Αποστολέας Θέμα: Vintage-ο-λαγνεία!!!  (Αναγνώστηκε 4244 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spirosg75

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Vintage-ο-λαγνεία!!!
« στις: Δεκέμβριος 17, 2017, 12:01:03 πμ »
Mετά απο αρκετό καιρό αναμονής, ήρθαν πίσω στα χέρια μου κάποια ιδιαίτερης συναισθηματικής για μένα αξίας vintage κομμάτια, μετά απο την σχετική φροντίδα του δικού μας Άρη (Aris911)!

Έχουμε και λέμε, λοιπόν...

Seiko 6319-5010 (το καθημερινό - για σχεδόν 30 χρόνια - ρολόϊ του συγχωρεμένου του παππού μου που φορούσε ώς την ημέρα που έφυγε απο κοντά μας)

μερικές φώτο απο την δουλειά του Άρη



























και το τελικό προϊόν!



Αποσυνδεδεμένος spirosg75

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Vintage-ο-λαγνεία!!!
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 17, 2017, 12:02:27 πμ »


Seiko 6106-5480 (του πατέρα μου - δεν το φορούσε εδώ και περίπου 30 χρόνια οπότε κατασχέθηκε με συνοπτικές διαδικασίες)

Το συγκεκριμένο το φορούσε όταν ταξίδευε (καπετάνιος γάρ) και είχε περάσει ούκ ολίγη ταλαιπωρία, όπως φανερώνουν και οι φωτογραφίες άλλωστε

























Μετά την περιποίηση που του έγινε...






Αποσυνδεδεμένος spirosg75

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Vintage-ο-λαγνεία!!!
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 17, 2017, 12:04:44 πμ »
Το venus του πατέρα μου - το αγόρασε αρχές της δεκαετίας του 1970 και το φόρεσε ελάχιστα αλλά ο χρόνος άφησε τα σημάδια του

Πρίν την συντήρηση









Μερικές φώτο απο την όλη διαδικασία













Και το μετά






Πραγματικά είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος που αυτά τα ρολόγια επέστρεψαν στα χέρια μου όσο το δυνατόν πιό κοντά στην αρχική τους κατάσταση! Ευχαριστώ και πάλι τον Άρη!

Πλέον βρήκαν την θέση τους δίπλα στο Omega Geneve του παππού μου το οποίο ήταν το καλό του ρολόϊ, το hamilton και το Omega seamaster και έγιναν μέρος του rotation!




Ευχαριστώ και πάλι Άρη!





« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 17, 2017, 12:16:21 πμ από spirosg75 »

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: Vintage-ο-λαγνεία!!!
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 17, 2017, 12:06:47 πμ »
Ρολογάρες!!!!!!!!!!
SEIKO RULES λέμε και επαναλαμβάνουμε!!!!!!!!!!!!



Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: Vintage-ο-λαγνεία!!!
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 17, 2017, 12:14:01 πμ »
Πολυ καλο το αποτελεσμα, μπραβο στον Αρη  :applaus: Ομορφα κομματια, να τα χαιρεσαι με υγεια!! ;D
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Vintage-ο-λαγνεία!!!
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 17, 2017, 12:15:46 πμ »
Μπράβο Σπύρο για την πρωτοβουλία σου (η συναισθηματική αξία είναι μεγαλύτερη της πραγματικής σε τέτοια αντικείμενα) και φυσικά πολλά μπράβο στον Άρη για την άψογη δουλειά που έγινε σε όλα τα ρολόγια.!!!

Να μαρτυρήσω ότι είμαι κι εγώ τον τελευταίο καιρό αποδέκτης email με ανάλογες φωτογραφίες από τον φίλτατο Άρη μιας και ένα σπάνιο και αγαπημένο ρολόι (ενθύμιο από τον Πατέρα μου) είναι στα χέρια του και λίαν συντόμως και στον καρπό μου πλήρως ανανεωμένο, οπότε επιφυλάσσομαι για φώτο στο παρών ωραίο νήμα που άνοιξες. ;)
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος spirosg75

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Vintage-ο-λαγνεία!!!
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 17, 2017, 12:21:23 πμ »
Ρολογάρες!!!!!!!!!!
SEIKO RULES λέμε και επαναλαμβάνουμε!!!!!!!!!!!!


Seiko rules και επειδή ο Άρης δεν τα πάει, γι αυτό του τα στέλνω...να τον βασανίζω!

Πολυ καλο το αποτελεσμα, μπραβο στον Αρη  :applaus: Ομορφα κομματια, να τα χαιρεσαι με υγεια!! ;D

Να είσαι καλά Χάρη! Υ.Γ. Τα εύσημα αξίζουν κατα βάση στον Άρη για την δουλειά του!


Μπράβο Σπύρο για την πρωτοβουλία σου (η συναισθηματική αξία είναι μεγαλύτερη της πραγματικής σε τέτοια αντικείμενα) και φυσικά πολλά μπράβο στον Άρη για την άψογη δουλειά που έγινε σε όλα τα ρολόγια.!!!

Να είσαι καλά για τα καλά σου λόγια Γιώργο και βέβαια εννοείται οτι σε κάποιες περιπτώσεις η συναισθηματική αξία είναι ανεκτίμητη, ανεξάρτητα απο την "πραγματική" αξία.


Να μαρτυρήσω ότι είμαι κι εγώ τον τελευταίο καιρό αποδέκτης email με ανάλογες φωτογραφίες από τον φίλτατο Άρη μιας και ένα σπάνιο και αγαπημένο ρολόι (ενθύμιο από τον Πατέρα μου) είναι στα χέρια του και λίαν συντόμως και στον καρπό μου πλήρως ανανεωμένο, οπότε επιφυλάσσομαι για φώτο στο παρών ωραίο νήμα που άνοιξες. ;)

Με το καλό να σου έλθει και σένα το ενθύμιο! Περιμένω φώτο εναγωνίως!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 17, 2017, 12:27:43 πμ από spirosg75 »

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Vintage-ο-λαγνεία!!!
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 17, 2017, 01:46:21 πμ »
Σπύρο μπράβο για το μεράκι και την αγάπη που δείχνεις! Keep walking!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...