Αποστολέας Θέμα: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος  (Αναγνώστηκε 499552 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tazio

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #360 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 05:41:09 μμ »
Προφανώς είναι εκτός εγγύησης το ρολόι σου.
Προσωπικά θα προτιμούσα κάποιον τεχνίτη εκτός αντιπροσωπείας.
... κι αφού δε σέβεστε θα με φοβάστε ...

http://taziodome.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος neRvi

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 64
  • τα νεα σας!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #361 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 11:35:32 μμ »
Είμαι κάτοχος ενός HAMILTON KHAKI NAVY χρονογράφου εδώ και 3 μήνες.Προ τριών ημερών είχα βάλει σε λειτουργία το χρονογράφο και κάνοντας του reset αντί να μηδενίσει στο 12 μηδένισε στο 1.
Το ξαναέβαλα σε λειτουργία 3-4φορές μήπως και επανέλθει αλλά τίποτα.Τώρα μηδενίζει στο 3.Στο κατάστημα απ'όπου το πήρα μου είπαν ότι δεν είναι κάτι σοβαρό και χρειάζεται κάποια ρύθμιση την οποία θα κάνει η αντιπροσωπεία αφού καλύπτεται από την εγγύηση.Με αυτά που διαβάζω όμως σχετικά με τα service και τους τεχνικούς του swatchgroup ΕΛΛΑΔΟΣ αρχίζω και προβληματίζομαι μήπως πάω για μαλλί και βγώ κουρεμμένος :-k .Αnyway, λόγω της εγγύησης νομίζω πώς το επίσημο service της εταιρίας έναι μονόδρομος.Είδομεν....Όσον αφορά το πρόβλημα καμιά ιδέα τι μπορεί να παίζει; ??? ???

Αποσυνδεδεμένος mikal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Ωmega
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #362 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 04:19:36 μμ »
Απ' όσο ξέρω αυτο πρεπει να μπορείς να το ρυθμίσεις μόνος σου. Τσέκαρε το manual

Αποσυνδεδεμένος neRvi

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 64
  • τα νεα σας!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #363 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 05:55:27 μμ »
Στο manual δεν αναφέρει τίποτα τέτοιο και δε θα διακινδυνεύσω να το 'σκαλίσω' μόνος μου όντας ανίδεος.Οπότε θα πάρει το δρόμο του για την αντιπρορωπεία..

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #364 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 08:55:40 μμ »
ντουγρού αντιπροσωπεία!Μην φοβάσαι δεν είναι τίποτα σημαντικό
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος mikal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Ωmega
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #365 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 09:01:13 μμ »
Μάλλον είναι καλύτερα έτσι. Είχα το ίδιο πρόβλημα σε ένα swatch, αλλά στο manual εξηγούσε πως να το ρυθμίσεις (κορώνα στην ρύθμιση ώρας και πάτημα του start ). Ενδεχομένως σε αυτόματο χρονογράφο να μην είναι τόσο απλό

Αποσυνδεδεμένος fax

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #366 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 12:32:49 πμ »
καλησπερα παιδια!
Εχω ενα omega seamaster και εφοσον εχει τελειωσει η μπαταρια θα το παω για να μου την αλλαξουν. Θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα ομως:
1) Τι ακριβως εννοουμε οταν λεμε service (οχι σε αυτοματο)? τι κανουν στο ρολοι δλδ περα απο στεγανοποιηση? ειναι απαραιτητο για ενα ρολοι σαν αυτο που ανεφερα και αν ναι καθε ποσο καιρο? Το ρωταω καθοτι αν ειναι να το παω για μπαταρια μηπως κανω κ ενα συνολικο service....
2) Να το παω στην αντιπροσωπεια η σε αλλον τεχνικο και αν ναι σε ποιον? (ακουω προτασεις).
3) Αν ενω εχει τελειωσει η μπαταρια το ρολοι σταματησει κ μεινει ετσι για καιρο υπαρχει προβλημα ή οχι?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Αποσυνδεδεμένος Αλέξανδρος

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 261
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #367 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 12:40:19 μμ »
Η Ω χρεώνει γύρω στα 80 ευρώ αλλαγή μπαταρίας, οπότε προτίμησε κάπου αλλού! Αμφιβάλλω αν κάνουν και στεγανοποίηση... Στον πατέρα μου δεν έδωσαν χαρτί πάντως για την ίδια δουλειά...

