Ψηφοφορία

ποια ειναι η επιλογη σας?

μηχανικα
138 (49.1%)
quartz
35 (12.5%)
και τα δυο
108 (38.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 274

Αποστολέας Θέμα: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;  (Αναγνώστηκε 395653 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #380 στις: Μάιος 14, 2010, 09:18:07 μμ »
Nin, γίνεσαι υπέρ του δέοντος ρομαντικός!

Αν είναι ρομαντισμός να θεωρεί κανείς καλύτερο τον καμβά από την αφίσα στο αφισόραμα, ε, δεν πειράζει, έχω κι εγώ ένα ελάττωμα.

Αν οι προθέσεις των κατασκευαστών ήταν τόσο "αγνές" τα μηχανικά ρολόγια -πόσο μάλλον τα αριστουργήματα του είδους- δε θα ήταν προς πώληση αλλά προς έκθεση και ανάλυση τεχνολογιών στους μυημένους.

Η αγνότητα ή μη των προθέσεων των κατασκευαστών δεν έχει καμία σχέση με το γεγονός ότι ένα μηχανικό ρολόι έχει "ψυχή".
Ένα quartz έχει, εεεμ... μπαταρία.

Σχετικά με την παραπάνω παραβολή, δε βρίσκω κάτι μεμπτό! Ό άνθρωπος, προφανώς, ενδιαφερόταν για την ευκρίνεια της εικόνας (ακρίβεια του ρολογιού)..... ;)

Άντε, και μ' ένα ατομικό ρολόι πίδακα καισίου. Και γ@μώ τα ρολόγια.  ;D

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #381 στις: Μάιος 14, 2010, 11:17:41 μμ »
οπότε παραδέχεσαι ότι ρολόι για να λέει την ώρα δεν υπάρχει καλύτερο από ένα ανθεκτικό ψηφιακό quartz όπως ένα G   ;)

Αν ήθελα να κάνω συλλογές θα αγόραζα χαλιά   :D

  Το θέμα φίλε μου είναι,  το πως βλέπει ο καθένας το ρολόι.  Κι εγώ  μπορεί να βλέπω αφύσικο πχ να κάνει κάποιος  συλλογή από... κουμπιά (λέμε τώρα..). Αλλά για τον κάθε συλλέκτη, έχει αξία (για δικούς του λόγους), ότι συλλέγει. Ότι είναι παρέξενο για μας, είναι φυσιολογικό για κάποιον άλλο.
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #382 στις: Μάιος 14, 2010, 11:22:12 μμ »
'' Είχα μηχανικό με ακρίβεια +15sec το μήνα, τώρα έχω G με ακρίβεια +1sec το μήνα! ''


Περίπου + η _ 15 sec το μήνα, αλλά είναι πολύ μικρή διαφορά..
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #383 στις: Μάιος 14, 2010, 11:33:17 μμ »
  Όπως και να το κάνουμε, τα μηχανικά ρολόγια, έχουν ψυχή. Ιδίως το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή και η πιο προσωπική μηχανή, που έχει ο άνθρωπος πάνω στο χέρι του και με λίγη προσοχή, θα τον συντροφεύει σε μια ολόκληρη ζωή και όχι μόνο.. (Έχεις ακούσει για το ρολόι του παππού που μπορεί να λειτουργεί ακόμα;)  Φαντάσου ότι έχεις επάνω στο χέρι σου, ένα μικρό εργοστάσιο από γρανάζια, ρότορες , ελατήρια και λοιπά,τα οποία με την κίνηση που εσύ τους δίνεις, κινούνται αρμονικά όλα μαζί , για τη  μέτρηση του χρόνου... Φαντάσου...ένα μικρό.. ''εργοστάσιο''!  Ίσως οι μόνες μηχανές μέχρι στιγμής, που δεν χρησιμοποιούν άλλη πηγή παροχής ενέργειας! (Για τα μηχανικά εννοώ). Γιατί με το quartz, όλα είναι απλά, αφού έχουμε να κάνουμε με υπολογιστή.. Η μαγκιά είναι να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα, με εντελώς μηχανικό τρόπο..  Αυτά βέβαια για τους ρομαντικούς..
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #384 στις: Μάιος 14, 2010, 11:47:19 μμ »
και κάποιες παλιές φωτογραφικές μηχανές έχουν αξία και είναι πολύ ενδιαφέρον ο τρόπος που δουλεύουν, αλλά πλέον υπάρχουν οι ψηφιακές! γιατί η ουσία της φωτογραφικής είναι να βγάζει καλές φωτογραφίες και όχι να έχει ενδιαφέρον τρόπο λειτουργίας...
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #385 στις: Μάιος 14, 2010, 11:59:29 μμ »
viglatora, μετά όμως από 6 μήνες θα είναι μόνο 6 δευτερόλεπτα το ένα και ενάμιση λεπτό το άλλο και πάει λέγοντας...

