολόγια της, ήλπιζα να είναι πιο ανεκτικό το ρολόι στην καθημερινή χρήση. Βέβαια, ίσως και να είναι αλλά δεν είμαι διατεθειμένος να το μάθω  ;D

Πάντως, όταν η προσπάθεια να μην πάθει κάτι το ρολόι αφαιρεί από την εμπειρία του να το φοράς και να το χαίρεσαι, κάπου σκέφτομαι ότι εάν ήξερα λιγότερα ίσως να τα απολάμβανα περισσότερο :)


Αποσυνδεδεμένος sol invictus

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 309
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #486 στις: Ιούλιος 14, 2011, 02:28:31 μμ »
Το πιο πιθανό είναι ότι έχεις δίκιο, και δεν υπάρχει λόγος να το ρισκάρω, απλά μου φαίνεται λίγο περίεργο να θέλουν τόσο πολύ baby sitting κάποια ρολόγια. Να ήταν ένα vintage 60+ χρόνων όπου το WR δεν ήταν τόσο διαδεδομένο το καταλαβαίνω, αλλά σε σύγχρονο ρολόι και ειδικά από τη citizen που γενικά έχει standard 100-200m WR στα πιο πολλά ρολόγια της, ήλπιζα να είναι πιο ανεκτικό το ρολόι στην καθημερινή χρήση. Βέβαια, ίσως και να είναι αλλά δεν είμαι διατεθειμένος να το μάθω  ;D

Πάντως, όταν η προσπάθεια να μην πάθει κάτι το ρολόι αφαιρεί από την εμπειρία του να το φοράς και να το χαίρεσαι, κάπου σκέφτομαι ότι εάν ήξερα λιγότερα ίσως να τα απολάμβανα περισσότερο :)



Το minute repeater είναι ένα πολύ ιδιαίτερο complication το οποίο απαιτεί συγκεκριμένες τροποποιήσεις στην κάσα για να δουλέψει σωστά. Δεν είναι περίεργο λοιπόν ότι θέλει και μια "ιδιαίτερη" περιποίηση. Να το χαίρεσαι πάντως.
Time, the opponent that has beaten them all...

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #487 στις: Ιούλιος 14, 2011, 03:16:19 μμ »
Το minute repeater είναι ένα πολύ ιδιαίτερο complication το οποίο απαιτεί συγκεκριμένες τροποποιήσεις στην κάσα για να δουλέψει σωστά. Δεν είναι περίεργο λοιπόν ότι θέλει και μια "ιδιαίτερη" περιποίηση. Να το χαίρεσαι πάντως.

Έχεις απόλυτο δίκιο!  :)

Και τελικά οι ιδιαιτερότητες είναι που δίνουν χαρακτήρα σε κάτι...!

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #488 στις: Ιούλιος 15, 2011, 04:58:12 μμ »
Καλησπέρα!

Επειδή ακόμα ψάχνομαι με το site, υπάρχει DOXA Forum? και αν ναι πως το βρίσκω? Έχω κάποιες ερωτήσεις για τους fan της μάρκας!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #489 στις: Ιούλιος 15, 2011, 05:17:52 μμ »
Αν εννοείς το thread της Doxa, είναι εδώ: http://www.mywatch.gr/index.php/topic,1240.260.html

Αν εννοείς το διεθνές, είναι στο watchuseek και συγκεκριμένα εδώ: http://forums.watchuseek.com/f34/
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #490 στις: Ιούλιος 15, 2011, 05:20:09 μμ »
Ti να το κάνεις το Doxa-forum φίλε bhop όταν έχεις το mywatch? ;D Σ'αυτό εδώ το φόρουμ οι μισοί έχουν Doxa!!!

Η συνέχεια εδώ ;D http://www.mywatch.gr/index.php/topic,1240.msg135422.html
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2011, 10:17:06 μμ από GiannisH »


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος NORD

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #491 στις: Ιούλιος 28, 2011, 09:42:16 πμ »
Γειά σέ όλους σας!
κάπου είχα διαβάσει γιά  τόν κορυφαίο τεχνίτη ωρολογοποιό ότι είναι στήν Θεσσαλονίλη.
μπορεί κανείς σας νά μού τόν συστήσει???

                                                                      Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος eliask

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #492 στις: Αύγουστος 20, 2011, 01:06:36 πμ »
Καλησπέρα σε όλους.

Εχω ένα ρολόι τσέπης ELGIN, στο οποίο τα σημάδια του χρόνου αλλά και κάποιας οξείδωσης στον μηχανισμό είναι εμφανή.
Γνωρίζετε κάποιο ωρολογοποιό που μπορεί να αναλάβει την αποκατάστασή του;

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #493 στις: Αύγουστος 21, 2011, 08:49:32 πμ »
'Έχεις πμ!
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος eliask

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #494 στις: Αύγουστος 21, 2011, 09:56:34 πμ »
Ευχαριστώ...

Αποσυνδεδεμένος massimoap

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #495 στις: Αύγουστος 23, 2011, 06:55:42 μμ »
Καλησπέρα, έχω μόλις αποκτήσει ένα Hamilton X wind auto με ΕΤΑ 7750 και έχω παρατηρήσει το εξής : Ρυθμίζω την ώρα
περιμένω τον δείκτη των δευτερολέπτων να πάει στο 60 και τότε τραβάω την κορώνα
βάζω τον δείκτη των λεπτων να κεντράρει για παράδειγμα στο 12 στη μέση ακριβώς.
ξεκινάω το ρολόι...μετά από 10 λεπτά όταν ο δείκτης των δευτερολέπτων είναι στο 60 ακριβώς ο δείκτης των λεπτών έπρεπε να είναι ακριβως πάνω στο 2 δεν είναι...και από τότε και στο εξής άλλοτε κεντράρει στην γραμμή του εκάστοτε λεπτού όταν ο δείκτης των δευτερολέπτων είναι στο 60 άλλοτε όμως είναι ποιο μπροστά  και μετά φτιάχνει για να ξαναφύγει λίγο πάλι κατά την κυκλική κίνηση λεπτό προς λεπτό.
(τα περιγράφω αναλυτικά ελπίζω νζ μν μπερδεύω τν αναγνώστη)
είναι φυσιολογικό και οφείλεται στν αππόκλιση του ρολογιού??? ή ασχέτως της απόκλισης +- ο δείκτης των λεπτων πάντα κλειδώνει στν εκάστοτε γραμμούλα του λεπτού του όταν ο δείκτης των δευτερολέπτων είναι στο 60??
ο μηχανισμός είναι ΕΤΑ 7750. Πήρα τηλ το service... δν μου απαντανε...θέλουν το ρολόι και είμαι θεσσαλονίκη. Τα κορίτσια από το καταστημα δεν ξέρουν να απαντήσουν...οπότε κάποιος με τεχνικές γνώσεις ή με ΕΤΑ 7750 ας με βοηθήσει ¨)

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 241
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #496 στις: Αύγουστος 23, 2011, 07:20:01 μμ »
Αυτό που λές μου φένεται λίγο απίθανο
Κανονικά η σχέση του δείκτη των δευτερολεπτων κσι των λεπτών είναι γραμική και αυτό δεν πρέπει να συμβαίνει
Breil Manta
Philip watch
Zenith varius models Omega idem Varius vintage pocket watches etc.etc

Αποσυνδεδεμένος sol invictus

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 309
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #497 στις: Αύγουστος 23, 2011, 08:14:57 μμ »
Καλησπέρα, έχω μόλις αποκτήσει ένα Hamilton X wind auto με ΕΤΑ 7750 και έχω παρατηρήσει το εξής : Ρυθμίζω την ώρα
περιμένω τον δείκτη των δευτερολέπτων να πάει στο 60 και τότε τραβάω την κορώνα
βάζω τον δείκτη των λεπτων να κεντράρει για παράδειγμα στο 12 στη μέση ακριβώς.
ξεκινάω το ρολόι...μετά από 10 λεπτά όταν ο δείκτης των δευτερολέπτων είναι στο 60 ακριβώς ο δείκτης των λεπτών έπρεπε να είναι ακριβως πάνω στο 2 δεν είναι...και από τότε και στο εξής άλλοτε κεντράρει στην γραμμή του εκάστοτε λεπτού όταν ο δείκτης των δευτερολέπτων είναι στο 60 άλλοτε όμως είναι ποιο μπροστά  και μετά φτιάχνει για να ξαναφύγει λίγο πάλι κατά την κυκλική κίνηση λεπτό προς λεπτό.
(τα περιγράφω αναλυτικά ελπίζω νζ μν μπερδεύω τν αναγνώστη)
είναι φυσιολογικό και οφείλεται στν αππόκλιση του ρολογιού??? ή ασχέτως της απόκλισης +- ο δείκτης των λεπτων πάντα κλειδώνει στν εκάστοτε γραμμούλα του λεπτού του όταν ο δείκτης των δευτερολέπτων είναι στο 60??
ο μηχανισμός είναι ΕΤΑ 7750. Πήρα τηλ το service... δν μου απαντανε...θέλουν το ρολόι και είμαι θεσσαλονίκη. Τα κορίτσια από το καταστημα δεν ξέρουν να απαντήσουν...οπότε κάποιος με τεχνικές γνώσεις ή με ΕΤΑ 7750 ας με βοηθήσει ¨)

