Αποστολέας Θέμα: Seiko MM 300m vs Rolex SubC  (Αναγνώστηκε 64851 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #180 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 04:20:30 μμ »
Αφήστε αγαπητέ μου τους άλλους να λένε την γνώμη τους,ούτε στην Rolex μέσα να δουλεύατε ήμαρτον.....

Αυτοσυγκρατήθηκε, ας το προσπεράσουμε τώρα και γράψτε για το θέμα του τίτλου.

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #181 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 04:27:13 μμ »
Ντένη γιατί πιστεύεις ότι η (Grand) Seiko δεν μπήκε ποτέ στον κόπο να προσαρμόσει την τεχνογνωσία της σε πιο ανθρώπινες διαστάσεις; Ακόμα και τα dress κομμάτια της, αυτόματα τε και κουρδιστά, έχουν ύψος 12άρι, όσο και ένα Sub.
Δεν είναι δείγμα πιο υψηλής τεχνογνωσίας το να χωράει μια κατά τα άλλα εξαιρετική μηχανή σε ρολόι για ανθρώπινο χέρι και όχι ματσακόνι;
Έχω βάλει ΜΜ και με κούρασε στο 5λεπτο. Αντίθετα, από άποψη βολικότητας, θα μπορούσε ένα 5ψήφιο sub ή GMT και οριακά το ExpII 42 να είναι το μοναδικό μου ρολόι.
Σωστος.. να και κατι που δεν εθιξε κανεις. Ασχετα με τα τεχνικα ενα σαμπ ενα gmt ή ποσο μαλλον ενα datejust φοριουνται ανετα ως καθημερινα απο πιο μικρους καρπους ή απο ανθρωπους που δε θελουν ή δε μπορουν να φορανε χοντρα ψηλα ρολογια οπως εγω.. και εγω οταν φορεσα ΜΜ300 με ειχε κουρασει στο 2λεπτο οχι 5λεπτο..

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #182 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 04:28:33 μμ »
Ντένη γιατί πιστεύεις ότι η (Grand) Seiko δεν μπήκε ποτέ στον κόπο να προσαρμόσει την τεχνογνωσία της σε πιο ανθρώπινες διαστάσεις; Ακόμα και τα dress κομμάτια της, αυτόματα τε και κουρδιστά, έχουν ύψος 12άρι, όσο και ένα Sub.
Δεν είναι δείγμα πιο υψηλής τεχνογνωσίας το να χωράει μια κατά τα άλλα εξαιρετική μηχανή σε ρολόι για ανθρώπινο χέρι και όχι ματσακόνι;
Έχω βάλει ΜΜ και με κούρασε στο 5λεπτο. Αντίθετα, από άποψη βολικότητας, θα μπορούσε ένα 5ψήφιο sub ή GMT και οριακά το ExpII 42 να είναι το μοναδικό μου ρολόι.

Δε νομίζω Βίκτωρα ότι  είναι θέμα κατασκευαστικής αδυναμίας, εύκολα μπορούν να φτιάξουν λεπτό ρολόϊ, με λεπτή καλίμπρα και μάλιστα το έχουν ήδη κάνει με την 6L35 (δες ας πούμε το presage SJE073)
Φαντάζομαι ότι η προσήλωση σε συγκεκριμένες προδιαγραφές είναι θέμα παράδοσης γι' αυτούς. Απ' την άλλη, επειδή  μιλάμε γα τα GS (που σχετικά πολύ πρόσφατα προσφέρονται στις δυτικές αγορές), μπορεί το ορισμένο πάχος του ρολογιού να είναι αισθητικά επιθυμητό στην Ιαπωνική αγορά. Και όχι μόνο εκεί, εμένα ας πούμε μ αρέσουν τα παχουλά ρολογάκια, το θέλω το presence. Kαι τέλος, κρίνοντας από το Peackock, λέω ότι φοριέται τόσο άνετα όσο ακριβώς το Explorer, δεν καταλαβαίνω διαφορά.

Για το ΜΜ το ακούω συχνά ότι είναι βαρύ κλπ, δεν ξέρω, προφανώς είναι θέμα συνήθειας, ποτέ δεν με κούρασε.Έχει σχεδόν την ίδια lug to lug απόσταση με το Sub, 48mm το  Rolex, 49mm το ΜΜ, που επιπλέον έχει και την κόρώνα στο 4. Η διαφορά είναι στο ύψος και βέβαια στο βάρος. Όπως και το Fifty Fathoms, που ναι μεν είναι 45άρι, αλλά έχει κι αυτό κοντά lugs και γι' αυτό φοριέται άνετα, όπως ξέρεις.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #183 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 04:31:50 μμ »
και εγω οταν φορεσα ΜΜ300 με ειχε κουρασει στο 2λεπτο οχι 5λεπτο..

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όταν θα βρεθούμε, θυμήσου να σου φέρω το Emperor Tuna, να το βάλεις και να χρονομετρήσουμε δευτερόλεπτα....  ::)

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #184 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 04:36:09 μμ »
Αφήστε αγαπητέ μου τους άλλους να λένε την γνώμη τους,ούτε στην Rolex μέσα να δουλεύατε ήμαρτον.....
Τα πανεράι μου δε σας άρεσαν; Τα προσπεράσατε είδα.

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #185 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 04:40:30 μμ »
παντως αυτοι που δουλευουν μεσα στη seiko στ εργοστασια στη Μαλαισια τη Κινα η και την Ιαπωνια να δωσουν σημα να σταματησει το κοπυ παστε

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #186 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 05:12:23 μμ »
Όταν θα βρεθούμε, θυμήσου να σου φέρω το Emperor Tuna, να το βάλεις και να χρονομετρήσουμε δευτερόλεπτα....  ::)
ευχαριστως να βρεθουμε..! Περα απ τα σεικο θελω σεμιναρια φωτογραφιας!!

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #187 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 05:16:24 μμ »
Δε νομίζω Βίκτωρα ότι  είναι θέμα κατασκευαστικής αδυναμίας, εύκολα μπορούν να φτιάξουν λεπτό ρολόϊ, με λεπτή καλίμπρα και μάλιστα το έχουν ήδη κάνει με την 6L35 (δες ας πούμε το presage SJE073)
Φαντάζομαι ότι η προσήλωση σε συγκεκριμένες προδιαγραφές είναι θέμα παράδοσης γι' αυτούς. Απ' την άλλη, επειδή  μιλάμε γα τα GS (που σχετικά πολύ πρόσφατα προσφέρονται στις δυτικές αγορές), μπορεί το ορισμένο πάχος του ρολογιού να είναι αισθητικά επιθυμητό στην Ιαπωνική αγορά. Και όχι μόνο εκεί, εμένα ας πούμε μ αρέσουν τα παχουλά ρολογάκια, το θέλω το presence. Kαι τέλος, κρίνοντας από το Peackock, λέω ότι φοριέται τόσο άνετα όσο ακριβώς το Explorer, δεν καταλαβαίνω διαφορά.

Για το ΜΜ το ακούω συχνά ότι είναι βαρύ κλπ, δεν ξέρω, προφανώς είναι θέμα συνήθειας, ποτέ δεν με κούρασε.Έχει σχεδόν την ίδια lug to lug απόσταση με το Sub, 48mm το  Rolex, 49mm το ΜΜ, που επιπλέον έχει και την κόρώνα στο 4. Η διαφορά είναι στο ύψος και βέβαια στο βάρος. Όπως και το Fifty Fathoms, που ναι μεν είναι 45άρι, αλλά έχει κι αυτό κοντά lugs και γι' αυτό φοριέται άνετα, όπως ξέρεις.

Εντάξει, δεν είναι θέμα παράδοσης να κάνουν χοντροκομένα ρολόγια για να τα φοράνε τα χεράκια των Ιαπώνων. Ούτε σαν υπόθεση δε στέκεται. Το αποτέλεσμα είναι ότι για να κάνει τα ίδια πράγματα το ΜΜ με το Sub είναι θεόχοντρο και άβολο, σε σχέση πάντα με το Sub.

Τώρα, η 1315 του FF είναι τριβάρελη και στο κάτω κάτω δε συγκρίνεται με τις άλλες από πολλές απόψεις. Και το FF είναι πολύ ψηλό αλλά όλη του η φιλοσοφία νομίζω το βγάζει έξω από τέτοια συγκριτικά (όχι λόγω ανωτερότητας - που πιστεύω ότι είναι - αλλά sui generis χαρακτήρα).

Αποσυνδεδεμένος Marga

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1227
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #188 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 05:17:19 μμ »
Μου κάνει εντύπωση που η ρολεξ γίνεται θέμα τόσο έντονης συζήτησης κάθε φορά.

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι η εταιρεία έχει haters & fans και μου θυμίζει λίγο η φάση apple vs android στα φόρουμ τεχνολογίας.

