Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4214687 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #5060 στις: Αύγουστος 01, 2014, 05:31:04 μμ »

...

Τωρα ... αφου εχεις  ss nautilus ή αγοραζεις χρυσο ρολεξ ή ακομα ενα πατεκ dress χρυσο.
Συμφωνώ απόλυτα.

Θα πώ γιατί μιλώ έτσι γι'αυτό το Daytona. Με ξενερώνει το leather strap, πιστεύω δεν του πάει, κι αυτό ισχύει για όλα τα Daytona, εκτός δύο: αυτού με τα διαμάντια σε κάςα/dial και το μπλε strap, κι αυτού με τον choco/RG συνδυασμό.

Έτσι είναι, ή το ολόχρυσο GMT II με την πράσινη πλάκα ή ένα εκ των Patek, Lange, JLC, Blancpain, Zenith σαν dress. Τα κοιτώ εξονυχιστκά τελευταία...

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #5061 στις: Αύγουστος 01, 2014, 05:36:26 μμ »
Πως θα ειναι άραγε το  NEW BLUE ROLEX DEEPSEA ;



Will Rolex change only the dial to blue?



Or like with the white gold Submariner also make the bezel in all blue?



Or just the bezel in blue??




Σύντομα θα ανακοινωθεί η απόφαση της ROLEX και συγκεκριμένο στο site της  στις 4 Αυγούστου.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος nomikosas1

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #5062 στις: Αύγουστος 01, 2014, 05:48:18 μμ »
Πως θα ειναι άραγε το  NEW BLUE ROLEX DEEPSEA ;
Σύντομα θα ανακοινωθεί η απόφαση της ROLEX και συγκεκριμένο στο site της  στις 4 Αυγούστου.

Δεν νομιζω να του αλλαξουν και dial και bezel γιατι μετα θα ειναι σαν sub λευκοχρυσο .. λογικα κατι θα κρατησουν για να να υπαρχει μια διαφοροποιηση. 

Συμφωνώ απόλυτα.

Θα πώ γιατί μιλώ έτσι γι'αυτό το Daytona. Με ξενερώνει το leather strap, πιστεύω δεν του πάει, κι αυτό ισχύει για όλα τα Daytona, εκτός δύο: αυτού με τα διαμάντια σε κάςα/dial και το μπλε strap, κι αυτού με τον choco/RG συνδυασμό.

Έτσι είναι, ή το ολόχρυσο GMT II με την πράσινη πλάκα ή ένα εκ των Patek, Lange, JLC, Blancpain, Zenith σαν dress. Τα κοιτώ εξονυχιστκά τελευταία...

 αν δεν θελεις Rolex και ουτε dress Patek... τοτε ψηφιζω Jlc .. και ειδικοτερα duometre !!   8)

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3919
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #5063 στις: Αύγουστος 01, 2014, 08:48:53 μμ »
λαθος ποστ

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #5064 στις: Αύγουστος 01, 2014, 10:26:43 μμ »
πιστευω μονο μπλε dial  :)
αναμενουμε 4η Αυγουστου για το DSSD  :)

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος nomikosas1

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #5065 στις: Αύγουστος 01, 2014, 11:31:10 μμ »



Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #5066 στις: Αύγουστος 02, 2014, 05:25:14 πμ »
Μία από τα ίδια.

Κοίτα τώρα, πήγαν και έβαλαν μαύρο rubber strap στο choco/RG. Δεν είναι ότι δεν του πάει, αλλά συνεχίζουν να διυλίζουν τον κώνωπα αχρείαστα (προσωπική άποψη). Γιατί δεν το αφήνεις ως έχει? Λες η Rolex να μην το είχε σκεφθεί σαν εναλλακτική/δεύτερη λύση, όπως η Patek με το 'tropical' (composite) strap στους Ναυτίλους?

Κοίτα το άλλο δίπλα πώς κάθεται, true classic, τί να την κάνει την μοντίφα?

Τέλος πάντων, γούστα είναι αυτά και τουλάχιστον τούτο δω δεν είναι τόσο κακόγουστο, η αλήθεια να λέγεται.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #5067 στις: Αύγουστος 02, 2014, 07:23:01 πμ »
Μία από τα ίδια.

Κοίτα τώρα, πήγαν και έβαλαν μαύρο rubber strap στο choco/RG. Δεν είναι ότι δεν του πάει, αλλά συνεχίζουν να διυλίζουν τον κώνωπα αχρείαστα (προσωπική άποψη). Γιατί δεν το αφήνεις ως έχει? Λες η Rolex να μην το είχε σκεφθεί σαν εναλλακτική/δεύτερη λύση, όπως η Patek με το 'tropical' (composite) strap στους Ναυτίλους?

Κοίτα το άλλο δίπλα πώς κάθεται, true classic, τί να την κάνει την μοντίφα?

Τέλος πάντων, γούστα είναι αυτά και τουλάχιστον τούτο δω δεν είναι τόσο κακόγουστο, η αλήθεια να λέγεται.

Παρόλο που δεν είμαι fan των μπρασελέ, η αλήθεια είναι ότι και εγώ κάποια ρολόγια, καλώς ή κακώς τα έχω συνδυάσει με μπρασελέ.
Ένα από αυτά είναι και το Daytona. Νομίζω ότι το λουράκι ή το καουτσούκ δεν μπορούν να "υποστηρίξουν" αυτό το ρολόϊ.
ΟΚ, ίσως μία στο τόσο (αν το είχα) να το φορούσα με κάτι άλλο. Αλλά με το μπρασελέ, κατά τη γνώμη μου, παίρνεις στο 100% αυτό που "βγάζει" αυτό το ρολόϊ.
Το ίδιο πιστεύω και για το speedmaster μου π.χ. Το φοράω που και που με κάτι άλλο πλην του μπρασελέ του, αλλά δεν ενθουσιάζομαι. ΑΚριβώς το αντίθετο με το PANERAI δλδ. το οποίο δεν μου πάει με τίποτα με μπρασελέ.

Αλλά είπαμε: περί ορέξεως αγκινάρες...

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #5068 στις: Αύγουστος 02, 2014, 08:54:03 πμ »




Στα τροπικά και γενικά στα ζεστά κλίματα (όπως της Ελλάδας) το δερμάτινο λουράκι δεν ενδείκνυται.
Το rubber προσφέρεται, όχι όμως σε συνδυασμό με κάσες rose ή yellow gold.
Τις "ευτελίζει"...
(ΙΜΗΟ)


Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #5069 στις: Αύγουστος 02, 2014, 09:09:08 πμ »
Σπύρο νομίζω ότι το rubber δεν είναι ιδιαίτερα πιο δροσερό από το δέρμα... Και με το rubber ιδρώνει το χέρι.
Το μπρασελέ είναι θεωρώ το πιο "δροσερό" από τα υπόλοιπα.
Βέβαια ομολογώ ότι ενώ διαβάζω με ενδιαφέρον τις συζητήσεις περί δροσερών ή όχι λουριών κλπ. προσωπικά (ζώντας στην Αθήνα) δεν έχω αισθανθεί ποτέ ότι με ενοχλεί τόσο πολύ η ζέστη, με ο,τιδήποτε & αν φοράω...

Αλλά είπαμε: περί ορέξεως τυροκεφτεδάκια & μουσακάς (κι' ας βγει κάποιος να πει ότι ΔΕΝ του αρέσουν...)

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #5070 στις: Αύγουστος 02, 2014, 09:40:27 πμ »
Να πω την αλήθεια, Άγγελε, μόλις φέτος δοκίμασα τι ακριβώς σημαίνει δερμάτινο λουράκι το καλοκαίρι (με τα πανεράι).
Δεν συνδυάζονται με κατάβαση και τρέξιμο στο κέντρο της Αθήνας, κατά τη γνώμη μου.

Το rubber δεν είναι πιο δροσερό, απλώς δεν ποτίζει.
Επίσης, είναι πιο εύκαμπτο και πιο λεπτό από τα λουράκια που συνήθως χρησιμοποιώ (4,5-5mm).

Και για να γυρίσουμε στο θέμα, αν έχει κανείς daytona rg/croco και κάνει ζέστη, ας φορέσει ένα άλλο ρολόϊ και ας μην κάνει την daytona του για τα πανηγύρια.. ;)

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #5071 στις: Αύγουστος 02, 2014, 11:23:44 πμ »
Στα τροπικά και γενικά στα ζεστά κλίματα (όπως της Ελλάδας) το δερμάτινο λουράκι δεν ενδείκνυται.
Το rubber προσφέρεται, όχι όμως σε συνδυασμό με κάσες rose ή yellow gold.
Τις "ευτελίζει"...
(ΙΜΗΟ)

Σπύρο, κατά την ταπεινή μου άποψη, ένα λουρί δεν μπορεί να "ευτελίσει" ένα ρολόι ή την κάσα του. Γιατί πολύ απλά ένα αντικείμενο δεν "ευτελίζεται". Είναι καθαρά θέμα προσωπικού γούστου. Ή σ' αρέσει κάτι ή δεν σ' αρέσει. Τόσο απλά.
Και το σούπερ ουάου λανγκεπατεκβασερονφπζουρνε να είχα, άμα το γούσταρα με ΝΑΤΟ, θα το φόραγα με ΝΑΤΟ. Τελεία και παύλα !

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #5072 στις: Αύγουστος 02, 2014, 11:47:51 πμ »

Σπύρο, κατά την ταπεινή μου άποψη, ένα λουρί δεν μπορεί να "ευτελίσει" ένα ρολόι ή την κάσα του. Γιατί πολύ απλά ένα αντικείμενο δεν "ευτελίζεται". Είναι καθαρά θέμα προσωπικού γούστου. Ή σ' αρέσει κάτι ή δεν σ' αρέσει. Τόσο απλά.
Και το σούπερ ουάου λανγκεπατεκβασερονφπζουρνε να είχα, άμα το γούσταρα με ΝΑΤΟ, θα το φόραγα με ΝΑΤΟ. Τελεία και παύλα !

Ναι, ΟΚ είπαμε περί ορέξεως φιλέτο ζαρκάδι με σάλτσα μύρτιλο...
ΑΛΛΑ το ότι εμένα μου αρέσει να βάλω π.χ στο PP μου (έαν είχα ΡΡ) ένα μπρασελέ της SEIKO, μπορεί να σημαίνει ότι ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, αλλά δε σημαίνει κιολας ότι "κολλάει" σα συνδυασμός...
Εννοώ ότι ακόμα και το ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ δεν μπορεί να είναι τοοοοοοοοσο αποδεκτό & ελαστικό σαν επιχείρημα. Μπορεί εμένα να μου αρέσει να βάψουμε κάθε κολώνα του Παρθενώνα με διαφορετικό χρώμα ας πούμε....

Αποσυνδεδεμένος nomikosas1

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #5073 στις: Αύγουστος 02, 2014, 11:53:27 πμ »
και σε καφε.






Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #5074 στις: Αύγουστος 02, 2014, 12:15:15 μμ »
σαν συνειρμος μου ερχεται τα Rolex με μπρασελε, οπως και τα Panerai με λουρακι
ειναι θεμα οπτικης γωνιας της φαντασιας  :)

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος nomikosas1

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #5075 στις: Αύγουστος 02, 2014, 12:16:03 μμ »




Αποσυνδεδεμένος nomikosas1

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #5076 στις: Αύγουστος 03, 2014, 09:19:29 μμ »

 

Αποσυνδεδεμένος TAMtime

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Rolex Deepsea D-Blue Dial
« Απάντηση #5077 στις: Αύγουστος 05, 2014, 09:32:36 πμ »
IWC               Rolex               Omega

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #5078 στις: Αύγουστος 05, 2014, 02:01:37 μμ »
και το ειχα πει σε πιο πανω post μονο το dial θα αλλαξει  :)
ομορφο το βαθυ μπλε   :up:

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #5079 στις: Αύγουστος 05, 2014, 02:15:45 μμ »
Εξυπνο καθώς δίνει την αίσθηση της κατάδυσης και του βυθού...