Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4214689 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #6900 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 12:31:13 μμ »
επειδή είμαι εκτός αγοράς, δεν μπορώ να επιβεβαιώσω ούτε να διαψεύσω τίποτα...... το μόνο που μπορώ να συστήσω σε όποιον σκοπεύει να αγοράσει είναι να λιώσει παπούτσια στο ψάξιμο......

είναι και η κρίση στην μέση και δεν μπορείς να ξέρεις τι απ' αυτά που ακούγονται είναι γεγονότα και τι "πρακτικές πώλησης" !

Αποσυνδεδεμένος Nick1150

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #6901 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 12:39:06 μμ »
Στο 216570 η έκπτωση είναι ελαφρώς μεγαλύτερη, καθώς δεν είναι το πιο εμπορικό από τα σπορ. Το είχαν στο κατάστημα;
Ναι το είχαν ζωντανό...

Επίσης....

Τα προηγούμενα 2 κομμάτια που αγόρασα (16613LB & 116710LN), βέβαια καιρό πριν (2003 & 2013), είχα πληρώσει μέρος του ρολογιού μετρητά (περίπου το 50%) και μέρος με κάρτα σε 3 δόσεις. Όταν συζήτησα αυτό σε AD την προηγούμενη εβδομάδα "με έπιασε από αφτιά" λέγοντας μου: "εμείς Κύριε δεν κάνουμε δόσεις!!!".

Η αλήθεια είναι ότι αισθάνθηκα άβολα και δεν το συνέχισα, αλλά απλά αναρωτιέμαι εγώ ο αδαής..... με την κρίση σε τέτοιο βαθμό πλέον, και με την κατά την γνώμη μου ομολογουμένως μειωμένη, σε σχέση με το παρελθόν, ζήτηση, εγώ ζω ή αυτοί ζουν σε άλλο γαλαξία ; Μήπως δεν θέλουν να πουλήσουν ;

Απλά απορώ, αν θέλετε να με βοηθήσετε...

BTW ήμουν έτοιμος και ζεστός αν μου έκαναν 3 δόσεις να το πάρω επί τόπου...

Ευχαριστώ
Νίκος

ROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEX

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #6902 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 12:51:54 μμ »
Εγώ ξέρω ότι στα 20 μου χωρίς να το θέλω, εννοώ να το επιδιώκω, μου έμεναν στην άκρη αρκετά λεφτά... Και πλέον με το ζόρι περνάει ο μήνας... πάντως τα ρολεξ είναι πόθος... και όταν ακούω τους παλιούς με πόσα λεφτά το πήραν και πόσο κάνει τώρα ξενερωνω απίστευτα... που δε μπήκα πιο νωρίς στο κόλπο... πάντως αυτό που λέτε λόγω κρίσης οι διαφορές μεσαίου πλούσιου μεγαλώνουν οπότε τέτοια χόμπι εννοείται ότι δείχνουν την προσοχή τους στο σίγουρο κοινό... Έτσι πιστεύω... γενικώς είμαι κατά τις δόσεις δε θέλω να χρωστάω πουθενά... μια φορά χρειάστηκε και τα έκανα χάλια... πάντως πιστεύω ότι με πιστωτική μπορείς να κάνεις δόσεις... 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος Nick1150

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #6903 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 12:56:15 μμ »
με 3 άτοκες δόσεις την σήμερον ημέρα δεν χρωστάς, είναι ΣΑΝ μετρητά !!!!

Νίκος

ROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEX

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #6904 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 01:14:40 μμ »
δοσεις πιστευω θα κανουν αλλα χωρις να δινουν την εκπτωση πλεον...


στη Θεσσαλονικη, αυτο που βλεπω ειναι οτι δεν εχει επηρεασει η κριση.
εχουμε τουριστες απο Βαλκανια αλλα και πολλους Ρωσους που αγοραζουν σε retail τιμες.
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #6905 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 02:21:36 μμ »
σχετικά πρόσφατα είχα κάνει μια κουβέντα σε AD και μου είχαν πει ότι λόγω capital control δεν γίνονται εύκολα εισαγωγές, και λόγω λίγων τεμαχίων μειώνεται και η έκπτωση
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #6906 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 02:22:54 μμ »
Και πολλοί που είχαν μετρητά για να μην τα χάσουν τα εχωσαν σε είδη πολυτελείας. Ρολόγια, χρυσό κλπ
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1611
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #6907 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 03:15:50 μμ »
Αμερικανος φιλος ειπε οτι οι εκπτωσεις των ad  εγιναν νετ στο 32% για ολα τα μοντελα,που σημαινει τελος μεγαλες εκπτ σε δυσκινητα,χρυσα,πλατ κ.α τωρα πια.
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #6908 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 03:19:32 μμ »
Δεν πρέπει να είναι μόνο αυτός ο λόγος των μεγαλύτερων εκπτώσεων στα μη εμπορικά, αλλά και το γεγονός ότι, αν και μη εμπορικά, οφείλουν να τα αγοράσου, άρα καίγονται να τα σπρώξουν στη δευτερογενή αγορά (γκρι ή λιανικη).