Κι είναι κρίμα γιατί εδώ δε νομίζω ότι υπάρχουν 15χρονα και όσοι γράφουμε είμαστε μεγάλοι άνθρωποι -οκ εγώ είμαι 29χρ μπουμπουκι να τα λέμε κι αυτα .

Δεν έχω ρολεξ αν και θα το ήθελα πολύ. Προσωπικά για να μπορούσα να πάρω ένα ρολόι 6-7κ θα έπρεπε να κάνω μεγάλες παραχωρησεις στις υπόλοιπες αγορές και αυτό δεν το μπορώ. Δε βρίσκω δλδ το νόημα να μην ψωνίζω να μην κάνω ταξίδια κλπ για να πάρω ένα ρολόι σε μια 3ετια..
Σέβομαι βέβαια κι αυτόν που το κάνει.

Χωρίς να έχω ΙΔΕΑ περί μηχανών κλπ, δε θα έβαζα ποτέ ένα σεικο στην ίδια μοίρα με ένα ρολεξ και σε καμία περίπτωση δε θα έδινα πχ 2κ για σεικο. Έδωσα 2.2 για tag. Quartz κιόλας που άλλος θα τράβαγε τα μαλλιά του.

Οπότε είμαι τρανό παράδειγμα του ποσο αναγνωρίσιμη είναι η ρολεξ στο ευρύ κοινό. Στα δικά μου μάτια ο Ελβετός θα υπερτερεί του Ιάπωνα ΑΛΛΑ αυτό είναι προσωπική άποψη.

Κατά τ άλλα νομίζω δε χρειάζονται νεύρα , καθένα εμέ τα πιστεύω κ τις επιλογές του.

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #189 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 05:25:07 μμ »
εδώ δε νομίζω ότι υπάρχουν 15χρονα και όσοι γράφουμε είμαστε μεγάλοι άνθρωποι

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #190 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 05:30:51 μμ »
Μου κάνει εντύπωση που η ρολεξ γίνεται θέμα τόσο έντονης συζήτησης κάθε φορά.

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι η εταιρεία έχει haters & fans και μου θυμίζει λίγο η φάση apple vs android στα φόρουμ τεχνολογίας.

Κι είναι κρίμα γιατί εδώ δε νομίζω ότι υπάρχουν 15χρονα και όσοι γράφουμε είμαστε μεγάλοι άνθρωποι -οκ εγώ είμαι 29χρ μπουμπουκι να τα λέμε κι αυτα .

Δεν έχω ρολεξ αν και θα το ήθελα πολύ. Προσωπικά για να μπορούσα να πάρω ένα ρολόι 6-7κ θα έπρεπε να κάνω μεγάλες παραχωρησεις στις υπόλοιπες αγορές και αυτό δεν το μπορώ. Δε βρίσκω δλδ το νόημα να μην ψωνίζω να μην κάνω ταξίδια κλπ για να πάρω ένα ρολόι σε μια 3ετια..
Σέβομαι βέβαια κι αυτόν που το κάνει.

Χωρίς να έχω ΙΔΕΑ περί μηχανών κλπ, δε θα έβαζα ποτέ ένα σεικο στην ίδια μοίρα με ένα ρολεξ και σε καμία περίπτωση δε θα έδινα πχ 2κ για σεικο. Έδωσα 2.2 για tag. Quartz κιόλας που άλλος θα τράβαγε τα μαλλιά του.

Οπότε είμαι τρανό παράδειγμα του ποσο αναγνωρίσιμη είναι η ρολεξ στο ευρύ κοινό. Στα δικά μου μάτια ο Ελβετός θα υπερτερεί του Ιάπωνα ΑΛΛΑ αυτό είναι προσωπική άποψη.

Κατά τ άλλα νομίζω δε χρειάζονται νεύρα , καθένα εμέ τα πιστεύω κ τις επιλογές του.

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αγαπητή Μαργαρίτα,

Η κόντρα στο φόρουμ δεν είναι σέικο-ρόλεξ όπως φαίνεται εκ πρώτης. Η κόντρα είναι ρόλεξ εναντίον αυτών που αγαπάνε αληθινά τα ρολόγια. Γιατί κανένας από εμάς που έχουμε ρόλεξ δεν αγαπάει τα ρολόγια. Επενδυτές είμαστε. Κι ας χάναμε το μάθημα στο φροντιστήριο σε όλο το λύκειο επειδή χαζεύαμε ρολόγια στην Πανεπιστημίου. Κι ας δακρύσαμε όταν αγοράσαμε το πρώτο μας tag το οποίο έχουμε ακόμα και το προσέχουμε σαν τα μάτια μας. Κι ας ξυπνάμε τη νύχτα επειδή είδαμε ένα ρολόι στον ύπνο μας. Κι ας κοιτάμε όλα τα χέρια των αγνώστων στο μετρό και στα καφέ να δούμε τι φοράνε.