όσο για το ρολόι του παππού, τότε δεν υπήρχαν ψηφιακά. Δυστυχώς τα περισσότερα παλιά του 70 τα έχουν πετάξει γιατί απλά ήταν φτηνά και κάποιοι δεν έμπαιναν στον κόπο ούτε μπαταρία να αλλάξουν. Ευτυχώς υπάρχουν όμως και πολλά που ακόμα λειτουργούν άψογα. Σε άλλο ξένο φόρουμ κάποιος έβαλε ηλιακό Casio του '74 το οποίο λειτουργούσε ακόμα με την ίδια μπαταρία!
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #386 στις: Μάιος 15, 2010, 12:00:00 πμ »
Παράθεση
Το όνειρο και στόχος της ωρολογοποιίας ήταν να φτιαχτεί ένα ρολόι με ακρίβεια και ανεπηρέαστο στα χτυπήματα, στις κλιματολογικές συνθήκες, στο μαγνητισμό και σε ότι άλλο μπορούσε να καταστρέψει την ακρίβεια του ή ακόμα και το ίδιο το ρολόι.

Αυτό δεν είναι ρολόι. Είναι ο Ρόμποκοπ.

Εμενα το ονειρο μου ειναι ενα Porsche 911 turbo που θα εχει 0-100 σε 3", θα πληρωνω 100€ τελη κυκλοφοριας, θα καιει 3lt/km απλη και οχι κατοσταρα (εχουμε και την κριση), και θα εχει 12.000€ με τις ζελατινες :D Α! και θα ειναι και coupe και cabrio και με χωρους για τη σανιδα μου να πηγαινω στα Κελαρια το χειμωνα. ;D ;D
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #387 στις: Μάιος 15, 2010, 12:03:23 πμ »
και κάποιες παλιές φωτογραφικές μηχανές έχουν αξία και είναι πολύ ενδιαφέρον ο τρόπος που δουλεύουν, αλλά πλέον υπάρχουν οι ψηφιακές! γιατί η ουσία της φωτογραφικής είναι να βγάζει καλές φωτογραφίες και όχι να έχει ενδιαφέρον τρόπο λειτουργίας...

  Δεν έχεις άδικο, αλλά είπαμε.. Ο ένας θέλει να βλέπει απλά την ώρα, ενώ ο άλλος, το βλέπει το θέμα και πιο ..ρομαντικά.. Γούστα και απόψεις είναι όλα.. Επ ευκαιρία, έγινα και μέλος στη σελίδα σας στο fb
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #388 στις: Μάιος 15, 2010, 12:04:39 πμ »
Εμενα το ονειρο μου ειναι ενα Porsche 911 turbo που θα εχει 0-100 σε 3", θα πληρωνω 100€ τελη κυκλοφοριας, θα καιει 3lt/km απλη και οχι κατοσταρα (εχουμε και την κριση), και θα εχει 12.000€ με τις ζελατινες :D Α! και θα ειναι και coupe και cabrio και με χωρους για τη σανιδα μου να πηγαινω στα Κελαρια το χειμωνα. ;D ;D

Απο ολα αυτα που ειπες λιγο το 3'' μου φαινεται εξωπραγματικο δεν το κανουμε 3.5'' μην λενε οτι εχουμε παράλογες απαιτησεις??  ;D




Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #389 στις: Μάιος 15, 2010, 12:09:08 πμ »
Ειναι καποιος(dimRHO) ,που ειχε για χρονια ενασχοληση,με το μηχανικο ρολοι και αποφασισε να περασει στο quartz.Δεν εχω την ιδια αποψη,αλλα μαθαινω απο τις εμπειριες που αποκομισε.ομολογω να πω,οτι θα ηθελα να μας μιλησει περισσοτερο για το μηχανικο ρολοι,που ενδιαφερει τους πιο πολλους απο εμας ;)

όλα αλλάζουν και εξελίσσονται φίλε Γιώργο, ακόμα και εμείς   ;)
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #390 στις: Μάιος 15, 2010, 12:11:55 πμ »
viglatora, μετά όμως από 6 μήνες θα είναι μόνο 6 δευτερόλεπτα το ένα και ενάμιση λεπτό το άλλο και πάει λέγοντας...

όσο για το ρολόι του παππού, τότε δεν υπήρχαν ψηφιακά. Δυστυχώς τα περισσότερα παλιά του 70 τα έχουν πετάξει γιατί απλά ήταν φτηνά και κάποιοι δεν έμπαιναν στον κόπο ούτε μπαταρία να αλλάξουν. Ευτυχώς υπάρχουν όμως και πολλά που ακόμα λειτουργούν άψογα. Σε άλλο ξένο φόρουμ κάποιος έβαλε ηλιακό Casio του '74 το οποίο λειτουργούσε ακόμα με την ίδια μπαταρία!


  Αναφερόμενος στο ρολόι του παππού, εννοούσα για μηχανικά μοντέλα και όχι αυτά με κίνηση αποό μπαταρία. Σε βλέπω πάντως... φανατικό των G SHOCK και όχι άδικα..΄Έχω και θα έχω G SHOCK!
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #391 στις: Μάιος 15, 2010, 12:15:18 πμ »
Εμενα το ονειρο μου ειναι ενα Porsche 911 turbo που θα εχει 0-100 σε 3", θα πληρωνω 100€ τελη κυκλοφοριας, θα καιει 3lt/km απλη και οχι κατοσταρα (εχουμε και την κριση), και θα εχει 12.000€ με τις ζελατινες :D Α! και θα ειναι και coupe και cabrio και με χωρους για τη σανιδα μου να πηγαινω στα Κελαρια το χειμωνα. ;D ;D


 Πού πας το χειμώνα, χωρίς τετρακούνα!! Την ξέχασες νομίζω..
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #392 στις: Μάιος 15, 2010, 12:20:54 πμ »

  Αναφερόμενος στο ρολόι του παππού, εννοούσα για μηχανικά μοντέλα και όχι αυτά με κίνηση αποό μπαταρία. Σε βλέπω πάντως... φανατικό των G SHOCK και όχι άδικα..΄Έχω και θα έχω G SHOCK!

Κατάλαβα ότι αναφερόσουν σε μηχανικά φυσικά. Λέω ότι τα παλαιότερα ψηφιακά του 70 δεν υπάρχουν πάρα πολλά γιατί απλά τα πετούσαν, όχι ότι χαλούσαν ή δεν κρατάνε πολύ.
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #393 στις: Μάιος 15, 2010, 12:27:07 πμ »
Χθες έβαλα στην.. κατάψυξη, στους -18.., ένα G-2300 και το καινούργιο μου G-7900 ''Resque'', το οποίο έχει αντοχή στις χαμηλές θερμοκρασίες (σύμφωνα με τον κατασκευαστή). Μετά από 2 ώρες που τα έβγαλα, στο μεν 2300, τα ψηφία αν και ευδιάκριτα, δεν άλλαζαν με την ίδια..ζωηράδα (των δευτερολέπτων), όπως και πρίν βάλω το ρολόι στην κατάψυξη. Στο 7900, τα πράγματα, ήταν σαφώς καλύτερα...
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #394 στις: Μάιος 15, 2010, 12:29:32 πμ »
 Δεν έχεις άδικο.. Τα πετούσαν , αν και στις μέρες μας , πιστεύω να είχαν και συλλεκτική αξία!
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

director

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #395 στις: Μάιος 15, 2010, 12:37:15 πμ »
οχι παιδια,τα πετουσαν γιατι ηταν και ειναι ευτελους αξιας,προιοντα πολυ χρησιμα κι ακριβη για την δουλεια που επρεπε (πρεπει) να κανουν,ομως εντελως μα εντελως αναλωσιμα.

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #396 στις: Μάιος 15, 2010, 12:42:25 πμ »
οχι παιδια,τα πετουσαν γιατι ηταν και ειναι ευτελους αξιας,προιοντα πολυ χρησιμα κι ακριβη για την δουλεια που επρεπε (πρεπει) να κανουν,ομως εντελως μα εντελως αναλωσιμα.

ναι, δυστυχώς η καταναλωτική μας κοινωνία έτσι τα αντιμετώπιζε. Αναφέρω και πιο πάνω ότι πολλοί δεν μπαίνανε καν στον κόπο να αλλάξουν μπαταρία!
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #397 στις: Μάιος 15, 2010, 12:49:36 πμ »
κανένα riseman?

Αυτό που μου θυμίζει κάτι από παλιά ;D




τα μηχανικά θα έχουν εκλείψει πολύ πριν μια νέα τεχνολογία αφανίσει τα quartz...

Αποκλείεται φίλε, ούτε γι'αστείο μην το ξαναπείς. Και σε χίλια χρόνια θα υπάρχουν μηχανικά ρολόγια, είναι σίγουρο ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #398 στις: Μάιος 15, 2010, 12:53:14 πμ »

Αποκλείεται φίλε, ούτε γι'αστείο μην το ξαναπείς. Και σε χίλια χρόνια θα υπάρχουν μηχανικά ρολόγια, είναι σίγουρο ;)

θα θέλαμε, όπως κάποιοι θα θέλανε να πηγαίνανε με την ωραία χειροποίητη άμαξα με τα δύο άλογα τα οποία ήταν ζωντανά και είχαν ψυχή και όχι με ένα αυτοκίνητο που το φτιάχνουν ρομπότ και η μηχανή πίνει βενζίνη!
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

director

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #399 στις: Μάιος 15, 2010, 12:54:34 πμ »
καθε κοινωνια θεσπιζει τις συμβατικες της αξιες,πχ χρυσος,πολυτιμοι λιθοι,εργα τεχνης κλπ,αναλογα με τις ιδιοτητες τους,σπανιοτητα τους,χρηστικοτητα τους,συνδεση με ιστορικα γεγονοτα κ.ο.κ.
υπερβαινοντας τον μυθο,ας μου επιτραπει να πω οτι βελη εχουν βρεθει δεκαδες χιλιαδες,αμφιβαλλει ομως καποιος απο εμας οτι αν ειχε κατα καποιο τροπο βρεθει,το βελος που προκαλεσε τον θανατο του Αχιλλεα,θα ειχε τεραστια χρηματικη και οχι μονον αξια;