Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4214374 φορές)

0 μέλη και 12 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gld

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 293
  • Live to fly...
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2560 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 04:22:39 μμ »
Να πω κάτι εγώ ο απλός καταναλωτής;

Ας τις ανεβάσουν τις τιμές. 14% και 20% και όσο θέλουν. Το ίδιο και οι έμποροι. Στο χέρι των καταναλωτών είναι να τους τιμωρήσουν όλους μαζί. Και Rolex και εμπόρους και τον κάθε νταβατζή σε αυτή τη χώρα πια. Στην τελική δεν είναι και είδος ανάγκης το (οποιοδήποτε) ρολόι. Είτε κάνει 20€ είτε 20.000€. Ας τα κρατήσουν λοιπόν στις αποθήκες τους να τα κοιτάνε. Εκτός κι αν πιστεύει κάποιος ότι αυξήθηκε ξαφνικά το κόστος παραγωγής τους κατά 14+%...

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2561 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 04:36:01 μμ »
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Ο καθένας κοστολογεί το προϊόν του εκεί που νομίζει. Την ελληνική αγορά και αυτό που βιώνουμε τώρα δεν το υπολογίζει κανείς. Όταν παράγεις ένα προϊόν με παγκόσμια αποδοχή (το πιο ισχυρό brand name είναι η Rolex) σκέφτεσαι διαφορετικά σε σχέση με αυτόν που παράγει ένα προϊόν και απευθύνεται μόνο στην Ελλάδα. Η οποιαδήποτε αύξηση ενισχύει ακόμη περισσότερο το brand name.

Τώρα αν εμείς δυσκολευόμαστε +14% να το αποκτήσουμε δεν νομίζω πως τους ενδιαφέρει.

Αποσυνδεδεμένος john74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2562 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 04:45:28 μμ »
Παιδια και 20% να ανεβουνε ι τιμες παλι θα πουλαει η Rolex..
Ετσι ειναι!!

Αποσυνδεδεμένος gld

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 293
  • Live to fly...
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2563 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 04:46:24 μμ »
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Ο καθένας κοστολογεί το προϊόν του εκεί που νομίζει. Την ελληνική αγορά και αυτό που βιώνουμε τώρα δεν το υπολογίζει κανείς. Όταν παράγεις ένα προϊόν με παγκόσμια αποδοχή (το πιο ισχυρό brand name είναι η Rolex) σκέφτεσαι διαφορετικά σε σχέση με αυτόν που παράγει ένα προϊόν και απευθύνεται μόνο στην Ελλάδα. Η οποιαδήποτε αύξηση ενισχύει ακόμη περισσότερο το brand name.

Τώρα αν εμείς δυσκολευόμαστε +14% να το αποκτήσουμε δεν νομίζω πως τους ενδιαφέρει.

Συμφωνώ εν μέρει. Η αύξηση ενισχύει το brand από τη μία, ωστόσο, όταν η τιμή αρχίζει να ξεφεύγει κατά πολύ από την πραγματική αξία του αντικειμένου (συνυπολογιζόμενης και της "αίσθησης" αξίας που αυτό φέρει ως προίκα) τότε μπορεί να γυρίσει και μπούμερανγκ. Αυτό που μπορώ να δεχτώ βέβαια ως κίνηση από τη Rolex είναι η αύξηση του τιμοκαταλόγου της ώστε πλέον να μην είναι προσβάσιμη στον καθένα και έτσι να αλλάξει σιγά σιγά το positioning της στην αγορά. Και πάλι όμως, ο καταναλωτής είναι ο τελικός κριτής. Το σχόλιό μου πάντως ήταν πιο γενικό και δεν αφορά μόνο στη Rolex, αλλά και στους εμπόρους που ανέφερε πιο πριν ο zen.

