Αποστολέας Θέμα: Seiko MM 300m vs Rolex SubC  (Αναγνώστηκε 64818 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jiorg

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #140 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 08:50:15 πμ »
Απίστευτο το τι μπορεί να κάνει το μάρκετιν τελικά. Μπορεί να κάνει ορολογόφιλους ανά τον κόσμο να τσακώνονται.
Ποιος θα τσακωνόταν άραγε έτσι για τα Ρόλεξ πριν από μερικά (όχι πολλά χρόνια) χρόνια, τότε που οποιοδήποτε ατσάλινο ρόλεξ  μπορούσε να το αποκτήσει ο οιοσδήποτε μέτρια προς καλά πληρωμένος υπάλληλος; Είναι απορίας άξιον το πως μια εταιρία, δίχως να αλλάξει το βασικό της προϊόν, απλά αλλάζοντας μάρκετιν, προκαλεί τόσα πάθη.

Ανεξάρτητα από το εάν τα Ρόλεξ είναι στάτους σύμπολ, είτε είσαι λαϊκατζής, είτε είσαι μεγαλογιατρός, σίγουρα είναι πολύ καλά ρολόγια. Όμως υπάρχουν ΠΟΛΛΑ πολύ καλά ρολόγια (ίσως και πολύ καλλίτερα σε σχέση value for money) των οποίων οι φαν δεν είναι τόσο φανατισμένοι όσο οι ρολεξόφιλοι. Μήπως κύριοι ρολεξόφιλοι αυτό θα πρέπει να σας προβληματίσει; Μήπως έχετε πέσει θύμα μάρκετιν;
Μήπως όσοι σκέφτονται πόσα λεφτά θα βγάλουν αγοράζοντας ένα Ρόλεξ δεν είναι φίλοι του ρολογιού και είναι απλά "επενδυτές", σαν και αυτούς που είχε γιομήσει η Ελλάδα τις χρυσές εποχές του χρηματιστηρίου;

Το ρολόι θα έπρεπε να είναι πάθος και, εκτός εάν είσαι έμπορος, τα πάθη κοστίζουν. Υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά ο κανόνας είναι ότι κοστίζουν. Όταν φτάνω να διαβάζω σε θρεντ "πόσα λεφτά θα βγάλω αγοράζοντας ή πωλώντας το τάδε Ρόλεξ", παύω να διαβάζω. Κύριοι (μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός χεριού) φανατισμένοι με τα Ρόλεξ, κάμετε κακό στο φόρουμ. Είμαι σίγουρος ότι έχετε "απομακρύνει" πολλά μέλη από μέχρι τώρα.

Το θέμα δεν είναι η Seiko. Το θέμα ήταν πάντα η Ρόλεξ. Όσοι γράφουν υπέρ της Seiko, από ότι βλέπουμε εδώ μέσα, είναι κάτοχοι πολλών διαφορετικών εταιριών. Οι Ρολοξέκηδες όμως είναι μόνο ρολεξάκηδες. Χαλαρώστε λοιπόν γιατί όπως το πάτε θα μείνετε οι 3-4 να ποστάρετε τα ίδια ρολόγια όλη μέρα και να χαίρεστε.

Φυσικά δεν είναι όλοι οι φίλοι της Ρόλεξ στη ίδια κατηγορία. Υπάρχουν και αυτοί που δεν είναι φανατισμένοι. Σε αυτούς βγάζω το καπέλο γιατί κρατούν τις ισορροπίες...

