Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4199966 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12900 στις: Μάιος 21, 2019, 03:51:27 μμ »
τι ειναι το Τονα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Daytona βρε απλά γλιτώνω χρόνο να γράφω


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12901 στις: Μάιος 21, 2019, 04:55:31 μμ »
Παιδιά την γνώμη σας???!!!! Είναι beater αυτό το ρολόι??

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12902 στις: Μάιος 21, 2019, 05:04:35 μμ »
Παιδιά την γνώμη σας???!!!! Είναι beater αυτό το ρολόι??

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Φίλε Άγγελε!
Εξαρτάται!!!!!!
Αν έχεις πχ dress ρολόγια στην συλλογή σου μόνο χωρίς υδατοστεγανότητα μεγαλύτερη των 30m και μέσου όρου αξίας 10.000€ τότε μπορεί να θεωρηθεί beater.
Αν έχεις ρολόγια μέσου όρου αξίας 500€ και υδατοστεγανότητας 200m τότε μάλλον για το «καλό» ρολόι κάποιου το κόβω.
Βέβαια περί ορέξεως...........



Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12903 στις: Μάιος 21, 2019, 05:05:30 μμ »
Παιδιά την γνώμη σας???!!!! Είναι beater αυτό το ρολόι??

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άγγελε και βέβαια
το ρώτησες και στο rcw και στο είπαν
εμένα μου αρέσει πιο πολύ το polar 

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12904 στις: Μάιος 21, 2019, 05:19:51 μμ »
Αγγελε ειναι πολυ ομορφο Ρολεξ.

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12905 στις: Μάιος 21, 2019, 05:50:49 μμ »
Παιδιά την γνώμη σας???!!!! Είναι beater αυτό το ρολόι??

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πάντα μου άρεσε και ειδικά για beater το βρίσκω σούπερ


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος igk73

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 822
  • Γιάννης
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12906 στις: Μάιος 21, 2019, 06:09:54 μμ »
Παιδιά την γνώμη σας???!!!! Είναι beater αυτό το ρολόι??

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είναι εξαιρετικό για καθημερινό, τα έχει όλα. Για μένα είναι μεγάλο, για σένα υποθέτω τέλειο. Να το πάρεις δίνοντας το Explorer σου, στη θέση σου αυτό θα έκανα.

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12907 στις: Μάιος 21, 2019, 06:23:06 μμ »
Είναι εξαιρετικό για καθημερινό, τα έχει όλα. Για μένα είναι μεγάλο, για σένα υποθέτω τέλειο. Να το πάρεις δίνοντας το Explorer σου, στη θέση σου αυτό θα έκανα.
Αυτό σκέφτομαι Γιάννη

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12908 στις: Μάιος 21, 2019, 09:50:35 μμ »
Άγγελε η ιστορία έχει δείξει ότι όταν δεν περνούμε τα ρολόγια που πραγματικά θέλουμε και κάνουμε ενδιάμεσα βήματα μέχρι την ολοκλήρωση του στόχου απλά ξοδεύουμε παραπάνω χρήματα και χρόνο.

Είτε πάρε αυτά που πραγματικά θέλεις ή κάτσε με τα ρολόγια που έχεις για 1-2 χρόνια και κατέληξε στις επιλογές σου. Νιώθω ότι έχεις βάλει στο μάτι όλα τα ατσάλινα Ρολεξ ενώ ήδη έχεις κορυφαία ρολόγια.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12909 στις: Μάιος 21, 2019, 09:56:26 μμ »
Εξαρτάται από το τι εννοείς όταν λες beater, Άγγελε. Για τον καθένα μας μπορεί να έχει διαφορετική έννοια. Άλλος μπορεί να εννοεί beating το ότι ακουμπάει το μπρασελέ στο γραφείο του και κάνει hairlines από το πολύ desk diving, ένας άλλος μπορεί να θεωρεί beating (και θα έχει και δίκιο !) το να ρίχνει μπετά με το ρολόϊ στο χέρι. Εάν εννοείς "καθημερινό" ρολόϊ, ασφαλώς, μια χαρά είναι το συγκεκριμένο Rolex από πάσης απόψεως, εάν όμως σκοπεύεις να του αλλάξεις τον αδόξαστο, όχι ότι δεν θ' αντέξει, αλλά -ξέρω γω ρε συ ; - αμαρτία δεν είναι τόσα χιλιάρικα ρολόϊ να  το πάρεις με σκοπό να το γδάρεις ζωντανό ; 

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12910 στις: Μάιος 21, 2019, 09:58:24 μμ »
Εξαρτάται από το τι εννοείς όταν λες beater, Άγγελε. Για τον καθένα μας μπορεί να έχει διαφορετική έννοια. Άλλος μπορεί να εννοεί beating το ότι ακουμπάει το μπρασελέ στο γραφείο του και κάνει hairlines από το πολύ desk diving, ένας άλλος μπορεί να θεωρεί beating (και θα έχει και δίκιο !) το να ρίχνει μπετά με το ρολόϊ στο χέρι. Εάν εννοείς "καθημερινό" ρολόϊ, ασφαλώς, μια χαρά είναι το συγκεκριμένο Rolex από πάσης απόψεως, εάν όμως σκοπεύεις να του αλλάξεις τον αδόξαστο, όχι ότι δεν θ' αντέξει, αλλά -ξέρω γω ρε συ ; - αμαρτία δεν είναι τόσα χιλιάρικα ρολόϊ να  το πάρεις με σκοπό να το γδάρεις ζωντανό ;
Συζήτηση κάνουμε...

