Αποστολέας Θέμα: Αγορά Rolex Daytona...  (Αναγνώστηκε 9430 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nick1150

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Αγορά Rolex Daytona...
« στις: Φεβρουάριος 20, 2013, 08:57:58 πμ »
Καλημέρα σε όλους,

Αυτό το είναι το πρώτο μου ποστ και χαίρομαι που βρίσκομαι εδώ.

Είμαι κάτοχος ενός Rolex Submariner ατσάλι/χρυσό με μπλε πλάκα από το 2003 αγορασμένο από εμένα από τον Καίσαρη στην Κηφισιά. Το ρολόι μου είναι σαν και αυτό http://www.ora24.gr/index.php?pid=3&rid=3375

Σκάφτομαι τον τελευταίο καιρό να το αλλάξω (ανταλλαγή) και να πάρω ένα Daytona Cosmograph ατσάλι αν και ακόμα δεν είμαι σίγουρος για την επιλογή μου ακριβώς...

Το θέμα μου είναι ότι δεν έχω ποτέ αγοράσει ρολόι μεταχειρισμένο και δεν έχω κάνει ποτέ ανταλλαγή, με αποτέλεσμα να αισθάνομαι ανασφάλεια για την κίνηση αυτή. Με λιγα λόγια φοβάμια μήν δώσω το submariner το οποίο ξέρω την γνησιότητα του, με το κουτί του και όλα τα πιστοποιητικά του και πάρω στην θέση του κάποιο ρολόι που ΔΕΝ είναι γνήσιο. Μα φυσικά θα μου πείτε θα πρέπει να έχει και αυτό έγγραφα γνησιότητας.... Ναι αλλά εγώ δεν ξέρω να αναγνωρίσω αν τα έγγραφα αυτά αντιπροσωπεύουν την αλήθεια ή όχι.

Όπως είδατε δεν μίλησα για τιμή, γιατί είναι το δεύτερο θέμα που ήθελα την γνώμη σας. Πόσο τιμάται περίπου το ρολόι μου και πόσο τιμάται περίπου ένα Daytona cosmograph ατσάλι χρονολογίας 2005-2010.

Τέλος θα ήθελα την βοήθεια σας στο εξής: Ψάχνοντας λίγο στο internet είδα ότι υπάρχουν 3 Ελληνικά sites για ανταλλαγές και αγορά μεταχειρισμένων ρολογιών:
ORAeORA.gr
Chronos ora24.gr
Oroloi.gr
Επειδή δεν γνωρίζω την αξιοπιστία των παραπάνω ιστοσελίδων, θα σας παρακαλούσα να με συμβουλέψετε αν γνωρίζετε κάτι για αυτά, πριν πάω και είναι πολύ αργά.

Όπως σας είπα είμαι ζεστός για την ανταλλαγή αυτή αλλά φοβάμαι τυχών λάθη αφού δεν είμαι γνώστης της αγοράς.

Σας ευχαριστώ πολύ,

Νίκος
Νίκος

ROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEX

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Rolex Daytona...
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 20, 2013, 05:26:24 μμ »
Γεια σου Νίκο,

προφανώς δεν έχεις το ρολόι του λινκ που πόσταρες αλλά το 16613.
Η διαφορά στην αξία των δύο είναι περίπου 2500-3000 ευρώ (πιο ακριβή η Daytona).

Ποτέ δεν αλλάζουμε σε κατάστημα γιατί τα παίρνουν πολύ φθηνά.

Δοκίμασε να το πουλήσεις εδώ εάν θέλεις να κάνεις την κίνηση τελικά (Νομίζω μια κυρία έψαχνε το μοντέλο αυτό πρόσφατα για τον άντρα της).

Τελειώνοντας να σου πω τη γνώμη μου. ΜΗΝ αλλάξεις το TT sub για την Daytona γιατί θα σου λείψει η απίστευτη πλάκα και η κλασική του όψη. Και μετά τρέχα γύρευε να το ξαναβρείς τώρα που σταμάτησε η παραγωγή του.

Αποσυνδεδεμένος Nick1150

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Rolex Daytona...
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 07:32:31 πμ »
Καλημέρα΄και ευχαριστώ πολύ,

Στα συνημένα μπορείς να δεις το SUB μου... Φαντάζομαι ότι το 16613 έχει να κάνει με το μοντέλο παραγωγής του 2003 ;





Θα πάρω την συμβουλή σου ως δεδομένη και δεν θα ασχοληθώ με καταστήματα, αλλά η απορία μου παραμένει.... Ας πούμε ότι το πουλάω στην ελεύθερη αγορά και θέλω να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο daytona... πως θα ξέρω, παρα΄την ύπαρξη πιστοποιητικών, ότι αυτό είναι γνήσιο ;

Λες να μην το αλλάξω εεε ; Η αλήθεια είναι ότι το ρολόι μου το αγαπάω και μου αρέσει απλά έχω βαρεθεί το μισό μισό, θέλω κάτι πιο ελαφρύ (σε όψη εννοώ) κάτι ατσάλι λευκό και μαύρο καντράν, και η daytona ήταν το ρολόι που πάντα ήθελα αλλά τότε (το 2003) δεν μπορούσα να αγοράσω και πήγα στην δεύτερη επιλογή SUB.