Αποσυνδεδεμένος fax

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #368 στις: Οκτώβριος 23, 2010, 08:17:19 μμ »
Ευχαριστω Αλεξανδρε! παιδια καποια παραπανω πληροφορια? καποιο καλο μαγαζι για το ρολοι?

Αποσυνδεδεμένος cercum

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Haute horlogerie
    • Προφίλ
    • Www.Rologas.Com
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #369 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 09:51:07 μμ »
Μάλλον είναι καλύτερα έτσι. Είχα το ίδιο πρόβλημα σε ένα swatch, αλλά στο manual εξηγούσε πως να το ρυθμίσεις (κορώνα στην ρύθμιση ώρας και πάτημα του start ). Ενδεχομένως σε αυτόματο χρονογράφο να μην είναι τόσο απλό

mikal μην τα μπερδευεις, to swatch σου ειναι μπαταριας και ευκολα ρυθμιζεται απεξω

το khaki ειναι μηχανικο, πρεπει οπωσδηποτε να ανοιχτει απο τεχνιτη  :)
Τικ τακ, τικ τακ

Αποσυνδεδεμένος cercum

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Haute horlogerie
    • Προφίλ
    • Www.Rologas.Com
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #370 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 09:57:50 μμ »
καλησπερα παιδια!
Εχω ενα omega seamaster και εφοσον εχει τελειωσει η μπαταρια θα το παω για να μου την αλλαξουν. Θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα ομως:
1) Τι ακριβως εννοουμε οταν λεμε service (οχι σε αυτοματο)? τι κανουν στο ρολοι δλδ περα απο στεγανοποιηση? ειναι απαραιτητο για ενα ρολοι σαν αυτο που ανεφερα και αν ναι καθε ποσο καιρο? Το ρωταω καθοτι αν ειναι να το παω για μπαταρια μηπως κανω κ ενα συνολικο service....
2) Να το παω στην αντιπροσωπεια η σε αλλον τεχνικο και αν ναι σε ποιον? (ακουω προτασεις).
3) Αν ενω εχει τελειωσει η μπαταρια το ρολοι σταματησει κ μεινει ετσι για καιρο υπαρχει προβλημα ή οχι?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

1} service αφορα στο καθαρισμο του μηχανισμου[ του μηχανικου μερους του ρολογιου]και της λιπανσης του, καθως και του ελεγχου των ηλεκτρονικων τμηματων του[κυκλωμα, πηνια]

2} μαλλον θα λαβεις pm, αλλα θεωρω πω η αντιπροσωπεια δεν ειναι μονοδρομος, θα κερδισεις χρονο και χρημα

3) εξαρταται την ποιοτητα της μπαταριας, πανω απο χρονο μην το αφησεις
Τικ τακ, τικ τακ

Αποσυνδεδεμένος CNR

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #371 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 10:51:22 μμ »
Γειά σας, ψάχνω τεχνίτη για το αγαπημένο μου Poljot Strella (cal. 3133), τα πρώτα 2 χρόνια έτρεχε με μόλις +3sec την ημέρα (μέσος όρος), τώρα έχει φτάσει τα +15.6 s/day.

Πρόσφατα έκανα service σε αντίστοιχο μηχανισμό (ίδια βάση, λίγο πιο περίπλοκος), και έχασε την "μαλακή" αίσθηση στο κούρδισμα, ενώ και ο χρονογράφος δεν δουλεύει πολύ σωστά (αν πατήσεις απότομα το μπουτόν να εκκινήσει, ο δείκτης των λεπτών πηδάει στο "1" κατευθείαν και μετράει από κεί και πέρα).

Ψάχνω κάποιον που να μπορεί να καθαρίσει, λιπάνει, ρυθμίσει σωστά τον μηχανισμό, να αλλάξει όλες τις φλάντζες και να κάνει και έλεγχο στεγανοποίησης στις 5atm , έχω αγχωθεί ελαφρώς, γιατί προτιμώ να σταματήσω να το χρησιμοποιώ, παρά να έχει την τύχη του άλλου μου ρολογιού, έχει μεγάλη αξία για μένα και δεν θέλω να κάνω πειράματα.

Παρακαλώ, άν κάποιος μπορεί να βοηθήσει, θα ήμουν υπόχρεος.

Αποσυνδεδεμένος SYZo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 426
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #372 στις: Νοέμβριος 29, 2010, 01:56:40 μμ »
καλησπερα παιδια ειμαι απο θεσσαλονικη και εχω ενα orient mako 6500. εχει κατι γρατζουνιες η κασα και μια γρατζουνια το τζαμι και το δαχτυλιδι. επισεις θα ηθελα να του γινει ενα servis για τον λογο οτι περασε δυσκολες ωρες.. ξερετε μηπως κανενα καλο τεχνιτη για να το παω να το δει?