Τι στιγμή που αγοράσαμε ρόλεξ πάψαμε να αγαπάμε τα ρολόγια. Γίναμε μέτοχοι της εταιρείας, ή δουλεύουμε σε αυτή, ή είμαστε εγγόνια του Hans Wilsdorf. Αυτά μας έχουν καταλογιστεί εδώ τις τελευταίες μέρες. Και μετά λες στον άλλον ότι λέει σαχλαμάρες ή βλακείες και αυτόματα θεωρείσαι υβριστής!

Ευχαριστώ,

Ένας μεγαλομέτοχος της Rolex
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2019, 05:36:39 μμ από maestro »

vintage-master

  • Επισκέπτης
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #191 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 05:42:41 μμ »
The muppet show by Kermit....

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #192 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 05:49:51 μμ »
Ειλικρινά, αν κάποιος διαβάσει απ' την αρχή αυτό το νήμα θα νομίσει ότι βρίσκεται σε κανένα economics forum που μιλάει για ένα νέο παγκόσμιο συναλλακτικο μεσο, τα ατσάλινα ρολεξ..
Προς αποφυγη παρεξηγήσεων ΛΑΤΡΕΥΩ τα ρολεξ αλλά αυτό που έχω δει πολλοί να μην βγάζουν την ζελατίνες ή να τα έχουν στις θυρίδες και να μην τα απολαμβάνουν θεωρώ πως κάπως εκφεύγει της σφαίρας της ωρολογοφιλιας..Σίγουρα υπάρχει αγάπη αλλά μάλλον κάπου στον δρόμο εξοκειλε και καλύφθηκε από το πέπλο του κέρδους...
Αφορισμοι και απόλυτες πεποιθήσεις δεν με εκφραζουν και προσωπικά ποτέ μου δεν έλαβα υπόψη μου στις αγορές μου τυχόν μεταπωλητικες αξίες κλπ..

Αστέρη το παραπάνω sbga229 αν είχε έναν μπρασελέ ανάλογης ποιότητας με αυτή του υπόλοιπου σώματος, δεν πιστεύω να είχε να ζηλέψει σε κάτι το sub, εκτός βέβαια απ' την αναγνωρισιμότητα και την μεταπωλητικη του αξία...Προσωπικά δεν το θεωρώ κόπια, αλλά μάλλον κάτι σαν μια ελκυστικη παραλλαγή με στοιχεία σεικο..Αν δεν είχε τα δικά της ειδοποια στοιχεία ταυτοτητας της τότε ναι θα συμφωνούσα..Το gs απλά σκοτωνει και δεν είναι κάτι τυχαίο..
Προσωπικά δεν μπορώ τα πολύ λεπτά ρολόγια και κάτω από 42, θέλω bulky κάσες γιατί θέλω να έχει εντονη παρουσία το ρολόι..Και ναι αν είχα να διαλέξω μεταξύ sub και ds43 θα πήγαινα στο δεύτερο με κλειστά μάτια...
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #193 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 06:07:30 μμ »
The muppet show by Kermit....
Όσα δε φτάνει η αλεπού

vintage-master

  • Επισκέπτης
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #194 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 06:13:53 μμ »
Όσα δε φτάνει η αλεπού

Πλακίτσα κάνουμε αγαπητέ...🥰🥰🥰

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #195 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 06:25:28 μμ »
Ρε παιδια μια που εδώ γράφουν και seikisti πορωμενοι. Κάντε μου μια πρόταση σε seiko titanio καταδυτικό και μπαμπατσικο

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #196 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 06:37:26 μμ »
Ρε παιδια μια που εδώ γράφουν και seikisti πορωμενοι. Κάντε μου μια πρόταση σε seiko titanio καταδυτικό και μπαμπατσικο

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #197 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 06:38:24 μμ »
Ρε παιδια μια που εδώ γράφουν και seikisti πορωμενοι. Κάντε μου μια πρόταση σε seiko titanio καταδυτικό και μπαμπατσικο

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Shogun

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #198 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 06:39:28 μμ »
Το sogun Δημήτρη κυκλοφορεί???

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #199 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 06:39:59 μμ »
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones