Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4214683 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nick1150

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3900 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 06:09:24 πμ »
Κωνσταντίνε, σε ποια duty free ειναι αυτές οι τιμές ;
Νίκος

ROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEX

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3901 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 08:46:52 πμ »
Busan (Shinsegae Duty Free, το πρώην Paradise Duty Free, ακριβώς δίπλα στο ξενοδοχείο Paradise στην παραλία Haeundae του Πουσάν).

Το άλλο duty free είναι το Lotte, στον 8ο όροφο του εμπορικού πολυκαταστήματος Lotte, στο κέντρο του Πουσάν. Εκεί οι τιμές είναι ακριβώς οι ίδιες.

Οι τιμές στη Σεούλ (συμπεριλαμβανομένου του Incheon International Airport) είναι πάλι ακριβώς ίδιες. Υπάρχουν τα κλασικά Shinsegae duty free, Lotte duty free, αλλά και το Sheilla, πιθανόν και άλλα ένα-δύο.

Εδώ υπάρχει πολύ 'στανταρντοποίηση' και όλα πάνε ελεγχόμενα, οπότε οι τιμές σε όλα τα μοντέλα είναι πανομοιότυπες. Μερικές φορές, depending on which DFS you buy from, υπάρχει και gift certificate (200-300 Eur για αγορές ως $10k, 700 Eur για αγορές ως $20k, και 1,500 Eur για αγορές από $20k και πάνω).

Φυσικά πας με διαβατήριο και γνωρίζοντας την ημέρα αναχώρησης (από Κορέα) καθώς και κωδικό πτήσης, τους τα λες, πληρώνεις, και το ρολόι σε περιμένει τέλεια συσκευασμένο στο αεροδρόμιο την ημέρα της πτήσης. Υπάρχει 24hr pick-up desk μέσα σε κάθε διεθνές αεροδρόμιο, στο χώρο μετά το security & immigration (καθαρίζεις από όλα δηλαδή και μετά πας και παραλαμβάνεις, ουσιαστικά πριν μπεις στο αεροπλάνο).

Το κακό με αυτό το σύστημα είναι ότι δεν μπορείς από εκεί μέσα να ταχυδρομήσεις το κουτί. Κατά συνέπεια, και δεδομένου ότι ταξιδεύεις μόνος, θα φτάσεις στον προορισμό σου με ρολόι και κουτί ταυτόχρονα πάνω σου, κάτι πολύ κακό... Δύο κουτιά έχω αφήσει έτσι μέσα στο 2012, το ένα του TT Daytona και το άλλο του IWC Da Vinci Chrono LE... Στην πρώτη περίπτωση ερχόμουν Ελλάδα και δεν ήθελα να το ρισκάρω, άφησα το κουτί στο αεροπλάνο της ΤΚ σε Κων/λη (σκληρό, το ξέρω), κι ήταν λάθος κίνηση γιατί δεν με έψαξαν ούτε κοίταξαν καθόλου επί τη άφιξη Αθήνα.

Στη δεύτερη περίπτωση κι εκεί έκανα λάθος μιας και πήγαινα Κίνα (PVG) και εκεί από όσο είδα τους ξένους δεν τους πολυψάχνουν. Πέταξα το κουτί της IWC στο αεροδρόμιο του Πουσάν πριν φύγουμε για Κίνα, η πτήση ήταν απ'ευθείας Πουσάν-Shanghai. Και στις δύο περιπτώσεις δεν με ενδιέφερε καθόλου, τώρα όμως που μου κόλλησε το μικρόβιο και πάω για πολύ πιό ακριβά κομμάτια (που σημαίνει ότι σκέπτομαι να σπρώξω άλλα) το κουτί μετρά πολύ για να πουλήσεις καλά και σωστά.

Το άλλο βασικό εδώ είναι ότι αν βγεις από Κορέα για 2-3 μέρες ως και κάνα 10-ήμερο, κι έχεις κάνει το λάθος και έχεις πάρει τέτοιο ρολόι πριν φύγεις, με την επιστροφή πίσω εδώ σε ψάχνουν (σου την έχουν στημένη δηλαδή). Σε σταματάνε στην έξοδο και σε σκανάρουν πάνω-κάτω, όλα, hand & checked-in luggage. Γι'αυτό κάθε φορά που έρχομαι Ελλάδα, όταν επιστρέφω Κορέα το ρολόι δεν είναι μαζί μου, αλλά κοιμάται ξεκούραστα στη θυρίδα της τράπεζας στην Αθήνα.

Η πιό ωραία στιγμή πάντως, μακράν, είναι στο lounge του Incheon πριν την αναχώρηση από Κορέα - που βγάζεις τα στικεράκια και δεν τελειώνουν (ειδικά με τα Ρόλεξ). Βγάζεις, βγάζεις, βγάζεις, κι είναι σίγουρο ότι όλο και κάποιο ακόμη θα έχει μείνει για να βγει στην Αθήνα όταν θα φτάσεις σπίτι...


Αποσυνδεδεμένος Nick1150

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3902 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 09:34:35 πμ »
Κωνσταντίνε,

Ευχαριστώ  :)

Ωραία πράγματα!

Και πως γίνεται κατά την γνώμη σου να λύσεις το θέμα με το κουτί ;
Νίκος

ROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEX

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3903 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 10:07:24 πμ »





 :kg: :kg: :kg:  δοκιμασε και το gmt yg το κλασσικό και το αλλο  με την πρασινη πλακα οταν το βρεις

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3904 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 12:19:55 μμ »
Κωνσταντίνε,

Ευχαριστώ  :)

Ωραία πράγματα!

Και πως γίνεται κατά την γνώμη σου να λύσεις το θέμα με το κουτί;

Το Μάρτιο που μας πέρασε ήρθα Ελλάδα. Το εισητήριο ήταν με την ΕΚ, αλλά με stopover 3 ημερών στο Dubai. Δεν ήξερα πώς είναι τα πράγματα όταν πας να περάσεις από την έξοδο (customs) στο αεροδρόμιο του Dubai, αλλά τό'παιξα και μου βγήκε. Όταν έχεις πάρει τη βαλίτσα σου και περνάς τελωνείο στην έξοδο τα πάντα είναι ψυχολογία - οι τύποι την κάνουν τη δουλειά χρόνια και σε κόβουν με τη μία.

Πολλά όμως εξαρτώνται από τη χώρα στην οποία φτάνεις. Εδώ στην Κορέα, για παράδειγμα, εμάς τους 'ξένους' δεν μας κοιτάνε καθόλου αν μπούμε από άλλη χώρα (ανεξαρτήτου του αν είμαστε με ετήσια εργασίας ή τρίμηνη τουριστική βίζα). Το DSSD το πήρα το 2009 από το Hong Kong σε σύντομο ταξίδι εκεί. Στο αεροπλάνο της επιστροφής για Κορέα φορούσα το ρολόι και το κουτί ήταν μάλιστα στην τσεκαρισμένη βαλίτσα (υπ'όψιν πως όλες οι βαλίτσες εδώ σκανάρονται πριν εμφανιστούν στις αφίξεις και τις πάρουν οι επιβάτες στα χέρια τους). Κουβέντα δεν μου είπαν για το ρολόι.

Το ίδιο και από Ιαπωνία. Στα 2 πρώτα ταξίδια που έκανα Ιαπωνία, το καλοκαίρι του 2006, μπήκα μέσα πίσω στην Κορέα με 5-6 φακούς L Canon, μία 1D (ολοκαίνουργια όλα), και 2 compact cameras. Ούτε μου έδωσαν σημασία. Άλλη αίσθηση ρε παιδί μου να περνάς έτσι μέσα (στην Ιαπωνία τά'χα πάρει όλα tax free). Μόνο μην κάνεις το λάθος να πας να περάσεις περίεργα φαγητά, τίποτε περίεργα σπαθιά, ή fake τσάντες/ρολόγια κλπ. Εκεί απλά θα τα δούνε στο σκάνερ και θα στα κρατήσουν.

Στο Dubai λοιπόν πέρασα χωρίς θέμα (με κοιτούσε ένας επίμονα όταν έβγαινα αλλά απλά δεν τον κοίταξα ποτέ ευθέως στα μάτια και συνέχισα την πορεία μου εμπρός), είχα πάρει το Calibre de Cartier φρέσκο-φρέσκο. Την ημέρα που έφευγα απλά πήγα στη reception του ξενοδοχείου, τους άφησα εκατό Dirhams και τους ζήτησα να μου ταχυδρομήσουν το κουτί σπίτι. Πήρα το αεροπλάνο για Ελλάδα και μετά από 2 μέρες ήρθε και το κόκκινο κουτί της Cartier στο σπίτι στην Αθήνα.

Στην Ελλάδα είναι άλλο το κόλλημα. Παλιά πετούσα συνέχεια με SQ (Singapore Airlines, σαν αυτήν καμμία άλλη) και όταν έφτανε αεροπλάνο της στο Βενιζέλος πάντα είναι τελωνειακός επί ποδός. Εκεί αυτοί, στα παλιά κολλήματα, να πιάσουν τις βιντεοκάμερες και τα ηλεκτρονικά σώνει και καλά. Έχουν μείνει χρόνια πίσω. Μιά φορά μπήκα μέσα, ήταν ένας και με έκοψε, δεν πρόλαβα να τη σκαπουλάρω, μου λέει "...ελάτε εδώ παρακαλώ και ανοίξτε..." Ανοίγω, έβαζε χέρια μέσα, έψαχνε, με είχε κόψει ότι δεν ήμουν άνετος. Δεν βρήκε τίποτε φυσικά. Ακόμα γελάω. Είχα πάρει 2-3 ζευγάρια Cartier ασημένια μανικετόκουμπα (αυτά είναι έκαστο και πεντακοσάρικο, έτσι?), τα είχα στα κόκκινα κουτιά τους (αν είναι δυνατόν δηλαδή) κι είχα και στυλό (πάλι Cartier, ακριβά, καμμιά πένα), συν τα συνηθισμένα (ενυδατικές περίεργες που κάνουν καμμιά διακοσάρα τα 60ml κλπ.)

Τίποτε φίλε μου, τίποτε, αυτός μάλλον εκεί σώνει και καλά να βρει τις βιντεοκάμερες (υποθέτω) από τη "Σιγκαπούρη". Χαχαχα! Από άλλο πλανήτη οι άνθρωποι, μιλάμε. Με τα πράγματα που είχα πάνω μου μ'έσκιζε για πλάκα. Τί να τους εξηγήσεις, ότι η Σιγκαπούρη έχει ακριβήνει και δεν λέει πιά να παίρνεις ηλεκτρονικά από εκεί? Τί να τους πεις?

Στην Ιαπωνία προχθές που πήγα μπήκα στη χώρα με τρία (3) ζευγάρια παπούτσια Testoni (χειροποίητα, σύνολο και τα τρία 1,400 Ευρώ duty free), και επειδή πλέον έχω βίτσιο είχα κρατήσει τα κουτιά τους. Πάω να περάσω το "ναζιστικό" checkpoint Charlie του τελωνείου στο αεροδρόμιο, πριν βγεις έξω, με σταματάει φυσικά ο τύπος. Πού πάτε μου λέει κλπ., του λέω "...Nagasaki, Mitsubishi Heavy, meeting..." οπότε μου λέει "..oooh, Mitsubishi, ok, ok!" Αέραααααα, ρε!!!!!!!

Αν έρθεις από 'δω λοιπόν, αν μπορείς κάνε ένα ταξίδι αλλού κοντά πρώτα (αν γίνεται) ή αν πηγαίνεις κατευθείαν Ελλάδα κανόνισε να έχει άλλος το κουτί. Αν τίποτε από αυτά δεν γίνεται και δεν θες να πετάξεις το κουτί, πρέπει να είσαι εντελώς cold blooded όταν πας να περάσεις το οποιοδήποτε τελωνείο. Για τελωνεία στην Ευρώπη, π.χ. Γερμανίες κλπ. δεν κάνω καν κουβέντα, ούτε πάνω από τον εναέριο χώρο τους δεν περνάω...

Sorry για το μακρύ ποστάρισμα σε τούτο το νήμα.


Αποσυνδεδεμένος Nick1150

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3905 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 12:25:44 μμ »
μας άνοιξες τα μάτια  ;)
Νίκος

ROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEX

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3906 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 12:58:43 μμ »
Βασικά πρέπει να ψιλοποντάρεις στην ψυχολογία των τελωνειακών κάθε χώρας... εάν φοράς το SDDS και είσαι πολύ χύμα το παίζεις ότι είναι fake πχ...

Ο αδελφός μου μου πέρασε €5,000 κιθάρα από Αμερική απλά γιατί φαινόταν πολύ άνετος για να κρύψει κάτι...

απλά play it cool ;)


Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3907 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 06:26:12 μμ »
Μπορεί κανείς να μου πει πότε ακριβώς ήταν η τελευταία αύξηση τιμών της Ρόλεξ φέτος?

Μάιο / Ιούνιο 2013, αν θυμάμαι καλά?

Η επόμενη αναμένεται Ιανουάριο 2014? (πιθανώς, πάντοτε).

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος sterzam

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3908 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 11:32:51 πμ »
Εξαιρετικη η αναφορά σου navalarchitect...
Στα μέρη σου, Σιγκαπούρη πχ, το Deep Sea Dweller, πόσο έχει;

Αποσυνδεδεμένος sterzam

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3909 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 11:48:09 πμ »
Μπαίνω στον πειρασμό να να τα φορέσω και τα δύο συγχόνως, όπως ο Φιντελ Κάστρο...  ;D


Αποσυνδεδεμένος jimko7

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 638
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3910 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 11:53:04 πμ »
Μπαίνω στον πειρασμό να να τα φορέσω και τα δύο συγχόνως, όπως ο Φιντελ Κάστρο...  ;D



Ωραία κόλπα!!!
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
      

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3911 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 12:28:29 μμ »
Μπαίνω στον πειρασμό να να τα φορέσω και τα δύο συγχόνως, όπως ο Φιντελ Κάστρο...  ;D


 



Φόρατα καλύτερα όπως ο Στρατηγός Σβάρτσκοφ ή ο Μαραντόνα , ένα σε κάθε χέρι για να μην τα γρατζουνίσεις  ;D

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #3912 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 12:56:21 μμ »

Εξαιρετικη η αναφορά σου navalarchitect...
Στα μέρη σου, Σιγκαπούρη πχ, το Deep Sea Dweller, πόσο έχει;

Ευχαριστώ.

DSSD εδώ στο duty free εμφανίζεται πάρα πολύ σπάνια, μιλάμε για ένα κάθε 18 μήνες περίπου. Στη Σεούλ νομίζω ίσως πιό συχνά. Έχω ακούσει ότι έχει $10,100. Το δικό μου που είναι μοντέλο τέλη του '08 και σε σχεδόν άριστη κατάσταση το δίνω $8,500 όμως εδώ η ντόπια αγορά τώρα μόλις άρχισε να σηκώνει Sub.

Μέχρι και πριν 3-4 χρόνια έβρισκες στη Σεούλ απίθανα vintage κομμάτια, two-liners κλπ. με τρία χιλιάρικα (δολλάρια πάντα). Μέχρι και President mint με κουτιά, χαρτιά κλπ. είχε βρει φίλος, στα 10 χιλιάρικα πριν 2 χρόνια. Το άφησε γιατί ήθελε να διώξει πρώτα ένα άλλο δικό του, πήγε πίσω είκοσι μέρες με ένα μήνα αργότερα, πάει το ρολόι, είχε φύγει... Δεν τα ήξεραν τα ρολόγια παλιότερα, κι αν ήσουν γνώστης έβρισκες καταπληκτικές ευκαιρίες. Τώρα ο χάρτης αλλάζει σιγά σιγά.

Ξέρουμε ρολογά που 2 χρόνια πριν του πήγε ένας πενηντάρης ένα Calatrava. Είχε μπλέξει ο τύπος με μια 25-άρα, και τον είχε ζαλίσει η τύπισσα, τί κλασικούρα είναι αυτό το ρολόι κλπ. Το άφησε όσο-όσο (οικονομική ανάγκη δεν είχε ο κύριος) για να πάρει ένα Bulgari με ΕΤΑ... Τί άλλο να σας πω. Τώρα έχει γεμίσει ο τόπος Hublot, άλλη ιστορία κι αυτά.

Στη Σιγκαπούρη ο χάρτης είναι διαφορετικός. Εκεί υπάρχει πολύ ρολόι αλλά ξέρουν, κι ό,τι πάρεις θα το πληρώσεις (στα μεταχειρισμένα).

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3913 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 07:39:04 πμ »
Παιδιά γιατί τόσος Σέρλοκ Χολμς όταν μπορείς να αγοράσεις στην Αθήνα πιο φθηνά??

Αποσυνδεδεμένος sterzam

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3914 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 02:12:59 μμ »
Παιδιά γιατί τόσος Σέρλοκ Χολμς όταν μπορείς να αγοράσεις στην Αθήνα πιο φθηνά??
Το DSSD ποσο εχει εδω:

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3915 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 02:44:19 μμ »
10.050

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3916 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 04:31:58 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Rastiniak

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3917 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 04:44:50 μμ »
Παιδια θελω να μου πειτε αν ξερετε ποσο εχουν τα Submariner two tone με μαυρη πλακα και ποσο αυτο με μπλε πλακα αρχικη τιμη.Ευχαριστω εκ των προταιρων
Rolex GMT 116710LN
Seiko 5 SNX F05k1
Swatch Irony YCS408G

Αποσυνδεδεμένος sterzam

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3918 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 11:59:42 πμ »

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3919 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 12:07:16 μμ »
Παιδια θελω να μου πειτε αν ξερετε ποσο εχουν τα Submariner two tone με μαυρη πλακα και ποσο αυτο με μπλε πλακα αρχικη τιμη.Ευχαριστω εκ των προταιρων

11.150