Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4214676 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2220 στις: Αύγουστος 27, 2010, 11:13:59 πμ »
Παράθεση
εάν ξεχάσεις τη μπάστα, τα χάμμερ κλπ έρχεσαι στην ουσία του θέματος κ στα δικά σου λόγια    ----->
Nαι αλλα με 4000€ θα παιρνα ενα breitling/ Omega diver και με οτι περισευε ενα iwc pilot. Δε θα τα ακουμπαγα στη ρολεξ.  ;D
Οσο και να μου αρεσει το SD. :)
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2221 στις: Αύγουστος 27, 2010, 11:15:51 πμ »
http://www.timeandgems.com/Black-Rolex-DLC-Special-Edition-Watches.html#thumb
Tα φοραει και ο Κανιε και ο Φιφτυ...Go, go, go, go
Go, go, go shawty
It's your birthday
We gon' party like it's yo birthday
We gon' sip Bacardi like it's your birthday
And you know we don't give a fuck
It's not your birthday!
:smt066
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2222 στις: Αύγουστος 27, 2010, 11:16:32 πμ »
Μιτς αν ήταν τα πράγματα όπως τα λες  (αποτελει μονοδρομο για οποιον εχει λεφτα) όλες οι υπόλοιπες εταιρείες που αναφέρεις θα είχαν κλείσει. Τόσο απλά.
Τώρα γά τις εναλακτικές που αναφέρεις σαν παράδειγμα (navitimer,ενα iwc, ενα Ω) αλήθεια σου λέω, τις γνωρίζω αλλά δεν θα αγόραζα ούτε ημερολόγιο με γυμνές μοντέλες που τα φορούν.

Και επειδή έπεσε το όνομα Σάσα Μπάστα και συνδέθηκε με την rolex άντε να πω και εγώ ένα παράδειγμα:
   Ο Σάκης με iwc να τραγουδάει "θα σου κάνω μακαρόνια με κιμά για να φας".
Πολύ ανεβασμένο το επίπεδο.

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2223 στις: Αύγουστος 27, 2010, 11:17:31 πμ »
κ γω λέω ότι θα το πάρω απόφαση κάποια στιγμή αλλά φοβάμαι ότι μετά θα κλείσει ο κύκλος μου στη συλλογή ρολογιών...νοιώθω ότι θα καλυφθώ απόλυτα κ δε θα ξανασχοληθώ με ρολόγια...τώρα ξέρεις πέρνεις υποκατάστατα, χαπάκια...χαχαχα

με το καλό κ στο δικό σου....


+10000000
Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ
Εμένα εχει ερθει η ωρα μου
το τσιμπησα και εκλεισα (εχω ηδη μια mini συλλογη απο 14 τεμαχια οχι ιδιαιτερα μεγαλης αξιας)
επισης συμφωνω οτι στα 4-5 χιλιαρικα η ρολεξ ειναι η πιο τιμια επιλογη
το θεμα που μου εχει προκυψει ειναι οτι δεν μπορω να αποφασισω ποιο να παρω
κλινω προς το datejust 116203:

http://www.watches.co.uk/watch_pics/largepics/rolex-datejust-ro7932.jpg

αλλα με τον oyster μπρασελε. Ειναι 36mm αλλα ταιριαζει γαντι στον 17αρι καρπο μου και το θεωρω ιδανικο μεγεθος για καποιον που θελει να το φοραει και σε μεγαλυτερη ηλικια. ειναι και η κασα του που το κανει να φαινεται μεγαλυτερο στον καρπο. Επισης ειναι κυριλατο ρολοι, κατι που λειπει απο την συλλογη μου.
Απο την αλλη γουσταρω με τρελα seadweller και sub μαυρο μισο μισο αλλα εχω ηδη ενα seamaster 300m quartz που ειναι σχεδον ιδιο εμφανισιακα και δυσκολα πουλιεται (αφηστε που νομιζω οτι σαν ποιοτητα κατασκευης ειναι ανωτερο απο sub)

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2224 στις: Αύγουστος 27, 2010, 11:20:32 πμ »
Τα Ρόλεξ για αυτά που προσφέρουν είναι ιδιαίτερα οικονομικά ρολόγια.

Για κάντε μια σύγκριση με VC, PP, AP, Lange κ.λ.π και εύκολα θα καταλάβετε γιατί είναι "λεφτά στην Τράπεζα".

Το πρώτο μου Ρόλεξ, ένα μεταχειρισμένο 16710, το πήρα πριν από 3 χρόνια, 2650 ευρώ που τότε ήταν μια κανονική τιμή για μεταχειρισμένο του είδους.
Σήμερα το πουλάω για πλάκα, ειδικά μετά το σέρβις στο RSC στην Σταδίου και 2 χρόνια διεθνή εγγύηση, 3500 ευρώ......

Δεν είναι τυχαία υπερδύναμη........


Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2225 στις: Αύγουστος 27, 2010, 11:24:37 πμ »
+10000000
Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ
Εμένα εχει ερθει η ωρα μου
το τσιμπησα και εκλεισα (εχω ηδη μια mini συλλογη απο 14 τεμαχια οχι ιδιαιτερα μεγαλης αξιας)
επισης συμφωνω οτι στα 4-5 χιλιαρικα η ρολεξ ειναι η πιο τιμια επιλογη
το θεμα που μου εχει προκυψει ειναι οτι δεν μπορω να αποφασισω ποιο να παρω
κλινω προς το datejust 116203:

http://www.watches.co.uk/watch_pics/largepics/rolex-datejust-ro7932.jpg

αλλα με τον oyster μπρασελε. Ειναι 36mm αλλα ταιριαζει γαντι στον 17αρι καρπο μου και το θεωρω ιδανικο μεγεθος για καποιον που θελει να το φοραει και σε μεγαλυτερη ηλικια. ειναι και η κασα του που το κανει να φαινεται μεγαλυτερο στον καρπο. Επισης ειναι κυριλατο ρολοι, κατι που λειπει απο την συλλογη μου.
Απο την αλλη γουσταρω με τρελα seadweller και sub μαυρο μισο μισο αλλα εχω ηδη ενα seamaster 300m quartz που ειναι σχεδον ιδιο εμφανισιακα και δυσκολα πουλιεται (αφηστε που νομιζω οτι σαν ποιοτητα κατασκευης ειναι ανωτερο απο sub)


η καψούρα μου:
http://www.melrosejewelers.ca/rolex-watch-blog/double-delight-rolex-launches-the-rolex-submariner-two-tone-watches

πάντος ρε παιδιά δεν είναι τα ρολόγια των πλουσίων, κυριλάτων, των αρχόντων κλπ κλπ κλπ δείτε εδώ!!!!
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ!!!!!  :D
http://rolexblog.blogspot.com/search/label/Che%20Guevara

Αποσυνδεδεμένος zan

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2226 στις: Αύγουστος 27, 2010, 11:27:30 πμ »
Συμφωνώ με PANOS I.Εχω GMT II ,16710.Δε θα το έδινα με τίποτα.Δε παίρνεις ρολόι για να το πουλήσεις,αν χρειαζόσουν όμως τα χρ'ηματα,ποιός θα σου έδινε 5.000€ για ένα IWC,κλπ;

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2227 στις: Αύγουστος 27, 2010, 11:57:32 πμ »
παιδες η ρολεξ ειναι ρολεξ οτι και να λεμε.

Αν κοιταξετε παλαιοτερα δικα μου ποστ θα δειτε οτι ολα αυτα περι μπαστα, χαμμερ, κτλ τα εχω πει και εγω. Συμφωνω απολυτως μαζι σας.

Τα ρολεξακια οπως τα λεω εγω ομως εχουν μια γοητεια συγκεκριμενη. Old school. Φυσικα παντα αναφερομαι σε παλιοτερα μοντελα.

Εχουν σχεδιαση, κατασκευη, και πολλα αλλα. Εχω φαει ωρες και ωρες με τον Κονακη να το συζηταμε αυτο.

Και εμενα με χαλαει που τα βλεπω σε καρπους σκουπιδιων ομως δεν παυουν να ειναι ρολογαρες. Λιγο τσιμπημενα ναι, ρολογαρες ομως.

Θα πω και κατι τελευταιο.

Εσυ, εγω, και ο καθενας μας κανει το ρολοι με τον αερα που αποπνει και δεν κανει το ρολοι τον καθενα μας.

Η μπαστα, η τζουλια, ο χ βλαχος, ο ψ ποδοσφαιριστης ειτε φορεσουν πατεκι, ειτε λανγκε θα μεινουν παλι αυτοι που ειναι.

Εχω δει τυπο με παλιο Λαντ ροβερ να φοραει εξπλορερ 1 και εχω πει το τελειο ρολοι. Ο τυπος ηταν εκπληκτικος. Λες και ειχε βγει απο νατιοναλ τζεογκραφικ ντοκυμανταιρ. Εχω δει το εξπλορερ 1 να το φοραει και η τατιανα στεφανιδου. Ε και?

vintage rolex rules  :prayer:

elio
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2228 στις: Αύγουστος 27, 2010, 12:23:39 μμ »
φίλε elio θα πώ ένα συγκεκριμένο παράδειγμα, προσωπικό μου & θα συμφωνήσουμε...
έχω 2 φίλους, ο ένας φοράει το:
http://www.watches.co.uk/watch_pics/largepics/rolex-oysterdate-ro6078.jpg
διακριτικό, μικροκαμωμένο κ πρέπει να στραβωθείς άμα δε γνωρίζεις ότι είναι ρόλεξ..

ο άλλος φοράει αυτό με σχεδών διπλάσια τιμή:
http://www.timeway.eu/images/Calendrier-retrograde-3d.jpg
(φανταστικό ρολόι)

πώς εξηγείται αυτός που φοράει το maurice να τον πιάνω κάθε φορά που πίνουμε καφέ να ρίχνει κλεφτές ματιές στο διακριτικό ρόλεξ?

είναι μάρκετινγκ? είναι ιδέα? είναι κύρος? είναι εμφάνιση? είναι ψυχολογικό? είναι ποιότητα? είναι γοητεία? είναι απωθημένο (αν κ ισχυρίζεται ότι ρόλεξ πέρνουν όσοι δε γνωρίζουν)? είναι όνομα? τί είναι κ πώς εξηγείται? δε γνωρίζω....
απλά σαν παρατηρητής αναφέρω.... ;)

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2229 στις: Αύγουστος 27, 2010, 01:07:07 μμ »
κοιτα.....

Η ρολεξ ειναι η μοναδικη εταιρεια μαζι ισως με την μερσεντες που οπου και να πας την ξερουν. Ειτε πας στο ζεφυρι, ειτε στην καμπουλ, ειτε στο λος αντζελες ειτε στο Ντουμπαι ολοι ξερουν τα ρολογια της ρολεξ. Θεωρουνται και στατους συμπολ.

Και εγω εχω φιλικο ζευγαρι που πηρε ρολεξ απο ντουμπαι. Εχει μαλιασει η γλωσσα μου να λεω για πατεκ, για Λανγκε, κτλ. Μονο ρολεξ γιατι ειναι τα καλυτερα, ετσι λενε. Εγω εκει εκνευριζομαι απιστευτα.

Εδω μεσα οταν εγινα μελος ημουν πολεμιος. Και ακομα ειμαι. Ρολεξ παιρνουν αυτοι που ειναι πανασχετοι απο ρολογια στο 80%. Μονο αυτο ξερουν! Και απο αυτο κρινουν την επιτυχια του αλλου. Αρχιζουμε με χωγιερ, μετα παμε σε ομεγα, και αν πιασουμε την καλη μονο ρολεξ. Κλασσικο ελληνικο συνδρομο.

Ειναι παραξενη περιπτωση η ρολεξ. Συμφωνω μαζι σου.

Ομως εχει βγαλει ρολογαρες που εχουν γραψει ιστορια. Τα ρολογια της ειναι σκυλια και πες το μου αυτο για οποιοδηποτε αλλο ρολοι υψηλης ορολογοπιοιας. Αστο καλυτερα να μην θιξουμε εταιρειες που εχουν βγαλει καταδυτικα με τριπλασια τιμη απο μια σαμπουνα (κωδικος κονακη για σαμπμαρινερ) και δεν την παλευουν στην τριτη βουτια. Ειναι ακριβεστατα. κρατανε τρομερους χρονους. Ναι ειναι υπερτιμημενα ισως λιγακι λογω αναγνωρισημοτητας. Ομως δεν παυουν να αποτελουν την πεμπτουσια του καλου ρολογιου. Ακολουθει πολυ κοντα η Ομεγα. Ομως αυτο που δεν εχει καταφερει να κανει η ομεγα ειναι να ταυτιστει με το στατους συμπολ που εχει η ρολεξ. Αυτο ειναι και καλο και κακο.

Ουσιαστικα μισεις να την γουσταρεις και γουσταρεις να την μισεις αυτη την εταιρεια. Οπως και να εχει το ρολοι των ονειρων μου ειναι το 16600. :o (μαζι με αλλα 2-3 βεβαια. χε χε χε)

φιλικα

ελιο


ΥΓ. ειναι ολα αυτα μαζι που ειπες φιλε DragonAce :D

Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2230 στις: Αύγουστος 27, 2010, 02:01:34 μμ »
Ο άσχετος με τα ρολόγια, που διαθέτει χρήματα, γιατί να πάει να τα δώσει εκεί που δεν ξέρει; Ήξερε την ΙΒεΤσέ ή την Γκλασχιούτε από χθες; Θα πάρει Ρόλεξ να το έχει για μια ζωή.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2231 στις: Αύγουστος 27, 2010, 02:32:10 μμ »
Τα εκτιμώ αλλά δεν μου αρέσουν, γι'αυτό και δεν μου προκάλεσε και καμμία ιδιαίτερη αίσθηση η χθεσινή μου συνάντηση με ένα μαύρο Submariner του '08 προς πώληση. Αν όμως κάποιος ψάχνει κάτι τέτοιο ας μου στείλει ένα πμ ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2232 στις: Αύγουστος 27, 2010, 02:33:40 μμ »
Ο άσχετος με τα ρολόγια, που διαθέτει χρήματα, γιατί να πάει να τα δώσει εκεί που δεν ξέρει; Ήξερε την ΙΒεΤσέ ή την Γκλασχιούτε από χθες; Θα πάρει Ρόλεξ να το έχει για μια ζωή.

Φιλικά
Δημήτρης

και εφόσον του κάνει την στοιχειώδη συντήρηση, θα το αφήσει σε κάποιον για να το έχει κι αυτός άλλη μία.........(άσε που μπορεί να τον έχει κάνει και πλούσιο-εξαψήφια νούμερα- χωρίς να ήταν στις προθέσεις του-Milsub, COMEX, Double red-).........
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2010, 03:14:57 μμ από PanosI »

Αποσυνδεδεμένος zan

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2233 στις: Αύγουστος 27, 2010, 02:47:17 μμ »
Συμφωνώ με Panos I.Ναι,το συναίσθημα βασικό,αλλά πολλά και τα χρήματα για πειράματα.Πολύς κόσμος πάντως την έχει ΄΄ψωνίσει΄΄.Πρόσφατα συζητούσα με κάποιον που πουλά Zenith,στο σχόλιο μου ότι είναι λίγο ακριβά τα μοντέλα των 8-10.000€,μου απάντησε ότι η πολιτική του αντιπροσώπου είναι αυτή ,θα τα ακριβύνει και άλλο ,και όποιος θέλει.Εγώ πάλι του είπα να του μεταφέρει,να τα έχει να τα χαίρεται και να τα καμαρώνει στις βιτρίνες απούλητα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2234 στις: Αύγουστος 27, 2010, 02:55:40 μμ »
μου απάντησε ότι η πολιτική του αντιπροσώπου είναι αυτή ,θα τα ακριβύνει και άλλο ,και όποιος θέλει.Εγώ πάλι του είπα να του μεταφέρει,να τα έχει να τα χαίρεται και να τα καμαρώνει στις βιτρίνες απούλητα.


χαλαρα..

Αποσυνδεδεμένος Kalhmerhs

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2235 στις: Αύγουστος 27, 2010, 02:59:44 μμ »
Καλησπερα σας,

Ειμαι εντελως καινουργιος και ασχετος,ας μου επιτρεψετε, πανω στο θεμα το ρολογιων.
Σκεφτομαι να αγορασω το καινουργιο rolex SD. Το εχω βρει στα 5700 σε μεγαλα καταστηματα ρολογιων της Αθηνας και χωρις δυνατοτητα εκπτωσης λογω επειδη ειναι καινουργιο το μοντελο.
Ποια η γνωμη σας για το συγκεκριμενο μοντελο?
Πως μπορει καποιος να καταλαβει οτι το ρολοι που παει να αγορασει ειναι αυθεντικο και οχι μια παρα πολυ καλη ρεπλικα?

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2236 στις: Αύγουστος 27, 2010, 03:03:24 μμ »
Tα μεγάλα καταστήματα ρολογιών στην Αθήνα πουλάνε μόνο γνήσια.

φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2237 στις: Αύγουστος 27, 2010, 10:41:27 μμ »
Ουσιαστικα μισεις να την γουσταρεις και γουσταρεις να την μισεις αυτη την εταιρεια.

Μετά από αυτή την ατάκα, το θέμα θα μπορούσε εύκολα να κλείσει δια παντός.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2238 στις: Αύγουστος 27, 2010, 10:42:25 μμ »
.........(άσε που μπορεί να τον έχει κάνει και πλούσιο-εξαψήφια νούμερα- χωρίς να ήταν στις προθέσεις του-Milsub, COMEX, Double red-).........

Οι εποχές αυτές πέρασαν ανεπιστρεπτί φοβούμαι. Δεν είναι κάθε μέρα Λαμπρή.

Αποσυνδεδεμένος referee

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 629
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2239 στις: Αύγουστος 28, 2010, 12:46:49 πμ »
Κλασσική αξία τα rolex αλλά με χαλάει αυτός ο μεγεθυντικός φακός στο ζαφειρι που έχουν πάνω στην ημερομηνια αρκετα μοντελα... χαλάει όλη τη μόστρα και φθηναίνει το ρολοϊ κατά την γνώμη μου :down:

Όποιος θέλει PANERAI
5 χρόνια να μη φάει :D