Αποσυνδεδεμένος Nick1150

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #6909 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 03:32:15 μμ »
σχετικά πρόσφατα είχα κάνει μια κουβέντα σε AD και μου είχαν πει ότι λόγω capital control δεν γίνονται εύκολα εισαγωγές, και λόγω λίγων τεμαχίων μειώνεται και η έκπτωση
αυτο δεν εχει βαση,

Εδω εχουν πολυ μικροτερες σε μεγεθος εταιρειες λογαριασμους εξωτερικου, η rolex hellas δεν θα εχει;
Νίκος

ROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEX

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #6910 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 03:37:16 μμ »
αυτο δεν εχει βαση,

Εδω εχουν πολυ μικροτερες σε μεγεθος εταιρειες λογαριασμους εξωτερικου, η rolex hellas δεν θα εχει;

σωστός ...
εδώ και ένα χρόνο τουλάχιστον, όλες οι μεγάλες εταιρείες έχουν τραπεζικούς λογαριασμούς στο εξωτερικό ... :)

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #6911 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 03:52:10 μμ »
Το καλοκαίρι η Ρόλεξ μείωσε την έκπτωσή της προς τα μαγαζιά. Λογικό να μειώσουν και τις εκπτώσεις τους στους πελάτες. Απλά, μαγαζί με μαγαζί διαφέρει κα βεβαίως πελάτης με πελάτη. Μην περιμένετε μεγάλες εκπτώσεις σε εμπορικά ατσάλινα που έχουν ζήτηση. Προτιμήστε κάποιο πλατινένιο, ας πούμε Σκάιντιουλερ και πολύ πιθανόν θα σας κόψουν κανά δεκάρικο.


Η πιστωτική και οι δόσεις είναι θέμα συμφωνίας του εκάστοτε μαγαζιού με την τράπεζα. Μετά τα CC πολλά άλλαξαν κι ό,τι θεωρούνταν αυτονόητο δεν είναι πια βέβαιο.

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #6912 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 06:08:01 μμ »
σχετικά πρόσφατα είχα κάνει μια κουβέντα σε AD και μου είχαν πει ότι λόγω capital control δεν γίνονται εύκολα εισαγωγές, και λόγω λίγων τεμαχίων μειώνεται και η έκπτωση

αυτο δεν εχει βαση,
Εδω εχουν πολυ μικροτερες σε μεγεθος εταιρειες λογαριασμους εξωτερικου, η rolex hellas δεν θα εχει;

σωστός ...
εδώ και ένα χρόνο τουλάχιστον, όλες οι μεγάλες εταιρείες έχουν τραπεζικούς λογαριασμούς στο εξωτερικό ... :)

αν αυτό ίσχυε, τότε προφανώς και δεν θα υπήρχε καμία επίπτωση από τα cc και δεν ακούγαμε-διαβάζαμε τα διάφορα για τις μειώσεις στην παραγωγή των εταιρειών. Όμως, η ρόλεξ-ελλάς πώς στέλνει χρήματα στην τράπεζα στο εξωτερικό; για την ρόλεξ-ελλάς τα capital control δεν ισχύουν; (εισπράτει αλλά πώς τροφοδοτεί τον εξωτερικό λογαριασμό;) ή μήπως η rolex ελλάς είχε κάμποσα εκατομύρια να κάθονται και σκέφτηκε να τα βάλει σε ένα λογαριασμό εξωτερικού καλού - κακού για το αν προκύψει ανάγκη; οι εταιρείες που πουλάνε στο εξωτερικό (και εισπράτουν από πελάτες εξωτερικού) έχει νόημα να έχουν λογαριασμούς στο εξωτερικό γιατί τα έσοδα μένουν στο λογαριασμό εξωτερικού. για τις εταιρείες που πουλάνε στο εσωτερικό και εισάγουν προϊόντα ή πρώτες ύλες από εξωτερικό, ο λογαριασμός σε τράπεζα του εξωτερικού βοηθά ελάχιστα. Κι όσο πιο μεγάλο χρονικό διάστημα διατηρούνται τα cc τόσο περισσότερο ανώφελος καθίσταται ο λογαριασμός στο εξωτερικό (ομοίως ισχύει και για το ποσό που πρέπει να διακινείται). Υπάρχει εισαγωγική εταιρεία ρολογιών η οποία πήρε σχετικά πρόσφατα κάποιες αντιπροσωπείες. Αυτή η εταιρεία λοιπόν είχε μεγαλύτερο πρόβλημα στην εισαγωγή ρολογιών γιατί δεν φαινόταν η δραστηριοποίησή της σε βάθος προγενέστερου χρόνου ώστε να τεκμηριώνει ότι πρόκειται όντως για εισαγωγή κι όχι για μεταφορά κεφαλαίων..Προφανώς από τις εταιρείες που κάνανε αιτήσεις για να εγκριθεί η μεταφορά χρημάτων στο εξωτερικό για εισαγωγές ειδών είχανε μεγαλύτερη διευκόλυνση αυτές που τεκμηριώνανε δραστηριοποίηση σε βάθος χρόνου....
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #6913 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 03:47:31 μμ »

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #6914 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 09:13:44 πμ »
Με γεια το τατού Βασίλη.

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #6915 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 09:40:52 πμ »
CORMINO 1 MILLION SERIAL Μάλλον το πιο σπάνιο 1675


Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2015, 10:12:16 πμ από DOCORTHO »

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #6916 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 12:39:43 μμ »
Με γειες Τάσο.
Τ' είναι το κορμίνο;

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #6917 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 12:48:51 μμ »
Με γεια το τατού Βασίλη.
:) Και ειναι και ωραίο τατού!

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #6918 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 12:57:04 μμ »
Το κορμίνιο ειναι!!

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #6919 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 01:44:11 μμ »
Γεια δώσε καμία πληροφορία-λινκ.