Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4214706 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7940 στις: Απρίλιος 26, 2016, 10:00:07 πμ »
προσωπικά όπως και να δω ένα ατσάλινο Sub, SD, GMT δεν μου κάνει καμιά εντύπωση.

αλλά σε ρολόγια με PCL ή άλλα που είναι κατασκευασμένα από PM, η κακομεταχείρηση/γλέντημα, όπως θέλετε πείτε το, κάνει άσχημο το ρολόι.

Άλλο η μεταχείριση και άλλο η κακομεταχείριση.

Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7941 στις: Απρίλιος 26, 2016, 10:02:51 πμ »
και οποιος λεει μπραβο στον τυπο, ας μου πει αν αυτος θα φοραγε αυτο το ρολοι στο χερι του σε αυτη την κατασταση.
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7942 στις: Απρίλιος 26, 2016, 10:16:47 πμ »
Προσωπικά δεν ξεχωρίζω τα αντικείμενα σε φθηνά-ακριβά.
Δεν μπορώ να κακομεταχειρισθώ ούτε ένα skx (παρότι, το monster είναι το μόνο με το οποίο κολυμπάω).


Για να μη κολλάω τη συζήτηση με τα ρολόγια, ούτε σε κανένα άλλο αντικείμενο μπορώ να συμπεριφερθώ απρόσεκτα.
Απλά, δεν μπορώ!
Έχω ορειβατικό παντελόνι 15ετίας, με την "τσάκιση" και ας έχει γράψει +2.000 χλμ. σε πορείες σε βουνά, βράχους και κάθε είδους διαόλια.
Σπύρο μην εστιάζουμε στον τύπο με το χρυσό gmt,αυτός ειναι ακραίος αλλα για να έχει τετοιο ρολόι σε τέτοια κατάσταση προφανώς δεν είναι και μεροδούλι μεροφάι..Δε μιλάμε για κακομεταχείριση του αντικειμένου αλλά για μεταχείριση...Δε θα μπεις με ερπιν στη θάλασσα για να φοβηθείς να φορέσεις το ρολεξ σου σε αυτή...Τα ρολεξ είναι εκεί που είναι σε πωλήσεις γιατί είναι,όπως είχα ακούσει την έκφραση,τα πιο gada ρολόγια (Go Anywhere, Do Anything)

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7943 στις: Απρίλιος 26, 2016, 10:25:37 πμ »
και πως να κρινουμε? με βαση την ιδιοσυγκρασια αλλου? τοτε γιατι να κρινουμε εμεις?

αντικειμενικη αποψη δεν υπαρχει. ειναι νοητικη ακροβασια αυτο. ολες οι αποψεις ειναι υποκειμενικες.

και ας μην ειμαστε και τοσο politically correct. για μενα εσυ μπορει να εισαι μλακας και εγω να ειμαι μλακας για σενα οπως σκεφτομαι. αυτο ειναι απολυτως φυσιολογικο.

ναι για μενα η daytona δεν ειναι toolwatch και δεν εχει καμια σημασια η αξια της. ουτε το hamilton το intramatic ειναι. και ας εχει το 1/10 της αξιας της. ειναι το context στο οποιο εγω βλεπω αυτα.

τωρα αν αυτος τη θεωρει toolwatch καλα εκανε και τη γλεντησε. για αυτον καλα εκανε. για μενα εκανε μαλακια. και δεν ειναι επαναλαμβανω θεμα χρηματων. το ιδιο θα ελεγα αν ειχε παρει ενα hami

Για άλλη μια φορά δε διάβασες προσεκτικά τι έγραψα και σε λίγο θα κλαψουρίζεις ότι δεν αντέχεις άλλο και παραδίνεσαι. Εγραψα ας μην κρίνουμε μόνο από τη δική μας τσέπη και ιδιοσυγκρασία. Υποκειμενικοί θα είμαστε πάντα, ας προσπαθούμε όμως να είμαστε αντικειμενικοί. Κι αν δεν προσπαθούμε ας μη γενικεύουμε όταν λέμε την - υποκειμενική - μας άποψη.
Αντέχεις ακόμα ρε γατάκι;

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7944 στις: Απρίλιος 26, 2016, 10:36:45 πμ »
Για άλλη μια φορά δε διάβασες προσεκτικά τι έγραψα και σε λίγο θα κλαψουρίζεις ότι δεν αντέχεις άλλο και παραδίνεσαι. Εγραψα ας μην κρίνουμε μόνο από τη δική μας τσέπη και ιδιοσυγκρασία. Υποκειμενικοί θα είμαστε πάντα, ας προσπαθούμε όμως να είμαστε αντικειμενικοί. Κι αν δεν προσπαθούμε ας μη γενικεύουμε όταν λέμε την - υποκειμενική - μας άποψη.
Αντέχεις ακόμα ρε γατάκι;
μα ρε μλκα δεν εκρινα με βαση την τσεπη μου. και θεωρω οτι οφειλεις να κρινεις με βαση την ιδιοσυγκρασια σου. αρκει να νιωθεις καλα με αυτη.
δηλαδη ρε μπαγλαμα με ποιανου θα κρινω? με τη δικια σου? :lol:

για πες μου ομως ρε νουμερο, εσυ θα φοραγες ρολοι σε αυτη την κατασταση? :p

υγ. φυσικα σε αντεχω ακομη. παιρνω χαπια για αυτο :lol:
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7945 στις: Απρίλιος 26, 2016, 10:43:08 πμ »
Εντάξει, προφανώς απαντας χωρίς να διαβάζεις, κόψε τα χαπια, θα σου γράψω εγώ συγκεκριμένα που δεν επηρεάζουν την οραση. Τα δίνω σε όλους όσοι μιλάνε μαζί μου.
Προφανώς ξεκινάμε από την ιδιο-συγκρασία μας, το λέει κι η λεξούλα! Καμιά φορά δεν είναι κακό όμως να την υπερβαίνουμε!!

Αν είχα λεφτά, οπότε δε με ένοιαζε, και το υπόλοιπο στυλ μου ήταν οκ ναι, μπορεί και να τη φορούσα.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7946 στις: Απρίλιος 26, 2016, 10:56:26 πμ »
Σπύρο μην εστιάζουμε στον τύπο με το χρυσό gmt,αυτός ειναι ακραίος αλλα για να έχει τετοιο ρολόι σε τέτοια κατάσταση προφανώς δεν είναι και μεροδούλι μεροφάι..Δε μιλάμε για κακομεταχείριση του αντικειμένου αλλά για μεταχείριση...Δε θα μπεις με ερπιν στη θάλασσα για να φοβηθείς να φορέσεις το ρολεξ σου σε αυτή...Τα ρολεξ είναι εκεί που είναι σε πωλήσεις γιατί είναι,όπως είχα ακούσει την έκφραση,τα πιο gada ρολόγια (Go Anywhere, Do Anything)

Βασίλη, δεν εστίασα στον τύπο με το gmt.
Ούτε στα ρόλεξ και ούτε καν στα ρολόγια.

Αυτό που θέλησα να πω είναι ότι: το να διατηρεί κανείς τα πράγματά του, ή τόχει ή δεν το τόχει!
Δεν πάει να είναι πάμπλουτος, δεν πάει να είναι πάμφτωχος, το αν θα κυκλοφορεί κάποια στιγμή με μ@μημένο ρολόι/παντελόνι κλπ, δεν έχει καθόλου να κάνει με την τσέπη του.

Προσωπική μου άποψη και κυρίως, εμπειρία!  ;)

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7947 στις: Απρίλιος 26, 2016, 11:08:35 πμ »
Εντάξει, προφανώς απαντας χωρίς να διαβάζεις, κόψε τα χαπια, θα σου γράψω εγώ συγκεκριμένα που δεν επηρεάζουν την οραση. Τα δίνω σε όλους όσοι μιλάνε μαζί μου.
Προφανώς ξεκινάμε από την ιδιο-συγκρασία μας, το λέει κι η λεξούλα! Καμιά φορά δεν είναι κακό όμως να την υπερβαίνουμε!!

Αν είχα λεφτά, οπότε δε με ένοιαζε, και το υπόλοιπο στυλ μου ήταν οκ ναι, μπορεί και να τη φορούσα.
Φυσικά και διαβάζω. Και όχι δεν θέλω να υπερβω την ιδιοσυγκρασια μου για να κρίνω. Αυτό λέω. Πόσο δύσκολο είναι να το πιάσεις γατάκι; λολολολ
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7948 στις: Απρίλιος 26, 2016, 11:09:16 πμ »
Μπα Σπύρο μην το λες.
Η προσοχή ή όχι για τα πράγματα μας δε λειτουργεί καθολικά. Είναι ανάλογη του τι σημαίνει για εμάς το κάθε αντικείμενο.
Έτσι μπορεί κάποιος να μη νοιάζεται για το αν ο προφυλακτήρας του αυτοκινήτου του έχει γρατζουνιές, αλλά να μην αντέχει έναν κόκκο σκόνης στο super πικάπ του.
Ή μπορεί να αρρωσταίνει με οποιδήποτε σημάδι στο αυτοκίνητο του, αλλά να μην τον πολυνοιάζει μία γρατζουνιά στο ρολόϊ του.
Ανάλογα με το τι σε ενδιαφέρει περισσότερο ως αντικείμενο, δίνεις & διαφορετική σημασία στη συντήρηση / κατάσταση του...



Sent from my i-phone, using my fingers

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7949 στις: Απρίλιος 26, 2016, 11:38:17 πμ »
Όπως το βλέπει ο καθένας, προσωπικά δε μου αρέσει να έχω τα πράγματά μου σε αυτή την κατάσταση.
Τα ρολόγια μου τα φοράω κανονικά, αλλά φροντίζω να τα έχω στην πένα γιατί έτσι χαίρομαι να τα βλέπω.
Στην προκειμένη περίπτωση όλα είναι καθαρά θέμα μυαλού, εξάσκησης και επιδεξιότητας. Στο τέλος μαθαίνεις να συνυπάρχεις απολύτως αρμονικά και φυσιολογικά μαζί του. Φυσικά και τα απρόοπτα είναι μέρος της ζωής, δεν μπορείς να αποφύγεις τα πάντα. Απλώς προσέχουμε για να έχουμε.
Οπως σε καθετί, για να γίνει σωστή χρήση και διαχείριση, πριν απ' ο,τιδήποτε άλλο θα πρέπει να αφιερώσεις χρόνο. Χρειάζεται γνώση, αγάπη, σεβασμός και μελέτη σε ό,τι κι αν κάνεις...
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7950 στις: Απρίλιος 26, 2016, 11:42:17 πμ »
Συμφωνώ με τον Άρη!  :up:



Αν είναι να αλλάξει το θέμα, προτείνω λίγο ρολεξοχάζεμα:  ;)

http://forum.watch.ru/misc.php?do=showattachments&t=330546

http://forum.watch.ru/misc.php?do=showattachments&t=312638

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7951 στις: Απρίλιος 26, 2016, 11:46:35 πμ »


Επίσης, άλλο θέμα:

Κάποιος αγόρασε ρόλεξ..

"Man Buys Rolex Daytona For $543 in 1973, Takes It To Antiques Roadshow It's Worth $100,000"






https://www.hodinkee.com/articles/antiques-road-show-vintage-rolex-daytona





Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7952 στις: Απρίλιος 26, 2016, 11:50:24 πμ »
Βασίλη, δεν εστίασα στον τύπο με το gmt.
Ούτε στα ρόλεξ και ούτε καν στα ρολόγια.

Αυτό που θέλησα να πω είναι ότι: το να διατηρεί κανείς τα πράγματά του, ή τόχει ή δεν το τόχει!
Δεν πάει να είναι πάμπλουτος, δεν πάει να είναι πάμφτωχος, το αν θα κυκλοφορεί κάποια στιγμή με μ@μημένο ρολόι/παντελόνι κλπ, δεν έχει καθόλου να κάνει με την τσέπη του.

Προσωπική μου άποψη και κυρίως, εμπειρία!  ;)

Σπύρο καταλαβαίνω τι λες και δε διαφωνώ!Κι εγώ είμαι προσεκτικός με τα ρολόγια μου αλλά δε μπορώ και από την άλλη να μη τα φοράω 24 ώρες το 24ωρο ό,τι και να κάνω οπότε και κάτι γρατζουνιές τετοιου στυλ είναι αναπόφευκτες.

Το δε breitling που είχε φορεθεί για 5-6 χρόνια σερί

Δεν αναφέρομαι σε κάτι τραγικό απλώς οτι ειναι επόμενο να σου γρατζουνιστουν όταν τα φοράς.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7953 στις: Απρίλιος 26, 2016, 11:59:39 πμ »
Βασίλη, το ίδιο είναι και τα δικά μου!
Να μην σου πω ότι το po είναι και πιο γρατζουνισμένο.
Αυτά είναι φυσιολογικά!
Και στο κάτω-κάτω τα ρολόγια μας μπορεί κάπως να καταγράφουν και την ιστορία μας (π.χ. μία στιγμή εκνευρισμού, ή χαράς ή και πάθους!   :lol:).

Όμως, άλλο αυτό και άλλο να μην τα προσέχουμε και να κοπανιούνται από όπου περνάμε, ή να τα αφήνουμε να γεμίζουν άμμο το καλοκαίρι (όπως βλέπω να κάνουν πολλοί, παίζοντάς το άνετοι  ::)).

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7954 στις: Απρίλιος 26, 2016, 12:30:40 μμ »
Για να μην παρεξηγηθω,δεν σημαινει οτι μου αρεσει το θεαμα αυτου του ρολογιου πιο πανω ,ουτε ειναι επιδιωξη μου.
Αλλα δεν θα τρελαθω κιολας εαν το χτυπησω!!!  Η διαφορα ειναι οτι ειναι αντικειμενα και οπως ειπε και ο ΒΒ το φορας το χαιρεσαι και μετα αντε στο διαολο!!!
Δεν εχει καμμια σχεση ουτε με αυτοσεβασμο ,ουτε ποσο προσεχεις το σπιτι σου ,την οικογενεια σου και ολα αυτα που αναφερθηκαν πιο πανω!!!
Εγω αυτα θεωρω αρρωστημενα και οχι το γλεντησμα του ρολογιου!!! Και νομιζω οτι αυτο εχει σχεση και με τα χρηματα που εχει ξοδεψει καποιος για την αποκτηση του!!! Ειναι απολυτα σεβαστο!!!
Το να εχεις ενα καταδυτικο ρολεξ και να φορας ενα πλαστικο στην παραλια  αυτο για μενα ειναι ακαταλαβιστικο.....δεν ειπα να το τριβεις στην αμμο....αλλα ρε π@στη μου ηταν ονειρο σου να το αποκτησεις και να νιωσεις την ικανοποιηση αυτη και να το χαιρετε το συρταρι .....η ο επομενος ιδιοκτητης........ΟΧΙ δεν συμφωνω !!!!και για να κανουμε και λιγο πλακα ειναι σαν την θεογκομενα που εχεις χτυπησει και καθεσαι και την χαζευεις και δεν την ακουμπας!!!!! Μην φοβαστε δεν χαλαει το εργαλεο χαρειται το !!!! 
Το προβλημα ειναι καθαρα σεξουαλικο!!!
Σωστός σε όλα.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7955 στις: Απρίλιος 26, 2016, 01:18:27 μμ »
Σε συνέχεια των παραπάνω σκέψεών μου, ακριβώς η ίδια γνώση, μελέτη και εμπειρία χρειάζεται πριν από την επιλογή αγοράς ενός ρολογιού, προκειμένου να μην είναι παράταιρο, ή να μη ''σε φοράει'' αλλά να το φοράς.
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7956 στις: Απρίλιος 26, 2016, 01:23:58 μμ »
Σε συνέχεια των παραπάνω σκέψεών μου, ακριβώς η ίδια γνώση, μελέτη και εμπειρία χρειάζεται πριν από την επιλογή αγοράς ενός ρολογιού, προκειμένου να μην είναι παράταιρο, ή να μη ''σε φοράει'' αλλά να το φοράς.
Ακριβώς! 👍🏻

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7957 στις: Απρίλιος 26, 2016, 04:13:28 μμ »
Παιδιά πάντως αν καταφέρετε να πείσετε τον τύπο με την Daytona να μου την χαρίσει, δεσμεύομαι να την φοράω με περηφάνια κάθε μέρα....  :dielaughing:
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7958 στις: Απρίλιος 26, 2016, 04:17:49 μμ »
Πάντως σε κάθε περίπτωση, τα ρολόγια που ποσταρίστηκαν αποτελούν ακραία περίπτωση. Δεν μιλάμε απλά για "σημάδια χρήσης" μιλάμε για "καταστροφικά σημάδια κακής χρήσης"...


Sent from my i-phone, using my fingers

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #7959 στις: Απρίλιος 26, 2016, 04:23:29 μμ »
Όμως, άλλο αυτό και άλλο να μην τα προσέχουμε και να κοπανιούνται από όπου περνάμε, ή να τα αφήνουμε να γεμίζουν άμμο το καλοκαίρι (όπως βλέπω να κάνουν πολλοί, παίζοντάς το άνετοι  ::)).

Δεν συμφωνώ ότι το παίζουν άνετοι (οκ έχει και τέτοιους), απλά είναι άνετοι.
Είναι αντίστοιχο με αυτούς που παρατάνε το iPhone στην ξαπλώστρα και βουτάνε χωρίς να πάνε σπίτι να πάρουν το παλιό τους NOKIA
και ούτε βάζουν τη μισή παρέα να τους το προσέχει για να κάνουν μια βουτιά.
Έχει και κόσμο άνετο τι να κάνουμε.

Προσέχουμε τα πράγματα μας όσο είναι worth, αν αρχίσουν να μας δυσκολεύουν στην καθημερινότητά μας δεν αξίζει.

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2016, 04:32:01 μμ από Istar »
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"