Θα ήθελα όμως να ακούσω την γνώμη σου...
Νίκος

ROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEX

Αποσυνδεδεμένος rolexmat

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Rolex Daytona...
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 10:42:39 πμ »
το μισ0-μισο ειναι λίγο "βαρύ" εχεις δικαιο.....να πάρεις αυτο που ονειρεύεσαι....

απλα ψαξτο αυτο που θα παρεις να ειναι ενα γνησιο ρολεξ...με χαρτιά και να το πας για έλεγχο γνησιότητας......'
απο κει και πέρα δυσκολα πουλαει καποιος μια Ντειτόνα!!!οποτε μαλλον θα δυσκολευτείς ..........
προσοχη στο διαδύκτυο γιατί εχει πολύ μπανάνα!!!!
ROLEX DATEJUST 16220-1998
http://steelspoke.blogspot.gr/

Αποσυνδεδεμένος jimko7

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 638
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Rolex Daytona...
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 11:20:26 πμ »
Το μισό μισό είναι βαρύ αλλά και πολύ ιδιαίτερο ρολόι..σε άλλους αρέσει πολύ και σε άλλους καθόλου :)

Απο εκεί και πέρα είναι θέμα γούστου..Με τη Daytona ανεβαίνεις επίπεδο και το θεωρώ πιο all around ρολόι!
Για αγορα Daytona μπορεις να απευθυνθείς στα 2-3 on line ελληνικά μαγαζιά που ανέφερες..και αν το ψαξεις υπαρχουν κανα 2-3 ακόμη..Έτσι μπορείς να πας να τα δεις και απο κοντά..και βέβαια αν θες να τα πας και για ελεγχο στη Rolex service.

Το καλύτερο βέβαια θα ήταν να το έπαιρνες απο χέρι..αλλά λίγο δύσκολο..Θα πρέπει να τύχει να πουλάει κάποιος.
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
      

Αποσυνδεδεμένος Nick1150

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Rolex Daytona...
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 01:55:16 μμ »
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις και την βοήθεια

Θα δεχτεί το οποιοδήποτε μαγαζί να το πάω για έλεγχο ;

Και επίσης πόσο τιμάται το δικό μου ρολόι περίπου και πόσο το daytona ;

Ευχαριστώ
Νίκος

ROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEX

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Rolex Daytona...
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 03:28:47 μμ »
Γιατί δεν παίρνεις το καινούργιο Submariner, ατσαλένιο? Αν δώσεις το Rolesor Submariner σου και πάρεις το καινούργιο σε ατσάλι, θα σου μείνουν και λεφτά ( λογικά ). Κι αν δε σου μείνουν, θα βγει μία η άλλη!


Υ.Γ +1 γι'αυτό που είπε ο maestro. Το μπλε που έχεις σε rolesor έκδοση είναι υπέροχο.  ;D

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1610
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Rolex Daytona...
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 03:40:54 μμ »
Ρεστα για αγορα καινουργιου σαμπ δεν προκειται να παρεις,αντιθετως θα βαλεις το χερι στην τσεπη σου.
Τωρα να σου δωσουν ενα μεταχειρισμενο να το πας για ταυτοποιηση στην ´μαμά´ χλωμο το κοβω,στην καλλυτερη να σου δωσουν εγγυηση,το πας με δικα σου εξοδα στο σερβις,πληρωνεις και ολα καλα.
Στην χειροτερη να ειναι πειραγμενο η μαιμου(σπανιο).
Γνωμη μου,να κρατησεις το σαμπακι σου.
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Rolex Daytona...
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 04:01:39 μμ »
Ρεστα για αγορα καινουργιου σαμπ δεν προκειται να παρεις,αντιθετως θα βαλεις το χερι στην τσεπη σου.
Τωρα να σου δωσουν ενα μεταχειρισμενο να το πας για ταυτοποιηση στην ´μαμά´ χλωμο το κοβω,στην καλλυτερη να σου δωσουν εγγυηση,το πας με δικα σου εξοδα στο σερβις,πληρωνεις και ολα καλα.
Στην χειροτερη να ειναι πειραγμενο η μαιμου(σπανιο).
Γνωμη μου,να κρατησεις το σαμπακι σου.
Πώς γίνεται να βάλει το χέρι στην τσέπη τη στιγμή που θα δώσει ένα Submariner Rolesor και μάλιστα discontinued model για να πάρει το καινούργιο σε ατσάλι? Δεν είναι λίγο περίεργο? Το ρολόι του κοστίζει πάνω από 8.000 ευρώ, μην πω και παραπάνω. Εδώ το καινούργιο σε Rolesor, έχει περίπου ίδια τιμή με μια Daytona.

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1610
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Rolex Daytona...
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 04:23:24 μμ »
Πανω απο  4.5κ ευρω δεν θα παρει εαν ειναι αριστο και κομπλε σετ.
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος jimko7

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 638
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Rolex Daytona...
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 04:54:59 μμ »
Πανω απο  4.5κ ευρω δεν θα παρει εαν ειναι αριστο και κομπλε σετ.