Δεν είναι στην ουσία πρόβλημα. Απλά ο λεπτοδείκτης "μπαλαντζάρει" (έχει μια μικρή νεκρή περιοχή) λίγο. Είχα ακριβώς το ίδιο φαινόμενο με TISSOT PRS516. Μάλλον είναι κατασκευαστική ατέλεια (σε σχετικά "φτηνά" ρολόγια με 7750) Σε ακριβότερα ρολόγια με καλύτερες εκδόσεις της 7750 και γενικότερα καλύτερη κατασκευή, δεν έχω παρατηρήσει αυτό το πρόβλημα. Είναι καθαρά αισθητικό και δεν πρόκειται να στο διορθώσουν καθώς δεν είναι βλάβη. Ή το πουλάς  ή μαθαίνεις να ζεις μαζί του  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2011, 08:20:13 μμ από sol invictus »
Time, the opponent that has beaten them all...

Αποσυνδεδεμένος pareisaktos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #498 στις: Αύγουστος 26, 2011, 08:25:06 μμ »
Καλησπέρα. Με τα ρολόγια είμαι λίγο άσχετος μιας και δεν πολυασχολούμε. Πριν 2 χρόνια λοιπόν αγόρασα ένα dolce & Gabbana (rugby) και πριν 2 μερες πατήθηκε καταλάθως το κουμπάκι του χρονομέτρου, και δεν το είδα (Γιατί δεν το φορούσα) και τέλειωσε η μπαταρία. Ενομεταξύ όταν έμεινε από μπαταρία οι δείκτες του χρονομέτρου ήταν μετατοπισμένοι. Μόλις έβαλα μπαταρία το ρολόι λειτουργεί κανονικά άλλα το χρονόμετρο δεν μηδενίζει. Δηλαδή έχει κρατήσει ως αρχική του θέση τη θέση που ήταν όταν τέλειωσε η μπαταρία. Τι πρέπει να κάνω; Επιδιορθώνεται εύκολα ή πρεπει να τρέχω για service?

Αποσυνδεδεμένος sol invictus

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 309
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #499 στις: Αύγουστος 28, 2011, 08:07:17 πμ »
Καλησπέρα. Με τα ρολόγια είμαι λίγο άσχετος μιας και δεν πολυασχολούμε. Πριν 2 χρόνια λοιπόν αγόρασα ένα dolce & Gabbana (rugby) και πριν 2 μερες πατήθηκε καταλάθως το κουμπάκι του χρονομέτρου, και δεν το είδα (Γιατί δεν το φορούσα) και τέλειωσε η μπαταρία. Ενομεταξύ όταν έμεινε από μπαταρία οι δείκτες του χρονομέτρου ήταν μετατοπισμένοι. Μόλις έβαλα μπαταρία το ρολόι λειτουργεί κανονικά άλλα το χρονόμετρο δεν μηδενίζει. Δηλαδή έχει κρατήσει ως αρχική του θέση τη θέση που ήταν όταν τέλειωσε η μπαταρία. Τι πρέπει να κάνω; Επιδιορθώνεται εύκολα ή πρεπει να τρέχω για service?

Μέσα στο manual του ρολογιού πρέπει να έχει και οδηγίες για το πως να μηδενίζεις τους δείκτες σε τέτοια περίπτωση. Αν μας πεις ακριβώς το μοντέλο ίσως να μπορούμε να βοηθήσουμε περισσότερο.
Time, the opponent that has beaten them all...