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2564 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 04:59:24 μμ »
Συμφωνώ εν μέρει. Η αύξηση ενισχύει το brand από τη μία, ωστόσο, όταν η τιμή αρχίζει να ξεφεύγει κατά πολύ από την πραγματική αξία του αντικειμένου (συνυπολογιζόμενης και της "αίσθησης" αξίας που αυτό φέρει ως προίκα) τότε μπορεί να γυρίσει και μπούμερανγκ. Αυτό που μπορώ να δεχτώ βέβαια ως κίνηση από τη Rolex είναι η αύξηση του τιμοκαταλόγου της ώστε πλέον να μην είναι προσβάσιμη στον καθένα και έτσι να αλλάξει σιγά σιγά το positioning της στην αγορά. Και πάλι όμως, ο καταναλωτής είναι ο τελικός κριτής. Το σχόλιό μου πάντως ήταν πιο γενικό και δεν αφορά μόνο στη Rolex, αλλά και στους εμπόρους που ανέφερε πιο πριν ο zen.

Θα συμφωνήσω κι εγώ μαζί σας εν μέρει, αλλά θα ήθελα να ξέρω ποιος ορίζει πως ένα προίόν ξεφεύγει απο την πραγματική του αξία ;;; Η Rolex έχει κατασκευάσει εκατομύρια π.χ. Submariners. Αρα έχει κάνει απόσβεση εκατομύρια φορές και στην έρευνα και ανάπτυξη και στο marketing και στην διαφήμιση και όσο περίσσότερο κατασκευάζει και πουλάει τόσο περισσότερο ρίχνει το κόστος κατασκευής.

Ο καθένας μας λοιπόν αγοράζει ένα ρολόι για διαφορετικούς λόγους και ειδικά όταν πληρώνεις κάποιες χιλίαδες € το μόνο που δεν σε ενδιαφέρει είναι να κοιτάς την ώρα. Θα πάρω τώρα τα 2 άκρα αγοραστών. Αυτός που φοράει rolex για να το παίζει "μούρη" στον κύκλο του, θα το αγοράσει γιατί ικανοποιεί την ανάγκη να το παίξει "μούρη". Αυτός που είναι "άρρωστος" με αυτό που λέγεται rolex και θέλει να έχει και ένα και δυο και τρια ρολόγια και να κάθεται και να τα χαζεύει πάλι θα το αγοράσει ακόμη κι αν κάνει το σκατό του παξιμάδι.

Αυτό νομίζω πως η Rolex στις έρευνες που κάνει το έχει συνυπολογίσει και ώς πολύ ισχυρό brand name ξέρει καλύτερα από εμάς πως θα αντιδράσουμε στην επικείμενη αύξηση των ρολογιών της.

Όπως είπε και κάποιος φίλος ποίο πάνω και +20% να πάνε οι τιμές πάλι η Rolex θα πουλάει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2011, 05:29:45 μμ από wolf »

Αποσυνδεδεμένος zan

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2565 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 05:31:23 μμ »
Οσο αφορά τους εμπόρους εννοούσα αυτούς που πουλάνε μεταχειρισμένα και όταν σε πιάσουν στην ανάγκη να πουλάς στο παίρνουν για ένα κομμάτι ψωμί.Οταν θες να αγοράσεις,ακούς απο το στόμα τους απίστευτα πράγματα.Οι περισσότεροι θα έχετε τύχει μπροστά σε τέτοιες συναλλαγές.Εγω έχει τύχει να βρεθώ και είχε πολύ πλάκα.Σκέψου να σου λένε ότι έκανε αύξηση η ROLEX και αυτός να το έχει 2 χρόνια στην βιτρίνα του και αγορασμένο κοψοχρονιά.Πολύ πλάκα.
Ειδικά για τα rolex,έχει αναφερθεί πολλές φορές.Ναι, τα αγοράζουν κάποιοι που δεν ξέρουν απο ρολόγια για εφέ αλλά σίγουρα τα προτιμούν  κάποιοι που γνωρίζουν επίσης.Αυτή είναι η αλήθεια.

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2566 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 06:04:49 μμ »
Δυστυχώς, αυτή η λογική της αύξησης της τιμής του προϊόντος που βρίσκεται στο ράφι, κατ' αντιστοιχία με την αύξηση που γίνεται στο νέο προϊόν, τη βιώνουμε καθημερινά στη ζωή σε κάθε ανατίμηση και η δικαιολογία του εμπόρου είναι ότι για να αγοράσει νέο για τη βιτρίνα πρέπει να πληρώσει την αυξημένη τιμή.

Αυτή η λογική, όμως, εκτός του ότι είναι παράλογη για τον καταναλωτή, επικρατεί στην καταναλωτική κοινωνία γιατί ο καθένας από εμάς σκέφτεται ατομικά και αγοράζει το υπερτιμημένο προϊόν που βρίσκεται στο ράφι.

Ξαναγυρίζοντας στο θέμα της ROLEX, αν και είναι υπερβολικές δύο συνεχόμενες αυξήσεις σε τόσο μικρό διάστημα, τελικά, ο κόσμος που θέλει αυτό το ρολόι αφενός διαθέτει το αντίστοιχο ποσόν αφετέρου θα αγοράσει ΚΑΙ το υπερτιμημένο.
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος john74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2567 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 02:57:20 πμ »
Γνωρίζει κανείς γιατί από το επίσημο site της Rolex απουσιάζει το Sub No Date (14060m) εδώ και πολύ καιρό; Δεν αναφέρεται καν στα μοντέλα.

Μήπως έχει σταματήσει η παραγωγή του ;
Ακομα βγαινει κανονικα..

Αποσυνδεδεμένος asxetos?

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 103
  • οι 2 ροδες οδηγουν την ψυχη...
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2568 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 03:19:28 πμ »
ειναι δυσκολοι καιροι παιδια......
εγω με μηχανακια και μουσικη ασχολουμαι...αλλα με εσας εδω θα αποκτησω και αλλο φετιχ....

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2569 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 01:40:35 μμ »
Θέλω να ρωτήσω τους γνώστες, τι σημαίνουν τα γράμματα LN ή LB στο τέλος του αριθμού ενός μοντέλου της ROLEX, πχ 16613LN, 116610LN, 116619LB κλπ.
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2570 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 02:52:58 μμ »
Θέλω να ρωτήσω τους γνώστες, τι σημαίνουν τα γράμματα LN ή LB στο τέλος του αριθμού ενός μοντέλου της ROLEX, πχ 16613LN, 116610LN, 116619LB κλπ.

Είναι τα χρώματα στα μπέζελ στα γαλλικά (δεν ξέρω γαλλικά....)

LJ = Lunette Jaune (yellow bezel)
LK = Lunette Kiwi (green bezel, limited edition)
LB = Lunette Bleu (blue bezel)
LV = Lunette Verte (green bezel)
LN =  Lunette Noir (black bezel)

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2571 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 04:40:14 μμ »
Ευχαριστώ για την άμεση και επεξηγηματική απάντηση.
Έχω παρατηρήσει ότι τα γράμματα αυτά αναφέρονται σε μοντέλα τελευταίων ετών. Είναι σωστή παρατήρηση ή κάνω λάθος και υπήρχε πάντα;
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος gld

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 293
  • Live to fly...
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2572 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 06:50:05 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Μόλις γύρισα από βολτούλα για αγορά ενός Tissot Heritage Limited Edition (περισσότερα σε λίγο στο thread της Tissot μαζί με photos). Σε κουβέντα με τους ανθρώπους του μαγαζιού σχετικά με τις αυξήσεις, ειπώθηκε ότι το +10% έως +14% θα γίνει από όλες τις Ελβετικές μάρκες λόγω ελβετικού φράγκου και περιμένουν τους νέους τιμοκαταλόγους από αρχές Φεβρουαρίου. Προσωπικά το ρολόι το αγόρασα με βάση την ισχύουσα τιμή, ωστόσο απ'όσο κατάλαβα από την κουβέντα μας, οι νέοι τιμοκατάλογοι θα τα επηρεάσουν όλα, ανεξάρτητα του πότε αγοράστηκαν από τους εμπόρους.

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2573 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 07:21:43 μμ »
Σε κουβέντα με τους ανθρώπους του μαγαζιού σχετικά με τις αυξήσεις, ειπώθηκε ότι το +10% έως +14% θα γίνει από όλες τις Ελβετικές μάρκες λόγω ελβετικού φράγκου και περιμένουν τους νέους τιμοκαταλόγους από αρχές Φεβρουαρίου. Προσωπικά το ρολόι το αγόρασα με βάση την ισχύουσα τιμή, ωστόσο απ'όσο κατάλαβα από την κουβέντα μας, οι νέοι τιμοκατάλογοι θα τα επηρεάσουν όλα, ανεξάρτητα του πότε αγοράστηκαν από τους εμπόρους.

Αντίθετα, στη βόλτα που έκανα και εγώ σήμερα, με αφορμή την είδηση για την αύξηση, δεν μου έκαναν κουβέντα γιαυτό και η συζήτηση στις τιμές έγινε πάνω στις ισχύουσες. Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι ότι βλέπεις αυτά τα επώνυμα μαγαζιά χωρίς πελάτη ή έστω χωρίς πωλήσεις, αναγνωρίζουν και ομολογούν την κρίση και όμως δεν κατεβάζουν τις τιμές κάτω από ένα συγκεκριμένο πλαφόν. Πάντως διαπίστωσα ότι ποσοστά έκπτωσης που θεωρούνταν απλησίαστα πριν από λίγο καιρό ή συζητιόντουσαν για μοντέλα λιγότερο εμπορικά, τώρα συζητιούνται και για ρολόγια όπως το Sub.
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος gld

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 293
  • Live to fly...
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2574 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 07:32:59 μμ »
Αντίθετα, στη βόλτα που έκανα και εγώ σήμερα, με αφορμή την είδηση για την αύξηση, δεν μου έκαναν κουβέντα γιαυτό και η συζήτηση στις τιμές έγινε πάνω στις ισχύουσες. Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι ότι βλέπεις αυτά τα επώνυμα μαγαζιά χωρίς πελάτη ή έστω χωρίς πωλήσεις, αναγνωρίζουν και ομολογούν την κρίση και όμως δεν κατεβάζουν τις τιμές κάτω από ένα συγκεκριμένο πλαφόν. Πάντως διαπίστωσα ότι ποσοστά έκπτωσης που θεωρούνταν απλησίαστα πριν από λίγο καιρό ή συζητιόντουσαν για μοντέλα λιγότερο εμπορικά, τώρα συζητιούνται και για ρολόγια όπως το Sub.

Ο άνθρωπος το μαγαζιού μου είπε μόνος του ότι θα μου το έδινε στην ισχύουσα τιμή αν και με τρόπο τους είπα ότι, "ούτως ή άλλως κι εσείς το αγοράσατε με την παλιά τιμή... γιατί να το πλήρωνα εγώ το +14% αν ερχόμουν σε 2 εβδομάδες;" και δεν είχαν εκεί κάποια ουσιαστική απάντηση. Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση πάντα. Κατά δήλωσή του, υπάρχουν και μάρκες οι οποίες δεν επιτρέπουν πάνω από κάποια ποσοστά έκπτωσης και ο λόγος είναι για να διατηρήσουν μια αίσθηση αξίας και μοναδικότητας. Δε θέλουν ο κάθε πικραμένος να μπορεί να τα αγοράσει. Σωστό ή λάθος, έτσι ήταν και έτσι θα είναι σε αντικείμενα αξίας. Πάντως, το λογικό παζάρι με τρόπο και επιχειρήματα μια χαρά περνάει σε όλους  ;)

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2575 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 07:42:21 μμ »
Ο άνθρωπος το μαγαζιού μου είπε μόνος του ότι θα μου το έδινε στην ισχύουσα τιμή αν και με τρόπο τους είπα ότι, "ούτως ή άλλως κι εσείς το αγοράσατε με την παλιά τιμή... γιατί να το πλήρωνα εγώ το +14% αν ερχόμουν σε 2 εβδομάδες;" και δεν είχαν εκεί κάποια ουσιαστική απάντηση.

Γιαυτό το λόγο έκανα και εγώ σήμερα τις βόλτες μου και, συγκεκριμένα, επειδή πιστεύω ότι με την προσωπική επαφή, αυτές τις μέρες, με το μαγαζί που καταλήγεις να αγοράσεις αυτό που θέλεις, δημιουργείται ένα κλίμα, με βάση το οποίο θα είναι δύσκολο να σου πουν την άλλη βδομάδα ότι η τιμή του ίδιου ρολογιού που έχουν στο ράφι αυξήθηκε. Ενώ, αντίθετα, εάν πας μετά την αύξηση, θα σου το πλασάρουν με τη νέα (αυξημένη) τιμή.
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος gld

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 293
  • Live to fly...
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2576 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 07:51:50 μμ »
Γιαυτό το λόγο έκανα και εγώ σήμερα τις βόλτες μου και, συγκεκριμένα, επειδή πιστεύω ότι με την προσωπική επαφή, αυτές τις μέρες, με το μαγαζί που καταλήγεις να αγοράσεις αυτό που θέλεις, δημιουργείται ένα κλίμα, με βάση το οποίο θα είναι δύσκολο να σου πουν την άλλη βδομάδα ότι η τιμή του ίδιου ρολογιού που έχουν στο ράφι αυξήθηκε. Ενώ, αντίθετα, εάν πας μετά την αύξηση, θα σου το πλασάρουν με τη νέα (αυξημένη) τιμή.

Αν πρόκειται για ρολόι που πουλάει πολύ, ναι μπορεί για μερικές μέρες να πέσεις όντως στην περίπτωση να το έχει αγοράσει κι εκείνος με τις νέες τιμές. Αν πρόκειται όμως για μοντέλο που είσαι σίγουρος ότι το έχει κανά δίμηνο και το κοιτάει, γιατί να του πληρώσεις την αύξηση; Τουλάχιστον πάλεψέ το σαν καταναλωτής. Δε λέω να κάνεις γυφτιές και να ζητάς ό,τι να 'ναι. Απλά, πάλεψέ το. Ψάξε και στο internet. Σίγουρα, κάποια μεγάλα και έγκυρα και authorized online καταστήματα θα τα πουλήσουν με τις παλιές τιμές.

Αποσυνδεδεμένος Rastiniak

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2577 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 10:54:45 μμ »
Ηθελα να ξερα αν φτασει το σαμπ 6.880 ευρω με την αυξηση αν αξιζει να το παρει καποιος.Πριν βγει το νεο,το παλιο εκανε 4.800.Οποτε προτιμω να παρω π.χ Breitling Navitimer και omega moonwatch και ερχομαι στα ιδια χρηματα με τη διαφορα οτι εχω 2 ρολογια  ;)

Και το λεω εγω που κανω ΤΡΟΜΕΡΗ οικονομια για να  αποκτησω submariner
Rolex GMT 116710LN
Seiko 5 SNX F05k1
Swatch Irony YCS408G

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2578 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 11:12:03 μμ »
Ηθελα να ξερα αν φτασει το σαμπ 6.880 ευρω με την αυξηση αν αξιζει να το παρει καποιος.Πριν βγει το νεο,το παλιο εκανε 4.800.Οποτε προτιμω να παρω π.χ Breitling Navitimer και omega moonwatch και ερχομαι στα ιδια χρηματα με τη διαφορα οτι εχω 2 ρολογια  ;)

Και το λεω εγω που κανω ΤΡΟΜΕΡΗ οικονομια για να  αποκτησω submariner

Και γιατί να πάρεις ένα καινούργιο μοντέλο και όχι ένα από τα προηγούμενα Sub που έχουν και φτηνότερα;
Και γιατί όχι και ένα pre-owned με λιγότερα χρήματα;
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος Rastiniak

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2579 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 11:44:16 μμ »
Γιατι φιλε μου απο Ρολεξ αυτο μου αρεσει και θα το ηθελα να το παρω καινουργιο.Τωρα το σκεφτομαι με τις μ.....ες τους
Rolex GMT 116710LN
Seiko 5 SNX F05k1
Swatch Irony YCS408G