Ακριβώς...Και μιλάμε για ανταλλαγή έτσι..?Όχι για ρευστό στο χέρι..
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
      

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Rolex Daytona...
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 05:05:55 μμ »
Το ρολόι του κοστίζει 4400-4800, το ατσάλινο αν είναι 2-3 ετών περίπου το ίδιο και μια μεταχειρισμένη daytona 2-3 ετών 2500-3000 πάνω.

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Rolex Daytona...
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 09:16:40 μμ »
Τέλος πάντων, λάθος δικό μου! ;D


Ε δε συμφέρει με τίποτα. Θα ματώσει το πορτοφόλι του! Για μεταχειρισμένη Daytona δε το συζητώ... μακρυά εκτός κι αν είναι γνωστός σου/ φίλος σου! Να το φόραγε κανένας κανίβαλος πριν απο σένα και να το'χει λιώσει απ'τα χτυπήματα! ;)

Αποσυνδεδεμένος Nick1150

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Rolex Daytona...
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 08:45:12 πμ »
Καλημέρα στην παρέα,

Οκ κατάλαβα τις τιμές περίπου και των δύο μοντέλων...

Δεν με ενδιαφέρει το ατσάλι submariner, είχα την δυνατότητα και την ευκαιρεία να το πάρω το 2003, αλλά διάλεξα το rolesor, η daytona είναι αυτή που με ξεσηκώνει....

Από αυτά που διαβάζω και βασιζόμενος στην εμπειρία σας, καταλαβαίνω ότι αν το πουλήσω μετρητά σε μια αγγελία θα πάρω max 4500 ευρώ. Και ας πούμε ότι το πούλησα η εύρεση ενός daytona είναι δύσκολη υπόθεση.

Τα λέω σωστά ;

Ευχαριστώ
Νίκος

ROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEX

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1610
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Rolex Daytona...
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 09:21:37 πμ »
Καλημερα,4.500 ευρω ειναι ταβανι,για ντειτονα θες 6k minimum.
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος axilleas21

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Rolex Daytona...
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 03, 2013, 04:47:36 μμ »
Το ατσαλινο daytona,που υπαρχει μονο με μπρασελε, δεν υπαρχει σαν καινουριο,η αντιπροσωπεια εφερνε παντα το λευκοχρυσο με κροκο λουρακι. Βεβαια καποια καταστηματα το επαιρναν σαν μπονους αναλογα με τις πωλησεις που εκαναν στα χρυσα daytona,οποτε και το διεθεταν στη λιανικη πωληση τους. Η τιμη του αν το βρεις πουθενα ειναι περιπου 8 με 10000,αν θελεις να σου στειλω με π.μ καταστημα που μπορεις να το βρεις, στην περιπτωση παντα που δεν προχωρησεις στην ανταλλαγη που προτιμας.
Ο Κολοκοτρώνης έκανε την αρχή, ΕΜΕΙΣ πρέπει να την τελειώσουμε. 

Εθνος Ενεργων Ενωμενων Ελευθερων Ελληνων

Αποσυνδεδεμένος Nick1150

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Rolex Daytona...
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 04, 2013, 07:12:10 πμ »
Το ατσαλινο daytona,που υπαρχει μονο με μπρασελε, δεν υπαρχει σαν καινουριο,η αντιπροσωπεια εφερνε παντα το λευκοχρυσο με κροκο λουρακι. Βεβαια καποια καταστηματα το επαιρναν σαν μπονους αναλογα με τις πωλησεις που εκαναν στα χρυσα daytona,οποτε και το διεθεταν στη λιανικη πωληση τους. Η τιμη του αν το βρεις πουθενα ειναι περιπου 8 με 10000,αν θελεις να σου στειλω με π.μ καταστημα που μπορεις να το βρεις, στην περιπτωση παντα που δεν προχωρησεις στην ανταλλαγη που προτιμας.
Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

Άραγε δεν υπάρχει "μεγάλο" μαγαζί που να κάνει ανταλλαγή το sub μου με καινούριο ατσάλινο daytona ;

Αν υπάρχει θα με ενδιέφερε να μάθω.

Ευχαριστώ
Νίκος

ROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEX

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Rolex Daytona...
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 04, 2013, 07:28:01 πμ »
Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

Άραγε δεν υπάρχει "μεγάλο" μαγαζί που να κάνει ανταλλαγή το sub μου με καινούριο ατσάλινο daytona ;

Αν υπάρχει θα με ενδιέφερε να μάθω.

Ευχαριστώ

Όταν λες μεγάλο, πόσα τετραγωνικά και πάνω το θες ? :) :)

Αποσυνδεδεμένος Nick1150

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Rolex Daytona...
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 04, 2013, 07:46:14 πμ »
Όταν λες μεγάλο, πόσα τετραγωνικά και πάνω το θες ? :) :)
Νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ... μεγάλο = αξιόπιστο...
Νίκος

ROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEX