Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4214691 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1220 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 09:22:59 μμ »
Κύριε Διευθυντά, όταν λέω οτι δεν έχει ανάγκη το marketing, δεν εννοώ ότι έπεσαν οι άνθρωποι για ύπνο.

Ξαναλέω. Κάνει όσο τζίρο κάνουν όλοι οι άλλοι μαζί. Που σημαίνει αφού η διαφημιστική δαπάνη βγαίνει βάσει τζίρου, οτι για να έκανε τόση προσπάθεια όση οι άλλοι, θα έπρεπε να έχει σε όλα τα περιοδικά του χώρου τις μισές διαφημίσεις.

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ. Έχετε δει τα καινούργια της εργοστάσια; Και τα εργοστάσια των εταιρειών που αντιπαραθέτουν κάποιοι; Είναι άδικο σε μια εταιρεία να την βάζει κανείς "απέναντι" στην Rolex και να την συγκρίνει.
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος Petros1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 438
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1221 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 09:30:39 μμ »
Συμφωνώ σ αυτό .

Τα ρολόγια της μπορεί να αρέσουν ή να μην αρέσουν σε κάποιον,αλλά σαν εταιρία δε μπορεί να συγκριθεί με καμμία άλλη του χώρου.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1222 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 09:31:44 μμ »
Καταρχην οι πατεντες κ οι καινοτομιες που εχει ειναι παρα πολλες και μην τις υποτιμας γιατι πολλες απο αυτες ισως να εχει το ρολοι που φορας αυτη την στιγμη κ τις ειδε απο την rolex ή που δεν θα τις ειχε αν δεν ηταν η rolex......!

Oσο αναφορα οταν ρωτας και λες τωρα κανουν τιποτα εννοεις πχ τα τελευταια 5 χρονια? και αν ναι σε πιο τομεα? εσωτερικα (μηχανη) , εξωτερικα? που? anyway θα σου πω μερικες απο τις εξελιξεις που μου ερχονται ετσι στο μυαλλο :

1)o 4160 μηχανισμος του yachtmaster II ο πρωτος μηχανισμος στον κοσμο με αντιστροφη προγραμματισμενη μετρηση.
2)Το parachrom blue που ειναι 10 φορες πιο ισχυρο σε δονησεις και πιο ισχυρο σε μαγνητικα πεδια απο το απλο

3) αντικραδασμικο συστημα 100% ιn house το  paraflex
4)o 4130 μηχανισμος στο daytona που θεωρειται απο τους καλυτερους πιο πρακτικους κ πιο ευκολους για service μηχανισμους στον πλανητη
5) στο deep sea το ring lock system (3900m)

6)o glidelock clasp που μπηκε στο νεο submariner και DSSD
7) εβγαλαν το milgauss με τo faraday cage που εγγυαται την αντισταση σε 1000 guass
8) κεραμικες στεφανες με νεο μηχανισμο απο κατω κτλ κτλ που μου διαφευγουν αυτη την στιγμη







μα καλα τωρα ανακαλυψαμε την αμερικη?


Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1223 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 09:35:11 μμ »
Διαβάζω τόση ώρα τα ποστ και άκρη δεν μπορώ να βγάλω....1000 άνθρωποι,1000 γνώμες έλεγε ο συγχωρεμένος ο παππούς μου!!!
Γι'αυτόν ακριβώς το λόγο υπάρχουν τόσες εταιρείες και τόσα ρολόγια. Ο καθένας αγοράζει σύμφωνα με τα δικά του κριτήρια και πάνω απ'όλα σύμφωνα με την δική του τσέπη!!!! Αλλίμονο αν όλοι αγόραζαν μόνο Rolex ή μόνο Seiko κλπ.

Δεν νομίζω οτι υπάρχουν σήμερα "κακές" εταιρείες και "κακά" ρολόγια. Υπάρχουν τα πάντα για όλους. Διαλέγεις και πέρνεις. Το να προσπαθεί κάποιος να αποδείξει οτι η εταιρεία που συμπαθεί είναι καλύτερη από μία άλλη, κατά την ταπεινή μου άποψη είναι ανούσιο.
Κάθε εταιρεία έχει επικεντρωθεί σε κάποιους στόχους και αυτούς προσπαθεί να επιτύχει. Αυτό δεν σημαίνει οτι είναι αποδεκτό από το σύνολο των καταναλωτών. Για μένα π.χ. κορυφαία εταιρεία είναι η Seiko γιατί μπορεί να προσφέρει ρολόγια για όλους. Αυτόματα, quartz, kinetic, spring drive και σε ένα εύρος τιμών από 50,00€ μέχρι 120.000,00 € (με τις θυγατρικές τις μαζί). Η ουσία λοιπόν δεν είναι ποια εταιρεία είναι η καλύτερη, αλλά ποια εκφράζει εμάς καλύτερα :)

Φιλικά Γιώργος

georges σωστα τα λες αλλα αυτες τις μερες που μιλαμε για την rolex δεν υπαρχει αντιπαλοτητα αναμεσα στην ρολεξ και καποια αλλη εταιρια.. αλλα αντιπαλοτητα αναμεσα στην γνωμη μας για την ρολεξ με την γνωμη-νοοτροπια μερικων που χωρις να ξερουν την υποβαθμιζουν. Απλα λεμε καποια πραγματα μπας και τα δουν κ αρχισουν να σκεφτονται λιγο διαφορετικα.
Όσοι απαξιώνουν την ROLEX απλά δεν ξέρουν ...
... Η δεν θέλουν να ξέρουν.

Φιλικά Στέφανος.
stefmac πολυ σωστος ! συμφωνω!

director

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1224 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 09:38:06 μμ »
Παράθεση
Το να προσπαθεί κάποιος να αποδείξει οτι η εταιρεία που συμπαθεί είναι καλύτερη από μία άλλη, κατά την ταπεινή μου άποψη είναι ανούσιο.

ειμαι απολυτα συμφωνος κι εγω εχω πελαγωσει μ ολα αυτα.

Αγαπητε viwow,ποτε δεν ειπα κατι κακο για την rolex,ειπα οτι για την ιδιοσυγκρασια μου και την αισθητικη μου,κι επιμενω στο μου,δεν ειναι το ρολοι που θα διαλεγα

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1225 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 09:44:20 μμ »
η ρολεξ εχει πολλες πατεντες και το χουμε πει ,κανει ολα αυτα τα ωραια ρολογια ,το φορανε και οι γυφτοι κτλ οπως και την αντιθετη αποψη ξερουτμε για οσους δεν τα επιλεγουν!και στο θεμα ROLEX παμε για συγκρουση?

ναρκοπεδιο θα το κανουμε?


director

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1226 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 09:44:48 μμ »
Παράθεση
georges σωστα τα λες αλλα αυτες τις μερες που μιλαμε για την rolex δεν υπαρχει αντιπαλοτητα αναμεσα στην ρολεξ και καποια αλλη εταιρια.. αλλα αντιπαλοτητα αναμεσα στην γνωμη μας για την ρολεξ με την γνωμη-νοοτροπια μερικων που χωρις να ξερουν την υποβαθμιζουν. Απλα λεμε καποια πραγματα μπας και τα δουν κ αρχισουν να σκεφτονται λιγο διαφορετικα

καλα εμεις τα βλαχαδερα δεν ξερουμε,επισης νομιζω οτι η rolex εχει βρει την καταξιωση της στον καρπο της πλειοψηφιας των κατοικων της Αγιας Βαρβαρας στο ασσορτι με την χοντρη αλυσιδα στο λαιμο.
 :dielaughing: :dielaughing:

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1227 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 09:49:36 μμ »
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοιος φανατισμός υπέρ της Rolex.

Τα προτερήματά της έχουν συζητηθεί μέχρι εξάντλησης, έχει βγάλει το στόμα μας μαλλιά να τα λέμε: Πολύ καλή ποιότητα, αξιοζήλευτες καινοτομίες, άφθαρτη στο χρόνο...  

Γιατί πρέπει κάθε λίγο και λιγάκι να την υπερασπίζεται κάποιος μέχρι τελευταίας ρανίδος του αίματός του;
Η συγκεκριμένη εταιρεία δεν το έχει ανάγκη. Όποιος την εκτιμά όσο πρέπει, θα αγοράσει Rolex. Όποιος όχι, .... από δώ παν κι οι άλλοι.  :D

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1228 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 09:51:41 μμ »
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοιος φανατισμός υπέρ της Rolex.

Τα προτερήματά της έχουν συζητηθεί μέχρι εξάντλησης, έχει βγάλει το στόμα μας μαλλιά να τα λέμε: Πολύ καλή ποιότητα, αξιοζήλευτες καινοτομίες, άφθαρτη στο χρόνο...  

Γιατί πρέπει κάθε λίγο και λιγάκι να την υπερασπίζεται κάποιος μέχρι τελευταίας ρανίδος του αίματός του;
Η συγκεκριμένη εταιρεία δεν το έχει ανάγκη. Όποιος την εκτιμά όσο πρέπει, θα αγοράσει Rolex. Όποιος όχι, .... από δώ παν κι οι άλλοι.  :D
αμ μπραβο :2thumbs:

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1229 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 10:04:36 μμ »
Oxi δεν το πηρα προσωπικα.. συζητηση κανουμε!:)
και εγω τις παω τις alfa........!
οπως και πολλοι αλλοι.......

Θαύμασα τον Παρθενώνα
και σε κάθε του κολώνα
βρήκα τον χρυσό κανόνα
Όμως σήμερα το λέω
βρίσκω το καλό και ωραίο
σε μια σπορ Άλφα Ρομέο
Καλοκαίρια και χειμώνες
νά 'ναι γύρω μου ελαιώνες
πίσω μου όλ' οι αιώνες
Κι όπου μπρος ο δρόμος βγάζει
και σε πειρασμό με βάζει
δώσ' του να πατάω το γκάζι
Με τη δύναμη του λιόντα
και με του πουλιού τα φόντα
πιάνω τα εκατόν ογδόντα
Γειά σας θάλασσες και όρη
γειά σας κι έχω βάλει πλώρη
για της Αστραπής την Κορη

 ;)
Αχ, αυτά τα έγραφε αυτά ο Ελύτης για τις Veloce (; ) και τις GTV (; )...
και μετά ήρθε το Fiat group, τα δεν ξέρω και εγώ πόσα κοινά κομμάτια με τις Dedra, η αλλοίωση του χαρακτήρα...
Aλλά το περιτύλιγμα και την άχλη του μύθου την κράτησαν, γιατί την χρειάζονταν. Μαρκετινγκ. Και εμείς συνεχίζουμε να τις ονειρευόμαστε και να τις αγοράζουμε, ίσως και για αυτό που αντιπροσώπευαν παλιά.
Το ίδιο και η Rolex. Πέρα από τους φιγουρατζήδες, πέρα από αυτούς που θέλουν μία ασφαλή επιλογή, υπάρχουν και κάποιοι που το αγοράζουν για αυτό που ήταν και αντιπροσώπευε κάποτε και που το θυμίζει ακόμη.

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1230 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 10:06:01 μμ »

 Όποιος την εκτιμά όσο πρέπει, θα αγοράσει Rolex. Όποιος όχι, .... από δώ παν κι οι άλλοι.  :D

Αυτό δεν είναι απαραίτητο....Εγώ εκτιμώ απεριόριστα την Rolex αλλά μάλλον ποτέ δεν θα αγοράσω ένα....Το μόνο που ίσως αγόραζα κάποτε θα ήταν ένα ατσάλινο daytona αλλά και πάλι αν έβρισκα το παλιό καλό Zenith θα το προτιμούσα σε σχέση με το Daytona ;)

Η εκτίμηση εκτίμηση αλλά μέχρι εκεί (σταματάω εδώ γιατί μαλλον θα το πάμε στους διαξιφισμούς το θέμα :D :D :D)

Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1231 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 10:08:09 μμ »
Αχ, αυτά τα έγραφε αυτά ο Ελύτης για τις Veloce (; ) και τις GTV (; )...
και μετά ήρθε το Fiat group, τα δεν ξέρω και εγώ πόσα κοινά κομμάτια με τις Dedra, η αλλοίωση του χαρακτήρα...
Aλλά το περιτύλιγμα και την άχλη του μύθου την κράτησαν, γιατί την χρειάζονταν. Μαρκετινγκ. Και εμείς συνεχίζουμε να τις ονειρευόμαστε και να τις αγοράζουμε, ίσως και για αυτό που αντιπροσώπευαν παλιά.
Το ίδιο και η Rolex. Πέρα από τους φιγουρατζήδες, πέρα από αυτούς που θέλουν μία ασφαλή επιλογή, υπάρχουν και κάποιοι που το αγοράζουν για αυτό που ήταν και αντιπροσώπευε κάποτε και που το θυμίζει ακόμη.

Παντού υπάρχει ένας μύθος!!!! ;)

Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1232 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 10:18:18 μμ »
Δεν νομίζω οτι είναι θέμα φανατισμού. Εγώ δεν έχω Rolex, όπως και δεν έχω και κανένα ρολόι αυτής της κατηγορίας,αλλά απάντησα όταν γράφτηκε οτι το Rolex είναι για νεόπλουτους, ή δεν έχει προσφέρει τίποτα.

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1233 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 10:18:35 μμ »
η ρολεξ εχει πολλες πατεντες και το χουμε πει ,κανει ολα αυτα τα ωραια ρολογια ,το φορανε και οι γυφτοι κτλ οπως και την αντιθετη αποψη ξερουτμε για οσους δεν τα επιλεγουν!και στο θεμα ROLEX παμε για συγκρουση?

ναρκοπεδιο θα το κανουμε?



Δεν πηγα για καμια συγκρουση. Απλα ο ACIDBLACK ρωτησε κ απαντησα οσο μπορουσα!

καλα εμεις τα βλαχαδερα δεν ξερουμε,επισης νομιζω οτι η rolex εχει βρει την καταξιωση της στον καρπο της πλειοψηφιας των κατοικων της Αγιας Βαρβαρας στο ασσορτι με την χοντρη αλυσιδα στο λαιμο.
 :dielaughing: :dielaughing:

Δεν ειπα τπτ για εσενα φιλτατε director.... oυτε χαρακτηρισα.. δεν ειναι κακο καποιος να μην ξερει κατι κ να ρωταει για να μαθει.. κ εγω το κανω αυτο για πολλα θεματα.. απλα δεν κρινω επιφανειακα.. το ψαχνω πρωτα.

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοιος φανατισμός υπέρ της Rolex.

Τα προτερήματά της έχουν συζητηθεί μέχρι εξάντλησης, έχει βγάλει το στόμα μας μαλλιά να τα λέμε: Πολύ καλή ποιότητα, αξιοζήλευτες καινοτομίες, άφθαρτη στο χρόνο...  

Γιατί πρέπει κάθε λίγο και λιγάκι να την υπερασπίζεται κάποιος μέχρι τελευταίας ρανίδος του αίματός του;
Η συγκεκριμένη εταιρεία δεν το έχει ανάγκη. Όποιος την εκτιμά όσο πρέπει, θα αγοράσει Rolex. Όποιος όχι, .... από δώ παν κι οι άλλοι.  :D

Δεν πιστευω οτι υπαρχει φανατισμος.... κανουμε μια συζητηση που θα μπορουσαμε να κανουμε κ για αλλες μαρκες ωστε να γνωρισουμε καλυτερα την μαρκα που καταπιανομαστε καθε φορα και να μιλησουμε ειδικα κ σε βαθος για καθε θεμα της. Οχι γενικα να λεμε εχει ποιοτητα ,εχει ιστορια ,εχει αξιοζηλευτες καινοτομιες κτλ κτλ αλλα να λεμε γιατι εχει ποιοτητα , ποια ειναι η ιστορια της , ποιες ειναι οι αξιοζηλευτες καινοτομιες της , πως λειτουργουν, τι ρολο παιζουν στην ωρολογοποιια κτλ κτλ
Μονο ετσι κερδιζεις κατι απο την συζητηση... Το ξερω οτι ειναι δυσκολοτερος τροπος συζητησης αλλα ειναι ο πιο ωφελιμος!
Θα χαρω να αρχισετε κ μια πιο ουσιαστικη κουβεντα κ σε αλλες μαρκες οπως jlc για να μαθω κ εγω πραγματα που σιγουρα δεν θα ξερω για την Jlc ή την ιwc που εχεις κ μια αδυναμια..!          

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1234 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 10:19:36 μμ »
Τα δύο μεγαλύτερα threads  του forum είναι των Rolex και των seiko, σωστά;
Κοιτάξτε πόσα από τα posts στο seiko δείχνουν καινούργια ρολόγια, διαφορετικά κομμάτια, παλιά, seiko που είχαμε, έχουμε, θα πάρουμε την άλλη εβδομάδα, τον άλλον μήνα. Μετρήστε επίσης τα "φιλοσοφικά" posts εκεί μέσα.
Κάντε τώρα το ίδιο και στο thread της Rolex.
Με αυτά που λέω, δεν συγκρίνω τις εταιρίες., απλά επισημαίνω την διαφορετικότητα των posts. Τροφή για σκέψη!

director

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1235 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 10:22:04 μμ »
ρε σεις ψυχοθεραπεια κανουμε,σιγα μην το παρουμε και σοβαρα,nomikos ως συνηθως αστειευομαι και προς Θεου δεν παρεξηγουμαι ποτε μα ποτε.

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1236 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 10:23:19 μμ »
Δεν νομίζω οτι είναι θέμα φανατισμού. Εγώ δεν έχω Rolex, όπως και δεν έχω και κανένα ρολόι αυτής της κατηγορίας,αλλά απάντησα όταν γράφτηκε οτι το Rolex είναι για νεόπλουτους, ή δεν έχει προσφέρει τίποτα.

Φιλικά

Κωστής
μηπως ηρθε η ωρα να μαθουμε τι ρολογια εχεις? ;) (ενικος γιατι φοβαμε τον νιν ;D)
ΥΓ
δεν θα δεχθουμε θαμπες φωτο  8)

director

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1237 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 10:54:47 μμ »
γμτ σας γιατι σταματησατε? μην μου το κανετε αυτο,τι θα κανω τωρα?
θα με ριξετε παλι στα σκληρα και στην ψυχαναλυση.

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1238 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 12:56:15 πμ »
Τροφή για σκέψη (κλισέ, το ξέρω): Το Daytona θα ήταν αυτό που είναι αν δεν το φορούσε ο Ανιέλι; Ή καλύτερα, αν δεν είχε γίνει ευρέως γνωστό ότι το φορούσε ο Ανιέλι;

Αποσυνδεδεμένος Petros1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 438
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1239 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 12:57:50 πμ »
Τροφή για σκέψη (κλισέ, το ξέρω): Το Daytona θα ήταν αυτό που είναι αν δεν το φορούσε ο Ανιέλι; Ή καλύτερα, αν δεν είχε γίνει ευρέως γνωστό ότι το φορούσε ο Ανιέλι;

Mάλλον ο Paul Newman το έκανε γνωστότερο στο ευρυ κοινο....
Δεν είναι τυχαιο που ενα μοντέλο πήρε το όνομά του...