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #373 στις: Νοέμβριος 29, 2010, 02:51:56 μμ »
Σου στελνω π.μ φιλε Syzo ;)

Αποσυνδεδεμένος sk8citizen

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #374 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 12:14:26 πμ »
SER μηπως θα μπορουσες να μου στειλεις κι εμενα ενα pm για τεχνιτη απο Θεσσαλονικη? για service σε 7750.
Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος sirea

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #375 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 10:59:48 πμ »
Τα αυτοματα ρολογια θελουν να τα ρυθμιζεις καθε μηνα για να καταλαβω? (χαζει η ερωτηση)
εχω Ηαμιλτον το οποίο πήγαινε μπροστα το πηγα απο εκει που το πηρα το εστειλαν στην swatch
( περιμενα 15 μέρες) τωρα ειμαι απο τις 29/10/10 που το μετραω (αν το μετραω κ σωστα) 8 λεπτα πισω...
Υπαρχει καποιο προβλημα να το ξαναπαω γιατι εκτος απο την υπομονη μου θα εξαντληθει και η εγγύηση...
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος cercum

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Haute horlogerie
    • Προφίλ
    • Www.Rologas.Com
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #376 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 11:04:37 πμ »
 :)

φυσικα και οχι,

τουλαχιστον μετα απο μια τετραετια θελει άνοιγμα το αυτοματο μετα απο ένα service

απωλεια 16 δευτερολεπτων τη μερα, ειναι αρκετη θα ελεγα

ξαναπηγαινε το, εφοσον ειναι μες την εγγυηση

μην απογοητευεσαι, shit happens:)
Τικ τακ, τικ τακ

Αποσυνδεδεμένος iliasg1979

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #377 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 06:54:45 μμ »
Παρακαλώ π.μ. και σε μένα για τεχνίτη στη Θεσσαλονίκη (service και εγώ ρώσικου-Poljot 31679).

CNR αν κετέληξες κάπου για το strella σου θα ήθελα να με ενημερώσεις σε παρακαλώ με π.μ. αν σου είναι εύκολο.
Επίσης πες μου σε παρακαλώ με π.μ. σε ποιον πήγες και είχε πρόβλημα και το δικό σου ρώσικο?

Αποσυνδεδεμένος CNR

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #378 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 11:18:33 μμ »
iliasg : Ο τεχνίτης που πήγα τον 31681, δεν μπορώ να πώ σίγουρα οτι ήταν κακός, το γεγονός είναι οτι ο χρονογράφος (τον οποίο επισκεύασε) έχει αυτή τη δυσλειτουργία τώρα (αν πατήσεις αποφασιστικά το μπουτόν να εκκινήσει, ο δείκτης των λεπτών πηδάει ένα λεπτό πίσω, στο 29 δηλαδή και μετράει από κει και πέρα δηλ. 30-1-2 κλπ ), θα έπρεπε όμως να του το πώ και να δώ την αντίδρασή του για να μπορέσω να πώ αν είναι κακός επαγγελματίας ή απλά έτυχε, στο κάτω κάτω κανείς δεν είναι αλάνθαστος, αν μπορούσα να πώ σίγουρα οτι ήταν κακός, θα είχα πει δημόσια το όνομά του.
Για δικούς μου όμως (ψυχολογικούς) λόγους, μάλλον θα προτιμήσω να το πάω σε άλλον το ρολόι για (επαν)επισκευή :-) ελπίζοντας να βρώ τον "καλό" για τα μωρά μου.

Edit: Όσο για το που θα πάω, μάλλον κατέληξα, αλλά περίμενε να πάω πρώτα ώστε να ξέρω και κάτι περισσότερο να πω, υπόψιν όμως είναι Αθήνα όπως και εγώ, εσύ δεν είσαι Θεσσαλονίκη ;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2010, 11:26:12 μμ από CNR »

Αποσυνδεδεμένος iliasg1979

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #379 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 11:50:17 μμ »
Ναι εγώ για Θεσσαλονίκη ενδιαφέρομαι. :-\
Και με το ρώσικο έχω περίπου ίδιο πρόβλημα.
Όταν ξεκινώ το χρονογράφο, πετάγεται προς τα πίσω απότομα ο δείκτης για 3-4 sec και μετά ξεκινάει να μετράει.
Ότι να ναι λέμε! :nutty: