Αποστολέας Θέμα: Τι φοράμε σήμερα;  (Αναγνώστηκε 21746990 φορές)

0 μέλη και 42 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #98480 στις: Οκτώβριος 02, 2019, 09:40:07 μμ »
Και; Τα μεν είναι έργα τέχνης τα δε μαζική παραγωγή.

Τα 800.000 τεμάχια, ετησίως, από ρομποτική γραμμή παραγωγής τι είναι, έργα τέχνης ή μαζική παραγωγή ;

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #98481 στις: Οκτώβριος 02, 2019, 09:42:28 μμ »
Τα 800.000 τεμάχια, ετησίως, από ρομποτική γραμμή παραγωγής τι είναι, έργα τέχνης ή μαζική παραγωγή ;
Μαζική παραγωγή έργων τέχνης

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #98482 στις: Οκτώβριος 02, 2019, 09:42:50 μμ »

Από tuna μόνο σε Rio mare έχω δοκιμάσει

Τις ανοίγεις κανονικά τις κονσέρβες ή τις φυλάς κι αυτές μέσα στην τριάδα της συσκευασίας με το χαρτονάκι ;  Φάε βρε λίγο να πάρεις πάνω σου, δεν είναι όλα συλλεκτικά !

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #98483 στις: Οκτώβριος 02, 2019, 09:46:13 μμ »
Τις ανοίγεις κανονικά τις κονσέρβες ή τις φυλάς κι αυτές μέσα στην τριάδα της συσκευασίας με το χαρτονάκι ;  Φάε βρε λίγο να πάρεις πάνω σου, δεν είναι όλα συλλεκτικά !
Σε έχουν αρρωστήσει τα αυτοκόλλητα καψερέ

Να σου πω, ένας συλλέκτης έργων τέχνης που τα φυλάει σε μια θυρίδα και κρεμάει στο σαλόνι του μαϊμούδες ή απλά φθηνά έργα, τι είναι για σένα; Σοβαρά απάντησε μου

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #98484 στις: Οκτώβριος 02, 2019, 09:49:24 μμ »
Είχα Rolex και Panerai και μου χάλασαν στο μήνα και τα δύο. So what? Από πότε στην υψηλή ωρολογοποιία είναι κριτήριο το αν το ρολόι χαλάει; Στα Vacheron χαλάει το ένα στα δύο. Στα Casio δεν χαλάει ποτέ κανένα ακόμα και αν το πετάξεις από ρετιρέ.

Και; Τα μεν είναι έργα τέχνης τα δε μαζική παραγωγή.

Τότε γιατί χρησιμοποίησες το παράδειγμα με το λακοστ και το pull&bear σε συζήτηση για σύγκριση ρολογιών;;;

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #98485 στις: Οκτώβριος 02, 2019, 09:51:22 μμ »
Τότε γιατί χρησιμοποίησες το παράδειγμα με το λακοστ και το pull&bear σε συζήτηση για σύγκριση ρολογιών;;;
Γιατί στις μπλούζες είναι κριτήριο το αν σκίζεται!

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #98486 στις: Οκτώβριος 02, 2019, 09:52:13 μμ »
Να σου πω, ένας συλλέκτης έργων τέχνης που τα φυλάει σε μια θυρίδα και κρεμάει στο σαλόνι του μαϊμούδες ή απλά φθηνά έργα, τι είναι για σένα; Σοβαρά απάντησε μου

Άμα κρεμάει στο σαλόνι του μαϊμούδες ή είναι ψυχανώμαλος ή βαστάει από γαλαζοαίματους και παίρνει εκδίκηση για κείνο το πιθήκι που δάγκασε τον βασιλιά μας, τον Αλέξανδρο ντε !

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #98487 στις: Οκτώβριος 02, 2019, 09:54:04 μμ »
Άμα κρεμάει στο σαλόνι του μαϊμούδες ή είναι ψυχανώμαλος ή βαστάει από γαλαζοαίματους και παίρνει εκδίκηση για κείνο το πιθήκι που δάγκασε τον βασιλιά μας, τον Αλέξανδρο ντε !
Στη θυρίδα κάνε φόκους όχι στις μαϊμούδες. Τι είναι για σένα ένας συλλέκτης που έχει σε μια θυρίδα 100 πίνακες μεγάλων ζωγράφων και δεν τους χρησιμοποιεί ποτέ?

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #98488 στις: Οκτώβριος 02, 2019, 09:56:27 μμ »
Γιατί στις μπλούζες είναι κριτήριο το αν σκίζεται!


Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #98489 στις: Οκτώβριος 02, 2019, 09:56:32 μμ »
Στη θυρίδα κάνε φόκους όχι στις μαϊμούδες. Τι είναι για σένα ένας συλλέκτης που έχει σε μια θυρίδα 100 πίνακες μεγάλων ζωγράφων και δεν τους χρησιμοποιεί ποτέ?

-Υπεραισιόδοξος ότι μέχρι να φθάσει τα ενενήντα θα έχει ανακαλυφθεί το ελιξήριο της αθανασίας ;

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #98490 στις: Οκτώβριος 02, 2019, 09:59:59 μμ »
-Υπεραισιόδοξος ότι μέχρι να φθάσει τα ενενήντα θα έχει ανακαλυφθεί το ελιξήριο της αθανασίας ;
Εντάξει κάπου εδώ κατάλαβα ότι δεν χρειάζεται να υπάρχει κόντρα μεταξύ μας διότι απλά ζεις σε άλλο πλανήτη από ότι εγώ. Τζάμπα το μελάνι που χύθηκε.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #98491 στις: Οκτώβριος 02, 2019, 10:07:43 μμ »
Εντάξει κάπου εδώ κατάλαβα ότι δεν χρειάζεται να υπάρχει κόντρα μεταξύ μας διότι απλά ζεις σε άλλο πλανήτη από ότι εγώ. Τζάμπα το μελάνι που χύθηκε.

Αμφιβάλλω, κι εγώ τα Ρόλεξ μου στη Βαλαωρίτου τα παγαίνω για σέρβις. Αν και τα δικά μου δεν μου χαλάνε στο μήνα.  Βρε Αυτοκόλλητε, σκεψου κι αυτό, μήπως στη φυλάνε από τότε που τους έκανες ολόκληρη φασαρία για το Pelagos και τώρα σου πασσάρουν βήτα εμπόρευμα -επ, σόρρυ, έργο τέχνης ήθελα να πώ !

Να συμπληρώσω ότι, σε σχέση με τη μυστική σκάλα που λέγαμε,  η θεωρία μου λέει ότι οδηγεί -μέσω μαύρης τρύπας- απευθείας στο εργοστάσιο της Ρόλεξ.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #98492 στις: Οκτώβριος 02, 2019, 10:08:20 μμ »

Δεν θα έπρεπε.
Μια μπλούζα την αγοράζεις επειδή σου αρέσει αλλά και για να την πλύνεις πέντε φορές χωρίς να τρυπήσει ή ξεβάψει.
Ένα φθηνό ρολόι το αγοράζεις επειδή σου αρέσει και για να κοιτάς την ώρα.
Ένα πανάκριβο ρολόι το αγοράζεις επειδή θαυμάζεις την ιστορία του, αυτό που είναι, τη μοναδικότητα του, το μηχανισμό του και άλλα πολλά. Στη βάση αυτή δε σε πολυνοιαζει αν χρειαστεί σέρβις σχετικά σύντομα, ή αν χάνει 10 δευτερολεπτα την ημέρα. Έχεις και το κινητό να βλέπεις την ώρα δε σπαταλησες τόσα χρήματα γι'αυτόν το λόγο.


Αποσυνδεδεμένος vasios

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2106
  • Μια αστραπη η ζωη,μα προλαβαινουμε
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #98493 στις: Οκτώβριος 02, 2019, 10:09:05 μμ »
Αν και δεν νομίζω ότι είναι το σωστό νήμα εδώ να γράφονται οι διαφορετικές απόψεις,θα καταχραστώ την ανοχή των διοικούντων για να γράψω την άποψη μου.Μετα λύπης μου βλέπω ότι το φόρουμ έχει γίνει αρένα για δυο ομάδες ανθρώπων·οι μεν υποστηριχτές των Rolex και οι δε υποστηριχτές των seiko
Μέσα από αυτήν την αντιπαράθεση δεν βλέπω κερδισμένους η χαμένους,βλέπω ανθρώπους καταξιωμένους στους δικούς τους τομείς(καπετάνιοι-δικηγόροι-στελέχη μεγάλων εταιριών-γιατροί)να προσπαθούν να μετρήσουν την προσωπική τους επιτυχία με ρολόγια σύμβολα status η ρολόγια που έχουν μεγάλη αξία αλλά χωρίς να είναι status icon.
Αυτό που με θλίβει είναι ότι όταν ξεκίνησε το φόρουμ το 2006(μπορείτε να δείτε από ποτέ είναι μελοσ του ο καθένας)σίγουρα δεν ζητούσε εκκαθαριστικό εφορίας η πιστοποιητικό πολιτικών φρονημάτων
Είναι λυπηρό η αγάπη για ένα αντικείμενο γίνεται αιτία για τέτοιου είδους αντιπαραθέσεις
Υ.γ το μόνο που με προβληματίζει είναι η σιωπή του Σπύρου(Gerogian)που θεωρώ ότι κάθε παρέμβαση του ειναι καταλυτικής σημασίας
*merlon δεν κατάλαβα τον χαρακτήρα του π.μ σου
Ο σωστος δρομος ειναι ο ανηφορος.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #98494 στις: Οκτώβριος 02, 2019, 10:09:26 μμ »
Αμφιβάλλω, κι εγώ τα Ρόλεξ μου στη Βαλαωρίτου τα παγαίνω για σέρβις. Αν και τα δικά μου δεν μου χαλάνε στο μήνα.  Βρε Αυτοκόλλητε, σκεψου κι αυτό, μήπως στη φυλάνε από τότε που τους έκανες ολόκληρη φασαρία για το Pelagos και τώρα σου πασσάρουν βήτα εμπόρευμα -επ, σόρρυ, έργο τέχνης ήθελα να πώ !

Να συμπληρώσω ότι, σε σχέση με τη μυστική σκάλα που λέγαμε,  η θεωρία μου λέει ότι οδηγεί -μέσω μαύρης τρύπας- απευθείας στο εργοστάσιο της Ρόλεξ.
23:08 πήγε

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #98495 στις: Οκτώβριος 02, 2019, 10:13:31 μμ »
23:08 πήγε

Πάλι σέρβις χρειάζεσαι. Είχες κλείσει μήνα απ' το τελευταίο ;

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #98496 στις: Οκτώβριος 02, 2019, 10:20:42 μμ »
Πάλι σέρβις χρειάζεσαι. Είχες κλείσει μήνα απ' το τελευταίο ;
Με χαρά θα πάω να κάνω, τι είναι 300 ευρουλάκια ούτε σέικο δεν παίρνεις.

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #98497 στις: Οκτώβριος 02, 2019, 10:36:34 μμ »
Ένα πανάκριβο ρολόι το αγοράζεις επειδή θαυμάζεις την ιστορία του, αυτό που είναι, τη μοναδικότητα του, το μηχανισμό του και άλλα πολλά.

Το 10% των αγοραστών μπορεί και να το κάνουν γι αυτό.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #98498 στις: Οκτώβριος 02, 2019, 10:37:31 μμ »
Το 10% των αγοραστών μπορεί και να το κάνουν γι αυτό.
Για ποιο, για το άλλα πολλά;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2019, 10:43:37 μμ από maestro »

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #98499 στις: Οκτώβριος 02, 2019, 10:44:15 μμ »
Το 10% των αγοραστών μπορεί και να το κάνουν γι αυτό.
Πολλούς λες... Ούτε 2%...

Ιστορία;;; γελάω εδώ Καλά καλά στα φόρουμ δε ξέρουν...

Μηχανισμός;;; ε; τι είναι αυτό;;; το παραπάνω ρολόι που ανέφερα έχει τεράστιες λίστες αναμονής σίγουρα όχι για τον μηχανισμό του... πρόσφατα του άλλαξαν μηχανή γιατί αυτή που είχε δεν είχε ούτε hacking... μάλλον έχει τόσες λίστες λόγω σοσιαλ κτλ παρά για τον μηχανισμό του...

Sent from Huawei P8 using Tapatalk Pro

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!