Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4214694 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2740 στις: Απρίλιος 14, 2011, 06:09:08 πμ »
ΜΠΡΑΒΟ Πάνο !!!!!

Πολύ ενημερωτικό το βίντεο ...
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2741 στις: Απρίλιος 14, 2011, 12:48:02 μμ »
Ωραίος ο Πάνος. Τέλειο βίντεο!!! ;D ;)


Φιλικά,
Κων/νος

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2742 στις: Απρίλιος 18, 2011, 02:37:54 μμ »
Αμαν,αμαν το ερωτευτηκα και εγω αυτο το Explorer :o
δύσκολο να αποφύγεις αυτόν τον έρωτα...και ποιός δεν το ερωτεύεται;
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2743 στις: Απρίλιος 18, 2011, 02:38:57 μμ »
Άρε πανίσχυρη Ρόλεξ. Αλλάζεις ένα χιλιοστό στην κάσα ή χρώμα σε ένα δείκτη κι όλοι τρέχουν με ανοιχτό το στόμα να χαζέψουν τα "νέα" τρομερά ρολόγια.
Άλλοι καταρρίπτουν κάστρα της ωρολογοποιείας-μηχανολογίας http://www.mywatch.gr/index.php/topic,15.new.html#new και κανείς δεν το παίρνει χαμπάρι.
Άλλοι νικάνε κι άλλοι δράττουν τις δάφνες.
Άτιμη κενονία...

+1.000
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος dimis

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1048
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2744 στις: Απρίλιος 18, 2011, 02:54:15 μμ »
χωρις λογια!!!
ρεξ και ξερο ψωμι!

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2745 στις: Απρίλιος 18, 2011, 03:13:50 μμ »
Νέο μοντέλο Ρόλεξ.
Σκούμπη Ντου.

Αποσυνδεδεμένος subman

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2746 στις: Απρίλιος 22, 2011, 10:37:32 πμ »
Γεια σας , ειμαι καινουριος στο site. Eνδιαφερομαι για αγορα σπορ ρολογιού ρολεξ. Τί έχετε να μου προτείνετε;; Και κατι ακομα οι τιμες μετρητοις που κυμαίνονται;; Ευχαριστώ πολύ !

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2747 στις: Απρίλιος 22, 2011, 11:21:29 πμ »
Καλώς όρισες στο forum.

1. Έχεις ήδη κάποια ρολόγια και σ' ενδιαφέρει να προσθέσεις στη συλλογή σου και ένα rolex sport ή, απλά, θέλεις να αγοράσεις ένα;
2. Σε ενδιαφέρει η αγορά καινούργιου ή/και μεταχειρισμένου;
3. Έχεις καταλήξει σε κάποιο από τα sport ρολόγια της Rolex;

Θα μπορούσα να παραθέσω και άλλες σχετικές ερωτήσεις, αλλά περιορίζομαι σ' αυτές.
Νομίζω ότι πρέπει να επισκεφθείς ένα αντιπρόσωπο, να δοκιμάσεις στο χέρι σου όσα ρολόγια θεωρείς ότι σου ταιριάζουν και αφού ξεκαθαρίσεις αυτά τα βασικά, θα αρχίσεις να ψάχνεις στην αγορά. Μην ξεχνάς ότι η συγκεκριμένη εταιρεία είναι μεν αξιόπιστη αλλά και τα ρολόγια της ακριβά και κρατάνε εμπορική τιμή για χρόνια. Επίσης ότι υπάρχουν εκδόσεις σε ατσάλι και σε μισό-μισό (2Τ ή ΤΤ = two tone), με σημαντική διαφορά τιμής μεταξύ τους.

Τέλος, οι τιμές στους αντιπροσώπους κυμαίνονται στο 20-25% της λιανικής. Ξεκαθάρισε πρώτα το τι ρολόι θέλεις και εδώ είμαστε πάλι. Δεν χρειάζεται βιασύνη για τέτοια αγορά.

Καλή Ανάσταση
Μάκης
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος subman

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2748 στις: Απρίλιος 22, 2011, 04:31:11 μμ »
Exω ενα Omega railmaster chronometer. Με ενδιαφερει το submariner (οχι με το χρυσο λογω ηλικιας) . Εχετε να προτεινεται κατι αλλο; Με ενδιεφερε και το καινουριο Omega seamaster αλλα το δοκιμασα και δε μου αρεσε.. Το submariner δεν το εχω δοκιμασει, Ποσο στοιχιζει περιπου σε μετρητα; ευχαριστω και παλι

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2749 στις: Απρίλιος 22, 2011, 04:46:54 μμ »
Πολύ ωραίο ρολόι έχεις και να το χαίρεσαι.

Η τιμή του Sub Steel ανέβηκε στις 10.2 από 6030 στις 6460 και του ΤΤ από 9200 στις 9860. Είναι το ακριβότερο από τα sport (Explorer, GMT Yacht master), εάν εξαιρέσεις το Daytona που έχει σχεδόν διπλάσια τιμή.

Πρέπει, όμως, να τα δοκιμάσεις στο χέρι σου για να δεις ποιο σου αρέσει περισσότερο.
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος dimtzi

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 455
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2750 στις: Απρίλιος 22, 2011, 07:22:17 μμ »
Νομίζω το ακριβότερο απο τα sport ειναι το Sea Dweller Deep Sea αν κάνω λάθος διορθωστε με.
Rolex SD, Rolex Explorer II, Panerai 112,GP Sea Hawk, IWC pilot chrono LPP, Omega PO 45.5, Omega Moonwatch, TudorBB chrono, Tudor Pelagos, Tag Heuer Monaco, Tag Heuer Aquagraph, Breitling Navitimer World, Breitling Skyracer, Oris TT1 divers chrono, Glycine Airman SST12, Longines LLD, Fortis UTC

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2751 στις: Απρίλιος 22, 2011, 08:08:36 μμ »
Διάβασα προχθές στο TRF για μία περίπτωση αγοράς ενός President από το κατάστημα Wingate στη Ν. Υόρκη, το οποίο είχε προσθήκες διαμαντιών στο dial και στο bezel και η Rolex το θεωρεί μη γνήσιο !!!
http://www.rolexforums.com/showthread.php?t=172791&highlight=wingate

Η υπόθεση είναι ενδιαφέρουσα γιατί δείχνει τον τρόπο με τον οποίο η Rolex αντιμετωπίζει το θέμα των οποιωνδήποτε επεμβάσεων στα ρολόγια της.

Ο τύπος αγόρασε το ρολόι με τη διαβεβαίωση ότι πρόκειται για γνήσιο ρολόι, στο οποίο έγιναν οι συγκεκριμένες επεμβάσεις. Στη συνέχεια επισκέφθηκε την αντιπροσωπεία για να επιβεβαιώσει την αυθεντικότητα του ρολογιού και του είπαν ότι, λόγω των προσθηκών, δεν θεωρείται γνήσιο. Ο τύπος ξεκίνησε το θέμα ευελπιστώντας ότι θα "πιέσει" το μαγαζί να του επιστρέψει τα χρήματα. Αξίζει να διαβάσει κανείς τις διαφορετικές απόψεις που καταγράφονται και μάλιστα μερικές προέρχονται από συντονιστές του forum.
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1611
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2752 στις: Απρίλιος 23, 2011, 01:26:40 μμ »
Ειναι αληθεια οτι καθε παρεμβαση με μη δικα της ανταλλακτικα θεωρει το προιον ως μη γνησιο.Το ιδιο συμβαινει με PVD επιστρωσεις απο διαφορους ''βελτιωτικους'' οικους,αυτη ειναι η πολιτικη της εταιρειας και με βρισκει κατα ενα μεγαλο ποσοστο συμφωνο.Οταν αγοραζεις ενα τετοιο ρολοι και ζητας παρεμβασεις εξω απο το επισημο δικτυο,με προσθηκες οχι ''μαμισιες''αναλαμβανεις και τις συνεπειες.Προσωπικα,εαν ποτε κατεφευγα σε μια τετοια κινηση,θα τα εκανα χωρις να λαβω υπ'οψην μου το πως θα χαρακτηριζετε [γνησιο η' μη] και ο μονος μου ενδοιασμος θα ηταν η αξια μεταπωλησης.Το θεμα ειναι οτι ενω εσυ ξερεις οτι ειναι γνησιο με μια παρεμβαση απο την BAMFORD λογου χαρη,πως θα επειθες εναν μελλοντικο αγοραστη που δεν γνωριζει και πολλα πολλα.
Μιχαλης
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2753 στις: Απρίλιος 23, 2011, 01:36:50 μμ »
Μιχάλη,

Μπορεί ο γνώστης αυτών των αρχών της Rolex να γνωρίζει πως θα πράξει σε περίπτωση που του παρουσιαστεί ένα αντίστοιχο δίλημμα. Το πρόβλημα, όμως, εντοπίζεται στον "πρωτάρη" αγοραστή ενός Rolex, ο οποίος ενώ έδωσε ένα σωρό χρήματα για ένα γνήσιο ρολόι, στο οποίο προστέθηκαν, απλά, λίγα διαμάντια (!!!),  μαθαίνει ξαφνικά ότι η μαμά δεν το αναγνωρίζει σαν παιδί της ...

Χρόνια Πολλά

Μάκης
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος subman

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2754 στις: Απρίλιος 23, 2011, 03:30:22 μμ »
Πού μπορώ να βρω ενα τιμοκατάλογο της rolex?

Αποσυνδεδεμένος john74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2755 στις: Απρίλιος 27, 2011, 11:20:57 μμ »
Πού μπορώ να βρω ενα τιμοκατάλογο της rolex?
δεν γινετε,για οτι θες θα σου πουμε εμεις εδω,η στειλε πμ σε εμενα( εχω τιμοκαταλογο εγω)

Αποσυνδεδεμένος christos moysoyrhs

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2756 στις: Απρίλιος 29, 2011, 10:12:10 μμ »
rolex daytona kenoyrgio poso exei olo atsali  h metaxirismeno toy o9

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2757 στις: Απρίλιος 29, 2011, 10:36:11 μμ »
rolex daytona kenoyrgio poso exei olo atsali  h metaxirismeno toy o9

Παρακαλω οχι δημοσιευσεις με greeklish (!)
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2758 στις: Μάιος 09, 2011, 11:12:55 μμ »
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα...
Ονομάζομαι Σταύρος , κατάγομαι από Μονεμβασία και μόλις προχθές τυχαία βρήκα το φόρουμ σας....
Συγχαρητήρια!!!!!!
Μπράβο σε όλους σας..... για τις τόσο κατατοπιστικές πληροφορίες....
από σήμερα είμαι και εγώ μέλος αυτού του υπέροχου φόρουμ.
Είμαι κάτοχος ενός υπέροχου ρολογιού του TAG HEUER MICROTIMER με στοιχεία CS111C-0 DD6770.
Τώρα ήρθε η ώρα για το πρώτο μου ROLEX.
Διαβάζω και ξαναδιαβάζω το φόρουμ και δεν ξέρω τι να διαλέξω.....
Κλείνω προς sub χωρίς date και στο deepsea.....
Υπάρχουν προτεινόμενα καταστήματα εδώ στην Αθήνα για να τα δω...να τα δοκιμάσω και να έχω μια καλή έκπτωση?
Σε τι  αρχική τιμή πωλούνται?
Σας παρακαλώ τα  φώτα σας....και τις προτάσεις σας σε ένα νέο του χώρου....
Σας ευχαριστώ....


   Καλωσήρθες Σταύρο και καλές δημοσιεύσεις. Έκανα παράθεση τις ερωτήσεις σου στο θέμα με τα Rolex, ώστε να σου απαντήσουν οι φίλοι στο σωστό topic ;)


Aς απαντήσουν σ'αυτό το topic οι φίλοι στο Σταύρο. Τα δύο ρολόγια πάντως είναι τόσο διαφορετικά στο μέγεθος, που αν τα δοκιμάσεις ίσως να μην έχεις πιά δίλημα ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2759 στις: Μάιος 10, 2011, 06:37:35 πμ »
Σταύρο καλώς όρισες και καλές δημοσιεύσεις.

Ως πρώτη συμβουλή, προτείνω να επισκεφθείς ένα ή και περισσότερα από τα εξουσιοδοτημένα αλυσίδες-φυσικά καταστήματα (Καίσαρης, Πατσέας κλπ), στα οποία θα βρεις μεγάλη ποικιλία από όλα τα μοντέλα της Rolex για να δοκιμάσεις στον καρπό σου όσα μπορείς περισσότερα και να καταλήξεις σ' αυτό που θα σ' αρέσει πιο πολύ.

Θα διαπιστώσεις ότι, με το ξεκίνημα, σου προσφέρονται εκπτώσεις που ξεκινάνε από 18% και μπορεί να φτάσουν στο 25% επί των τιμών καταλόγου. Επειδή μιλάμε για ρολόγια με μεγάλη αξία, πρέπει να ψάξεις αρκετά για να βρεις είτε το ρολόι που έχεις καταλήξει είτε ένα παραπλήσιο μοντέλο σε καλλίτερη τιμή.

Υπάρχουν και μεταχειρισμένα σε γνωστά και εγγυημένα μαγαζιά αλλά και πάλι θέλει ψάξιμο.

Μην διστάσεις να ρωτήσεις όποια απορία έχεις και μην βιαστείς να αγοράσεις.
Sub 16613 LN