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12911 στις: Μάιος 21, 2019, 10:11:25 μμ »
Ναι. Στα πλαίσια της συζήτησης λοιπόν, πραγματικά δεν μπορώ να δω το λόγο για τον οποίον θα αντικαθιστούσα ένα Explorer που ήδη έχω, με ένα άλλο Explorer, προκειμένου να το κάνω beater. Άμα θες σώνει και καλά Rolex για beater, μένεις μια χαρά και μ' αυτό που έχεις, δίχως να μπεις σε κοστοβόρες διαδικασίες "φύγε 'συ-έλα ΄συ". Άσε, πάρε καλύτερα το καινούργιο Sumo και σπάσ'το κυριολεκτικά στο ξύλο, το σηκώνει ο οργανισμός του, το λέει και τ' όνομά του και θα σου έρθει και πολύ -μα πάρα πολύ- πιο φτηνά από να πηδάς από Rolex σε Rolex σαν μελισσούλα στα λουλούδια  ;)

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12912 στις: Μάιος 21, 2019, 10:13:52 μμ »
Εξαρτάται από το τι εννοείς όταν λες beater, Άγγελε. Για τον καθένα μας μπορεί να έχει διαφορετική έννοια. Άλλος μπορεί να εννοεί beating το ότι ακουμπάει το μπρασελέ στο γραφείο του και κάνει hairlines από το πολύ desk diving, ένας άλλος μπορεί να θεωρεί beating (και θα έχει και δίκιο !) το να ρίχνει μπετά με το ρολόϊ στο χέρι. Εάν εννοείς "καθημερινό" ρολόϊ, ασφαλώς, μια χαρά είναι το συγκεκριμένο Rolex από πάσης απόψεως, εάν όμως σκοπεύεις να του αλλάξεις τον αδόξαστο, όχι ότι δεν θ' αντέξει, αλλά -ξέρω γω ρε συ ; - αμαρτία δεν είναι τόσα χιλιάρικα ρολόϊ να  το πάρεις με σκοπό να το γδάρεις ζωντανό ;

Εχεις δικιο, Ντενη, εξαρταται απο την εννοια που δινουμε στον ορο beater.

Προσωπικα μου αρεσει πολυ περισσοτερο ο ορος ''καθημερινο'' ρολοι και γι' αυτον εχω διαλεξει- ισως να ειναι παραδοξο-  ενα απο τα ακριβοτερα ρολογια μου!!!
Το χαιρομαι ομως και μπορω να πω οτι μου βγαζει την απαραιτητη ''σκληραδα'' για ολες τις χρησεις.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12913 στις: Μάιος 21, 2019, 10:14:07 μμ »
Βρε καλως τον Ντενη :D
Και ελεγα δεν θα πει τιποτα για Σεικο; :D

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12914 στις: Μάιος 21, 2019, 10:31:54 μμ »
Εχεις δικιο, Ντενη, εξαρταται απο την εννοια που δινουμε στον ορο beater.

Προσωπικα μου αρεσει πολυ περισσοτερο ο ορος ''καθημερινο'' ρολοι και γι' αυτον εχω διαλεξει- ισως να ειναι παραδοξο-  ενα απο τα ακριβοτερα ρολογια μου!!!
Το χαιρομαι ομως και μπορω να πω οτι μου βγαζει την απαραιτητη ''σκληραδα'' για ολες τις χρησεις.

Επειδή σου το επιτρέπει ο τρόπος της ζωής σου, Σπύρο, να χαίρεσαι  κάθε στιγμή ένα πανάκριβο ρολόι, δίχως αυτό να σου προξενεί διαρκή ανησυχία ότι μπορεί ανά πάσα στιγμή να το διαλύσεις ! Και όντως, το πανέρι σου δείχνει σε τοπ φόρμα.

Βρε καλως τον Ντενη :D
Και ελεγα δεν θα πει τιποτα για Σεικο; :D

Να πει, γιατί να μην πει ; Με δεδομένο μάλιστα πως όταν λέμε beater η πρώτη λεξούλα που μας έρχεται στο μυαλό είναι -έλα, πες την ντε, μη ντρέπεσαι !- SEIKO (μιλώντας για κανονικούς ανθρώπους, όχι για Marine Coprs της 101ης Aερομεταφερόμενης στην Καμπούλ, όπου ένα G-Shock μάλλον θα ήταν εξυπνότερη κίνηση).  Το σίγουρο είναι ότι έχουν περάσει δεκαετίες από τότε που ο κόσμος θεωρούσε τα Rolex μια χαρά beaters. Oπότε ναι, σε κάθε συζήτηση περί ρολογο-καταπόνησης, η Seiko θα ορμάει στη σκηνή, όπως ο Jason Statham εκεί που πέφτουν οι γερές σφαλιάρες !

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12915 στις: Μάιος 21, 2019, 10:40:26 μμ »
Το σίγουρο είναι ότι έχουν περάσει δεκαετίες από τότε που ο κόσμος θεωρούσε τα Rolex μια χαρά beaters.
Παλι λαθος πληροφοριες εχεις.
Απλα το πραγμα πλεον είναι για εκλεκτούς.
Οι αλλοι βολευωνται με ρεπλίκες και φιρμες που αντιγραφουν.
Υγ. προσωπικα δεχωμαι στις παρεες και αυτους που φορανε Σεικο. Κανενας δεν είναι τελειος :D
Ρωτα και τον Καπεταν-Δημητρη να σου πει.
Υγ. γραψε και κατι στο θεμα Σεικο. Το κακομοιρο αραχνιασε

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12916 στις: Μάιος 21, 2019, 10:43:11 μμ »
Ναι. Στα πλαίσια της συζήτησης λοιπόν, πραγματικά δεν μπορώ να δω το λόγο για τον οποίον θα αντικαθιστούσα ένα Explorer που ήδη έχω, με ένα άλλο Explorer, προκειμένου να το κάνω beater. Άμα θες σώνει και καλά Rolex για beater, μένεις μια χαρά και μ' αυτό που έχεις, δίχως να μπεις σε κοστοβόρες διαδικασίες "φύγε 'συ-έλα ΄συ". Άσε, πάρε καλύτερα το καινούργιο Sumo και σπάσ'το κυριολεκτικά στο ξύλο, το σηκώνει ο οργανισμός του, το λέει και τ' όνομά του και θα σου έρθει και πολύ -μα πάρα πολύ- πιο φτηνά από να πηδάς από Rolex σε Rolex σαν μελισσούλα στα λουλούδια  ;)
Όταν λέω beater ρε συ Ντενι δεν εννοώ να το σκωτωσω.

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12917 στις: Μάιος 21, 2019, 10:52:43 μμ »
Παλι λαθος πληροφοριες εχεις.
Απλα το πραγμα πλεον είναι για εκλεκτούς.
Οι αλλοι βολευωνται με ρεπλίκες και φιρμες που αντιγραφουν.
Υγ. προσωπικα δεχωμαι στις παρεες και αυτους που φορανε Σεικο. Κανενας δεν είναι τελειος :D
Ρωτα και τον Καπεταν-Δημητρη να σου πει.
Υγ. γραψε και κατι στο θεμα Σεικο. Το κακομοιρο αραχνιασε

Ποτέ δεν έχω λάθος πληροφορίες. Όταν λες ότι το πραγμα πλεον είναι για εκλεκτούς", φαντάζομαι να εννοείς ότι λίγοι έχουν την πολυτέλεια να φοράνε ένα ρολόϊ των εφτά-οχτώ-δέκα χιλιάδων αδιαφορώντας για την όποια καταπόνηση αυτό δέχεται, ναι θα συμφωνήσω. Το βλέπουμε άλλωστε : Aπό τους κατόχους Rolex, οι πιο πολλοί τα χώνουν στη θυρίδα 360 μέρες το χρόνο, όταν τα βγάζουν το κάνουν νύχτα να μην τα δει ο ήλιος και πάθουν εγκαύματα, ενώ η σύγχρονη τάση είναι πλέον να μην βγάζουν ΟΥΤΕ τα αυτοκόλλητα από πάνω ! Πέφτει η αξία μεταπώλησης.

Αδελφέ, είσαι μεγάλη καρδιά και απίστευτα καταδεχτικός τύπος που κάνεις παρέα με Σεϊκάκηδες. Εγώ στη θέση σου, ειλικρινά, δεν ξέρω εάν θα το έκανα. Μη γίνουμε τώρα όλοι ίσα κι όμοια !   8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12918 στις: Μάιος 21, 2019, 11:00:50 μμ »
Αδελφέ, είσαι μεγάλη καρδιά και απίστευτα καταδεχτικός τύπος που κάνεις παρέα με Σεϊκάκηδες. Εγώ στη θέση σου, ειλικρινά, δεν ξέρω εάν θα το έκανα. Μη γίνουμε τώρα όλοι ίσα κι όμοια !   8) 8) 8)
Ειπαμε μεγαλη καρδια.
Με ολους τους ανθρώπους.

Αποσυνδεδεμένος gmaras

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2353
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12919 στις: Μάιος 22, 2019, 09:38:43 πμ »

Είτε πάρε αυτά που πραγματικά θέλεις ή κάτσε με τα ρολόγια που έχεις για 1-2 χρόνια και κατέληξε στις επιλογές σου. Νιώθω ότι έχεις βάλει στο μάτι όλα τα ατσάλινα Ρολεξ ενώ ήδη έχεις κορυφαία ρολόγια.

+1000000

Μαλλον ουτε εσυ ο ιδιος ξερεις τι θελεις φιλε μου Αγγελε!
Γιωργος