Επειδη παλια ηταν "ωρολογοφιλο" φορουμ, και οχι υποενοτητα του capital να εχουμε ημερησιο και μηνιαιο δελτιο τιμων.
Τις τιμες τις γνωριζουν προφανως ολοι εδω μεσα, αλλοι περισσοτερο, αλλοι οπως ειναι εμφανες , λιγοτερο.
Δε με απασχολει καν να κρινω ποσα ρλξ εχει ο καθενας, τι κανει τα χρηματα του( ενα μελος την περναει με 700 ευρω το μηνα, ενω αλλο με 10000 ευρω) αυτο ομως που με λυπει ιδιαιτερα, ειναι οτι δε διακρινω καποια αγαπη για το ρολοι.
Η αγαπη εχει χαθει.
Δε μου λεει κατι  η κτηση 5,10, 15 ρλξ, αν υπαρχουν μονο αυτα, ειναι χαρτοφυλακιο.
Ειναι ομορφα(καποια), ποιοτικοτατα, αλλα ΔΕΝ υποδεικνυουν καποια αγαπη για το ευρυτερο αντικειμενο.
Ειναι μια θεωρητικα ασφαλης ( για καποιους) τοποθετηση και επενδυση των χρηματων τους, αλλα μην το συγχεουμε με την αγαπη και τη γνωση για το ρολοι.
Σαφως και ειναι επιλογη και δικαιωμα να τα κατεχει καποιος, και ξαναειπα, δε θα κρινω κανεναν, ειδικα πισω απο μια οθονη, αλλα οι φανατισμοι και αυτο το υφος εκφρασης , διατυπωσης και ανταπαντησεων δε μου αρεσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2019, 09:08:49 πμ από Jiorg »

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #141 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 09:03:01 πμ »
Να χαίρεστε τα ρολόγια σας αγαπητέ και πάντα με υγεία,αλλά μάλλον όπως είχα καταλάβει έχετε
χάσει την έννοια του τι σημαίνει συλλεκτικό ρολόι,γιατί όλα αυτά που μας παραθεσατε τα βρίσκεις εύκολα ανεξάρτητου τιμής.-
Κλαίω

vintage-master

  • Επισκέπτης
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #142 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 09:36:17 πμ »
Πάρτε ένα μαντηλάκι με το λογότυπο της Rolex και σκουπίστε τα δάκρυα σας.-

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #143 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 09:37:31 πμ »
Πάρτε ένα μαντηλάκι με το λογότυπο της Rolex και σκουπίστε τα δάκρυα σας.-
Μαντηλάκια μόνο σε σέικο έχω, μιας χρήσης

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #144 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 09:47:59 πμ »
.............όλα αυτά που μας παραθεσατε τα βρίσκεις εύκολα ανεξάρτητου τιμής.-



vintage-master

  • Επισκέπτης
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #145 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 09:49:19 πμ »
Εγώ αγαπητέ μου δεν έχω κόλλημα με κάποια μάρκα.-

Υ.Γ. από αυτές εδώ της συζητήσεις καταλαβαίνουν όλοι το επίπεδο του καθενός.-

vintage-master

  • Επισκέπτης
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #146 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 09:56:27 πμ »


Τι δεν καταλαβαίνεις αγαπητέ? Αν δεν γνωρίζεται και εσείς τι σημαίνει συλλεκτικό ρολόι...υπάρχει
και το google...

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #147 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 10:00:28 πμ »
Τι δεν καταλαβαίνεις αγαπητέ? Αν δεν γνωρίζεται και εσείς τι σημαίνει συλλεκτικό ρολόι...υπάρχει
και το google...
δυστυχως το google εχει μονο φωτογραφιες ! Λιγο πιο συγκεκριμενα με το θεμα τιμουλα ;

vintage-master

  • Επισκέπτης
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #148 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 10:19:15 πμ »
Υπάρχει σε ένα χ φόρουμ ένα χ μέλος που έχει ένα χ ρολόι και σου λέει ότι το ρολόι μου είναι
συλλεκτικό,τώρα αν αυτό το ρολόι όλα αυτά τα χρόνια που έχει κυκλοφορίσει και έχουν βγει από
το εργοστάσιο πχ 10000 ρολόγια και το βρίσκεις παντού στον πλανήτη από χ ευρώ έως χ ευρώ
δεν καταλαβαίνω την συλλεκτικοτητα του.-

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #149 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 10:24:24 πμ »
Υπάρχει σε ένα χ φόρουμ ένα χ μέλος που έχει ένα χ ρολόι και σου λέει ότι το ρολόι μου είναι
συλλεκτικό,τώρα αν αυτό το ρολόι όλα αυτά τα χρόνια που έχει κυκλοφορίσει και έχουν βγει από
το εργοστάσιο πχ 10000 ρολόγια και το βρίσκεις παντού στον πλανήτη από χ ευρώ έως χ ευρώ
δεν καταλαβαίνω την συλλεκτικοτητα του.-
Ειλικρινά δεν στέκουν αυτά που λέτε. Ζητήσατε να δείτε συλλεκτικά ρολόγια και σας έδειξα μερικά από τα πλέον συλλεκτικά, δε νομίζω πως έχει νόημα να το συνεχίσετε.

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #150 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 10:32:57 πμ »
Εγώ αγαπητέ μου δεν έχω κόλλημα με κάποια μάρκα.-

Υ.Γ. από αυτές εδώ της συζητήσεις καταλαβαίνουν όλοι το επίπεδο του καθενός.-
Τώρα εσύ φίλε περνάς στην απέναντι όχθη. Εμμέσως βριζεις το επίπεδο του συνομιλητή σου. Δηλαδή τι έχει το επίπεδο του maestro???? Είναι χαζός η κάτι άλλο που δεν κατάλαβα?? Για να διευθύνει συμφωνική ορχήστρα μαλλον υψηλό επίπεδο έχει. Και όσον αφορά "το ανεξαρτήτου τιμής" αν η τιμή δεν παίζει ρόλο έχω σου βρίσκω ότι γουστάρεις!!! Αν θέλεις σου βρίσκω και το ρολοι του ΝαπολέωνταΑλήθεια το 1870 που οι Ελβετοί κάνανε ρολόγια οι Ιάπωνες τι κάνανε??

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


vintage-master

  • Επισκέπτης
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #151 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 10:35:43 πμ »
Ο κάθε ένας έχει την γνώμη του,ούτε προσβάλω κανέναν ούτε συνεχίζω κάτι αγαπητέ.-

Υ.Γ. αν κάποιος μου έλεγε ότι έχω στον καρπό μου το ρολόι που φόραγε ο Neil Armstrong στην Σελήνη,τότε θα έλεγα ότι αυτό είναι συλλεκτικό.-

vintage-master

  • Επισκέπτης
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #152 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 10:39:26 πμ »
Τώρα εσύ φίλε περνάς στην απέναντι όχθη. Εμμέσως βριζεις το επίπεδο του συνομιλητή σου. Δηλαδή τι έχει το επίπεδο του maestro???? Είναι χαζός η κάτι άλλο που δεν κατάλαβα?? Για να διευθύνει συμφωνική ορχήστρα μαλλον υψηλό επίπεδο έχει. Και όσον αφορά "το ανεξαρτήτου τιμής" αν η τιμή δεν παίζει ρόλο έχω σου βρίσκω ότι γουστάρεις!!! Αν θέλεις σου βρίσκω και το ρολοι του ΝαπολέωνταΑλήθεια το 1870 που οι Ελβετοί κάνανε ρολόγια οι Ιάπωνες τι κάνανε??

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για πείτε μας αγαπητέ εσείς ένα παράδειγμα συλλεκτικού ρολογιού,και μην κάνετε το δικηγόρο άλλων.-

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #153 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 11:12:28 πμ »
Για πείτε μας αγαπητέ εσείς ένα παράδειγμα συλλεκτικού ρολογιού,και μην κάνετε το δικηγόρο άλλων.-
Δεν ασχολουμε με συλλεκτικά ρολόγια και ούτε θέλω να συνομίλησω μαζί σου γιατί το στυλ σου είναι επιθετικό. Οι συλλέκτες συνήθως είναι περίεργα άτομα και δεν έχουν την αίσθηση του χρήματος. Οπότε δεν μπορώ να μπω στη ψυχολογία ενός συλλέκτη. Ένα όμως nos sub η moonwatch του 2009 για μένα σαν Άγγελο έχει συναισθηματική αξία. Θα το ήθελα στη συλλογή μου. Όταν όμως το βρήκα και το δοκίμασα απογοητευτηκα ειδικά με το sub.  Τελικά πήγα στο sd43.

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #154 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 01:17:23 μμ »
Το γεγονός ότι πλέον στο φόρουμ το 90% των μηνυμάτων είναι για την Ρολεξ, την αξία της της αξιοπιστία της κλπ δείχνει σε πόσο χαμηλό επίπεδο βρισκόμαστε.

Όλοι κοιτάνε το εύκολο κέρδος την εύκολη αναγνώριση και την υπεραξία. Όλοι θεωρούν ότι είναι ποιο μάγκες από τους υπόλοιπους επειδή κατάφεραν και βρήκαν ένα ατσάλινο Ρολεξ ενώ κάποιος άλλος δεν μπορεί. Βλέπουμε συχνά φωτογραφίες μέσα από ένα απρόσωπο πληκτρολόγιο που προσπαθούμε να πάρουμε αξία και αναγνώριση που ίσως μας λείπει από την καθημερινότητα μας.

Σε κάθε περίπτωση σε ένα δημόσιο φόρουμ τα μέλη από την στιγμή που ακολουθούν τους κανόνες έχουν δικαίωμα να αναδείξουν, επιδείξουν απαιτήσουν την θεωρητική τους ανωτερωτητα βάση των ρολογιών τους σε σχέση με άλλα μέλη.

Παρατηρώ ότι το φόρουμ ενώ αριθμει χιλιάδες χρήστες δεν νομίζω να έχει ενεργούς πάνω από 30. Αυτό θα έπρεπε να προβλημάτισει όλη την κοινότητα.

Όλοι έχετε Ρολεξ καλά κάνετε και τα έχετε. Κρατήστε τα για την πάρτη σας και μην προσπαθείτε να παρουσιαστείτε σαν παιδιά ενός ανώτερου Θεού. Αντιθέτως θα έλεγα προσπαθήστε να ελέγξετε τις ορμές σας και αποφασίστε αν το επαγγελμα σας είναι επενδυτής ρολογιών η κάτι άλλο.

Όσοι δεν έχετε Ρολεξ είτε μπορεί να αποκτήσετε είτε και όχι. Ούτε κερδίσατε ούτε χάσατε.

Το μόνο που με ενοχλεί είναι ότι όσοι έχουν 3-4 Ρολεξ προσπαθούν να επιβάλουν σε όλο το φόρουμ για την βέλτιστη επιλογή τους ώστε να μπορέσουν να κοιμηθούν το βράδυ ήσυχα μήπως και σκάσει η μετοχή και δεν προλάβουν να βγουν.


Κατέληξα ότι φίλος του ρολογιού και Ρολεξ δεν πάνε μαζί.
Ρολεξ και θεωρητικό εύκολο κέρδος πάνε μαζί. #allgrey

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #155 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 01:32:22 μμ »
Το γεγονός ότι πλέον στο φόρουμ το 90% των μηνυμάτων είναι για την Ρολεξ, την αξία της της αξιοπιστία της κλπ δείχνει σε πόσο χαμηλό επίπεδο βρισκόμαστε.

Όλοι κοιτάνε το εύκολο κέρδος την εύκολη αναγνώριση και την υπεραξία. Όλοι θεωρούν ότι είναι ποιο μάγκες από τους υπόλοιπους επειδή κατάφεραν και βρήκαν ένα ατσάλινο Ρολεξ ενώ κάποιος άλλος δεν μπορεί. Βλέπουμε συχνά φωτογραφίες μέσα από ένα απρόσωπο πληκτρολόγιο που προσπαθούμε να πάρουμε αξία και αναγνώριση που ίσως μας λείπει από την καθημερινότητα μας.

Σε κάθε περίπτωση σε ένα δημόσιο φόρουμ τα μέλη από την στιγμή που ακολουθούν τους κανόνες έχουν δικαίωμα να αναδείξουν, επιδείξουν απαιτήσουν την θεωρητική τους ανωτερωτητα βάση των ρολογιών τους σε σχέση με άλλα μέλη.

Παρατηρώ ότι το φόρουμ ενώ αριθμει χιλιάδες χρήστες δεν νομίζω να έχει ενεργούς πάνω από 30. Αυτό θα έπρεπε να προβλημάτισει όλη την κοινότητα.

Όλοι έχετε Ρολεξ καλά κάνετε και τα έχετε. Κρατήστε τα για την πάρτη σας και μην προσπαθείτε να παρουσιαστείτε σαν παιδιά ενός ανώτερου Θεού. Αντιθέτως θα έλεγα προσπαθήστε να ελέγξετε τις ορμές σας και αποφασίστε αν το επαγγελμα σας είναι επενδυτής ρολογιών η κάτι άλλο.

Όσοι δεν έχετε Ρολεξ είτε μπορεί να αποκτήσετε είτε και όχι. Ούτε κερδίσατε ούτε χάσατε.

Το μόνο που με ενοχλεί είναι ότι όσοι έχουν 3-4 Ρολεξ προσπαθούν να επιβάλουν σε όλο το φόρουμ για την βέλτιστη επιλογή τους ώστε να μπορέσουν να κοιμηθούν το βράδυ ήσυχα μήπως και σκάσει η μετοχή και δεν προλάβουν να βγουν.


Κατέληξα ότι φίλος του ρολογιού και Ρολεξ δεν πάνε μαζί.
Ρολεξ και θεωρητικό εύκολο κέρδος πάνε μαζί. #allgrey
Νίκο εδώ μέσα όλοι δαιμονοποιουν το κέρδος και κάνουν αντίεπενδυτικα κυριγματα, αλλά όταν έρθει η ώρα να αγοράσουν ή να πουλήσουν γίνονται skroutz και έμποροι. ΌΛΟΙ

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος gmaras

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2354
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #156 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 01:34:04 μμ »
Χαθηκε η μπαλα μαγκες...

Βλεπω ομως τη θετικη πλευρα της εικονας, που συμμετεχουν πολλα μελη... Νεα, παλια... Δεν εχει σημασια. Υπαρχει συμμετοχη!

Θεωρω πως ολες οι αποψεις, απο ολους, ειναι σεβαστες και θα πρεπει να τις αποδεχομαστε και οχι να συμφωνουμε απαραιτητα.

Δε διαχωριζω τους ωρολογοφιλους, αν γουσταρουν μονο Rolex η μονο Seiko. Η αν εχουν τη daytona του Newman η το speedy του Νιλ. Ουτε κατηγορω αν καποιος θελει να μη χανει χρηματα απο τα ρολογια, ασχετως αν αυτο τις περισσοτερες φορες ειναι αναποφευκτο.

Ο καθενας εχει δικαιωμα να αγαπαει τα ρολογια οπως θελει και οποια εταιρεια θελει και να εναποθετει τα χρηματα του σε οποια εταιρεια γουσταρει αυτος, χωρις να δινει αναφορες στο γιατι και πως... Αν θελει να εκφραστει δικαιωμα του.
Στη ζωη κανενας δε σας λεει πως να αγαπατε! Το κανετε οπως εσεις το θεωρειτε σωστο.

Επισης καλο θα ειναι να ειμαστε ευγενικοι και ταπεινοι κι οχι να προκαλουμε στην πρωτο εναυσμα που θα μας δοθει.

Μου αρεσουν τα Ρολεξ και θελω να εχω μονο Ρολεξ...  Στον Σπυρο αρεσουν τα πανερια και εχει μονο τετοια (αντε και κανα δυο ρολεξ επειδη ειναι τσακαλος και ξερει ), σε καποιον αλλον τα Seiko κι εχει μονο τετοια σε αλλον τα Breitling κ.ο.κ.

Ποιος μου λεει οτι η συλλογη μου -αν την επικαλεστει κανεις- πρεπει να ειναι πολυδιαστατη; 500.000€ να ειχα σε ρολογια, το 90% θα ηταν R και μετα απο ενα σε καθε εταιρεια που συμπαθω εγω! Και ο κυριος λογος, επειδη μου αρεσουν πιο πολυ απο ολα τα αλλα. Εν συνεχεια μπορω να αναπτυξω δεκαδες λογους αλλα θα σταθω στο σημαντικοτερο: το προσωπικο γουστο.

Τωρα πως γινεται να αρεσει σε "ολους" η Ρολεξ;

Η απαντηση μου ειναι απλη:
Θεωρω πως περαν της εμφανισης, που θα το θεσω ως υποκειμενικο κριτηριο, ειναι η μοναδικη που συνδυαζει τοσους πολλους δευτερευοντες παραγοντες για να κανεις την επιλογη σου.
Γιωργος

dpsaromialos

  • Επισκέπτης
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #157 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 01:44:10 μμ »


Παράθεση από: nikosl στις Σήμερα στις 02:17:23 μμ
Το γεγονός ότι πλέον στο φόρουμ το 90% των μηνυμάτων είναι για την Ρολεξ, την αξία της της αξιοπιστία της κλπ δείχνει σε πόσο χαμηλό επίπεδο βρισκόμαστε.

Όλοι κοιτάνε το εύκολο κέρδος την εύκολη αναγνώριση και την υπεραξία. Όλοι θεωρούν ότι είναι ποιο μάγκες από τους υπόλοιπους επειδή κατάφεραν και βρήκαν ένα ατσάλινο Ρολεξ ενώ κάποιος άλλος δεν μπορεί. Βλέπουμε συχνά φωτογραφίες μέσα από ένα απρόσωπο πληκτρολόγιο που προσπαθούμε να πάρουμε αξία και αναγνώριση που ίσως μας λείπει από την καθημερινότητα μας.

Σε κάθε περίπτωση σε ένα δημόσιο φόρουμ τα μέλη από την στιγμή που ακολουθούν τους κανόνες έχουν δικαίωμα να αναδείξουν, επιδείξουν απαιτήσουν την θεωρητική τους ανωτερωτητα βάση των ρολογιών τους σε σχέση με άλλα μέλη.


Παρατηρώ ότι το φόρουμ ενώ αριθμει χιλιάδες χρήστες δεν νομίζω να έχει ενεργούς πάνω από 30. Αυτό θα έπρεπε να προβλημάτισει όλη την κοινότητα.

Όλοι έχετε Ρολεξ καλά κάνετε και τα έχετε. Κρατήστε τα για την πάρτη σας και μην προσπαθείτε να παρουσιαστείτε σαν παιδιά ενός ανώτερου Θεού. Αντιθέτως θα έλεγα προσπαθήστε να ελέγξετε τις ορμές σας και αποφασίστε αν το επαγγελμα σας είναι επενδυτής ρολογιών η κάτι άλλο.

Όσοι δεν έχετε Ρολεξ είτε μπορεί να αποκτήσετε είτε και όχι. Ούτε κερδίσατε ούτε χάσατε.

Το μόνο που με ενοχλεί είναι ότι όσοι έχουν 3-4 Ρολεξ προσπαθούν να επιβάλουν σε όλο το φόρουμ για την βέλτιστη επιλογή τους ώστε να μπορέσουν να κοιμηθούν το βράδυ ήσυχα μήπως και σκάσει η μετοχή και δεν προλάβουν να βγουν.


Κατέληξα ότι φίλος του ρολογιού και Ρολεξ δεν πάνε μαζί.
Ρολεξ και θεωρητικό εύκολο κέρδος πάνε μαζί. #allgrey`
Σωστός!!



Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #158 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 01:47:31 μμ »
Εμένα προσωπικά το «τσουβάλιασμα» με ξενέρωσε και δεν βλέπω ποιος λόγος υπάρχει να λογοδοτήσω γιατί έχω Ρόλεξ και δεν έχω Πανεράι ή Breitling στην συλλογή μου, γιατί και πόσο αγόρασα τα ρολόγια μου κτλ.. τα λέμε όταν ηρεμήσω γεια σας


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #159 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 02:22:01 μμ »
Να πω την αληθεια και εμενα με ενοχλησε το τσουβαλιασμα, οπως με ενοχλουν ολες οι απολυτες αποψεις.
Με εχει ενοχλησει επισης λιγο η ειρωνια του φιλου vintagamaster και η επαρση του φιλου maestro.
Φαινετε σα να εχετε αδυναμια να συζητησετε με ανοικτομυαλο τροπο, χωρις προκαταληψεις αλλα με επιχειρηματα.
Παιρνετε τη μια ή την αλλη θεση και το πατε μεχρι τερμα. Ελπιζω να ειναι μονο τα αβαταρ ετσι.